Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-16, 02:21
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Προβλημα με fluval 306

Πριν 2 χρονια αγορασα το συγκεκριμενο φιλτρο. Συντηρηση δεν του εχω κανει καθολου, εκτος απο το να καθαριζω τα σφουγγαρια, τα βιολογικα υλικα και το μπαστουνι της εισοδου νερου.
Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα οτι εχει μειωθει η ενταση που βγαζει νερο καθως και οτι με δυσκολευει αφανταστα να κουμπωσω και να ξεκουμπωσω το stop valve, εχει εναν κοκκινο διακοπτη που τον σηκωνεις για να το βγαλεις, οπως φαινεται στην 2η φωτο.
Ανοιγω συχνα το καπακι επειδη θελω να αλλαζω το filterwool. Με τον καιρο ομως, γινοταν ολο και πιο δυσκολο να αφαιρεθει το stop valve, και χτες που προσπαθησα, δεν κουμπωνε με τπτ, πιεσα αρκετα τον κοκκινο διακοπτη με αποτελεσμα να σπασει (ενα μικρο κομματι λιγων χιλιοστων) και να βγει απο την θεση του. Με λιγο ζορι το ξαναεβαλα και το κουμπωσα, αλλα πλεον ειναι πολυ επιφοβο...
Τι μπορω να κανω αραγε; Να παρω αυτο; http://www.petsupermarket.gr/8670/%C...6-306-406.html
Το...κακο ειναι οτι δεν ξερω που βρισκει και δεν κουμπωνει ευκολα. Γιατι αν εχει στραβωσει κανενα πλαστικο στο καπακι, εκει που ασφαλιζει, τοτε...χαιρετισματα...
Θα θελα επισης να ρωτησω, τι συντηρηση γενικα πρεπει να του κανω; Εχει οδηγιες μεν, αλλα δεν πολυκαταλαβαινω τι ακριβως πρεπει να κανω...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hagen_fluval_06_306_406_2.jpg
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  117,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-16, 02:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν κρινω απο το δικο μου fluval που παρουσιασε ακριβως το ιδιο προβλημα μετα απο καποια χρονια, ισως να βγαινει ως συμπερασμα οτι ειναι λιγο ευαισθητα τα πλαστικα του stop valve.

Θα σου ελεγα να το αντικαταστησεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-16, 02:34
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

κοιτα, και εμενα στο 406 μια μερα σε μια παραπανω πιεση εσπασε το κομματακι που λες, αλλα δεν μ εχει παρουσιασει προβλημα εδω και 6 μηνες.
Τεσταρε το να δεις πως παει, βαλτο μεσα σε ενα πλαστικο κουτι να δεις αν χανει πουθενα, και γενικα αν σου μειωνετε η ροη να ξερεις οτι δεν φταιει το φιλτρο, αλλα πχ μπορει να εχει βρωμισει το βαμβακι(οπως καλα κανεις και το αλλαζεις), καθως και οτι θελουν καθαρισμα και οι σωλινες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-16, 02:36
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τι λιγο... αυτος ο μοχλος ειναι εντελως της πλακας, μπορει ανετα να σπασει και με το 1ο ανοιγμα... Παντα το προσεχα και τον επιανα απο μεσα για να τον σηκωσω ή να τον κατεβασω.

Λες να το αλλαξω ε; Οκ κι εγω αυτο σκεφτομαι, δεν μπορω να κανω και τπτ αλλο, ελπιζω μονο να μην εχει σπασει τπτ στο καπακι, εκει που μπαινει και ασφαλιζει...
Θα προτιμησω μαλλον, πρωτα να παρω ολοκληρο το stop valve, γιατι αν κανω 'πειραματα' μονος μου και μου μεινει στο χερι, μετα θα τρεχω και θα χει πλακα να μην υπαρχει διαθεσιμο...

Απο συντηρηση στο συγκεκριμενο φιλτρο; Χρειαζεται κατι να καθαριζω ή να αλλαζω; Γιατι στις οδηγιες χρησης γραφει διαφορα... (θα καθαριζω και τους σωληνες οκ...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-16, 09:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω προσεκτικος ειμαι, αλλα ειναι πολυ ευαισθητο. Καλυτερα να παρεις ενα καινουργιο και κρατα αυτο που εχεις για ωρα αναγκης.

Τους σωληνες καλο ειναι να τους καθαριζεις ανα καποια διαστηματα. Το κακο ειναι οτι δεν ειναι διαφανεις και δε φαινεται τι μαζευουν μεσα. Το οτι ειναι σπιραλ, επισης, βοηθαει στο να μαζευουν περισσοτερη βρωμια. Μολις τους ανοιξεις, θα καταλαβεις

