Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-14, 00:18
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Αλλαγή ενυδρείου

Όπως λέει και το θέμα θέλω τη βοήθειά σας μιας και θα πάρω το ενυδρείο του φίλου artsi28. Κάποια αναλυτική παρουσίαση του δικού μου δεν υπάρχει
αλλά πρόκειται για ένα φυτεμένο 120λιτρο καρφουρίσιο το οποίο φιλτράρεται με το εσωτερικό φίλτρο συν ένα fluval 306 και φιλοξενεί 10 buenos aires, 15 ροδόστομους, 7 καρδινάλιους, 1 γατόψαρο, 2 cae και αρκετά helena (φωτογραφίες από το ενυδρείο παρακάτω). Το ενυδρείο του Γιώργου είναι ένα Anubias a1200 καθαρού όγκου γύρω στα 300 λίτρα με ένα EHEIM 2217.

Οι απορίες πολλές. Διαδικασία αλλαγής ενυδρείου, επιλογή φίλτρου, επιλογή βυθού κτλ αλλά θα το πάμε σιγά σιγά μιας και δε θα γίνει "αύριο". Δε με επείγει ο χρόνος.Επίσης να τονίσω ότι η ψαροσύνθεση θα παραμείνει η ίδια απλά θα μεγαλώσω τα κοπάδια.

1)Φίλτρο: Ενώ το fluval έχει και μεγαλύτερη ροή και περισσότερο όγκο για υλικό σε σχέση με το eheim οι ονομαστικές τιμές είναι έως 300 για to fluval και 600 για το eheim. Προσωπικά προτιμώ το fluval για διάφορους λόγους.
Καλαθάκια, τρόμπα, υπάρχον διαχυτήρας co2 που δεν ταιριάζει στο eheim και γενικά μου φαίνεται πιο εύκολο από το eheim. Tο ενυδρείο αν αφαιρέσουμε τον όγκο βυθού, ριζών φαντάζομαι θα είναι κοντά στα 250 λίτρα καθαρά. Τι λέτε?
2)Βυθός: Όπως φαίνεται στις φώτος αυτή τη στιγμή έχω χαλίκι σε λευκό χρώμα κατά κύριο λόγω με μικρή ποσότητα άλλων χρωμάτων (πορτοκαλί, μπλε, καφε). Ετσι αγοράστηκε, δεν τα έμπλεξα εγώ. Υπόστρωμα δεν υπάρχει.Αυτό που σκέφτομαι
λοιπόν είναι το εξής. Από τη μία δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. ¶μμος ή χαλίκι? Από την άλλη μήπως θα ήταν καλύτερο να αγοράσω κι άλλο ίδιο χαλίκι και να το αναμίξω τον υπάρχοντα βυθό μιας και είναι στρωμένος? Είναι καλή η κοκομετρία?
Παράπονο δεν έχω πάντως. Και τα φυτά μεγαλώνουν και όποτε πάω να φυτέψω κανένα κλαδεματάκι πέφτω πάνω σε ρίζες....

