Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-02, 18:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό

Title: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 03/24/02 at 14:56:57
--------------------------------------------------------------------------------
Το θεμα που εβαλα ειναι για το αν πρεπει καποιος να επιλεξει ενα ενυδρειο μιας γνωστης εταιριας(JUWEL κτλ.) ή αν πρεπει να εμπιστευτει καποιον ιδιωτη που φτιαχνει ενυδρεια ειτε απο χομπι,ειτε για επαγγελματικο σκοπο.Αν θα πρεπει να ειναι μεγαλο ή αν θα πρεπει να ειναι μικρο.Αυτο το αναφερω γιατι εχω διαβασει και σε αλλα sites οτι τα μεγαλα ενυδρεια προκαλουν προβληματα λογο οξυγονου ή γιατι ειναι μπελας να αλλαζεις το νερο ή γιατι θα εχεις πιο πολλα προβληματα και αλλα.
Αυτα τα ερωτηματα τα βαζω οχι τοσο πολυ για εμενα αλλα για τα ατομα που θελουν να παρουν καποιο ενυδρειο και δεν ξερουν αναμεσα στο χαος που επικρατει στα μαγαζια τι να παρουν.Για αυτους που εχουν ηδη καποιο ενυδρειο και θελουν να παρουν καποιο μεγαλυτερο αλλα δεν εχουν την εμπειρια και την γνωση για να διαλεξουν κατι καλο χωρις καποιοι κερδοσκοποι να τους αρπαξουν τα λεφτα οπως πολλοι απειροι απο εδω την εχουν πατησει και να μην ανταποκρινεται αυτο που πηραν στα λεφτα που ξοδεψαν.
Εγω ευτυχως ειχα την ευκαιρια να μιλησω μεσο email με πολυ αξιολογα ατομα πανω σε αυτο το θεμα(zincfree,takis)και λιγο πολυ με βοηθησαν σ'αυτο το θεμα να καταλαβω μερικα πραγματα.Δεν μπορω να πω ομως οτι δεν την πατησα απο καποιους που το μονο που κοιταγαν ηταν η τσεπη μου και να μου πουλησουν διαφορα χωρις να ξερω συγκεκριμενα τι κανουν αλλα τελειως γενικα και να τραβαω αυτα που τραβαω τωρα.
Περιμενω απαντησεις και απο τους επαγγελματιες του board αλλα και απο τους ιδιωτες του χομπι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 03/24/02 at 15:18:09
--------------------------------------------------------------------------------
Απο την ερευνα αγορας που εκανα πριν αγορασω το δικο μου ενυδρειο εβγαλα τα εξης συμπερασματα:
1.Το κοστος για να κατασκευασεις ενα ενυδρειο σε μαγαζι του χωρου δεν ειναι μικροτερο απο οτι ενα ετοιμο ενυδρειο.
2.Με τα ετοιμα ενυδρεια δεν ταλαιπωρησαι να τοποθετεις λαμπες και να αγοραζεις ξεχωριστα ολον τον εξοπλισμο.(τα περισσοτερα ενυδρεια γνωστων εταιρειων εχουν αξιολογο και επωνυμο εξοπλισμο).
3.Τα ετοιμα ενυδρεια εχουν εγγυηση.
4.Τις περισσοτερες φορες ειναι και πιο ομορφα και εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο ενα ενυδρειο που κατασκευαζεται σε καποιο απο τα καταστηματα του χωρου.
Στη διευθυνση αυτη υπαρχουν καποια αξιολογα παραδειγματα ενυδρειων γνωστων εταιριων με τις τιμες και τα εξοδα αποστολης. http://www.aquaristikshop.com


