Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-16, 14:44
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Χρήση Prime στο στρώσιμο

Καλησπέρα,

Το Prime μπορώ να το χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα σε υπεροδοσολογία αν τα νο2 μου ξεφεύγουν και είμαι στο στρώσιμο:

και αν ναι, ανά 48 ώρες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-16, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις ψαρια μεσα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-16, 15:23
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Έχω ψάρια , 1 ζευγάρι μικρά κριμπένσις σε 90 λίτρα.

Έστρωνα με βακτήρια και το ενυδρείο το γέμισα 07/01. Μέχρι πριν 1 εβδομάδα όλα καλά. Μετά σηκώσα νο2 , 1 ίσως και πάνω από 1. Το πάλεψα με αλλαγές συνεχόμενες αλλά μόνο το Prime έκανε δουλειά.
Συμπεριφορά ψαριών: Όπως ήταν , δεν δείχνουν σημάδια αναζήτησης οξυγόνου.
-------------------------
Επίσης, επειδή όταν ανέβηκαν τα νο2 έριξα βακτήρια και μάλιστα υπεροδοσολογημένα μου είπαν πως αυτό έχει αντίθετα αποτελέσματα από αυτό που θέλω, επειδή αμμωνία τα βακτήρια να ζήσουν με 2 μικρά ψαράκια, δεν βρίσκουν. Πεθαίνουν και γίνονται αυτά αμμωνία και κατά συνέπεια νο2. Δεν ξέρω αν ισχύει το σκεπτικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 04-02-16 στις 15:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-16, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η καλυτερη δουλεια ειναι να βαλεις αγγελια για να ζητησεις μπολι.
Εκτος κι αν εχεις αλλο ενυδρειο στρωμενο και υγιες και παρεις απο εκει.

Απο εκει και μετα, οταν δεν ειναι εφικτα τα παραπανω, οι συχνες αλλαγες νερου και το prime βοηθαει.
Το piιme μπορει να μπει στο ενυδρειο μεχρι και σε 5πλη δοσολογια (υπολογιζομενη για ολα τα λιτρα νερου του ενυδρειου) 1 δοση τουλαχιστον για καθε 1ppm αμμωνιας λενε οι οδηγιες.
Για τα νιτρωδη δεν υπαρχει δοσολογια και δεν εξηγουν πως τα εξουδετερωνει, Ουτε οι ιδιοι ξερουν απο οτι καταλαβα.
Την αμμωνια την μετατρεπει σε ατοξικο αμμωνιο (για αυτο και συνεχιζεται να φαινεται αμμωνια στα τεστ,. Γιατι συνεχιζει να υπαρχει χωρις να ειναι τοξικη ενω παραλληλα συνεχιζει να "τρεφει" τη βιολογια)

Αναφερουν οτι η δραση του διαρκει για 24 ωρες.
Οποτε βαζεις ανα 24 ωρες.


Επρεπε να σιγουρευτεις οτι εστρωσε πριν βαλεις τα ψαρια. Τα βακτηρια εμποριου δεν κανουν θαυματα. Χρειαζεται μεγαλη προσοχη στο ρυθμο ιχθυοφορτωσης και συνεχεις μετρησεις.
Πια βακτηρια εβαλες?
Ακολουθησες επακριβως τις οδηγιες τις εταιρειας?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, επειδή όταν ανέβηκαν τα νο2 έριξα βακτήρια και μάλιστα υπεροδοσολογημένα μου είπαν πως αυτό έχει αντίθετα αποτελέσματα από αυτό που θέλω, επειδή αμμωνία τα βακτήρια να ζήσουν με 2 μικρά ψαράκια, δεν βρίσκουν. Πεθαίνουν και γίνονται αυτά αμμωνία και κατά συνέπεια νο2. Δεν ξέρω αν ισχύει το σκεπτικό.
Δεν πολυκαταλαβα αλλα δεν νομιζω.
Για να εχεις νιτρωδη και οχι αμμωνια, απλα δεν εχει ολοκληρωθει οι κυκλος του αζωτου.
Βρισκεται ακομα στην αρχη.
Εχει δημιουργηθει μονο η αποικια των βακτηριων που οξειδωνουν την αμμωνια. Αυτο το σταδιο γινεται γρηγορα.
Η αποικια των βακτηριων που οξειδωνει τα νιτρωδη σε νιτρικα καθυστερει πολυ.
Σε ενα κυκλο που χρειαστηκε π.χ. 40 ημερες για να ολοκληρωθει (μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη τελειως και εχεις μονο νιτρικα), σε 10 μερες περιπου εχει μηδενισει η αμμωνια και χρειαζεται αλλες 30 ημερες για να σχηματιστει και η αποικια για τα νιτρωδη και να μηδενισουν κι αυτα.
Υποψιν ομως οτι ασχετως της ολοκληρωσης του κυκλου του αζωτου, ο πληθυσμος της βιολογιας ειναι μεταβλητος. Παει (αυξανεται μειωνεται) αναλογα την αμμωνια που δημιουργειται.
Μα λιγα λογια ενα ενυδρειο μπορει να ειναι στρωμενο για 1 ψαρι και ταυτοχρονα αστρωτο για 5 ψαρια.


