Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-04-16, 07:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Πόσο και με ποιο τρόπο επηρεάζονται τα ψάρια στη μείωση σκληρότητας του νερού;

Όταν τα ψάρια εκτροφής (και όχι άγρια), που στη φύση κανονικά ζουν σε όξινα νερά, αφού τα βαλουμε στο ενυδρείο μας, τα διατηρούμε σε νερο βρύσης κάνα 2μηνο και ξεκινήσουμε την επεξεργασία του νερού με τυρφη η άλλο τρόπο (α/ο) για να ρίξουμε τις σκληρότητες, παρατηρούνται αλλαγές στις συμπεριφορες τους; Αν ναι, με ποιο τρόπο; Η υγεία τους έστω και λίγο μπορεί να κλονιστεί; Δε μιλάμε να γίνει η αλλαγή από σκληρό νερό σε όξινο μπαμ και κάτω και να την ακούσουν από οσμωτικου σοκ, εννοείται ότι οι αλλαγές νερού με όξινο θα γίνονται σταδιακά αλλά έστω και αυτό το 1/3 του νερού μου εισέρχεται στο ενυδρείο με πιο χαμηλό ph, τα επηρεάζει με κάποιο τρόπο στη συμπεριφορά ή την υγεία και σε τι βαθμό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-16, 09:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει ακριβως το ερωτημα,αυτο που εχω παρατηρησει εγω(σε ψαρια οξινου νερου παντα)ειναι πως τα εβλεπα πιο "ηρεμα" με καλυτερη ορεξη και χρωματα.γενικως το οξινο νερο εχει μεγαλυτερη δυνατοτητα εξουδετερωσης παθογονων αποτι τα πιο ψηλα Ph.
το κακο ειναι πως θεωρητικα(δεν ετυχε να το δω στην πραξη ευτυχως), λογω του τροπου που ιονιζεται η αμμωνια,μικροτερη ποσοτητα αμμωνιας μπορει να γινει επικινδυνη αποτι σε ενα ενυδρειο με ψηλοτερο Ph.

με λιγα λογια στα δικα μου ψαρια ειδα βελτιωση και ας ηταν εκτροφης.
αυτο ηταν και το θεμα μιας συζητησης που ειχαμε με το σπυρο και το maverick εδω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-16, 09:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η συμπεριφορά και τα χρώματά τους αλλάζουν αν δεν ήταν ιδιαίτερα χαρούμενα με τις προηγούμενες συνθήκες. Αποκτούν πιο έντονα χρώματα με την είσοδο του καινούργιου νερού, γίνονται πιο κινητικά και ανεβαίνει η διάθεση για ζευγάρωμα. Σε επιθετικά ψάρια, αυξάνεται προσωρινά και η επιθετικότητα όταν γίνονται πιο χαρούμενα, λογικά λόγω της διάθεσης για ζευγάρωμα.

Οι αλλαγές αυτές παρατηρούνται και σε ψάρια εκτροφής.

Η αμμωνία είναι λιγότερο τοξική σε όξινο pH απότι σε βασικό, καθώς βρίσκεται σε μορφή αλάτων του αμμωνίου(NH4+), αντί στην πιο τοξική μορφή της αμμωνίας(NH3).
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-16, 10:01
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Εκανα το ερώτημα γιατί στο ενυδρείο μου με severum και firemouth που είχα ph 8-8,2, ξεκίνησα να κάνω αλλαγές νερού με χρήση τύρφης που το ph του νερού αλλαγης να είναι τις δύο πρώτες φορές στο 7 και προχθές στο 6,5 περίπου. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά από τότε που ξεκίνησα το χαμήλωμα του pH, βλέπω τα ψάρια ελαφρώς πιο νωχελικα και ίσως κρύβονται περισσότερο. Η τύρφη που χρησιμοποιώ είναι κηπουρικής, 80% ξανθιά και 20% μαύρη, καθαρή, χωρίς χημικα, λιπάσματα κτλ και αποστειρωμένη όπως μου είπε ο φίλος που την αγόρασα. Αυτοί λέει την παίρνουν έτσι και από εκεί και πέρα της κάνουν επεξεργασία με προσμίξεις διάφορες και την πουλάνε στους πελάτες για κήπους κτλ. Η χρήση κηπουρικής χρησιμοποιείται χρόνια από χομπιστες και δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. ¶λλωστε την ποσότητα που θα χρησιμοποιήσω, καλού κακού την ψήνω και σε φούρνο στους 200 βαθμούς για κάνα 45λεπτό για να σκοτωθούν πιθανοί παθογονοι οργανισμοι που βρίσκονται μέσα αν και δε συμβαίνει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-16, 10:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συμπεριφορά και τα χρώματά τους αλλάζουν αν δεν ήταν ιδιαίτερα χαρούμενα με τις προηγούμενες συνθήκες. Αποκτούν πιο έντονα χρώματα με την είσοδο του καινούργιου νερού, γίνονται πιο κινητικά και ανεβαίνει η διάθεση για ζευγάρωμα. Σε επιθετικά ψάρια, αυξάνεται προσωρινά και η επιθετικότητα όταν γίνονται πιο χαρούμενα, λογικά λόγω της διάθεσης για ζευγάρωμα.

