Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-12, 15:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή Υλικα απο βιοτοπο

Ενας συναδελφος και επισεις συγχομπυστας σε μερικες μερες θα παει σε ενα μερος στη Samarinda της Ινδονησιας που απο προσωπικη εμπειρια γνωριζω πως δυο βηματα απο το ξενοδοχειο που θα μενει υπαρχει ενα θευμασιο τροπικο δασακι (η μαλλον αλσος θα το ελεγα) με μια λιμνη που αποτελει φυσικο υδροβιοτοπο Pearl Gourami.
Απο οτι ειδα λιγο που το συζητησαμε εδειξε ενθουσιασμενος και σιγουρα θα τον επισκευτει.
Αν δεν τον φανε τα φιδια -οντως ειναι λιγακι επικινδυνα εκει- υπαρχει κατι που θα μπορουσε να ειναι ενδιαφερον ωστε να του πω να το φερει αν γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-12, 15:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα φτιαξει τι ιδανικο ενυδρειο βιοτοπικης προσεγγισης αν φερει υλικα απο το βιοτοπο τους!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-12, 16:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Νομίζω πως για να φέρει οποιοδήποτε ζωντανό (φυτά, μος κλπ) θα πρέπει να έχει διάφορα χαρτιά, ας το κοιτάξει πρώτα μην μπλέξει στα τελωνεία...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-12, 16:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για φυτα θελω κι εγω να του πω αν μπορει να βαλει σε αποσκευες, αλλα θα αντεξουν? .. μιλαμε για τουλαχιστο 20-30 ωρες οτι θα ειναι εκει μεσα)
Τελωνιο...χμμμ ειναι αλλη ιστορια, και ας το ξεχασουμε, δε θα εχει προβλημα εγκυημενα αλλα δεν ξερω οι αεροπορικες εταιριες αν εχουν καποιο ειδικο κανονισμο και μηπως θελει υγειονομικα χαρτια και τετοια για να μπορεσει να τα βαλει στις αποσκευες του.
Επισεις σκεφτομαι να του ζητησω και κανα ξυλο (αν μπορεσει θα φερει και για τον εαυτο του εννωειται αλλα ετσι κι αλλιως προβλημα αποσκευων δεν εχει αφου θα εχει ετσι κι αλλιως υπερβαρο που πληρωνουν οι πελατες)
Το μερος που παει ειναι πραγματικα υπεροχο (δυστυχως μια φορα ετυχε α παω και δεν ετυχε κανενα ταξιδι εκει εδω και χρονια) και φαινομενικα τουλαχιστο πεντακαθαρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-12, 20:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θα φερει μου ειπε !
και φυτα (αν ερθουν σωα θα ναι θαυμα αφου θα ερθει μεσω Καταρ οπου θα κατσει 9 ωρες οποτε μιλαμε για κανα 20ωρο τουλαχιστο στο σακουλακι) και κανα κορμο.
Του ζητησα και μερικα φυλλαρακια απο τα δεντρα που ειναι πανω απο τη λιμνουλα αν μπορει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-12, 21:02
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

δωστου τα tests σου να κανει καμια αναλυση του νερου εκει.... !!!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-12, 22:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εχω κανει προσωπικα ενα σωρω φορες, οχι απο τη συγκεκριμενη λιμνουλα αλλα απο ενα σωρω αλλες εκει κατω...
Αν δεις που γραφω για 4+ -6 max ph για μονομαχοενυδρεια δεν το λεω τυχαια ουτε επειδη καπου το διαβασα η καποιος μου το πε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-12, 23:25
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ααα εχεις παει και συ εκει κατω....ωραια πρεπει να ειναι εκει.....τα ζηλευω αυτα τα μερη καμια φορα.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τα φυτά αντέχουν άνετα 1 μέρα, ακόμη και αν δεν είναι μέσα στο νερό.. αρκεί ελάχιστο, για να έχουν υγρασία..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα εχεις παει και συ εκει κατω....ωραια πρεπει να ειναι εκει.....τα ζηλευω αυτα τα μερη καμια φορα.....
εχω ζησει εκει πανω απο εναμισι χρονο σερι, και επι 5 χρονια ημουν περισσοτερο Ασια παρα Ελλαδα. Τελευταια πηγαινω πολυ πιο αραια και κυριως Ταιλανδη και Κινα αλλα ειναι η δουλεια μου τετοια που μπορει να βρεθω οπουδηποτε...
Για 15-20 μερες θα σ αρεσε, για παραπανω δε νομιζω...

