Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-15, 19:29
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Ερώτηση για μπόλι

Καλησπέρα.Θέλω να κάνω μία ερώτηση.Έχω ένα μικρό ενυδρείο και θέλω να το στρώσω με μπόλι από το μεγάλο ενυδρείο που ήδη υπάρχει.Το θέμα μου είναι ότι έχω βάλει ένα εσωτερικό φίλτρο το οποίο έχει χωρέσει ένα λίτρο βιολογικό υλικό( το οποίο έχω πάρει από το μεγάλο φίλτρο).Το θέμα μου είναι το εξής.Όταν κάνω μετρήσεις την επομένη είναι όλα ανεβασμένα(αμμωνία/νιτρώδη/νιτρικά)Γιατί συμβαίνει αυτό;Το ενυδρείο ξέχασα να πώ ότι είναι 20 λίτρων και απλά το θέλω για να βάλω μία θηλυκια για να γεννήσει.Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ API.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-15, 21:26
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

καλησπερα!μεσα στο 20λιτρο εχεις βαλει καποιο ζωντανο η απλα τρεχει?αν δεν εχεις μεσα ψαρι ριχνεις καποια ποσοτητα τροφης για να διατηρηθει η βιολογια του φιλτρου σου?μηπως ριχνεις παραπανω τροφη την οποια δεν σηκωνει το φιλτρο σου
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-15, 21:48
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

στο μεγαλο τι μετρησεις εχεις με το ιδιο υγρο?το μπολιαζεις δηλαδη και δεν πιανει??βαλτο αμα ειναι στο μεγαλο ενυδρειο να τρεξει εκει 2 μερες και μετα ξαναδοκιμασε..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-15, 01:41
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

ΟΙ μετρήσεις στο μεγάλο είναι όπως πρέπει με το ίδιο υγρό(ημερομηνία λήξης είναι το 2019)(είναι σχεδόν καινούργιο το σετ υγρών).Ψαράκι έχω βάλει μία θηλυκή και σαν φαγητό ρίχνω ένα με δυο φιλαράκια την ημέρα!Τώρα θα βάλω το φίλτρο να το δοκιμάσω δυο ήμερες και βλέπω.Αν και έχω δοκιμάσει και το εξής:Έχω ρίξει νερό από το μεγάλο το ενυδρείο στο μικρό ύστερα από μέτρηση που έγινε.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν στρώνει.Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.θα βγάλω και καμία φώτο όταν μπορέσω για να τα δείτε καλύτερα.Να πώ και κάτι συμπληρωματικά.Το ψαράκι έχει ήδη μπει γιατί είναι έτοιμη να γεννήσει καθώς παραπάνω έχω γράψει ότι θέλω να την βάλω μέσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotis_21 : 19-05-15 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-15, 01:48
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Και κάποιες φώτο με τα ενυδρεία και τις μετρήσεις.Η πρώτη μέτρηση είναι από το μεγάλο ενυδρείο και η δεύτερη από το μικρό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150519_020201.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  48,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150519_020241.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150519_021318.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  40,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150519_022021.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  37,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150519_020424.