Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 28-03-14, 13:32
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

συνεχιζω κλεο ναι κανονικα.Σε ευχαριστω.Οτιδηποτε απορια εχω θα ρωτησω.Σας ευχαριστω ολους
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 30-03-14, 22:25
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Σημερα 5η μερα θεραπειας.Το ψαρακι εξακολουθει να ειναι μεσα στο κοχυλι και να μην τρωει και εξακολουθει να ειναι πρησμενο.
Ομως δεν κρυβεται τελειως οπως πριν λιγες μερες.
Ειναι στην εισοδο και βγαινει εκει μπροστα για δευτερολεπτα.Μεσα στο κοχυλι του ειδα σκουροχρωμα περιτωματα(γινεται να ειναι δικα του ενω δεν εχει φαει τοσες μερες?Η αλλη εκδοχη ειναι να παρεσυρε το ρευμα απο αλλο ψαρακι.)
Επισης μεσα στο κοχυλι υπαρχει και ενα μωρο....
Τα μωρακια της θηλυκιας που πεθανε δεν τα βλεπω δυστηχως και ηταν 5,6.Ισως χωρις προστασια τα εφαγαν ε?υποθετω παντα
Αυτα τα νεα μου
Απάντηση με παράθεση
  #423  
Παλιά 31-03-14, 21:08
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα δεν είναι οι σκληρότητες (ειδικά σ' αυτή τη φάση).
Εφ' όσον έχασες ψάρι κάτι τρέχει και ελπίζουμε τώρα η θεραπεία με μετρονιδαζόλη να το αντιμετωπίσει.
Η απώλεια είναι και η απάντηση στον Δισκοπαθή φίλο μας (που υπέθεσε ότι το ψάρι απλά είναι για να γεννήσει) γιατί δεν πρότεινα μπάνια.
Υποθέσεις κάνοντας κι εγώ (μόνο από την περιγραφή) αφού δεν είμαι ιχθυολόγος ούτε μπορώ να κάνω μικροσκοπική εξέταση, πρότεινα αρχικά δόση epsom+παρατήρηση και στη συνέχεια flagyl (το οποίο να σημειώσω θεωρείται ελαφρά αντιμικροβιακή-αντιπρωτοζωϊκή αντιβίωση εναντίον βακτηριακών λοιμώξεων που δεν επηρεάζει τη βιολογία του φίλτρου).

Η άποψη μου είναι να συνεχίσεις τη θεραπεία.
Κλεόβουλε... έγραψα... "Εγώ ελπίζω /εύχομαι να του κάνει καλό.... η γέννα."... εννοώντας ότι ελπίζω και εύχομαι να είναι για γέννα... όχι άρρωστο.
Τώρα το ότι ένα αντιβακτηριακό... ΔΕΝ επιρρεάζει την βιολογία του φίλτρου... εμένα μου είναι κάπως περίεργο.
Η δική μου πρόταση θα ήταν (αρχικά) μπάνιο σε κουβά με epsom salt (για πιο δραστικό)... και εάν ΔΕΝ υπήρχε αποτέλεσμα... η θεραπεία (όπως πρότεινες).
Εδώ που είναι πλέον τα πράγματα... συνεχίζει αυτό που κάνει, μέχρι να το ολοκληρώσει.-
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 01-04-14, 08:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