Τι διαδικασια ακολουθησες?
ΠΧ ημερομηνια στησιματος και ημερομηνιες καθε διαδιακασιας που ακολουθησες? (ποτε εριξες βακτηρια, ποτε εβαλες ψαρια, μετρησεις κλπ) Με τι ετρεφες την βιολογια σε περιπτωση που δεν εβαλες αμεσως ψαρια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-02-16 στις 15:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-16, 15:50
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και όταν μπήκαν τα ψάρια δηλαδή ο ρύπος , με προσεχτικό ταϊσμα κράτησα τις τιμές όλες στο 0 και περίμενα να μετρήσω τα πρώτα νο3 για να δω ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος.
Το λάθος μου νομίζω βρίσκεται στο ότι έκανα μία μικρή αλλαγή 15-20 και δεν σε πρόσθεσα βακτήρια θεορώντας πως δεν χρειάζεται. Εκεί νομίζω έγινε unstable η βιολογία.
Στη συνέχεια υπερδοσολόγησα βακτήρια κάτι το οποίο μάλλον αρνητικό παρά θετικό ήταν.

Τώρα μετράω αμμωνία 0, νο2 0,8,1+ και νο3 5-10. Δηλαδή νο3 έχω αλλά είναι ξεκάθαρο πως η βιολογία μου δεν μπορεί να διασπάσει άμεσα όλα τα νο2 σε νο3.
Με το prime είδα αποτελέσματα καθώς δεν μηδένισαν τα νο2 αλλά τα μέτρησα μετά από ώρες στα 0,4 πράγμα που μου έδειξε πως το φίλτρο απορρόφησε τα μη τοξικά πλέον νο2.
Απλά διαβάζω σχετικά με το redox Και αυτό με προβληματίζει.

Τέλος, τα νο2 αντικαθιστούν την αιμοσφαιρίνη στο αίμα των ψαριών και το ψάρι ψάχνει για οξυγόνο. Εμένα η κινητικότητα τους είναι καλή, στην επιφάνεια δεν έχουν αναζητήσει ποτέ αναπνοή. Μήπως η συγκέντρωση νο2 που έχω δεν είναι τόσο μεγάλη στα 90 λίτρα; Ρωτάω για να ξεαγχωθώ λίγο γιατί αυτές τις ημέρες είμαι στην τσίτα με το θέμα αυτό.

Τέλος , από συμπληρώματα χρησιμοποιώ , flourish γενικό λίπασμα και υγρό άνθρακα. Τα αναφέρω σε περίπτωση που γνωρίζεις ότι επηρεάζουν με κάποιον τρόπο τις τιμές μου.

