Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-12-14, 23:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύκαρπε έθιξες ένα θέμα που έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις
Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα αλλά και προσωπική εμπειρία κατέληξα πως η ελαφρόπετρα είναι από τα καλύτερα βιολογικά υλικά.
Συγκρίνοντας το matrix της Seachem που είναι ελαφρόπετρα κατέληξα στο συμπέρασμα που σου είπα
Δες μερικά link να καταλάβεις
http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=matrix
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=aBSORBEX
και υπάρχουν αρκετά ακόμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-12-14, 23:16
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Τάκη καλησπέρα , είσαι κ εσύ των δύσκολων ωραρίων βλέπω!

λοιπόν ανάφερα το προϊόν της sera επειδή έγινε κάπου αναφορά για αυτό!

σίγουρα κ τα προϊόντα άλλων εταιρειών είναι εξίσου καλά κ καλύτερα!

το συγκεκριμένο προϊόν της Seashem το MATRIX μπορεί να μοιάζει με ελαφρόπετρα αλλα ΔΕΝ ειναι ελαφρόπετρα!!!

αν το ψάξεις δεν αναφέρει πουθενά η seashem οτι κάνει χρήση Pumice ή κοινώς ελαφρόπετρα!


Η όλη μου αναφορά ήταν ανάμεσα σε απλή οικονομική ΦΥΣΙΚΗ ελαφρόπετρα κ ειδικά τροποποιημένα - κατασκευασμένα υλικά απο εταιρείες για ενυδρεία!


επίσης για να είμαστε ακόμη πιο ακριβής ο φίλος στην αρχική του παράθεση έλεγε για ζεόλιθο ή ελαφρόπετρα όπου εκεί οκ δεν έχει καμία σύνδεση το ένα με το άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-12-14, 23:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ειναι φυσικό να μη το λέει ευθέως, λέει όμως natural porous stone, τι άλλο μπορεί να είναι ;
http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf
και πολλοί το έχουμε δει από κοντά, είναι λευκασμένη ελαφρόπετρα μικρής και ισομεγέθης διαμέτρου, και επιπλέει και αυτό όπως η ελαφρόπετρα.
-------------------------
Οσο για το θέμα δεν είμαστε και πολύ off topic, συζητάμε μόνο το ένα σκέλος του θέματος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-12-14 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-12-14, 23:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενδιαφερουσες οι αποψεις και καποιες ειναι λογικες και σωστες, ωστοσο ακου κι αυτα.

1. Το ιδιο* υλικο που πουλαει το πρακτικερ, πωλειται ως βιολογικο υλικο για ενυδρεια και παγκοσμιως, και στην Ελλαδα σε τιμη 15 ευρω το λιτρο. Η καλυτερη προσφορα που βρισκω ειναι 26.6 ευρω τα 2 λιτρα.

Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι αγοραζαμε 20 λιτρα και αντι για 266 ευρω μας εκαναν μια μεγαλή εκπτωση (πχ 30%) θα πληρωναμε 186.2 ευρω.
Η τιμη απο πρακτικερ ειναι 3.8 ευρω τα 20 λιτρα.
Δες μονος σου τη διαφορα και δικαιολογησε ποια επεξεργασια μπορει να γινεται στην ελαφροπετρα για να φτασει την τιμη x45 φορες πανω.
Η επεξεργασια ειναι ξεδιαλεγμα και πεταμα τα κομματια που εχουν τυχων προκολλημενα και αλλα ορυκτα και εισαγωγη σε μπουκαλακι με ετικετα γνωστης εταιρειας ενυδρειακων.
Τιποτα αλλο.
Μπορεις τωρα να δικαιολογησεις και να αξιολογησεις την τιμη, και στα αλλα υλικα.

* Κι οταν λεω το "ιδιο", δεν εννοω απλως ελαφροπετρα, αλλα ελαφροπετρα εξορυγμενη και στο ιδιο μερος του πλανητη. Δλδ στο νησι Γυαλι. (απο τις καλυτερες ελαφροπετρες παγκοσμιως).
Αποδεδειγμενο με πανεπιστημιακο μικροσκοπειο απο επιστημονα καθηγητη γεωχημικο.
Χωρις ωστοσο να αναφερεται πουθενα στη συσκευασια ουτε οτι ειναι ελαφροπετρα, ουτε την προελευση της.
Δεν ειναι και υποχρεωμενη σε τετοια πραγματα να αναφερει συστατικα κλπ


2. Καποιο λαθος κανεις στο θεμα του οτι χωρεσαν 16 λιτρα ελαφροπετρα εκει που χωρανε μονο 5 λιτρα κεραμικα.
Αυτο αποκλειεται.
Καδος με χωρητικοτητα ογκου 5 λιτρων, χωραει 5 λιτρα ογκο υλικα και ουτε ενα παραπανω.
Μαλλον για κιλα μιλας.

