Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-01-17, 19:29
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Οποτε και 300 lt να γυριζει την ωρα, θα ειναι ενταξει για τα λιτρα μου και μια κανονικη ιχθιοφορτιση.

Sent from my SM-T110 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-01-17, 22:04
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ετσι ακριβως.

αν θες να βγαινει με περισσοτερη πιεση το νερο, απλα δοκιμασε πατεντες.
κλεισε καποιες τρυπες του spray bar, ή φτιαξε ενα μονος σου με πλαστικο σωληνα με μικροτερες και λιγοτερες τρυπες ή δοκιμασε diy αλλη εξοδο κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-01-17, 07:08
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Κατι που σκευτομουν, ειναι μηπως θα μπορουσε (αν ταιριαζε) να μπει η φτρωτη απο το 2210 (αν ειναι καλυτερα).
Ειδα να το κανουν (internet ) σε καποια echeim.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-01-17, 09:30
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ακριβως.

αν θες να βγαινει με περισσοτερη πιεση το νερο, απλα δοκιμασε πατεντες.
κλεισε καποιες τρυπες του spray bar, ή φτιαξε ενα μονος σου με πλαστικο σωληνα με μικροτερες και λιγοτερες τρυπες ή δοκιμασε diy αλλη εξοδο κλπ κλπ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costachri Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι που σκευτομουν, ειναι μηπως θα μπορουσε (αν ταιριαζε) να μπει η φτρωτη απο το 2210 (αν ειναι καλυτερα).
Ειδα να το κανουν (internet ) σε καποια echeim.

Ευχαριστω.
Καλημέρα σας.

Γιατί δεν ακούτε αυτό που σας είπα ???
ΔΕΝ βγάζει πιο πολύ ένταση στην έξοδο του. ΤΕΛΟΣ.
ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξεις φτερωτή (εκτός και είναι χαλασμένη η δική σου οπότε και θα την άκουγες και θα το έβλεπες). ΔΕΝ είναι εκεί το πρόβλημα (βασικά δεν έχει πρόβλημα, έτσι είναι η κατασκευή του και η δύναμη της αντλίας του).
ΔΕΝ χρειάζεται να ανοίξεις ούτε πιο μικρές ούτε πιο λίγες τρύπες σε άλλο spray bar. ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτε !!!

Για να στα αποδείξω αυτά που λέω (επείδή όπως είπα είχα και τα 3 και τα έχω δοκιμάσει ΟΛΑ) βγάλε το spray bar και άσε είτε μόνο τη σωλήνα είτε την έξοδο που είναι "μονή" σαν ράμφος πάπιας και δες με πόση ένταση βγάζει το νερό.
και επίσης δεν γυρίζει σε καμιά περίπτωση 300 λίτρα την ώρα !!!
Αυτά......
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-01-17, 09:41
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αν έχει καθαρές σωλήνες και φτερωτή, διόδους κτλ, η ροή είναι ικανοποιητική. Κάνε τον καθαρισμό και θα δεις μεγάλη διαφορά. Είναι 10 λεπτά υπόθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-01-17, 09:44
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχει καθαρές σωλήνες και φτερωτή, διόδους κτλ, η ροή είναι ικανοποιητική. Κάνε τον καθαρισμό και θα δεις μεγάλη διαφορά. Είναι 10 λεπτά υπόθεση.
Τα έχεις δουλέψει τα συγκεκριμένα φίλτρα ? Ποιό μοντέλο και σε τι ενυδρείο ?
Τα έχεις συγκρίνει με κάποιο άλλο ? αν ναι με ποιό ?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-01-17, 09:45
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Λαμπρο εδω εισαι λαθος...την πιεση μπορεις να την δυναμωσεις ακομα και σε αντλια 100 λ/ω .
Εδω δεν παιζει ρολο τα λιτρα που γυριζει η αντλια, αλλα με τι πιεση βγαινει το νερο.

τωρα το ποσα λιτρα γυριζει, δεν το ειχα και δεν ξερω.. βελτιωση ροης ομως μπορεις να πετυχεις σε οποιαδηποτε αντλια.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-01-17, 09:46
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Πριν τον καθαρισμό



Κατά τον καθαρισμό








Ροή νερού μετά τον καθαρισμό. Δυστυχώς δεν έχω από πριν να δείτε τη διαφορά αλλά φαίνεται καθαρά ότι η ροή μετά τον καθαρισμό είναι πέραν του δέοντος ικανοποιητική. Το συγκεκριμένο μάλιστα είναι το πιο μικρό της σειράς.
BORKED
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχεις δουλέψει τα συγκεκριμένα φίλτρα ? Ποιό μοντέλο και σε τι ενυδρείο ?
Τα έχεις συγκρίνει με κάποιο άλλο ? αν ναι με ποιό ?
Ελπίζω να σου αρκεί το πιο πάνω, έχω και το 2208 αλλά μην ανεβάζω και από εκείνο φωτό/video...

