Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-15, 22:25
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή ερωτησεις καθαριοτητας...

Θα ήθελα μια μικρη βοήθεια με κάποιες απορίες που εχω...
1) Το μεγαλο μου θεμα ειναι οτι το νερο μου δεν εχει αυτη τη κρυσταλλινη διαυγεια τον τελευταιο καιρο. Ταιζω διαφορες τροφες και θα ελεγα πολυ,flakes-pellet-κατι σαν γαριδακια για koi kai eχω κανει τροφη σπιτικη και κατεψυγμενη και αποξηραμενη. Το νερο μου εχει αποκτησει πολλα μικροσκοπικα σωματιδια και παρουσιαζει μια ασπρη θολουρα... Ακομα και μετα απο μεγαλη αλλαγη νερου εχει ακομη την ιδια οψη. δε ταισα 2 μερες μηπως και το φιλτρο καθαρισει το νερο αλλα παλι τα ιδια... τι μπορει να ειναι???

2) εχω βαλει το ενυδρειο (240Λ ) σε μια γωνια οποτε απο την πισω πλευρα και την μια πλαινη δε μπορω να βαλω χερια και να καθαρισω εξωτερικα.... εσεις τι κανετε???

3) τα τζαμια απο μεσα με το μαγνιτακι που εχω δεν καθαριζουν οπως θα ηθελα.... καμια προταση???

και τελος το υποστωμα ποσο συχνα το καθαριζουμε???

εχω ενα ενυδρειο 240λ με χρυσοψαρα, εξωτερικο φιλτρο eheim 2215 (600λ/ωρα) και εν μικρο εσωτερικο 200λ/ωρα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-15, 03:59
philip Ο χρήστης philip δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2015
Περιοχή: αθηνα-βουλα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

μηπως τα λευκα σωματιδια ειναι απο την οξυγονωση;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-15, 04:17
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philip Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως τα λευκα σωματιδια ειναι απο την οξυγονωση;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-15, 04:30
philip Ο χρήστης philip δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2015
Περιοχή: αθηνα-βουλα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ε;

το λεω γτ το εχω παρατηρησει στο δικο μ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-15, 05:39
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philip Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ε;