Το βαρος δεν εχει σημασια ομως.
Σημασια εχει το ποσο οφελιμη επιφανεια εχει σαν πορωδες υλικο για εποίκηση απο βακτηρια.
Και η ελαφροπετρα εχει πολυ μεγαλυτερη επιφανεια απο πολλα αλλα "γνωστα σουπερ υλικα" και αυτο αποδυκνειεται απο επιστημονικες μελετες που εγιναν εξεπιτουτου απο τη εταιρεια για να φανει η ανωτεροτητα του υλικου της που πουλαει, και μαλιστα αναφερει ονομαστικα τα αλλα υποδεεστερα υλικα.
Λεει με λιγα λογια οτι η ελαφροπετρα της, εχει 10 φορες την επιφανεια του eheim substrat και 20 φορες του jbl micromec
Καμια απο τις "θιγομενες" εταιρειες δεν κινηθηκε ουτε νομικα, ουτε επιστημονικα, για να καταρριψει την ερευνα για την ελαφροπετρα.

Μη ζητησεις λινκ και ονοματα. Δεν θα κανω το λαθος.
Ψαχτα μονος σου αν θελεις.
Δεν θελω εξαλλου να σε κανω να αγορασεις ελαφροπετρα αντι επωνυμου βιολογικου υλικου.
Δικα σου ειναι τα χρηματα, και μπορεις να τα διαθεσεις οπου θελεις.

ΥΓ1 μη ξεχναμε οτι η ελαφροπετρα ειναι υελώδες ηφαιστειακο πετρωμα. Αποτελειται μόνο από ύελο (100% γυαλι - εξ'ου και το ονομα του νησιου) και δεν περιέχει καθόλου κρυστάλλους ορυκτών.
Eίναι πυριτικo πετρωμα, αφού η ύελος είναι άμορφο SiO2.

ΥΓ2 απο καποιες αναφορες παλιοτερα σε μετρηση επιφανειας υλικων το substrat ειχε μεγαλυτερη απο το siporax. Συμπερασματικα και η ελαφροπετρα εχει πολυ μεγαλύτερη του Siporax.

ΥΓ3 Μιλαω μονο για την επιφανεια του ως υλικο.
Το κατα ποσο εχει αντοχη στο χρονο (κατι που δεν μας ενδιαφερει γιατι ειναι παμφτηνο - προσωπικα δεν μπαινω στον κοπο να το πλενω και να το βραζω, το πεταω στον κηπο και βαζω καινουριο), κατα ποσο ευνοει τη ροη του νερου (ουτε αυτο ειναι απαραιτητα θεμιτο αφου πχ τα δισκαδικα θελουν μεγαλη επιφανεια υλικου και μικρη ροη νερου) κλπ κλπ, οπως και αλλα υλικα, ειναι αλλο θεμα.
Καθενα εχει μειονεκτηματα κα πλεονεκτηματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-12-14, 23:52
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

κ πάλι να παραθέσω ενα δυο λογάκια που λένε κ οι ίδιοι...



For biological filter media, specific surface area (measured as surface area per gram of material,
or surface area per some specified volume of material) is very important. These products provide
surface sites for bacteria to attach and do their work. The greater the surface area per gram of
medium, the greater the number of bacteria that can attach. Thus a high specific surface area is
desirable.

όπου με απλα λογάκια θέλουν να πουν ότι όσο μεγαλύτερη είναι επιφάνεια κάλυψης ανα γραμμάριο υλικού τόσο το καλύτερο! βέβαια να ξαναπώ ότι όταν στουμπώνεις ένα φίλτρο με ένα είδος υλικού (οσο πιο πολύ τόσο πιο καλα) τότε με την μεταξύ τους επαφή μπορεί να έχει την μεγαλύτερη επιφάνεια ανα γραμμάριο υλικού αλλά η πραγματική οφέλιμη επιφάνεια είναι λιγότερη λόγω επαφής!

απλη κοινή λογική!!!!

βέβαια σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι απλή ελαφρόπετρα διότι έχει πρώτον υποστεί επεξεργασία κ χημική κ φυσική ώστε να επιτευχθεί η μέγιστη διάτρηση κ συνάμα οι πολλαπλοί πόροι όπου λέει κ την φόρμουλα

The idea behind the method is easy to explain because the equation
of Young and Laplace is easy to explain:
D = 4γcosθ/P

Where D is the diameter of the pore in the porous material, γ is the surface tension of the liquid,being used, cosθ is the cosine of the contact angle that the liquid makes with material being tested, and P is the pressure applied to the liquid. We want to find D, so we force liquid mercury
(which has a surface tension γ that we can either look up in a textbook or measure very quickly, and forms a contact angle θ that can be looked up in a textbook or measured very quickly, and which usually runs around 130 to 140 degrees) under pressure P into the solid and we measure the volume of mercury taken up. That is all we have to do (aside from making some assumptions about the shape of the pores, for the geometry to work properly.) It is that simple.
At different pressures, we force mercury into different size pores, so we can obtain a distribution of pore sizes. The process then becomes a calculation exercise, based on our geometric assumptions.



