Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-18, 13:24
thrasyvoul Ο χρήστης thrasyvoul δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2018
Περιοχή: πλατανιας Χανιων
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή φιλτρο για ενυδρειο 50 λιτρων

Καλημερα και καλη χρονια!Σαν αρχαριος και εγω ηθελα λιγο τα φωτα σας ως προς το φιλτρο του ενυδρειου, εχω ξεκινησει να στρωνω ενα ενυδρειο 50 λιτρων ,το εχω γεμισει με ολα τα σχετικα,υποστρωμα,φυτα,νερο φαρμακα,θερμομετρο,θερμοστατη και φιλτρο αλλα εχω ενα προβλημα,το φιλτρο που εχω ειναι παλιο και κανει παρα πολυ θορυβο,υπερβολικο θα ελεγα και θελω να αγορασω ενα καινουργιο, εχετε παρακαλω να μου προτεινετε καποιο καλο και αθορυβο γιατι εχω χαθει λιγο στην ερευνα αγορας..ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-18, 13:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και Καλή Χρονιά!
Ποιό φίλτρο έχεις και κάνει θόρυβο? (μήπως μπορεί να διορθωθεί)
Εδώ είχα κάνει κάποιες προτάσεις για αντίστοιχο ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=25
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-18, 13:50
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Κλεοβουλε νομιζω ειναι πολυ μεγαλα τα φιλτρα για 50 λιτρα.
Το μικρότερο (eheim 2215) εχει 620l/h ροη...
12+ φορες τα λιτρα του ενυδρειου (αν ειναι τα καθαρα 50)...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-18, 14:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή


Η ονομαστική ροή και η πραγματική με υλικά έχει σημαντική διαφορά.
Αν είναι μεγάλη η ένταση της ροής υπάρχουν τρόποι να την μειώσουμε.
Ένα άλλο ζήτημα είναι ο ωφέλιμος χώρος του κάθε φίλτρου κλπ
Όπως και να ΄ναι, η άποψη μου είναι ότι το μεγαλύτερο είναι προτιμότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-18, 17:22
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

δεν αντιδρώ και δεν διαφωνώ με όσους ξέρουν καλύτερα Καλησπέρα σας και πάλι και καλή χρονιά και εγώ στο eheim 2215 ήθελα να σταθώ και να ρωτήσω μήπως η σελίδα παραπάνω δεν αναφέρει τα σωστά λίτρα που ανακυκλώνει την ώρα? ή το για πόσα λίτρα ενυδρείο είναι κατάλληλο?
Το λέω γιατί έχω την εντύπωση οτι αυτό έβαλα σε ένα 60άρι και δουλευει φίνα και απροβλημάτιστα δεν έχω τον κωδικό όμως, μήπως είχα βάλει κάποιο μικρότερο μοντέλο? Εχω την εντύπωση οτι εμένα το δικό μου eheim το οποίο μοιάζει ίδιο με τη φωτογραφία που έβαλε ο Κλεόβουλος, θεωρούταν καταλληλο δια 50 - 150 λτ ...σε αλλη τιμη το ειχα παρει, χωρις τους συνδεσμους ομως που εβαλα gardena και πατεντα "κοψιμοραψιμο" με τους σωληνες... το θεωρω καταλληλο για τα 50λτ.
Εμενα δουλευει 2 χρονια νομιζω χωρις προβλημα και το καταλληλο eheim το θεωρω καλό για τα 50λτ, καθως σου ελευθερωνει χώρο που το εσωτερικο θα σου έτρωγε, μου αρέσει και ειμαι ευχαριστημενος με αυτο το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-18, 18:15
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων

Η ονομαστική ροή και η πραγματική με υλικά έχει σημαντική διαφορά.

Το θεμα του φιλτρου, της ροης κλπ συζητηθηκε και σε αλλο ποστ προσφατως...Απ'οτι φαινεται ο καθενας εχει την αποψη του. και καλα κανει δηλαδη...
Εγω φοβαμαι το φαινομενο του πλυντηριου... αλλα εχεις δικιο οτι η ροη περιοριζεται.
Κατα τ'αλλα βεβαια ειναι ενα θεμα και το οικονομικό και απ΄τη στιγμη που σε ενα 50αρι ενυδρειο δεν μπαινουν ουτε μεγαλα ψαρια ουτε πολλα, νομιζω δεν υπαρχει αναγκη για μεγαλο καδο και πολυ υλικο.
Για μενα θα ηταν σπαταλη αλλα επειδη στα 50 λιτρα κανεις δεν αντεχει για πολυ καιρο, ενα μεγαλυτερο φιλτρο δεν θα πηγαινε χαμενο. Θα εμπαινε και στο επομενο (μεγαλυτερο) ενυδρειο, αντι να αγοραστει τοτε αλλο φιλτρο.

