Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-13, 10:54
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή η δική μου... λιμνούλα

Καλημέρα σας

Αφού έχω παρακολουθήσει όλα τα επεισόδια του ΣΚΑΙ με τα κηπουρέματα & τις πράσινες αποστολές με αναρίθμητες ιδέες και λύσεις για την ανακατασκευή κήπων & φυτών, ήρθε η ώρα να φτιάξω και εγώ (και μόνος μου!) από την αρχή ηλεκτρικά, υδραυλικά, λίμνη, φυτά, ξύλινες κατασκευές για τον κήπο στο σπίτι μου.

Όλο το καλοκαίρι από αυτές τις σελίδες έπαιρνα ιδέες, έβλεπα εκπληκτικές κατασκευές και ακόμα περισσότερη αγάπη από τους ιδιοκτήτες / κατασκευαστές!

Επομένως... το μικρόβιο μεταφέρθηκε και σε μένα και ήρθε η ώρα μετά από περίπου ένα μήνα (Σεπτέμβριος - Οκτώβριος 2013) να ολοκληρώσω τη κατασκευή.

Μείνετε... συντονισμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-13, 12:48
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

καλός ήρθες φίλε μου περιμένουμε Φώτο .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-13, 12:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 16:22
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
καλός ήρθες φίλε μου περιμένουμε Φώτο .
φίλε γιάννη... μιας και βλέπω ότι το έχεις... το άθλημα (κρίνοντας από τις κατασκευές σου και γενικά το οτι ασχολείσαι...) έχω μερικές ερωτησούλες γιατί πολλά ακούω, πολλά μου λένε... και έχω καταμπερδευτεί!

όποτε βρεις χρόνο και διάθεση, μου απαντάς:


Με την παρούσα κατασκευή που έχω κάνει, σε γενικές γραμμές 2700 λίτρα, μια αντλία 3900 λίτρα που περνάει μέσα από λάμπα UV και φίλτρο της ubbink με 3 στρώσεις (πλαστικά κομματάκια, χαλίκι, και πάνω πάνω σφουγγάρι) το φίλτρο είναι κρύσταλλο, γενικά τα 3 μικρά ΚΟΙ κόβουν συνεχώς βόλτες αλλά προβληματίζομαι με όλα αυτά που ακούω. Επίσης ανα έχεις χρόνο ακριβώς από πάνω έχω αγοράσει κάποια άλατα για το νερό και πρόσθετα της Dennerle & Soll

1. χρειάζεται ίσως κάποιο καλύτερο φίλτρο ή ενδεχομένως να προσθέσω το φημισμένο SIPORAX της SERA που κάνει όπως λένε θαύματα;

2. χρειάζεται να κάνω όλα αυτά τα τεστ με ph, νιτρώδες, νιτρικά, σκληρότητα και μετά να βάζω όλα αυτά τα πρόσθετα για διόρθωση ή να αφήσω τη φύση να δράσει από μόνη της;

3. από αλλαγές νερού χρειάζονται και με τη συχνότητα και ποσότητα;

4. άκουσα (και ψηλοτράβαγα τα μαλλιά μου) ότι τώρα που είναι χειμώνας να κλείσω φίλτρα και καταρράκτη ώστε να μη παγώνει το νερό από την ανακύκλωση και παγώνει, ισχύει κάτι τέτοιο;

5. απο τροφή μου είπαν κάτω από 10 βαθμούς να μη ταίζω, ακόμα όμως και στο site της Hikari αναφέρει ότι από τη στιγμή που τα τρώνε μέσα σε 1 λεπτά δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω αγοράσει τροφή της SERΑ με σπιρουλίνα (αναφέρει πάνω από 8 βαθμούς) που είναι πολύ μικρά δαχτυλιδάκια και ρίχνω κάθε μέρα συνολικά 6 κομματάκια, αρκούν ή να σταματήσω;

6. προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως βελτιωτικά να χρησιμοποιώ ή να αποφεύγω;

Ρίξε μια ματιά στη κατασκευή που έχω κάνει και αν θέλεις οτιδήποτε μου λες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 20:00
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή βιολογια