απο την αναφορά χρήσης " we force liquid mercury" καταλαβαίνουμε ότι έπεσε η πρώτη επεξεργασία κ βέβαια απο την μαθηματική πράξη καταλαβαίνουμε για τι πίεση ασκείται για την δημιουργία των πόρων.

η ΦΥΣΙΚΗ ελαφρόπετρα είναι ιδανική για πυρίμαχο υλικό αλλά δεν είναι κ η καλύτερη σε άσκηση πίεσης

κ πάλι στον επίλογο μου θα πω την μαθηματικός φόρμουλα δημιουργίας τελικού κόστους ενός προϊόντος όπου αποτελείτο απο την πρώτη ύλη (φυσική ,χημικό παρασκεύασμα ότι να ναι ) + περαιτέρω χημική επεξεργασία + μορφοποίηση , συσκευασία , κερδοφορία κλπ

δεν νομίζω το MATRIX να έχει ίδια τιμή με την ελαφρόπετρα...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-12-14, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, παρε ενα μικροσκοπειο και τα ξαναλεμε
(δεν χρειαζεται να ειναι πολυ καλο - τομη στο υλικο και παρατηρηση)
Βαλε και σε κανενα ενυδρειο ελαφροπετρα να δεις τις .... διαφορες
6-12mm κοκκο να παρεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-12-14 στις 23:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-12-14, 00:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε και σε κανενα ενυδρειο ελαφροπετρα να δεις τις .... διαφορες
+1000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-12-14, 00:15
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Σπύρο καλησπέρα , θα σου παραθέσω ξανά απο εισαγωγέα στην Ελλάδα την τυπική χημική σύσταση της ελαφρόπετρας , δες εδω

προφανώς δεν ειναι μόνο διοξείδιο του Πιρυτίου..

αν ήταν μόνο γυαλί τότε θα πήγαινα με τα "κουβαδάκια" μου στην παραλία κ θα έβαζα άμμο σε διχτάκι κ θα το βάφτιζα ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΤΡΟ !

λοιπόν

ουτε μικροσκόπιο χρειάζομαι ούτε το πνεύμα ειρωνείας!
Οπως ανάφερε ο Τακης , είναι καλό να γίνεται μια αναφορά περι των υλικών κ ότι είπα ειναι απο τις αναφορές της εν λόγω εταιρείας.

οσο για το αν θα κινηθεί νομικά η όχι η ΕΗΕΙΜ κτλ είναι δικό τους θέμα , βέβαια απο μέρους μου όποιος αναφέρει ονομαστικός προϊόντα άλλων εταιρειών κ τα συγκρίνει με δικά τους , τους θεωρώ πολύ φτηνούς...

Αν έχω δοκιμάσει την ελαφρόπετρα... κ βέβαια την έχω δοκιμάσει , όμως όχι μόνη της αλλά σε συνδυασμό με άλλα υλικά. αν εννοείς αν έχω αντικαταστήσει τα υφιστάμενα κεραμικά με μόνο ελαφρόπετρα , οχι δεν θα το κανω ποτέ...

Βέβαια το θέμα είναι οτι η αρχική αναφορά ελεγε για ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ , καθαρή , απλη τυπική απο μεγάλα καταστήματα.

έθεσα τις απόψεις μου για μερικά υλικά κ τόνισα ότι ΔΕΝ θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με μερικούς κτλ κτλ για τα υλικά όμως το ίδιο θα μπορεί να πει κανεις κ για τα απλα λεντ φωτακια με τα ειδικα λεντ φωτακια για φυτα , με τις λαμπες φθοριου , τον ζεόλιθο κοκ...


σε καθε θεμα ο καθενας εχει μια προσωπική γνωμη κ αποψη , αυτό ΔΕΝ παει να πει οτι ειναι κ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ ή πρέπει να πουλάει πνεύμα!

ακόμη κ ίδια υλικά σε ίδια ενυδρεία θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά ο ενας χομπυστας έχει διαφορετικά ζωντανά απο τον άλλο κ διαφορετικό τρόπο ταίσματος...


αρα τα πάντα είναι ανάλογα με το πως κουμαντάρει καποιος το ενυδρειο του


αν κανεις 30% αλλαγή νερού κάθε μέρα τότε βάλε μέσα στο φίλτρο κ βότσαλα απο το ποτάμι! αχρηστα θα σου είναι!

