Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-14, 23:56
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Smile Προτάσεις για την βελτίωση του ενυδρείου μου :)

Καλησπέρα

Θα ήθελα προτάσεις για την βελτίωση του ενυδρείου μου. Πριν όμως σας μιλήσω λεπτομερώς, θα κάνω μια μίνι-παρουσίαση του ενυδρείου μου!

Φωτογραφίες :





Το ενυδρείο είναι ένα set της Boyu. Έχει χωρητικότητα περίπου 50 λίτρα και συμπεριλαμβάνει ένα φίλτρο, έναν θερμοστάτη και φωτισμό της ίδιας εταιρίας. Στα αριστερά διακρίνεται ένα θερμόμετρο,το οποίο πάντοτε (όταν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα) δείχνει 23 oC. Στο φίλτρο είναι συνδεδεμένη αερόπετρα, με στόχο την περαιτέρω οξυγόνωση του ενυδρείου.

Για χαλίκι έχω μαύρο χαλίκι αγορασμένο από pet-shop,με μια πολύ μικρή δόση άσπρου χαλικιού (ίδιο μέγεθος/σχήμα).

Ακόμη, στο κέντρο του ενυδρείου έχω ένα ξύλο (προφανώς από ποτάμι, μου το έδωσε φίλος που το χρησιμοποιούσε σε δικό του ενυδρείο) το οποίο περικυκλώνεται από μια κρυπτοκορίνα (Cryptocoryne Bullosa νομίζω).

Στο ενυδρείο φιλοξενούνται τα εξής ψαράκια :

10x Neon Tetra
1x Ενήλικο Αρσενικό Guppy
1x Ενήλικο Θηλυκό Guppy
2x Έφηβα Αρσενικά Guppy (παιδιά των ενηλίκων)
1x Έφηβο Θηλυκό Guppy (παιδί ενηλίκων)
2x Μωράκια Guppy (παιδιά 2ης γέννας,τα οποία μόλις έγιναν γκρι,δεν ξέρω το φύλο τους)
∞x Μικρά Οστρακοειδή αγνώστου είδους (έχει γεμίσει το ενυδρείο, δεν ξέρω πόσα είναι)

Στα τζάμια, στο φίλτρο και σε άλλα μέρη του ενυδρείου είναι εύκολη η απομάκρυνση άλγης. Σε άλλα μέρη του ενυδρείο (φυτά,ξύλα) όχι. Δεν μου είναι εύκολο να τα βγάλω για να ξεπλύνω την άλγη.

Θα μπορούσα να βάλω έναν μικρό πλεκόστομο (στο Pet-Shop πλακόστομους τους έλεγαν,δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό) του οποίου το μέγεθος δεν θα ξεπεράσει τα 10cm ώστε να βοηθήσει κάπως την κατάσταση;

Ακόμη, είναι καλά τα εργαλεία καθαρισμού βυθού; Έχει βρομίσει και χρειάζεται καθαρισμό!

Η θερμοκρασία του ενυδρείου (23 oC) είναι καλή ή πρέπει να την αυξήσω; Τόσους μήνες πάντως τα ψαράκια (τα νέον τα έχω πάνω από 1 χρόνο,ενώ τα guppy γύρω στους 8 μήνες) ζουν και αναπαράγονται, απλά επειδή ο σκοπός είναι η βελτίωση θέλω να μάθω και αν είναι να την αυξήσω/μειώσω.

Ποια η γνώμη σας για τις αντλίες αέρα; Θα έχω ωραίο εφέ αν αγοράσω μία και την συνδιάσω με μια μπλε μακρόστενη αερόπετρα; (Θα την τοποθετούσα πίσω και θα την "έθαβα" αφήνοντας μικρό ποσοστό της να φαίνεται,θέλω μόνο μπουρπουλήθρες )

Στο φίλτρο μου έχω μόνο το εργοστασιακό σφουγγαράκι. Θα'ταν καλή ιδέα να το κόψω λίγο και να προσθέσω ένα από εκείνα τα διχτάκια με τα λευκά δισκάκια που αν δεν κάνω λάθος βοηθούν στην ύπαρξη βακτιριδίων;

Επίσης, υπάρχει υπερπληθυσμός στο ενυδρείο μου; Εάν όχι,θα μπορούσα να προσθέσω 5-10 neon tetra (μ'αρέσουν πάρα πολύ,ειδικά που σχηματίζουν κοπαδάκια) και έναν πλεκόστομο;

Τέλος, αλλάζω το νερό του ενυδρείου μου κάθε 2 εβδομάδες προσθέτοντας Tetra AquaSafe. Είναι μεγάλο/μικρό το χρονικό διάστημα;

Ότι προταθεί για αγορά θα προτιμούσα να μην ξεπεράσει το μέγιστο όριό μου, δηλαδή τα 50¤!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

