Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-09, 11:05
yannis L Ο χρήστης yannis L δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Θέλω βοήθεια απο τους ειδικούς..

Καλώς σας βρήκα παιδιά,
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας..

Σύντομα θα είμαι στο καινούργιο μου σπίτι κ για πρώτη φορά θα έχω και εγώ κήπο. Και ΤΙ κήπος θα ήταν αυτός αν εκτός από τα λουλούδια κ τα δεντράκια δεν φιλοξενούσε κ μια μικρή υπέροχη λιμνούλα!

Θα ήθελα λοιπον τα φώτα σας όσον αφορά τα εξής..

1. Χώρο έχω αρκετό αλλά για αρχή πιστεύω ότι θα ήταν καλό να φτιάξω μια λιμνούλα περίπου 3000lt. Τι ψαράκια θα μπορώ να φιλοξενήσω και σε τι αριθμό? Ποιά είναι πιο εύκολα? Θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να γίνουν κ οι κατάλληλες συνθήκες και για την αναπαραγωγή τους.

2. όσον αφορά το φίλτρο μάλλον θα πάω σε DIY κατασκευή. Τι υλικά θα πρέπει να έχει μέσα? τα ίδια με των ενυδρείων (σφουγγάρια, μακαρόνια στραγάλια κτλ);;;

3. Σκοπεύω να φτιάξω την λιμνούλα με τσιμέντο και να χρησιμοποιήσω υλικο μόνωσης για δεξαμενές νερού. θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια με την κατασκευή;; η λιμνουλα θα είναι μικρή περίπου 3000lt.

4. Τι φυτά πρέπει να βάλω για να βοηθήσω και την αναπαραγωγή των ψαριών αλλα και για να αισθάνονται άνετα στο φυσικό τους περιβάλλον? (μάλλον για χρυσόψαρα πάω)

5. Μπορώ στην λιμνούλα να βάλω π.χ. κουνουπόψαρα μαζί με χρυσόψαρα;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-09, 11:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα παιδιά,
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας..

Σύντομα θα είμαι στο καινούργιο μου σπίτι κ για πρώτη φορά θα έχω και εγώ κήπο. Και ΤΙ κήπος θα ήταν αυτός αν εκτός από τα λουλούδια κ τα δεντράκια δεν φιλοξενούσε κ μια μικρή υπέροχη λιμνούλα!

Θα ήθελα λοιπον τα φώτα σας όσον αφορά τα εξής..

1. Χώρο έχω αρκετό αλλά για αρχή πιστεύω ότι θα ήταν καλό να φτιάξω μια λιμνούλα περίπου 3000lt. Τι ψαράκια θα μπορώ να φιλοξενήσω και σε τι αριθμό? Ποιά είναι πιο εύκολα? Θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να γίνουν κ οι κατάλληλες συνθήκες και για την αναπαραγωγή τους.

2. όσον αφορά το φίλτρο μάλλον θα πάω σε DIY κατασκευή. Τι υλικά θα πρέπει να έχει μέσα? τα ίδια με των ενυδρείων (σφουγγάρια, μακαρόνια στραγάλια κτλ);;;

3. Σκοπεύω να φτιάξω την λιμνούλα με τσιμέντο και να χρησιμοποιήσω υλικο μόνωσης για δεξαμενές νερού. θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια με την κατασκευή;; η λιμνουλα θα είναι μικρή περίπου 3000lt.

4. Τι φυτά πρέπει να βάλω για να βοηθήσω και την αναπαραγωγή των ψαριών αλλα και για να αισθάνονται άνετα στο φυσικό τους περιβάλλον? (μάλλον για χρυσόψαρα πάω)

5. Μπορώ στην λιμνούλα να βάλω π.χ. κουνουπόψαρα μαζί με χρυσόψαρα;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιάννης

Απαντάω ένα ένα απλά και νοικοκυρεμένα

1. Πήγαινε απευθείας στα 4000λίτρα που είναι και ένας ικανοποιητικός χώρος για σωστή ανάπτυξη ΚΟΙ. Αργά ή γρήγορα θα πας μέχρι εκεί γιατί είναι ο βασιλιάς της λίμνης.

2. Φίλτρο DIY προυποθέτει κατασκευή όπου θα υπάρχει ο χώρος κάθαρσης του νερού, χώρος βιολογίας (βιομπάλες) και φυσικά χώρος όπου θα πεύτει πίσω στη λίμνη δημιουργώντας οξυγώνο. Όσο για μακαρίνια τα ξεχνάς...!