κ επίσης , νομίζω οτι στο τέλος της ημέρας εδώ δεν ειμαστε για να αποδείξουμε ποιος είναι πιο επιστήμονας απο τον άλλον , ποιος εχει παραπανω ετοιμα Links απο τον αλλο κοκ ουτε να ερχομαστε σε κόντρες σε πράγματα που δεν ειναι ΚΑΝ ΣΤΑΝΤΑΡΤ κ ολοι λένε οτι τα ΠΑΝΤΑ ΡΕΊ κ παίζουν σε όλα χιλια δυο πραγματα σαν κυριοι παράγοντες


βεβαια στο τέλος της ημέρας στα παραπάνω ποστ πιο πολλά διαβάζω σαν τσακωμούς κ επικράτηση απόψεων παρά ανταλλαγή απόψεων

κ σίγουρα αυτο ΔΕΝ βοηθάει σε ΤΙΠΟΤΑ νεους φίλους τόσο στο φόρουμ μας όσο κ στο χόμπυ μας!

καλη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-12-14, 00:21
Makrovoutis Ο χρήστης Makrovoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Πέραν της μορφολογιας των υλικών , ποιο είναι ποιο πορωδες, πρόσφυση κλπ. Θα ήθελα να ξέρω τι διάφορα μπορεί να δει κανείς στο ενυδρειο του με το ένα η το άλλο υλικό. Δηλαδή αν κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τα δυο υλικά σε διαφορετικές στιγμές , ελαφροπετρα η siporax να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του με το κάθε υλικο ξεχωριστά. Παράμετροι νερού αν επηρεάζονται , ψάρια κλπ.
Βρίσκομαι στη διαδικασία επιλογής βιολογικού υλικού για το δικό μου και θα βοηθουσε να ακούσω εμπειριες από φιλους συνχομπιστες.
Ευχαριστώ
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-12-14, 00:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο καλησπέρα , θα σου παραθέσω ξανά απο εισαγωγέα στην Ελλάδα την τυπική χημική σύσταση της ελαφρόπετρας , δες εδω

προφανώς δεν ειναι μόνο διοξείδιο του Πιρυτίου..

αν ήταν μόνο γυαλί τότε θα πήγαινα με τα "κουβαδάκια" μου στην παραλία κ θα έβαζα άμμο σε διχτάκι κ θα το βάφτιζα ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΤΡΟ !

λοιπόν

ουτε μικροσκόπιο χρειάζομαι ούτε το πνεύμα ειρωνείας!
Οπως ανάφερε ο Τακης , είναι καλό να γίνεται μια αναφορά περι των υλικών κ ότι είπα ειναι απο τις αναφορές της εν λόγω εταιρείας.

οσο για το αν θα κινηθεί νομικά η όχι η ΕΗΕΙΜ κτλ είναι δικό τους θέμα , βέβαια απο μέρους μου όποιος αναφέρει ονομαστικός προϊόντα άλλων εταιρειών κ τα συγκρίνει με δικά τους , τους θεωρώ πολύ φτηνούς...

Αν έχω δοκιμάσει την ελαφρόπετρα... κ βέβαια την έχω δοκιμάσει , όμως όχι μόνη της αλλά σε συνδυασμό με άλλα υλικά. αν εννοείς αν έχω αντικαταστήσει τα υφιστάμενα κεραμικά με μόνο ελαφρόπετρα , οχι δεν θα το κανω ποτέ...

Βέβαια το θέμα είναι οτι η αρχική αναφορά ελεγε για ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ , καθαρή , απλη τυπική απο μεγάλα καταστήματα.

έθεσα τις απόψεις μου για μερικά υλικά κ τόνισα ότι ΔΕΝ θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με μερικούς κτλ κτλ για τα υλικά όμως το ίδιο θα μπορεί να πει κανεις κ για τα απλα λεντ φωτακια με τα ειδικα λεντ φωτακια για φυτα , με τις λαμπες φθοριου , τον ζεόλιθο κοκ...


σε καθε αποψη ο καθενας εχει μια προσωπική γνωμη κ αποψη , αυτό ΔΕΝ παει να πει οτι ειναι κ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ ή πρέπει να πουλάει πνεύμα!

ακόμη κ ίδια υλικά σε ίδια ενυδρεία θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά ο ενας χομπυστας έχει διαφορετικά ζωντανά απο τον άλλο κ διαφορετικό τρόπο ταίσματος...


αρα τα πάντα είναι ανάλογα με το πως κουμαντάρει καποιος το ενυδρειο του


αν κανεις 30% αλλαγή νερού κάθε μέρα τότε βάλε μέσα στο φίλτρο κ βότσαλα απο το ποτάμι! αχρηστα θα σου είναι!

