Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 21-02-14, 21:36
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ.
-τα πελετ λερώνουν πολύ λιγότερο από τα flakes και διαλύονται πιο αργά στο νερό.
-η νηστεία είναι ένας τρόπος να βοηθήσουμε να καθαρίσει το πεπτικό τους. Ούτε στη φύση βρίσκουν κάθε μέρα τροφή στην ποσότητα και στην πρωτεϊνική πληρότητα των τροφών που τους δίνουμε.
Για τα πελετ συμφωνώ, αλλά δεν ήθελα να πω αυτό. Ίσως να μην το διατύπωσα λεπτομερώς. Εννοώ ότι τα ψάρια λερώνουν όταν τρώνε πελετς.

όσο για τη νηστεία, συμφωνώ ότι στην φύση δεν βρίσκουν κάθε μέρα φαγητό όπως και πολλά άλλα όντα, αλλά εφόσον τα έχουμε υπο την φροντίδα μας εφείλουμε να τα περιποιούμαστε.
Σίγουρα καθένας βέβαια κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για τα ζωντανά του.
Προσωπικά δεν είναι ποτέ κάτι αρνητικό στην υγεία τους στο καθημερινό συχνό τάισμα.
Και αυτό που θα πω τώρα μπορεί να φανεί κάπως, αλλά ας μπούμε για λίγο στη θέση τους και θα καταλάβουμε. Ας φανταστούμε να καθόμασταν για 1 μέρα νηστικοί. Το ότι κάθονται στην φύση νηστικά λόγω ότι δεν βρίσκουν τα τραφούν, δεν σημαίνει ότι δεν θέλουν.
Όπως είπα και πιο πάνω, ο καθένας ακολουθεί ότι νομίζει καλύτερο.
¶λλωστε φορουμ είμαστε και ακούγονται πολλές γνώμες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης επειδή παίζει τα ποιο ντροπαλά ψαράκια να τρώνε λιγότερο καλό είναι να ρίχνεις τροφή σε περισσότερα από ένα μέρη για να τρώνε και τα ποιο χαμηλά σε ιεραρχία.
Αυτό ισχύει όταν η κυκλοφορία είναι κλειστή. Όταν δεν είναι είναι το ίδιο και το αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 21-02-14, 22:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα πελετ συμφωνώ, αλλά δεν ήθελα να πω αυτό. Ίσως να μην το διατύπωσα λεπτομερώς. Εννοώ ότι τα ψάρια λερώνουν όταν τρώνε πελετς.

όσο για τη νηστεία, συμφωνώ ότι στην φύση δεν βρίσκουν κάθε μέρα φαγητό όπως και πολλά άλλα όντα, αλλά εφόσον τα έχουμε υπο την φροντίδα μας εφείλουμε να τα περιποιούμαστε.
Σίγουρα καθένας βέβαια κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για τα ζωντανά του.
Προσωπικά δεν είναι ποτέ κάτι αρνητικό στην υγεία τους στο καθημερινό συχνό τάισμα.
Και αυτό που θα πω τώρα μπορεί να φανεί κάπως, αλλά ας μπούμε για λίγο στη θέση τους και θα καταλάβουμε. Ας φανταστούμε να καθόμασταν για 1 μέρα νηστικοί. Το ότι κάθονται στην φύση νηστικά λόγω ότι δεν βρίσκουν τα τραφούν, δεν σημαίνει ότι δεν θέλουν.
Όπως είπα και πιο πάνω, ο καθένας ακολουθεί ότι νομίζει καλύτερο.
¶λλωστε φορουμ είμαστε και ακούγονται πολλές γνώμες.
Ναι βρε Παναγιώτη ο καθένας τη γνώμη του λέει (και πάντα χωρίς παρεξήγηση) ειδικά σε τέτοια θέματα .
Να επιχειρηματολογήσω γιατί δεν πρέπει να το βλέπουμε "ανθρωποκεντρικά" ("κρίμα είναι","δεν πρέπει να τ' αφήνουμε νηστικά" κλπ):
-στη φύση το μεγαλύτερο ποσοστό της τροφής τους είναι χαμηλής θρεπτικής αξίας ή αρκετά δύσπεπτη (φύκη/άλγες, "Aufwuchs" δηλ. την ύλη που καλύπτει τους βράχους και περιέχει πρασινάδα, πολλούς ζωικούς μικροοργανισμούς κλπ).
-στη φύση δεν θα δεις, αυτό που είναι συνηθισμένη εικόνα στα ενυδρεία,παχύσαρκα ψάρια.
-η υπερβολική τροφή που το ψάρι δεν καταφέρνει να μεταβολίσει (εδώ είναι αυτό που λες ότι λερώνουν περισσότερο τα ψάρια λόγω πέλετ) είτε την αποβάλλει είτε την αποθηκεύει σαν λίπος. Αυτό επιβαρύνει το ήπαρ και άλλα όργανα και μειώνει το προσδόκιμο της ζωής τους.
-η νηστεία (στους ανθρώπους έχει καθιερωθεί ακόμα και μέσω των θρησκειών) αποτοξινώνει τον οργανισμό και μη ξεχνάς ότι μερικά από τα ψάρια μας (στοματοεπωάζοντα) δεν τρώνε για πάνω από 20 μέρες χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο ερώτημα (και του Σταύρου) "πόσο λοιπόν να ταΐζω?" εγώ νομίζω
μικρές ποσότητες 2 έως 4 φορές τη μέρα, τόση όση θα καταναλωθεί σε λιγότερο από μισό λεπτό και τα ψάρια να μη φαίνονται "μπουκωμένα" αλλά να εξακολουθούν να "ζητάνε" τροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 21-02-14, 22:21
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Τα mbuna ζητάνε πάντα φαγητό.
Τα κυρίαρχα είναι αυτά που ανεβαίνουν ποιο ψηλά περιμένοντας το φαγητό και ξεκινάν την κατανάλωση πρώτα στην τροφή που πέφτει.
Μέχρι να μετακινηθεί η τροφή στο υπόλοιπο ενυδρείο έχουν καταναλώσει ήδη αρκετή.
Για αυτό εγώ ρίχνω πρώτα σε δύο μέρη τροφή (στη μια γωνία και στη μέση) αυξάνοντας την πιθανότητα τα χαμηλά στην ιεραρχία και τα μικρότερα να βρουν τροφή.