**Αν έπρεπε να βρίσκεται στην Κατηγορία Αρχαρίων Γλυκού Νερού παρακαλώ μεταφέρετέ το**
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-14, 00:52
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Τα ψάρια σου είναι πολλά κ εκτός αυτού είναι ασυμβατα μεταξύ τους...κρατάς η τα neon η τα γκάπυ...ξεκινάς από κει!
Μετρήσεις έχεις κάνει;;
Δε χωράει κανένας pleco στο ενυδρειο σου.
Νομίζω θέλεις αρκετό διάβασμα ακομα(μπες στην ενότητα των αρχαριων)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-14, 01:08
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Α,ok! Θα δω τι μπορώ να κάνω γι'αυτό.
Για τα υπόλοιπα;

Αν έβαζα Ghost Shrimp αντί για Pleco? Θα είχα καθόλου διαφορά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-14, 01:53
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Τα γκαπυ σε λιγο καιρο θα γεμισουν το ενυδρειο και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου,τα νεον θελουν ειδικο νερο και οχι βρυσης(απο αντιστροφη οσμωση)
Πριν αγορασεις τιποτα καινουργιο καλυτερα δωσε τα νεον πισω,και διαβασε πριν αγορασεις τιποτα καινουργιο γιατι μετα μπορει να το μετανιωσεις
Το θερμομετρο το συγκεκριμενο δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει( το ειχα και εγω καποτε και ηταν χαλασμενο,μπορει μονο το δικο μου να ηταν βεβαια αλλα να το τεσταρεις).
Πριν μπεις στην διαδικασια να προσθεσεις τιποτα διακοσμητικο κοιτα τα απαραιτητα εξοδα, οπως ψυξη ενυδρειου(τωρα το καλοκαιρι θα βρασουν) και εξοπλισμο για την αλλαγη νερου για να γινει η ζωη σου πιο ευκολη.
Υπαρχουν υπομνηματα για ολα αυτα ειδικα για την ψυξη υπαρχει ενα μηχανημα που ερχεται απο εξωτερικο και θελει ενα μηνα να ερθει οποτε κοιτα αυτο πρωτα.

Σε τετοια λιτρα θα εβαζα μονομαχο(χωρις γκαπυ) ή γαριδες με σαλιγκαρια
Κοιταξε στην κατηγορια με τις γαριδες για τις red cherry ειναι οι πιο ευκολες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-14, 02:40
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Αν αποφασίσω να δώσω ενα απο τα δυο ειδη ευτυχως μπορω. Απλως,μετα απο τόσο καιρό που ζουν σε "σκληρό" νερό,τι μπορεί να παει στραβά; σίγουρα δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες για τα νέον αλλά μετα απο τόσο καιρό δεν μπορεί να έχουν συνηθίσει; θα ξεκινησω την ελάττωση πλυθησμού δίνοντας λογικά τους 2 αρσενικους εφήβους σε μια φιλη που έχει ενα 20λιτρο ενυδρειακι..

Υο θερμόμετρο σίγουρα λειτουργει,το έχω δοκιμάσει και καλοκαίρι (30 βαθμοί) και σε παγωμένο νερό (λίγο πιο πανω απο 0 oC)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-14, 03:57
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Για να μην γραφω τα ιδια κανω copy paste απο την απαντηση καποιου αλλου σε αρθρο στο ιντερνετ
"Πολυ φιλοι του ενυδρειου κρατανε τα ψαρια τους σε λαθος συνθηκες (διαφορετικα ψαρια εχουν αλλες απαιτησεις σε θερμοκρασιες και παραμετρους νερου. Δεν ισχυει το οτι αγορασα ψαρι και απλως το εριξα σε νερο να κολυμπαει ). Και επειδη το ψαρι δεν ψοφησε νομιζουν οτι ολα ειναι καλα.Το ψαρι ομως υποφερει πολυ και ειναι διαρκως στα ορια του.
Παραδειγμα:Αν παρεις εναν Βεδουινο απο την ερημο και τον ριξεις σον βορειο πολο με μπολικο φαγητο μαλλον θα επιζησει, αυτος και η καρδουλα του ομως ξερουν πως τα καταφερνει. "

Τωρα με αυτα που εχεις πιθανον τα νεον να υποφερουν,(αναλογα το νερο της περιοχης σου) τα guppy θελουν νερο βρυσης

Επειδη δεν ειδα να αναγραφεις μετρησεις νιτρικων βαλε κανενα φυτο οπως το κερατοφυλλο βοηθαει γενικα και στις γεννες των guppy.

Θα τονισω αλλη μια φορα το υπομνημα για την ψυξη.

