Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 16-07-08, 13:30
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 16-07-08, 17:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
η μυρωδιά θα μείνει στα χέρια μου και μετά το πλύσιμο; θα την αντέξω;
Βαλε χειρουργικα γαντια μιας χρησεις οεο.
Εγω τα φοραω και για αλλαγες νερου στα ψαρια παντα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 16-07-08, 19:25
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Καλη επιτυχεια στο ποιασιμου του φιδιου εγω αν ειχα λιμνη και ερχοταν τετοιο φιδι δεν θα ξανα πηγαινα στην λιμνη και θα πληρωνα κανενα να το σκοτωσει χαχαχα
Συγχαρητιρια για την πολυ ομορφη λιμνη σου!!
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-07-10, 11:25
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Που είχαμε μείνει;
στο ότι έχω φίδι!
όχι μόνο δεν μπόρεσα να το πιάσω, όχι μόνο δεν το έδιωξα αλλά όλοι χαρήκαμε πολύ που το είδαμε αγγαλιά με το έταιρο ήμισή του, πάνω στο ξύλο της λίμνης. Τώρα είναι μέρος της πανιδας της γουρνίτσας μου!!!

Όμως μια λιμνούλα τόσο κοντά στις γεωργικές καλλιέργειες έχει κι άλλα προβλήματα! Κι έτσι πλυμμηρίσαμε!

Πότιζαν οι αγρότες κι έπιασε νεροποντή, παράτησαν τα λάστιχα να "τρεχουν" κι έφυγαν. Πέσανε κάτι νάυλον τσουβάλια από λιπάσματα στο στραγγιστικό κανάλι, πιαστίκανε στις βατομουριές -που είναι γεμάτα τα κανάλια- και βούλωσαν την είσοδο του νερού σε μια γεφυρούλα. Το νερό ήταν τόσο πολύ που βγήκε έξω και γέμισε τα χωράφια.
Έτρεχε μες στην βροχή ο υδρομομέας να αλλάξει τα ... πως τα λένε; τα φραγματάκια των ποτιστικών καναλιών, έτρεχε κι ο πατέρας μου μαζί του μην πλημμυρίσει κι η αποθήκη μας! Ένα αγροτικό σπίτι πιο κάτω πάλι πλυμμήρισε!
Το νερό μπήκε και στο αμπέλι μας και πέρασε κι από την γουρνίτσα μου! Το αποτέλεσμα; Αυτό:













Δεν ξέρω πόσα ψάρια έχω ( είδα μόνο 3 ) και πόσα φύγανε.
Δεν μπορεί! θα φύγανε! κι όσα πήγαν στο μεγάλο κανάλι που έχει όλο το χρόνο νερό πάλι καλά! Τι έγιναν όμως τα καημένα που έμειναν στα χωράφια;

Το στραγγιστικό κανάλι μετά το πέρασμα του νερού. Εναι το σημείο κοντά στο αμπέλι και το έχω καθαρό από βάτα κι άλλους θάμνους.



Και η "επιχείρηση" καθαρισμού!



Τώρα η λίμνη είναι καθαρή, αλλά ακόμα δεν βλέπω παρά μόνο 3 ψάρια!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-07-10, 18:38
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Λυπάμαι πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 29-07-10, 18:52
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να είσαι καλά Γιάννο!

Το απόγευμα πήγα στην λιμνούλα και είδα τα ψάρια! Ξεθαρέψανε κι ήρθαν να φάνε! Σίγουρα κάποια θα χάθηκαν αλλά τα περισσότερα σώθηκαν.