Ας ξεκινήσουμε με αυτά που θεωρώ ότι είναι βασικά και όταν έρθει η ώρα σας αναλύω και τις απορίες μου για τη μετακόμιση..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-20 20.56.13.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  97,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-15 20.40.35.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  72,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-15 20.40.42.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  79,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-14, 12:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε bpel86
από φίλτρα είμαι άσχετος , επομένως ας σου που άλλοι που έχουν ασχοληθεί (είμαι του DIY εγώ)
Για το βυθό πιστεύω πως πιο ψιλο χαλίκι ή άμμο είναι καλύτερα, η άμμο θέλει προσοχή όμως γιατί πετρώνει πιο εύκολα και μπορεί να υπάρξουν αναερόβιες περιοχές και να δημιουργηθεί υδρόθειο. Η άμμος όμως είναι ιδανική αν θες να βάλεις κορυ. Αν έχεις εύκολα ή μέτρια φυτά το υπόστρωμα θεωρώ πως δεν είναι και τόσο απαραίτητο , με καμια ταμπλέτα θα κάνεις τη δουλειά σου, ο φωτισμος και το CO2 θεωρώ πως είναι πιο σημαντικά.
Απο ψάρια θα σου έλεγα να βγαλεις τα CAE, είναι διαολάκια, και μην έχεις τόσα πολλά διαφορετικά κοπάδια, εγω στη θέση σου θα έβγαζα και τους καρδινάλιους, άλλοι θα έβγαζαν και τα μπουένος αιρες. Τα μπουένος είναι και αυτα λίγο πειραχτήρια, τσιμπανε ουρες. Να ξέρεις πως ένα είδος κοπαδιού δείχνει πολύ καλύτερα από πολλά διαφορετικά. Προσωπικά μου αρέσουν οι ροδόστομοι, κάνουν ωραίο κοπάδιασμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-14, 12:48
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Με ταμπλέτες το είχα τόσο καιρό και μια χαρά πήγαινε. Το χαλίκι που έχω θεωρείς ότι είναι χοντρό? Σίγουρα οικονομικά με συμφέρει να συμπληρώσω το υπάρχον, αλλά το θέμα είναι να κάνω κάτι σωστό. Επομένως αν είναι πολύ χοντρό και δεν κάνει θα ψάξω άλλη λύση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-14, 13:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ταμπλέτες το είχα τόσο καιρό και μια χαρά πήγαινε. Το χαλίκι που έχω θεωρείς ότι είναι χοντρό? Σίγουρα οικονομικά με συμφέρει να συμπληρώσω το υπάρχον, αλλά το θέμα είναι να κάνω κάτι σωστό. Επομένως αν είναι πολύ χοντρό και δεν κάνει θα ψάξω άλλη λύση
Δεν είναι θέμα σωστού και λάθος, θεωρώ πως στο ψιλό χαλίκι τα φυτά πάνε κάπως καλύτερα, από την άλλη και η αλλαγή βυθού δεν είναι εύκολη και κοστίζει. Πάντως αν τα φυτά κάποια στιγμή δεν πάνε καλά δεν σημαίνει πως αν είχες ψιλό χαλίκι θα πήγαιναν και πολύ καλύτερα, λεπτομέρεια είναι. Το χοντρό χαλίκι έχω παρατηρήσει επίσης πως λερώνεται και πιο εύκολα, αυτό το συγκρίνω με το γαριδαδικο που είχα και με το φυτεμένο, γαρίδες και στα 2, το γαριδάδικο είχε χοντρό ποταμίσιο χαλίκι, το φυτεμένο ψιλό χαλαζιακο χαλίκι, στο φυτεμένο ο βυθός λάμπει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-14, 13:48
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Δε διαφωνώ απλά φοβάμαι ότι με καινούριο βυθό ο οποίος θα είναι άστρωτος μολις βάλω τα φυτά μου δε θα αντέξουν. Επομένως μήπως είναι καλύτερα να κρατήσω αυτό το βυθό που είναι στρωμένος?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-14, 14:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ απλά φοβάμαι ότι με καινούριο βυθό ο οποίος θα είναι άστρωτος μολις βάλω τα φυτά μου δε θα αντέξουν. Επομένως μήπως είναι καλύτερα να κρατήσω αυτό το βυθό που είναι στρωμένος?
Ειναι και αυτό ενα θεματάκι, αλλά με ταμπλέτες θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-14, 14:10
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Το λέω γιατί πέρυσι όταν αγόρασα το ενυδρείο αγόρασα και κάτι βαλισνέριες. Έβαλα και ταμπλέτες μαζί αλλά λίγες μέρες μετά δεν υπήρχε φίλο. Δε λέω θα μου άρεσε μια αλλαγή, αλλά φοβάμαι μην καταστραφούν όλα τα φυτά. Και είναι πολλά..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-14, 14:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λέω γιατί πέρυσι όταν αγόρασα το ενυδρείο αγόρασα και κάτι βαλισνέριες. Έβαλα και ταμπλέτες μαζί αλλά λίγες μέρες μετά δεν υπήρχε φίλο. Δε λέω θα μου άρεσε μια αλλαγή, αλλά φοβάμαι μην καταστραφούν όλα τα φυτά. Και είναι πολλά..
Βάλε και λίγο ενεργητικό υπόστρωμα κάτω τότε, θα πάρουν γρήγορα τα πάνω τους.
Το κακό είναι πως έχεις τα ψάρια μέσα, αλλιώς έριχνες τη μπιχλα απο το παλιο βυθό στο καινούριο και σε λίγες ώρες θα είχε καθαρίσει το νερό και θα ήσουνα μια χαρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-14, 14:31
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Κοίτα, αναγκαστικά για ένα διάστημα θα δουλέψουν και τα δύο. Σκεφτόμουν βασικά Να στήσω το καινούριο, να βάλω βυθό, φυτά και το fluval και τα ψάρια να τα μεταφέρω σιγά σιγά μιας και το παλιό ενυδρείο μπορεί να δουλεύει και με το εσωτερικό φίλτρο για λίγες μέρες. Πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να βάλω τα ψάρια για λιγο σε σακούλες, να πάρω τη μπίχλα ή και όλο το χαλίκι από το παλιό και μόλις ξεθολώσουν τα ενυδρεία να βάλω πχ λίγα στο καινούριο και τα υπόλοιπα στο παλιό αφού θα έχω και στα δύο βιολογία
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-14, 14:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ε αφου είναι έτσι και έχεις 2 γυάλες, βάλε καινούριο χαλίκι ψιλο στο καινούριο ενυδρειο, κάνε σκουπα στο παλιό και ρίξε οσο πιο πολύ μπιχλα μπορείς, φύτεψε, αστο καμια μέρα να δουλεύει με το 1 φίλτρο να καθαρίσει απο τη θολούρα , μετα αδειάζεις όσο πιο πολύ νερό μπορείς (αν οχι ολο), ρίχνεις το μισό νερο του παλιού και μισό φρεσκο, παίρνεις ψαρια και το 2ο φίλτρο και τα βάζεις στο καινούριο. Για όλα αυτα όμως πρέπει να έχεις πολύ νερό έτοιμο με PH σκληρότητα και θερμοκρασία ίδιες με τα ενυδρεία. Βεβαια ολο αυτο ειναι ταλαιπωρια για τα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-11-14, 08:40
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ξέρεις που θα βρω φθηνό χαλίκι; κοιτούσα στο site της χωματοτεχνικης αλλά βλέπω μόνο αμμο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-14, 09:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις που θα βρω φθηνό χαλίκι; κοιτούσα στο site της χωματοτεχνικης αλλά βλέπω μόνο αμμο
Η μάυρη άμμο που έχει δεν είναι πούδρα, είναι χοντρή άμμο, είναι πολύ ωραία, μόνο να ζητήσεις τη χαλαζιακή (και αν μπορείς να τη δοκιμάσεις μπροστά του με ακουα φόρτε) και θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ πλύσιμο, την έχω βάλει στα χρυσόψαρα, αλλά την έχουν βάλει και άλλα παιδιά, πρόσεχε μόνο να ελέγξεις να είναι χαλαζιακή γιατί εχουν παρουσιαστεί κάποια κρούσματα τελευταία που άφριζε στο ακουα φορτε και ανέβαζε τη σληρότητα του νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-14, 10:09
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ναι το έχω διαβάσει. Θα το προσέξω.. απλά έλεγα μήπως έβρισκα κάτι σε πιο ανοιχτό χρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-14, 14:04
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