fan κατάλαβα τι έγραψες
Να μη σου φαίνεται περίεργο για τη μετρονιδαζόλη (αυτά γράφει η βιβλιογραφία αλλά και η δική μου εμπειρία). Θεωρείται κάτι σαν προφάρμακο (να μη ψάχνω τώρα για λινκ ).
Δεν πρότεινα μπάνια σε ένα ψαράκι 3εκ~ (άλλη μεταχείριση θα είχα σ' ένα ψάρι πχ 15-20 εκ) γιατί αν είναι bloat και αν αυτό οφείλεται πιθανότατα σε παθογόνο (αφού θεωρούμε ότι οι συνθήκες νερού είναι σωστές-η Αντζι είναι επιμελής), πιστεύω θα έχουμε σύντομα εξάπλωση και στα υπόλοιπα ψάρια και αυτό πρέπει να προλάβουμε (το ότι έχασε άλλο ψάρι επιβεβαιώνει ότι κάνει συμβαίνει ή συνέβαινε).
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 01-04-14, 10:05
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Καλη σας μερα παιδια.Χθες ηταν η τελευταια μερα θεραπειας.Το ψαρακι εξακολουθει να ειναι πρησμενο αλλα δεν κρυβεται τελειως.Βγαινει και εξω απο το κοχυλι.Παρατηρω οτι εχει κατι σαν μπαλακι μικρο λευκο που σαν να εξεχει στο σημειο που βγαζει τα αυγα..να ειναι αυγο?
Να ισχυει τελικα η θεωρια οτι δυσκολευεται να βγαλει αυγα για καποιο λογο???Τι να πω δεν ξερω...
Μεσα στο κοχυλι παντως ειδα προχθες ενα μωρο...
Επισης τα μωρακια της θυληκιας που πεθανε μαλον τα τρωνε τα υπολοιπα καθοτι απροστατευτα πλεον δυστηχως..
Ξερω δεν μπορω να κανω τιποτα απλα με στεναχωρει εννοειται..
Απο εδω και περα κινουμε οπως πριν φανταζομαι ε?Εννοω την ρουτινα μου κανονικα και παρατηρω τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 01-04-14, 10:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Κανονικά οι ρουτίνες και παρακολούθηση.
Θα πρότεινα να εμπλουτίσεις και τη διατροφή τους με NLS http://www.nlspectrum.co.uk/product_...p?p=freshwater
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 01-04-14, 10:36
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Εχω ηδη προμηθευτει Κλεο και ξεκιναω απο σημερα κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 01-04-14, 21:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
fan κατάλαβα τι έγραψες
Να μη σου φαίνεται περίεργο για τη μετρονιδαζόλη (αυτά γράφει η βιβλιογραφία αλλά και η δική μου εμπειρία). Θεωρείται κάτι σαν προφάρμακο (να μη ψάχνω τώρα για λινκ ).
Δεν πρότεινα μπάνια σε ένα ψαράκι 3εκ~ (άλλη μεταχείριση θα είχα σ' ένα ψάρι πχ 15-20 εκ) γιατί αν είναι bloat και αν αυτό οφείλεται πιθανότατα σε παθογόνο (αφού θεωρούμε ότι οι συνθήκες νερού είναι σωστές-η Αντζι είναι επιμελής), πιστεύω θα έχουμε σύντομα εξάπλωση και στα υπόλοιπα ψάρια και αυτό πρέπει να προλάβουμε (το ότι έχασε άλλο ψάρι επιβεβαιώνει ότι κάνει συμβαίνει ή συνέβαινε).
Συμφωνώ.-
Απάντηση με παράθεση
  #429  
Παλιά 10-04-14, 08:41
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

καλη σας μερα.Θα ηθελα να γραψω τα νεα μου.Το ψαρακι εξακολουθει να ειναι πρησμενο.Δεν κρυβεται ομως.Μς το που ανοιγει το φως βγαινει εξω απο το κοχυλι και καθεται εκει μπροστα.Αναπνοη νορμαλ.Εξακολουθει ομως δυστηχως να μην τρωει πραγμα που φανταζομαι πλεον ειναι επικινδυνο για την ζωη του εφοσον απο κατι αλλο δεν βλεπω να ενοχλειται Μπορω αραγε καπως να το βοηθησω;Ισως ριχνωντας κατι στο νερο σαν βιταμινη;Αλλα και αυτο τι να κανει εαν καθολου δεν τρωει;Εχω στεναχωρεθει και δεν ξερω πως να το βοηθησω...μηοως εχετε καμια ιδεα;;;ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 10-04-14, 08:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τροφη μουλιασμενη σε σκορδοζουμο δοκιμασες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #431  
Παλιά 10-04-14, 08:59
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