Οι αλλαγές αυτές παρατηρούνται και σε ψάρια εκτροφής.

Η αμμωνία είναι λιγότερο τοξική σε όξινο pH απότι σε βασικό, καθώς βρίσκεται σε μορφή αλάτων του αμμωνίου(NH4+), αντί στην πιο τοξική μορφή της αμμωνίας(NH3).
Αυτα συμβαινουν συνηθως και υπο φυσιολογικες τις υπολοιπες συνθηκες στο ενυδρειο.
Αυτο τουλαχιστον εχω παρατηρησει κι εγω παντα, σε ολα τα στησιματα που εχω κανει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα το ερώτημα γιατί στο ενυδρείο μου με severum και firemouth που είχα ph 8-8,2, ξεκίνησα να κάνω αλλαγές νερού με χρήση τύρφης που το ph του νερού αλλαγης να είναι τις δύο πρώτες φορές στο 7 και προχθές στο 6,5 περίπου. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά από τότε που ξεκίνησα το χαμήλωμα του pH, βλέπω τα ψάρια ελαφρώς πιο νωχελικα και ίσως κρύβονται περισσότερο. Η τύρφη που χρησιμοποιώ είναι κηπουρικής, 80% ξανθιά και 20% μαύρη, καθαρή, χωρίς χημικα, λιπάσματα κτλ και αποστειρωμένη όπως μου είπε ο φίλος που την αγόρασα. Αυτοί λέει την παίρνουν έτσι και από εκεί και πέρα της κάνουν επεξεργασία με προσμίξεις διάφορες και την πουλάνε στους πελάτες για κήπους κτλ. Η χρήση κηπουρικής χρησιμοποιείται χρόνια από χομπιστες και δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. ¶λλωστε την ποσότητα που θα χρησιμοποιήσω, καλού κακού την ψήνω και σε φούρνο στους 200 βαθμούς για κάνα 45λεπτό για να σκοτωθούν πιθανοί παθογονοι οργανισμοι που βρίσκονται μέσα αν και δε συμβαίνει αυτό.
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κηπουρικη, αλλα δεν εχω ακουσει/διαβασει και ποτε προβληματα απο καποιους που εχουν χρησιμοποιησει (σωστη καθαρη δλδ κηπουρικη τυρφη).

Εχω καταλαβει οτι το "νωχελικα" εχει πολλες ερμηνειες για διαφορετικους ενυδρειοφιλους, οπως και το αντιθετο "ζωηρα".
Πχ το "ζωηρα" πολλες φορες σημαινει κατι καλο για πολλους, αλλα πολλες φορες ειναι στρες. Και το αντιθετο (νωχελικα) ειναι ηρεμια.
Π.χ. το κοπαδιασμα πολλων ειδων ψαριων το βλεπουν πολλοι ως ενα ωραιο θεαμα και θετικο αποτελεσμα στο ενυδρειο τους.
Πολλες φορες ομως σημαινει στρες.
Δεν μπορω ομως προσωπικα να εκφερω γνωμη αν δεν παρατηρησω ενα ενυδρειο.

Οσο για τις διαφορες των αντιδρασεων των αγριων και εκτροφης ψαριων στις παραμετρους του νερου, στην αρχη πιστευα οτι δεν υπηρχαν διαφορες.
Με το καιρο ομως, μεσω της παρατηρησης αλλα και το διαβασμα εμπεριων αλλων χομπιστων αλλα και επιστημονικων αρθρων, πιστευω οτι τα ψαρια εκτροφης δεν ανταπεξερχονται στις "ακραια καλες" συνθηκες που ζουν τα αγρια ψαρια.
Βεβαια εσυ δεν τα ειχες προς την ακρη που ειναι οι καλες παραμετροι, αλλα το αντιθετο.
Πχ αγρια ψαρια αμαζονιου που ζουν σε 4 πεχα, ειναι η καλυτερη τους να το εχουν και στο ενυδρειο. Τα εκτροφης ψαρια ομως, συνηθως δεν πανε καλα στο 4. Καποι στιγμη αργα ή γρηγορα, το βγαζουν το προβλημα
Και τα δυο ομως, δεν θα πανε τοσο καλα στο αντιθετο ακρο (πχ 8 ).

