Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 00:32
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Easy Balance

Title: Easy Balance
Post by: makis on 03/18/02 at 00:04:36
--------------------------------------------------------------------------------


Καλη Σαρακοστη απο εναν newbie

Η ερωτηση αφορα το Easy Balance της tetra.

Η εταιρια υποστηριζει οτι χρησιμοποιωντας το μια φορα την

εβδομαδα χρειαζεται αλλαγη του νερου καθε 6 μηνες!

Πολυ καλο για να ειναι αληθινο.

Εχει κανεις εμπειρια ?





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: polleni on 03/18/02 at 02:38:31
--------------------------------------------------------------------------------
Καλώς όρισες κατ' αρχήν..

Σε δεύτερο χρόνο (αθλητική διατύπωση) το Easy Balance δεν είναι πανάκεια και κάπου αναγράφει διάφορα ψιλά γράμματα σχετικά με το υπό ποιές προϋποθέσεις δουλεύει. Επειδή τώρα ξεκινάς είναι καλύτερα να ακολουθείς τις κανονικές διαδικασίες συντήρησης και μετά από κάποιο καιρό αν θες το ρισκάρεις.

Με πολύ λίγα λόγια εγώ δεν θα το ρισκάριζα για τα δικά μου ψάρια. Προτιμώ τις αλλαγές νερού..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: zincfree on 03/19/02 at 02:29:46
--------------------------------------------------------------------------------
Κλειστό Σύστημα Νερού Διατήρησης Υδρόβιων Οργανισμών (κοινώς ενυδρείο), δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύει σωστά χωρίς μικρές και συχνές μερικές αλλαγές νερού, ακόμη κι αν αγοράσετε το πλέον εξεζητημένο ζουμί ή μέσο φίλτρανσης που μπορείτε να βρήτε, ότι κι αν ισχυρίζεται ο οποιοσδήποτε κατασκευαστής.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: var101 on 03/19/02 at 14:09:56
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σου, makis, κι αντεύχομαι!

Προλαβαίνω να ενημερώσω πάντες για το ότι είμαι νέα στο hobby κι έτσι είναι πολύ πιθανό να πω μπαρούφα! Εφόσον όμως ρώτησες, makis, για κάτι στο οποίο έχω ιδίαν πείρα, τολμώ να σου απαντήσω (με τον κίνδυνο να προκαλέσω τη μήνη του φίλου ΑSCCO που αποδοκιμάζει το συγκεκριμένο προϊόν!)

Το Easy Βalance το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό σε ενυδρείο με χρυσόψαρα μόνο, κάνοντας συχνά τεστ νερού. Αν και ίσως να είναι νωρίς για να βγάζω συμπεράσματα, μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένη από την απόδοσή του, αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα σε ενυδρείο με φυτά και CO2. CO2, τύρφη (αν υπάρχει), pH, KΗ κ.α. που εμπλέκονται στη λειτουργία του Easy Balance, όλα αυτά αντιδρούν μεταξύ τους (είναι πολύ εύκολο να βρεις περισσότερες πληροφορίες γι' αυτές τις αντιδράσεις, στο internet γενικότερα αλλά και σ' αυτό το board συγκεκριμένα). Καλό είναι κανείς να ξέρει ακριβώς ποιο συστατικό και σε ποια ποσότητα μπαίνει σ' ένα ενυδρείο για να αποφεύγονται ανεξέλεγκτες αντιδράσεις.

Αλλά φυσικά αυτό είναι γενικά αποδεκτός κανόνας και δε λέω τίποτα καινούριο!

Κι ένα τελευταίο σχόλιο - σε προηγούμενο post o zinkfree (νομίζω) είχε κάνει μια σχετική επισήμανση (ελπίζω να την παραφράζω διατηρώντας την ουσία της!): αν σ' ένα σύστημα οι συνθήκες συνεργούν έτσι ώστε μια παράμετρος να τείνει να μεταβάλλεται (όπως στο pH στην περίπτωση του Easy Balance), το να τη κρατά κανείς σταθερή τεχνητά - σχεδόν με το ζόρι! - εγκυμονεί κινδύνους.