Επίσης επειδή πάντα υπάρχει πιτσιρικαρία στα ενυδρεία μου τα ταϊσματα γίνονται με πέλλετ/φλέικς εναλλάξ.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 21-02-14, 22:47
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

πολυ ωραια συζητηση παιδια,σας ευχαριστω πολυ γιατι μεσα απο αυτες τις κουβεντες βγαινουν χρησιμα συμπερασματα...
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 03-03-14, 01:58
Το avatar του χρήστη saxlina
saxlina Ο χρήστης saxlina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2012
Περιοχή: Ευοσμος
Μηνύματα: 263
Send a message via Skype™ to saxlina
Προεπιλογή

Να σας πω τκαι την δικη μου ταπεινη γνωμη σαν νεοτατος που ειμαι μπροστα σας....
επειδη εχω αρκετα μεγεθη στο ενυδρειο 4-5 εκ, 8-9 εκ 12-16 εκ, βλεπω οτι τα μικρα σαν φοβισμενα που ειναι δεν βγαινουν στην αρχη στην επιφανεια αλλα περιμενουν την τροφη να ερθει σχεδον σαυτα στο μερος που κρυβονται οποτε , ταιζω stiks κυριως γευμα το ποιο επιπλεει και χορταινει τα μεγαλα, και σαν δευτερο γευμα ταιζω φυλλαρακι to οποιο βουλιαζει η επιπλεει αναλογα τα κομματια και τρωνε οοοοοοοοολλα αφου με την κυκλοφορια του νερου παει παντου...
Επισης εχω κανει μιξ στο σακουλακι της αποξυραμμενης προνυμφης λιγα βυθιζομενα πελετ σπιρουλινα φορτε τα οποια ταιζω σαν δευτερο γευμα δυο φορες την εβδομαδα...
και μιξ γαριδα πελλετ με φυλλαρακι δυο αλλες μερες...
οποτε και ποικιλια εχουν τα ψαρια και τρωνε ολα μικρα και μεγαλα...
γενικα ομως δεν ταιζω πολυ, γι αυτο ισως και δαγκωνουν λιγο τις βαλτσινεριες...δεν πειραζει ομως το εχω παρει αποφαση...ας τρωνε οτι θελουν!
δεν εχω χασει παντως ψαρι απο διατροφη τα μολις 2μιση χρονια που εχω κιχλιδες...
__________________
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 07-05-14, 18:21
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

έχω την εντύπωση ότι από εχθές έχω μια μπουκώμενη κοπέλια,θα προσπαθήσω αργότερα να ανεβάσω φώτο για να μου πείτε εαν όντως είναι μπουκωμένη,αρκεί να βγει γιατί την βλέπω πιο πολύ καβατζωμένη σε κρυψώνες...
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 07-05-14, 20:32
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