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  17,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-15, 10:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μάλλον δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως η βιολογία στο μικρό. Και το μπόλι θα ήταν λίγο, αλλά ακόμα και να γέμιζες το φιλτράκι με βιολογικό υλικό από το μεγάλο δεν είναι απαραίτητο να ήταν όλα μηδενισμένα, στο μεγάλο η βιολογία είναι απλωμένη σε όλο το βιολογικό υλικό αλλά και στο βυθό, ακόμα και στα τζάμια, ενώ αυτό το λίγο υλικό που θα έπαιρνες δεν θα επαρκούσε για την απαραίτητη βιολογία που θέλει το μικρό σύμφωνα με τους ρύπους αυτού του ενυδρείου.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάτι, βγάλε το βιολογικό υλικό του μεγάλου σε ένα καθαρό κουβά με νερό ενυδρείου, ξέβγαλε τα ελαφρά να βγει μπίχλα. Μετά μέσα σε αυτό το κουβά βάλε το μικρό φιλτράκι να δουλέψει , να μαζέψει όσο πιο πολύ μπίχλα γίνεται, και μετά βάλτο πάλι στη θέση του. Μη ξεβγάλεις τα σφουγγάρια γιατί αυτά θα έχουν και υπολείμματα τροφών που είναι πηγή αμμωνίας. Αν το νερό καθαρίσει πολύ καλά , ρίξε και αυτό μέσα στο μικρό ενυδρείο. Το μικρό φίλτρο μη το καθαρίσεις για καμιά 15αρια ημέρες, εκτός αν μπουκώσει πάρα πολύ. Μετά από αυτό μπορεί ακόμα και σε 12 ώρες να μηδενίσουν όλα, εκτός από τα νιτρικά βέβαια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-15, 14:44
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Φίλε Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Μόλις τελείωσα με την όλη διαδικασία μίας και ήταν και καιρός για καθάρισμα του φίλτρου.Ελπίζω να δουλέψει η όλη διαδικασία.Εστυψα και το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο(Αλλά μόνο τα υγρά πήρα.όταν τα εστυψα είχα βάλει σουρωτήρι)Θα κάνω μία μέτρηση και αύριο και βλέπουμε.Να ρωτήσω και κάτι ακόμη.Φαγητό ρίχνω η όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-15, 15:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Μόλις τελείωσα με την όλη διαδικασία μίας και ήταν και καιρός για καθάρισμα του φίλτρου.Ελπίζω να δουλέψει η όλη διαδικασία.Εστυψα και το σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο(Αλλά μόνο τα υγρά πήρα.όταν τα εστυψα είχα βάλει σουρωτήρι)Θα κάνω μία μέτρηση και αύριο και βλέπουμε.Να ρωτήσω και κάτι ακόμη.Φαγητό ρίχνω η όχι;
Πολύ ελαφρα έως καθόλου αν μπορείς για να μην επιβαρύνεις το νερό, αν οι μετρήσεις σου πάνε καλά αρχίζεις να ταίζεις. Να το έχεις υπο παρακολούθηση για καμια εβδομάδα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-15, 13:31
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Οκ!Ευχαριστώ και πάλι.
-------------------------
Παιδιά όλα καλά σήμερα με τις μετρήσεις.Σας ευχαριστώ.Και εσένα τάκη ξεχωριστά για την άμεση απάντηση και επίλυση του προβλήματος με την μέθοδό σου.Όπου να είναι θα γεννήσει και θα βάλω και φώτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotis_21 : 20-05-15 στις 13:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-15, 13:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-15, 13:35
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Να κάνω άλλη μία ερώτηση;Έχω άλλο ένα λίτρο βιολογικό.Αν το ρίξω χύμα μέσα στο ενυδρείο θα κάνει τίποτε η θα πρέπει να μπει σε φίλτρο;Απλά για να βοηθήσω την βιολογία όταν θα βγουν τα μικρά μιας και θα είναι κάμποσα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-15, 13:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω άλλη μία ερώτηση;Έχω άλλο ένα λίτρο βιολογικό.Αν το ρίξω χύμα μέσα στο ενυδρείο θα κάνει τίποτε η θα πρέπει να μπει σε φίλτρο;Απλά για να βοηθήσω την βιολογία όταν θα βγουν τα μικρά μιας και θα είναι κάμποσα.
