Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-16, 10:41
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Κατασκευή καπακιού με ανεμιστήρες

Καλημέρα σας,

Έχω ένα Rehau 300 lt. Το καπάκι του ενυδρείου αποτελείτε από 5 κομμάτια.
Έχει 3 «φλαπς» (μακρόστενες λουρίδες οι οποίες σηκώνονται και κατεβαίνουν αν θέλεις) και 2 κομμάτια στα οποία από κάτω είναι συνδεδεμένα τα φώτα και τα μπαλαστ.

Σκέφτομαι για τους καλοκαιρινούς μήνες να φτιάξω ένα «στενόμακρο» καπάκι σαν την πίσω λουρίδα που έχει (120 χ 10 cm) από μαύρο πλεξιγκλάς, και σε αυτή να ανοίξω τρύπες για τα ανεμιστηράκια.
Επειδή το φάρδος είναι 10 cm αναγκαστικά θα πάω σε ανεμιστηράκια 80mm x 80mm.
Έχω βρει αυτά σαν "αθόρυβα" (παίζει μεγάλο ρόλο ο θόρυβος στο σπίτι, σε οτιδήποτε δεν έχει επιλεγεί από το έτερον ήμισυ) και αρκετά δυνατά ως προς την απόδοση.

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-...m-p-PER.650186

Για τα 300 λίτρα που είναι το ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω 5 ανεμιστηράκια (4 να βάζουν αέρα και το ένα να βγάζει τον αέρα). Τα ακροφύσια από τα ανεμιστηράκια θα τα αφήσω όπως είναι με το «κλιπς-καρφάκια» και στην κεντρική γραμμή καλωδίου που θα συνδέει και τα 5 ανεμιστηράκια θα βάλω 5 διακλαδώσεις με αρσενικά φις για να κουμπώνουν τα θηλυκά από τα ανεμιστηράκια.

Επειδή δεν υπάρχει χώρος για να βάλω κανάλι πλαστικό και να βάλω μέσα το κεντρικό καλώδιο σκέφτομαι να περάσω όλη γραμμή με θερμομονωτικό μακαρόνι και μετά να την βάλω σε σωλήνα πλαστικό που θα πέφτει πίσω από το ενυδρείο ως την είσοδο του stc .

Επειδή τα 120cm του πλέξι σίγουρα θα χρειαστούν μια σταθεροποίηση σκέφτομαι να βάλω περιμετρικά πηχάκι πάχους 0,5 cm (σαν κορνίζα)και κάποια κάθετα σε διάφορα σημεία στη μέση.

Οποιαδήποτε άποψη – συμβουλή – γνώμη είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-16, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραίος !!
Για το καπάκι σωστά λες πως πρέπει να βάλεις πλαίσιο/κόντρα/νευρο περιμετρικά και να βάλεις και αρκετά κατά πλάτος, να κάνεις δηλαδή κυψέλες.
θα πας να τα πάρεις έτοιμα κομμένα Λάμπρο ή θα τα κόψεις εσύ ;
Πάχος 3αρι ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-16, 11:09
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τάκη καλημέρα. Στον Σπακούρη θα πάω να τα πάρω και θα ζητήσω να μου τα κόψουνε.
Τώρα για το πάχος φοβάμαι λίγο το 3αρι και σκεφτόμουν για 5αρι. Δεν ξέρω. ποια είναι η γνώμη σου?
Παρεπιπτόντως τα ανεμιστηράκια θα πρέπει να είναι πάνω από την επιφάνεια του πλέξι ή μέσα από την επιφάνεια (δηλαδή προς τη μεριά του νερού)?

Θα χρειαστώ και προστατευτικό διχτάκι για την σκόνη στα ανεμιστηράκια ή όχι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-16, 11:13
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον κατι τετοιο παω να φτιάξω κι εγω για το rehau 400 που εχω.... για 5αρι κοιτουσα εγω για ναμην εχει ταλάντωση αν και τα δικα του φλαπς ειναι πολυ λεπτά αλλα δεν ειναι πλεξιγκλας...