κ επίσης , νομίζω οτι στο τέλος της ημέρας εδώ δεν ειμαστε για να αποδείξουμε ποιος είναι πιο επιστήμονας απο τον άλλον , ποιος εχει παραπανω ετοιμα Links απο τον αλλο κοκ ουτε να ερχομαστε σε κόντρες σε πράγματα που δεν ειναι ΚΑΝ ΣΤΑΝΤΑΡΤ κ ολοι λένε οτι τα ΠΑΝΤΑ ΡΕΊ κ παίζουν σε όλα χιλια δυο πραγματα σαν κυριοι παράγοντες


βεβαια στο τέλος της ημέρας στα παραπάνω ποστ πιο πολλά διαβάζω σαν τσακωμούς κ επικράτηση απόψεων παρά ανταλλαγή απόψεων

κ σίγουρα αυτο ΔΕΝ βοηθάει σε ΤΙΠΟΤΑ νεους φίλους τόσο στο φόρουμ μας όσο κ στο χόμπυ μας!

καλη συνέχεια
Προφανως και δεν ειναι αυτο που πουλαει 100% υελος.
Η ελαφροπετρα σαν υλικο ειναι 100% υελος. Αυτο δεν το λεω εγω το λεει η γεωχημεια.
Προφανως λοιπον αυτο που πουλαει, ειναι σε ενα ποσοστο του ελαφροπετρα. (παντα ετσι γινεται)
Οσο πιο "καθαρη", τοσο πιο καλη.
Και αυτο ειναι πολυ καλο ποσοστο.
(η ιδια ειναι κι αυτη, απο το γυαλι - δες τις "αλλες εφαρμογες" στο pdf)

Οταν μια εταιρεια (ιδιως αμερικανικη, που υποκειται στους αντιστοιχους νόμους) αναφερει ονομαστικα ανταγωνιστες σε μια μελετη, για μενα δεν ειναι φτηνη, ειναι πολυ καλα προετοιμασμενη.

Στηριξες τα επιχειρηματα σου σε υποθεσεις. Δεν εχεις δει τιποτα απο αυτα να γινονται.
Στηριξα τα επιχειρηματα μου σε απλες αναφορες. Δεν μπορω να το κανω ονομαστικα.
Κανεις μας δεν μπορει να αποδειξει αυτα που υποστηριζει.

Οποτε, οποιος θελει μπορει να δοκιμασει κι αυτος να στηριξει ολη τη βιολογια του (χωρις κανενα αλλο υλικο ως βοηθεια) στην ελαφροπετρα και να μας πει την αποψη του και τις παρατηρησεις του
Πιστευω οτι υπαρχουν ηδη πολλοι και θα μπορουσαν να γραψουν τις αποψεις τους (θα ανοιξω θεμα τωρα, πιστευω να ειναι ενδιαφερον)

Οποιος εχει μικροσκοπειο ας ριξει μια ματια και σε επωνυμα υλικα και να τα συγκρινει με την ελαφροπετρα.
Ισως βρει καμια ομοιοτητα σε μερικα

ΥΓ1 Δεν ειρωνευτηκα πουθενα.
Ημουν στη θεση σου πριν απο καιρο και σε καταλαβαινω.

ΥΓ2 και τα φιλτρα αμμου ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-12-14, 00:53
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή


Οταν μια εταιρεια (ιδιως αμερικανικη, που υποκειται στους αντιστοιχους νόμους) αναφερει ονομαστικα ανταγωνιστες σε μια μελετη, για μενα δεν ειναι φτηνη, ειναι πολυ καλα προετοιμασμενη.

αυτα ειναι νομικά θέματα κ δεν με απασχολούν καθόλου για να είμαι ειλικρινείς κ δεν έχουν σχέση με το θέμα.

Στηριξες τα επιχειρηματα σου σε υποθεσεις. Δεν εχεις δει τιποτα απο αυτα να γινονται.


τι εννοείς σε υποθέσεις ? τι εννοείς δεν έχω δει τιποτα απο αυτά να γίνονται?

Στηριξα τα επιχειρηματα μου σε απλες αναφορες. Δεν μπορω να το κανω ονομαστικα.
Κανεις μας δεν μπορει να αποδειξει αυτα που υποστηριζει.

ειναι καλό αυτος που υποστηρίζει κάτι να μπορεί να το αποδείξει , έτσι δίχνει ότι το γνωρίζει το θέμα!

