Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-14, 11:41
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Αστακός με malawi

Καλημέρα σας again. Μου χαρίσανε πρόσφατα έναν μικρό κόκκινο αστακό και θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα σε ένα ενυδρείο 240 Lt που φιλοξενώ ακόμα ένα χαρέμι pseudotropheus Demasoni & ένα ακόμα pseudotropheus saulosi. Προς το παρόν τον βλέπω και χώνεται συνέχεια μέσα στις πέτρες που έχω βάλει κατάλληλα για κρυψώνες για τα malawi. Δεν έχει κυνηγήσει κάποιο, τουλάχιστον όσο τον παρατηρώ εγώ τα ψάρια κολυμπούν κοντά του και μένει αδιάφορος, τρέφεται κανονικά με τις ειδικές ταμπλέτες του αλλά δεν βγαίνει καθόλου από την κρυψώνα του.
Επειδή όσο και αν διάβασα δεν είδα πουθενά για την συμπεριφορά του, γνωρίσετε κάτι; Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τα ψάρια μελλοντικά;
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-14, 12:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

1ον και ίσως σημαντικότερο- πες σ' αυτούς που στο χάρισαν ότι ΠΟΤΕ δεν χαρίζουμε ζωντανά χωρίς να ξέρουμε αν μπορούν να φιλοξενηθούν
2ον- όταν βρει ευκαιρία ο αστακός (πιθανότατα νύχτα) θα ξεκοκαλίσει κάποιο ψάρι
3ον-δεν άκουσες τις συμβουλές μας για την ψαροσύνθεση σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-14, 12:27
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλά φίλε μου, μη με δείρεις κιόλας...Γι'αυτό υπάρχει το forum για να ανταλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε για κάτι που αγαπάμε. Φίλε Κλεόβουλε, δεν μπόρεσα να τηρήσω την ψαροσύνθεση που λέγαμε γιατί δεν ήταν εφικτό για διάφορους λόγους. Οπότε λοιπόν με βεβαίωσαν ότι αυτά τα δύο είδη ταιριάζουν μεταξύ τους. Να σου πω την αλήθεια κιόλας δεν έχω δει κάποια κόντρα, κυνηγητό κλπ... Θεωρείς ότι έκανα λανθασμένη επιλογή; όσο για τον αστακό δεν είχα επιλογή, πίστεψέ με...Παρ'όλα αυτά όμως ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτά που ρώτησα στο πρώτο μου post;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-14, 12:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FOEAP1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά φίλε μου, μη με δείρεις κιόλας...Γι'αυτό υπάρχει το forum για να ανταλάσσουμε απόψεις και να μαθαίνουμε για κάτι που αγαπάμε.Απόψεις να ανταλλάξουμε αλλά επειδή αγαπάμε τα ζωντανά μας, γι αυτό και το αυστηρό ύφος όσον αφορά τα ζωντανά δωράκια αν σε τρομοκράτησα πέτυχα το σκοπό μου Φίλε Κλεόβουλε, δεν μπόρεσα να τηρήσω την ψαροσύνθεση που λέγαμε γιατί δεν ήταν εφικτό για διάφορους λόγους. Οπότε λοιπόν με βεβαίωσαν ποιοί σε βεβαίωσαν?ότι αυτά τα δύο είδη ταιριάζουν μεταξύ τους. Να σου πω την αλήθεια κιόλας δεν έχω δει κάποια κόντρα, κυνηγητό κλπ... Θεωρείς ότι έκανα λανθασμένη επιλογή; ναι. Έχεις διάθεση να την αλλάξεις? μη τα λέμε και τζάμπα...όσο για τον αστακό δεν είχα επιλογή, πίστεψέ με...Παρ'όλα αυτά όμως ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτά που ρώτησα στο πρώτο μου post;
για τον αστακό (με μαγιονέζα ξέρω πιό πολλά)
σου είπα πιο πάνω. Ή θα φάει αυτός τα ψάρια ή θα τον φάνε εκείνα (όταν θα αλλάζει πουκάμισο).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-14, 13:12
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Πέτυχες τον σκοπό σου αν και είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος για αρχάριος στις κιχλίδες. Είμαι της άποψης ναι μεν να έχουμε ένα στολίδι στο χώρο μας για το χόμπυ μας αλλά και αυτά τα έρμα που ζουν μέσα εκεί να περνάνε επίσης υπέροχα. Απλά ξέρεις...συμβουλευόμαστε..αναλύουμε...φιλτράρουμε. ..πράτουμε..Έτσι θεωρώ ότι είναι. αυτοί που με βεβαίωσαν ήταν από δύο πλευρές. Από τη μία κάποιοι που ασχολούνται με το άθλημα και από την άλλοι εκείνοι που μου πούλησαν τις saulosi. (Ξέρεις Κλεόβουλε δυστυχώς εδώ είναι που την πατάμε κάπου όλοι λίγο πολύ. Αν ακούς πολλές απόψεις και δεν ξέρεις,τον πιο πειστικό θα ακολουθήσεις μέχρι να μάθεις..) Διάθεση να αλλάξω τώρα...δύσκολα γιατί τώρα τα οικονομικά μου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση.. από τον άλλο μήνα βλέπουμε..Άλλωστε σου έιχα πει..Ψάχνω χρώματα και ευνοϊκές συνθήκες μεταξύ τους. Όσο για τον αστακό...για την ώρα θα τον αφήσω ή θα τον απομονώσω και αν μεγαλώσει αρκετά ..έλα να σου κάνω το τραπέζι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-14, 13:19
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Πάνε τον αστακό πίσω αμέσως, είναι κρίμα να ταλαιπωρηθεί και να ταλαιπωρήσει.