Το διχτακι νομιζω ειναι άχρηστο
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-16, 11:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λάμπρο αν γίνουν κυψέλες δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να είναι 5αρι το πλεξι, και ειδικά αν το πλάτος των κάθετων να είναι 5 εκατοστά, θα έλεγα πως το 5αρι βάρος θα προσθέσει που κάποια στιγμή θα στραβώσει και αυτό αν δεν έχει το σωστό σχήμα. Σκέψου μόνο πως το δικό μου το καπάκι στη ταράτσα είναι 120 Χ 50 3αρι και το έχεις δει πως στέκεται, το περιφερειακό τελάρο μαζί με τα ενδιάμεσα το κρατάνε πολύ καλά.
Τα ανεμιστηράκια για λόγους αισθητικής θα τα έβαζα από μέσα, στην απόδοση δεν έχουν διαφορά, ίσως και από μέσα να χαλάσουν πιο γρήγορα αλλά οπτικά δεν θα ήθελα να τα βλέπω και ειδικά αν το ενυδρείο είναι σε σαλόνι.
Τα φιλτράκια για σκόνη κόβουν απόδοση, για αυτό προτιμώ για αισθητικούς λόγους αλλά και για προστασία να μη βάλεις κανείς κανα δάχτυλο ή να μη μπει κανα αντικείμενο κάτι σαν και αυτό αλλά χωρίς τα σφουγγάρια



ή σαν και αυτά τα μεταλικά αλλά σκουριάζουν και το χρώμα ξεχωρίζει, αν είναι μαυρα καλύτερα



στο φυτεμένο έχω τα πρώτα, στα συννεφάκια έχω τα μεταλλικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-16, 11:24
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Irakles, τα ίδια είναι το 300 και το 400 (τι βλακεία έκανα και δεν πήρα από την αρχή το 600..τεσπα).

Με το καπάκι αυτό αντί να το περνάς στην υποδοχή που έχει αριστερά και δεξιά το κανονικό "φλαπ", απλά το ακουμπάς σαν τελαράκι από πάνω. Για αυτό θέλω να το δεσω περιμετρικά για να είναι στιβαρό.

Απλά θέλω να μάθω αν τα ανεμιστηράκια που βρήκα κάνουν (αν τα έχει βάλει κάποιος και τα ξέρει) και αν θα χρειαστώ περισσότερα ?

Μετασχηματιστές και τα λοιπά είναι εύκολο να βρεις μεταβλητής τάσης στον κατουμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-16, 11:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα ανεμιστηράκια δεν ξέρω αλλά θα ήθελα να μάθω τι δουλειά κάνουν.
Στο δικό μου (130 λίτρα) έχω 2 ανεμιστηράκια, εσύ Λάμπρο δεν θα πρέπει να βάλεις 4 ;
Βάζεις και τον μετασχηματιστή στα 9v ή στα 6v να μη κάνει θόρυβο και με τις μεγάλες ζέστες τον ανεβάζεις στα 12v
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-16, 11:53
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Στο σπίτι μου που εχω σχετικά καλη μόνωση με ενα 12αρι ανεμηστηρακι κραταω την θερμοκρασία γυρω στους 26 το καλοκαίρι.. αλλα θελω να βαλω και το συγκεκριμένο το εχω απο εξω με ανοιχτό το ενα φλαπ οποτε λεω να βαλω δυο να φησανε μεσα και ενα εξω και θα ειμαι κομπλέ.. θα βαλω και λεντ αντι τις τ5 που βγαζουν θερμοκρασία οταν ολα τα καπακια ειναι κλειστά οποτε δεν νομιζω να χρειάζεσαι κι εσυ κατι παραπανω, εκτος και αν γίνεται φουρνος εκει που εχεις υο ενυδριο
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-16, 12:23
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σπίτι μου που εχω σχετικά καλη μόνωση με ενα 12αρι ανεμηστηρακι κραταω την θερμοκρασία γυρω στους 26 το καλοκαίρι.. αλλα θελω να βαλω και το συγκεκριμένο το εχω απο εξω με ανοιχτό το ενα φλαπ οποτε λεω να βαλω δυο να φησανε μεσα και ενα εξω και θα ειμαι κομπλέ.. θα βαλω και λεντ αντι τις τ5 που βγαζουν θερμοκρασία οταν ολα τα καπακια ειναι κλειστά οποτε δεν νομιζω να χρειάζεσαι κι εσυ κατι παραπανω, εκτος και αν γίνεται φουρνος εκει που εχεις υο ενυδριο
Μπα, δε νομίζω να γίνεται "φούρνος", (εκτός βέβαια από τις ημέρες που είναι κλειστό όλο το σπίτι και λείπουμε σε διακοπες, και που ουσιαστικά για αυτές το θέλω). Τις άλλες ημέρες κάνει ρεύμα με τα παράθυρα ανοικτά και το σπίτι δεν ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία.
¶φήστε που ακούω και την κλασική ατάκα: “Μακάρι να ανησυχούσες και για εμάς όσο ανησυχείς για τα «ψάρια» σου”.
Οπότε μετά εμφανίζετε και το συννεφάκι πάνω από το κεφάλι μου που γράφει μέσα «..Ναι, αλλά τα ψαράκια μου δεν γκρινιάζουν τόσο».
χαχαχαχαχαχα....