Οποτε, οποιος θελει μπορει να δοκιμασει κι αυτος να στηριξει ολη τη βιολογια του (χωρις κανενα αλλο υλικο ως βοηθεια) στην ελαφροπετρα και να μας πει την αποψη του και τις παρατηρησεις του
Πιστευω οτι υπαρχουν ηδη πολλοι και θα μπορουσαν να γραψουν τις αποψεις τους (θα ανοιξω θεμα τωρα, πιστευω να ειναι ενδιαφερον)

δηλαδή με ελαφρόπετρα τα ζωντανά μου είναι πιο χαρούμενα? θέλω λιγότερες αλαγές ? τι το σουπερ έχει? το νερό ειναι καλύτερο?
τοτε γιατι δεν πάμε όλοι μαζί ρε παιδιά να πάρουμε ελαφρόπετρες? κ αν δεν δουλέψουν τα έχουμε για διακόσμηση σε κήπους γλαστρες κτλ..
βέβαια κ εγώ την άποψη μου έκφρασα κ βεβαια είπα οτι πιστεύω οτι το ένα ΕΙΔΟΣ ΟΧΙ ΜΑΡΚΑ ειναι καλυτερο στην φιλτρανση παρά το ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ κ ΟΧΙ ΜΑΡΚΑ! (για να μην μπερδευομαστε)




Οποιος εχει μικροσκοπειο ας ριξει μια ματια και σε επωνυμα υλικα και να τα συγκρινει με την ελαφροπετρα.
Ισως βρει καμια ομοιοτητα σε μερικα

ΥΓ1 Δεν ειρωνευτηκα πουθενα.
Ημουν στη θεση πριν απο καιρο και σε καταλαβαινω.


ειδικα αυτο δεν το καταλαβα....

ΥΓ2 και τα φιλτρα αμμου ειναι πολυ ενδιαφεροντα.[/QUOTE]
τα δουλεύω πολλά χρόνια τα συγκεκριμένα φίλρα... όπως κ ζεόλιθο κ ελαφρόπετρα κ μακαρόνι κλπ κλπ κλπ...


το θεμα ειναι το τι θελει ο καθενας απο το φίλτρο του...
τι απαιτήσεις έχει , τι χρόνους διαθέτει , τι σταθερότητα επιδιώκει...

κ ενα φίλτρο μονο του με σφουγγάρι να έχεις όλο απο κάτω ως πάνω , παλι κανεις δουλεια...

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-12-14, 01:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makrovoutis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέραν της μορφολογιας των υλικών , ποιο είναι ποιο πορωδες, πρόσφυση κλπ. Θα ήθελα να ξέρω τι διάφορα μπορεί να δει κανείς στο ενυδρειο του με το ένα η το άλλο υλικό. Δηλαδή αν κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει και τα δυο υλικά σε διαφορετικές στιγμές , ελαφροπετρα η siporax να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του με το κάθε υλικο ξεχωριστά. Παράμετροι νερού αν επηρεάζονται , ψάρια κλπ.
Βρίσκομαι στη διαδικασία επιλογής βιολογικού υλικού για το δικό μου και θα βοηθουσε να ακούσω εμπειριες από φιλους συνχομπιστες.
Ευχαριστώ
Δημήτρης
Όπως βλέπεις οι απόψεις είναι πολλές και αρκετές διίστανται. Ο καθένας θα σου πει τις δικές του απόψεις αλλά και τις δικές του εμπειρίες. Προσωπικά ξεκίνησα με siporax και symbionit αλλά πλέον βάζω μόνο ελαφρόπετρα, η σχέση τιμή/απόδοσης είναι τεράστια, ή καλύτερα θα το πω πως η σχέση τιμής είναι τεράστια, γιατί η σχέση απόδοσης θα ανάψει φωτιές. Για να μη πω πως η ελαφρόπετρα είναι καλύτερη, στη χειρότερη περίπτωση είναι ίδια με τα άλλα γνωστά υλικά. Για εμένα όμως είναι από τα καλύτερα βιολογικά υλικά, έχω παρατηρήσει πως δεν επηρεάζει τις παράμετρες του νερού , όπως και πολλοί άλλοι συνχομπιστες, την έχω σε τροπικό φυτεμένο με όξινο και μαλακό νερό, την έχω και σε ενυδρεία με κρύο νερό, το ένα με χρυσόψαρα που είναι γνωστό πως είναι ρυπογόνα ψάρια, όλα πάνε μια χαρά. Και σε ενυδρεία φίλων που έχω στήσει έχω βάλει μόνο ελαφρόπετρα, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Αν διαβάσεις και άλλα θέματα δεν θα βρεις κάτι αρνητικό για την ελαφρόπετρα, όσοι την έχουν χρησιμοποιήσει είναι όλοι ευχαριστημένοι και την συνιστούν και αυτοί. Το μόνο αρνητικό είναι πως θέλει πολύ καλό πλύσιμο γιατί βγάζει πολύ σκόνη, και είναι λογικό γιατί είναι ακατέργαστη, από τα ορυχείο στη σακούλα

Edit :
Για τον καθαρισμό και τη προετοιμασία διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=matrix/#29
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-12-14, 01:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι καλό αυτος που υποστηρίζει κάτι να μπορεί να το αποδείξει , έτσι δίχνει ότι το γνωρίζει το θέμα!

δηλαδή με ελαφρόπετρα τα ζωντανά μου είναι πιο χαρούμενα?