ειχα.δοκιμασεις τις πρωτες μερες.Λες να δοκιμασω;θα το κανω σημερα
Απάντηση με παράθεση
  #432  
Παλιά 10-04-14, 09:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συνηθως δεν αντιστεκονται τα περισσοτερα ψαρια. Κανε μια προσπαθεια. Οπως και να το κανεις, αν δεν τρωει, δυσκολα τα πραγματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #433  
Παλιά 10-04-14, 09:05
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

το ξερω ργμ.Θα δοκιμασω σημερα και θα σας πω.Ευχαριστω nazgul
Απάντηση με παράθεση
  #434  
Παλιά 15-04-14, 20:26
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

τι εγινε δεν εχουμε κανενα νεο;
Απάντηση με παράθεση
  #435  
Παλιά 15-04-14, 22:29
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.Το ψαρακι εξακολουθει να ειναι πρησμενο αλλα μεχρι χθες τουλαχιστον εβγαινε απο το κοχυλι και καθοταν μπροστα κανονικα.Ουτε αναπνοη γρηγορη ουτε κατι που να υποδηλωνει προβλημα.Ταισα προχθες τροφη μουλιασμενη σε σκορδο βαζοντας επιτηδες μεσα στο κοχυλι του να δω εαν τρωει.Περιμενα κανενα 20 λεπτο αλλα τιποτα.Μετα ομως ελειπε...το εφαγε αυτο το εφαγε αλλο ψαρακι δεν ξερω.Δεν εχω δει να τρωει παντως.Σημερα δεν το ειδα καθολου η αληθεια ειναι ομως.Δεν ξερω ουτε τι να υποθεσω ουτε πως να πραξω να το βοηθησω..στην αλλαγη ανεβαζω πλεον σκληροτητα με epsom αντι για buffer που θελω να πιστευω οτι ισως βοηθησει σε κατι στον οργανισμο του...ειμαι μπερδεμενη..
Απάντηση με παράθεση
  #436  
Παλιά 16-04-14, 22:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα περισσότερα ψάρια... "ταξιδεύουν" από λάθος κινήσεις που κάνουν οι χομπίστες... κι' όχι από την ίδια (την εκάστοτε) ασθένεια (όταν υπάρχει).
Θεωρώ ότι η σύγχυση σου (όπως ομολογείς)... σε έχει βάλει σε αυτόν το δρόμο.
ΑΝ είχε πρόβλημα δυσκοιλιότητας... ΔΕΝ θα το είχε για τόσο μεγάλο διάστημα.-
Απάντηση με παράθεση
  #437  
Παλιά 16-04-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα ψάρια... "ταξιδεύουν" από λάθος κινήσεις που κάνουν οι χομπίστες... κι' όχι από την ίδια (την εκάστοτε) ασθένεια (όταν υπάρχει).
Θεωρώ ότι η σύγχυση σου (όπως ομολογείς)... σε έχει βάλει σε αυτόν το δρόμο.
ΑΝ είχε πρόβλημα δυσκοιλιότητας... ΔΕΝ θα το είχε για τόσο μεγάλο διάστημα.-
Σε πιο δρομο με εχει βαλει η συγχυση που λες οτι ομολογω?
Απλα ανυσηχω για το ψαρι και αναρωτιεμαι πως θα μπορουσα να το βοηθησω.Λογικο δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #438  
Παλιά 16-04-14, 22:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Σε αυτόν που περιγράφω... στο πρώτο μέρος του κειμένου μου.
2. Απόλυτα λογικό... αλλά κάνεις κάτι κατόπιν διάγνωσης και περιμένοντας συγκεκριμένο αποτέλεσμα από την κίνηση σου... όχι στην τύχη κι' "ότι κάτσει"... έτσι ΔΕΝ είναι;
Στο τελευταίο τμήμα του κειμένου μου... σου το αιτιολογώ.
Απάντηση με παράθεση
  #439  
Παλιά 17-04-14, 12:20
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ναι αλλα εφοσον ΔΕΝ ξερω τι εχει και μαλλον δεν θα μαθω ποτε τι να εκανα;Να το αφηνα τελειως στην τυχη του;Του εκανε κακο δηλαδη λες η θεραπεια με αντιβιωση καιβτα επσομ;Εαν δεν εισασταν εσεις και το φορουμ ισως δεν εκανα ουτε αυτο μιας και ιδεα δεν εχω καθοτι αρχαρια. ισως εσεις που εχετε περισσοτερη εμπειρια να δρουσατε αλλιως και να κανατε πιο σωστα πραγματα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #440  
Παλιά 17-04-14, 19:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