Τελος, βαζελινη (την κλασικη καθαρη χωρις προσθετα) στη φλαντζα με καθε συντηρηση, θα βοηθησει στη μακροζωϊα της και τη στεγανοτητα του φιλτρου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-16, 09:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Να καθαρίζεις και τον μαγνήτη στην κεφαλή, την προπέλα και την υποδοχή με μια οδοντόβουρτσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-16, 15:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αλλαξε το να εισαι σιγουρος..
Και βαζελινη στη φλατζα καπου καπου, να μην σκληρυνει.. Οπως σου ειπε κι ο Θοδωρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsala : 18-02-16 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-16, 23:07
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Την επόμενη φορά που θα βγάλεις το aqua stop, με μια οδοντογλυφίδα βγάλε τα δυο Ο-ring από τα δύο στελέχη και τσεκαρε τα για φθορές. Αν όλα είναι καλά πέρασε τα με καθαρή βαζελίνη και μετά ξανά βαλτα στη θέση τους. Πριν κουμπωσεις την κεφαλή, με λίγο χαρτί κουζίνας καθάρισε τις δυο εισόδους του aqua stop στην κεφαλή. Αφού το κανεις και αυτό, αλυψε με το δάκτυλο σου ενα ελαφρύ στρώμα βαζελίνη στις υποδοχές και μετα δοκίμασε προσεκτικά να κουμπωσεις το aqua stop. Λογικά, εφόσον δεν υπάρχει κάποια αλλη ζημιά, θα μπει βούτυρο!
Τα fluval είναι πολύ καλά φίλτρα αλλά ζουν με την βαζελίνη. Έχω ακόμη ενα 305 σαν backup και είναι σαν καινούργια όλα τα λάστιχα του, χωρίς να έχω αλλάξει ποτε ουτε ενα! Μιλάμε για χρόνια τώρα και ΤΙΣ ώρες λειτουργίας!
Το μυστικο? Σιγά το μυστικό δηλαδή! Κάθε, μα κάθε φορά που θα το άνοιγα, θα καθαριζα όλα τα λάστιχα και θα εβαζα φρέσκια βαζελίνη. Βοηθάει και να διατηρουν την ελαστικότητα τους αλλά και στο κλείσιμο του φίλτρου ώστε να γίνεται "γλυκά" και να μην υπάρχει κίνδυνος να "στρίψει" κάποιο λάστιχο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-16, 00:19
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Διαβαζω προσεκτικα οτι μου λετε και εχω τις εξης 'χαζες' αποριες:

1) Φλαντζα ειναι το λαστιχο που εφαπτεται περιμετρικα εκει που κλεινει το καπακι με το μοτερ με τον υπολοιπο καδο; Βαζελινη να του βαζω, βγαζοντας το ή οπως ειναι να του βαζω εξωτερικα γυρω-γυρω;
2) Τους σωληνες πως να τους καθαρισω; Το μονο που σκεφτομαι, ειναι να τους πλυνω εσωτερικα με το λαστιχο που εχω στο μπαλκονι, με πιεση νερου
3) Ο μαγνητης στην κεφαλη, ειναι η υποδοχη που μπαινει η φτερωτη; δηλ αυτο: http://www.petsupermarket.gr/7528/%C...CE%AE-305.html Αν θυμαμαι καλα, βγαινει μονο ο ελικας, τον μαγνητη πως το βγαζουμε;
4) Τα oring του aqua stop, ειναι αυτα που δειχνω στην φωτο; Να τα περασω με βαζελινη αυτα οκ, αλλα οταν λες να βαλω και στις υποδοχες που εννοεις...;
5) Σκεφτομαι να παρω και αυτο που 'τρομπαρεις' για να φυγει ο αερας, γιατι κι αυτο το βρισκω πολυ επιφοβο να σπασει καποια στιγμη. Ειναι αραγε αυτο εδω:http://www.petsupermarket.gr/7525/%C...CF%82-406.html

Βαζοντας γενικα βαζελινη, εαν ερθει σε επαφη με το νερο του ενυδρειου, ειναι επικινδυνη;....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  A20061.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  8,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-16, 16:44
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζω προσεκτικα οτι μου λετε και εχω τις εξης 'χαζες' αποριες:

1) Φλαντζα ειναι το λαστιχο που εφαπτεται περιμετρικα εκει που κλεινει το καπακι με το μοτερ με τον υπολοιπο καδο; Βαζελινη να του βαζω, βγαζοντας το ή οπως ειναι να του βαζω εξωτερικα γυρω-γυρω;
Είναι το στρογγυλό λάστιχο που υπάρχει γυρω-γυρω στην κεφαλή, στο σημείο που μπαίνει μέσα στον κάδο. Έχει δική της εσοχή. Την βγαζεις με μια οδοντογλυφίδα, την επιθεωρεις για φθορές τεντονοντας την ελαφρά, την καθαρίσεις με λίγο νερό και σαπούνι για τα πιάτα και αφού την ξεπλεινεις πολύ καλά, την σκουπιζεις, βάζεις βαζελίνη και ξανά στην θέση της. Πριν κουμπωσεις την κεφαλή στο σώμα για να κλείσες το φίλτρο, με χαρτί κουζίνας καθαρίσεις γύρω-γυρω τον λαιμό του κάδου απο τυχών βρωμιες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Τους σωληνες πως να τους καθαρισω; Το μονο που σκεφτομαι, ειναι να τους πλυνω εσωτερικα με το λαστιχο που εχω στο μπαλκονι, με πιεση νερου
http://www.ebay.com/itm/Stainless-St...oAAOSwhcJWPD9U

