Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-16, 16:27
Κυριακος Ο χρήστης Κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: Δροσια/Αθηνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Reactor CO2

Καλησπέρα
Έχεις κάποιος αυτό
http://www.ebay.com/itm/Up-inline-CO...-/250774208953
να μου πει εάν είναι κάλο?
Γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω και να βγάλω το CO2 να περνάει μέσα από το εξωτερικό φίλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-16, 16:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για αυτόν
Για αυτόν όμως έχω ακούσει http://www.ebay.com/itm/External-Tan...AAAOSwkZhWRFzC
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-16, 16:50
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Τακη !!! Τον εχω και κανει δουλεια αλλα ειναι μεχρι 300 λιτρα ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-16, 18:41
Το avatar του χρήστη Gigas78
Gigas78 Ο χρήστης Gigas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

To εχω παραγγειλει και το αναμενο μεσα στην εβδομαδα για το eheim 150 εξωτερικο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-16, 19:27
Το avatar του χρήστη Θοδωρής Μ
Θοδωρής Μ Ο χρήστης Θοδωρής Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2011
Περιοχή: Νεα Σμύρνη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Εγώ τον έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Περίπου 2 χρόνια.
Θέλει βέβαια λίγο πίεση παραπάνω αλλά οκ.

Οποτε καθαρίζω σωλήνες τον βουρτζίσω και είναι τέλειος.

Βέβαια κ αυτός που λέει ο Τάκης παίζει δοκιμασμένος απο αρκετούς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-16, 20:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Oταν αποφασισα να βαλω εξωτερικο διαχυτηρα επελεξα τον ISTA MAX MIX. Αυτος που εχει για μενα δυο μειονεκτηματα: Θελει καθαρισμα γιατι εχει πορολιθο και επισης αφηνει πολλες φυσαλιδες στο νερο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-16, 02:27
Κυριακος Ο χρήστης Κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: Δροσια/Αθηνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Αυτό που προτείνεις τακη είναι οκ με το JBL CristalProfi e701 greenline που εχω σε 125 λίτρα ενυδρείο?
ΣΕ ότι άφορα την πίεση ρωταω

και σε ότι αφορά αυτό Suitable for hose with diameter of 12mm/16mm (inner/outer) θα μετρήσω όλο το σωλήνα γύρω γύρω η την τρύπα???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-16, 07:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που προτείνεις τακη είναι οκ με το JBL CristalProfi e701 greenline που εχω σε 125 λίτρα ενυδρείο?
ΣΕ ότι άφορα την πίεση ρωταω