Τα δύο είδη δεν ταιριάζουν σε καμία περίπτωση.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-14, 14:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FOEAP1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτυχες τον σκοπό σου αν και είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος για αρχάριος στις κιχλίδες. Είμαι της άποψης ναι μεν να έχουμε ένα στολίδι στο χώρο μας για το χόμπυ μας αλλά και αυτά τα έρμα που ζουν μέσα εκεί να περνάνε επίσης υπέροχα. Απλά ξέρεις...συμβουλευόμαστε..αναλύουμε...φιλτράρουμε. ..πράτουμε..Έτσι θεωρώ ότι είναι. αυτοί που με βεβαίωσαν ήταν από δύο πλευρές. Από τη μία κάποιοι που ασχολούνται με το άθλημα εμείς εδώ πετάμε αητό? και από την άλλοι εκείνοι που μου πούλησαν τις saulosi που δεν είναι υβρίδια?. (Ξέρεις Κλεόβουλε δυστυχώς εδώ είναι που την πατάμε κάπου όλοι λίγο πολύ. Αν ακούς πολλές απόψεις και δεν ξέρεις,τον πιο πειστικό θα ακολουθήσεις μέχρι να μάθεις..)Λυπάμαι που δεν ήμουν αρκετά πειστικός στο θέμα σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78425 Διάθεση να αλλάξω τώρα...δύσκολα γιατί τώρα τα οικονομικά μου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση.. από τον άλλο μήνα βλέπουμε..Άλλωστε σου έιχα πει..Ψάχνω χρώματα και ευνοϊκές συνθήκες μεταξύ τους.
Μόνο επιγραμματικά:
Ο αρσενικός saulosi γίνεται σχεδόν ίδιος με τα demasoni, οπότε θα τραβάει ζόρι.
Τα demasoni εκτός του ότι δεν τα προτείνω σε αρχάριο, δεν μπαίνουν σε χαρέμι αλλά σε ομάδα των 10-12 ατόμων. Αυτοί που στα 'δωσαν ήταν σίγουροι για το φύλο τους?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-14, 14:35
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δε νομίζω να ήταν σίγουροι για το φύλο τους...Επίσης τώρα με διαστάσεις ενυδρείου 100Χ60Χ45(Υ) θα μπορώ να βάλω κ άλλες; Φαντάσου ότι τώρα έχω 5 demasoni και 4 labidochromis caeruleus ....Και ναι μόλις κατάλαβα ότι μπερδεύτηκα και έλεγα μ@λ@κίες πριν. Τελικά labidochromis caeruleus και ΟΧΙ pseudotropheus saulosi....Συγνώμη παιδιά...σκάλωμα..Ότι ναναι...Θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία Κλεόβουλε για να μου πεις και την άποψή σου για το στήσιμο γιατί άλλο να τα λέμε μόνο και άλλο να το δεις κιόλας...Τελικά όμως Κλεόβουλε για πες μου για την ψαροσύνθεση μου τελικά μετά το λάθος μου..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-14, 17:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Άντε ξεμπερδέψου και βάλε μας φωτο στο άλλο θέμα.
Εδώ μιλάμε για αστακούς
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-14, 20:48
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε ξεμπερδέψου και βάλε μας φωτο στο άλλο θέμα.
Εδώ μιλάμε για αστακούς
χαρα στο κουραγιο σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αστακός GIAN_NIKOLA Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 1 10-03-10 23:51
Πτώση ΚΗ και ασταθές ΡΗ. nikman Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 15 23-03-07 20:35
Ο αστακός γέννησε AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-03-07 22:07
Αστακός AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 0 19-01-07 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04565 seconds with 15 queries