3. Λίμνη αποκλειστικά με μπετόν και τα λοιπά του μονωτικά με κανέναν τρόπο κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα είναι εξαιρετικής αντοχής για πάντα.

4. Για την σωστή αναπαραγωγή χρειάζεσαι φυσικές κρυψώνες για τον γόνο, όπως φυτά με ρίζωμα και αβαθή σημεία όπου θα μπορούν να κινηθούν ελεύθερα χωρίς την έντονη παρουσία των μεγάλων ψαριών.

5. Gumbusia Affinis/κουνουπόψαρα ούτε λόγος να γίνεται για συνύπαρξη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-09, 11:56
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα παιδιά,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας..
Καλος ηρθες στο club

Σύντομα θα είμαι στο καινούργιο μου σπίτι κ για πρώτη φορά θα έχω και εγώ κήπο. Και ΤΙ κήπος θα ήταν αυτός αν εκτός από τα λουλούδια κ τα δεντράκια δεν φιλοξενούσε κ μια μικρή υπέροχη λιμνούλα!

Θα ήθελα λοιπον τα φώτα σας όσον αφορά τα εξής..
καθένας μας θα προσπαθήσει να σε φωτίσει Με την εμπειρια η της γνωσεις που "εχει". Εσύ ακούς το διασταυρώνεις και συνεχίζεις

1. Χώρο έχω αρκετό αλλά για αρχή πιστεύω ότι θα ήταν καλό να φτιάξω μια λιμνούλα περίπου 3000lt. Τι ψαράκια θα μπορώ να φιλοξενήσω και σε τι αριθμό? Ποιά είναι πιο εύκολα? Θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να γίνουν κ οι κατάλληλες συνθήκες και για την αναπαραγωγή τους.
Επειδή παρακάτω λες ότι θες να την κανείς από τσιμέντο πρέπει να το σκεφτεί ς πολύ καλά ποσό μεγάλη την θες γιατί μετά δεν μπορείς να την μεγαλώσεις.
Αν την κανείς 3000 λίτρα πιστεύω 5 κοι και 5 χρυσόψαρα είναι καλά.
Εύκολα είναι Αυτά που πρωτινά. Είναι και μονόδρομος επίσης. Λίγα είδη μπορούν να φιλοξενηθούν σε μικρές λίμνες. Καταλάβεις ότι τα λίτρα σου είναι λίγα και ο αριθμός ψαριών που σου πρωτινά είναι σχεδόν οριακά και για άλλος ίσως υπέρ αρκετά. Οπότε δεν νομίζω να θελήσεις πετυχημένες αναπαραγωγές , γιατί θα αποκτήσεις υπερπληθυσμό και μετα αρχιζουν τα προβληματα.
2. όσον αφορά το φίλτρο μάλλον θα πάω σε DIY κατασκευή. Τι υλικά θα πρέπει να έχει μέσα? τα ίδια με των ενυδρείων (σφουγγάρια, μακαρόνια στραγάλια κτλ);;;
Κατά των κανόνα ναι ταιριάζουν κάποια από αυτά η και όλα . Και αλλά πολλά από πατέντες. Το ποια θα πρέπει να βάλεις θα εξαρτηθούν από πολλά όπως:
1..αν έχει φυλλοβόλα δέντρα
2..αν έχεις χώμα περιμετρικά της λίμνης = σκόνη = επιβάρυνση
3..χωρος για την βιολογία
4..δυναμη αντλίας
5..ποσο επιβαρυμένο θα είναι το νερό
6..ο τρόπος που θα είναι κατασκευασμένος ο χώρος της βιολογίας
7..μεγεθος λίμνης
8..απο ποσό μακριά θα πρέπει να τραβάει το φίλτρο το βρώμικο νερό
9..θα έχει φυτά η λίμνη?
10..ποσα φυτά?
11..τι φυτα?
12.. 13 … 14..και αλλά πολλά
.

3. Σκοπεύω να φτιάξω την λιμνούλα με τσιμέντο και να χρησιμοποιήσω υλικο μόνωσης για δεξαμενές νερού. θα έχω πρόβλημα μακροχρόνια με την κατασκευή;; η λιμνουλα θα είναι μικρή περίπου 3000lt.
Αν ειναι σωστη η κατασκευη οχι.

