Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-09, 15:15
akistriantas Ο χρήστης akistriantas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Καινουργιος και θα ηθελα τις γνωσεις σας

Γεια σας καινουργιος στο site οπως και στο θεμα λιμνεςςς....Βλεποντας και διαβαζοντας εχω ενθουσιαστει υπερβολικα πολθ και θελω να φτιαξω και εγς την λιμνουλα μου.Γενικα με ενυδρεια και ψαρια εχω ασχοληθει παλιοτερα αλλα οχι και τιποτα τρομερα πραγματα.Επειδη τα χερια μου πιανουν ολη η δουλεια θα γινει απο μενα και εχει να πεσει και πολυ DIY.Ερωτηση πρωτη αν εχουμε μια λιμνη χωριτικοτητας 10000λιτρα ο κυκλοφορητης μας τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να γινετε σωστη δουλεια?Να σας πω οτι φιλτρο θα φτιαξω δικο μου (εχω σκεφτει πολλα πραγματα) το νερο θα οξυγονονεται απο ενα συστημα 2-3 καταρακτων δεν ξερω αν καταλαβατε αλλα δεν μπορω να περιγραψω αυτο που εχω στο μυαλο μου.....Οποτε το νερο πρεπει να ανεβαινει και γυρω στο 1,5μ.Οποτε με τα παραπανω στοιχεια τι κυκλοφορητη πρεπει να παρω???επισης ποσα watt πρεπει να ειναι????Η καταναλωση ρευματος θα αυξηθει δραματικα ας πουμε με την χρηση ενος που ειναι 100w και που θα λειτουργει 24ωρο???Ευχαριστω και καλως σας βρηκα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-09, 15:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akistriantas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας καινουργιος στο site οπως και στο θεμα λιμνεςςς....Βλεποντας και διαβαζοντας εχω ενθουσιαστει υπερβολικα πολθ και θελω να φτιαξω και εγς την λιμνουλα μου.Γενικα με ενυδρεια και ψαρια εχω ασχοληθει παλιοτερα αλλα οχι και τιποτα τρομερα πραγματα.Επειδη τα χερια μου πιανουν ολη η δουλεια θα γινει απο μενα και εχει να πεσει και πολυ DIY.Ερωτηση πρωτη αν εχουμε μια λιμνη χωριτικοτητας 10000λιτρα ο κυκλοφορητης μας τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να γινετε σωστη δουλεια?Να σας πω οτι φιλτρο θα φτιαξω δικο μου (εχω σκεφτει πολλα πραγματα) το νερο θα οξυγονονεται απο ενα συστημα 2-3 καταρακτων δεν ξερω αν καταλαβατε αλλα δεν μπορω να περιγραψω αυτο που εχω στο μυαλο μου.....Οποτε το νερο πρεπει να ανεβαινει και γυρω στο 1,5μ.Οποτε με τα παραπανω στοιχεια τι κυκλοφορητη πρεπει να παρω???επισης ποσα watt πρεπει να ειναι????Η καταναλωση ρευματος θα αυξηθει δραματικα ας πουμε με την χρηση ενος που ειναι 100w και που θα λειτουργει 24ωρο???Ευχαριστω και καλως σας βρηκα
Γεια σου και καλώς όρισες στο GAB.
Για μια τέτοια λίμνη είμαι και εγώ στα σκαριά.

DIY φίλτρο για 10,000 λίτρα, θα πει πολύ μεγάλο πράγμα. Απαιτεί χώρο μηχανικής φίλτρανσης, χώρο βιολογικής φύλτρανσης και χώρο με φυτά για απορρόφηση των νιτρικών. Να υπολογίζεις περίπου 1000 λίτρα στο χώρο αυτό. Είναι βέβαια κάτι που εύκολα μπορείς να κάνεις, αλλά θα χρειαστείς αρκετό χώρο περιμετρικά της λίμνης σου.

Αντλία μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε βυθιζόμενη, είτε εξωτερική. Για 10,000 λίτρα, μια αντλία των 9,000 -10,000 λίτρων την ώρα είναι αρκετή, άρα να υπολογίζεις περίπου κάπου στα 100w. Να ξέρεις απλά ότι το βάθος που θα βρίσκεται η αντλία επηρεάζει και την τελική ροή που θα έχουμε. Όσο βαθύτερα, τόσο λιγότερη ροή (λόγο πίεσης).