Κάνω ένα edit για να απαντήσω και στον φίλο παραπάνω ότι το ενυδρείο γέμισε 7/1 και τα ψαράκια μπήκαν 12. Δεν ταίζα τα βακτήρια (λάθος) αλλά το σκεύασμα έλεγε πως από τις 48 ώρες μπαίνει το 1ο ψαράκι. Οπότε αν θεωρήσουμε πως τα βακτήρια που έριξα 7 με 10/1 ήταν νεκρά , η σωστή δουλειά ξεκίνησε από 10/1. 12/1 μπήκαν τα ψάρια . Και πριν λίγες μέρες ανέβηκαν απότομα τα νο2. Έκανα κάθε μέρα αλλαγές και έριχνα βακτήρια. Έριξα prime , έκανα σκούπες στο βυθό. Καθάρισα φυτά, κλάδεψα σάπια. Αποτέλεσμα τίποτα, μετράω και πολλά νο2 και κάμποσα νο3.
Χτες μου είπε ένα παλικάρι πως αυτό που κάνω αυτές τις ημέρες για να τα ρίξω είναι λάθος. Δηλαδή , δεν ταιζω ή ταιζω ελάχιστα και ταυτόχρονα βάζω βακτήρια τα οποία δεν έχουν φαγητό , πεθαίνουν και προκαλούν αμμωνία και στη συνέχεια νο2. Και ότι να τα σταματήσω να βοηθήσω με prime Και να περιμένω γιατί είναι θέμα ημερών.

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-16, 16:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι (σωστες) αλλαγες νερου ποτε δεν εκαναν κακο.
Ακομα και στο στρωσιμο ειναι χρησιμες καποιες μικρες. Αναπληρωνουν χρησιμα ιχνοστοιχεια και μεταλλικα αλατα που χρειαζονται απαραιτητως και τα βακτηρια.
Εγω στρωνω με ψαροτροφη ταχυτητα και κανω και καμια αλλαγη νερου ενδιαμεσα.

Το peak των νιτρωδων ηταν κατι που θα γινοταν ετσι κι αλλιως, ετσι οπως βλεπω συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις. Το ποσο μεγαλο θα ηταν, ειναι αλλη υποθεση.

Απο τη στιγμη που δεν βλεπεις συμπτωματα δημητηριασης απο ΝΟ2, τοτε η αλλαγη νερου και το Prime εκανε δουλεια.

Θα παιδευτεις τωρα λιγο με το στρωσιμο, αλλα θα γινει κι ετσι.
Δεν κανουν κακο το flourish κλπ. Αντιθετα οπως ειπα βοηθαει σε νορμαλ/χαμηλη δοσολογια (υπολογισε οτι η αναγραφομενη δοσολογια σε αυτα ειναι υπολογισμενη απο τη seachem για πολυ φυτεμενα ενυδρεια).

Ο συλλογισμος αυτος δεν στεκει κατα την αποψη μου.
Παράθεση:
"Χτες μου είπε ένα παλικάρι πως αυτό που κάνω αυτές τις ημέρες για να τα ρίξω είναι λάθος. Δηλαδή , δεν ταιζω ή ταιζω ελάχιστα και ταυτόχρονα βάζω βακτήρια τα οποία δεν έχουν φαγητό , πεθαίνουν και προκαλούν αμμωνία και στη συνέχεια νο2. Και ότι να τα σταματήσω να βοηθήσω με prime Και να περιμένω γιατί είναι θέμα ημερών."
Πως υποθετει οτι πεθαινουν απο ελειψη αμμωνιας, ενω ταυτοχρονα λεει οτι οταν πεθαινουν δημιουγειται αμμωνια?
Αν πεθανει πχ ενα βακτηριο και δημιουργησει αμμωνια, δεν θα ειναι τροφη αυτη για ενα αλλο βακτηριο?
Δεν χανεται η βιολογια μπαμ και κατω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-16, 16:22
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σωστό ακούγεται το τελευταίο που λες. Στην πραγματικότητα το ένα ακυρώνει το άλλο άρα απότελεσμα 0 και δεν στέκει. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Για να ισχύσει αυτό στη θεωρία θα έπρεπε όλα τα βακτήρια να πεθαίνουν ταυτόχρονα το ίδιο δευτερόλεπτο.

Όχι συμπτώματα δηλητηρίασης δεν βλέπω. Το πιο κλασικό που διάβασα επειδή η αλήθεια είναι πως έλιωσα στο διάβασμα είναι η αναζήτηση οξυγόνου από την επιφάνεια ή η ληθαργικότητα σε σημείο να ξαπλώνουν χάμο στην άμμο. Εμένα δεν έχουν δείξει τέτοια στοιχεία ευτυχώς. Συνεχίζουν ακάθεκτα να μου χαλάνε το aquascape οπότε από όρεξη καλά είμαστε.