Ημουν στη θεση πριν απο καιρο και σε καταλαβαινω.
ειδικα αυτο δεν το καταλαβα....

κ ενα φίλτρο μονο του με σφουγγάρι να έχεις όλο απο κάτω ως πάνω , παλι κανεις δουλεια...

Μπορω, αλλα δεν θελω να το αποδειξω.
Ξερεις γιατι?
Γιατι δεν εχω να κερδισω τιποτα.
Μπορει να χασω ομως. (χρονο ή/και χρημα για νομικους λογους)
Οτι ειχα να κερδισω το κερδισα με τη χρηση της ελαφροπετρας.
Οποιος θελει δοκιμαζει αυτο που προτεινω.
Οποιος δεν με εμπιστευεται, ας εμπιστευτει ενα γνωστο επωνυμο υλικο.
Απλο.


Οχι, τα ψαρια σου δεν θα ειναι απαραιτητα πιο χαρουμενα.
Και με αλλα υλικα, τα γνωστα που χρονια εμπιστευομαστε, χαρουμενα ειναι.
Η τσεπη σου θα ειναι λιγο πιο χαρουμενη.

Εννοω οτι δεν γνωριζα λεπτομερειες περι ελαφροπετρας και ειχα παρομοιες αμφιβολιες.


Μια χαρα και τα σφουγγαρια,.
Το 2ο αγαπημενο μου υλικο.
Για αλλη δουλεια βασικα (μηχανοβιολογικη), και παραλληλη χρηση με την ελαφροπετρα. (πριν ή και μετα απο αυτη)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Edit :
Για τον καθαρισμό και τη προετοιμασία διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=matrix/#29
Και πολλα λεω.
Τα γκριζα δεν χρειαζεται να πετιουνται.
Κακο δε κανουν, απλα δεν ειναι τοσο δυνατα οσο τα ασπρα που ειναι πιο "καθαρη" ελαφροπετρα.
Αν ειναι μικρη πχ η χωρητικοτητα του φιλτρου, ας βαλουμε μονο ασπρα.
Αν ειναι μεγαλο το φιλτρο δεν τρεχει τιποτα.
Εγω βγαζω μονο αυτα που εχουν μαυρα σημαδια πανω. Δλδ καμια δεκαρια κομματια στο σακι.

ΥΓ Το καλο πλυσιμο δεν ειναι προυποθεση μονο για την ελαφροπετρα.
Ολα τα υλικα θελουν καλο πλυσιμο.
Που να δεις θολουρα απο απλυτο siporax και substrat
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-12-14 στις 01:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-12-14, 01:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γκριζα δεν χρειαζεται να πετιουνται.
Κακο δε κανουν, απλα δεν ειναι τοσο δυνατα οσο τα ασπρα που ειναι πιο "καθαρη" ελαφροπετρα.
Τη 1η φορά και εγω δεν τα έβγαλα (δεν είχα διαβάσει ακόμα το άρθρο σου)
Τώρα τα βγάζω γιατι μου αρεσει να τη βλέπω άσπρη (Εχω και τις λόξες μου)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-12-14, 09:10
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

πάντως σε κάτι που θα συμφωνούσα για την ελαφρόπετρα θα ταν για υπόστρωμα σε φυτεμένο όπου εκεί μου έχει δουλέψει πιο καλά !

κ προς αποφυγή παρεξηγήσεων , δεν έθιξα το συγκεκριμένο ορυκτό αλλά επειδή όπως προείπα , την έχω χρησιμοποιήσει κ την χρησιμοποιώ ακόμη κ σήμερα , όμως αυτό που παρατήρησα κ εκείνο ήθελα να τονίσω ,ειναι πως μεσα σε ένα κάνιστρο με ενδεχόμενη υψηλή ιχθυοφόρτιση κ πολλά ταΐσματα λόγω της μικρής κ στρογγυλής επιφάνειας , να κάνουν το έργο πιο δύσκολο στο καθαρισμό! θα κόβει την ροή του νερού κ βέβαια είπατε ότι ανοίγετε το φίλτρο το πετάτε κ το αντικαθιστάτε με άλλο νέο..

όλα καλά όλα αυτά , για έναν αρχάριο , νέο στο χόμπυ μας , ειναι καλό να ξεκινήσει με τα γνωστά υλικά παρά να μπει στα βαθιά!

Αν το παιδί έλεγε οτι έχει ένα 2-3 τονο κ έχει ένα sump 120 λιτρα κ έχει σακούλια κτλ τότε ναι ρε παιδιά ας παίξει με ότι θέλει..

στους οξύρρυγχους υπάρχουν 3 φίλτρα , κ σε αυτά έχω κ ελαφρόπετρα όπως κ ζεόλιθο αλλά κ μακαρόνια , κοκοφοίνικα , άμμο κ πολλά σφουγγάρια!