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 03/26/02 at 12:12:47
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε paparatsi θα ψιλοδιαφωνισω μαζι σου,αν και εχω ενυδρειο εταιριας δεν μπορω να πω οτι δεν υπαρχουν αξιολογα ενυδρεια απο ιδιωτες.Εχω δει παρα πολυ πετυχημενα ενυδρεια και με λαμπες οσες θελεις και περιεργες κατασκευες.
Σιγουρα καποια εταιρια θα κανει το αναλογο promotion για το προιον της ωστε να το λανσαρει στον καταναλωτη κατι που δεν μπορει να κανει ενας ιδιωτης.Δεν μπορω να πω ομως οτι αν καποιος εχει μερακι και φαντασια δεν μπορει να φτιαξει κατι καλυτερο απο μια εταιρια.Οσο για το θεμα της εγγυησης πιστευω οτι ειναι αναλογως το ατομο που θα μπλεξεις.
Ενα αλλο κακο που εχει μια εταιρια ειναι οτι δεν μπορεις να παραγγειλεις τις διαστασεις που θελεις και σε βολευουν.Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν οι συγκεκριμενες διαστασεις που χρησιμοποιουν οι εταιριες ειναι ψαγμενες.Αυτο το λεω γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι σωστο ενα ενυδρειο με μεγαλο υψος να εχει μικρο πλατος.??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: pokou on 03/26/02 at 12:45:18
--------------------------------------------------------------------------------
Με την μικρη ερευνα που εκανα καταλαβα οτι για ενυδρεια μεχρι 150 λτ, ειναι περιπου το κοστολογιο ιδιο ειτε το παρεις ετοιμο ειτε το φτιαξεις μονος σου.
Για μεγαλυτερα ειναι βεβαιο οτι ειναι ποιο συμφερον να το κατασκευασεις μονος σου, καθως το κοστολογιο για ετοιμο ειναι πραγματικα εξωφρενικα μεγαλυτερο, ασε που δεν ειναι και ιδιο οπως εσυ το θες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 03/27/02 at 01:59:23
--------------------------------------------------------------------------------
(Φίλε paparatsi η συγκεκριμένη εταιρεία που προτίνεις - από μιά μικρή ματιά που έριξα - είναι φαρμακερή σε τιμές.
Για παράδειγμα εγώ πουλάω το Νitratereductor της ίδιας εταιρείας, αλλά για 1000 λίτρα tank 256,50 euros ενώ δίνουν το 400 άρι για 101 euros + έξοδα αποστολής κλπ κλπ κλπ. Φαντάσου ότι βάζω και το κέρδος μου μέσα.)
Καλά και όμορφα τα "εργοστασιακά" tanks, αλλά παίρνεις ότι ακριβώς βγάζει η Χ ή Υ εταιρεία.
Τι κάνεις στην περίπτωση που θέλεις ένα ιδιαίτερο tank; Βολεύεσαι με θέση για δύο μόνο λάμπες πίσω όταν θέλεις να στείσεις Dutch type aquarium;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 03/29/02 at 03:19:22
--------------------------------------------------------------------------------
Ενταξει μην δερνετε ολοι μαζι!!!!!!!!
Αν αναφερεστε σε ενυδρεια ειδικων προδιαγραφων θα συμφωνησω και εγω οτι ειναι μονοδρομος η κατασκευη του ενυδρειου σε καποιο καταστημα.
Οσον αφορα τα Dutch type aquariumς δεν ξερω αν οι 4 λαμπες ειναι λιγες, σε ολο το πλατος του ενυδρειου, και οχι μονο πισω.
Οσο για τις τιμες απο την δικη μου εμπειρια το ετοιμο ενυδρειο που αγορασα ηταν τουλατιστον 30% φθηνοτερο απο οτι αν το εστηνα απο την αρχη σε καποιο καταστημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 03/29/02 at 04:15:53
--------------------------------------------------------------------------------
Και μήπως κάθε ακουαρίστας δεν χρειάζεται ένα tank που να εξυπηρετεί απόλυτα τις ανάγκες των οργανισμών που επιθυμεί να διατηρήσει, αλλά και να ταιριάζει-χωράει στο χώρο του, άρα από μόνο του γίνεται ενυδρείο ειδικών προδιαγραφών;
Κακά τα ψέμματα, αλλά Dutch type tank με χώρο για λάμπες μόνο πίσω δεν το βλέπω να δουλεύει στον απόλυτο βαθμό.
Για εκείνο το +30% που ανέφερες έχω να σχολιάσω πως εξαρτάται από το τι ακριβώς ζητάς (και άρα σχεδιάζεις, παραγγέλνεις, εγκαθιστάς).
Εάν βέβαια για ένα "κοινού τύπου" ενυδρείο σου ζήτησαν στην συμπρωτεύουσα τσαμπουκά 30% περισσότερα λεφτά, τι να πω.
Μπορεί να είναι κανένα από τα γμωστά δείγματα αισχροκέρδιας ή γαϊδουριάς.
Και μιλώ και περί γαϊδουριάς γιατί όταν φέτος το καλοκαίρι συναντήθηκα με τον Τάκη τον Καρασταμάτη (έναν από τους αδελφούς Καρασταμάτη με πολυετή παρουσία σε καταστήματα του χώρου στη Σαλλονίκη, βλ. ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ) και μου ζήτησε να επικοινωνήσω με το γιό του το Γιάννη που ανέλαβε το καινούργιο κατάστημα που έστησε, για να του δώσω πληροφορίες για θαλασσινά tanks, ιχθυοπαθολογία, θεραπείες, χημεία νερού κλπ, ενώ εγώ - λόγω της μακρόχρονης πελατειακής και δεν κρύβω και φιλικής σχέσης που έχω με τον Τάκη - έσπευσα να τις παρέξω, προτίνοντας sites και όχι μόνο, ο νεαρός Καρασταμάτης δεν έκανε καν τον κόπο να μου στείλει ένα e-mail που να με πληροφορεί ότι έλαβε το δικό μου ογκώδες post με τις πληροφορίες, πολλώ μάλλον δε, να με ευχαριστήσει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 03/29/02 at 05:33:35
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητε zincfree δεν επροκειτο για κατι ιδιαιτερο.Ενα απλο παραλληλογραμο ενυδρειο ζητουσα, χωρις καν επιπλο.Οι τιμες που αναφερω ειναι συνολικα για ολα τα μαγαζια της πολης και οχι για καποιο συγκεκριμενο.Οι τιμες ειναι λιγο πολυ παρομοιες σε ολα,κανενα παντως δεν εβγαινε τοσο φθηνα οσο το ετοιμο.Το πιο παραλογο βεβαια ειναι οτι η διαφορα του 30% υπηρχε και στο καταστημα απο οπου αγορασα το ετοιμο!!!!Εχω ακομα την προσφορα στα χερια μου.Δεν μπορω να ξερω αν στην αθηνα ειναι διαφορετικα τα πραγματα αλλα αν χρειαστει θα το παραγγειλω και μεσω ιντερνετ(σκεφτομαι και για ενα ενυδρειο στο σαλονι περιπου 240 λιτρα),παρα να τα δωσω σε καποιους του χωρου που με αντιμετωπιζουν σαν επιταγη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 03/29/02 at 06:14:47
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι γεγονός πως τα κατά παραγγελία ενυδρεία θα έχουν μία σαφή οικονομική διαφορά από τα έτοιμα για έναν και μόνο λόγο που έχω αναφέρει και παλαιότερα στο Board.
Τα έτοιμα ενυδρεία βγαίνουν σε συγκεκριμένες διαστάσεις που καθορίζονται μόνο και μόνο από τις διαστάσεις των φύλλων γυαλιού.
Ένας κατασκευαστής λοιπόν προσπαθεί να βγάλει όση λιγότερη φύρα από το γυαλί που αγοράζει. Όταν οι διαστάσεις του ενυδρείου που επιθυμώ εγώ ή εσύ χαλάνε τον προϋπολογισμό, τότε ανεβαίνει η τιμή.
Όσο για τις διαφορές των τιμών υπόκεινται στην ελεύθερη διαμόρφωση των τιμών, στον ανταγωνισμό και στην ελεύθερη αγορά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: ReBeLoS on 03/29/02 at 07:22:38
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστός ο Zincy !!!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 03/29/02 at 09:38:11
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε paparatsi επειδη ειμαι και εγω στο ψαξιμο μου φαινεται λιγο υπεβολικο να βρηκες ετοιμο ενυδρειο εταιριας(240λ)30% φθηνοτερο απο μια ιδιωτικη κατασκευη.Εγω προσωπικα δεν εχω πετυχει κατι τετοιο! ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 04/01/02 at 05:47:16
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητε Kroud η αναφορα του 30% δεν αφορουσε το ενυδρειο των 240 λιτρων που σκεφτομαι ναφτιαξω σε μερικους μηνες αλλα σε αυτο των 112 λιτρων που εχω τωρα και αγορασα πριν απο ενα μηνα περιπου.Ακομα δεν εχω ρωτησει στα μαγαζια τις τιμες για καποιο ενυδρειο 240 λιτρων για να εχω αποψη για αυτην την κατηγορια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/01/02 at 09:11:09
--------------------------------------------------------------------------------
ok.Επειδη εχω μπει σ'αυτη την διαδικασια πιστεψε με οτι τα ενυδρεια μιας εταιριας στα λιτρα που ψαχνεις ειναι σιγουρα πιο ακριβα κατα 20 με 30% απο τα φτιαχτα.Απο κει και περα παιζει ρολο τι ζητας για το ενυδρειο σου και τι ακριβως θελεις να φτιαξεις.Αν και απ'οτι ξερω τα ετοιμα ενυδρεια εχουν στανταρ 1 με 2 λαμπες ενα φιλτρο και εναν θερμαντηρα.Υπαρχουν και αυτα που ειναι σκετα.Γιατι δεν ρωτας και τους επαγγελματιες του board και να βγαλεις μια γνωμη.
Ισως εχεις πεσει σε λαθος ατομα.Εγω απο το ψαξιμο που εχω κανει στα μαγαζια εντος αττικης εχω βρει τεραστιες διαφορες για το ιδιο ενυδρειο.Εκει καταλαβαινεις ποιοι ειναι κερδοσκοποι και ποιοι ενδιαφερονται πραγματικα να σε βοηθησουν σ'αυτο που θελεις να κανεις.Καλο θα ειναι να το ψαξεις κι'αλλο το θεμα και να κανεις υπομονη μεχρι να βρεις αυτο που θελεις χωρις να κλαις τα λεφτα σου μετα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/01/02 at 09:13:52
--------------------------------------------------------------------------------
Ηθελα να ρωτησω κατι.Ενα ενυδρειο με μεγαλο υψος γυρω στα 62cm εχει καποια μειονοκτηματα στην σωστη λειτουργεια του ενυδρειου?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: volitans on 04/01/02 at 12:00:49
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι προφανές πως το βάθος από μόνο του δεν λέει τίποτα απολύτως όσον αφορά στην σωστή οξυγόνωση του νερού. Θα πρέπει να το δεις σε συνάρτηση με το εμβαδόν της επιφάνειας του ενυδρείου. Απ'ότι καταλαβαίνω πάντως μιλάς για κάποιο ενυδρείο τουλάχιστον 1.2μ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/01/02 at 13:45:44
--------------------------------------------------------------------------------
Nαι.Γυρω στο 1.20 και το πλατος απο 41cm εως 50cm.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: ASCCO1 on 04/01/02 at 14:47:15
--------------------------------------------------------------------------------
Το μονο μειονεκτημα ( κατα καποιο τροπο) σε ενα ενυδρειο υψους πανω απο 50 cm ειναι οτι στην περιπτωση που θελουμε να γινει full plant θα πρεπει να μπουν metal halide λαμπες, γιατι με τις φθοριου εχουμε προβλημα φωτισμου!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: volitans on 04/02/02 at 00:48:22
--------------------------------------------------------------------------------
Kroud: Γιατί έχω την εντύπωση πως γνωρίζω για ποιο ενυδρείο μιλάς;