Μπορει να φταιξουν και καποιες αλλες ανακαταταξεις, που ισως δεν γινουν με σωστο τροπο.
Πχ ο βυθος ειναι κατι πολυ πολυ σημαντικο στο ενυδρειο και που πολλοι δεν τον προσεχουν, οταν αρχιζουν και πειραζουν το αρχικο στησιμο.

Για να υπαρχει περιπτωση να βγει καποιο συμπερασμα σε καποιο προβλημα με τη βοηθεια τριτων, θα πρεπει να γνωρισουν αρκετα καλα ενα ενυδρειο.
Εχεις δωσει καποιες τιμες, αλλα αυτο που μας ενδιαφερει βασικα, ειναι ποσο πεφτει το πεχα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-16, 11:30
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δε ξέρω αλλά μπορεί να ειναι και η ιδέα μου για το "νωχελικα" που γράφω. Προχθές έχασα ενα firemouth το είχε κάτι δύο σημάδια (ένα στο μέτωπο και ένα πίσω από το αριστερό μάτι) και ανησυχώ λίγο για διάφορα. Σαν hole in the Head ήταν αλλά δε νομίζω να είναι και αυτό γιατί δεν είχα παρατηρήσει σημάδια τις προηγουμενες μερες. Θέλω να πιστεύω ότι πέθανε από κάποιο λόγο και τα σημάδια προήλθαν από φάγωμα η από ψάρια από το σαλιγκάρι (είδος nerite) που έχω μέσα. Μετρήσεις καλές εκτός από Νιτρικά που δεν έχω πάρει ακόμα τεστ. Τα υπόλοιπα ψάρια όλο αυτό τον καιρό με τις αλλαγές με τυρφη μου φαίνεται ότι δε κυκλοφορούν τόσο πολύ έξω όσο παλιότερα. Επαναλαμβάνω μπορεί να.ειναι και ιδέα μου. Γι' αυτό ρώτησα αν φταίει γι' αυτό ή αλλαγή στις σκληρότητες. Μήπως δηλαδή αντιλαμβανονται τη διαφορά όταν μπαίνει το νερό και στρεσάρονται ή συμβαίνει κάτι άλλο ένεκα του νερού. Δε νομίζω κι εγώ να φταίει η τύρφη. Τα άλλα ψάρια δεν έχουν σημάδια και από όρεξη, και κινητικότητα κατά το τάισμα, άλλο τίποτα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Μπορεί επειδή τελευταία ασχολούμαι πολύ με το ενυδρείο να στρεσαρίστηκαν.

Σπύρο, μέτρηση πεχα στο καπάκι μετά την αλλαγή δεν έχω κάνει, να κανω; Το νερο αλλαγής είναι 7 και μια φορά 6,5. Συνολικά έχω κάνει τρεις αλλαγές. Χθες στο ενυδρείο το πεχα ήταν 7,7-7,8 περίπου. Πεφτει αργά δηλαδή. Πέσε εκεί από το 8,2 μετά από 20 μερες με τρεις αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-16, 12:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το HITH ειναι συμπτωμα μιας ασθενειας που δεν φερνει αμεσο θανατο.
Θα επρεπε να τα βλεπεις πολυ καιρο τα σημαδια, πριν καταληξει σε θανατο.
Μηπως επεσε "ξυλο" σκεφτομαι. Αυτο ειναι πιο συνηθης λογος για αμεσο θανατο με σημαδια τετοια, στα καλα καθουμενα μεσα σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες.

Η νεα τιμη του πεχα, εξαρταται και απο την πσοτητα αλλαγης που κανεις.
Αυτο επρεπε να σε ενδιαφερει περισσοτερο, ειναι ποσο ειναι το πεχα πριν την αλλαγη και ποσο μετα.
Η ανοδος του πεχα δεν μας πειραζει. Η πτωση ειναι το θεμα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91798
Παραλληλα ελεγχος σε KH, GH ή TDS.
Πχ με το tds meter εχεις ενα γρηγορο ελεγχο. (απο τη στιγμη που δεν εμπλεκεται αλατι κλπ στην επεξεργασια του νερου, κατι που επηρεαζει το tds)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-16, 12:37
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