dude στη χωματοτεχνικη που ειχα παει εγω να παρω εχει πολλα κ αμμο κ χαλικι!!!κ σε διαφορες κοκκομετριες!!!
αν ειναι παμε μαζι μια βολτα να το δουμε....
κ παιρνουμε κ ακουα φορτε μαζι μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-14, 14:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bpel86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το έχω διαβάσει. Θα το προσέξω.. απλά έλεγα μήπως έβρισκα κάτι σε πιο ανοιχτό χρωμα
Έχει λευκό ,μπεζ ,χρυσό έχει ολα τα χρώματα παρ τους ενα τηλ πριν πας.
Aquaforte έχει εκεί το παληκαρι ,σου κανει το τεστ απο μονος του αν του πεις οτι την θες για ενυδρειο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-12-14, 17:08
bpel86 Ο χρήστης bpel86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Αλλαγή σχεδίων παιδιά. Σκέφτομαι να πάω σε δίσκους. 5-6 μικρά δισκάκια για αρχή μαζί με τους καρδινάλιους. Επομένως σκέφτομαι να αγοράσω μπεζ άμμο. Τι λέτε??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή ενυδρείου Τσουπρακάκος παναγιώ Bettas 18 23-05-14 20:56
Αλλαγή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 13 06-02-09 11:46
Αλλαγή σύνθεσης ενυδρείου Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 69 29-03-08 11:38
Αλλαγή ενυδρείου jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 9 01-03-07 05:19
Αλλαγή στο set up του ενυδρείου Access Γλυκό νερό - Γενικά 3 14-10-06 00:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06914 seconds with 16 queries