Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-06, 20:09
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή ιστορία ...πόνου !!!

σίγουρα το έχετε πάθει κάποιοι από 'σας, αλλά εμένα ήταν η πρώτη μου φορά και με έπιασε πανικός.
Απλώς θέλησα να το μοιραστώ....

Την Τρίτη που μας πέρασε,γέννησαν τα σκαλάρια μου το βράδυ. Καθώς φαντάζεστε, ενθουσιάστηκα εντελώς... κανονική χαζομαμά.
Πήγα σαν τρελλή και πήρα σίτα για να χωρίσω το ενυδρείο, ώστε να προστατεύσω τα αυγά από τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου (να βοηθήσω και τους γονείς που προσπαθούσαν ακριβώς το ίδιο όλο το βράδυ).

Την επομένη το πρωί, στην καθιερωμένη "ματιά" που ρίχνω στο ενυδρείο, φεύγοντας, για να δώ αν είναι όλα καλά, βλέπω μόνο τη μαμά κοντά στα αυτά. Με τα πολλά, βρίσκω τον μπαμπά να ...επιπλέει.
Πρώτο σοκ !!! Φαντάστηκα ότι ήταν τυχαίο γεγονος, μια και δεν μπορούσα α φανταστώ κάτι άλλο. Βέβαια όταν θα γυρνούσα από τη δουλεια, θα έκανα μετρήσεις καλού-κακού, μήπως είχε στραβώσει κάτι από την Κυριακή που μέτρησα.

Γυρνάω το απόγευμα στο σπίτι, και βλέπω ΟΛΑ τα ψάρια στην επιφάνεια να παλεύουν να αναπνεύσουν και 8 σμηνόψαρα πεθαμένα.
Δεύτερο σοκ!!!
Πλάκωθηκα στις μετρήσεις και στις αλλαγές νερού.
Τελικά αυτό που κατέληξα ότι έφταιγε ήταν το εξής:
Η ανθρακική σκληρότητα στο νερό μου ήταν 4 και τον ρυθμιστή ph τον είχα στο 6,6. Προφανώς δεν τον είχα ρυθμίσει όπως έπρεπε, και είχε κατέβει στο 6,5.
Με 4 ανθρακική, το 6,5 μάλλον δεν πειράζει και πολύ. Ομως όπως φάνηκε στις μετρήσεις που έκανα εκείνο το βράδυ, το ΚΗ είχε ανέβει στο 5. Προφανώς λοιπόν, με αυτή την ανθρακική, το 6,5 ήταν πολύ μικρό.

Τα ψαράκια μου άρχισαν σιγά σιγά να συνέρχονται μετά την αλλαγή νερού και τη διόρθωση του ph και τώρα είναι μια χαρά. Ομως το σοκ ήταν μεγάλο.
Βέβαια τα αυγά γίνανε μεζεδάκι, μιας και έβγαλα το δύχτι για να μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλο το ενυδρείο ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχουν κι άλλα πεθαμένα ψαρια κάπου κρυμμένα. Φυσικά και τα αυγά ήταν το τελευταίο μου άγχος μέσα σε όλο το χαμό.

Ειχα διαβάσει σε κάποια ποστ για τέτοιες περιπτώσεις που έχουν αντιμετωπίσει και κάποιοι άλλοι συνχομπίστες, αλλά δε μπορούσα να φανταστώ το πόσο άσχημο είναι.
Νόμισα ότι θα χάσω ΟΛΑ μου τα ψάρια. Και ίσως αν είχα γυρίσει πολύ πιο αργά, να είχε γίνει έτσι !!!

Τώρα βέβαια, γιατί ανέβηκε η ανθρακική σκληρότητα μέσα σε λίγες μέρες, είναι ένα ερώτημα που θα ήθελα να θέσω.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι τουλάχιστο το ΚΗ, θα το μετράω καθημερινά και όχι με τις Κυριακάτικες προγραμματισμένες ολικές μετρήσεις..