ASCCO1: Στην περίπτωση που αναδείξουμε το ενυδρείο μας σε ολλανδικό κήπο τότε ούτως ή άλλως οι Metal Halide συμφέρουν περισσότερο επειδή βγάζουν την απαιτούμενη ισχύ για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χωρίς να υπολογίζεις άλλο κόστος πλην του ρεύματος, εν αντιθέσει με τις φθορίου τις οποίες και οφείλεις να αλλάζεις εξαμηνιαίως αν θες να παραμείνεις εντός της ισχύος φωτός που θες να προσφέρεις στα φυτά σου. Κατά συνέπεια σε μια σοβαρή εγκατάσταση οι Metal Halide μπορεί ν'αποδειχθούν και μονόδρομος και από πλευράς παρεχόμενης ισχύος αλλά και κόστους μακροχρονίως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: bonny+clyde on 04/02/02 at 09:52:45
--------------------------------------------------------------------------------
???
Ως αφορα τιμες, πρεπει να βαλω και εγω my two pence worth.
Κι' εγω ειχα ψαξει στο "e-μαγαζι" που γραφει ο παπαρατσι. * Ξυνιζει λιγο οταν βλεπεις οτι ακομη με τα τσουκτερα ταχυδρομικα εξοδα τους μεσω διαδικτυου (22 % της τελικης τιμης) και εχοντας υποψη το φιλικο κοψιμο της τιμης εδω (3000 με το ζορι!!) βγαινει πιο φτηνο να το παρεις ηλεκτρονικα. *ΚΑΙ μου ειναι ακομη χειροτερα αφου τωρα που κοιταξα βλεπω οτι η διαφορα με αυτο που τελικα πηρα εγω απο εδω (επειδη ειπα ΟΚ ας υποστηριξω κι'εγω την τοπικη αγορα!!!) εχει αυξηθει στα 20 ΕΥΡΩ!! (Παντα με βαση κοστος+ταχυδρομικα μαζι ... αν συγκρινεις βαση τιμη αντικειμενου ... > παει πολυ περισσοτερα!)
Σκεφτειτε τωρα οτι ενας ιδιωτης παιρνει ΕΝΑ ενυδρειο με κανονικη ταχυδρομικη μεταφορα (δηλαδη το πιο ακριβο τροπο να σου ερθει). *Ο τοπικος μαγαζαρχης ή εισαγωγεας φερνει πολλα μαζι, με τιμη χονδρικης και με πολυ πιο φτηνο μεσο μεταφορας. *Πως εξηγειται η διαφορα γυρω στις 26% στο βασικο κοστο του ιδιου αντικειμενο;;; *(Λες και δεν ξερω!).
Ασε που η εμπειρια μου μεχρι τωρα με τετοιες συναλλαγες και εταιρειες ειναι εντυπωσιακο ως αφορα after sales service και εγγυηση. *Ενω εδω ... θα παθεις εφραγμα μεχρι να σου κανει αυτο που νομικως θα πρεπει, και γι'αυτο δεν ασχολουμαστε και οι ιδιοι με τετοια πια γιατι 9/10 ειναι waste of time, παμε και αγοραζουμε καινουρια - εγω δεν εχω λεφτα για τετοια ομως, τα θελω σωστα απο την αρχη.
Αποτελεσμα ... ολο και περισσοτερος κοσμος θα κανει παραγγελειες με αυτο το τροπο αν τα μαγαζια δεν προσφερουν καλυτερες τιμες και εξυπηρετηση, και, οπως λεει ο φιλος μας επανω, να σταματησουν να μας βλεπουν σαν επιταγες και πιο πολυ σαν ανθρωποι που τυχαινουν να ειναι πελατες. *Δεν ειναι οτι θελουμε something for nothing (αν εχει κανεις ενα ενυδρειο των 500λ for free i wouldnt complain though ;D ). *Απλως θελουμε *a fair deal.
As Forrest would say "That's all I want to say about that"
Αυτα και φιλια!!
χχχχχ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 04/02/02 at 10:41:56
--------------------------------------------------------------------------------
Τα e-shops είναι οργανωμένες επιχειρήσεις που αγοράζουν σε μεγάλες ποσότητες και άρα οι τιμές που μπορεί να πετύχουν μπορεί να είναι καλύτερες.
Από τις τιμές που βλέπω στις διεθνείς αγορές του χώρου (Ευρώπη -Αμερική) διαφορά στις τιμές στην ουσία δεν υπάρχει με τις τιμές στην Ελλάδα η οποία εισάγει προϊόντα, πληρώνει δασμούς, μεταφορικά κλπ κλπ κλπ.