Prime έβαλα πριν 2 μέρες. Να ξαναβάλω απόψε χ5 δόση;
Τέλος, όπως είπα μετράω και κάμποσα νο3. Είμαι κοντά στο στρώσιμο δηλαδή ή μπορεί να τραβήξει αυτό;

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-16, 16:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως η συγκέντρωση νο2 που έχω δεν είναι τόσο μεγάλη στα 90 λίτρα; Ρωτάω για να ξεαγχωθώ λίγο γιατί αυτές τις ημέρες είμαι στην τσίτα με το θέμα αυτό.
Το τεστ μετραει mg/L (σε ppm ουσιαστικα, που ειναι ομως σχεδον το ιδιο).
Δεν μετραει σκετα mg.
Αν ειχες 100 λιτρα ενυδρειο και σου εβγαζε το τεστ 1 αυτο σημαινει οτι υπαρχει 100 mg νιτρωδων στο νερο.
Αν ειναι 1000 λιτρα ενυδρειο και μετραγες 1, αυτο σημαινει οτι υπαρχουν 10000 mg νιτρωδων στο νερο.
Η ποσοτητα στις δυο περιπτωσεις ειναι διαφορετικη, αλλα η διαλυση ειναι ιδια.
Το ποσοστο διαλυσης επηρεαζει τα ψαρια και οχι η ποσοτητα καθευτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-16, 16:30
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Κατάλαβα. Οπότε prime x5 ανά 48 ώρες απευθείας στο ενυδρείο;

Ή μήπως καλύτερα να πάω σε χ3 δόση ή σε χ2 ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-16, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι συμπτώματα δηλητηρίασης δεν βλέπω. Το πιο κλασικό που διάβασα επειδή η αλήθεια είναι πως έλιωσα στο διάβασμα είναι η αναζήτηση οξυγόνου από την επιφάνεια ή η ληθαργικότητα σε σημείο να ξαπλώνουν χάμο στην άμμο. Εμένα δεν έχουν δείξει τέτοια στοιχεία ευτυχώς.

Prime έβαλα πριν 2 μέρες. Να ξαναβάλω απόψε χ5 δόση;
Τέλος, όπως είπα μετράω και κάμποσα νο3. Είμαι κοντά στο στρώσιμο δηλαδή ή μπορεί να τραβήξει αυτό;
Και τα ξυσιματα κλασσικο συμπτωμα.

Οχι και 5πλη.
1-2 δοσεις φτανουν. Καθε 24 ωρες
Μη ξεχνας οτι το prime "κοβει" καποιο οξυγονο. Μη δεις τα ψαρια να λαχανιαζουν και νομιζεις οτι φταινε τα νιτρωδη
Καθε 24 ωρες, 1-2 δοσεις φτανουν για 1ppm.
Αν δεις τα NO2 και περνανε το 1ppm προτιμησε να κανεις και μια αλλαγη νερου (κανονικα με το αντιχλωριο της και σε ιδια θερμοκρασια το νερο της αλλαγης. Αργη εισαγωγη στο ενυδρειο)
Αν και η καλυτερη λυση ειναι να μπολιαζες.

Μη σταματησεις να κανεις αλλαγες νερου ετσι κι αλλιως (και καλα για να μη "χαλασει" το στρωσιμο).
Η συχνοτητα των συνηθων αλλαγων νερου σε νορμαλ ενυδρεια (ελαφρια εως μετρια ιχθυοφορτωση) ειναι μια φορα στις 7-15 μερες.
Απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα και το φιλτρο ειναι ακομα αστρωτο, εσυ κανε καθε 3-7 μερες μια μικρη αλλαγη, ακομα κι αν δεν γινονται peak.
Mετα τον 1 μηνα, θα χαλαρωσεις.

Η υπαρξη ΝΟ3 οταν μπαινουν βακτηρια απο σκευασμα εχει παρατηρηθει, αλλα αμφιβαλω αν ειναι απο το κυκλο του αζωτου, κανονικα, πχ οπως σε ενα φυσιολογικα* στρωμενο ενυδρειο.

* Εννοω, με πολλαπλασιασμο ζωντανων βακτηριων της φυσης.
-------------------------
Τα φυτα που εβαλες που τα βρηκες? Αγοραστά? κλαδεματα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 04-02-16 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-02-16, 16:59
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Κατάλαβα , θα βάλω μία διπλή δόση για όλα τα λίτρα του ενυδρείου.
Λίγο λαχάνιασμα στα ψαράκια το είδα είναι η αλήθεια αλλά και πάλι χωρίς να επηρεάζει την συμπεριφορά τους.