Φιλικα παντα
Νοτης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-14, 14:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οπως τα λεει ο Νοτις ειναι..
φυσικα και δεν συνιθηζουν.. ειτε τα εχεις 1 μηνα ειτε 2 χρονια..
ειναι "φτιαγμενα" να ζουν σε αλλες παραμετρους, αλλιως πολυ πιθανο ειναι να γινουν επιρεπει στις ασθενειες και να μειωθει το προσδοκιμο της ζωης τους..
στην φιλη σου μην δωσεις τιποτα.. δεν κανουν τα ψαρια για 20 λιτρα.. καλυτερα βγαλε μια αγγελια να τα παρει καποιος με σωστες συνθηκες..
κρατα τα γκαπακια και για την αλγη βαλε αν θελεις καποια σαλιγκαρια (πχ zebra snails) ή γαριδες αμανο..
ανανεωνε τακτικα με ανταλλαγες τον πληθυσμο τους ωστε να ¨μπερδευτουν¨ τα αιματα και καθε 3-4 μηνες βγαζε καποια για να εχεις σωστη ιχθυοφορτωση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-14, 17:49
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΠΡΟΤΑΣΗ

Καλησπέρα Μίλτο,Νότη, Λεωνίδα θα ήθελα να μπω στην παρεϊτσα σας αν δεν σας πειράζει.Λοιπόν Μίλτο μου θα ξεκινήσω από το θέμα ''μπουρμπουλήθρες'' που στις αρχές του χομπισμού μου νόμιζα ότι πρέπει να υπάρχουν γαι την οξυγόνωση αλλά δεν μ' αρέσουν.Αν και σ' εσένα ισχύει το ίδιο θα σου αποκαλύψω πως μπορείς να υπεροξυγονώνεις - δεν είναι κακό - το ενυδρείο χωρίς τις αντιαισθητικές μπουρμπουλίθρες και έξοδα.Με spray-bar προκαλείς την αναταραχή της επιφάνειας του νερού.Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το φίλτρο μόνο και να βάλεις με 15,08¤ το HAILEA RP-400 που εκτός το spray-barπου περιλαμβάνει εκτός το σφουγγάρι έχει και άνθρακα,πρόσεξε μην πάρεις το RP-200 λόγω χαμηλότερου κόστους γιατί δεν έχει άνθρακα.Σαν ''κακούλης'' που είμαι θα σου κάνω και μια διαφορετική πρόταση που είναι να περιμένεις λίγο για να αποκτήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για να βάλεις το ένα είδος στο ένα και το άλλο να το αφήσεις στο υπάρχον!!! Για να με δικαιολογήσεις θα σου αποκαλύψω ότι έχω 7 ενυδρεία 2.150 λίτρων συνολικά και θέλω κάποια στιγμή να καταφέρω να τα πολλαπλασιάσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-14, 18:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλησπερα κι απο μενα!!ισως καλυτερα ειναι να κρατησεις ενα μικρο πλυθησμο απο γκαπυ και οταν γινοντε πολλα να τα δινεις μεσω αγγελιας..

παρατηρησα οτι η θερμοκρασια ειναι 23 βαθμοι..τα γκαπυ την αντεχουν,τα νεον ομως οχι,θελουν παραπανω.

επισης αν δε με γελαει το ματι μου στην 2η φωτο χαμηλα στο τζαμι πιθανων δεν εχεις αλγη αλλα κυανοβακτηριο..τι χρωμα ακριβως εχει και καθε ποτε εμφανιζεται??

οπως κι αν εχει θα χρειαστεις μετρησεις και τωρα και παντα οσο θα ασχολησε με το χομπι..

πλεκο καλο ειναι να το ξεχασεις αφου ακομα και τα ανσιστρους που ειναι μικρουλικα θα επιβαρυνουν αρκετα το νερο..

ο μονος τροπος για ψαρι βυθου σε αυτο το ενυδρειο ειναι αν αποφασισεις να παρεις αντιστροφη οσμωση αρα κρατας τα νεον και οχι τα γκαπυ τοτε μπορεις να βαλεις 3 οτοκικλους!

τελευταια συμβουλη και μαλλον πιο σοφη ειναι να κανεις υπομονη καποιο καιρο και να βρεις απο μια αγγελια ενα ενυδρειο σε πολυ καλη τιμη με καταλληλα λιτρα που θα μπορεις να δουλεψεις πιο καλα επανω του και να δεις την αληθινη ομορφια του ειδους που θα επιλεξεις..

εως τοτε λεω να κρατησεις τα γκαπυ και ταυτοχρονα να εχεις ολο τον χρονο να διαβασεις ολα αυτα τα υπεροχα πραγματα που περιεχει το φορουμ για ολα τα ψαρια!!και φυσικα κανε οσο πιο πολλες ερωτησεις μπορεις αν εχεις αποριες!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις για βελτίωση @ scissorhands Greek Aquarist's Boards 9 12-04-09 20:32
Προτάσεις/Συμβουλές για τον καθαρισμό των τζαμιών του ενυδρείου gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 31-10-07 23:14
Παρουσίαση ενυδρείου...Προτάσεις?!!! Islander Ζωοτόκα 25 04-05-07 08:39
Προτάσεις σύνθεσης ενυδρείου spetzouras Αρχάριοι γλυκού νερού 0 09-11-06 11:06
Προτάσεις για setup ενυδρείου rockulas Malawi 11 02-11-05 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05225 seconds with 15 queries