Τέλος πάντων, θα πάω μάλλον την άλλη εβδομάδα για την αγορά (πλεξι & ανεμιστήρων) και θα ξεκινήσω την ετοιμασία.
Στη μέση του "Φλαπ" σκέφτομαι να κάνω και μια τρύπα για να μπαίνει η αυτόματη ταίστρα. Θα το δω και αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-16, 12:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη μέση του "Φλαπ" σκέφτομαι να κάνω και μια τρύπα για να μπαίνει η αυτόματη ταίστρα. Θα το δω και αυτό...
Αυτό θέλει προσοχή !!
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-16, 13:04
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Καπου εκει στη μεση θα την βαλω κι εγω αλλα λογικα θα θελει πλαίσιο απο κατω τετράγωνο γιατι θα ειναι πιο αδύναμο το σημειο...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-16, 13:09
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Για να τα βαλεις απο μεσα δεν εχεις θεμα ,τα εχω ετσι τρια χρονια περιπου με σωστη μονωση εννοειτε,για τα ανεμιστηρια τα αθορυβα καλο θα ηταν να τα αποφυγεις εγω στις μεγαλες ζεστες τα ξηλωσα και εβαλα τα κλασικα γιατι δεν εκαναν τιποτα (αλλη μαρκα απο αυτα που εχεις βαλει) βεβαια τα δοκιμαζεις και βλεπεις αν σε καλυπτουν τα δικα μου ηταν και μικρα (60mm)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-16, 13:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά η ταίστρα θέλει κάποια προσοχή, γιατί αν έχουμε φυλλαράκια για τροφή , και ρίξει όταν θα λειτουργούν τα ανεμιστηράκια, τότε όλη η τροφή θα σκορπίσει έξω, για αυτό ή βάζεις μόνο πελετ ή βάζεις χρονοδιακόπτη να κλείνουν τα ανεμιστηράκια όταν είναι η ώρα του ταΐσματος.
Προσωπικά έκανα κάτι άλλο, έφτιαξα μια βάση που βυθίζεται μέσα στο νερό και δεν υπάρχει έξοδος αέρα, και έτσι δεν σκορπίζεται η τροφή και ταυτόχρονα προσαρμόζω τη ταΐστρα σε αυτό γιατί η ταΐστρα μου είναι να προσαρμόζεται σε κάθετη επιφάνεια

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-16, 13:57
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Λοιπόν...

Η τρύπα στη μέση του "φλαπ", όντως θα γίνει σαν τετράγωνο γιατί θα έχει τα πηχάκια πάνω - κάτω, και αριστερά - δεξιά θα έχει τις κάθετες κόντρες. ¶ρα δεμένο.