¶ντζι... ΔΕΝ μαλώνουμε... φιλική κουβέντα κάνουμε.
Το epsom το χρησιμοποίησες σαν καθαρτικό... ο τρόπος χρήσης περιγράφτηκε... και ήδη ακολούθησες την αγωγή.
Μετά από τόσο διάστημα... σίγουρα ΔΕΝ έχει πρόβλημα αδυναμίας αφόδευσης... οπότε μάλλον θα έπρεπε να πας, σε κάτι πιο δραστικό... αφού κατ' επέκταση... ΔΕΝ βοηθάει σε κάτι πλέον το epsom. Το να έχει κάποια ασθένεια βακτηριακή για τόσο διάστημα... πάλι είναι αξιοπερίεργο να σου πω την αλήθεια... αλλά επειδή έχω άγνοια των "θαυμάτων" σε νερά με υψηλό ΡΗ... είμαι σε αναμονή των εξελίξεων... για να μαθαίνω.
Ότι και να κάνεις όμως... θα πρέπει να έχει και κάποια βάση (όχι κινήσεις στην τύχη)... αυτό σου έγραψα πιο πάνω.
Και κάτι ακόμα που ΔΕΝ έχει ΙΣΩΣ σημασία (εν προκειμένω)... και σίγουρα ο Κλεόβουλος γνωρίζει καλύτερα (ως Αφρικανολάτρης)... εγώ έχω ψάρια που ζουν στο "άλλο άκρο" από πλευράς συνθηκών νερού (χαμηλό ΡΗ)... αλλά τα buffer τα αποφεύγω... όπως ο διάβολος το λιβάνι.-
Απάντηση με παράθεση
  #441  
Παλιά 17-04-14, 21:03
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Εννοειται δεν μαλωνουμε.Ετσι οπως τα γραφεις ομως προσπαθω να κανω αποκρυπτογραφηση λιγο
Ειμαι αρχαρια τελειως.Αυτο σημαινει οτι αυτο το πιο δραστικο που λες δεν το ξερω αρα και δεν ξερω τι να κανω.Εκανα μονο αυτο που μου προταθηκε απο τους πιο εμπειρους και ως εκει.
Σαφως δεν μπορει κανενας σας να παρει καμια ευθυνη και να μου πει κανε αυτο ομως εγω θα ηθελα να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου.
Απο σενα πχ συγκεκριμενα μιας και μαζι μιλαμε θα ηθελα να γραψεις ξεκαθαρα εγω θα εκανα αυτο..γιατι τα υπολοιπα ετσι οπως τα γραφεις με αφηνεις με ερωτηματικα και με την απορια.Εσεις ειστε οι εμπειροι.Θεωρω οτι μια αρχαρια σαν εμενα προτιμοτερο ειναι να ακολουθησει κατι που θα της πει καποιος πιο εμπειρος και οχι να αποφασισει μονη της κανωντας πειραματα...
Γιαυτο και δεν κανω τιποτε αλλο.Λαθος μου?ισως αλλα ετσι το βλεπω.
Σημερα και χθες επειδη δεν το εβλεπα καθολου και υπεθεσα οτι ειναι νεκρο μεσα στο κοχυλι το ταλαιπωρησα πειραζοντας το κοχυλι του.
Το κακομοιρο ομως ζει....εξακολουθει να ειναι πρησμενο και να μην τρωει εννοειται.
Εχετε να προτεινετε κατι?τι θα κανατε στην θεση μου?
Νομιζω ταλαιπωρειτε πλεον....
Απάντηση με παράθεση
  #442  
Παλιά 18-04-14, 06:40
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι δεν τρωι τοσες μερες θα μας ειχε αφησει χρονους, απλως δεν το βλεπεις να τρωι
Απάντηση με παράθεση
  #443  
Παλιά 18-04-14, 12:54
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Τι να πω δεν ξερω.Λογικα ναι εχεις δικιο.Χθες διαβαζα σε καποια ξενα σαιτ για βακτηριδιακες μολυνσεις με αρνητικα gram(αν το λεω και το θυμαμαι καλα)και περιεγραφε ετσι φουσκωμα στο σωμα και ελεγε οτι επιζουν 1 με.2 εβδομαδες...Προτεινε καποια φαρμακα τα οποια ομως εγω εφοσον δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο εχει δεν τολμω να το κανω
Απάντηση με παράθεση
  #444  
Παλιά 18-04-14, 13:38
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο σημαινει οτι αυτο το πιο δραστικο που λες δεν το ξερω αρα και δεν ξερω τι να κανω.Εκανα μονο αυτο που μου προταθηκε απο τους πιο εμπειρους και ως εκει.
Η θεραπεία με flagyl δεν θεωρείτε δηλαδή δραστική;
Απανωτές θεραπείες με διάφορα φάρμακα δεν είναι επιβαρυντικές και για το ίδιο αλλά και για τα υπόλοιπα;
Ρωτάω γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί κι εγώ με την κατάσταση αυτού του ψαριού. Πως γίνεται να επιβιώνει τόσο καιρό χωρίς να χειροτερεύει εμφανώς αν υποθέσουμε ότι έχει κάποια ασθένεια- μόλυνση;
Απάντηση με παράθεση
  #445  
Παλιά 18-04-14, 13:55
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Πως γίνεται να επιβιώνει τόσο καιρό χωρίς να χειροτερεύει εμφανώς αν υποθέσουμε ότι έχει κάποια ασθένεια- μόλυνση;Και εγω την ιδια απορια εχω εκτος εαν ηταν το ψαρι γεννημενο με αυτη την