ΚΗ και Gh μετράω μόνο στο νερο στο βαρέλι αλλαγής πριν το βάλω στο ενυδρείο. Στην επόμενη αλλαγή θα κάνω και στο ενυδρειο μολις γινει η εισαγωγη του νερού. Δε νομίζω όμως να έχω μεγάλη πτώση. Θα δούμε. Για την Hih έχω διαβάσει και το ξέρω αυτό που λες γι' αυτό μου φαίνεται δύσκολο να ήταν αυτό ή αιτία που το έχασα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-16, 12:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να αναφέρω πως χρησιμοποιώ τύρφη κηπουρικής σε βαρέλι προετοιμασίας σχεδόν 2 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-04-16, 12:32
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σήμερα είχα αλλαγή νερού και μετά από ερώτηση του Σπύρου πόσο είναι το ph στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού, παραθέτω λίγο αναλυτικότερα τα παρακάτω:

Νερό βρύσης
ph:8 , GΗ:20 , KH:14

Νερό αλλαγής μετά από 24 ώρες επεξεργασίας με τύρφη
ph:6,8 , GΗ:11 , KH:9

Νερό ενυδρείου πριν την αλλαγή νερού
ph: 7,8
Νερό ενυδρείου μετά την αλλαγή νερού

ph: 7,5
ΚΗ, GΗ δεν πρόλαβα να κάνω γιατί έπρεπε να πάω στη δουλειά και είχα ήδη αργήσει.Παρατήρησα μετά από μετρήσεις που είχα κάνει και την προηγούμενη φορά μετά την αλλαγή νερού, οτι το ph έχει μια πτώση της τάξης του 0,2 - 0,3 κάθε φορά. Πιστεύω οτι δεν πέφτει απότομα λοιπόν. όπως παρατηρώ τα ψάρια μου αυτές τις ημέρες, μαλλον ιδέα μου ήταν τελικά η νωχελικότητά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-16, 13:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι μεχρι 0.2
Βαζε το και αργα το νερο στο ενυδρειο. πχ κανα 20λεπτο μινιμουμ.
Μετρα και GH KH πριν-μετα
Παιζουν σημαντικο ρολο κι αυτα.
Αλλα βασικα για οποιο προβλημα παρουσιαστηκε (αν παρουσιαστηκε), μας ενδιεφερε ο τροπος που εγινε οταν αρχισε να πεφτει το πεχα και οι σκληροτητες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-16, 13:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Βρύση είχα Gh20 και Κh14 και σήμερα στο βαρέλι πριν την αλλαγή είχα Gh11 και Κh9. Το νερο μπαίνει στο ενυδρείο σε κανα 15 λεπτό. Απλά σκοτώνομουν να πάω στη δουλειά και δε πρόλαβα να κάνω μετρήσεις Gh και Κh στο ενυδρείο αμέσως μετά. Παρατήρησα όμως ότι την προηγούμενη εβδομάδα που χρησιμοποίησα την ίδια ποσοτητα τύρφης (ίδια γραμμάρια, όχι την ίδια τυρφη) και η επεξεργασία έγινε για μια ώρα λιγότερο μόνο, η πτώση του Gh και Kh δεν ήταν τόση όσο σήμερα. Ήταν δηλαδή Gh15 και Kh11 και σήμερα 11 και 9 αντίστοιχα. Η μία ώρα παραπάνω επεξεργασίας να ήταν η αιτία για τόσο μεγαλύτερη πτώση; δε νομίζω. Αυτό που το αποδίδεις;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-04-16, 13:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια ωρα παραπανω? δεν νομιζω.
Τσεκαρες αν ειχε και παλι ιδιες τιμες στη βρυση ομως? Δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι παντα ιδιες οι τιμες στη βρυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-16, 13:49
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Στην επόμενη αλλαγή θα τα κάνω όλα, βρύση, νερό αλλαγής και νερό ενυδρείο πριν και μετα. Το gh και kh δηλαδή της βρύσης μπορεί και να παίζει; αν ναι; τόσο πολύ όμως; Θα δείξει την επόμενη εβδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-04-16, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα την περιοχη και την προελευση του νερου, ναι, αναλογα την εποχη, ξηρασια, βροχες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θεματα σκληρότητας νερού polinikis Αρχάριοι γλυκού νερού 45 15-08-14 14:59
test σκληρότητας νερού genecr Ζωοτόκα 0 03-03-12 16:16
Μετατροπέας μονάδων σκληρότητας νερού Strahos Ιστοσελίδες στο Internet 3 05-02-07 14:13
Ανάλυση σκληρότητας νερού. soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 4 20-06-03 15:17
Άνοδος σκληρότητας νερού newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06451 seconds with 15 queries