Έχω και άλλα φίλτρα, νιώθω τι μου γίνεται don't worry

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGR : 12-01-17 στις 09:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-01-17, 10:05
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Κώστα στο βίντεο που έβαλες προφανώς (αφού λες ότι είναι το μικρότερο) είναι το 2202. Σωστά ?
Το ότι βγάζει το νερό από το spray bar (που είναι το ποθετημένο ψηλά αρχικά) και το πηγαίνει στο σημείο που το πηγαίνει το θεωρείς εσύ οκ?

Το μεγάλο φύλλο από το φυτό που πέφτει επάνω του η έξοδος από την μια τρύπα του spray bar ίσα που το κουνάει.
Σε αντίστοιχο φίλτρο (από αυτά που αναφέρω πιο κάτω) το φύλλο θα είχε πάει από την άλλη πλευρά.
Στο 2208 που έχεις βλέπεις τόσο μεγάλη διαφορά στην πίεση σχετικά με το 2202 ?
Αν βάλεις ένα οποιοδήποτε αντίστοιχο Fluval, JBL, Aquanova, ξέρεις που θα το πετάει το νερό ?

Σε ένα 300 λιτρο (πάνω από 1.20 μήκος) υπάρχει περίπτωση να σε καλύψει ? και ας λέει ότι είναι 1300 λίτρα την ώρα ?

Τα γράφω αυτά όχι γιατί έχω κάποιο συμφέρον ή κώλυμα με τα συγκεκριμένα φίλτρα αλλά επειδή τα έχω δοκιμάσει για αρκετό καιρό σε διάφορα λίτρα και έχω προσωπική γνώμη.
Ήμουν μάλιστα από αυτούς που τα πρότειναν σε παιδιά σαν αθόρυβα και καλό value for money για μικρά και μεσαία ενυδρεία.

Tsala: την πίεση πως μπορείς να τη δυναμώσεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-01-17, 10:10
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εχασες την ουσία η οποια ειναι αν θα δει διαφορα με τον καθαρισμο η οχι και οχι αν εχει την ροη αλλων φιλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-01-17, 10:11
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αν το νερο βγαινει απο μικροτερες τρυπες ή και λιγοτερες , εχει μεγαλυτερη πιεση.
η ροη της αντλιας φυσικα παραμενει η ιδια.

Αν ταπωσεις πχ στο παραπανω βιντεο 3 τρυπουλες του spray bar, θα δεις οτι το νερο θα βγαινει με δυνατοτερη πιεση, αν ανοιξεις αλλες τρεις , η πιεση θα μειωθει..
αν ανοιξεις 10 , απλα θα δακρυζει... ή αν τις κλεισεις ολες και αφησεις δυο , θα πυροβολαει
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-01-17, 10:21
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το νερο βγαινει απο μικροτερες τρυπες ή και λιγοτερες , εχει μεγαλυτερη πιεση.
η ροη της αντλιας φυσικα παραμενει η ιδια.

Αν ταπωσεις πχ στο παραπανω βιντεο 3 τρυπουλες του spray bar, θα δεις οτι το νερο θα βγαινει με δυνατοτερη πιεση, αν ανοιξεις αλλες τρεις , η πιεση θα μειωθει..
αν ανοιξεις 10 , απλα θα δακρυζει... ή αν τις κλεισεις ολες και αφησεις δυο , θα πυροβολαει
Ωραίαααα....

άρα ερχόμαστε σε αυτό που είχα γράψει αρχικά στο να βγάλει το spray bar και να αφήσει το στόμιο στην έξοδο να δούμε με ποιά ένταση θα βγάζει το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-01-17, 19:38
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους.
Ανεξαρτητα με το πως διχνει τον νερο οταν βγαινει απο το spray bar , λεω οτι διχνει χαμηλη η ροη γιατι και χωρις το sprY bar το δοκιμασα και τρεχε πολυ λιγο και την μετρηση την εκανα κατα την συντηρηση συνδεοντας (πριντο spay pab) μια σωληνα που αδιαζε σε μια 10 λιτρη μπουκαλα.

Θα παραγκειλω παντος βουρτσες και θα καθαρισω τις σωληνες οπως και να χει.
Με προβληματιζει ομως το ποσο γρηγορα στενευουν οι σωληνες.
Ετσι ειναι και στα υπολοιπα εξωτερικα φιλτρα; Δεν ειχα ποτε πριν.
Μηπως στο συγκεκριμενο ειναι πιο μικρη η διαμετρο απο οτι πρεπει; Μηπως το υλικο του κραταει ( η διμηουργει) περισσοτερη βρωμα .

