Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-08, 14:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια: Δίλημα για εισαγωγή ψαριών

Λοιπόν, μόλις έστρωσε (επιτέλους) το φίλτρο του ενυδρείου μου, και μετά από ένα καλό καθάρισμα της άλγης στο τζάμι θα είμαι έτοιμος για εισαγωγή ψαριών. Για ψάρια σκέφτομαι για oto (τα οποία ξέρω ότι είναι δύσκολα ιδιαίτερα στην αρχή), zebra fish, και μελανοταινίες (φυσικά όχι όλα με τη μία, εχω 150 λ. καθαρά και λέω να αρχίσω με μόνο 1 είδος, 6-7 άτομα).

Το πρόβλημα: προέκυψε σε ένα μήνα περίπου να χρειαστεί να λείψω για 2 εβδομάδες. Όσο θα λείπω θα έχω άνθρωπο ο οποίος μπορεί να ταίσει ή να ρίξει λίπασμα για τα φυτά, 2-3 φορές, αλλα για αλλαγές νερού και τέτοια, ...δεν.

Επειδή το ενυδρείο είναι νεοστημένο, προβληματίζομαι για το αν σε ένα μήνα θα έχει επέλθει "ισορροπία" στα ψάρια και στο όλο σύστημα, ώστε να έχω όσο γίνεται μικρότερες πιθανότητες για προβλήματα όσο θα λείψω.

Η άλλη επιλογή ( ; ) είναι να περιμένω να γυρίσω και μετά να βάλω τα πρώτα ψάρια, αλλά αυτό σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να ρίχνει αμμωνία για να "ταϊζει" τη βιολογία του φίλτρου καθημερινά, που μάλλον δε γίνεται.

Οι πιό έμπειροι του forum έχετε να προτείνετε κάτι; Υπάρχει ίσως κάποια άλλη λύση που παραβλέπω (π.χ. τάισμα σε ενυδρείο χωρίς ψάρια α-λα D. Walstad για να συντηρείται η βιολογία; ) Ή άδικα ανησυχώ και σε 1 μήνα από τώρα τα ψάρια θα έχουν βρεί τους ρυθμούς τους;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-08, 20:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

απο φυτα πως παει η πως θα ειναι το ενυδρειο μεχρι να λειψεις?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-08, 20:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Έστρωσες με αμμωνία, σωστά?

Αφού ολοκληρώθηκε το στρώσιμο, μπορείς να βάλεις τα ψαράκια σου, και να ξεκινήσεις με την normal ρουτίνα τακτικών αλλαγών νερού (30% εβδομαδιαίως).. Εφόσον δεν ανεβάσει αμμωνία (που δε θα ανεβάσει αν έκανες σωστά το στρώσιμο), δε θα χρειαστείς extra αλλαγές (αν δεν είχε ολοκληρωθεί ο κύκλος, θα έπρεπε να κάνεις συχνές αλλαγές για να κρατάς χαμηλά την αμμωνία)..

Τώρα, αν σε ένα μήνα από τώρα χάσεις και μία από τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, δε χάλασε κι ο κόσμος.. Μια αλλαγή νερού πριν φύγεις.. Και άλλη μία με το που θα επιστρέψεις, και όλα μια χαρά..

ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο στον άνθρωπο που θα ταϊζει, γιατί οι περισσότεροι που δεν ασχολούνται με το ενυδρείο, συνήθως ρίχνουν πολύ παραπάνω και επιβαρύνουν το νερό.. Ίσως είναι καλύτερα να ταίζει μέρα παρά μέρα, ή ακόμα καλύτερα να έχεις προετοιμάσει εσύ μεριδούλες φαγητού..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-08, 23:19
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

@ Steady: Από φυτά έχει μερικές cryptocorines, μερικούς μικρούς εχινόδωρους, 4-5 ρίζες hydrophila difformis, 1 ματσάκι valisneria sp., μια java fern, αρκετό κερατόφυλο (μου κατέβασε τα νιτρικά από 200+ σε 25 σε μερικές μέρες!), ανούμπιες nana, 1 egeria densa. Πάνε όλα τους καλά ως πολύ καλα - μερικά έχουν καφέ άλγη, αλλά νομίζω ήταν λόγω υψηλών ΝΟ3 και ΝΗ3, τώρα τα πράγματα φαίνονται καλύτερα.

Θα ετοιμάσω και τις δόσεις των λιπασμάτων για να "πέσουν" όταν θα λείπω (χρησιμοποιώ estimative index)

@xontros: ευχαριστώ - έτσι λέω κι εγώ να κάνω, και ελπίζω να είναι ΟΚ. ¶ρχισα να αγχώνομαι για διάφορα - π.χ. αν κολήσει ο θερμοστάτης (είναι Juwel και διαβάζω διάφορα), σε σημείο που σκέφτομαι να τον "ανοίξω" στο τέρμα και να βάλω κι έναν eliwell για σιγουριά (το σκεφτόμουν για project με ανεμιστηράκια προς την άνοιξη, αλλά γιατί όχι από τώρα...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-08, 05:28
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μια χαρα θα ειναι κανε οτι σου λεει και ο φιλος χοντρος παραπανω και θα εισαι οκ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-08, 10:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

OK - ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εισαγωγή ψαριών από εξωτερικό fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 84 03-09-11 08:58
Σωστή εισαγωγή ψαριών στο ενυδρείο ΜΑΝΩΛΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 16 02-06-08 17:01
Δίλημα περί φωτισμού perka Φωτισμός 15 06-04-07 07:23
Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών? pStathis Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-10-05 00:06
Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-02-04 03:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03679 seconds with 13 queries