το λεω γτ το εχω παρατηρησει στο δικο μ...
στην αρχη ετσι μου φανηκε.... σαν να ηταν μικροσκοπικες φυσαλιδες αερα.
εκλεισα την αεραντλια αλλα παλι υπαρχουν.... την ημερα χωρις τη λαμπα το νερο φαινεται καθαρο. οταν αναψει η λαμπα παρατηρείται το φαινομενο
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-15, 07:28
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τι τροφη εφτιαξες?
η κατεψυγμενη αν δεν ¨δεσει¨ καλα σκορπιζει σε πολυ πολυ μικρα κομματια..
στο φιλτρο εχεις filterwool?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-15, 08:01
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
τι τροφη εφτιαξες?
η κατεψυγμενη αν δεν ¨δεσει¨ καλα σκορπιζει σε πολυ πολυ μικρα κομματια..
στο φιλτρο εχεις filterwool?
Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε με την αποξηραμενη που έβαλα και βρωμη μεσα! Ζελατινη η αυγό δεν έβαλα. Η κατεψυγμένη είχε τα ίδια υλικά χωρίς βρωμη και δε λερωνε. Ίσως φταίει η βρωμη τώρα που το σκέφτομαι. Filterwool που ρώτησες δεν έχει μέσα στο φίλτρο μου
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-15, 08:49
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
στο φιλτρο εχεις filterwool?
Σωστός, συν αλλαγή 1 φορά ανά 15 ημέρες
Θεωρώ ότι το 2215 σου αρκεί για βιολογία(μέχρι 3-4 χρυσόψαρα, πόσα έχεις; όμως δεν είναι θέμα τροφών, δεν αρκεί για κυκλοφορία, δεν κάνει για τα λίτρα σου
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-15, 09:09
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός, συν αλλαγή 1 φορά ανά 15 ημέρες
Θεωρώ ότι το 2215 σου αρκεί για βιολογία(μέχρι 3-4 χρυσόψαρα, πόσα έχεις, όμως δεν είναι θέμα τροφών, δεν αρκεί για κυκλοφορία, δεν κάνει για τα λίτρα σου
Αν κατάλαβα καλά λες ανά 15 μέρες να ανοίγω το φίλτρο και να αλλάζω filterwool
Και ότι θέλω πιο μεγάλο φίλτρο?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-15, 09:41
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά λες ανά 15 μέρες να ανοίγω το φίλτρο και να αλλάζω filterwool
Ναι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ότι θέλω πιο μεγάλο φίλτρο?
Εξαρτάται κυρίως από το πόσα χρυσόψαρα έχεις;
1. Μπορείς να αγοράσεις κυκλοφορητή-wave maker, με μικρό κόστος (20,00 ευρώ περίπου) και να κάνεις την δουλειά σου, ψάξε το.
2. Μπορείς να αγοράσεις και δεύτερο φίλτρο (κατ΄ εμέ μεταχειρισμένο σε λίγο παραπάνω λεφτά, δηλαδή στο 50,00 ευρώ από αγγελίες) και να κάνεις και την δουλειά σου (ροή και κυκλοφορία) και να αυξησεις και την βιολογία σου!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-15, 09:51
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Το wave maker τι δουλειά κάνει?
Ψάρια έχω 5 μικρά σε μεγεθος
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-15, 10:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είναι καθαρά θέμα μηχανικής φίλτρανσης, βάζοντας ενυδρειακό βαμβάκι θεωρώ πως θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση (αν δεν καθαρίσει τελείως), και θα σου πρότεινα να βάλεις το ενυδρειακό βαμβάκι μετά τα σφουγγάρια, θα μπουκώνει πιο αργά. Αλλά με τα χρυσόψαρα δεν νομίζω πως μπορείς να γλυτώσεις το τακτικό καθαρισμό του φίλτρου, είναι ρυπογόνα ψάρια. Προσωπικά έχω ένα χοντρό σφουγγάρια για προφίλτρο και το καθαρίζω πολλές φορές και 2 φορές την εβδομάδα, τα υπόλοιπα σφουγγάρια κάθε Σάββατο.
Επίσης θα σου πρότεινα να δένεις τη DΙY τροφή με αυγό και ψήσιμο στο φούρνο, δεν αφήνει σχεδόν καθόλου υπολείμματα, γιατί βρώμη βάζω και εγώ, βάζω και σιμιγδάλι και σησάμι περασμένο στο μπλέντερ, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, και αν καμιά φορά είναι στο τέλος και υπάρχουν τρίμματα , το φίλτρο τα καθαρίζει μέσα σε μισή ώρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-15, 10:06
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το wave maker τι δουλειά κάνει?
Ψάρια έχω 5 μικρά σε μεγεθος
ενισχυει τη κυκλοφορια του νερου σε τυχον νεκρες ζωνες του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-15, 10:11
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Πάντως το να βγάζεις και να καθαρίζεις το φίλτρο κάθε βδομάδα δεν μου φαίνεται και τόσο εύκολο!!!!!!!! Αλλά θα το δοκιμάσω.