Το βασικο που με ανησυχησε ειναι αν οι φορες που γυριζει το νερο καλυπτει τελικα το ενυδρειο μου (αλλα απο οτι λετε με καλυπτει).

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-01-17, 20:01
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Φιλε μου εγω εχω ενα 2212 σε συνδιασμο με ενα eheim 2215 στο δικο μου. Εχοντας τα χειριστα ψαρια οσον αφορα τα αποριμματα, μπορω να σου πχω τρια πραγματα. Εχει πολυ καλο καδο οσον αδορα τη χωριτηκοτητα βιολογικου υλικου, ειναι τελειως αθοριβο και οντως εχει μικροτερη ροη του αναμενομενου, χωρις ομως να σημαινει οτι δεν κανει και δουλεια. Φαντασου οτι τα φιλτρα αντιστοιχης ισχυς τηςeheim,της fluvalκαι της jblεχουν τριπλες και τετραπλες τιμες αντιστοιχα. Ακομη και το eheim που εχω εχει διπλη τιμη. Ασ μην το ξεχναμε οτι πληρωνουμε παιρνουμε η αλλιως ειναι θεμα value for money. Παντως ειναι σιγουρα καλυτερο απο ενα sun sun
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-01-17, 20:41
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Δεν εχω κανενα παραπονο ουτε απο τον χωρο ουτε απο τον θορυβο. Λιγο πιο μεγαλη ροη να ειχε θα ηταν τελειο.
Αλλα αν με καλυπτει στα λιτρα, τοτε κανενα προβλημα.

Sent from my SM-T110 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-01-17, 21:55
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από costachri Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω κανενα παραπονο ουτε απο τον χωρο ουτε απο τον θορυβο. Λιγο πιο μεγαλη ροη να ειχε θα ηταν τελειο.
Αλλα αν με καλυπτει στα λιτρα, τοτε κανενα προβλημα.

Sent from my SM-T110 using Tapatalk
Μην τα θες και ολα δικά σου !!!

Αν είχε και την ροή των άλλων φίλτρων τότε όλοι οι υπόλοιποι θα έπρεπε να το κλείσουν το μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-01-17, 22:17
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι φτηνο αν ομως δεν καλυπτει τα λιτρα μου, τοτε κατι θα πρεπει νακανω.
Αν ελεγε οτι γυριζει 1000 lt και στοιχιζει 20 ¤ , το παρεις και ανακαλυψεις οτι τελικα γυριζει 200lt τοτε τι κανεις; Εισαι ευχαριστημενος που δεν εδωσες πολα λεφτα η δυσαρεστημενος που πηρες κατι που δεν σε καλυπτει.
!!!! Για να μην παρεξηγηθω το παραδειγμα μου ειναι υπερβολικο απλα για να εξηγησω τον προβληματισμο μου!!!
Ξανα λεω οτι συμφωνω οτι ειναι καλο για το κοστος του αρκει να κανει για μενα


Sent from my SM-T110 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-01-17, 22:25
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

για τα 75 λίτρα που το έχεις είναι μια χαρά,εγώ το έχω σε 120 λίτρα,μην σε αγχώνει
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-01-17, 22:30
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Η ροη δε λεει κατι αν καλυπτει ή οχι το ενυδρειο μονο απ τις μετρησεις μπορεις να ξερεις.
Και ενα παραδειγμα για να καταλαβετε τι εννοω τι ειναι καλυτερο για ενα ενυδρειο 200 λιτρα ενα φιλτρο με 2000lt ροη και καδο 1lt ή ενα με 500lt ροη και καδο 5lt τραβηγμενο μεν αλλα το σκεπτικο σκεφτειτε.
Επισης η δουλεια του φιλτρου δεν ειναι η ροη στο ενυδρειο αυτο ειναι το αποτελεσμα

Εγω προσωπικα παντα κοιταω την ποσοτητα του βιολογικου υλικου που μπορω να βαλω τις ροες δε τις κοιταω ποτε
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-01-17, 05:49
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Με εχετε καλυψει.
Ευχαριστω

Sent from my SM-T110 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-01-17, 09:48
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Η ροή παίζει πιο πολύ ρόλο για το πόσο διαυγές νερό θα έχεις αν μπορώ να το πω έτσι μπακαλίστικα.

Έχω προσέξει ότι με πεσμένη ροή το νερό μου συνήθως είναι πιο θολό.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-01-17, 22:58
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Επανέρχομαι με νεότερα.

Σήμερα κατά την συντήρηση της εβδομάδας, μέτρησα τα λίτρα που βγάζει συνδέοντας στην θέση του spray bar έναν σωλήνα που κατέληγε σε δεκάλιτρη μπουκάλα. Το αποτέλεσμα ήταν σοκαριστικά απογοητευτικό. Έκανε για τα 10 λίτρα 220 δευτερόλεπτα, δηλαδή περίπου 164 λίτρα/ώρα!!!

