Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 12:17
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Filters + Salt in water

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Filters + Salt in water
Post by: d_nikol on 09/16/02 at 09:17:51
--------------------------------------------------------------------------------
Χαιρετίζω όλους τους φίλους τις λίστας αυτής,

Έχω 1 θέμα προς συζήτηση και 1 ερώτηση:
1) Στη διεύθυνση:
http://www.petfish.net/tsalt.htm
προάγεται ανεπιφύλακτα η χρήση 1 κουταλιού αλατιού ανά γαλλόνι νερού, η οποία σύμφωνα με το συγγραφέα του site «will do wonders for your fish...will cure or prevent just about all treatable fish diseases».
Αν και είμαι αξιωματικά κάθετος σε «απόλυτες», άνευ πειστηρίων δηλώσεις , ωστόσο οι περιορισμένες ενυδρειο-γνώσεις μου δε μου επιτρέπουν να εκφέρω θετική ή αρνητική άποψη.
Εσείς οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι «ακουαρίστες» τι έχετε να πείτε στο θέμα αυτό;

2) Σκεπτόμενος ποιο φίλτρο θα βάλλω στο μελλοντικό (σύντομα ελπίζω) ενυδρείο μου και με βάση όσα έχω βρει και έχω διαβάσει και σε αυτή εδώ τη λίστα, έχω καταλήξει (για τα λίτρα που προορίζεται) σε κάποιο από τα EHEIM-ECO 2231 ή EHEIM canister filter 2213. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως (φαινομενικά) παρόμοια φίλτρα, για την ίδια δουλειά, έχουν τόση μεγάλη διαφορά τιμής. Λ.χ. στο aquaristic.net το πρώτο τιμάται στα €64, ενώ το δεύτερο στα €46 περίπου. Μήπως μου διαφεύγει κάτι ή υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά που πρέπει να προσέξω;

Δημήτρης




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Filters + Salt in water
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 10:46:46
--------------------------------------------------------------------------------
1) Το αλάτι που αναφέρεται δεν είναι αυτό που χρησιμοποιούμε για να αλατίζουμε τις τροφές μας... όπως το ΚΑΛΑΣ που είναι ιωδιούχο αλάτι. Ο τύπος εννοεί μη ιωδιούχο αλάτι και ειδικό για χρήση σε ενυδρεία. Επίσης η δοσολογία του συγγραφέα είναι "ολίγον" υπερβολική! Άκου μια κουταλιά για κάθε 4 (περίπου) λίτρα! Μια καλή και ακίνδυνη δοσολογία είναι μια κουταλιά του γλυκού ανά 20-40 λίτρα. Έχει παρατηρηθεί ότι η ύπαρξη αλατιού στο νερό βοηθά στο να κλείνουν οι πληγές των ψαριών γρηγορότερα και να μειώνει το stress τους. Επίσης λένε (και όντως αληθεύει) ότι κάποια παράσιτα δεν μπορούν να ζήσουν σε νερό με τέτοια δόση αλατιού. Πολύ χομπίστες του εξωτερικού, όταν βλέπουν ότι τα ψάρια τους δεν πάνε καλά, το πρώτο πράγμα που θα κάνουν είναι να προσθέσουν την ανάλογη ποσότητα αλατιού (aquarium salt) και να ανεβάσουν σταδιακά την θερμοκρασία του νερού στους 28C και λένε πως σε 3-4 μέρες όλα είναι καλά. Εγώ δεν συμφωνώ στο να υπάρχει ΠΑΝΤΑ αλάτι στο νερό αλλά είναι μια καλή συνταγή για θεραπεία (όπως κατά του ICH). Επίσης να συμπληρώσω ότι μερικά είδη ψαριών δεν το "σηκώνουν" το αλάτι στο "σύστημα" τους... όπως πολλά είδη botia, γατόψαρων (corydoras, pimelodus, plecostomus), tetras, κ.α.

