Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-16, 00:25
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή Διαφορα πιεσης σε εξωτερικο ρεακτορ.

Κατάλαβα ενα σημαντικο πρόβλημα ανάμεσα σε κάποιους ρεακτορες διοξειδίου και θα ήθελα να το επιβεβαιώσετε.Υπάρχει αυτος
http://www.ebay.com/itm/UP-aqua-Inli...2744703?_ul=AR
Ο οποίος ξέρω ότι δουλεύει με αρκετά μεγαλη πίεση κ ίσως την υψηλότερη από όλους τους υπολοιπους.Ας πάρουμε και τον ista max mix όπου η ροη είναι θα έλεγα ελεύθερη χωρίς καμία πίεση.
Χρησιμοποιώ την ίδια μπουκαλα σε δυο ενυδρεία και έχω παρει ενα co2splitter με δυο μικρομετρικες,αλλα θα ήθελα να δούμε και την περίπτωση που ήταν μια DIY διχάλα με βανακια.Λεω λοιπόν ότι στην περίπτωση της DIY διχάλα,ολο το διοξειδιο θα πηγαίνει στον max mix ακόμα κ αν έχω το βανακιτου μόλις ανοιχτο.Δεν ξέρω αν με τις μικρομετρικες μπορώ να κάνω καλύτερη ρύθμιση κ να έχω και από τις δυο μεριές διοξειδιο.μαλλον θα μπορώ?
Στα DIY βανακια όμως δε νομίζω να υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί αυτο,εσεις τι λέτε?
Επίσης να κάνω μια ακόμα παρατήρηση προ επιβεβαιωση,στην περίπτωση μιας κ μόνο μικρομετρικης στο ρεακτορ του λινκ που έβαλα για να βγαίνει ο ίδιος αριθμός φυσαλίδων ανά λεπτο σε συγκριση με το max mix ή κάποιο άλλο είδος ρεακτορα..παρατηρησα ότι η μικρομετρικη πρέπει να είναι ενα τεταρτο του κυκλου περισσότερο ανοιγμένη, μην πω κ παραπάνω...εγω το εξηγώ εξαιτίας της διαφοράς πίεσης που λειτουργούν οι δυο διαφορετικοί ρεακτορες,ειμαι σωστος?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-16, 07:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να μη βάλεις βανάκια. Θα σου πρότεινα να βάλεις βιδωτές βελονοειδή , σαν και αυτές http://www.ebay.com/itm/Aquarium-2-3...N35NGHJWJCVCvA για να μην έχεις απώλειες co2 , και μετά 2 μετρητές φυσαλίδων
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-16, 12:26
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Και μιας κ μιλαμε περι προβληματων ξερετε αν ο ακολουθος μπορει να ανοιχτει για να καθαριστει και πως?
http://www.ebay.com/itm/UP-aqua-Inli...2744703?_ul=AR

Να συμπληρωσω οτι μετα απο δοκιμη μονο με αυτο το ρεακτορ και ελεγχο για διαρροη παρατηρω πως μετα απο 1-2 λεπτα οι φυσαλιδες στο μετρητη μειωνονται κ δεν ξεπερνουν τη 1 ανα δευτερολεπτο.Αν αποκλεισω τη διαρροη ειναι δυνατο να μη μπορουν να αυξηθουν οι φυσαλιδες λογω του συγκεκριμενου ρεακτορ?Η πιεση στο μανομετρο δειχνει 1,8-1,9
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μιας κ μιλαμε περι προβληματων ξερετε αν ο ακολουθος μπορει να ανοιχτει για να καθαριστει και πως?
http://www.ebay.com/itm/UP-aqua-Inli...2744703?_ul=AR

Να συμπληρωσω οτι μετα απο δοκιμη μονο με αυτο το ρεακτορ και ελεγχο για διαρροη παρατηρω πως μετα απο 1-2 λεπτα οι φυσαλιδες στο μετρητη μειωνονται κ δεν ξεπερνουν τη 1 ανα δευτερολεπτο.Αν αποκλεισω τη διαρροη ειναι δυνατο να μη μπορουν να αυξηθουν οι φυσαλιδες λογω του συγκεκριμενου ρεακτορ?Η πιεση στο μανομετρο δειχνει 1,8-1,9
Να συμπληρωσω και παλι οτι εχωκαταλαβει οτι το αεριο δε μπορει να περασει να ανεση το κεραμικο μεσα στο ρεακτορ...γιατι το λεω αυτο,αν βγει το σωληνακι μετα το φυσαλιδομετρητη και ανοιξω το διοξειδιο να δω τη ροη παει σφαιρα,αρα το θεμα το εχει μετα που μπαινει στον ρεακτορ....καλα ειναι δυνατον ουτε μια ανα δευτερολεπτο να μη μπορει να περασει με ανοιχτη τη μικρομετρικη?
Μηπως τελικα κ αυτοι ειναι μαπα κ θελουν αλλαγμα?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos84 : 05-05-16 στις 12:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-16, 12:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εαν εχεις το νεο μοντελο ξεβιδωνει και καθαριζεται. Aυτο που βλεπω στo ebay ειναι το παλιο που δεν ανοιγει. Καποιοι βαζουν οξυζενε με μια συριγγα μεσα στο θαλαμο και το αφηνουν να καθαρισει. Εννοειται το εχουμε αποσυνδεσει απο το φιλτρο.