Παράθεση:
Τα φυτά αντέχουν άνετα 1 μέρα, ακόμη και αν δεν είναι μέσα στο νερό.. αρκεί ελάχιστο, για να έχουν υγρασία..

Μακαρι να αντεξουν να δουμε τι καλο θα μας φερει...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-07-12, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στα νερα που μετρησες αυτες τις τιμες βρηκες Betta splendens σαν κι αυτους που πουλανε στα πετσοπ ή εστω αγριους splendens ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-07-12, 17:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Betta με τις ουρες που ξερεις εννωειται οχι (ισως και να μην υπαρχουν καν στη φυση η κι αν υπαρχουν να ειναι πολυ σπανιοι) αλλα το αγριο ειδος ειναι πολυ διαδεδομενο, και φυσικα εχω βρει.
Βεβαια η λιμνουλα που αναφερω σε αυτο το ποστ δεν ξερω αν εχει μονομαχους αλλα σιγουρα εχει pearl gouramis και υποθετω πως ειναι φυσικος τους βιοτοπος και δε μεταφερθηκαν εκει απο καποιον.

Σου χω πει Σπυρο, οταν με ποιανει κι εχω χρονο να επισκευτω τετοια μερη ξερω να διαλεγω σωστους οδηγους (συνηθως ανθρωπους που ασχολουνται ακριβως με το να ποιανουν τετοια ψαρακια).
Στη NA Ασια δεν υπαρχουν τα pet shops με τον τροπο που τα γνωριζεις εδω, ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-07-12, 19:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τιο λεω γιατι ενα σαιτ που εμπιστευομαι και μελεταει τα αγρια ειδη betta δινει το αγριο Splendens pH 6-8, GH 5-19 στους βιοτοπους του
http://www.ibcbettas.org/smp/species/splendens.html

Ενω ενα Betta coccina ph 4-6, GH 0-4
http://www.ibcbettas.org/smp/species/coccina.html

Με μακριες ουρες splendens, σιγουρα δεν υπαρχει στη φυση, γιατι απλα δεν θα επιζουσε ετσι οπως ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-07-12, 19:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε μου τα χουμε ξαναπει, εχω διαβασει φυσικα ενα σωρω θεματα σχετικα, ομως απο τη στιγμη που η πραγματικοτητα μο δειχνει ατι διαφορετικο, και μαλιστα παρα πολλες φορες και σε ολες τις εποχες (δυο ειναι βασικα) πως μπορω να δεχτω ολα αυτα οποιος κι αν τα εχει γραψει?

Αν δεν ημουν 100% σιγουρος για αυτα που λεω εννωειται δε θα τα διεδιδα, ειναι ψαρακι που το υπερ-αγαπαω και θεωρω οτι σαν ειδος του χρωσταμε παρα πολλα για τα δεινα που εχει περασει στα χερια μας, και μιλαω για splender κι οχι για καποιο αλλο ειδος betta.