Φιλε Χαρη, το φιλτρο σου ειναι το 2211 (classic150) της Eheim. Mε ονομαστικη ροη 300l/h και καταλληλο οπως λεει η εταιρεια για ενυδρεια 50-150 λιτρα.
Μια χαρα λυση για μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-18, 23:56
thrasyvoul Ο χρήστης thrasyvoul δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2018
Περιοχή: πλατανιας Χανιων
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες και Καλή Χρονιά!
Ποιό φίλτρο έχεις και κάνει θόρυβο? (μήπως μπορεί να διορθωθεί)
Εδώ είχα κάνει κάποιες προτάσεις για αντίστοιχο ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=25
Το φιλτρο αυτο ειναι αγορασμενο πριν 7-8 χρονια δεν γραφει κατι εξωτερικα, παντως πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειπε το ιδιο με εσενα ,να μην παρω αλλο και να κοιταξουμε να το διορθωσουμε,μου εδωσε μια αντλια νερου γιατι εχω δει οτι αυτη κανει τον θορυβο αλλα οταν ηρθα σπιτι ειδα οτι ηταν μεγαλυτερη σε μεγεθος και δεν χωρουσε στο φιλτρο που εχω,επομενως θα παω την δευτερα να την αλλαξω. Επισης ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας,αν και εχω διαβασει αρκετα για στρωσιμο ενυδρειου αλλα επειδη δεν ειναι και τοσο απλα και κατανοητα απο ολους τους αρχαριους, απο το πετ σοπ μου ειπανε για στρωσιμο να ριξω μεσα ενα φαρμακο αντι-χλωρικο μαζι με ενα για βακτηρια και μετα απο 7-10 μερες να ξαναριξω αυτο για τα βακτηρια και μετα απο καμια εβδομαδα μπορω να βαλω τα πρωτα μου ψαρακια, απο τεστ νερου που τον ρωτησα αν πρεπει να αγορασω μου ειπε οτι επειδη ειναι ακριβα αν θελω να του παω εκει δειγμα απο το νερο να το ελεγξει αυτος πριν βαλω μεσα τα ψαρακια, επισης μαζι με το στρωσιμο που ξεκινησα εβαλα μεσα και 2 αληθινα φυτα που αγορασα απο εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-18, 00:45
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα θα ηταν σπαταλη αλλα επειδη στα 50 λιτρα κανεις δεν αντεχει για πολυ καιρο,
εγω στο πρωτο μου ενυδρειο (60 lt ) αντεξα παντως 10 μερες ακριβως , μετα πηρα ενα 240 lt και παλι μικρο ειναι ..το μετανιωσα..
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-18, 13:22
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το ΕΗΕΙΜ Classic 150 το έχω χρόνια σε 60αρι και είναι ότι πρέπει για αυτά τα λίτρα καθώς εκτός της ικανοποιητικής χωρητικότητας του κάδου καταφέρνει ροή σε όλα τα σημεία του ενυδρείου χωρίς η έντασή της να ενοχλεί τα ψάρια. Αν μάλιστα χρησιμοποιηθεί και σπρευ μπαρ, ακόμα καλύτερα.

Τεστ να αγοράσεις, δεν το συζητάμε. Δεν είναι έξοδο, είναι επένδυση! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είσαι σίγουρος για την κατάσταση του ενυδρείου σου και αν δεν μετράς (ιδιαίτερα στην αρχή μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο και να αποκτήσεις εμπειρία) τελικά θα πληρώσεις περισσότερα λεφτά σε ψάρια, φάρμακα κλπ.
Εκτός τούτου, τα 50 λίτρα είναι πολύ λίγα. Σε τέτοια μικρά ενυδρεία με το παραμικρό λάθος νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνίες και γενικά όλες οι τιμές/παράμετροι μπορεί να εκτιναχθούν στα ύψη σε χρόνο μηδέν και να χάσεις τα ζωντανά σου χωρίς να προλάβεις να κάνεις το παραμικρό. Αν δεν μετράς σωστά δεν θα ξέρεις ούτε τι γίνεται ούτε πως να το διορθώσεις.