Ελπίζω αυτό κάπως να σε βοηθήσει να πάρεις τη σωστή απόφαση για σένα!






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: polleni on 03/19/02 at 18:07:24
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες - δεν ενδιαφέρουν άλλωστε. Το ουσιαστικό είναι ότι αν ΔΕΝ έκανε ΄ΚΑΤΙ δεν θα πουλιότανε.

Κάτι κάνει αυτό είναι σίγουρο. Το ερώτημα είναι σε ποιά ενυδρεία, τι νερά, τι πρόσθετα κ.λ.π. Π.χ. δεν συνιστάται σε θαλασσινά. Γιατί ; Τα θαλασσινά έχουν (σχετικά) λιγότερο βιολογικό φορτίο μιά που δεν ταϊζουμε με τον τόννο όπως π.χ. τις αφρικάνες. Γιατί λοιπόν δεν συνιστάται ; Τα θαλασσινά έχουν ρΗ πάνω από 8.4 το ίδιο και οι αφρικάνες. Τα θαλασσινά έχουν άλατα και buffers, το ίδιο και οι αφρικάνες. Με λίγα λόγια ΓΙΑΤΙ να κάνει στις αφρικάνες μου αφού ΔΕΝ κάνει στα θαλασσινά μου; Και αν ΔΕΝ κάνει στις αφρικάνες μου, γιατί να κάνει στα ramirezi ή στους μονομάχους ; Με λίγα λόγια ας το ψάχνουμε και λίγο..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: ASCCO1 on 03/20/02 at 10:51:57
--------------------------------------------------------------------------------
Καποιος προσπαθει να με νευριασει παλι,( ΛΕΝΑ.....( VAR 101))
Θα πω λοιπον γιατι δεν μου κανει το συγκεκριμενο προιον 1) ανεβαζει το ph, και 2) σε περιπτωση που εχουμε ενα φυτεμενο ενυδρειο με την χρηση του E.BALLANCE τα φυτα μας δεν περνουν τα στοιχεια που περνουν και χρειαζονται απο τις αλλαγες του νερου, + ολα αυτα που λεει ο polleni.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: var101 on 03/20/02 at 11:36:22
--------------------------------------------------------------------------------
Μα, ναι, ναι, δεν αντιλέγω ότι είναι ύποπτο, ειδικά αφού δεν αναφέρονται τα περιεχόμενά του, για να ξέρει κανείς τι βάζει στο ενυδρείο του! Υποπτευόμουν ότι θα σύγχυζα τον ASCCO αναφέροντας το Easy Balance - εκεί που νόμιζε ότι βρίσκομαι στον σωστό δρόμο, ανακαλύπτει ότι δεν έχω εγκαταλείψει κάποιες κακές συνήθειες!

Δεν αμφισβητώ το ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος συντήρησης ενός ενυδρείου. Ειδικά για κάποιον που ήδη έχει αρκετά ενυδρεία (πιθανώς κάποια απ' αυτά με φυτά ή/και ευαίσθητες χημικές ισορροπίες, όπως πράγματι ένα θαλασσινό ενυδρείο) κι αλλάζει σε κάποια απ' αυτά ούτως ή άλλως νερό, δεν είναι περισσότερος κόπος να αλλάξει νερό τελικά σε όλα! Υπάρχουν πολλοί καλοί λόγοι γιατί προτιμάται μια απλή συστηματική αλλαγή νερού. Αν αυτό λοιπόν θεωρηθεί δεδομένο και για διάφορους λόγους (ακόμα και περιέργειας, επιστημονικής ή όχι!) κανείς διερωτάται για το Easy Balance, ήθελα να προσφέρω τη δική μου (μικρή, είναι η αλήθεια!) εμπειρία , η οποία είναι ότι σε ένα συγκεκριμένο ενυδρείο:

1. με >4 ο dΚΗ
2. χωρίς προσθήκη CO2
3. με αύθονο διαλυμένο Ο2
4. χωρίς τύρφη

δεν παρατηρήθηκαν μεταβολές στο pH. Για ενυδρείο με φυτά, όπως είπα και στο προηγούμενο μύνημα, επειδή οι χημικές συνθήκες είναι διαφορετικές (συμπεριλαμβανομένων και κάποιων απ' τις παραπάνω), κάνω συστηματικές αλλαγές νερού για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, όπως ο δάσκαλός μου ο ASCCO με έχει σωστά διδάξει!