και σε ότι αφορά αυτό Suitable for hose with diameter of 12mm/16mm (inner/outer) θα μετρήσω όλο το σωλήνα γύρω γύρω η την τρύπα???
Δεν το ξέρω πως μπορεί να λειτουργήσει με το φίλτρο αυτό, θέλει όμως μια καλή ροή.
12/16 είναι η διάμετρος και όχι η περίμετρος ,άρα βγάζεις το λάστιχο και μετράς εγκάρσια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-16, 10:18
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν αποφασισα να βαλω εξωτερικο διαχυτηρα επελεξα τον ISTA MAX MIX. Αυτος που εχει για μενα δυο μειονεκτηματα: Θελει καθαρισμα γιατι εχει πορολιθο και επισης αφηνει πολλες φυσαλιδες στο νερο.
Οπως τα λεει ο Στεφανος...αφηνει φυσαλιδες στο νερο...αν το εχεις κατω απο μια φυσ το δευτερολεπτο ισως δε σε πειραζει στο ματι.
Εγω θα δοκιμασω τον ISTA MAX MIX το μεγαλο μιας κ εχω το jbl eco 1501(παιδες το εχω σε 240λτ μεικτα κ η ροη σχετικα χαμηλη,να φανταστειτε εχω βγαλει υλικα απο τον καδο για να τη βελτιωσω).
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-16, 12:23
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχω δοκιμάσει και αυτόν που δείχνεις και το προηγούμενο μοντέλο που ήταν fix και δεν μπορούσες να καθαρίσεις εσωτερικά!! Μέχρι 1φ/δ κάτι έκανε, παραπάνω, όχι...
Για αυτόν που σου πρότεινε ο Τάκης, θα σου πω οτι έχω 2 που λειτουργούν άψογα μέχρι και 4φ/δ και έχω βάλει άλλους 4 μέχρι τώρα σε φίλους και πάνε μια χαρά!!
Και οι 6 συνολικά λειτουργούν με DIY CO2 με σόδα και κιτρικό οξύ, όπου έχουμε σταθερή παροχή CO2
Τον ISTA MAX τον είχα παραγγείλει αρχικά αλλά δυστυχώς έχανε νερό από 3 σημεία αν και δεν μπορούσα να δω ράγισμα... πάλεψα με σιλικόνες, αλλά αποσύρθηκε... Από φίλο που τον παρήγγειλε, είχε θεματάκι αμε την φτερωτή, κόλλαγε αρκετά... Το λειάναμε όσο μπορούσαμε και έπαιξε, αλλά έχω καιρό να ακούσω νέα του...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-16, 12:51
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παιδιά με είχε απασχολήσει παλαιότερα και εμένα το θέμα ριάκτορας CO2, όπου είχα καταλήξει σε διάφορες επιλογές. Όλες έχουν τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματά τους.
Εκεί που κατέληξα εν τέλη και δεν το αλλάζω είναι το εσωτερικό μικρό φίλτρο. Με ένα πολύ μικρό εσωτερικό φίλτρο μπορείς να κάνεις φοβερή δουλειά. Όσο πιο μικρό, τόσο πιο καλό (από αισθητικής άποψης). Και αυτή βέβαια η λύση έχει κάποια μειονεκτήματα. Το ένα είναι ότι πιάνει κάποιο χώρο στο εσωτερικό του ενυδρείου και φαίνεται (γι' αυτό είπα όσο πιο μικρό τόσο πιο καλό) και το δεύτερο είναι ότι κατά την διάχυση, δημιουργεί αυτές τις φυσαλίδες (τύπου γκαζόζας) στο ενυδρείο. Το πρώτο, αν βρεις κάτι αρκετά μικρό και έχεις κάποιο μεγάλο - ογκώδες φυτό να το βάλεις από πίσω, παύει να ισχύει σαν μειονέκτημα. Εγώ για παράδειγμα είχα στην κατοχή μου ένα φιλτράκι που ήταν από τα Jumbo, ιδιαίτερα μικρό και το είχα τοποθετήσει πίσω από έναν εχινόδορο. Το δεύτερο μειονέκτημα δεν μπορείς να το αποφύγεις...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-16, 22:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έτσι είχα ξεκινήσει κι εγώ με ενυδρειάκι από το Jumbo για να πειραματιστώ και στο κάτω μέρος του μικρού αυτού φίλτρου, έβαζα την έξοδο του CO2...
Ότι και αν κάνεις και στο αποτέλεσμα, βλέπεις μικροσκοπικές φυσαλιδούλες, να ανεβαίνουν μέχρι την επιφάνεια, είναι μοιραία απώλεια CO2...
Στα 14 λίτρα, είχα 1φ/δ CO2 και σε 60 λίτρα με τον ριάκτορα, για ίδιο ποσοστό CO2 στο ενυδρείο, χρειαζόμουν πάλι 1φ/δ+ !!!! Απώλεια 60-70% με το φιλτράκι???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-16, 23:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Η καλυτερη και diy λυση ειναι cerge reactor...
Oλα τα αλλα προσπαθουν να αντιγραψουν αυτο....
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-16, 23:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είχα ξεκινήσει κι εγώ με ενυδρειάκι από το Jumbo για να πειραματιστώ και στο κάτω μέρος του μικρού αυτού φίλτρου, έβαζα την έξοδο του CO2...
Ότι και αν κάνεις και στο αποτέλεσμα, βλέπεις μικροσκοπικές φυσαλιδούλες, να ανεβαίνουν μέχρι την επιφάνεια, είναι μοιραία απώλεια CO2...
Στα 14 λίτρα, είχα 1φ/δ CO2 και σε 60 λίτρα με τον ριάκτορα, για ίδιο ποσοστό CO2 στο ενυδρείο, χρειαζόμουν πάλι 1φ/δ+ !!!! Απώλεια 60-70% με το φιλτράκι???
