Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-16, 22:07
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή λαθρεπιβατες

καλησπερα και παλι

οπως καταλαβατε εχω θεμα με λαθρεπιβατες.....νομιζω πλεον πως οτι λενε για τα κουνελια στη στερια ισχυει για τα σαλιγκαρια στο νερο.....μεχρι κ στα τζαμια του ενυδρειου τα βλεπω να το κανουν!διαβασα σε ενα σημειο εδω πως να κανω παγιδες,το προβλημα μου ειναι οτι εχω 2 σαλιγκαρια κ μια γαριδουλα κ μικρα ψαρακια,οποτε μαλλον θα κινδυνεψουν κ αυτα αν εφαρμωσω κατι τετοιο(εκτος αν δεν το καταλαβα καλα).οσο κ αν τα "σκουπιζω",οσο κ αν βγαζω αυγα με το χερι τπτ.ειχα μια ελπιδα οτι δεν θα αντεξουν τη θεραπεια απο το ich που εκανα πριν μερικες βδομαδες αλλα δεν πτοηθηκαν....χτες παρατηρησα αυγα μεχρι κ στο ενα σαλιγκαρι μ,ειχαν γεννησει μεχρι κ πανω στο καβουκακι του του καημενου....καμια προταση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-16, 22:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι σαλιγκάρια είναι ; ξέρεις ;
Μια λύση είναι να βάλεις σαλιγκάρια helena, είναι δολοφόνοι σαλιγκαριών και δεν πολλαπλασιάζονται τόσο πολύ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-16, 22:27
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τα σαλιγκάρια ¨λαθρεπιβατες´ γενικά κανουν μονο καλό αν ο αριθμός τους γινει ανεξέλεγκτος σημαινει οτι ταΐζουμε πολύ αν βαλεις Helena ιςως φάνε και τα δυο σου σαλιγγαρια ιςως κ πριν ασχοληθούν με τους λαθρεπιβατες. Να βάζεις μια φέτα αγγούρι το βραδυ και το πρωι να βγάζεις την φέτα μαζι με τα σαλιγγαρια και μείωσε και λιγο το ταισμα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-16, 22:41
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

βασικα δεν εψξα να βρω τι σαλιγκαρια ειναι αλλα αν ειναι ψαχνω και σας λεω.τα helena τα σκεφτηκα κ εγω αλλα δεν θελω να φανε τα δικα μου.οσο για το ταισμα δεν νομιζω οτι ταιζω πολυ.μεσα σε 1 λεπτο το εχουν φαει το φαι τους.....επισης πες οτι μειωνω την τροφη,αν πεινανε και την πεσουν στα φυτα μ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-16, 12:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, βαλε καμια φωτογραφια να δουμε για τι σαλιγκαρια μιλας, οπως και τι ειδους ειναι τα αλλα 2 σαλιγκαρια σου και η γαριδα. Οι γαριδες πηγαινουν σε ομαδες καλυτερα. Τι αλλους κατοικους εχει το ενυδρειο σου?

Επισης, διαβασε αυτο και αυτο, μπορει να σε βοηθησουν να βγαλεις ενα συμπερασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-16, 13:50
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

τα σαλιγκαρια πρεπει να ειναι Physa Fontinalis. τα δικα μου σαλιγκαρια ειναι Zebra Thorn Nerite .οσο για τη γαριδα(red cherry) το γνωριζω. ξεκινησα με 2 αλλα με προλαβε το ich κ εκει εχασα τη μια κ ψαχνω να βρω για να βαλω κ αλλες τωρα. οι λοιποι κατοικοι ειναι γκαπυ.τα εχω διαβασει αυτα.[ραγματικα δεν θα με πειραζαν οι λαθρεπιβατες αλλα αυτα το εχουν παρακανει πλεον....την τροφη μεσα σε 1 λεπτο την τρωνε τα ψαρια,ΑΝ τη μειωνα κ αλλο υπαρχει περιπτωση να μ φανε τα φυτα μεσα στην πεινα τους τα σαλιγκαρια?τωρα που το ξαναδιαβασα για τα helena (κ με βαση ενα ποστ που διαβασα χτες που ψαχουλευα εδω μεσα)αν εβαζα ενα helena μεσα στο ενυδρειο θα ηταν ικανο να κρατησει σε μια ισοροπια τους λαθρεπιβατες κ ετσι κ αυτα να μειωθουν λιγο κ να μην αφανιστουν(που απο οσο καταλαβα ενα helena δεν θα μπορεσει να το κανει)κ να κρατιεται χορτατο οποτε να μην κινδυνεψουν τα δικα μ σαλιγκαρια.....?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-16, 14:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολα δικα σου ειναι τα σαλιγκαρια. Και οι λαθρεπιβατες και τα αλλα

Το helena δεν θα εχει προβλημα να επιτεθει σε ολα, δεν κανει διακρισεις. Οτι βρεθει στο δρομο του. Για να αυξανονται τα σαλιγκαρια, βρισκουν τροφη και ας μη φαινεται στο ματι σου. Σε τετοια περιπτωση, δυσκολα θα επιτεθουν σε υγιη φυτα.