Τώρα ανησυχώ για τίποτα χημικά, αν και έγινε μεγάλη αλλαγή νερού.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 29-07-10, 21:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Κρίμα.
Αφού δεν χαθήκανε όλα να λες και ευχαριστώ.
(πέρσι σε μας στο αμπέλι μας διάλυσε όλα τα ζαρζαβατικά το πολύ νερό)

Εσύ να σε καλά , αυτά δύστυχος τυχαίνουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 29-07-10, 23:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λυπαμαι λουσυ! αλλο κακο να μη σε βρει...και για να σε παρηγορησω να σου πω οτι και φετος το κτημα του αδερφου ηταν για μερικους μηνες κατω απο 3 μετρα νερο. βλεπαμε τουλαχιστον τα κορυφαια κεραμιδια απο την 3μετρη χτιστη αποθηκη.
εννοειται κοτες σκυλια περιστερια...ολα μετακομισαν και φιλοξενηθηκαν αλλου.
οταν τα νερα τραβηχτηκαν..."βοσκησαμε" τα ψαρια που εμειναν και μπηκανε παλι ολα στους κανονικους ρυθμους τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-07-10, 23:51
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Και αντε στα βόρεια να το δεχτώ Αττικη ομως !!
Προχθές εριξε παλι για δεύτερη φορα χαλάζι σαν καρύδι δεν άφησε τίποτε τα μποστάνια καταστράφηκαν για δευτερη φορα μεσα σε ενα μηνα αν δείτε τα νούφαρα στην λίμνη δεν περιγράφετε
η λίμνη ξεχείλισε η υπερχείλιση δεν προλάβαινε (μαλλον πρεπει να την μεγαλώσω)
Ο καιρος τρελάθηκε και υπεύθυνος ειναι ο ¶νθρωπος
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 29-07-10, 23:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και εδω προχθες εριξε χαλαζι..οσο για τον τρελλο καιρο ..αστα να πανε...περισσοτερο βροχες ειχαμε παρα ηλιο. βρεχει 1-2 φορες καθε βδομαδα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 30-07-10, 00:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ωωωωω....! ¶λλο κακό μην σας βρει βρε παιδιά... τώρα το είδα αυτό αγαπητή Λούση. Πιστεύω ότι θα βρεις και άλλα ψαράκια στη λιμνούλα σου, γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις, συνήθως τα ψάρια πιάνουν πάτο για να προφυλαχθούν... έλεγξε ξανά. Τώρα για τα χημικά αν μπήκανε, μεγάλη αλλαγή νερού για 3-4 μέρες τουλάχιστον το 70% της ολικής. Έτσι και αλοιώς η λιμνούλα σου είναι μικρή. Ένα μικρούλι τοιχαράκι γύρω-γύρω από τη λιμνούλα σου θα εξαφανίσει αυτόν τον κίνδυνο για πάντα.

Γιάννη, τα νούφαρα είναι το τελευταίο που θα ανησυχείς. Σε λίγες μέρες θα αναπληρώσουν τα χαμένα τους φύλλα. Απλά αραίωσε λίγο τα ήδη καταστρεμμένα. Αν δεις τα φύλλα των δικών μου νυμφαίων, θα καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάω (με την παρουσία των κοι).

Τί να κάνουμε βρε παιδιά, αυτά τα προβλήματα έχει η κατηγορία μας...είναι δυστυχώς-ευτυχώς έξω, στο έλεος της φύσης αναλόγως των ορέξεων της. Δύναμη και υπομονή μόνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-07-10, 08:26
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να είστε καλά παιδιά! Ευχαριστώ πολύ!

Βλέπω οι καταστροφές δεν λείπουν από πουθενά!
Τι να πω για τα 3 μέτρα νερό ή για το χαλάζι! Υγεία να έχουμε κι όλα θα γίνουν!

Τα ψάρια μοιάζει να μην χαθηκαν αν και δεν μπορώ να ξέρω τον αριθμό τους.

Αλλαγές γίνονται καθημερινά γιατί τα βλέπω να βγάζουν το στόμα τους έξω από το νερό και να προσπαθούν να αναπνεύσουν! Ελπίζω να είναι από την λάσπη κι όχι από λιπάσματα.