Το πρόβλημα με τους ακουαρίστες που τους δαγκώνουν κάποιοι συνάδελφοι λόγω ανηθικότητας και κερδοσκοπίας έγγυται στο ότι οι ακουαρίστες αφ' ενός δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν, ούτε γιατί θέλουν αυτό που θέλουν, ούτε πού να ψάξουν, έτσι η έτοιμη σερβιρισμένη συνταγή e-shopping φαίνεται Η λύση.
Αφ' ετέρου μάλιστα κανένας ακουαρίστας (εξ' όσων γνωρίζω βέβαια) δεν μπαίνει στον κόπο να αγοράσει πριν από οτιδήποτε βιβλία, CD ROM's, ή Video tapes που να αφορούν στα ενυδρεία και έπειτα να κάτσει με μολύβι και χαρτί να κάνει μία σοβαρή έρευνα αγοράς, παρά μπαίνει στο πρώτο Pet shop που του φαίνεται καλό (βλ. κεντρικό, μεγάλο και με πολύ κόσμο) και ψωνίζει στα τυφλά ότι του δώσουν.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/02/02 at 11:09:27
--------------------------------------------------------------------------------
Ετσι ειναι φιλε Zincfree.Ειμαι παθον και ξερω καλα τι γινεται.Εχω δει τα e-shops,εχω συγκρινει τις τιμες και πιστευω οτι δεν υπαρχει σχεδον καμια διαφορα με ελλαδα στην συνολικη τιμη που θα πληρωσεις για να σου ερθουν σπιτι(μιλαω για ενυδρεια).Αυτο που συμβαινει σε καποιους να τους εχουν εκμεταλευτει η καταστηματαρχες ειναι στην αγνοια(οπως ειχα και εγω)τους για το χομπι και φυσικα στην φυση του επαγγελματια.Η ερευνα αγορας ειναι οτι καλυτερο.Ακομα καλυτερα και εαν βρεις εναν σωστο επαγγελματια που θα κανεις τις παραγγελιες σου και να μπορει να σου λυσει καποιες αποριες που εχεις παρα μια στεγνη παραγγελια απο το ιντερνετ(μιλαω γι'αυτους που ακομα ψαχνονται) που μπορει στο μελλον να σου βγει και λανθασμενη.Φυσικα ο συνδιασμος επαγγελματια και χομπιστα ειναι η καλυτερη λυση.Αμα δεν το αγαπας το αθλημα δεν γινεται τιποτα!


Volitans:Μηπως εχεις προφητικες ικανοτητες?Αμα ειναι να μας πεις και το μελλον!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 04/02/02 at 11:26:23
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον για να γινει πιο ενδιαφερον το θεμα θα ηθελα να κανουμε το εξης :Διαλεξτε απο το site που εδωσα ενα ενυδρειο κοντα στα 240 λιτρα (ακομα και ακριβεις διαστασεις θα ηταν καλυτερα), χωρις το επιπλο(ο καθενας μπορει να κατασκευασει το δικο του σχεδιο σε εναν επιπλοποιο), αλλα με το καπακι και τις βασεις για για τον φωτισμο.Στην συνεχεια θα γυρισω ολλα τα καταστηματα της θεσσαλονικης (γυρω στα 10) και θα συλλεξω τις προσφορες τους για το ιδιο ακριβως ενυδρειο.Ετσι θα λυθουν και οι δικες μου απορειες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/02/02 at 13:11:07
--------------------------------------------------------------------------------
Καλο θα ειναι να διαλεξεις αυτο που θελεις και οχι κατι που εχει ενα site για να δεις ποιος το εχει ποιο φθηνα.Διαλεξε τι θελεις να φτιαξεις και γιατι και ξεκινα να μαθεις ποιος μπορει να σου φτιαξει αυτο που θελεις σε μια λογικη τιμη.Στην τελικη ψαξε να βρεις ποιον επαγγελματια πρεπει να εμπιστευεσαι για το χομπι σου.Οτι θα βρεις διαφορες αυτο ειναι σιγουρο.Απλα κοιτα τι σου προσφερει ο καθενας και κατα ποσο ειναι σοβαρο ατομα και αξιζει να τον εμπιστευεσαι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 04/03/02 at 01:49:47
--------------------------------------------------------------------------------
Ένα βασικό πράγμα που σας διαφεύγει συνεχώς.