Οπως εχω ξαναπει 8ρι υπαρχει στους ορυζωνες, για λιγο διαστημα οταν ξεκιναει η περιοδος των βροχων αλλα δεν κραταει για πολυ (δεν αποκλειεται να ειναι ενα peack μερικων ωρων η ισως ημερων) αλλα δεν γνωριζω αν επηρρεαζει ολο τον ορυζωνα, και επισεις εχω την ενυτυπωση πως αυτο συμβαινει απο τις βλακειες και τα σκουπιδια που παρασερνει η βροχη (εχε υπ οψη σου οτι οι Ασιατες καινε ολα τους τα σκουπιδια μεχρι και μπαταριες ...πλακα πλακα μη εχοντας αλλο τροπο να πεταξω καπου τα σκουπιδια μου οταν εμενα εκει κι εγω αυτο εκανα οπως ολοι, δεν υπαρχει δημος και σκουπιδιαρικα ουτε χωματερες... )

Και παλι για να ειμαστε οσο πιο σιγουροι μπορουμε οτι οι συνθηκες που του δινουμε του αρεσουν κι ολας λεω γυρω στο 6.4-6.5 που συμφωνουμε ολοι τελικα οτι ειναι ενα ph αποδεκτο αλλα οχι μακροχρονια εκθεση σε 7ρια η πολυ χειροτερα 8ρια
-------------------------
btw βλεπω στο link σου αναφερει πολλους βιοτοπους, μεχρι και Νοτιου Αμερικης -δε γνωριζα οτι υπαρχουν εκει betta splenders, για Ασια ηξερα- αλλα εκτος απο κατι γνωστα μεγαλα καναλια δεν αναφερει τιποτα για Ινδονησια, Φιλιππινες, Κινα (οκ στην Κινα ξερουμε πως μεταφερθηκαν, βοηθησαν οι συγχομπυστες σε αυτο, το θεμα ειναι πως εστω και με ανθρωπινη "βοηθεια" κατοικουν κι εκει), Μπαγκλαντες κτλ, κι ομως εκτος απο την Ταιλανδη που ειναι η "παραδοσιακη πατριδα του" ειναι πολυ πιο διαδεδομενοι στις Φιλιππινες απο οπουδηποτε αλλου μια και τους "ψαρευουν" ειτε για ενυδρεια (1%) ειτε για μαχες και στοιχηματα (99%)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-07-12 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-08-12, 17:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Και τελικα μολις ηρθε μια σακουλιτσα με μια θαυμασια ακαθοριστη μαζα απο ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-08-12, 18:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά, πώς τα κατάφερε; Εδώ από το ebay από Ασία αγοράζουμε φυτά και αποξηραμένα δεν έρχονται!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-12, 10:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ειχε βαλει ενα βαμβακι με λιγο νερο για υγρασια σε πλαστικη σακουλιτσα χωρις αερα και εφαγε απ οτι καταλαβα μεγαλες καθυστερησεις με τις πτησεις (εκατσε ενα 8ωρακι στο Μπανκογκ και μιαμισι μερα στη Ντοχα) οποτε παιζει τα φυτακια να ηταν εκει μεσα πανω απο 50 - 60 ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-12, 11:07
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.. Έχω πάρει αρκετές φορές φυτά από μαλαισία μέσω ebay που μου παραδόθηκαν 10 (ή και 12) μέρες μετά και τα πιο ανθεκτικά έφτασαν μια χαρά, τα πιο ευπαθή χρειάστηκαν ένα καλό κλάδεμα φύλλα - ρίζες αλλά είναι μια χαρά τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-08-12, 11:28
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Μήπως έμειναν οι βαλίτσες για καμια μέρα στον ήλιο και ψήθηκαν?? μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ..
κι εγώ έχω πάρει αρκετές φορές απο e-bay χωρίς πρόβλημα..
και δε μιλάμε για 2-3 μέρες.. βδομάδα+
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-08-12, 11:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οτι κι αν εγινε εδω ηρθαν αποξηραμενα, αλλα η συσκευασια το δικαιολογει απολυτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
για παπιες ξεκινησα σε βιοτοπο κατεληξα themosb Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 122 26-11-13 17:10
Nεο στησιμο και ιδεες για βιοτοπο.. platy Γλυκό νερό - Γενικά 1 19-05-11 13:28
Τι υλικα Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 22 15-01-10 17:27
ΥΛΙΚΑ SUMP orfanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 29 31-01-09 12:11
υλικα για diy gleboukas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 26-07-07 15:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06221 seconds with 13 queries