Νομίζω πως, σε γενικές γραμμές κι επί της αρχής συμφωνούμε όσοι συμμετείχαμε σ' αυτό το thread (ή τουλάχιστον έτσι αντιλαμβάνομαι! Είμαι πάντα ανοιχτή σε υποδείξεις).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: makis on 03/20/02 at 13:05:53
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον, το easy balance υπηρχε μαζι με αλλα ζουμια μεσα
σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων-εισαγωγης- που αγορασα προσφατα για ενυδρειο καραντινας.
Επειδη ειναι καλη κατασκευη,κομπλε (φιλτρο,αντισταση,κλπ)
και σε ογκο απο τον οποιο συνηθως ξεκινα καποιος,υποθετω
οτι θα πουλησει.
Ελπιζω να μην εχουμε θυματα.
Παντως, ευχαριστω για τις απαντησεις.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: ASCCO1 on 03/20/02 at 13:33:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ωχ εχουμε και τετοια κολπα?? για να προωθηθει το προιον??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: volitans on 03/21/02 at 01:13:54
--------------------------------------------------------------------------------
Τέτοιες κινήσεις γίνονται κυρίως από τους προμηθευτές αυτων των προϊόντων στην Ελλάδα....Αλήθεια makis τι μάρκα ενυδρείο ήταν; (έτσι θα καταλάβουν όλοι...)




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: Tolis on 03/21/02 at 09:44:57
--------------------------------------------------------------------------------
http://pgtropicals.com/lab/easybalance/easyb.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: makis on 03/21/02 at 13:49:04
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι απο την Γερμανια και απο την εταιρια MP aquarien, η οποια ανηκει στο Eheim group.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: lurking_fear on 03/21/02 at 14:47:44
--------------------------------------------------------------------------------
To Tetra Vital της Tetra τι ακριβώς κάνει; Μου το είχε δώσει ένας καταστηματάρχης την πρώτη φορά που έστησα το ενυδρείο (και όσοι το θυμούνται απέτυχε παταγωδώς). Έχω ένα σχεδόν άθικτο μπουκάλι και δεν ξέρω τι κάνει. Και οι οδηγίες χρήσεως είναι στα γερμανικά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: polleni on 03/21/02 at 17:03:24
--------------------------------------------------------------------------------
Μιχάλη είναι βιταμίνες. Και μάλιστα καλές !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: lurking_fear on 03/22/02 at 06:03:40
--------------------------------------------------------------------------------
Και πώς χορηγούνται; Ρίχνεις μία μόνο φορά ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα; Εσύ το χρησιμοποιείς;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Easy Balance
Post by: volitans on 03/22/02 at 06:19:55
--------------------------------------------------------------------------------
Καλές.....χμ! Ένας λόγος είναι αυτός. Και το λέω όχι επειδή έχω κάτι εναντίον του προϊόντος αυτού καθ'εαυτού αλλά επειδή γι'άλλη μια φορά η Tetra προωθεί ένα αρκετό αραιό διάλυμα προτείνοντάς μας 5ml/10L!!! Το γεγονός ότι συνιστά επίσης την χορήγηση άπαξ μηνιαίως πάλι με βάζει να σκέφτομαι το κατά πόσο "μένει" εν τέλει κάτι μέσα όταν πολλοί από μας αλλάζουμε νερά πιο τακτικά από μια φορά το μήνα.

Εν αντιθέσει θα μπορούσα να συστήσω το Biovit της AquaMedic καθώς και το Fishtamin της Sera των οποίων οι δοσολογίες είναι σαφέστατα πιο μικρές, μιας και είνια πιο συμπυκνωμένα προϊόντα (Ενδεικτικά, Biovit: 1 drop/10L daily, Fishtamin: 4 drops/50L bi-weekly). Αμφότερα δύνανται να προστίθενται στο φαγητό των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04499 seconds with 12 queries