Για τα τζάμια καμία πρόταση ?
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-15, 10:54
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι καθαρά θέμα μηχανικής φίλτρανσης, βάζοντας ενυδρειακό βαμβάκι θεωρώ πως θα βελτιωθεί πολύ η κατάσταση (αν δεν καθαρίσει τελείως), και θα σου πρότεινα να βάλεις το ενυδρειακό βαμβάκι μετά τα σφουγγάρια, θα μπουκώνει πιο αργά. Αλλά με τα χρυσόψαρα δεν νομίζω πως μπορείς να γλυτώσεις το τακτικό καθαρισμό του φίλτρου, είναι ρυπογόνα ψάρια. Προσωπικά έχω ένα χοντρό σφουγγάρια για προφίλτρο και το καθαρίζω πολλές φορές και 2 φορές την εβδομάδα.
Συμφωνώ, να παραθέσω όμως, ότι είχα ένα 2215 σε 125 λίτρα (τα μισά από του φίλου και μόλις 80εκ. μήκος) και έκανα κι εγώ 1 φορά την εβδομάδα καθαρισμό στο σφουγγάρι και αλλαγή στο "βαμβάκι". Το αν είναι κουραστικό ή όχι το βλέπεις μόνο στην πράξη. Παρά όλα αυτά, φαινόταν ότι το φίλτρο δεν μπορούσε να καθαρίσει με "άνεση" τα αιωρούμενα σωματίδια, πόσο μάλλον τον βυθό. Επίσης, χρειαζόταν να καθαρίζω σωλήνες 1 φορά στους 2 μήνες και να σηκώσω το φίλτρο όσο πιο ψηλά μπορούσα για να αυξήσω τεχνητά την δύναμη της αντλίας του και κόβωντας τα λάστιχα (ήταν μόνο 60εκ.) να μειώσω τις τριβές.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-15, 11:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο καθαρισμός του φίλτρου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες , και θα έλεγα πως από ενυδρείο σε ενυδρείο είναι διαφορετικός. Από τους σημαντικότερους παράγοντες είναι ο τρόπος ταΐσματος, το είδος της τροφής και το είδος των ψαριών. Πχ στα 300αρι με τα χρυσόψαρα , όταν τάιζα φυλλαράκι όλα τα σφουγγάρια ήθελαν υποχρεωτικά καθάρισμα 2 φορές την εβδομάδα, όταν άρχισα το πέλλετ η κατάσταση βελτιώθηκε κατά πολύ, όταν έβαζα DIY τροφή με ζελατίνα πάλι ήθελα τακτικότατο καθάρισμα (2-3 φορές την εβδομάδα) , ενώ εδώ και μήνες που ταΐζω DIY τροφή δεμένη με αυγό βελτιώθηκε και πάλι η κατάσταση, και καθαρίζω μόνο το χοντρό σφουγγάρι που έχω για προφίλτρο 1 με 2 φορές την εβδομάδα και τα υπόλοιπα σφουγγάρια μπορούν να μείνουν ακαθάριστα και 2 ή 3 εβδομάδες. Σε αντίθεση , στο 55λιτρο κύβο που έχω περίπου 25 συννεφάκια (πολλά ε) και ταΐζω φυλλαράκι 2 & 3 φορές την ημέρα καθαρίζω τα σφουγγάρια ακόμα και κάθε 2 μήνες ή και περισσότερο, που και πάλι δεν έχουν ιδιαίτερη βρώμα , βέβαια αυτό το ενυδρείο έχει υπερβολικά πολλά φυτά και υπερβολικά πολλά σαλιγκάρια, και τα νιτρικά μου δεν ξεπερνούν το 10 με τίποτα. Στο τροπικό επειδή είναι πολύ εύκολη η πρόσβαση στα σφουγγάρια , τα καθαρίζω κάθε εβδομάδα μαζί με την αλλαγή νερού. Να ξέρεις πως ο τακτικός καθαρισμός μειώνει αρκετά τα νιτρικά , ακόμα και τα φωσφορικά , γιατί τα υπολείμματα τροφής αλλά και ακαθαρσιών που μαζεύονται πάνω στα σφουγγάρια είναι πηγή νιτρικών.
Επίσης σε όλα τα φίλτρα έχω ενυδρειακό βαμβάκι και έχω μια δικιά μου μέθοδο, έχω το ενυδρειακό βαμβάκι τελευταίο μετά τα σφουγγάρια και το έχω σε σακουλάκι ή φάκελο από τούλι, με το τούλι δεν κολλάνε ίνες στα σφουγγάρια και επειδή είναι τελευταίο στη σειρά στο μηχανικό καθάρισμα λερώνεται λιγότερο και πάντα πρώτο έχω χοντρό σφουγγάρι (σαν προφίλτρο) που αυτό κρατάει όλα τα χοντρά σκουπίδια.
Το ενυδρειακό βαμβάκι το αλλάζω ανάλογα το ενυδρείο, στα χρυσόψαρα 1 φορά το μήνα τουλάχιστον, στο τροπικό κάθε 2 ή 3 μήνες ή αν δω πως είναι πολύ λερωμένο και στα συννεφάκια όποτε το θυμηθώ μαζί με το καθάρισμα των σφουγγαριών ή καθε 2 ή 3 καθαρίσματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-15, 21:56
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Οποτε το σαββατο θα ανοιξω το φιλτρο και θα βαλω και ενυδρειακο βαμβακι...
και θα δω πως παει η εξελιξη.