Αν δεν υπάρχει ροή νερού μέσα απο το βιολογικό υλικό δεν θα κάνεις τίποτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-15, 13:41
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπάρχει ροή νερού μέσα απο το βιολογικό υλικό δεν θα κάνεις τίποτα
Αν το τοποθετήσω σε ένα καλσόν και το χτυπά το φίλτρο από εκεί που βγάζει το νερό θα δουλέψει;(Όχι να το βάλω μπροστά αλλά στην αντίθετη γωνία μίας και η ροή του φίλτρου είναι τόση που κάνει αρκετή ανατάραξη του νερού)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-15, 13:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το τοποθετήσω σε ένα καλσόν και το χτυπά το φίλτρο από εκεί που βγάζει το νερό θα δουλέψει;(Όχι να το βάλω μπροστά αλλά στην αντίθετη γωνία μίας και η ροή του φίλτρου είναι τόση που κάνει αρκετή ανατάραξη του νερού)
Ετσι ίσως πιάσει λίγο βιολογία εξωτερικά , αλλά οχι και τίποτα σπουδαίο, το νερό δεν θα περνάει από μεσα αν το κανεις έτσι όπως λες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-15, 13:52
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ίσως πιάσει λίγο βιολογία εξωτερικά , αλλά οχι και τίποτα σπουδαίο, το νερό δεν θα περνάει από μεσα αν το κανεις έτσι όπως λες
Οκ!Το κατάλαβα.Σε έχω ζαλίσει αλλά θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη.Επειδή τα μικρά θα τα μεγαλώσω στο μικρό το ενυδρείο και μεγαλώνοντας θα υπάρχει ανάγκη για περισσότερη βιολογία.Κάνοντας πιο συχνά αλλαγές νερού θα γλυτώσω το ανέβασμα αμμωνίας/νιτρώδη/νιτρικά;Η αν έχεις να μου προτείνεις κανένα άλλο τρόπο.Οι αλλαγές νερού για αρχή θα γίνονται όπως στο μεγάλο.Κάθε εβδομάδα δηλαδή με την μόνη διαφορά ότι στο μικρό έχω την δυνατότητα να αφαιρώ περισσότερο νερό(να μην πώ σχεδόν όλο)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-05-15, 17:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ!Το κατάλαβα.Σε έχω ζαλίσει αλλά θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη.Επειδή τα μικρά θα τα μεγαλώσω στο μικρό το ενυδρείο και μεγαλώνοντας θα υπάρχει ανάγκη για περισσότερη βιολογία.Κάνοντας πιο συχνά αλλαγές νερού θα γλυτώσω το ανέβασμα αμμωνίας/νιτρώδη/νιτρικά;Η αν έχεις να μου προτείνεις κανένα άλλο τρόπο.Οι αλλαγές νερού για αρχή θα γίνονται όπως στο μεγάλο.Κάθε εβδομάδα δηλαδή με την μόνη διαφορά ότι στο μικρό έχω την δυνατότητα να αφαιρώ περισσότερο νερό(να μην πώ σχεδόν όλο)
Οι αλλαγές που θα κάνεις εξαρτώνται από τα νιτρικά σου, και αν χρειάζεται να κάνεις μεγάλες αλλάγες είναι καλύτερα περισσότερες και μικρότερες. Αμμωνία και νιτρώδη αν έχεις , οι αλλαγες δεν είναι λύση, πρεπει να δεις τη βιολογία και το φίλτρο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-05-15, 17:56
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αλλαγές που θα κάνεις εξαρτώνται από τα νιτρικά σου, και αν χρειάζεται να κάνεις μεγάλες αλλάγες είναι καλύτερα περισσότερες και μικρότερες. Αμμωνία και νιτρώδη αν έχεις , οι αλλαγες δεν είναι λύση, πρεπει να δεις τη βιολογία και το φίλτρο σου
Κατάλαβα(δεν το γλυτώνω.θα με διώξει η γυναίκα από το σπίτι).Όταν γεννήσει η θηλυκια με το καλό βλέπουμε(Την περιμένω την επόμενη εβδομάδα να τα βγάλει)
Τότε θα ξεκινήσω και τις μετρήσεις μιας και τα μικρά θέλουν φαί.Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το χρόνο σου που ασχολήθηκες με το πρόβλημα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-15, 20:00
panagiotis_21 Ο χρήστης panagiotis_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Επαρχία/Αγρίνιο
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.Μιας και περιμένω και άλλη γέννα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Όσο η θηλυκή βρίσκεται στο μικρό το ενυδρείο που έχω πρέπει να ρίχνω φαί η όχι;Το ενυδρείο είναι στρωμένο κανονικά.Απλά δεν ξέρω αν πρέπει να ρίχνω φαγητό η όχι για την βιολογία μιας και όσο είναι μπουκωμενη δεν την βλέπω να τρώει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως θα δώσω μπόλι ; greenjanek Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 06-02-11 02:36
Μπόλι GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-01-10 18:42
μπόλι yannakis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-11-09 10:17
Μπόλι για νέο ενυδρείο sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-03-08 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06133 seconds with 16 queries