Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-15, 10:53
pond-crete Ο χρήστης pond-crete δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2015
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή PROJECT:ΛΙΜΝΗ 12000lt

Γειά σας παιδιά. Είμαι από Κρήτη και άσχετος με το σπορ, αλλά μου καρφώθηκε να φτιάξω μια λίμνη με ψαράκια (κοι) στο μικρό μου κήπο.
Διάβασα αρκετά εδώ στο φόρουμ αλλά είμαι μπερδεμένος και θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους έμπειρους.

Έφτιαξα ένα σχέδιο με εμβαδόν 12 m2 και λέω για βάθος 1,0 m δηλ. 12m3.

Έχω εμπνευστεί από τη λίμνη του Bασίλη in the pond και θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο. Το budget θα κρατηθεί όσο το δυνατόν πιο χαμηλά και οι κατασκευές θα είναι όλες DIY. Τα πολλά φυτά θέλω να τα αποφύγω για να μη γίνει ζούγκλα. Μόνο τα απολύτως απαραίτητα.

Οι ερωτήσεις μου πολλές και μπορεί να κουράσω : Ξεκινάω με τα βασικά:

1) Σκέφτομαι αφού σκάψω, να ρίξω μπετό στο πάτωμα και οι τοίχοι να χτιστούν με τσιμεντόλιθους, να σοβαντιστούν, και να περαστούν 2-3 χέρια με σταγανωτικό. Είμαι ΟΚ ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

2) Πιο πολύ από όλα με απασχολεί η φίλτρανση. Έχω σχετικά μερική σκιά, και θέλω να βάλω όσα περισσότερα ψάρια μπορώ. Αν κάνω τα DIY φίλτρα μου, στο ίδιο υψόμετρο με τη λίμνη, δεν μπορώ να πάρω ελέυθερη απορροή για ξέπλυμα των φίλτρων. Αν τα κάνω σε υψηλότερο επίπεδο μπορώ να πάρω την απορροή αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω το σχεδιασμό του όλου συστήματος. Να κάνω υπερυψωμένη προλίμνη με φυτά που θα λειτουργεί σαν φίλτρο και θα κατακάθονται τα στερεά, ή όχι?

Ποια είναι η καλύτερη μεθοδολογία φίλτρανσης για διαυγές νερό χωρίς "καθόλου" ενασχόληση με καθαρισμό φίλτρων κλπ λόγω έλλειψης χρόνου?

Παρακαλώ βοηθείστε!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-15, 15:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες.
Δεν έχω ασχοληθεί με λίμνη, ακόμα, αλλά θα σου πρότεινα να την κάνεις όλη με μπετό και σίδερα, γιατί αν για κάποιο λόγο μαλακώσει το χώμα , από βροχές πχ, θα σου υποχωρήσουν τα τοιχία και θα πάθεις ζημιά, αφού θα κάνεις τέτοιο έργο θα σου πρότεινα να το κάνεις ανθεκτικό σε κάθε πιθανό κίνδυνο.
Επίσης στο κέντρο κάνε την λίγο πιο βαθειά. Κρήτη είσαι και δεν έχετε τρελά κρύα εκεί, αλλά το χειμώνα όσο πιο βαθειά τόσο πιο πολύ μεγάλη θερμοκρασία υπάρχει στο βυθό.
Επίσης τα φυτά να μη τα τσιγκουνευτείς , καλό κάνουν, θα σου καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες ρύπων και νιτρικών.
Για τα φίλτρα περίμενε πιο έμπειρους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-15, 18:05
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pond-crete Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά. Είμαι από Κρήτη και άσχετος με το σπορ, αλλά μου καρφώθηκε να φτιάξω μια λίμνη με ψαράκια (κοι) στο μικρό μου κήπο.
Διάβασα αρκετά εδώ στο φόρουμ αλλά είμαι μπερδεμένος και θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους έμπειρους.

Έφτιαξα ένα σχέδιο με εμβαδόν 12 m2 και λέω για βάθος 1,0 m δηλ. 12m3.

Έχω εμπνευστεί από τη λίμνη του Bασίλη in the pond και θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο. Το budget θα κρατηθεί όσο το δυνατόν πιο χαμηλά και οι κατασκευές θα είναι όλες DIY. Τα πολλά φυτά θέλω να τα αποφύγω για να μη γίνει ζούγκλα. Μόνο τα απολύτως απαραίτητα.

Οι ερωτήσεις μου πολλές και μπορεί να κουράσω : Ξεκινάω με τα βασικά:

1) Σκέφτομαι αφού σκάψω, να ρίξω μπετό στο πάτωμα και οι τοίχοι να χτιστούν με τσιμεντόλιθους, να σοβαντιστούν, και να περαστούν 2-3 χέρια με σταγανωτικό. Είμαι ΟΚ ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

2) Πιο πολύ από όλα με απασχολεί η φίλτρανση. Έχω σχετικά μερική σκιά, και θέλω να βάλω όσα περισσότερα ψάρια μπορώ. Αν κάνω τα DIY φίλτρα μου, στο ίδιο υψόμετρο με τη λίμνη, δεν μπορώ να πάρω ελέυθερη απορροή για ξέπλυμα των φίλτρων. Αν τα κάνω σε υψηλότερο επίπεδο μπορώ να πάρω την απορροή αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω το σχεδιασμό του όλου συστήματος. Να κάνω υπερυψωμένη προλίμνη με φυτά που θα λειτουργεί σαν φίλτρο και θα κατακάθονται τα στερεά, ή όχι?

Ποια είναι η καλύτερη μεθοδολογία φίλτρανσης για διαυγές νερό χωρίς "καθόλου" ενασχόληση με καθαρισμό φίλτρων κλπ λόγω έλλειψης χρόνου?

Παρακαλώ βοηθείστε!
εγώ θα ελεγα αν είναι να και ειδες τι λιμνη του in the pond να του στείλεις ενα μηνυματακι prive γιατι το post σου μπορει να μην το δει.... καλη αρχη και απο εμενα..... ελπιζω να φτιαξεις κατι πολυ ωραιο.... Από ότι ειδα ο in the pond εχει αναλυτικα σε θεματακι πως εφτιαξε τι λίμνη του... το εχεις διαβασει???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-15, 02:07
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλή αρχή , ευχομαι όλα να πάνε καλα να την κατασκευάσεις κ να την χαίρεσαι !! Θα σου πρότεινα να την κάνεις όλη με μπετο τουλάχιστον 15 εκ. κ μπετοβεργες όχι πλέγμα , γιατι εγώ έμαθα απο τα λάθη μου .....
Τα φυτά είναι ομορφιά σε μια λίμνη , ξεκινας κ μετα βάζεις όσα θέλεις κ πολλαπλασιαζονται εύκολα.
Όσο για τα φίλτρα θα πρέπει να μιλήσεις στην κατηγορία diy κατασκευες το έχουν το θέμα για τα καλα!!
Εγώ τα πήρα έτοιμα
Καλή αρχη κ πάλι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
full project octanias λιμνη octania246 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 33 31-03-15 14:08
DIY CO2 project Malawi Lover DIY . Φτιάχτο μόνος σου 78 16-01-13 18:30
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04011 seconds with 15 queries