Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-06-16, 08:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolisn Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρέλαβα τα νέο μου εξωτερικό φίλτρο (Tetra EX1200 plus) και μέσα, εκτός από τα σφουγγάρια είχε και κεραμικά δακτυλίδια και κάτι πλαστικές μπάλες τις οποίες ονομάζει bio balls.

έχω όμως κάποιες απορίες.

1. Το κεραμικά δακτυλίδια υπάρχουν σε δύο τύπους, για μηχανική φίλτρασει και για βιολογική. Αυτά που έχω εγώ για ποιο σκοπό είναι, Πως τα ξεχωρίζω ? για βιολογική φίλτρανση είναι πορώδη και όχι με γυαλιστερή/λεία επιφάνεια. Αυτά που έχει, είναι για μηχανική όπως βλέπω εδώ http://www.tetra.net/en/en/aquaristi...a-ex-1200-plus
2. Τα bio balls κάνουν τίποτα ή να τα καταργήσω και να βάλω siporax στο διαμέρισμα αυτό (το φίλτρο έχει 4 διαμερίσματα). εγώ θα έβαζα σιποραξ
3. Μέσα στο φίλτρο έχει και ενεργό άνθρακα σε μόρφή σφουγγαριού και σε μορφή κόκκων. Τα αφήνω μέσα ή τα βγάζω ? τον άνθρακα τον βάζουμε στην έναρξη λειτουργίας του ενυδρείου για να απορροφήσει τυχόν τοξικά ή μετά από θεραπεία για να τραβήξει τα φάρμακα. Βάλε βιολογικό στη θέση του.

Ακούω με μεγάλη προσοχή της απόψεις σας. Να το στήσω σωστά από την αρχή για να μην έχω αλλαγές μετά.
Καλορίζικο!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-06-16, 14:55
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolisn Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρέλαβα τα νέο μου εξωτερικό φίλτρο (Tetra EX1200 plus) και μέσα, εκτός από τα σφουγγάρια είχε και κεραμικά δακτυλίδια και κάτι πλαστικές μπάλες τις οποίες ονομάζει bio balls.

έχω όμως κάποιες απορίες.

1. Το κεραμικά δακτυλίδια υπάρχουν σε δύο τύπους, για μηχανική φίλτρασει και για βιολογική. Αυτά που έχω εγώ για ποιο σκοπό είναι, Πως τα ξεχωρίζω ?
2. Τα bio balls κάνουν τίποτα ή να τα καταργήσω και να βάλω siporax στο διαμέρισμα αυτό (το φίλτρο έχει 4 διαμερίσματα).
3. Μέσα στο φίλτρο έχει και ενεργό άνθρακα σε μόρφή σφουγγαριού και σε μορφή κόκκων. Τα αφήνω μέσα ή τα βγάζω ?

Ακούω με μεγάλη προσοχή της απόψεις σας. Να το στήσω σωστά από την αρχή για να μην έχω αλλαγές μετά.

Με γεια τον κινέζο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-06-16, 14:43
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Χτες το έβαλα σε λειτουργία, παράλληλα με το εσωτερικό που έχω μέχρι να στρώσει.
Είναι τελείως αθόρυβο, έχει ωραία ροή και έχει μπόλικο χώρο για βιολογικό υλικό. Το γέμισα με σιποραξ και ελαφρόπετρα.
¶ντε να δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-07-16, 17:25
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Μία ερώτηση σχετικά με το spray bar. Τώρα όπως έχω βάλει το φίλτρο, η εισαγωγή είναι πίσω δεξια και το spray bar το έχω στην μέση γιατί δεν έφτανε το λάστιχο. Δεν μπορώ να αποφασίσω προς τα που να ρίξω την ροή του. Αν την ρίξω μπροστά φτάνει μέχρι το μπροστινό τζαμί. Τώρα την έχω να κοιτάει προς τα κάτω. Εσείς τι λέτε???
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-07-16, 19:49
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Με κληση προς τα πανω,ειναι
καλοκαιρι
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-07-16, 20:14
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μπροστα γιατι θελουμε να χτυπαει στο μπροστινο τζαμι και να δημιουργειται καλη ροη. Ελαφρως προς τα πανω για να δημιουργειται στοιχειωδης αναταραξη (οχι τρικυμια) για να οξυγονωνεται το νερο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-07-16, 20:23
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Όταν το γυρίζω προς τα πάνω και χτυπάει στο απέναντι τζάμι, κάθε φορά που περνούν τα ψάρια από εκεί παλεύουν για να ξεπεράσουν το σημείο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-07-16, 20:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα που έχεις δεν έχουν θέμα με τη ροή.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-07-16, 20:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βαλε ενα βιντεο να δουμε αν ειναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-07-16, 20:33
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Αν το ενυδρείο είναι τροπικό και έχει ψάρια σαν τα guppies ή τέτρα είναι το ίδιο ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αθόρυβο εξωτερικο φίλτρο για 180 λιτρα dinelos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 17-04-16 16:24
Αθόρυβο εσωτερικό φίλτρο για 60L carvefish21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-11-13 22:42
Καλύτερο & Αθόρυβο Εσωτερικό φίλτρο για 60 λίτρα danny Αρχάριοι γλυκού νερού 18 05-05-13 22:56
Ποιο εξωτερικό φίλτρο είναι αθόρυβο; kapetanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 30-01-10 01:40
Αθόρυβο φίλτρο infodigger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 17-04-07 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05987 seconds with 14 queries