¶ποψή μου επίσης είναι να πας το στρώσιμο με τον παραδοσιακό τρόπο και όχι με ζουμιά ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει η δουλειά. Εκτός αν μπορείς να βρεις από κάπου μπόλι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-18, 18:50
thrasyvoul Ο χρήστης thrasyvoul δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2018
Περιοχή: πλατανιας Χανιων
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ok σε ευχαριστω, επισης θελω να ρωτησω σχετικα με την θερμοκρασιο,εχω τον θερμοστατη στους 26 βαθμους και στην απεναντι μερια εχω βαλει το θερμομετρο και ενω το ενυδρειο δουλευει 2,5 μερες το θερμομετρο δειχνει σταθερα 22 βαθμους, τι να κανω?να δυναμωσω τον θερμοστατη?ποσους βαθμους θα πρεπει να εχω ιδανικα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-18, 20:16
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πόσα βατ είναι ο θερμοστάτης σου;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-18, 20:53
thrasyvoul Ο χρήστης thrasyvoul δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2018
Περιοχή: πλατανιας Χανιων
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα βατ είναι ο θερμοστάτης σου;
Ειναι 75W.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-18, 21:51
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Οι θερμοστάτες και ανάλογα την εταιρία έχουν απόκλιση από αυτό που γράφουν, συνήθως τους σετάρουμε με ένα αξιόπιστο θερμόμετρο που το εμπιστεύεσαι (γιατί και σε αυτά υπάρχουν αποκλίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-18, 23:24
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο πρωτο μου ενυδρειο (60 lt ) αντεξα παντως 10 μερες ακριβως , μετα πηρα ενα 240 lt και παλι μικρο ειναι ..το μετανιωσα..
Χαχα!κι εγω απο 60αρι σε 300αρι ειχα παει.και μετα ηθελα μεγαλυτερο.
Τωρα εχω παρει ενα 400αρι και το'χω στην αναμονη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thrasyvoul Εμφάνιση μηνυμάτων
ok σε ευχαριστω, επισης θελω να ρωτησω σχετικα με την θερμοκρασιο,εχω τον θερμοστατη στους 26 βαθμους και στην απεναντι μερια εχω βαλει το θερμομετρο και ενω το ενυδρειο δουλευει 2,5 μερες το θερμομετρο δειχνει σταθερα 22 βαθμους, τι να κανω?να δυναμωσω τον θερμοστατη?ποσους βαθμους θα πρεπει να εχω ιδανικα?
Αν η αντλια του φιλτρου σου δεν λειτουργει σωστα και δεν υπαρχει αρκετη ροη στο ενυδρειο.σου τοτε λογικο ειναι να μην ζεσταινεται και σωστα το νερο. Επισης αυτο μπορει να συμβαινει κι αν ο θερμαντηρας ειναι σε σημειο που δεν εχει καλη ροη ακομα κι αν δουλευει το φιλτρο καλα.
Εκτος κι απ'αυτο που ειπωθηκε ηδη, οτι πολλες φορες οι αναγραφομενες θερμοκρασιες που ρυθμιζουμε τος θερμαντηρες δεν συμβαδιζουν με τις πραγματικες και θελει προσπαθεια για να βρουμε που πρεπει να ρυθμιστει ή να μπει ενας controller και να τον εχουμε τερμα τον θερμαντηρα.και ανεμιστηρακια το καλοκαιρι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 06-01-18 στις 23:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-18, 23:49
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

http://www.ebay.com/bhp/stc-1000

εδω εισαι...
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-18, 09:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tanganyika Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προτιμάτε με πλαστικό αισθητήρα όπως αυτόν
https://www.ebay.com/itm/Elitech-STC...19.m1438.l2649
αλλά να ξέρετε πως πλέον από Κίνα μπορεί να κάνει και 2-3 μήνες να έρθει (αν έρθει)
και ανάλογα με τα κέφια του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ να πληρώσεις 3 Ευρώ ή 15 +ΦΠΑ για όσο το εκτιμήσει αυτός ή και τίποτα.
Για αυτό ίσως είναι καλύτερα αυτός από Αγγλία
https://www.ebay.com/itm/Elitech-STC...19.m1438.l2649
που θα έρθει σε 7 με 10 ημέρες σίγουρα και δεν πληρώσεις και κάτι άλλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-18, 11:05
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προτιμάτε με πλαστικό αισθητήρα όπως αυτόν
https://www.ebay.com/itm/Elitech-STC...19.m1438.l2649
αλλά να ξέρετε πως πλέον από Κίνα μπορεί να κάνει και 2-3 μήνες να έρθει (αν έρθει)
και ανάλογα με τα κέφια του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ να πληρώσεις 3 Ευρώ ή 15 +ΦΠΑ για όσο το εκτιμήσει αυτός ή και τίποτα.
Για αυτό ίσως είναι καλύτερα αυτός από Αγγλία
https://www.ebay.com/itm/Elitech-STC...19.m1438.l2649
που θα έρθει σε 7 με 10 ημέρες σίγουρα και δεν πληρώσεις και κάτι άλλο
Σωστος ο Τακης , απο αγγλια 1000 φορες , λαθος δικος μου απλα ηθελα να του δειξω πιο πολυ τον controller παρα απο που θα το αγορασει , και εγω Αγγλια τον πηρα ..σε μια εβδομαδα ηταν εδω , ερχεται με απλο ταχυδρομειο, δεν στον δινουν στα χερια ..τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση τον βρηκα μεσα στα μια γλαστρα εκει μου τον ειχε αφησει το ταχυδρομος !!
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 450 ΛΙΤΡΩΝ. Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 19-01-05 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06085 seconds with 13 queries