Ας υποθέσουμε πως κάποιος έρχεται στο δικό μου κατάστημα να αγοράσει ένα ενυδρείο.
Για τα "εργοστασιακά" τα πράγματα είναι απλά. Η ποιότητά μου είναι συγκεκριμένη και η τιμολόγηση καθορίζεται από το κόστος αγοράς, τα μεταφορικά, το κέρδος που πρέπει να βγάλω σαν κατάστημα και το Φ.Π.Α.
Του κάνει η τιμή και η ποιότητα το παίρνει και φεύγει.
Στην περίπτωση που ο πελάτης μου παραγγείλει ενυδρείο όμως τα πράγματα αλλάζουν.
Εάν απλά θέλει συγκεκριμένες διαστάσεις και όχι τις διαστάσεις που συνήθως οι κατασκευαστές προσφέρουν επιβαρύνεται ένα κόστος Χ, ανάλογα με το μέγεθος το πάχος του γυαλιού κλπ.
Εάν τώρα έρθει να του σχεδιάσω ένα ιδιαίτερο tank (για συγκεκριμένα είδη, για διατήρηση βρώσιμων ειδών κλπ κλπ) με φίλτρο που θα σχεδιάσω εγώ και άλλα utilities (υπερχειλήσεις, sump, lighthood ιδιοκατασκευή κλπ κλπ κλπ), εγώ θα πρέπει να πληρωθώ και για αυτό.
Δεν έφτιαξα το μαγαζί για να πουλάω ενυδρεία. Ο καθένας μπορεί να πουλήσει ένα ενυδρείο.
Εγώ - στην ουσία - πουλάω την τεχνογνωσία μου και θα πρέπει να λαμβάνω - ασυζητητί - αμοιβή για τέτοιου είδους μελέτη, σχεδιασμό, επίβλεψη της κατασκευής ενός ενυδρείου.
Διαφωνήτε πουθενά εδώ;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 04/03/02 at 03:58:42
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε Zincfree αν το επιτρεψουν οι περιστασεις το καλοκαιρι θα ηθελα να σε επισκεφτω για να τα πουμε απο κοντα.Σιγουρα εχεις δικιο σε οτι ανεφερες παραπανω και δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω ακομα και τα ενυδρεια εταιρειων που ενσωματωνουν αυτα που ανεφερες ξεφευγουν σε κοστος γιατι πολυ απλα δεν ειναι μια απλη δεξαμενη.Δεν θελω να συγκρινω σε καμια περιπτωση το κοστος μιας τετοιας κατασκευης με ενα ετοιμο ενυδρειο.Απλα σαν μια ερευνα εθεσα την παραπανω ιδεα και τιποτα περισσοτερο,χωρις να θελω να προκαταλαβω το αποτελεσμα της.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/03/02 at 07:59:39
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα φιλε zincfree θα χρειαστει να ανοιξεις και ενα γραφειο τουρισμου στο νησι για ακουαριστες!!!! ;D ;D ;D
Αρα πρεπει πρωτα να αποφασιζουμε τι θελουμε να φτιαξουμε και μετα να βρουμε τον καταλληλο (αν δεν τον εχουμε απο πριν) για να μας τελειοποιησει την κατασκευη μας.
Παντως μια ερευνα αγορας ειναι οτι καλυτερο για να δουμε και τι παιζεται πριν κανουμε καμια λαθος κινηση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: pokou on 04/03/02 at 14:29:18
--------------------------------------------------------------------------------
( Εγώ - στην ουσία - πουλάω την τεχνογνωσία μου και θα πρέπει να λαμβάνω - ασυζητητί - αμοιβή για τέτοιου είδους μελέτη, σχεδιασμό, επίβλεψη της κατασκευής ενός ενυδρείου.)