Η διόρθωση-αλλαγή της λίμνης έχει αποφασιστεί εδώ και πολύ καιρό. Χρόνο που θα βρούμε! κι όσο πάνε τα πράγματα δυσκολεύουν! Να δούμε που θα βγει!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-07-10, 09:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια μοιάζει να μην χαθηκαν αν και δεν μπορώ να ξέρω τον αριθμό τους.
Λούση μου, μπορεί να μην έχει χαθεί και κανένα. Μερίμησε όμως αν μπορείς να βρεις αν όντως πρόκειται για λίπασμα στη λάσπη του πυθμένα. Δες το είδος των λιπασμάτων που καταστράφηκαν, και πολλές φορές η σύστασή τους μπορούν να δουλέψουν και τα απλά υγρά τεστ που έχουμε για ενυδρειακή χρήση (αμμωνίες, νιτρικά, κάλλιο κ.α.) άρα μπορούμε να αναγνωρίσουμε αν περιέπεσαν στο νερό μας ή όχι λιπάσματα. Αν τα δούμε αυτά ανεβασμένα, τότε είναι εύκολο να υποθέσουμε ότι ίσως να υπάρχουν και πιο επικίνδυνα κατάλοιπα...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διόρθωση-αλλαγή της λίμνης έχει αποφασιστεί εδώ και πολύ καιρό. Χρόνο που θα βρούμε! κι όσο πάνε τα πράγματα δυσκολεύουν! Να δούμε που θα βγει!
Είναι αλήθεια ότι το πρόβλημα είναι η απόπειρα του θεμέλιου λίθου για κάτι τέτοιο, γιατί υπολογίζεις εκ των προτέρων την όλη εργασία που θα ακολουθήσει... Αυτό είχα κάνει και εγώ τόσα χρόνια. Δεν έλεγα να ξεκινήσω, λόγω βέβαια διαφόρων προβλημάτων που είχα. Να ξέρεις όμως: "Η αρχή είναι το ήμιση του παντώς". Η όλη κούραση και ταλαιπορία ξεπερνιέται με ηθική ικανοποίηση...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-07-10, 09:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βασίλη ευχαριστώ για τις συμβουλές! Δεν είχα σκεφτεί καθόλου τα τεστ!!! Το απόγευμα κι όλας θα μετρήσω πριν την σημερινή αλλαγή νερού.

Τα τσουβάλια των λιπασμάτων δεν ξεπλύθηκαν προς την λίμνη αλλά πολύ μετά. Από το ξέπλυμα των χωραφιών δεν ξέρω αν ήρθαν κάποια χημικά. Θα δούμε!

Την αλλαγή την μελετούσαμε από το φθινόπωρο και θέλαμε να την κάνουμε την άνοιξη. Θα χαλάσω όλη την λίμνη (σιγά το μέγεθος) και θα γίνει από την αρχή. Ίσως λίγο μεγαλύτερη αλλά όχι και πολύ γιατί η μητέρα μου θα πάθει συγκοπή αν δει να ξηλώνω τα διάφορα κρίνα που είναι φυτεμένα δίπλα.
Θέλω να την σηκώσω λίγο πιο ψηλά κι ακόμα συζητάμε με τι να την φτιάξουμε. Το λάινερ θα είναι πλέον κοντό και δεν θέλω ξανά πλαστικούρες. Ο πατέρας μου μου λέει πως μπορεί να την κάνει χτιστή με πέτρα !?!? Του έχω εμπειστοσύνη γιατί είναι αυτό που λέμε χρυσοχέρης και τεχνίτης αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλό για την λίμνη.

Πάντως πριν κάνω κάτι θα γίνει θέμα! Θα το δούμε κι εδώ όλοι μαζί!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 30-07-10 στις 09:47
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 30-07-10, 09:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη ευχαριστώ για τις συμβουλές! Δεν είχα σκεφτεί καθόλου τα τεστ!!! Το απόγευμα κι όλας θα μετρήσω πριν την σημερινή αλλαγή νερού.