Για τα τζαμια καμια προταση καποιος??
πως μπορω να τα καθαρισω εξωτερικα στις δυκολες πλευρες?? την πισω και τη μια που ειναι στον τοιχο??
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-07-15, 09:17
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
2) εχω βαλει το ενυδρειο (240Λ ) σε μια γωνια οποτε απο την πισω πλευρα και την μια πλαινη δε μπορω να βαλω χερια και να καθαρισω εξωτερικα.... εσεις τι κανετε???

Το αυτονόητο, αλλαγή νερού 70% σύρσιμο του ενυδρείου 10 εκ. πιο μπροστά.

3) τα τζαμια απο μεσα με το μαγνιτακι που εχω δεν καθαριζουν οπως θα ηθελα.... καμια προταση???

Καλό πλύσιμο το χέρι σου, χωρίς σαπούνι και καινούργιο σφουγγάρι μόνο για το ενυδρείο.

και τελος το υποστωμα ποσο συχνα το καθαριζουμε???

Όσο συχνά το βλέπεις να μαζεύει ακαθαρσίες
Αυτά
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-15, 10:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
και τελος το υποστωμα ποσο συχνα το καθαριζουμε???
Αν έχεις χρυσόψαρα και το υπόστρωμα είναι άμμος ή ψιλό χαλίκι , δεν το καθαρίζουμε σχεδόν ποτέ, δεν χρειάζεται, το καθαρίζουν τα χρυσόψαρα.
Σκάβοντας ανασηκώνουν τα σκουπιδάκια από το υπόστρωμα και τα τραβάει το φίλτρο.
Αν το υπόστρωμα είναι χοντρό χαλίκι και τα ψάρια δεν μπορούν να σκάβουν (αυτό είναι λάθος γιατί αυτό το είδος ψαριών έχει τη συνήθεια να σκάβει για τη τροφή του), τότε καθαρίζουμε ανάλογα με το κάθε πότε βρωμίζει , αν υπάρχει καλή κυκλοφορία στο βυθό δεν χρειάζεται σε τακτά χρονικά διαστήματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-07-15, 11:10
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις χρυσόψαρα και το υπόστρωμα είναι άμμος ή ψιλό χαλίκι , δεν το καθαρίζουμε σχεδόν ποτέ, δεν χρειάζεται, το καθαρίζουν τα χρυσόψαρα.
Ναι εχω ψιλο μαυρη αμμο.... βλεπω οτι τη σκαβουν ολη μερα και να λερωσει μετα απο καποια ωρα καθαριζει και δεν εχει τιποτα.....
Απλα ηθενα να μαθω αν πρεπει να το κανω και με σκουπα βυθου που κ που!!!