παραμορφωση
Απάντηση με παράθεση
  #446  
Παλιά 18-04-14, 16:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται δεν μαλωνουμε.Ετσι οπως τα γραφεις ομως προσπαθω να κανω αποκρυπτογραφηση λιγο
Ειμαι αρχαρια τελειως.
Αυτό... ξεκαθαρίζει λίγο το "τοπίο" (σε μένα).
Αυτο σημαινει οτι αυτο το πιο δραστικο που λες δεν το ξερω
Το epsom όπως σου έγραψα είναι καθαρτικό... το flagyl φάρμακο... και όπως καταλαβαίνεις φυσικά... πιο δραστικό.
αρα και δεν ξερω τι να κανω.
Σε καταλαβαίνω... γι' αυτό έγραψα παραπάνω για τα λάθη που γίνονται (και "ταξιδεύουν" ψάρια)... από άσκοπες κινήσεις εκ' μέρους του χομπίστα.
Εκανα μονο αυτο που μου προταθηκε απο τους πιο εμπειρους και ως εκει.
Σαφως δεν μπορει κανενας σας να παρει καμια ευθυνη και να μου πει κανε αυτο ομως εγω θα ηθελα να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου.
Απο σενα πχ συγκεκριμενα μιας και μαζι μιλαμε
θα ηθελα να γραψεις ξεκαθαρα εγω θα εκανα αυτο..
Επειδή εγώ ασχολούμαι με δίσκους και όχι με το είδος σου... το άφησα σε κάποιον που έχει μεγαλύτερη εμπειρία/γνώση στο "αλμυρό".
γιατι τα υπολοιπα ετσι οπως τα γραφεις με αφηνεις με ερωτηματικα και με την απορια.Εσεις ειστε οι εμπειροι.Θεωρω οτι μια αρχαρια σαν εμενα προτιμοτερο ειναι να ακολουθησει κατι που θα της πει καποιος πιο εμπειρος και οχι να αποφασισει μονη της κανωντας πειραματα...
Γιαυτο και δεν κανω τιποτε αλλο.Λαθος μου?ισως αλλα ετσι το βλεπω.
Σημερα και χθες επειδη δεν το εβλεπα καθολου και υπεθεσα οτι ειναι νεκρο μεσα στο κοχυλι το ταλαιπωρησα πειραζοντας το κοχυλι του.
Η απειρία και το άγχος σου... σε οδηγούν στον δρόμο... που έχω παραπάνω γράψει. Ας το ήρεμο... θα είναι σίγουρα καλύτερα.
Το κακομοιρο ομως ζει....εξακολουθει να ειναι πρησμενο και να μην τρωει εννοειται.
Εχετε να προτεινετε κατι?τι θα κανατε στην θεση μου?
Νομιζω ταλαιπωρειτε πλεον....
1. Θα μπορούσες να βγάλεις και να ανεβάσεις... κάποια video με το ψάρι;
2. Όταν κάποιο ψάρι είναι πρησμένο/φουσκωμένο... υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα... να είναι αυγωμένο για γέννα... να έχει "φράξει" για κάποιο λόγο... να έχει bloat (σε κάποια είδη... ΙΣΩΣ και dropsy).
Στην πρώτη περίπτωση... μάλλον ΔΕΝ είσαι... ας μιλήσουν οι γνώστες επί του είδους... για πιο σίγουρα.
Στην δεύτερη περίπτωση... έχεις ήδη χρησιμοποιήσει το epsom (εγώ είχα γράψει για μπάνιο σε κουβά... για πιο άμεση δράση)... οπότε και με αυτό (λογικά) έχεις τελειώσει.
3. Στην τρίτη περίπτωση... μιλάμε για κάποια βακτηριακή... αν θυμάμαι καλά έδωσες flagyl... οπότε και αυτό το έχεις καλύψει.
Αφήνω λοιπόν για περισσότερα (όπως προείπα)... σε αυτούς που γνωρίζουν καλύτερα το είδος.
Στο θέμα που λες ότι ΔΕΝ τρώει... έχω δει πολλούς να λένε ότι τα ψάρια τους τρώνε... αλλά να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. ΑΝ το ψάρι σου τρώει... θεωρώ ότι υπάρχει και η περίπτωση... να ΜΗΝ το έχεις δει. Αφού αγνοώ την ποσότητα τροφής που ρίχνεις... ΔΕΝ μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα... στο ΑΝ αυτό είναι η αιτία για το "φούσκωμα". Δοκίμασες να τα αφήσεις 2-3 μέρες... ΧΩΡΙΣ καθόλου φαγητό;
Είμαι ενάντιος των φαρμάκων (επειδή έχουν επιπτώσεις στην υγεία των ψαριών... όπως και στους ανθρώπους). Προτείνω πάντα να βρεθεί το αίτιο... όχι το φάρμακο, που θα το καταπολεμήσει.
Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει την αιτία που προκαλεί το bloat... (ΑΝ υποθέσουμε ότι... μιλάμε για ασθένεια)... οι συνθήκες του νερού και η ποιότητα του είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων η αιτία.
Διάβασε λίγο και για swim bladder disease... για να έχεις μια εικόνα.
Ελπίζω για το καλύτερο αποτέλεσμα.-