Εβγαλα και καθάρισα όλες τις σωλήνες και τις πράσινες και τις λαστιχένιες (και τα spray bar) και αμέσως μετά μέτρησα και έβγαλε το δεκάλιτρο σε 91 δευτερόλεπτα !!!! Δηλαδή απο τα 164 πήγε στα 396 λίτρα την ώρα. Και υπήρχε και κάποιο μικρό περίσσευμα αέρα που έφερνε απο το φίλτρο.
Έμεινα άφωνος.
Θα περίμενα μια κάποια διαφορά άλλά όχι και έτσι. Οπότε σαφώς και είχαν δίκιο οι xristos & KostasGR.
Και δίκιο είχε και ο Λάμπορος. Το φίλτρο είναι καλό για αυτό που είναι και για τα λεφτά του. Τα 400 λιτρα ανα ώρα νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να δώσει ( και με καλύπτει). (Τωρα βέαια απο τα 710 που λέει στις προδιαγραφές είναι κάποια διαφορά.) Αλλά όπως και να χεί δεν περίνενα να υπάρχει ανάγκη για τέτοοιου είδους συχνή συντήρηση.

Θυμίζω οτι το φίλτρο λειτουργεί περίπου απο Νοέμβρη.
Έχω παραγγείλει τις βούρτσες και πρέπει να βρώ τώρα έναν τρόπο να κάνω τον καθαρισμό χωρίς να λύνω τελείως όλες τις σωληνες. Είναι λίγο ιστορία στην θέση που είναι το ενυδρείο.

Δεν είχα ξανά εξωτερικό φίλτρο και αναρωτιέμε αν είναι έτσι για όλα τα εξωτερικά φίλτρα ( και για τις πιο γνωστές μάρκες).
Μήμπως το συγκεριμένο έχει πιο μικρή διάμετρο στην σωλήνα;
Μήμπως η ποιότητα των σωλήνων είναι τέτοια που ευνοεί το "βούλωμα";
Παίρνει κάτι βελτίωση;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-01-17, 23:05
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εγω παλια που ειχα εξ. φιλτρα , ειχα 2 μοντελα της eheim (2213 και 2222) , η ροη στο τριμηνο επεφτε αρκετα.
ετσι γινεται σε ολα...σε αλλα λιγο πιο γρηγορα , σε αλλα πιο αργα(παιζει ρολο και ο τυπος του ενυδρειου)

οταν δεις οτι πεφτει, το καθαριζεις...μην αγχωνεσαι, την βιολογια δεν την χανεις απ αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-01-17, 23:06
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Φυσικά και είχα δίκαιο γιατί το έχω δει, δεν έγραψα λόγια το αέρα. Είχες περισσότερο από 2πλασιασμό ροής!

Να ξέρεις ότι κανένα λίτρο δεν έχει πραγματική ροή την αναγραφόμενη. Ο χρόνος που αναφέρεις ότι μεσολάβησε μέχρι να πέσει τόσο δεν είναι πολύς. Αν ήταν πιο δυνατό και είχε μεγαλύτερη ροή ίσως μάζευε πιο αργά.

Θα σε συμβούλευα να έκανες προληπτικά τον καθαρισμό ανα 2 μήνες το πολύ για να είσαι πάντα οκ.

Η ποιότητα είναι οκ. Έχω δοκιμάσει και πράσινες EHEIM χωρίς κάποια αλλαγή συμπεριφοράς.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-01-17, 23:16
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Οκ Ευχαριστώ.

Τώρα που ξέρω πως συμπεριφέρεται θα καθαρίζω και τις σωλήνες πιο τακτικά.
Δεν είχα και ιδιαίτερη εμπειρία απο εξωτερικά και δεν φανταζόμουν κάτι τέτοιο να δημιουργήσει τόση διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-01-17, 23:31
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

την μεγαλύτερη ροή που μπορεί να έχει το φίλτρο θα την δεις όταν κάνεις γενικό καθάρισμα,σφουγγάρια,βιολογικό υλικό και τις σωλήνες (και τις πράσινες),εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημενος με αυτό το φίλτρο για τα χρήματα που έχει
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-01-17, 11:51
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Λιγο-πολυ με ολα τα κινεζικα φιλτρα προφανως συμβαινει αυτο με την μεγαλη αποκλιση ονομαστικης/πραγματικης ροης..Κι εμενα το sun sun το 302 λεει 1000λτ/ωρα κι η πραγματικη ειναι 400..καμια σχεση δηλαδη.Αλλα τη δουλεια του μια χαρα την κανει σαν φιλτρο αφου εχει τεραστιο καδο.και με εναν κυκλοφορητη για εξτρα ροη ειμαι μια χαρα!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dophin Astro 2202 natso Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 25-12-14 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07813 seconds with 13 queries