1]γιατί ανησιχείς αφού δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Αν ταιζεις σωστά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
2]Αν τα ψάρια σου συμπεριφέρονται φυσιολογικά . και η βιολογία σου ανταποκρίνεται η μέτρηση είναι μια τυπική διαδικασία. Τις κάνεις μόνο για να είσαι σίγουρος .[Εγώ προσωπικά πολύ σπάνια]
3]Ναι τα ζώα αυτά αγαπάνε το φρεσκάρισμα .Εγώ προσωπικά φρεσκάρω περίπου 20% κάθε βδομάδα. Αμέσως μετά τα βλέπεις πολύ χαρούμενα κάνουν σαν τρελά.
4]Τα βιολογικά συστήματά δεν τα σταματάμε ποτέ.[μόνο αν κάνουμε θεραπεία με βαριά φάρμακα πχ ποτασιουμ υπερμαγκανατ κ.α]σε αφτί τι περίπτωση ο κυκλοφορητής δουλεύει παρακαπτοντας τα φίλτρα ,και δεν ταΐζουμε.
5]Το χειμώνα ταΐζουμε με πολύ χαμηλή πρωτεΐνη.Δηλαδή τροφές συντήρησης.
Το βλέπουμε ανάλογα με την όρεξη τους.
6] Αυτά δεν τα ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-14, 20:23
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

πολύ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου... ότι χρειαστώ... ΞΑΝΑενοχλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-14, 22:31
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή εγκατάσταση ψηφιακού θερμόμετρου

μετά από μια σύντομη βόλτα στο petsupermarket στον κηφισό, αγόρασα ένα ψηφιακό θερμόμετρο της marina | hagen.
έχει βέβαια καλώδιο περίπου ένα μέτρο, οπότε ο αισθητήρας "δέθηκε" στη δεύτερη αντλία του καταρράκτη και... βυθίστηκε!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (57).jpg
Εμφανίσεις:  674
Μέγεθος:  79,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (56).jpg
Εμφανίσεις:  560
Μέγεθος:  43,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-14, 13:12
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
1]και άλλες... ερωτησούλες:
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-14, 10:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
1. Το φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται με νερό από την λίμνη. Μην ξεχνάμε ότι περιέχει βιολογία. Το νερό από την βρύση μπορεί να την καταστρέψει.

2. Έχω μπερδευτεί λίγο με την αντλία –φίλτρο – καταρράκτη που έχεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις μια λίμνη 2700λτ και αντλία 3900λτ/ω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, η αντλία σου είναι μικρή για την λίμνη σου. Το νερό στο φίλτρο σου πρέπει να κυκλοφορεί 24 ώρες το 24ωρο.

3. Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για την τριχοειδή άλγη. Το να έχει 1-2 δάχτυλα στα τοιχώματα δεν είναι πρόβλημα. Όταν μεγαλώσει είναι. Ο χειροκίνητος καθαρισμός είναι μπελάς. Κανονικά πρέπει να βρεις την αιτία που δημιουργείτε (ταΐζεις πολύ και περισσεύει τροφή?, υπάρχει ελλιπής φίλτρανση? κτλ). Υπάρχει και ο τρόπος με το αλάτι αλλά θα αφήσω τον GIANNHS KOI που το κατέχει καλύτερα να το αναλύσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-13, 13:43
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Φωτογραφίες από το σκάψιμο της λιμνούλας

Βασικά η ταλαιπωρία μεγάλη... πολύ σκάψιμο με αφόρητη ζέστη, κάθε μέρα από λίγο, εν το μεταξύ το δοκάρι ακριβώς δεξιά όπως φαίνεται στη φωτογραφία, προέρχεται από τον παλιό ανενεργό βόθρο που υπήρχε, οπότε το σκάψιμο γινόταν με απόλυτη ευλάβεια...