2) Δεν μας είπες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου. Και τα δύο φίλτρα της ΕΗΕΙΜ είναι ΠΟΛΥ καλά και τρομερά αξιόπιστα! Η διαφορά στην τιμή τους οφείλεται στο ότι η σειρά ECCO είναι σαφώς πιο καινούρια (επομένως και πιο ακριβή) σε σχέση με το παλιό καλούπι και απλούστατο στην λειτουργία του (χωρίς να λέω πως δεν είναι ΑΨΟΓΟ) κάδο "CLASSIC".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Filters + Salt in water
Post by: halvas69 on 09/16/02 at 13:23:07
--------------------------------------------------------------------------------
Στο δικό μου ενυδρείο είχα κάποια στιγμή συμπτώματα ξυσίματος και Fin rot.
Με την παρατήρηση των συμπτωμάτων και την βοήθεια των μελών του board (thanks) βρέθηκε ο ένοχος, το παράσιτο (Chilodonella).
Ακούθησε φαρμακευτική αγωγή και συνήλθαν όλα τα ψαράκια.
Μετά κάποια άλλη ημέρα, ανακάλυψα ένα σκουλίκι αγκιστρωμένο πάνω σε ένα Corydoras.
Ακολούθησα την συμβουλή του Takis και σε κάθε αλλαγή νερού έβαζα μία κουταλιά αλάτι (Τυροκομικό-χωρίς ιώδιο).
Ως εκ θαύματος (Τσαμικού θαύματος) ο σκώληξ την "έκανε" σε 2 ημέρες.
Από τότε δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό στα ψαράκια μου εδώ και αρκετούς μήνες.
Άρα το άλας δουλεύει.
Σημειωτέο ότι η δοσολογία είναι μικρή για τα 100 λίτρα μου, αλλά την τηρώ έτσι γιατί έχω εκτός από τα 2,312,217 Guppies μου, 6 Corydoras και ένα πλακοστομάκι που όπως είπε και ο Giorgos δεν το "γουστάρουν" το αλατάκι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Filters + Salt in water
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 16:35:33
--------------------------------------------------------------------------------
Η αναλογια 1 κουταλια αλατι ενυδρειου ανα 4 λιτρα ειναι κατι που συνηθηζεται ιδιως στην ΑΜΕΡΙΚΗ οπου τα νερα ειναι ποιο ****** απο τα δικα μας.
Σε συζητησεις που ειχα με καναδους και αμερικανους ακουαριστες η δοσολογια αυτη ειναι ιδανικη οταν εκτρεφεις ΓΚΑΠΥ- ΜΟΛΙ και για αυτους απαραιτητη, οπως και επισης και για τους ξιφοφορους, πλατι.

το αλατι ενυδρειων(( οχι αυτο που ειναι για θαλασινο, η malawi-- υπαρχουν και τετοια στην αγορα )) βοηθαει σε αρκετες αρρωστιες των betta,
αλλα και προληπτικα βοηθαει την λειτουργια των βραχιων.
τωρα για την δοσολογια στα δικα μας νερα , θα ελεγα οτι θα πρεπει να μειωθει στο ημισυ( ΙΜΟ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Filters + Salt in water
Post by: d_nikol on 09/17/02 at 02:40:40
--------------------------------------------------------------------------------

on 09/16/02 at 10:46:46, Giorgos wrote:
Παράθεση:
Δεν μας είπες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου.

Σκέφτομαι γύρω στα 100 λίτρα. Προσπαθώ (με βάση το χώρο που διαθέτω) να βρω καμιά πατέντα για να χωρέσει και κάποιο μεγαλύτερο.
...Βέβαια εκτός από την πατέντα, πρέπει να «ψήσω» και τη γυναίκα μου - όχι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο !!!

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Filters + Salt in water
Post by: Giorgos on 09/17/02 at 06:59:12
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/16/02 at 16:35:33, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
Η αναλογια 1 κουταλια αλατι ενυδρειου ανα 4 λιτρα ειναι κατι που συνηθηζεται ιδιως στην ΑΜΕΡΙΚΗ οπου τα νερα ειναι ποιο ****** απο τα δικα μας.

Μάνθο μου και γω μιλάω με χομπίστες του εξωτερικού και κυρίως της Αμερικής. Όντως τα νερά τους είναι πιο μαλακά και έχουν ουδέτερο pH από τις βρύσες τους. Το θέμα είναι η δοσολογία αλατιού. Δεν έχω δει και πολλούς να συστήνουν 1 κουταλιά του γλυκού ανά γαλλόνι ενυδρείου (1 κουταλιά [γλυκού] / 3,785 lt) παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Για προφύλαξη (ή για να θεραπεύσουν πληγές και σκισμένα πτερύγια κυρίως) συστήνουν 1 κουταλιά του γλυκού ανά 5 γαλλόνια (1 κουταλιά [γλυκού] / 20 lt).

* Υπόψιν. Το αλάτι δεν εξατμίζεται με την εξάτμιση του νερού αλλά πάντα παραμένει η ίδια ποσότητα. Οπότε (αν χρησιμοποιήσετε αλάτι) μην συμπληρώνεται παρά μόνο όταν κάνετε αλλαγή νερού και τότε προσθέτετε μόνο η ποσότητα που αφαιρέθηκε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Filters + Salt in water
Post by: ASCCO1 on 09/17/02 at 09:36:42
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργο το διευκρηνησα, την δοσολογια αυτη τηνβαζουν για τα ζωοτοκα!!
σιγουρα δεν εξατμηζεται , αλλα παλι πρεπει να συμπληρωνουν αλατι σε καθε αλλαγη νερου<< livebearers>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04664 seconds with 14 queries