4. Τι φυτά πρέπει να βάλω για να βοηθήσω και την αναπαραγωγή των ψαριών αλλα και για να αισθάνονται άνετα στο φυσικό τους περιβάλλον? (μάλλον για χρυσόψαρα πάω)
κλασικά κανένα νούφαρο για ομορφιά και να προσφέρει σκιά στα ψαριά πάπυρο για να τραβάει τα νιτρικά του νερού και αλλά πολλά φυτά που δεν ξερώ να πρωτινό

5. Μπορώ στην λιμνούλα να βάλω π.χ. κουνουπόψαρα μαζί με χρυσόψαρα;; Αν δεν θελεις να δεις γονους βαλε αλλιως οχι
Δε νομίζω ότι ο συνδυασμός τους είναι ότι καλύτερο μια και τα κουνουποψαρα είναι άχρωμα και μια σταλιά.
Τα οποία θα δεν θα φενοντε μια και το μάτι του ανθρώπου θα εστιάζει στα χρώματα του πορτοκαλί χρυσόψαρων η κοι (το μάτι δύστυχος η ευτυχώς καρφώνετε στα έντονα χρώματα)
Και θα σου τρωνε τους γονους απο χρυσοψαρα και κοι

Ο χώρος που έχω για να φτιάξω την λίμνη είναι 6.0 x 3.5μ. και είναι ήδη σε χαμηλότερο επίπεδο απο τον υπόλοιπο κήπο, περίπου 0.75μ πράγμα που βοηθάει στην δημιουργία "φυσικού" καταράχτη αλλά και στο να την χαζεύεις απλα..
Να το προσέξεις γιατί μια καλή νεροποντή μπορεί να σου γεμίσει την λίμνη με λασπόνερα

.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-09, 12:59
yannis L Ο χρήστης yannis L δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ο χώρος που έχω για να φτιάξω την λίμνη είναι 6.0 x 3.5μ. και είναι ήδη σε χαμηλότερο επίπεδο απο τον υπόλοιπο κήπο, περίπου 0.75μ πράγμα που βοηθάει στην δημιουργία "φυσικού" καταράχτη αλλά και στο να την χαζεύεις απλα..

To μέρος αυτό έχει σκιά την περισσότερη διάρκεια της μέρας οπότε το θεωρώ "ιδανικό". H μεγάλη λίμνη με φοβίζει όσον αφορά το ότι μπορεί να μετατραπεί λόγο έλλειψης γνώσεων σε μεγάλο βούρκο.. χεχεχε Βασίλη, μου φαίνεται ότι θα πάω κοντά στα 4000lt που μου προτείνεις πάντως.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.. Με βοήθησες αλλά κ με έβαλες σε ακόμα περισσότερες σκέψεις.. (δεν εκανα κ copy paste τα υπολοιπα που ειχες γραψει κ τα εχασα)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-09, 13:05
yannis L Ο χρήστης yannis L δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την επαναφορά του προυγούμενου θέματος
Να σε ρωτήσω τώρα κ κάτι άλλο;;
Κάπου στο internet είδα για κατασκευή DIY βιολογικών φίλτρων για λίμνες, ότι το φίλτρο θα πρέπει να είναι για μια λίμνη ας πούμε 4000-4500lt περίπου 265lt.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα πλαστικό βαρελακι του κρασιού το οποίο θα το γεμίσω με σφουγγαράκια κτλ. το νερό θα εισέρχεται απο ψηλά, θα κατεβαίνει χαμηλά μέσα απο ένα σωλήνα (στον πάτο του φίλτρου) και αφού η στάθμη του θα ανεβαίνει σιγά σιγά θα ξαναβγαίνει απο ένα 2ο σωληνα με σίτα που θα υπάρχει ψηλά στο βαρελάκι.

Πιστεύεις ότι θα κάνω δουλειά έτσι?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτεις γιατί όλοι απο κάπου πρέπει να μάθουν..

Υγ. Το έχω στο μυαλό μου για την νεροποντή και τα λασπόνερα.. θα αφήσω χώρο πρίν την λίμνη για την τοποθέτηση μιας σχαρούλας που θα οδηγεί τα νερά μακρυά απο την λίμνη. Πριν την δημιουργία της θέλει πολύ σκέψη και πολύ οργάνωση κ αυτό μπορώ να πω είναι ένα απο τα πράγματα που με τραβάει σε ότι έχει να κάνει με τις λίμνες.. καθώς επίσης κ οτι δημιουργείς πραγματικό βιότοπο κ το ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά που μπορείς να κάνεις.. Γιατί πακέτο με το τεράστιο "ενυδρείο" (λίμνη) έχεις να διαμορφώσεις κ τον περιβάλλοντα χώρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-09, 14:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"Κάπου στο internet είδα για κατασκευή DIY βιολογικών φίλτρων για λίμνες, ότι το φίλτρο θα πρέπει να είναι για μια λίμνη ας πούμε 4000-4500lt περίπου 265lt."
400 λίτρα καλύτερα! Α! δεν σημαίνει ότι θα κατασκευάσεις ένα όγκο 400 λίτρων. 400 λίτρα φίλτρανσης εννοούμε από την είσοδο του νερού στο φύλτρο μέχρι το ρυάκι και τον χώρο υποδοχής του νερού πίσω στη λίμνη.
Το φίλτρο πρέπει να χωριστεί σε:
1. χώρο υποδοχής του ακάθαρτου νερού
2. χώρο με βιομπάλες
3. μπορείς να βάλεις αραιό σφουγγάρι ή φυτά με ριζώματα σε ένα ρυάκι που θα δημιουργήσεις.

"Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα πλαστικό βαρελακι του κρασιού το οποίο θα το γεμίσω με σφουγγαράκια κτλ. το νερό θα εισέρχεται απο ψηλά, θα κατεβαίνει χαμηλά μέσα απο ένα σωλήνα (στον πάτο του φίλτρου) και αφού η στάθμη του θα ανεβαίνει σιγά σιγά θα ξαναβγαίνει απο ένα 2ο σωληνα με σίτα που θα υπάρχει ψηλά στο βαρελάκι."
Αν μπορείς να διασφαλίσεις ότι δεν θα έχει απώλειες νερού, ότι θα μπορείς να το ελέγχεις σε δεδομένες στιγμές, δεν βρίσκω τον λόγο να μην γίνεται. Κάνε όμως ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβουμε καλύτερα. Θ ασε παρότρυνα όμως να πας με την περίπτωση του φυσικού βιολογικού φίλτρου με ρυάκι και καταράκτη. Εδώ που μιλάμε, υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν για να τους κατασκευάσουν υψομετρική διαφορά για φυσικό φίλτρο καταράκτη στη λίμνη τους.

"Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέτεις γιατί όλοι απο κάπου πρέπει να μάθουν.."
Κανένα πρόβλημα και ότι άλλο θέλεις.

"...Πριν την δημιουργία της θέλει πολύ σκέψη και πολύ οργάνωση κ αυτό μπορώ να πω είναι ένα απο τα πράγματα που με τραβάει σε ότι έχει να κάνει με τις λίμνες.. "
Έτσι μπράβο. Αυτό ακριβώς.

"...καθώς επίσης κ οτι δημιουργείς πραγματικό βιότοπο κ το ότι δεν υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά που μπορείς να κάνεις.. Γιατί πακέτο με το τεράστιο "ενυδρείο" (λίμνη) έχεις να διαμορφώσεις κ τον περιβάλλοντα χώρο"
Μπράβο βρε φίλε, αυτό είναι λιμνόφιλη αντίληψη!!! Αν και το έχω ιυοθετήσει πλήρως χρόνια τώρα, πρώτη φορά το ακούω από ελληνικά χείλη. Κάνε τα όλα σωστά, να δεις όλο το οικοσύστημα να ξεδιπλώνεται μπροστά σου. Και μέσα αλλά ιδιαίτερα έξω από το νερό. Θα έχεις την χαρά να δεις έντομα, ζώα που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα έβλεπες με τίποτε. Προσωπικά, έχω σχεδόν τα πάντα στην αυλή μου (βατράχια 3 είδη, αράχνες, λιβελούλες, πεταλούδες, μέλισσες, σαύρες, χαμαιλέωντα, σκαντζόχοιρο χωρίς ποτέ να ανακατευτώ στη ζωή τους. Όλα αυτά, κι ας κατοικώ σε μεγάλο χωριό με κίνηση και σπίτια περιμετρικά του χώρου μου.

Δες επίσης την περίπτωση μικρού κιοσκιού δίπλα στην λίμνη ως χώρου χαλάρωσης και μελέτης. Θα έχεις πολλά να μάθεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-09, 15:22
yannis L Ο χρήστης yannis L δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Για το φίλτρο, το νερό θα μπαίνει απο το πάνω μέρος κ ένας σωλήνας ή λάστοιχο θα το οδηγεί στον πάτο του βαρελιού. Καθώς γεμίζει το βαρέλι με νερό θα περνάει μέσα απο τα υλικά του φίλτρου κ θα γίνεται η φίλτρανση που θέλουμε κ μόλις φτάσει στο σημείο που υπάρχει το ανοικτό στόμιο θα βγαίνει απο το βαρέλι-φίλτρο και θα πηγαίνει στον καταράχτη κ πάλι μέσα στην λίμνη.