Τα τσουβάλια των λιπασμάτων δεν ξεπλύθηκαν προς την λίμνη αλλά πολύ μετά. Από το ξέπλυμα των χωραφιών δεν ξέρω αν ήρθαν κάποια χημικά. Θα δούμε!

Την αλλαγή την μελετούσαμε από το φθινόπωρο και θέλαμε να την κάνουμε την άνοιξη. Θα χαλάσω όλη την λίμνη (σιγά το μέγεθος) και θα γίνει από την αρχή. Ίσως λίγο μεγαλύτερη αλλά όχι και πολύ γιατί η μητέρα μου θα πάθει συγκοπή αν δει να ξηλώνω τα διάφορα κρίνα που είναι φυτεμένα δίπλα.
Θέλω να την σηκώσω λίγο πιο ψηλά κι ακόμα συζητάμε με τι να την φτιάξουμε. Το λάινερ θα είναι πλέον κοντό και δεν θέλω ξανά πλαστικούρες. Ο πατέρας μου μου λέει πως μπορεί να την κάνει χτιστή με πέτρα !?!? Του έχω εμπειστοσύνη γιατί είναι αυτό που λέμε χρυσοχέρης και τεχνίτης αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλό για την λίμνη.

Πάντως πριν κάνω κάτι θα γίνει θέμα! Θα το δούμε κι εδώ όλοι μαζί!
Λουσάκι, μπορεί να γίνει κτιστη με πέτρα η λίμνη, αλλά το άγριο της επιφάνειας της δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά την περίοδο της αναπαραγωγής. Η παλιά μου δεξαμενούλα, είχε κτισμένη άγρια πέτρα γύρω-γύρω και τα θηλυκά που είχα ίσα που την "έβγαλλαν καθαρή" με αρκετές εκδωρές στο σώμα τους. Αν ο πατέρας σου είναι χρυσοχέρης, τότε να την κατασκευάσει με μπλοκς, και εσσωτερικά τους να βάζει σίδερο και τσιμεντοκονίαμα. Αυτός είναι και ο τρόπος που κτίζονται οι δεξαμένες στο εξωτερικό. Για στεγανωποίηση υπάρχουν πολλά υλικά, αν και προσωπικά σου προτείνω το fiberglass που δουλεύεται συστηματικά ανά το παγκόσμιο. Αν είναι μικρούλα η δεξαμένη σου, τότε δεν μιλάμε για ιδιαίτερα μεγάλο ποσό, από την στιγμή βέβαια που θα αναλάβετε εσείς την (λίγο περίπλοκη) τοποθέτηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-07-10, 11:12
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βασίλη δεν μιλάμε για κάτι τόσο εξειδικευμένο! Θα χτιστεί και μάλλον θα μπει κάποιο επίχρισμα ... δεν θυμάμαι τι μου έλεγε, περισσότερο νομίζω εννοούσε την έξω μεριά που θα φαίνεται γιατί μου είχε προτείνει να είναι λίγο πιο πάνω από την επιφάνεια του εδάφους. Εγώ την ήθελα πολύ κοντά στο έδαφος για να μοιάζει φυσικός ...νερόλακος
Πάντως αν γίνει χτιστός οι πέτρες που έχουμε είναι με αρκετά λεία επιφάνεια και τους αρμούς μπορούμε να τους λειάνουμε. Θα υπάρχει σίγουρα και πάλι πολύς χώρος για πολλά φυτά, μα πάρα πολλά γιατί δεν υπάρχει ρεύμα για να υπάρχει φίλτρο.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 31-07-10, 07:08
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή


Υπαρχουν κατι αντικείμενα στην αγορα (νανοι ,βατραχοι κ.α.) που εχουν ενσωματωμένες αντλιες για να τραβουν το νερο και να το ριχνουν στη λιμνη δημιουργώντας εφε αλλα και οξυγόνο στο νερο . Λουση σου προτείνω να πάρεις ενα απο αυτο και να το συνδέσεις με μικρό φωτοβολταικο (εκεινα τα παιδικά) .Έτσι θα οξυγονώνεται και η λιμνη σου αφου δεν έχεις ρευμα για να βαλεις αντλια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 31-07-10, 07:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Μιχάλη αλλά δεν είναι καιρός για αγορές ούτε στο ελάχιστο! Τα φυτά 3 χρόνια τώρα κάνανε θαυμάσια δουλειά γι' αυτό και πάλι θα τα εμπειστευτώ!
Η αλήθεια είναι ότι τον ήθελα έναν καταρρακτούλη, κάπου να κελερίζει το νερό, αλλά προς το παρόν ....δεν!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 31-07-10, 11:48
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπορείς αφού την χτίσεις με πέτρα η ότι άλλο θες την λίμνη σου να την σπατουλαρι με τσιμέντο ώστε να μην υπάρχουν προεξοχές από πέτρες.

Mπορείς να φτιάξεις την λιμνούλα έτσι ώστε να είναι ποιο ψηλά από την επιφάνια του εδάφους και να ρίξεις χώμα τριγύρω έτσι ώστε να είναι η λίμνη σε ένα τεχνητό λοφίσκο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 31-07-10, 17:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς αφού την χτίσεις με πέτρα η ότι άλλο θες την λίμνη σου να την σπατουλαρι με τσιμέντο ώστε να μην υπάρχουν προεξοχές από πέτρες.

Mπορείς να φτιάξεις την λιμνούλα έτσι ώστε να είναι ποιο ψηλά από την επιφάνια του εδάφους και να ρίξεις χώμα τριγύρω έτσι ώστε να είναι η λίμνη σε ένα τεχνητό λοφίσκο.
Όπως ακριβώς τις παλιές κλασικές δεξαμένες που χρησιμοποιούσαν οι παπούδες μας... Ότι καλύτερο!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 02-08-10, 09:55
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ λυπαμαι παρα πολυ!!!!!!! τι να πω; εμεινα αφωνος!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 02-08-10, 10:28
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βασίληδες κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω τελικά!

Δεν μπορώ να έχω αυτό που θέλω (Απόστολε ξέρεις εσύ τι θέλω-ουμε ... μια Σαμοθράκη μας σώζει!) οπότε θα αρκεστώ σε ότι μπορώ να κάνω!

Να σας πω ότι τελικά δεν έκανα μετρήσεις γιατί όλο ξεχνούσα να πάρω μαζί του τα τεστ και φεύγοντας από την λίμνη ξεχνούσα να πάρω νερό! (αν βρήτε πουθενά κανέναν χαμένο εγκέφαλο ο δικός μου είναι )

Τώρα όμως συνεχίζοντας τις καθημερινές αλλαγές νερού (αν και όχι σε μεγάλο ποσοστό πλέον) όλα φαίνονται καλά, είδα και τα σκουρόχρωμα χρυσόψαρα που δεν φαινόντουσαν!

Μόνο που χρειάζεται ένα καλό κλάδεμα γιατί δεν φαίνετε τίποτα παρά αν δεις από πολύ κοντά. Αχ αυτός ο χρόνος! Με καταράστηκε κανένας; Σταμάτισε να τρέχει ο Βέγγος κι άρχισα εγώ! ... μόνο φαλάκρα μη φέρω ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 05-08-10, 19:26
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Και μετά την ζημιά -που τελικά δεν ήταν και τόσο ζημιά- η αποζημίωση:

Και το όνομα αυτού hibiscus coccineus!


Μιλάμε για τεράστιο άνθος!

__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 05-08-10, 22:21
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Μπραβο ! ! Απορω ωρες ωρες που τα ανακαλυπτεις ολα αυτα τα φυτα

Να φοβασε οταν δεν εχει μπουμπουκια επειδη το φυλλωμα της ειναι ιδιο με την μαριχουανα και πολλοι το μπερδευουν .