Εδω οι διαφορες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-16, 12:47
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν εχεις το νεο μοντελο ξεβιδωνει και καθαριζεται. Aυτο που βλεπω στo ebay ειναι το παλιο που δεν ανοιγει. Καποιοι βαζουν οξυζενε με μια συριγγα μεσα στο θαλαμο και το αφηνουν να καθαρισει. Εννοειται το εχουμε αποσυνδεσει απο το φιλτρο.

Εδω οι διαφορες.
Αν εννοεις στο θαλαμο αεριου μετα πως το βγαζουμε?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-16, 13:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Με συριγγα και βελονα ή βαλε στη συριγγα ενα μικρο κομματι σωληνα αεραντλιας και συνδεσε το στην υποδοχη του αεριου.

Επισης βαλε το atomiser σε δοχειο με ξυδι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-16, 13:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχω δοκιμάσει και το παλιότερο και το νεότερο που ξεβιδώνει, και τα 2 με βασάνισαν... Μετά από λίγο καιρό το κεραμικό βουλώνει εντελώς.. Το καθάριζα με χλωρίνη κλπ, του έβαλα μαύρη ταινία γύρω γύρω να μην μπαίνει καθόλου φως... βάσανο...
Το πόσο CO2 θα σου διαλύσει εξαρτάται και από την ροή του φίλτρου σου, καθώς και από το μήκος του σωλήνα μετά τον ριάκτορα!! πρέπει ο ριάκτορας αυτός να είναι όσο πιο κοντά στην έξοδο του φίλτρου...
Γενικά δεν τον προτείνω σε κανέναν πλέον.. Είναι το ίδιο πράγμα με τον κλασικό γυάλινο εσωτερικό, με την διαφορά ότι οι μικρές φυσαλίδες έχουν μεγαλύτερη απόσταση (και τυρβώδη ροή) μέσα στον σωλήνα για να διαλυθούν, απ' ότι ανεβαίνοντας στην επιφάνεια του ενυδρείου με τον γυάλινο..
Την καλύτερη διάχυση την έχω με τους εξωτερικούς με τις φτερωτές...
Αυτό που σου είπε ο Τάκης είναι μονόδρομος για περισσότερα από ένα ενυδρεία!!
Ακόμα και η υψομετρική διαφορά των 2 δαχυτήρων π.χ. μέσα σε 2 ίδια ενυδρεία, θα σου προκαλέσει διαφορά στην ροή του CO2..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-16, 14:55
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Και εγώ θεωρώ αυτούς με τις φτερωτός τους καλύτερους,αλλα πράγματι οι φτερωτή κολλάνε μετά από μικρή χρηση κ χρειάζονται καθάρισμα....μιλω για τον ista max mix καθώς κ τον τούρμπο.Τελικά ίσως περί να τα δούμε όλα συνδυάστηκαν για να καταληξει κάποιος στον καλύτερο.... τι να τον κάνω τον μαξ μιξ αν κάθε τριμηνο θελει άνοιγμα ή συχνότερα? Το λέω γιατί το συγκεκριμένο το δοκίμασα κ το βάλε βγαλε δεν είναι κ το ευκολότερο πράγμα.
Για να επανέλθω στο θέμα εσύ δηλαδή μου λες ότι βουλωσε,ετσι???
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-16, 23:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Οι inline κεραμικοί ναι βουλώνουν... Για την πρώτη έκδοση δεν το συζητάω καν...
Σε μερικούς όντως κόλλαγαν οι φτερωτές και κάποιοι άλλοι είχαν διαρροές.. 2 turbo που έχω πάνω από ένα χρόνο δεν έχουν πάθει τίποτα!! Είναι σε απόλυτο σκοτάδι και δεν έχουν πιάσει τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τρελη διαφορα πιεσης μεταξυ eheim 2028 και eheim 1250 Κουραμπιές Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 12-10-12 13:08
ΠΤΩΣΗ ΠΙΕΣΗΣ antonis1988 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 03-05-11 17:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04520 seconds with 13 queries