Συνηθως διαφωνω καθετα με τις τοποθετησεις σου σε φιλοσοφικα θεματα εδω θα συμφωνησω.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: bonny+clyde on 04/03/02 at 17:16:39
--------------------------------------------------------------------------------
"Το πρόβλημα με τους ακουαρίστες που τους δαγκώνουν κάποιοι συνάδελφοι λόγω ανηθικότητας και κερδοσκοπίας έγγυται στο ότι οι ακουαρίστες αφ' ενός δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν, ούτε γιατί θέλουν αυτό που θέλουν, ούτε πού να ψάξουν, έτσι η έτοιμη σερβιρισμένη συνταγή e-shopping φαίνεται Η λύση."
Δεν ειναι παντα ετσι φιλε. *Μην παιρνεις τοσο οτι οποιος γραφει εδω απλως ξυπνησε μια μερα και γουσταρε να εχει καποια ψαρια διπλα του. *Τυχαινει να ειμαι μια στριγγλα που ξερω ακριβως τη θελω και γιατι, ξερω τις δυναμεις της τσεπης μου και λυπαμαι να δωσω τα λεφτα μου για κατι που δεν ειναι αυτο που θελω επειδη εκει με σπρωχνει η "ελευθερη" αγορα (Ι could tell you *ever such a very long story about the purchase of a motherboard from the Greek representative of an international company ..... αλλα θα σας κουρασα!).
Και ο ελληνας αγοραστης αν κρινω απο γνωστους συνηθως δεν πολυ ψαχνει τιποτε πριν αγορασει (αληθεια ποσοι απο σας ξερετε ανθρωπους που εχουν βιντεο αλλα δεν ξερουν παρα μονο πως να βαλουν γραμμενη κασσετα - που παιζει μονη της εξαλλου;;!!). *Για αυτο μεσα σε ενα μηνα μπορει να εχει στειλει στο παραδεισο του βυθου 30 και ψαρια και ας εχει μονο 20λ.
Η εμπειρια μου σε αλλους τομεις της αγορας σε hobby αλλα και επαγγελματικα με εχει κανει δυστηχως παρα πολυ καχυποπτη για τους περισσοτερους "επαγγελματιες" (δεν εννοω να θιξω κανενα εδω). Too many cowboys in this country!! Οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να αφησω καποιος να παρει τα λεφτα μου για μια κατασκευη ("και βαλε το UGF, και εκεινο, και αυτο που κανει φυσαλιδες - ξερεις τα ψαρια δεν μπορουν χωρις αεραντλια..." και ομοια) και αντε αν μου γεμιζει το σαλονι με νερο σιγουρα θα ειναι εγγυημενη δουλεια και θα το φτιαξει αμεσως, παρα που η κατασκευη θα ταιριαξε με τις απαιτησεις μου καλυτερα το ξερω . *Οι κακες εμπειριες εκει οδηγουν u c.
Οποτε αν εξαιρεσουμε για μια στιγμη το να κατασκευαστει κατα παραγγελια το ενυδρειο αυτο που λεμε ειναι οτι οι "ετοιμες" λυσεις ειναι σημαντικα πιο φτηνα απο e-shops. *Το γιατι θα μου πειτε εσεις. *Οπως λετε τσιμπανε μερικοι. *Ομως, παρα που η Αθηνα δεν ειναι τοσο τεραστια, για να ψαχνεις καλα καλα την αγορα για να βρεις αυτους που δεν ειναι ασχετοι (εχοντας υποψη οτι ειναι τοσοι πολλοι αυτοι) και δεν ειναι ψιλοι @#$@##@ θελει πολυ χρονο (που αν δουλευεις ειναι πολυ δυσκολα με τα ωραρια, μονο το Σαββατο μενει να κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ και εχεις μονο μεχρι τις 2.30 με 3), βενζινη η αρκετα εισιτηριο, διαθεση κλπ, πιστη σε αυτα που εμαθες, επιμονη εναντια βλακειες που θα ακουσεις και υπερ αυτα που εμαθες οτι ειναι ορθα (αυτο θελει και αρκετα strength of character για να μην υποκηπτεις *στο . *Κανεις οσο καλυτερα μπορεις με τα μεσα που εχεις εκεινη τη στιγμη. *Και οποιος παει να κανει τετοιες δουλειες χωρις το διαβασμα και ερευνα καλα να παθει λεω (αλλα παντα ψαχνω ολα γι'αυτο δεν μου μενει χρονος ποτε για τη διατριβη μου!)
Και μετα ανακαλυπτεις αυτο το site!
Οποτε για το επομενο ενυδρειο δεν Θα εχουμε δικαιολογιες!
ερωτ. εισαι free of zinc λογω οξυτητας;; * Just kidding!!!!
(διαβασα αρκετα απο τα αλλα postings σου (με τα οποια συμφωνω btw για αυτο ρωτω *)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 04/05/02 at 03:26:47
--------------------------------------------------------------------------------
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους μαζί στα θέματα που βάλατε.
Και ξεκινάω από τον paparatsi.
Εάν σε ενδιαφέρουν οι σχετικά ήρεμες διακοπές η Σύρος ενδείκνυται. Θα έλεγα πως ενδείκνυται για family vacations. Εάν μάλιστα τελειώσει και δωθεί στο κοινό και το Δημόσιο Ενυδρείο που προσπαθούν να ετοιμάσουν εδώ (και έιχα την ευκαιρία να σχεδιάσω τα συστήματά του και τον εξοπλισμό) θα είναι ενδιαφέρον για κάποιον να κάνει διακοπές στο νησί, οπότε ευπρόσδεκτος οποιοσδήποτε.

Μία μικρή βοήθεια για tourist info είμαι σε θέση να τη δώσω και χωρίς το γραφείο. Και φαντάσου τουριστικό γραφείο να λέγεται "καλλιχθύς", kroud πώς θα ακούγεται. LOL

Φίλε pokou, μπορείς να έχεις όποιες αντιρήσεις για τις φιλοσοφικές μου τοποθετήσεις αλλά εδώ συγκεκριμένα τοποθετήθηκα επί πρακτικού θέματος. Όσο για τη φιλοσοφική θεώρηση πραγμάτων είμαι σε θέση να συζητήσω οποιαδήποτε ένσταση ή διαφορετική φιλοσοφική προσέγγιση με οποιoν το επιθυμεί και για οποιοδήποτε θέμα. Λατρεύω τις φιλοσοφικές συζητήσεις μετά ποικίλων προεκτάσεων.

bonny φοβάμαι πως ακόμα ο έλληνας ακουαρίστας δεν είναι σε θέση να καταλάβει πως εάν δεν μπει στον κόπο να ψάξει πριν αγοράσει θα "φάει μηχανή" στα σίγουρα, εκτός και πέσει στην περίπτωση.
Και επειδή έχει καταγραφεί και σε αυτό το Board, αλλά και αλλού η γνώμη μου για την συντρηπτική (δυστυχώς) πλειοψηφία των συναδέλφων μου, επιθυμώ να καταγραφεί επίσης η γνώμη μου για την υπέρμετρα βλακώδη στάση κάποιας (μεγάλης δυστυχώς) μερίδας ακουαριστών όπου επιμένουν στις λογικές που προανέφερα.
Και θα δώσω ένα απλό παράδειγμα. Χτες ένας πελάτης μου με ρώτησε γιατί το RENA filstar iV3 (εσωτερικό φίλτρο) δεν του καθαρίζει ικανοποιητικά το νερό του ενυδρείου του.
Πληροφοριακά το ενυδρείο του είναι ένα ενυδρείο 85 λίτρων και όταν μου ζήτησε ένα φίλτρο γι' αυτό του πρότινα το RENA filstar XP1 (εξωτερικό φίλτρο με κυκλοφορία 750 λίτρα ανά ώρα), αλλά συνηθισμένος στη φτηνιάρικη (και όχι φτηνή) λύση που μέχρι τώρα του είχαν προτίνει οι συνάδελφοι σε τοπικό επίπεδο, λόγω παντελούς άγνοιάς τους για τις δυνατότητες των φίλτρων και της επίσης παντελούς άγνοιάς τους για την λειτουργεία συστημάτων ενυδρείων και επιπροσθέτως λόγω της δικής του άγνοιας, προτίμησε το φτηνότερο εσωτερικό, πεπεισμένος πως κάθε φίλτρο αφού είναι φίλτρο θα φιλτράρει κιόλας.
Και σίγουρα κάθε φίλτρο φιλτράρει, αλλά τι και με ποιά δυνατότητα δεν ρώτησε, ούτε και θα μάθαινε βέβαια εάν ρώταγε τους εν λόγω συναδέλφους, αφού δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν, ή δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν, αφού και χωρίς γνώσεις ένα ενυδρείο, μία τροφή, ψάρια και κάποια κομμάτια εξοπλισμού τα πουλάνε ούτως ή άλλως, προσποριζόμενοι ένα Χ ή Υ κέρδος αβασάνιστα.
Ρώτησε βέβαια εμένα, αλλά η δύναμη της φτηνότερης (κατά πολύ) τιμής, η αίσθηση του "αγοράζω φίλτρο, άρα όλα πρέπει να είναι εν' τάξει" και ο εθισμός στην εύκολη λύση (που μοιάζει με μασημένη τροφή), τον οδήγησε στο να πάρει ένα εσωτερικό φιλτράκι - που θα έπρεπε να το χρησιμοποιεί σαν επικουρικό, σε συνδιασμό με το επί κεφαλής φίλτρο, φίτρο βυθού για παράδειγμα - και χρησιμοποιώντας το σαν μοναδικό μέσο φίλτρανσης, έχει και την απάιτηση να υποστηρίξει άρτια το σύστημά του.
Τι να του πω τώρα εγώ, κατόπιν εορτής αυτού του ανεπίδεκτου;
Θέλει πολύ δουλειά ο χώρος για να μπορεί ο κάθε ακουαρίστας να "στήνει" ένα βιώσιμο tank και να πάψει αυτή η (κατά πολύ δικαιολογημένη) δυσπιστία απέναντι στους επαγγελματίες, αφού υπάρχουν και οι αξιόπιστοι και δεν θα πρέπει να δαιμονοποιήσουμε άπαντες.