Αν μπορεσεις βγαλε μας και μια φωτο μονο με τα φυλλα .Ειμαι περιεργος να το δω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 06-08-10, 07:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Λούση, υπέροχο φυτό.

Λούση, σας έχω και εγώ μια έκπληξη. Κατάφερα και πολλαπλασίασα καιτις 2 ιππομαίες. Απλά μικρά κοτσανάκια στο νερό και σε 2 μόλις μέρες ξεπετάνε ριζούλες. Αν είναι, τα απόμενα φυτά θα σου τα αποστήλω μόλις καταλαγιάσουν οι ζέστες, γιατί εσύ είσαι εγγύηση στην περιποίηση και διατήρηση των φυτών. Από χειμώνα, υπάρχει κανένα ενδεχόμενο να διατηρηθούν?

Μόλις τις μεταφυτέψω στο έδαφος, θα κόψω αρκετά κοτσανάκια για πολλαπλασιασμό, οπότε θα υπάρχουν 4-6 τεμάχια ανά είδος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 06-08-10, 08:36
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μιχάλη βρήσκω πολλά γιατί ψάχνω με μανία όποιο φυτό έχει σχέση με το νερό. Μόλις μου είπαν νεροϊβίσκος τον άρπαξα!
Το ξέρω ότι τα φύλλα είναι άκρως παρεξηγήσημα! Θα βγάλω φωτογραφίες με το φύλλο μόνο. Στο ποστ 64 στην τρίτη φωτογραφία η γλάστρα έχει νεροϊβίσκο ροζ που δεν άνθισε ακόμα.


Βασίλη δεν ήξερα ότι πολλαπλασιάζονται και με μοσχεύματα!!! Φυσικά θα χαρώ να μου στείλεις φυτάκια. Όμως είναι πιο εύκολα με σπόρους. Εγώ μάζεψα τους πρώτους από το "πρωινό φιλί". Δεν τους έχω στην λιμνούλα αλλά στην ταράτσα με τις γλαστρολίμνες.


Είναι ετήσια φυτά και δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να βγάλουν τον χειμώνα. Αν τελικά φτάσουν ζωντανά τα φυτάκια (είναι και η απόσταση) θα τα βάλω μέσα από την τζαμαρία για να παραταθεί ο χρόνος τους αλλά δεν νομίζω να ξεχειμωνιάσουν!

Ευχαριστώ πολύ και θα περιμένω να δροσίσει ο καιρός! Μόλις μου τελιώσει η ... συγκομηδή θα πω κι εγώ τι έχω διαθέσημο
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 06-08-10, 11:57
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ποστ 64 στην τρίτη φωτογραφία η γλάστρα έχει νεροϊβίσκο ροζ που δεν άνθισε ακόμα.
χεχε ειναι οπως το φανταζομουνα .Προσεχε παντως μη σου το καπνισει κανενας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 06-08-10, 12:02
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

θα πας καμια μερα και δεν θα βρεις μονο κοτσανια χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 09-08-10, 01:19
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

καλα lusi εχω παθει πλακα ειναι ενας απο τους ποιο ωραιους ιβισκους που ειδα!!!!!!!!!!! εγω μαλλον του χρονου θα εχω ανθος
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 13-08-10, 01:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Λούση, αυτά τα κοτσανάκια είναι μόλις 4 μέρες στο νερό...



Είναιδυνατόν να τα σώσουμε βρε Λούση μου κατά την χειμερινή περίοδο? Δεν τα έχω ξαναδει σε μαγαζιά και λυπούμαι να τα χάσω....Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες με τα μεγάλα φυτά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Φτιάχνω την λιμνούλα μου! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 105 11-06-07 13:13
Η μικρή μου μονομαχίνα Celda Bettas 4 23-02-06 21:15
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Μικρή βοήθεια για τον μονομάχο μου! Celda Bettas 41 21-09-05 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09135 seconds with 14 queries