Η πρώτη φωτογραφία είναι από το καλοκαίρι του 2012, τότε έσκαψα τη βασική λίμνη περίπου στα 50cm (αγόρασα και liner το οποίο μετά πρακτικά δεν έφτασε), ένα δέντρο ακριβώς από πίσω (2η φωτογραφία) που ενοχλούσε στο δεύτερο επίπεδο της λίμνης, αποκολλήθηκε ύστερα από αρκετή ταλαιπωρία αλλά φέτος μετά τις βροχές και σκάψε λίγο από εδώ και λίγο από εκεί (αφού είχε μαλακώσει το χώμα από τις βροχές), καταλήξαμε σε βάθος 90cm, ένα περιμετρικό επίπεδο και ένα μικρότερο χαμηλότερα, συνολικά περίπου 2700lt.

Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται και το χτίσιμο του μικρού καταρράκτη στην όχθη της λιμνούλας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  garden (9).jpg
Εμφανίσεις:  1293
Μέγεθος:  64,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (0).jpg
Εμφανίσεις:  1332
Μέγεθος:  104,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  garden (10).jpg
Εμφανίσεις:  1249
Μέγεθος:  98,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (4).jpg
Εμφανίσεις:  1280
Μέγεθος:  88,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (5).jpg
Εμφανίσεις:  1917
Μέγεθος:  96,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (10).jpg
Εμφανίσεις:  1730
Μέγεθος:  101,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-13, 18:13
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Μια χαρα σε βρισκω, βρηκες ομορφη ασχολια για αρκετο καιρο. Ξεσκονισε την ενοτητα με τις λιμνες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-13, 20:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε!!! Καλη συνεχεια σου ευχομαι και οτι θελεις εμεις εδω ειμαστε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-13, 23:08
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!Καλη συνεχεια στη λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-13, 00:00
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια με υη λιμνουλα σου
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-20, 13:44
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πρέπει να τα βάλεις σε μεγαλύτερο χώρο γιατί η κατασκευή αργεί .
Αν δεν έχεις ή δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερη δεξαμενή στείλε μου μήνυμα και θα σου στείλω μια πισίνα της intex 3500’ lit. Είναι πολύ κρίμα να τα έχεις εκεί .


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-20, 21:36
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την καλή σου πρόθεση αλλά είχα πάρει και εγώ μια intex 500 περίπου λίτρα η οποία κατέρρευσε με τη ζέστη! Εσύ μιλάς για την πιο μεγάλη με τα μπράτσα στο πλάι που είναι πιο σταθερή, ωστόσο δεν έχω χώρο γιατί σηκώνω συνέχεια τον τάπητα για να "κρύψω" χώμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να τα βάλεις σε μεγαλύτερο χώρο γιατί η κατασκευή αργεί .
Αν δεν έχεις ή δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερη δεξαμενή στείλε μου μήνυμα και θα σου στείλω μια πισίνα της intex 3500’ lit. Είναι πολύ κρίμα να τα έχεις εκεί .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-20, 22:20
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω , προσπάθησε να κάνεις συχνά αλλαγές νερού και να καθαρίζεις το φίλτρο σου γιατί δεν θα αντέξουν και αν αντέξουν θα βγάλουν πρόβληματα αργότερα .
Επισης ξέχασα να σου πω μην παιδεύεσαι άλλο για το βάθος . Είναι μια χαρά !
Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν πολύ μέρος για να κολυμπάνε στην επιφάνεια , δεν πάνε σχεδόν ποτέ κατακόρυφα . Αν μείνεις και σε μικρό αριθμό ψαριών θα είσαι καλά .
Καλό βράδυ .


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-06-20, 14:34
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Kατασκευή βάσης για βαρέλια

Δουλειά δεν είχε ο... επομένως αποφάσισα να κάνω μια βάση πιο σταθερή για τα βαρέλια της φίλτρανσης! Λέω μη χορταριάζει το χώμα ή έχουμε καθίζηση:

1η φωτογραφία | το εικονιζόμενο εμποτισμένο ξύλο - δοκάρι είχε παραμείνει καινούργιο στην αποθήκη από την κατασκευή του 2013 επομένως σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω ως πλαίσιο για να φτιάξω την πλάκα του μπετού