Εννοείται ότι το φίλτρο αυτό θα είναι κρυμένο μέσα σε πέτρες κ δεν θα φαίνεται. Με αυτό τον τρόπο θα είναι κ εύκολο να αφαιρείται κ να καθαρίζεται. Ειδικά αν τα υλικά του φίλτρου είναι μέσα σε "γλαστράκια" ώστε να μπορείς να τα βγάλεις όλα μαζί χωρίς να τα αδειάσεις.

Ένας τρόπος είναι να βάλεις πέτρες απο πάνω ή να φτιάξεις ενα μικρό deck που απλά αφαιρώντας 2-3 ξύλινες τάβλες να έχεις εύκολη πρόσβαση στο φίλτρο.

Υγ. Το λάστοιχο που θα βάζει το νερό στο φίλτρο ας υποθέσουμε ότι ειναι απο την αλλη πλευρα κ οχι απο την μερια που ειναι το στομιο... (βιαστικο σχεδιο χεχεχε)

Yγ1. In the Pond τι εννοεις όταν λές για δημιουργία ρυακιού και φυσικού καταράχτη;; πώς θα γίνεται δηλαδή η φίλτρανση;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φιλτρο.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  19,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-09, 15:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το φίλτρο, το νερό θα μπαίνει απο το πάνω μέρος κ ένας σωλήνας ή λάστοιχο θα το οδηγεί στον πάτο του βαρελιού. Καθώς γεμίζει το βαρέλι με νερό θα περνάει μέσα απο τα υλικά του φίλτρου κ θα γίνεται η φίλτρανση που θέλουμε κ μόλις φτάσει στο σημείο που υπάρχει το ανοικτό στόμιο θα βγαίνει απο το βαρέλι-φίλτρο και θα πηγαίνει στον καταράχτη κ πάλι μέσα στην λίμνη.

Εννοείται ότι το φίλτρο αυτό θα είναι κρυμένο μέσα σε πέτρες κ δεν θα φαίνεται. Με αυτό τον τρόπο θα είναι κ εύκολο να αφαιρείται κ να καθαρίζεται. Ειδικά αν τα υλικά του φίλτρου είναι μέσα σε "γλαστράκια" ώστε να μπορείς να τα βγάλεις όλα μαζί χωρίς να τα αδειάσεις.

Ένας τρόπος είναι να βάλεις πέτρες απο πάνω ή να φτιάξεις ενα μικρό deck που απλά αφαιρώντας 2-3 ξύλινες τάβλες να έχεις εύκολη πρόσβαση στο φίλτρο.

Υγ. Το λάστοιχο που θα βάζει το νερό στο φίλτρο ας υποθέσουμε ότι ειναι απο την αλλη πλευρα κ οχι απο την μερια που ειναι το στομιο... (βιαστικο σχεδιο χεχεχε)
Γιάννη, απολογούμαι, αλλά δεν είχα καταλάβει εξ αρχής τι εννοούσες. Τώρα έχω καταλάβει και απλά σου λέω ότι όπως το περιγράφεις, θα είναι μη πρακτικό γιατί θα βουλώνει με τα κατάλυπα και τη λάσπη που θα μεταφέρει το νερό στο φίλτρο. Χωρίς να έχει άλλη έξοδο το νερό, είτε θα σου σκάσει το βαρελάκι χάνοντας νερό είτε θα αναγκαστείς να καθαρίζεις το φίλτρο κάθε 3-5 μέρες. Σου αναφέρω ότι θα είναι ένας βούρκος σε συνεχές "ωράριο".

Εντούτοις, δεν θέλω επιβάλλω με κανέναν τρόπο την άποψή μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-09, 15:51
yannis L Ο χρήστης yannis L δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Βασίλη, για πες μου... τι εννοείς εσύ;; πως δηλαδή μπορώ να κάνω την φίλτρανση; και πως γίνεται με φυσικό τρόπο;; αυτό που είπες για ρυάκι και καταράχτη δεν κατάλαβα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-09, 15:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis L Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, για πες μου... τι εννοείς εσύ;; πως δηλαδή μπορώ να κάνω την φίλτρανση; και πως γίνεται με φυσικό τρόπο;; αυτό που είπες για ρυάκι και καταράχτη δεν κατάλαβα..
Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω απόψε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-04-09, 19:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Να κάτι να επεξεργαστείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-09, 19:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Εδώ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια, θέλω να αγοράσω μονομάχο - Συμβουλές;;;; happy7 Bettas 8 02-06-09 12:00
έχω μια ιδέα αλλα θέλω πολύ βοήθεια ! (μέδουσες) duaz Γαρίδες 9 12-04-09 13:38
Θέλω βοήθεια με φιλτρο eheim 2213 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-10-07 12:10
Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS michalis Bettas 16 17-01-04 16:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07167 seconds with 16 queries