Οποιος καεί από το χυλό........
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-06, 20:13
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

..και βεβαια το παθημα γινεται μαθημα,και η σοδιτσα απο κοντα..
παρολα αυτα μου φαινεται καπως ασυνιθιστο με 4 ανθρακικη να σου γινει ph crash.....ας ακουσουμε ομως και αλλες γνωμες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-06, 20:19
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
..και βεβαια το παθημα γινεται μαθημα,και η σοδιτσα απο κοντα..
παρολα αυτα μου φαινεται καπως ασυνιθιστο με 4 ανθρακικη να σου γινει ph crash.....ας ακουσουμε ομως και αλλες γνωμες...
μου έγινε μάθημα... να είσαι σίγουρος.

Οσο για τα αίτια, ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ ότι φταίει.
Εκανα αμέσως μετρήσεις για αμμωνία και ΝΟ2 (και ανθρακική βέβαια).
Ηταν μηδενικές και οι δύο.
Επίσης τσέκαρα και ότι το phμετρο δείχνει σωστά,ώστε να αποκλείσω την πιθανότητα ότι έλεγε 6,5 ενώ τελικά ήταν πολύ πιο χαμηλό,και πράγματι σωστά έδειχνε. Ολά δηλαδή έδειχναν "νορμάλ", με εξαίρεση το πιο χαμηλό ΡΗ από αυτό που θα έπρεπε βάση της ανθρακικής.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-06, 20:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλα ολα αυτα,αλλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα ...τι σου δειξανε....???
επισης με τι τροπο τσεκαρες τον πεχΑ κοντρολλερ..??? για πες..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-06, 21:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα αμέσως μετρήσεις για αμμωνία και ΝΟ2 (και ανθρακική βέβαια).
Ηταν μηδενικές και οι δύο.
Με ph κάτω από 7, αμωνία δεν υπάρχει νομίζω είναι δηλαδή μη τοξική και τα τεστ που υπάρχουν μετράν τοξική αμωνία! Αν κάνω λάθος ας μας πει κάποιος!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-06, 11:53
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα ολα αυτα,αλλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα ...τι σου δειξανε....???
επισης με τι τροπο τσεκαρες τον πεχΑ κοντρολλερ..??? για πες..
Νιτρικά και φωσφορικά δε μέτρησα. Ό ένας λόγος είναι ότι είχα λίγη ώρα, γιατί γύρισα για λίγο στο σπίτι για να ξαναφύγω σε μισή ώρα, οπότε έκανα τα τεστ που θεώρησα πιο "σοβαρά". Αμωνία και νιτριτη δηλαδή, που είναι τοξικά. Και ΚΗ βέβαια.
Ο δεύτερος λόγος είναι ότι και ώρα να είχα, ομολογώ ότι φωσφορικά μάλλον δε θα σκεφτόμουν να κοιτάξω . Οχι στην έκτακτη μέτρηση λόγω του συμβάντος δηλσδή. Τα μετράω στην καθιερωμένη ολική μέτρηση του Σαββατοκύριακου. Είναι στο 0,5Οσο για τα νιτρικά, εδώ και 2-3 εβδομάδες έχω λιγότερα από αυτά που θέλω... 5 δηλαδή.
Προφανώς, απ'ότι κατάλαβα από την ερώτηση, θα έπρεπε να τα κοιτάξω !!