2η φωτογραφία | αντί για πλέγμα που μπορούσα να πάρω από τη διπλανή οικοδομή και υπήρχε σε αφθονία, "ανακάλυψα" σε μια εγκαταλελειμμένη αποθήκη με υδραυλικά μια ανοξείδωτη σκάρα η οποία ήταν μάλλον απο ψησταριά και ήταν με χοντρό σίδερο

3η φωτογραφία | σίδερα που υπήρχαν στο μαγικό αποθηκάκι μου χρησιμοποιήθηκαν για να δέσουν καλύτερα τον οπλισμό

4η - 5η φωτογραφία | την προηγούμενη εβδομάδα ήθελα να τα πετάξω (πρόκειται για σπασμένα κεραμίδια τα οποία τα χρησιμοποιώ για αποστράγγιση σε γλάστρες). Ευτυχώς που δεν τα πέταξα, τελείωσαν όλα με το γέμισμα του πλαισίου

6η φωτογραφία | ίσως η πιο επίμαχη φωτογραφία! Κάνοντας μια δοκιμή με τους τσιμεντόλιθους έκανα και καταμέτρηση για τα υπόλοιπα υλικά που πρέπει να προμηθευτώ. Επανέρχομαι λέγοντας οτι από τη συγκεκριμένη φωτογραφία ανατράπηκαν πολλά! Ο μέντορας μου, που με καθοδηγεί και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη "ανακαλύπτει" οτι δεν είναι τα σωστά βαρέλια (ενώ εκείνος επέμενε αρχικά για μεταχειρισμένα με μεγάλο στόμιο). Το αποτέλεσμα; Να κόψω την παλιά τριανταφυλλιά που δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση, να ξηλώσω το πλαίσιο και να το μεγαλώσω στο 1.90 ώστε να αντικαταστήσω τα βαρέλια σήμερα το πρωί πηγαίνοντας στην Ελευσίνα!

7η φωτογραφία | το νέο πλαίσιο τραβήχτηκε στο 1,90 προσθέτοντας νέα σίδερα και σπασμένα τούβλα

8η φωτογραφία | το σωστό timing είναι το παν: η διπλανή οικοδομή έφερε σήμερα περίπου 6 μπετονιέρες για να στρώσει μια πλάκα, επομένως με μεγάλη χαρά με εξυπηρέτησαν τα παιδιά να πάρω φρέσκο μπετό πρώτης ποιότητας... γεμίζοντάς το πλαίσιο με περίπου 10 κουβάδες (όχι γεμάτους λόγω βάρους) μπετό!

9η φωτογραφία | το τελικό αποτέλεσμα... θεωρώ πως είναι άξιο για να φιλοξενήσει τα νέα βαρέλια 3x230 λίτρα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 26.jpg
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  162,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 27.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  76,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 22.jpg
Εμφανίσεις:  466
Μέγεθος:  132,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 23.jpg
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  121,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 29.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  108,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 30.jpg
Εμφανίσεις:  471
Μέγεθος:  87,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 28.jpg
Εμφανίσεις:  484
Μέγεθος:  123,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 25.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  110,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 24.jpg
Εμφανίσεις:  512
Μέγεθος:  120,6 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 19-06-20 στις 10:34
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-20, 20:27
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Με το καλο η ανακατασκευη της λιμνης. χτισε γυρω γυρω απο τη λιμνη δυο σειρες τσιμεντολιθους να κανει σκαλοπατι για να δωσεις και τετραγωνικα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-20, 23:58
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, μου το έχουν προτείνει και άλλοι, ωστόσο θέλω να δείχνει πιο φυσική, σαν αληθινή λίμνη. Δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω μεγάλες πέτρες (γιατί με τις μικρές που είχα όλο έπεφταν μέσα) ή αν θα βάλω ξύλινο πλαίσιο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο η ανακατασκευη της λιμνης. χτισε γυρω γυρω απο τη λιμνη δυο σειρες τσιμεντολιθους να κανει σκαλοπατι για να δωσεις και τετραγωνικα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-07-20, 12:03
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Εργασιών... συνέχεια

Αφού περιμένω ένα μήνα να έρθουν τα υλικά από Αγγλία (το liner μας καθυστέρησε) είπα να προχωρήσω τις εργασίες και να ανεβάσω υλικό:

1η φωτογραφία | τα καινούργια βαρέλια 220-230lt με μεγάλο στόμιο για εύκολο καθάρισμα

2η φωτογραφία | "υψομετρικές" δοκιμές με ζογκλερικές τεχνικές!

