Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-02, 19:54
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ

Title: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: george on 09/04/02 at 08:29:46
--------------------------------------------------------------------------------
Το ενυδρειο μου εχει ενα εσωτερικο της ΕΗΕΙΜ (2012) το οποιο το εχω τοποθετησει στο δεξι καθετο τζαμι 1 εκατοστο κατω απο την επιφανεια του νερου συμφωνα με τις οδηγιες.
Προσεξα οτι οταν το σηκωνω λιγο πιο ψηλα το νερο που "πεταει" δημιουργει πιο εντονο κυματισμο και φυσσαλιδες (ισος ο κυματισμος ειναι ιδιο σε ενταση αλλα οχι και ορατος οταν ειναι χαμηλοτερα).
Καμια γνωμη πανω σε αυτο το θεμα ;;;
Το φιλτρο "κολλαει" με βεντουζες πανω στο τζαμι αλλα συχνα οι βεντουζες ξεκολλανε και πεφτει...μαλλον θα θελουν ενα καλο καθαρισμα !
Eπισης την αντισταση την εχω βαλει ακριβως απεναντι απο το φιλτρο ( στο αριστερο καθετο τζαμι). Ειναι σωστη αυτη η θεση;;
H αντισταση δεν λειτουργει τωρα αφου το νερο εχει θερμοκρασια 26-27 βαθμους.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: PERCULA on 09/04/02 at 09:25:41
--------------------------------------------------------------------------------
τις βεντουζες να τις πλυνεις με λιγο ξυδι και να τις αφησεις να στεγνωσουν. θερμοστατη κατα τον οκτωμβριο υποθετω πως θα χρειαστει. καλο ειναι η θερμοκρασια σου να ειναι περιπου στουε 29 βαθμους. δεν θα εχεις αρρωστειες ετσι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: Koulio on 09/04/02 at 09:43:26
--------------------------------------------------------------------------------
η θερμοκρασια 29 βαθμους δεν σε απαλλαζει απο τις αρρωστιες :-/ :-/ :-/ ..... μαλλον κακκαβια θα φτιαξεις ;D ;D ;D ;D ;D

μονο με σωστους παραμετρους νερου δεν θα εχεις αρρωστιες

η ιδανικη θερμοκρασια ειναι αναλογη με τα ειδη των ψαριων που εχεις αλλα γενικοτερα/μεσος ορος ειναι στους 26 +/- 1

αυξανουμε την θερμοκρασια μονο σε ορισμενες αρρωστιες
για να επισπευσουμε το κυκλο ζωης των παρασιτων οπως
στην περιπτωση οταν εχουμε ick


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: halvas69 on 09/04/02 at 11:49:49
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/04/02 at 09:25:41, PERCULA wrote:
Παράθεση:
καλο ειναι η θερμοκρασια σου να ειναι περιπου στους 29 βαθμους


Ε όχι και έτσι, είπαμε τροπικά ψάρια και όχι βραστά !
Εμένα το καλοκαίρι το θερμόμετρο στο ενυδρείο "χτύπησε" 29 περίπου 3 με 4 φορές και από την λαχτάρα μου εγώ "χτύπησα" μερικά εγκεφαλικά. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: Giorgos on 09/04/02 at 13:03:44
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'ότι καταλάβατε οι 29C είναι πολύ ψηλά για τα περισσότερα είδη. 24-26C είναι ότι πρέπει.

Now back to the subject.

Το φίλτρο να το τοποθετείς σύμφωνα με τις οδηγίες, δηλαδή 1 εκατοστό κάτω από την επιφάνεια του νερού. Κάτι θα ξέρουν οι επιστήμονες και οι μηχανικοί της EHEIM που το αναφέρουν.
Το θερμαντικό σώμα (αντίσταση) καλύτερα να το έχεις κοντά στην εισαγωγή του φίλτρου (για εξωτερικά φίλτρα)...στην δικιά σου περίπτωση που έχεις εσωτερικό φίλτρο, να είναι κοντά στο φίλτρο. Έτσι το φίλτρο παίρνει το θερμό νερό (που είναι ακριβώς δίπλα του), το περνάει μέσα από τον κάδο του και το "πετάει" με πίεση και το διανέμει σε όλο το ενυδρείο από την εξαγωγή του.

(Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει αυτό το θέμα και σε άλλο topic! Διαβάζετε και τα παλιά topics...είναι πολύ χρήσιμα και έτσι δεν θα χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: george on 09/05/02 at 05:45:12
--------------------------------------------------------------------------------
Αν η αντισταση ειναι κοντα η αναμεσα σε φυτα ... και τα φυλλα της την ακουμπουν...υπαρχει προβλημα να χαλασουν τα φυτα απο την θερμοτητα ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ANTIΣΤΑΣΗ+ΦΙΛΤΡΟ
Post by: Tolis on 09/05/02 at 08:22:04
--------------------------------------------------------------------------------
Αν κολλησει κανενα φυλλο και ψιλοκαει δεν πειραζει...καλυτερα να το αφησεις - θα "μαθει" το φυτο οτι δεν κανει εκει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03340 seconds with 12 queries