Το γεγονός ότι έχουμε τέτοιο (χρυσό)ορυχείο είναι θείο δώρο όπως κ άλλα ορυκτά

αλλά για αρχή θα πρότεινα να ξεκίναγε κάποιος με κάτι πιο "κλασσικό" κ όπως είπατε παιδιά είναι λίγα τα λίτρα σε ένα καλαθάκι άρα ας κάνει κ τα πειράματα του! επίσης Σπύρο είπες ότι ολοι περάσαμε απο τα κλασικά υλικά!

η τελική απόφαση είναι του καθενός κ δεν είναι κατακριτέα.

σε ποσοτική 150 κιλών (οχι λιτρα) που ειχα σε παραγγελία , το λίτρο έκατσε 65 λεπτά κ 20 λεπτα αναλογικα μεταφορικών!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-12-14, 12:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που πεταμε ενας μερος του ή το βραζουμε μια φορα το χρονο, πρεπει να γινεται και σε ολα τα γνωστα υλικα. Το λενε και οι οδηγιες τους συνηθως.
Κι εδω κερδος εχουμε γιατι, ειτε δεν πληρωνουμε ενα σκασμο λεφτα παλι, ειτε γλυτωνουμε το βρασιμο γιατι ειναι οικονομικο και βαζουμε καινουριο αντι βρασιματος.
Για του αρχαριους ακομα πιο ευκολο αυτο.

Το χρυσορυχειο (νησι) δυστυχως εξαφανιζεται απο το χαρτη. απο την υπερεκμεταλευση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-12-14, 00:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εξαφανίζεται από την υπερεκμετάλευση... και σε λίγο ΔΕΝ θα έχω που να πάω για ψαροντούφεκο... γι' αυτό σταμάτα να τους βάζεις στην "πρίζα"... να βρίσκω κι εγώ κάνα ψαράκι.-
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-12-14, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και 10 τονους να παρουμε ολοι μαζι, δεν εξαφανιζεται ενα νησι.
Εσυ ασε ησυχα τα ψαρακια. Φαε κανα σουβλακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-12-14, 01:08
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κάνω διατροφή ωρέ... ΔΕΝ μου φτάνουν 4-5 τυλιχτά πλέον!!!!!



Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-09-15, 23:13
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ελαφροπετρα και ξερο ψωμι
καπου εχει ενα αρθρο ο Σπυρος, διαβασε το να την καθαρισεις..
πετας τα μαυρα , παρα πολυ καλο πλυσιμο.. πολυ ομως!
και βγαλε και αυτες που επιπλεουν.
εγω παντος εχω παρατηρησει οτι αυτες που επιπλεουν εχουν περισσοτερους πορους

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
μην αρχισουν και φευγουν και κανουν βολτες μεσα στο φιλτρο.
εξαρτατε απο το φιλτρο επισης και το κ1 ετσι ειναι και το καλυτερο ΔΕΝ ΒΟΥΛΟΝΟΥΝκαλη λυση και για αεροφιλτρα
__________________
Φυλλαδιο φροντιδας μονομαχουhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1395387752
και χρυσοψαρωνhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1418408137 GAB
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-09-15, 23:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντος εχω παρατηρησει οτι αυτες που επιπλεουν εχουν περισσοτερους πορους

εξαρτατε απο το φιλτρο επισης και το κ1 ετσι ειναι και το καλυτερο ΔΕΝ ΒΟΥΛΟΝΟΥΝκαλη λυση και για αεροφιλτρα
Κι εμενα η ελαφροπετρα οταν την πρωτοεβαλα επεπλεε μεσα στο νερο κατα το πλυσιμο που ειναι κακο αυτο;Εννοειται και μεσα στα καλαθια επεπλεε οταν την τοποθετησα, τωρα που θα το ξανα ανοιξω το φιλτρο για καθαρισμα θα δω..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-09-15, 07:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτες που επιπλέουν έχουν αερα μέσα, αλλα κάποια στιγμή γεμίζουν νερο και δεν επιπλεουν μετα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-09-15, 13:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

προσωπικα σε εξωτερικα φιλτρα τις εβγαζα οταν τις ειχα χυμα.. μην κανουν βολτες και σκαλωσουν στην φτερωτη... για κανεναν αλλο λογω.
Πλεον δεν χρησιμοποιω εργοστασιακα φιλτρα και στο διχτυ υλικων , δεν κοιταω αν επιπλεουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι ζεολιθου-ζεολιτη και χρησης του.... kgf12345 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 07-11-16 00:30
ελαφροπετρα και ph ulisse Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-03-13 17:09
τι ειναι ο ζεολιθος ??? ilias8573 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-12-09 00:38
ΖΕΟΛΙΘΟΣ msigouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-07-07 14:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10776 seconds with 15 queries