Τί είδος λίμνης θα ήθελες να κάνεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-09, 15:51
akistriantas Ο χρήστης akistriantas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Αχ τωρα με το φιλτρο καπως με μπερδεψες δηλαδη αν ηθελα κατι ετοιμο τι θα μου ελεγες να παρω αν μπορεισ να μου πεις κατι συγκεκριμενο να δω για να καταλαβω τι εννοεις γιατι οπως ειπα δεν ξερω και πολλα...Για να σου δωσς να καταλαβεις τι σκεφτομουν λοιπον η λιμνη θα γινει με τσιμεντο και οχι με ναιλον πρωτον θα εχει 3 βαθμιδες 50cm υψους η καθε μια δλδ γυρω στο 1,5μ μεγιστο βαθος.Τωρα για τους καταρακτες...μεγαλη ιστορια μην ρωτησετε μεγεθος κτλ. ειναι ακομα στο μυαλο σαν ιδεα.Λοιπον πρωτος τοιχος με μια σειρα ή δυο τουβλα,στην κορυφη τοποθετημενη υδροροη με κλιση και στρωμενη με βοτσαλα εδω θα πεφτει το νερο απο την λιμνη,στο τελος της φιλτρο φτιαγμενο απο γλαστρα τετραγωνη 1ος καταρακτης του οποιου το νερο θα πεφτει στον 2ο τοιχο ακριβως μπροστα απο τον πρωτο με το ιδιο συστημα υδροροη φιλτρο κτλ.και μετα ενας τελευταιος τοιχος με τα ιδια απο πανω και τελος να πεφτει στην λιμνη....Δεν ξερω πως φαινεται και αν καταλαβενεται αλλα το ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου μοιαζει ωραιο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-09, 17:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akistriantas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ τωρα με το φιλτρο καπως με μπερδεψες δηλαδη αν ηθελα κατι ετοιμο τι θα μου ελεγες να παρω αν μπορεισ να μου πεις κατι συγκεκριμενο να δω για να καταλαβω τι εννοεις γιατι οπως ειπα δεν ξερω και πολλα...Για να σου δωσς να καταλαβεις τι σκεφτομουν λοιπον η λιμνη θα γινει με τσιμεντο και οχι με ναιλον πρωτον θα εχει 3 βαθμιδες 50cm υψους η καθε μια δλδ γυρω στο 1,5μ μεγιστο βαθος.Τωρα για τους καταρακτες...μεγαλη ιστορια μην ρωτησετε μεγεθος κτλ. ειναι ακομα στο μυαλο σαν ιδεα.Λοιπον πρωτος τοιχος με μια σειρα ή δυο τουβλα,στην κορυφη τοποθετημενη υδροροη με κλιση και στρωμενη με βοτσαλα εδω θα πεφτει το νερο απο την λιμνη,στο τελος της φιλτρο φτιαγμενο απο γλαστρα τετραγωνη 1ος καταρακτης του οποιου το νερο θα πεφτει στον 2ο τοιχο ακριβως μπροστα απο τον πρωτο με το ιδιο συστημα υδροροη φιλτρο κτλ.και μετα ενας τελευταιος τοιχος με τα ιδια απο πανω και τελος να πεφτει στην λιμνη....Δεν ξερω πως φαινεται και αν καταλαβενεται αλλα το ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου μοιαζει ωραιο
Έτοιμα φίλτρα για τέτοια λίτρα υπάρχουν και μάλιστα έχεις αρκετές επιλογές. Απλά θα πρέπει να υπολογίσεις εκ των προτέρων ότι για λίμνη των 10,000 πας για φίλτρο που είναι φτιαγμένο για λίμνη των 15,000 λίτρων με UV διότι:
1. Ο Μεσογεικός καιρός με την ισχυρή ακτινοβολία και το περίσσευμα νιτρικών, ευνοεί την ανάπτυξη έλγης.
2. Ο υπολογισμός π.χ. ενός φίλτρου των 10,000 πραγματοποιείται για λίμνη η οποία έχει μέτριο βιοφορτίο και εν μέρει σκιερό μέρος. Σε περίπτωση αυξημένου βιοφορτίου ή έκθεσης της λίμνης για μεγάλες χρονικές περιόδους κατά την καλοκαιρινή περίοδο υπάρχει έντονη η περίπτωση να σου ξεφύγει.

Αφού έχεις επιλέξει το μπετόν, τότε πιστεύω ότι θα πρέπει να μειώσεις τις βαθμίδες σε μόνο δύο, γιατί θα υπάρξουν τεχνικές δυσκολίες κατά την κατασκευή, αλλά το κυριότερο θα έχεις περισσότερη επιφάνεια και ενώσεις που μπορούν να προκαλέσουν ρωγμές μακροπρόθεσμα στο χρόνο. Συνήθως μια τέτοια κατασκευή γίνεται χωρίς βαθμίδες. Βάζεις την φαντασία σου και βρίσκεις λύσεις για να τοποθετήσεις φυτά κ.λ.π. Το 1.50εκ. είναι ιδανικότατο για ΚΟΙ. Βασικά, είναι ότι θα κατασκευάσω και εγώ με λίγες διαφορές από τη δική σου.

Ακριβώς δεν έχω καταλάβει την πλοκή του έργου που σκέφτεσαι. Απλά πρέπει να υπολογίσεις ότι δεν πρέπει να έχεις μεγάλη απόσταση από τον χώρο του φίλτρου μέχρι και το σημείο της αντλίας γιατί θα έχεις ήδη ως ένα κρατούμενο το μεγάλο βάθος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θα ηθελα τα φωτα σας naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 02-01-09 15:20
αρχαριος ζητα τις γνωσεις σας ajaxlarissa Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-11-08 16:19
Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις... LOUKAS2007 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-08 19:06
θα ηθελα την γνωμη σας ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 22:39
παρακαλω τις γνωσεις σας ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 07-05-07 12:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05533 seconds with 15 queries