3η φωτογραφία | δοκιμές στη διάταξη των τσιμεντόλιθων... πριν πέσει η κόλλα πλακιδίων

4η φωτογραφία | το πηλοφόρι το μυστρί

5η φωτογραφία | "εικαστική" παρέμβαση με τα ψάρια σε πλήρη σκιά γιατί το θερμόμετρο βαράει κόκκινα!

6η φωτογραφία | για να μην ταλαιπωρούνται τα koi... αγόρασα μια πισίνα πιο ανθεκτική από την προηγούμενη, καθώς αυτή έχει μόνο το λευκό διαμέρισμα με αέρα και το υπόλοιπο λειτουργεί με την πίεση του νερού. Η αντλία αντικαταστάθηκε με καινούργια 4000lt (καθώς η προηγούμενη μετά από 7 χρόνια λειτουργίας εγκατέλειψε) ώστε να έχουμε καλή φίλτρανση και το νερό πλέον είναι λευκό και όχι πράσινο από την άλγη όπως συνέβαινε μέχρι τώρα

7η φωτογραφία | η τελική θέση των βαρελιών πριν αρχίσουν οι υδραυλικές συνδέσεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 37.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  82,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 38.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  89,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 35.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  85,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 34.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  79,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 33.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  108,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 31.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  76,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αναλυτική ανακατασκευή λίμνης 32.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  59,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-03-22, 21:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Να τα χαρεις!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-06-22, 17:34
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Mountain Tree Bacteria House II

Έπιασε Καλοκαίρι για τα καλά... χώρος υπήρχε στο φίλτρο, σκέφτηκα γιατί να μην το ενισχύσουμε λίγο;

Έτσι στο μεσαίο στάδιο πάνω από την Ιαπωνική ψάθα, πρόσθεσα λίγα στην αρχή μετά όμως γέμισα με μια σειρά Lotus Root Bacteria House II της Mountain Tree
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 408 1.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  85,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 408 2.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  92,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond 408 3.jpg
Εμφανίσεις:  174
Μέγεθος:  87,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-10-22, 21:22
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Εγκατάσταση UV

Πέρασε το καλοκαίρι, έπιασαν τα πρώτα κρύα και ξέχασα να κάνω UPdate στο forum. Αφού είδα και απόειδα από το πράσινο νερό, λέω δεν μπορεί, πρέπει να απολαμβάνουμε τα ψάρια... σε βάθος. Σκέφτηκα τελευταία επιλογή είναι... η λάμπα UV.

1η φωτογραφία | Το κουτί... λίγο πριν το UNboxing! Επέλεξα τη γνωστή σε όλους Evolution Aqua με βάση τα χαρακτηριστικά που ήθελα καθώς έχει 6 διαφορετικά μοντέλα από 15 - 110W // Evolution Aqua’s pond UV clarifiers

2η φωτογραφία | Όλα χειρουργικά τοποθετημένα, ευκαιρία για... συναρμολόγηση.

3η φωτογραφία | Η αρχική σκέψη ήταν να μπει σε ένα σημείο που θα ήταν κοντά οι ενώσεις στον κεντρικό σωλήνα. Όμως το σημείο ήταν πίσω απο λουλούδια και ήταν πραγματικά δύσκολη η πρόσβαση, ο έλεγχος, η συντήρηση. Για καλή μου τύχη σκέφτηκα να τη βάλω μαζί με τα βαρέλια για να έχω άμεση πρόσβαση. Οι διαστάσεις λες και ήταν ακριβώς. Το άλλο πρόβλημα είναι πως θα έβαζα απο πίσω το σωλήνα για το backwash των βαρελιών. Και εδώ στάθηκα τυχερός!