Στο αλλο μου θεμα μου. Ανοιξα και καθαρισα το φιλτρο σημερα μετα απο ενα μηνα λειτουργειας.... το φιλτρο εσωτερικα ηταν αρκετα καθαρο αλλα διαπιστωσα τα εξης θεματα....
Στην εισαγωγη του νερου εχει βιολογικο μακαρονι σε μικρη ποσοστητα (σχεδον 2 δαχτυλα μονο), μετα αντι να εχει σφουγγαρι χοντρο οπως ειδα στο you tube, exei ενα πρασινο πραγμα που δεν κραταει σχεδον τιποτα. Και μετα απο αυτο εχει αρκετο πορώδες βιολογικο υλικο.....
Οποτε εβαλα μετα απο αυτο βαμβακι ενυδρειακο και ελπιζω λιγο να στρωσει η κατασταση.... μεσα στη βδομαδα πρεπει να παω να παρω προφιλτρο σφουγγαρι και να ξανα ανοιξω το φιλτρο.
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-07-15, 11:13
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εχω ψιλο μαυρη αμμο.... βλεπω οτι τη σκαβουν ολη μερα και να λερωσει μετα απο καποια ωρα καθαριζει και δεν εχει τιποτα.....
Απλα ηθενα να μαθω αν πρεπει να το κανω και με σκουπα βυθου που κ που!!!

Στο αλλο μου θεμα μου. Ανοιξα και καθαρισα το φιλτρο σημερα μετα απο ενα μηνα λειτουργειας.... το φιλτρο εσωτερικα ηταν αρκετα καθαρο αλλα διαπιστωσα τα εξης θεματα....
Στην εισαγωγη του νερου εχει βιολογικο μακαρονι σε μικρη ποσοστητα (σχεδον 2 δαχτυλα μονο), μετα αντι να εχει σφουγγαρι χοντρο οπως ειδα στο you tube, exei ενα πρασινο πραγμα που δεν κραταει σχεδον τιποτα. Και μετα απο αυτο εχει αρκετο πορώδες βιολογικο υλικο.....
Οποτε εβαλα μετα απο αυτο βαμβακι ενυδρειακο και ελπιζω λιγο να στρωσει η κατασταση.... μεσα στη βδομαδα πρεπει να παω να παρω προφιλτρο σφουγγαρι και να ξανα ανοιξω το φιλτρο.
....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11698763_10153489835643293_1182145348981552445_n.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11707647_10153489835913293_1906236418113507245_n.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  46,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10423790_10153489835423293_1061705694388370351_n.jpg
Εμφανίσεις:  174
Μέγεθος:  28,8 KB  
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-07-15, 11:25
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παιδιά δυστυχώς το πρόβλημα μου παραμένει.
Μετά από σχεδόν 50% αλλαγή νερού μια μέρα νηστεία και μερικές μέρες που δεν τάισα σπιτικη τροφη αλλά. Flakes που έχω αυτή η άσπρη θολούρα από μικροσκοπικά σωματίδια υπάρχει ακόμη. Στο φιλτρο έβαλα ενυδρειακο βαμβάκι που δεν είχε. Σφουγγάρι ανάμεσα στα βιολογικά υλικά έχει ένα της κακιάς ώρας και θα πάρω ένα μαμισιο να βάλω αλλά και πάλι αυτό θα κρατάει μεγάλα και χοντρά σκουπίδια.... Τι να κάνω???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-07-15, 15:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ή ο βυθός σου ή το βιολογικό υλικό βγάζουν ακόμα σκόνη , που θα καθαρήσει κάποια στιγμή ή έχεις bacteria bloom σαν και αυτό https://www.google.com/search?q=bact...w=1024&bih=611
που και πάλι δεν μπορείς να κάνεις πολλά και θα καθαρίσει και αυτό κάποια στιγμή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-15, 19:56
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Και ενώ το πρόβλημα συνεχιζοταν..... Όχι σε έντονη μορφή και μάλλον όπως ειπε ο takis ήταν bacteria bloom αγόρασα για να αλλάξω τη διακόσμηση ένα κομμάτι ρίζα και σε 2 μέρες το πρόβλημα λύθηκε. Βέβαια σκουρινε λίγο το νερό αλλά μου άρεσε... Έβαλα και ένα φυτό και έγινε κούκλα!!!
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy co2 ερωτησεις puntakias22 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 26-11-13 23:21
Ερωτησεις thgparas Αρχάριοι γλυκού νερού 13 26-01-09 23:47
Ερωτησεις HoG Αρχάριοι γλυκού νερού 31 12-12-07 14:44
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 11 04-05-07 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08058 seconds with 16 queries