1 μήνα κλείνω στις 12.. Ελπίζω εκεί να πάρουν την κάτω βόλτα μια και καλή.
Σχετικά, με τα νο3 , έχεις δίκιο. Στις προσπάθειες μου πάνω , έριξα microbakter 7 και αυτό είναι που πρέπει να τα έκανε.
Τις αλλαγές μου τις κάνω σε ένα κουβά με έναν μικρό θερμοστάτη , βάζω αντιχλώριο και μετά έχω μία αντλία κινεζιά :P που στέλνει το νερό μέσα.

Τα φυτά μου είναι αγορασμένα όλα από την αρχή. Στο ενυδρείο έχω valisneria asiatica, java moss, εγέριες, ανούμπιες νάνα , μπάκοπα contact (εδώ τα έκανα μαντάρα την κούρεψα πολύ:P) , αλτερνανθερα που μάλλον παίρνει πόδι γιατί δεν επιβιώνει σωστά και έναν εχινόδορο ozelot.

Kαι τέλος, να σε ευχαριστήσω για τις άμεσες και κατατοπιστικές σου απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-02-16, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο λαχάνιασμα στα ψαράκια το είδα είναι η αλήθεια αλλά και πάλι χωρίς να επηρεάζει την συμπεριφορά τους.

Τα φυτά μου είναι αγορασμένα όλα από την αρχή.
Οταν λεμε παρατηρουμε "συμπεριφορα" (ως ενδειξεις υγειας), εννοουμε και την αναπνοη, οπως και ολες τι σωματικες λειτουργιες (βραγχια, σωμα, πτερυγια, αφοδευση κλπ)

Εκει που τα πηρες τα φυτα ηταν σε νερο που ειχε και ψαρια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-16, 17:19
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ναι είχε. Στην μπακόπα είχε , κάμποσα sae και κάτι άλλα. Στα άλλα νομίζω είδα 1 μικρούλι δεν θυμάμαι τι.

Λες να φταίνε τα φυτά για κάτι;

Aν φοβάσαι για κάποια ασθένεια να σου πω πως το μόνο που έκανα ήταν ξέβγαλμα των φυτών με τρεχούμενο νερό τίποτα άλλο :s
Τα ψάρια τα είδα λίγο δεν είχαν ich κλπ , τώρα τι μπορεί να κρύβεται αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-16, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι απλα ρωτησα για να δω αν εχεις μεταφερει και λιγα κανονκα βακτηρια με τα φυτα.
Και οπως φαινεται θα μπορουσες να ειχες μεταφερει και να γινοταν ενα ψιλομπολιασμα, αλλα τα ξεπλυνες και θα χαθηκαν αρκετα.

Επισης για να επισημανω οτι οι φοβοι πολλων για το μπολιασμα (μηπως και μεταφερουν καμια ασθενεια στο ενυδρειο τους), ειναι ανουσιοι, οταν παραλληλα περνουνε φυτα και ζωντανα και τα βαζουν στο ενυδρειο τους χωρις να τα περνανε καραντινα και απολυμανση.

SD
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-16, 17:55
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σωστό. Στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι. Και απευθύνομαι και στον εαυτό μου μιας και έχω τους ίδιους ενδιασμούς.
Βέβαια όπως λες λογικά κάτω από το νερό και γενικά έξω στον αέρα για κάποια ώρα θα πέθαναν τα περισσότερα.

Ο λόγος που δεν μπολιάζω τώρα είναι ότι έχω φάει τον γαϊδαρο στο στρώσιμο και μου μένει μία ούρα. Απότι φαίνεται δεν είναι ουρά 2 ημερών καθώς είμαστε ήδη στις 5-6 αλλά λογικά πλησιάζω. Ταλαιπωρούμαι βέβαια..