οι καλύτερες που μπόρεσα να βγάλω σήμερα,τι λέτε είναι μπουκωμένη;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0348[1].jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  76,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0375[2].jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  65,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 07-05-14, 20:40
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Όσο δεν πάει άλλο.
Με το καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 07-05-14, 20:45
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο δεν πάει άλλο.
Με το καλό.
πωπωπω,απιστευτο,πολυ χαιρομαι...
τι κανω τωρα;
ποσο καιρο τα κραταει στο στομα,να πω εδω οτι η συγκεκριμενη κοπελια ειναι δευτερη φορα που την βλεπω ετσι αλλα τοτε ξεπρηστηκε πολυ γρηγορα,τωρα την παρατηρησα εχθες...
λοιπον τι κανω,δωστε μου συμβουλες γιατι ειμαι πρωταρης
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 08-05-14, 00:08
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Σίγουρα είναι ''μπουκωμένη'' !!! Πολλές φορές συμβαίνει για διάφορους λόγους να καταπιούν τα αυγά. Ίσως αυτή τη φορά όμως να μη συμβεί! Από όσο μπορώ να καταλάβω από το μέγεθός της μπορεί να σου βγάλει 30 - 40 μικρά! Τώρα αν έχεις πολλές πέτρες και καλές κρυψώνες μπορείς να την αφήσεις και σε 17 ημέρες περίπου θα αρχίσει να ελευθερώνει μικρά. Έτσι όπως γίνεται και στη φύση θα ζήσουν τα πιο γερά και τα πιο τυχερά. Αλλιώς μπορείς να βγάλεις χωρίς να στρεσάρεις πολύ το θηλυκό και να το βάλεις σε άλλο ενυδρείο μόνο του π.χ. σε ένα 20λιτρο που θα το έχεις γεμίσει με νερό από το κυρίως ενυδρείο. Για να έχεις ακόμα περισσότερες τύχες να σου ζήσουν όλα τα μικρά μπορείς την μεταφορά του θηλυκού να την κάνεις αφού τουλάχιστον βγάλουν ''ουρίτσες'' τα αυγά της, κατά την 12-14 ημέρα, μια και τότε πλέον δεν τα καταπίνει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 08-05-14, 11:26
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pas4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα είναι ''μπουκωμένη'' !!! Πολλές φορές συμβαίνει για διάφορους λόγους να καταπιούν τα αυγά. Ίσως αυτή τη φορά όμως να μη συμβεί! Από όσο μπορώ να καταλάβω από το μέγεθός της μπορεί να σου βγάλει 30 - 40 μικρά! Τώρα αν έχεις πολλές πέτρες και καλές κρυψώνες μπορείς να την αφήσεις και σε 17 ημέρες περίπου θα αρχίσει να ελευθερώνει μικρά. Έτσι όπως γίνεται και στη φύση θα ζήσουν τα πιο γερά και τα πιο τυχερά. Αλλιώς μπορείς να βγάλεις χωρίς να στρεσάρεις πολύ το θηλυκό και να το βάλεις σε άλλο ενυδρείο μόνο του π.χ. σε ένα 20λιτρο που θα το έχεις γεμίσει με νερό από το κυρίως ενυδρείο. Για να έχεις ακόμα περισσότερες τύχες να σου ζήσουν όλα τα μικρά μπορείς την μεταφορά του θηλυκού να την κάνεις αφού τουλάχιστον βγάλουν ''ουρίτσες'' τα αυγά της, κατά την 12-14 ημέρα, μια και τότε πλέον δεν τα καταπίνει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Σε ευχαριστώ Πασχάλη,τα δικά σου καμάρια είναι...
Να βάλω κανένα τούλι στο φίλτρο,τι λες;
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 11-05-14, 21:35
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Η ψαρίνα μου παραμένει φουλ μπουκωμένη από την Τρίτη,ερωτήσεις...
1]Κάνω αλλαγές νερού + καθαρισμό βυθού και αν ναι με ποιον τρόπο ώστε να μην την στρεσάρω και τα χάσω;
2]Την βλέπω να μην πολύτρωει δλδ αν και βγαίνει τρώει ότι αφήνουν τα άλλα και δεν είναι και πολλά,να ανησυχώ τι πρέπει να κάνω;
3]Τούλι στο φίλτρο βάζω;
4]Να προσθέσω πέτρες για περισσότερες κρυψώνες για τα μικρά ή θα την στρεσάρω και πάλι;

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 12-05-14, 07:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καταρχάς....πολύχρονος