Όσο για το zincfree και λόγω οξύτητας τυγχάνω ελεύθερος ψευδαργύρου, αλλά και λόγω ιδεολογίας.
Άργυρος λοιπόν και όχι ψευδάργυρος και μάλιστα φροντίζω να κρατάω κοντά μου τον άργυρο και να είμαι ελέυθερος του ψευτοάργυρου.
Βέβαια ο ThanMos μου πρότινε το insulting zincy σαν nick name και όταν η οξύτητά μου γίνεται οξύτερη από το politically correct level, το χρησιμοποιώ γιατί μου άρεσε.

P.S. Oι στρίγγλες/οι καταναλώτριες/τες, εμένα με βολεύουν αφάνταστα, μιας και έχω να κάνω με ανθρώπους που σέβονται αρχικά τον εαυτό τους, έπειτα το hobby τους και τους εμπλεκόμενους οργανισμούς και τελευταία εμένα, ως μέρος της όποιας αξιόπιστης λύσης, αφού θα μπορώ να προτίνω πράγματα που θα γίνονται κατανοητά και θα μπορούν να αξιολογηθούν σωστά και δεν θα μιλώ σε ανθρώπους που με διάπλατα ανοιγμένα "αθώα" μάτια θα με αντιμετωπίζουν σαν παράξενο πτηνό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: bonny+clyde on 04/05/02 at 05:01:01
--------------------------------------------------------------------------------

Η ιστορια με το φιλτρο και το πελατη εχω δει και εγω παρομοια σε μαγαζι ... και εχω δει και ακουσει φριχτα λαθος πραγματα απο γνωστους φιλους επιστημονες * :P (που εστω και κατι βιολογια πρεπει να εχουν μαθει!! Με τετοιους μορφωμενους Θεος βοηθος!). *Ελπιζω να σου ερθουν περισσοτερες στριγγλες τοτε!! * ;D
Εχεις απολυτο δικιο οτι πρεπει να εχουμε και καποια εμπιστοσυνη στους επαγγελματιες (just like we cant tar all buyers with the same brush, we cant do that with the professionals either). *Απλως πρωτα πρεπει να τους βρουμε! BTW To insulting zincy doesnt roll off the tongue so well as zincfree - και αυτα που λες συνηθως ειναι σωστα χρυσα παρα αργυρα!! *Keep it up αλλα μην παθεις εφραγμα ομως!! *


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 04/05/02 at 05:32:33
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω αποκτήσει ανοσία μετά από την δεκαπενταετία ασχολίας μου και ακούγοντας ένα σωρό (να μην το χαρακτηρίσω τώρα) ... φρίτω μεν, αντέχω δε.
Όσο για τις στρίγγλες/ους τους προτιμώ σαν πελάτες γιατί και ξέρουν τι θέλουν και κουβέντα μπορώ να ανοίξω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: paparatsi on 04/05/02 at 05:40:15
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε μου αν και δεν εχω ακομα οικογενεια παντα ψαχνω για ηρεμες διακοπες γιατι λογο εργασιας τα νευρα μου ολο τον χρονο ειναι τσιτωμενα.Οσο για το δημοσιο ενυδρειο μακαρι να λειτουργησει συντομα και κατω απο καλες συνθηκες για να αποτελεσει πολο ελξης για καποιους τουριστες,οπως αυτο στην ροδο που επισκευτηκα για πρωτη φορα σε ηλικια 10 ετων και εμεινα με το στομα ανοιχτο για ωρες παρατηρωντας τα ψαρακια   που φιλοξενουν.Δεν ξερω παντων σε τι κατασταση λειτουργικη βρισκεται τωρα αφου δεν εχω παει τα τελευταια 4 χρονια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 04/05/02 at 06:33:36
--------------------------------------------------------------------------------
Για το Δημόσιο Ενυδρείο της Ρόδου θα σου πω δυο τρία πράγματα για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Το κατασκέυασαν οι Ιταλοί την δεκαετία του '30. Τίποτε δεν έχει αλλάξει έως τώρα. Φέτος έκαναν μια επένδυση της τάξεως των 600.000.000 δραχμών σε αντλιοστάσια και σωληνώσεις.Κάποιοι δηλαδή τα τσέπωσαν χοντρά και δεν έκαναν τίποτε (ΙΜΟ).
Το εν λόγω Ενυδρείο αποτελείται από 4 δεξαμενές που έντεχνα (λόγω του δαιδαλώδους της κατασκευής) φαίνονται για περισσότερες.
Τα είδη που διατηρούνται στα μικρά του tanks είναι σίγουρα δυστυχισμένα (δεν διατηρείς caretta caretta σε 1000 λίτρα) και αντικαθίστανται αφού ψοφίσουν (μαθαίνω ότι ψοφάνε γρήγορα).
Τα φωτιστικά σώματα που χρησιμοποιούνται είναι απλά hoods για λάμπες φθορισμού με μία ή δύο λάμπες ανά tank (χρησιμοποίησα συστήματα αρκετών δεκάδων χιλιάδων euros για το σωστό φωτισμό εδώ).Το σύστημα που χρησιμοποιούν είναι το απαρχαιωμένο 100%ανοιχτό σύστημα το οποίο αποδεδειγμένα πλέον δεν δουλεύει.
Εγώ χρησιμοποίησα κλειστό σύστημα με ισχυρή φίλτρανση.
Το προσωπικό είναι άσχετο παρ' όλο που το Ε.K.Θ.Ε. βρίσκεται in charge.
Εδώ αντίστοιχα έχουν προσληφθεί κάποιοι ιχθυοτεχνικοί, άσχετοι με τα aquaristics,  που - ντρέπομαι που το λέω - δεν μπορούν να καταλάβουν τις δικές μου μελέτες σε σχέση με το τι είναι και τι κάνει το skimmer και τα trickle filters.