Εσύ τι πιστεύεις ; Αφού έφτασα ως εδώ να δείξω υπομονή και να το περιμένω;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-16, 18:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χανονται ευκολα τα βακτηρια. Ουτε ο αερας θα τα πειραζε.
Απλα τα ξεπλυνες.
Εγω θα μπολιαζα αν ειχα ψαρια μεσα και ειχα ενδειξεις τοξικων στις μετρησεις.
Αν ομως προσεξεις στο ταισμα, εχεις υπομονη με τις μετρησεις, αλλαγες, δεν βαλεις αλλα ψαρια απο τωρα ή αργοτερα πολλα μαζι κλπ, ολα θα πανε καλα.
Αναμενομενο φυσικα να εχεις καποια μικρα peaks μεχρι να στρωσει. Μη ξεφυγουν μονο πανω απο το 0.5. Mεχρι εκει το αντιμετωπιζεις με μικρες αλλαγες και Prime
Αν ξαναδεις προβληματα, μπολιασε.

ΥΓ μη πειραζεις/ανακατευεις το βυθο και προς το παρον το φιλτρο (εκτος κι αν βουλωσει).


SD
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-02-16, 19:16
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Eδώ έχουν παιχτεί λάθη από πλευράς μου.
Τον βυθό σε κάποια φάση τον ανακάτεψα ολόκληρο γιατί είχα ξεστήσει. 1ο λάθος..
Το φίλτρο αλλάζω βαμβάκι τακτικά και είχα πλύνει 1 φορά πολύ απαλά το σφουγγάρι μου με νερό ενυδρείου.
Τώρα δεν πειράζω ξανά κάτι.
Θα κάνω αλλαγή με βακτήρια ανά 5 μέρες και θα μετράω καθημερινά για να ρίχνω prime.
1 τιμή μου φεύγει μόνο και είναι τα νο2.. πάνε και 1. Αμμωνία δεν σήκωσα ποτέ..

To λαχάνιασμα μετά το prime που μου είπες το παρατηρώ πράγματι. Βέβαια επειδή ταϊσα λίγο , τα ψάρια δείχνουν πολύ ενεργητική συμπεριφορά και όρεξη να φάνε (βέβαια πεινάνε και κάμποσο γιατί ρίχνω με ρέγουλα), αλλά επειδή τα έχω λίγο γενικά έχουν πρωτόγνωρη όρεξη για κίνηση και βόλτα.

Αυτό που είδα όμως και δεν ξέρω αν είναι κάτι είναι ότι η κοιλίτσα της θυληκιάς μου μόβισε. Ήταν κατακκόκινη και τώρα μόβισε. Δεν έχουν χάσει χρώματα απλά έχει λίγο μωβίσει.
-------------------------
Φίλε Δέλτα θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.

Είδα σε ένα άρθρο που απαντούσες και είπες πως πρέπει να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.
Εγώ πχ ειδικά τώρα τον 1ο καιρό βάζω συνέχεια χέρι μέσα να φυτέψω , να κάνω τέλος πάντων συντηρήσεις.
Πρέπει να φοράω κάτι; Όπως πχ γάντια;
Η απλά εννοούσες να ξεπλένουμε τα χέρια μας μετά;
Δεν είμαι υποχόνδριος προς Θεού απλά θέλω να τηρήσω τους κανόνες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 05-02-16 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-16, 19:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, μη τρελλαινεσαι.
Απλα για ασφαλεια, μη βαζεις στο νερο, χερι που εχει πληγη. Και μη πινεις το νερο του ενυδρειου
Και φυσικα για την ασφαλεια των ψαριων, μη βαζεις χερια στο νερο που εχουν τυχων υπολειμματα απο σαπουνι, απορρυπαντικα, εντομοκτονα κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-16, 20:16
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Να πω την αλήθεια μου κάτι με έχει πειράξει από χτες το βράδυ και την έχω βγάλει με λαπά χααχαχχα

E και επειδή έχω κάνει καθημερινές εργασίες αυτές τις ημέρες...λέω λες; Από την άλλη πολύ δύσκολο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PRIME και BBA manolischania Γλυκό νερό - Γενικά 0 06-12-13 18:15
prime gianniwpopi Γλυκό νερό - Γενικά 19 23-06-12 21:15
χρήση UV jimmis1974 Φίλτρανση 11 18-05-12 19:31
Χρήση ¶νθρακα Στο Στρώσιμο Akakios Miskos Γλυκό νερό - Γενικά 23 22-03-12 00:04
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08000 seconds with 15 queries