4η φωτογραφία | Εδώ... τα υλικά, (χμμμ ας πούμε καλύτερα τα ακριβά υλικά καθώς οι ενώσεις - σωλήνας - σφιγκτήρες κόστισαν περίπου 90€) αλλά είναι απο τα καλύτερα Ιταλικά υλικά και εγγυημένα - αγορασμένα από τον Αχλαδιώτη που είχα προμηθευτεί και στο παρελθόν. Το πρόβλημα βέβαια ήταν άλλο: η αντιστοιχία των σωλήνων στην Αγγλία προφανώς δεν είναι ίδια με τα Ευρωπαϊκά δεδομένα με αποτέλεσμα να έχω σοβαρό θέμα με τη διάσταση του σωλήνα. Ενώ έγραφε στις οδηγίες για 1μιση ίντσα, όχι μόνο δεν έκανε αλλά χρειάστηκε να βάλω μικρότερο σωλήνα για να βγάλω άκρη, όσες πατέντες δοκιμάσαμε δεν "κούμπωναν"! Βασικά βρήκαμε μεταλλική - υδραυλική ένωση η οποία αν έμπαινε θα χάλαγε τις πλαστικές στροφές και δεν ήθελα να το ρισκάρω. Έτσι έκανα bypass απο τον κεντρικό σωλήνα με γωνία σε άλλη γωνία μικρότερη για να ανέβει στην UV και πάλι πίσω αντίστροφα με άλλες δυο γωνιές για να συνδεθεί ξανά στον κεντρικό σωλήνα που ανεβαίνει στη βαλβίδα αντεπιστροφής και μετά στα βαρέλια.

5η φωτογραφία | Οι δε σύνδεσεις... δύσκολες, οι σωλήνες κούμπωναν με μεγάλη δυσκολία και τι ζεστάματα, τι σαπούνια, μου έβγαλαν το λάδι. Βέβαια είχα μηδενικές απώλειες επομένως χαλάλι η κούραση και η ταλαιπωρία...

6η φωτογραφία | Δοκιμές πρίν την τελική εγκατάσταση - βίδωμα.


7η φωτογραφία | Έτοιμη! Βέβαια το καλώδιο για λίγα εκατοστά μας έβγαινε τεντωμένο, παρόλο που ήταν 5 μέτρα, οπότε δουλειά δεν είχαμε, ξήλωσα το εργοστασιακό, αγόρασα καινούργιο (εδώ είναι η προσπάθεια με το εργοστασιακό καλώδιο που του έβαλα το σωλήνα), μετά το ξαναξήλωσα, έβαλα το καινούργιο πάλι σε στεγανό σωλήνα και κατευθείαν στον πίνακα της λίμνης με ξεχωριστή ασφάλεια.

Τελικά συμπεράσματα: ΣΩΘΗΚΑ! Το νερό μέσα σε 20 ημέρες με φουλ ηλιοφάνεια έγινε crystal clear, η ροή έπεσε λίγο λόγω του bypass σε μικρότερη διατομή σωλήνα, αλλά μέχρι σήμερα το νερό παραμένει πεντακάθαρο και βλέπω μέχρι κάτω στον πάτο πεντακάθαρα (-_-) Δοκίμασα και μια τακτική που μου είπε ο Aliens για να ενισχύσω τη βιολογία: ανα βδομάδα κλείνω σταδιακά μια ημέρα - 2 - 3... τη UV για να επανέλθει η βιολογία. Όλα καλά μέχρι τώρα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 6.jpg
Εμφανίσεις:  115
Μέγεθος:  91,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 7.jpg
Εμφανίσεις:  139
Μέγεθος:  71,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 3.jpg
Εμφανίσεις:  122
Μέγεθος:  61,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 2.jpg
Εμφανίσεις:  124
Μέγεθος:  92,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 4.jpg
Εμφανίσεις:  113
Μέγεθος:  92,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 1.jpg
Εμφανίσεις:  126
Μέγεθος:  69,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  UV installation 5.jpg
Εμφανίσεις:  127
Μέγεθος:  64,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
μικρή λιμνούλα marios1991 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 30-04-12 15:16
Απορία για λιμνούλα in the pond Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 27-01-12 16:54
Είναι μόνο δική μου η απορία? rtolis Γαρίδες 9 25-10-10 20:30
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12060 seconds with 14 queries