1.κανονικά τις αλλαγές νερού -μην ανακατεύεις τον βυθό
2.μπορεί να μη τρώει καθόλου για 3 βδομάδες
3.βάλε κάτι τέτοιο https://www.eheim.com/en_GB/products...ter-cartridges αν και τα μικρά mbuna δύσκολα θα τα τραβήξει το φίλτρο
4.θα έλεγα να μη πολυβάζεις χέρια

με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 12-05-14, 08:58
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς....πολύχρονος

1.κανονικά τις αλλαγές νερού -μην ανακατεύεις τον βυθό Να βγάλω νερό δλδ από την εξαγωγή του φίλτρου δλδ...
2.μπορεί να μη τρώει καθόλου για 3 βδομάδες
3.βάλε κάτι τέτοιο https://www.eheim.com/en_GB/products...ter-cartridges αν και τα μικρά mbuna δύσκολα θα τα τραβήξει το φίλτρο αφού δεν έχουν φόβο δεν θα το ρισκάρω για να είμαι πιστός και στην από κάτω συμβουλή σου...
4.θα έλεγα να μη πολυβάζεις χέρια οκ δεν προσθέτω τπτ...

με το καλό!
σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή Κλεόβουλε ότι επιθυμείς με υγεία για εσένα και τους αγαπημένους σου ανθρώπους!!!...
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 15-05-14, 20:11
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

ποσο μπορει να μου κοστισει η μεταφορα ενος ενυδρειου με μεταφορικη απο Γιαννιτσα,εχετε ιδεα;που μπορω να απευθυνθω;
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 15-05-14, 20:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Κάνε μια ερώτηση σε κάποια μεταφορική που έρχεται από Γιαννιτσά-Αθήνα
πχ http://www.metakomisismetafores.gr/m...la-pellis.html
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 17-05-14, 01:00
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Δυστυχώς με το χθεσινό πατατράκ που έπαθα με το φίλτρο φαίνεται πως στρέσαρα απίστευτα τα ψάρια με αποτέλεσμα την μπουκωμένη μου να την δω κανονικά,ακόμη και τα υπόλοιπα σήμερα έχουν χάσει λίγο από το χρώμα τους,ελπίζω να επανέλθουν...
Σκέφτομαι ότι είναι ευκαιρία να προσθέσω πέτρες και να αλλάξω λίγο το aquascape ώστε να δημιουργήσω δυο στοίβες με πέτρες και να δημιουργήσω περισσότερες κρυψώνες για πιθανές επερχόμενες γέννες.Τι λέτε να το κάνω ή θα τα στείλω;
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 04-06-14, 00:19
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

τα ψαράκια είναι μια χαρά και το Σάββατο που πέρασε άλλαξα και την διάταξη στις πέτρες και μου αρέσει περισσότερο...
Ερώτηση,ένας ξάδερφος μου είναι ψαροντουφεκάς και μου είπε ότι μπορεί να μου φέρει όση τραγάνα (ή κάπως έτσι ) θέλω,και σκεφτόμουν να άλλαξω όλες τις πέτρες με αυτήν,τι λέτε;
Ερώτηση Νο2 θα φτιάξω καπάκι για να μπορέσω να εφαρμόσω και ανεμιστηράκια λόγω καλοκαιριού σε συνδυασμό με τον stc-1000,το πλέξι το απορρίπτω λόγω κόστους και είμαι μεταξύ τζαμιού (έχω 2 κομμάτια) και ξύλου,τι προτείνετε και αν έχετε να μου δείξετε σχέδια και τρόπο που θα το κάνω.Σας ευχαριστώ,ακολουθούν φώτο με τις αλλαγές και τους έρωτες μου...


Μετρήσεις :
NH4/NH3 : 0 mg/l (υγρά sera)
NO2 : 0 mg/l (υγρά aquili)
NO3 : 5 mg/l (υγρά aquili)
Ph : ανάμεσα στο 8,5 με στο 9.0 (υγρά sera)
Kh : 8°dKh (υγρά sera)
Gh : 9° dGh (υγρά sera)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0419[1].jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  65,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0420[1].jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  60,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0424[1].jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0429[1].jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  45,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 07-06-14, 10:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Μη βάλεις τραγάνες...αυτές μια χαρά είναι
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 07-06-14, 11:51
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βάλεις τραγάνες...αυτές μια χαρά είναι
ok,σε ευχαριστώ Κλεόβουλε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηλικια Labidos Konstantin79 Malawi 2 23-07-11 11:27
ΓΕΝΝΑ LABIDOS angelos7577 Malawi 9 21-07-09 23:02
μπουκωμα labidos? Jacob Malawi 20 18-02-09 08:34
160 lt--> Labidos+Acei ή estherae;; Moutralewn Malawi 12 06-12-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07289 seconds with 16 queries