Πάμε στην λογική της ταίστρας τώρα. Όταν έφτιαξα τον STC διάβασα καλά αυτά που είχε γράψει ο "Delta66", και την έξοδο για τους ανεμιστήρες την έχω σε μπρίζα σούκο. Οπότε θα μπει χρονοδιακόπτης να ανοίγει και να κλείνει τα ανεμιστηράκια την ώρα του ταίσματος.

Τα ανεμιστηράκια τα συγκεκριμένα δεν τα έχω δουλέψει ποτέ, απλά διάβσα αρκετά άρθρα με παρόμοια θέματα στο forum και προτάσεις που είχαν κάνει και για αυτό τα επέλεξα.
Για αυτό επίσης ρώτησα αν κάποιος τα έχει χρησιμοποιησει να μας πει την άποψη του ή αν κάποιος έχει άποψη για κάποια άλλα (αθόρυβα πάντα, αδιαπραγματευτος όρος).

Τάκη φοβερή η πατέντα, αλλά όσο δεν μας κάνεις μαθήματα αυτά είναι για να τα βλέπουμε μόνο ή ...........για να σε χώνουμε εσένα να μας τα φτιάχνεις!!!

χαχαχαχα

Θα ήθελα επίσης να ζητήσω συγνώμη από τους διαχειριστές γιατί νομίζω ότι το θέμα αυτό θα έπρεπε να το ανοίξω στα DIY οπότε αν κρίνουν ότι πρέπει να μεταφερθεί ας το κάνουν.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-16, 14:28
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Φιλε μου να σιγουρεψεις το πλεξι με το θεμα της θερμοκρασιας μη σου σκευρωσει, υπαρχουν πολλες αναφορες που φανταζομαι τα χεις διαβασει κι εσυ.Απο κει και περα εγω θα επαιρνα ανεμιστηρια με 3000rpm και θα τα δουλευα με λιγοτερα βολτ ετσι ωστε να μπορεις να τα φουλαρεις με τις πολλες ζεστες και να σαι σιγουρος..Εγω εχω 3 που φυσανε και τα 3 μεσα,με ανοιχτο ελαφρως το φλαμπ της ταίστρας και κανουν πολυ καλη δουλεια.Ενω οταν ειχα βαλει τα δυο μεσα και το ενα να τραβαει αερα προς τα εξω,(με την ταίστρα κλειστη)αργουσαν πολυ να μου ριξουν τη θερμοκρασια
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-03-16, 14:58
Το avatar του χρήστη Tetrakis
Tetrakis Ο χρήστης Tetrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2016
Περιοχή: chalkida
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα..Εγώ που έχω 360 λίτρα με 3 λοριδες στο καπάκι και από αυτές η μία είναι μόνιμα απούσα.σκέυτομαι να βάλω 4 ανεμιστήρακια να φυσάνε μέσα...θα γίνει δουλειά τι λέτε????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-03-16, 16:00
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου να σιγουρεψεις το πλεξι με το θεμα της θερμοκρασιας μη σου σκευρωσει, υπαρχουν πολλες αναφορες που φανταζομαι τα χεις διαβασει κι εσυ.Απο κει και περα εγω θα επαιρνα ανεμιστηρια με 3000rpm και θα τα δουλευα με λιγοτερα βολτ ετσι ωστε να μπορεις να τα φουλαρεις με τις πολλες ζεστες και να σαι σιγουρος..Εγω εχω 3 που φυσανε και τα 3 μεσα,με ανοιχτο ελαφρως το φλαμπ της ταίστρας και κανουν πολυ καλη δουλεια.Ενω οταν ειχα βαλει τα δυο μεσα και το ενα να τραβαει αερα προς τα εξω,(με την ταίστρα κλειστη)αργουσαν πολυ να μου ριξουν τη θερμοκρασια
Για αυτό έγραψα ότι θα το κάνω γύρω γύρω με πηχάκι και στη μέση κατά διαστήματα θα βάλω κόντρες με κομμάτια πλέξι 5 cm φάρδος.
Ε, αν στραβώσει και αυτό... (που δεν το νομίζω) τότε τι να πω???