Τον κοντρόλλερ τον τσέκαρα με τα buffer (7,1 και4,1)
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-06, 15:38
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ph κάτω από 7, αμωνία δεν υπάρχει νομίζω είναι δηλαδή μη τοξική και τα τεστ που υπάρχουν μετράν τοξική αμωνία! Αν κάνω λάθος ας μας πει κάποιος!
Κατ'αρχην κατι γενικο....αμα δεν ειμαστε σιγουροι για κατι καλυτερα να μην το γραφουμε, γιατι μπορει να παρασυρουμε καποιους σε λαθος δρομους....
Επι της ουσιας,,,,μεσα στο ενυδρειο εχουμε και αμμωνια (ΝΗ3+) και αμμωνιο (ΝΗ4)....τα τεστ μετρανε τη συνολικη ποσοτητα τους (αθροισμα και των δυο)...η αμμωνια ειναι πολυ πιο τοξικη απο το αμμωνιο.....σε χαμηλο ph (οξινο) το μεγαλυτερο ποσοστο αμμωνιας ειναι σε αμμωνιο...θεωρητικα δηλαδη η αμμωνια που μετραμε με ενα τεστ ειναι πολυ πιο επικινδυνη σε ενα αλκαλικο περιβαλλον....και επειδη ο συγκεκριμενος παραγοντας δεν ειναι για να "παιζουμε'' στην κοψη (ειναι/δεν ειναι θανατηφορο), προσεχουμε παντα να ειναι 0 (το αθροισμα που δειχνουν τα τεστ)......χωρις να θελω να προχωρησω σε πιο βαθεια θεματα χημειας που ισως δυσκολευουν καποιους..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-06, 13:04
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Λοιπόν...
Χθές έκανα αλλαγή νερού 40%. Σήμερα έκανα μετρήσεις που είχαν ως εξής:
ΚΗ 4
GH 8
NO2 0
NO3 5 (λίγο )
FE 0,25
PO4 περίπου 0,2 (το αποτέλεσμα στο χρωματολόγιο του τέστ ήταν πιο σκούρο από 0 και πιο ανοιχτό από 0,5.... άρα, κάπου ενδιάμεσα)
και άφησα τελευταία την αγαπημένη μου αμωνία που είναι 0,5 !!!

Πρέπει να ανησυχήσω μάλλον??
Είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια που δε βλέπω 0 σε τεστ αμωνίας στο ενυδρείο μου.
Τι στο καλο πάθαμε ξαφνικά ?!

Θα ξανακάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού στα μέσα της εβδομάδας...
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-06, 14:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καλυτερα να την κανεις αμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-06, 15:34
past Ο χρήστης past δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ισως αυτο που περιγραφεις να φαινεται περιεργο η ασυνιθιστο αλλα σε εμενα συμβαινει εδω και ενα μηνα μετα απο την γεννα αυγων των σκαλαριων μου.
100 λιτρα καθαρα, φυτεμενο ενυδρειο με ζευγαρι σκαλαρια και 1 πλεκο.
Πριν ενα μηνα γεναει αυγα η θυληκια, γινεται κανονικα η διαδικασια γονιμοποιησης απο το αρσενικο, αρχιζει ο αερισμος των αυγων απο το ζευγαρι.
Το μεθεπομενο πρωι ξυπναω και τα βλεπω και τα δυο στην επιφανεια να βαριανασαινουν και τον πλεκο να κανει αναδυσεις.
Κλεινω το CO2, βαζω αεραντλια και μετα απο 2-3 ωρες μια χαρα τα ψαρακια.
Μετραω το νερο PH 6.8, KH 7, GH 11, NO3 5, NO2 0, FE 0.25, PO4 0.25 (σταθερες τιμες απο τοτε που εστρωσε το ενυδρειο).Ομως NH3 0.25 απο 0.
Αλλαζω 1/2 νερο, στραγγιζω στρωμενο σφουγαρι, αφηνω το ενυδρειο χωρις CO2 βγαζω και τον πλεκο.
Καθημερινες μετρησεις PH 7.4, ΚΗ 9, GH 11, NO3 0-5, NO2 0, FE 0.25, PO4 0.25, NH3 0
Μετα απο 8-9 μερες ξανα γεννα, ξανα τα ψαρια στην επιφανεια την επομενη μερα ξανα ΝΗ3 0.25, ξανακανω την ιδια διαδικασια με αλλαγη νερου αν και ειχα κανει την εβδομαδιαια 2 μερες πριν.Με την αεραντλια πριν την αλλαγη νερου τα ψαρια παλι ανασαινουν κανονικα.
Σημερα παλι εχω αυγα (αρχισαν να κουνιουνται ουριτσες ) και εχθες εκανα παλι αλλαγη νερου γιατι η αμμωνια μετα απο την γεννα ειχε παει 0,25. Ομως ειχα βαλει αεραντλια οταν αρχισαν να ετοιμαζουν το φυλλο για τα αυγα και δεν ειδα να βαριανασαινουν η να εχουν αλλο προβλημα.
Εψαξα απο την πρωτη φορα να δω τον λογο που συμβαινει αυτο και δεν συναντησα να αναφερεται πουθενα κατι παρομοιο.
Αρα το μονο που συμπεραινω ειναι οτι εχει σχεση το φαινομενο με τα αυγα και το αντιμετωπιζω με αλλαγη νερου, στραγγισμα στρωμενου σφουγγαριου και χρηση αεραντλιας.
Δυστυχως κατι που να τεκμηριωσω τον λογο του συμβαντος δεν βρηκα και οι τροποι αντιμετωπισης ισως ειναι λαθος αλλα βλεπω οτι βοηθαν τα ψαρια μου.
Περιμενω και εγω με ανυπομονησια τις αποψεις και την βοηθεια και των υπολοιπων.
Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα αυτο θα ηταν αλλο ποστ δικο μου που λογο ομοιοτητας και βοηθειας που πιστευω προσφερει στην Casper το αναφερω εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-06, 15:35
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να την κανεις αμεσα.
Τι τάξεως αλλαγή?
Την Τετάρτη που δημιουργήθηκε το πρόβλημα έκανα αλλαγή 25 % περίπου. Χθές έκανα 40%. Αύριο (ή σήμερα καλυτερα?) τι άλλαγή να κάνω? 30-40%?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-12-06, 15:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