Εγώ δεν είδα διαφορά με τον διαχυτήρα. Στο λέω γιατί το παρακολουθώ με τον PH Controller. Ο χρόνος που χρειάζεται για να πέσει το PH στο επιθυμητό σημείο είναι ο ίδιος, για να μην πω μικρότερος. Για την ιστορία είχα δοκιμάσει δύο ειδών διαχυτήρες. Έναν που ήταν τύπου αερόπετρας, έναν εσωτερικό και έναν εξωτερικό. Ο τύπου αερόπετρας δεν έλεγε πολλά. Στους άλλους δύο δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ τους αλλά καμία σχέση με την αερόπετρα. Το εσωτερικό φιλτράκι μου έκανε πολύ καλή δουλειά, εξίσου αν όχι καλύτερη με τους δύο τελευταίους διαχυτήρες και δεν είχα θέματα μπουκώματος, καθιζήσεων κτλ. Το μόνο θέμα που έχει είναι οι φυσαλίδες που παράγει αν και πιστεύω πως δεν είναι κάτι το τραγικό. Ειδικά εγώ που το χρησιμοποιούσα σε σχετικά μαλακό νερό (KH 2-4), επειδή ο χρόνος διάχυσης ήταν μικρός και τα διαστήματα μεταξύ άνοιξε κλείσε της μαγνητικής μεγάλα, δεν είχα πρόβλημα με τις φυσαλίδες.
Αυτά από εμένα. Είναι θέμα προσωπικής άποψης του καθενός, εγώ προσωπικά, όπως προανέφερα, προτιμώ το εσωτερικό φίλτρο λόγο της απλότητάς του τόσο στη χρήση του, όσο και στη συντήρησή του. Και σίγουρα είναι κάτι πολύ πιο οικονομικό...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-16, 23:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όσο πιο πολύ χρόνο ταξιδεύει το CO2 μαζί με το νερό τόσο πιο πολύ διαλύεται, και είναι λογικό. Για αυτό αν έχετε εξωτερικό αντιδραστήρα βάλτε τον όσο πιο μακρυά από την έξοδο του νερού, ακόμα και αμέσως μετά το φίλτρο, θα δείτε μεγάλη διαφορά, επίσης όσοι το διαλύεται με μικρή φιλτράκι δοκιμάστε να βάλετε στην έξοδο ένα κομμάτι σωλήνα, πχ 20 εκατοστά, πιστεύω πως θα δείτε διαφορά. Σε αυτόν που έχω φτιάξει με τις ποτίστρες πουλιών, στην αρχή είχα βάλει το σωληνάκι με το διοξείδιο στον αντιδραστήρα, όταν το έβαλα όμως γύρω στα 30 εκατοστά πριν, ακριβώς μετά την αντλία είδα τεράστια διαφορά, έχω σχεδόν πλήρη διάλυση, το διοξείδιο ταξιδεύει μαζί με το νερό γύρω στα 30 εκατοστά και μπαίνοντας στο αντιδραστήρα με τη περιδίνηση που υπάρχει διαλύεται σχεδόν ότι έχε απομείνει. Για τον ίδιο λόγο και αυτός που έδειξε ο Νίκος λειτουργεί καλά, γιατί υπάρχει πολύ ώρα διοξείδιο μαζί με νερό αλλά και με περιδίνηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-03-16, 01:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό αν έχετε εξωτερικό αντιδραστήρα βάλτε τον όσο πιο μακρυά από την έξοδο του νερού, ακόμα και αμέσως μετά το φίλτρο, θα δείτε μεγάλη διαφορά, επίσης όσοι το διαλύεται με μικρή φιλτράκι δοκιμάστε να βάλετε στην έξοδο ένα κομμάτι σωλήνα, πχ 20 εκατοστά, πιστεύω πως θα δείτε διαφορά.
Συμφωνώ απόλυτα!! Τους έχω σχεδόν αμέσως μετά το φίλτρο, αν και στους συγκεκριμένους, βλέπω το νερό που φεύγει από τον πάτο της συσκευής και είναι διαυγές...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είδα διαφορά με τον διαχυτήρα.
Παίζει ρόλο και σε τι ενυδρείο το έχεις!! Αν έχεις μεγαλύτερο ύψος από του Jumbo το ενυδρειάκι, μπορέι μέχρι να φτάσουν στην επιφάνεια να προλαβαίνουν να διαλυθούν...
Μπορέις να το παρατηρήσεις, παρακολουθώντας μία σχετικά μεγάλη φυσαλίδα καθώς ανεβαίνει προς την επιφάνεια.. Αντί να μεγαλώνει σε μέγεθος λόγω φυσικών φαινομένων, μικραίνει γιατί διαλύεται.. Σε βίντεο φαίνεται καλύτερα.. Αν το ύψος είναι μικρό δεν προλαβαίνει να διαλυθεί και αν βάλεις φως αντικρυστά θα δεις μικροσκασίματα από τις μμικροφυσαλίδες παντού στην επιφάνεια του ενυδρείου, που σημαίνει απώλεια CO2..
Ειδικά στο ενυδρειάκι αυτό, λόγω του ότι η έξοδος από το φιλτράκι είναι πάνω ψηλά, είχα πολύ μεγάλη απώλεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 15-03-16 στις 01:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-03-16, 10:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Μια απορια παιδιαΟταν στεκονται οι φυσαλλιδες του co2 πολυ ωρα πανω στα φυτα, οταν κανουμε διαχυση με γυαλινο διαχυτηρα, κατω απ τα φυλλα ας πουμε σιγα-σιγα διαλυονται;Σε εμενα συμβαινει οπως βγαινουν απ τον diffuser πολλες φυσαλλιδες μενουν κατω απ τα φυλλα και μετα απο καποια ωρα φευγουν στην επιφανεια..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-03-16, 11:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν πειράζει αυτό, απλά είναι χαμένο διοξείδιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
co2 reactor black neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 20-11-15 20:49
diy co2 reactor detro2 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 15-04-14 11:47
CO2 Reactor aggelospap Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 20-04-10 13:01
DIY CO2 reactor George-A DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 02-05-05 07:07
CO2 reactor johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 17-05-03 16:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06146 seconds with 15 queries