έχεις κάποια συγκεκριμένα ανεμιστηράκια (αθόρυβα) 80 cm με αυτή την ροπη στρέψης ?
Αν ναι μπορείς να μου στείλεις κάποιο link?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-16, 18:08
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

http://www.e-shop.gr/sharkoon-power-...m-p-PER.804030
Λαμπρο αυτα εχω παρει εγω στα 12 βολτ ειναι θορυβωδη,αλλα τα δουλευα στα 6 και ηταν μια χαρα.Ειχα δοκιμασει κι ενα sharkoon με 1500rpm αθορυβο μεν αλλα πολυ ψοφιο
Γενικα μην περιμενεις να κανεις δουλεια και να μην ακουγονται καθολουΑλλιως πας σε μεγαλυτερη διαμετρο.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-16, 18:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λάμπρο αν θες λίγο θόρυβο, βάλε πιο πολλά ανεμιστηράκια αλλά να τα λειτουργείς σε πιο λίγα volt, 6 ή 9, και αν το καλοκαίρι πάτε διακοπές βάλτα στα 12V να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, άρα πάς για 6 ανεμιστηράκια για εμένα, και αν το καπάκι δεν έχει τρύπες για να φεύγει ο αέρας κάνεις και 2 τρύπες 8αρες, όσο είναι τα ανεμιστηράκια , βάζεις και 8 σίτες χωρίς τα σφουγγάρια , σαν και αυτές που σου έδειξα και καθάρισες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-16, 19:26
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Θα ψάξω και άλλο. Έχω διαβάσει αρκετές κριτικές για διάφορα ανεμιστηράκια, και θα διαβάσω και άλλο.
Ελπίζω να βρω κάποιο αθόρυβο και πολύστροφο στα 80 cm.
Τάκη λες αντί να βάλω ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα απλά να ανοίξω 2 τρύπες με πλαστικό προστατευτικό? Θα κάνει δουλειά πιστεύεις?
Φοβάμαι πολύ για τις ημέρες που θα λείπω.

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-03-16, 19:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Δες και τα konig κι αυτα εχουν φορεθει πολυ μηπως σου πει καποιος που τα εχει!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-03-16, 19:56
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και τα konig κι αυτα εχουν φορεθει πολυ μηπως σου πει καποιος που τα εχει!
Θέμη, σ' ευχαριστώ. Έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια για τα Konig.
Θα τα κοιτάξω και αυτά. Από όσο έχω διαβάσει τη μεγαλύτερη προσοχή πρέπει να δίνεις στις στροφές, μετά στο ρεύμα, και μετά στο επίπεδο θορύβου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-03-16, 00:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θ
Τάκη λες αντί να βάλω ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα απλά να ανοίξω 2 τρύπες με πλαστικό προστατευτικό? Θα κάνει δουλειά πιστεύεις?
Το θεωρώ άσκοπο και ίσως να μειώνει και την απόδοση, και αυτό γιατι δημιουργείτε μια ροή αέρα από το ένα ανεμιστηράκι προς το άλλο ανεμιστηράκι, ενω με τα κενά και τις τρύπες αυξάνεται η πίεση στο χώρο και φεύγει από όλα τα σημεία που μπορεί με αποτέλεσμα να υπάρχει ροή σε όλο το χώρο, άρα και εξάτμιση , άρα και μείωση της θερμοκρασίας