ΥΓ. Εννοείται ότι... καλύτερα ΠΡΙΝ κάνεις κάτι... να ρωτήσεις εδώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται να επιβιώνει τόσο καιρό χωρίς να χειροτερεύει εμφανώς αν υποθέσουμε ότι έχει κάποια ασθένεια- μόλυνση;Και εγω την ιδια απορια εχω εκτος εαν ηταν το ψαρι γεννημενο με αυτη την
παραμορφωση

Θεωρώ ότι... θα το είχε προσέξει κατά την αγορά του ψαριού.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 18-04-14 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #447  
Παλιά 18-04-14, 18:31
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Συνθηκες νερου και ποιοτητα ελεγχονται με μετρησεις ετσι;Ανα 2 μερες κανω μετρησεις.Ειναι αυτες που εχω στην συμπληρωμενη φορμα καποια ποστ πιο πισω οι οποιες ειναι αυτες που χρειαζονται πιστευω.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ελεγξω το νερο μου που δεν γνωριζω μηπως;Μονο με μετρησεις ξερω.Θα διαβασω και για το swim blader οπως προτεινεις.
Δεν αποκλειω να τρωει ναι
Σημερα μετα την χθεσινη ταλαιπωρια που το υπεβαλα πειραζοντας το κοχυλι του καθεται μπροστα απο αυτο χαμηλα σχεδον στην αμμο σχεδον ακουνητο. Εαν ομως τρομαξει απο κατι σφαιρα μπαινει μεσα.Θα τραβηξω βιντεο σε λιγο να δειτε
-------------------------
Η κατασταση απο χθες ειναι αυτη.
Ισως ειναι στα τελευταια του?.....


BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 18-04-14 στις 18:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #448  
Παλιά 18-04-14, 21:25
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω το βίντεο.Το ψάρι μήπως είναι χτυπημένο και δεν υπάρχει κάποια ασθένεια!

Υ.γ.:Απλή ερώτηση και πάντα φιλικά χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος.
Απάντηση με παράθεση
  #449  
Παλιά 18-04-14, 21:37
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

συγνωμη αλλα δεν μπορω εγω τουλαχιστον να διακρινω τιποτα μονο τα ψαρι που καθετε μπροστα στο κοχυλι
Απάντηση με παράθεση
  #450  
Παλιά 18-04-14, 23:22
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω το βίντεο.Το ψάρι μήπως είναι χτυπημένο και δεν υπάρχει κάποια ασθένεια!

Υ.γ.:Απλή ερώτηση και πάντα φιλικά χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος.
Δεν εχω παρατηρησει καποιο σημαδι.Απλα εντελως ξαφνικα ειδα πρηξιμο στο σωμα και τα ματια και σταματησε να τρωει.Μετα κρυβοταν στο κοχυλι του.Εβγαινε οταν ανοιγαν τα φωτα .

Το βιντεο δεν δειχνει κατι διοτι δεν κανει τιποτε αλλο το ψαρι απο χθες...μενει σχεδον ακινητο και δεν κουναει ουτε τα ματια.Μονο εαν τρομαξει μπαινει αμεσως μεσα.Οπως ειδατε και στο τελος του βιντεο οπου επιτηδες πηγα λιγο πιο μπροστα για να δειτε πως κρυβεται με γρηγοραδα.
Τι να μου πειτε και εσεις τι να υποθεσω και εγω...απλα παρατηρω και σας λεω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶νοιγμα φωτιστικού Juwel RIO125 thanasisg Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 44 02-02-18 23:11
υπερχειλιση στο rio125 kostasbaf Λοιπός εξοπλισμός 12 26-07-09 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10234 seconds with 14 queries