Ντροπή και αίσχος είναι το Ενυδρείο της Ρόδου και εντυπωσιάζει μόνο τα αθώα μάτια 10χρονων ελλήνων, αφού τα 10χρονα γερμανόπουλα (για παράδειγμα) έχουν δει - τρομακτικά - για τα ελληνικά δεδομένα - Δημόσια Ενυδρεία στη χώρα τους ή σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Στην Κρήτη γίνεται μια πολύ αξιόλογη και αξιόπιστη προσπάθεια από το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας Κρήτης και το τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου του Ηρακλείου.
Υπολογίζουν σε 350.000 επισκέπτες το χρόνο και τουλάχιστον 1,5 ώρα για γρήγορη ξενάγηση.

Όσο για το Δημόσιο Ενυδρείο στην Σύρο περιμένω να δω την όποια εξέληξή του, λαμβάνωντας υπ' όψιν μου τις μικροπολιτικές σκοπιμότητες που δεν αφήνουν τη δυνατότητα και το χώρο ώστε να ασχοληθούν και απασχοληθούν εξειδικευμένα άτομα στην περαιτέρω κατασκευή και λειτουργεία του.
Αντί οι ανάγκες του έργου, και μόνον αυτές, να αποφασίζουν γι' αυτό αποφασίζουν κάποιοι πολιτικοί νάνοι δυστυχώς. Είδομεν λοιπόν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: Tolis on 04/05/02 at 09:33:03
--------------------------------------------------------------------------------
Την Δευτερα-Τριτη που μας περασε ημουν στη Ροδο για μια συναυλια.
Τι εκανα την Τριτη το πρωι?? Πηγα στο Ενυδρειο της Ροδου.
Οι (μεγαλες) δεξαμενες ειναι μαλλον πανω απο 4, με μια πολυ μεγαλη κυκλικη γεματη ροφους, σαλαχια και καποια μεγαλα ασημοψαρα (ξεχνω ποια), και μερικες μικροτερες γυρω στα 1000 λιτρα, με διαφορα ειδη - μεταξυ των οποιων και η περιφημη δεξαμενη με δυο caretta caretta που δεν μπορεσαμε να αποφασουμε αν κοιμοντουσαν, ή....
Τα περισσοτερα ψαρια σ'αυτες τις δεξαμενες φαινοντουσαν να ειναι υγιη, και το νερο ηταν καθαρο. Αξιοσημειωτο το ενυδρειο με το (τα?) χταποδι και τις ανεμωνες actinia sulcata - με πολυ ωραια χρωματα οσες ειχαν κατορθωσει να πιασουν ποδι ψηλα, και θαμπες οσες ηταν κατω... Ενα σφαλμα κατασκευης κατα τη γνωμη μου: οι δεξαμενες ειναι σαν πηγαδια - μεγαλος ογκος νερου μεν, αλλα πολυ στενος και ψηλος, με αποτελεσμα η σχεση επιφανειας-ογκου να ειναι πολυ κακη, και το φως κατω να ειναι ανυπαρκτο.
Και παμε στα πολλα μικρα ενυδρεια, της ταξεως των 20 εως 50 λιτρων, οπου καποια δυστυχισμενα πλασματα περνουσαν τις τελευταιες μερες της ζωης τους...Θα πω μονο ενα παραδειγμα...πανω απο 10 γυλοι (Coris julis) σε περιπου 50 λιτρα...
Η πληροφορηση επισης κακη, με μονο ενα σχεδιο και το λατινικο και κοινο ονομα του ζωου διπλα απο καθε ενυδρειο - και στα πιο πολλα, άλλα εγραφαν απ'εξω κι άλλα ειχαν μεσα.</font>




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: zincfree on 04/05/02 at 09:45:06
--------------------------------------------------------------------------------
Ομολογώ πως είναι πολύς καιρός που είχα τα τελευταία νέα (ένας χρόνος και). Από ότι φαίνεται άλλαξαν κάποια πράγματα και από ότι φαίνεται κάποια παρέμειναν ίδια.
Αναρωτιέμαι αν σε εντυπωσίασε σαν σύνολο και όχι ένα tank με Anemonia sulcata.

Αν οι ροφοί είναι Epinephelus marginatus (τα κοινά dusky groopers) δεν επιβιώνουν στην αιχμαλωσία.

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: Tolis on 04/05/02 at 09:59:48
--------------------------------------------------------------------------------
Με εντυπωσιασε, ναι, αρνητικα..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό
Post by: kroud on 04/05/02 at 14:23:46
--------------------------------------------------------------------------------
Eγω ειχα παει πριν τεσσερα χρονια οταν ειχα πιασει μια δουλεια στην ροδο.Τοτε φυσικα δεν ειχα καμια σχεση με το χομπι αυτο αλλα επειδη εχω παει και σε αλλα ενυδρεια του εξωτερικου μονο μια λεξη ειχα να πω: Aισχως!!!Πολυ φτηνη δουλεια και ειμαι σιγουρος οπως ανεφερε και ο αντρεας οτι πρεπει να εχουν φαει πολλα φραγκα αυτοι εκει μεσα τοσα χρονια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11223 seconds with 14 queries