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο έχω διαβάσει τη μεγαλύτερη προσοχή πρέπει να δίνεις στις στροφές, μετά στο ρεύμα, και μετά στο επίπεδο θορύβου.
Τα CFM ή το m3/h είναι το καλύτερο κριτήριο, μπορεί να έχεις πολλές στροφές αλλά έλικες με μικρή επιφάνεια και άρα χαμηλότερη ροή από έναν αντίστοιχο με χαμηλές στροφές και μεγάλους έλικες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-16, 00:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Για φίλτρα κοιτά και για της Sharkoon τα αλουμινένια φίλτρα που έχει. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις άλλα ίσως με λίγο ψάξιμο να βρεθούν. Εγώ στο www.e-shop.gr τα είχα βρει κάποτε. Κάθονται και όμορφα πάνω στο ενυδρείο αν τα ανεμιστηρακια τα βάλεις από μέσα.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-16, 00:35
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Λάθος, υπάρχουν ακόμα και τώρα χα χα.

http://www.e-shop.gr/sharkoon-alumin...k-p-PER.804570
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-16, 00:50
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Είχα βάλει δύο f8 8άρια σε 120λ ενυδρείο,έχουν πολύ καλή απόδοση και είναι αρκετά ήσυχα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-03-16, 03:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φιλτρα κοβουν πολυ ψυξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-03-16, 08:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φιλτρα κοβουν πολυ ψυξη.
Κόβουν και πολύ μάλιστα, για αυτό στα δικά μου έβγαλα τα σφουγγαράκια και είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-03-16, 10:07
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

πολυ μεγαλο ρολο στον θορυβο παιζει και η στηριξη, χρησιμοποιησε τις βιδες που υπαρχουν για αυτα τα ανεμιστηρακια και τις ροδελες που δινουν για αυτα παλι.

Ειναι πολυ ευκολο να βαλεις ενα ρυθμιστικο (ποντεσιομετρο) ωστε να ρυθμιζεις ευκολα τις στροφες και να το φερεις ακριβως στα μετρα σου.

Φιλτρο μην βαλεις καθολου, κοβει απιστευτα πολυ.

Στο δικο μου κατι αλλο που βοηθησε πολυ, ειχα βαλει ανεμιστηρακι μικρο στο κουτι που ηταν ο μετασχηματιστης των λαμπων και το κρυωνε γιατι το καλοκαρι ανεβαζε πολυ θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-03-16, 10:11
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τα CFM ή το m3/h είναι το καλύτερο κριτήριο, μπορεί να έχεις πολλές στροφές αλλά έλικες με μικρή επιφάνεια και άρα χαμηλότερη ροή από έναν αντίστοιχο με χαμηλές στροφές και μεγάλους έλικες[/QUOTE]

Τάκη, καλά τα λες αλλά επειδή εγώ ψάχνω για 80αρι αυστηρά, όλοι έχουν πάνω κάτω τους ίδιους έλικες σε επιφάνεια. Απλά κάποιοι χρησιμοποιούν άλλες τεχνικές στην επιφάνεια του έλικα.

tsoui, Energy52, stanisalus18, Tanganyikas, delta66, σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Παρεπιπτόντως Konig σε 80αρι δεν βρήκα, αλλά δεν πειράζει γιατί νομίζω ότι βρήκα λύση.

Ένας φίλος με παρόμοιο επαγγελματικό αντικείμενο, χρειάστηκε να στήσει πρόσφατα ένα σύστημα ψυξης σε κουτί με κάποια Router. Βασική παράμετρος και σε αυτόν ήταν να είναι αθόρυβο.

Χρησιμοποίησε λοιπόν τα ίδια ανεμιστηράκια με αυτά που ήθελα αρχικά εγώ και έκανε τη δουλειά του.
Οπότε μάλλον θα τα δοκιμάσω και εγώ και βλέπουμε.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το πως θα στερεωθεί η ταίστρα, αλλά αυτό θα το δω μετά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή καπακιού soymaki DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 17-10-14 14:12
συμβουλές για κατασκευή καπακιού tzetzos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 18-02-14 20:59
Ανεμιστήρες για controller. Michalis... DIY . Φτιάχτο μόνος σου 41 27-05-13 22:23
κατασκευή καπακιού για χελωνιέρα giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 11-04-10 13:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09934 seconds with 14 queries