Τα αυγα που λες ειναι ασπρα, σε μεγεθος χοντρου αλατιου περιπου και βγαινουν δυσκολα? Αν ειναι ετσι, εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι απο τα nerites? Αν όχι, ειναι μικροσκοπικα με μια κολλωδη διαφανη ουσια γυρω τους, οπως των physhas?

Για τις γαριδες δες στις αγγελιες. Οι red cherries ειναιπολυ ευκολο να βρεθουν και δεν εχουν μεγαλο κοστος. Βαλε μια ομαδουλα 8-10 ατομων για να ειναι καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-16, 15:40
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ναι μωρε ολα δικα μ ειναι το ξερω....απλα για να μην μπερδευομαστε το λεω ετσι.οχι ειναι μικροσκοπικα με μια κολλωδη διαφανη ουσια.τι να πω,θα ξεκινησω μειωνοντας την τροφη....οσο για τις γαριδες κοιταω στις αγγελιες,δεν εχω δει κατι η αληθεια ειναι προς το παρον....(ή αν ειχα δει θα ηταν καπου που δεν θα βολευε)ευχαριστω για την βοηθεια...σε περιπτωση που δεν λειτουργησει η μειωση τροφης θα επανελθω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-16, 14:52
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

ρε παιδιά, να κάνω μια ερώτηση; επειδή και εγώ έχω μια στρατιά με θηρία στο ενυδρείο μου και μάλιστα σήμερα συνειδητοποίησα το μέγεθος της κατάστασης μου προέκυψε η εξής απορία. Έστω ότι τα βγάζεις από το ενυδρείο μετά τι τα κάνεις; Απλά τα πετάς; Κρίμα δεν είναι; Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα φυτα αλλά για να πω την αλήθεια τα λυπάμαι πλασματάκια είναι και αυτά.
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-16, 14:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Bάλε αγγελία να τα χαρίσεις
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-16, 15:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το 99% που τα βγάζουν τα πετάνε,οντως ειναι κρίμα,φυτα δεν πειράζουν αλλα τρώνε αλγες υπολείμματα τροφών και ξερά χαλασμένα φύλλα,αν τα λυπάσαι περιόρισε το ταισμα να ρίχνεις οσο τρώνε τα ζωντανά σου να μην περισσεύει δλδ,καλυτερα να κανεις περρισοτερα και μικρότερα ταισματα,μπορείς να βαλεις και ενα Helena θα βοηθήσει μην το βλεπεις σαν καταδίκη απλα σαν να φέρνει η φύση μια ισορροπία, δεν θα τα φάει ολα σε ενα μήνα ,απλα θα ρυθμίσει λιγο τον πλυθησμό σε συνδυασμό με σωστό ταισμα θα μειωθεί ο πληθυσμός (οχι απο ασιτία αλλα θα σταματήσει η συχνή αναπαραγωγή) ,αλλα θα παρει αρκετό καιρο.
-------------------------
Για αγγελία που λεει η Αρτεμισία λιγο δύσκολο γιατι ειναι ελάχιστη αυτοί που πραγματικά τα θέλουν και καποιοι τα θέλουν για τροφη στα ψαρια η σαλιγγαρια τους.
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 18-03-16 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-16, 15:49
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Το να βάλεις μερικά Helena μου φαίνεται πιο λογικό από το να τα πετάξεις στον υπόνομο τουλάχιστον έτσι κάτι ωφελείται. ταϊζω 3-4 φορές την ημέρα λίγο παραπάνω βέβαια γιατί σκέφτομαι και τις γαρίδες αλλά από ότι φαίνεται θα σταματήσω. Πάντως το βρίσκω ενδιαφέρων να τα βλέπεις πως κινούνται ιδικά τα μεγαλύτερα που είναι πιο ευδιάκριτα

Η ιδέα για αγγελία νομίζω πως ήταν περισσότερο χιούμορ παρά σύσταση

Και για να πω την αλήθεια ενοχλούμε και λίγο γιατί το παίζουμε "φιλόζωοι" αλλά μόνο για ότι έχουμε επιλέξει-αγοράσει εμείς και ότι χαλάει την αισθητική μας ξαφνικά δεν είναι αντάξιο προσοχής..
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σαλιγκαρια λαθρεπιβατες Χρηστος Ζ. Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 15-02-12 15:45
Νεοι λαθρεπιβατες panoscorfu Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 06-01-09 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06283 seconds with 15 queries