past, την προηγούμενη φορά που γέννησαν τα σκαλάρια μου (πριν πολλούς μήνες) δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ πάντως για την "κατάθεση" της ιστορίας σου, γιατί αν πράγματι έχει να κάνει με τις γέννες και δεν είναι τυχαίο, να το έχω υπ'όψη μου ώστε να είμαι προετοιμασμένη την επόμενη φορά.

Ελπίζω να ξέρει κάποιος να μας πει αν είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο λόγω γέννας μήπως και καταλάβουμε τι γίνεται.... ή μάλλον γιατί γίνεται !
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-06, 15:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μια αλλαγη της ταξεως του 20-30%, να πεσει η λιγη αμμωνια που εχει.

past, το να σηκωθει αμμωνια επειδη δυο ψαρια γεννανε δεν στεκει. Ειδικα τα σκαλαρια, που εναποθετουν αυγα ψηλα. Αν ηταν καποιες αλλες κιχλιδες που σκαβανε π.χ., υποθετικα μπορει να λεγαμε οτι αναταραξαν πολυ τον βυθο και σηκωσανε αρκετη μπιχλα. Το μονο που μπορω εγω να υποθεσω ειναι να σκοτωσανε κανενα ψαρι στη διαρκεια των προετοιμασιων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-06, 15:55
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια αλλαγη της ταξεως του 20-30%, να πεσει η λιγη αμμωνια που εχει.
Ευχαριστώ Τόλη. Θα την κάνω σήμερα κιόλας. Η αμμωνία είναι κάτι που φοβάμαι όπως ο διάβολος το λιβάνι!!!

Μετά από πόσες μετά από αλλαγή νερού μπορώ να κάνω μετρήσεις?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-12-06, 00:00
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
π.χ., υποθετικα μπορει να λεγαμε οτι αναταραξαν πολυ τον βυθο και σηκωσανε αρκετη μπιχλα..
Η μπίχλα αυτή μπορεί να είναι παράγοντας αμμωνίας ? Υποθετικά ό,τι βρίσκεται/διαλύεται μέσα στο ενυδρείο δεν καθαρίζεται βιολογικά απο το φίλτρο μας ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-12-06, 00:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κανω edit για να μην νομισει κανεις οτι αμα σκαψουν λιγο τα ψαρια ή αμα ανακατεψουμε λιγο το βυθο θα σηκωθει αμμωνια.

Δεν συμβαινει αυτο. Αν ομως κατω απο ορισμενες προυποθεσεις (ψαρια δεν σκαβουν ποτε, συγκεντρωση πολλης μπιχλας σε ενα σημειο και μη γρηγορη διασπαση της, δημιουργιες αναεροβιων ζωνων κλπ) τυχει σε συγκεκριμενο σημειο να εσκαβαν τα ψαρια, ισως υπηρχε μια πιθανοτητα να εχουμε μετρησιμη αμμωνια αν καναμε τεστ εκεινη την ωρα. Ολα αυτα υποθετικα, συζητωντας την περιπτωση του past.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 11-12-06 στις 01:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06494 seconds with 13 queries