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Ο μαγνητης στην κεφαλη, ειναι η υποδοχη που μπαινει η φτερωτη; δηλ αυτο: http://www.petsupermarket.gr/7528/%C...CE%AE-305.html Αν θυμαμαι καλα, βγαινει μονο ο ελικας, τον μαγνητη πως το βγαζουμε;
Τραβοντας με προσοχή εξω την φτερωτή βγαίνει και ο φεριτης της. Τράβας με προσοχή εξω και το αξονακι (πολύ προσοχή γιατί σπάει έτσι για πλάκα) και στην συνέχεια με την οδοντόβουρτσα καθαρίσεις την τρύπα κάτω απο τρεχούμενο νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
4) Τα oring του aqua stop, ειναι αυτα που δειχνω στην φωτο; Να τα περασω με βαζελινη αυτα οκ, αλλα οταν λες να βαλω και στις υποδοχες που εννοεις...;
Ναι αυτά είναι. Με τον ορο υποδοχή εννοώ τις τρύπες στην κεφαλή του φίλτρου που μπαίνουν αυτά μέσα και στην συνέχεια κατεβάσεις και τον κοκκινο λεβιέ για να ασφαλίσει. Αυτές τις τρύπες λοιπον πρέπει να τις καθαρίσεις, να δεις αν υπάρχει κάποια ζημιά (γρατζουνια, χαρακια στο σωμα της υποδοχής) που μπορεί να έγινε απο ξένο αντικείμενο που εγκλωβίστηκε εκεί και στην συνέχεια με την πίεση που λες οτι ασκησες για να το κουμπωσεις, μπορεί να το χάραξες. Όπως και να έχει, το aqua stop δεν θέλει καθόλου δύναμη για να μπει. Αν είναι όλα ΟΚ, μπαίνει "βούτυρο"!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Σκεφτομαι να παρω και αυτο που 'τρομπαρεις' για να φυγει ο αερας, γιατι κι αυτο το βρισκω πολυ επιφοβο να σπασει καποια στιγμη. Ειναι αραγε αυτο εδω:http://www.petsupermarket.gr/7525/%C...CF%82-406.html
Να πάρεις. Ας υπάρχει σαν spare. Εξάλλου δεν είναι και κανένα σοβαρό κόστος!

EDIT: Τώρα που είδα καλύτερα το primer που έδωσες στο link, πρόσεξε πολύ τι θα πάρεις. Αυτό που δείχνει στην φωτό του petsupermarket ΔΕΝ είναι της σειράς 6 (106/206/306/406) αλλά της 5. Δεν ξέρω αν είναι συμβατά!
Της σειράς 6 είναι αυτό: http://www.aquariumpartswarehouse.co...y-kit-a-20021/
Και απ' ότι βλέπω έχουν σεβαστή διαφορά τιμής!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζοντας γενικα βαζελινη, εαν ερθει σε επαφη με το νερο του ενυδρειου, ειναι επικινδυνη;....
Εφόσον μιλάμε για την απλή φαρμακευτικη βαζελίνη, χωρίς αρώματα κλπ, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Και βέβαια δεν βάζεις με το κιλό! Η ποσότητα είναι ελάχιστη.
-------------------------
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kesanis : 19-02-16 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-16, 17:21
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

αν μπορώ να πω την γνώμη μου. Μπορεί να μπει γράσο, ειδικά όπου δεν υπάρχει επαφή με νερό και τίθεται θέμα τριβών, προστασίας λαστίχων να μην σκληραίνουν?

Για τους σπιράλ σωλήνες θα ήθελα να πω, που διάβασα και που θα έχει ένα δικό μου φίλτρο που θα πάρω.
Μπορούμε να τους αντικαταστήσουμε, με ευθήγραμμους?
Γνώμη μου, ο ευθήγραμμος κρατάει λιγότερη βρωμιά και το νερό καθαρότερο.
Αν κάνω βέβαια λάθος ενυδρειόφιλλοι, διορθώστε με.
Προσωπικά παράγγειλα το eheim 150 και αν έχει σπειράλ, θα προσπαθήσω να παω από pet shop. Nα αντικαταστήσω. Αν προβλέπεται ως καλύτερο γενικά. ?

Ακόμα επειδή βλέπω ότι στο pet supermarket βρίσκετε διάφορα μικρά ανταλακτικά φίλτρων, υπάρχει μοτέρ για ένα μοτερ φίλτρου tecatlantis της aquatlantis, να πάρω σαν ανταλακτικό?
Το παλιό φτιάχνει? Στην πρίζα δεν κάνει τίποτα. Το καθάρισα, άνοιξα το καπάκι της φτερωτής, έπλυνα φτερωτή με "μαγνήτη στέλεχος" και υποδοχή της, με τρεχούμενο νερό. Δεν έκανε τίποτα, φτιάχνει ή θα μπορούσα να κρατήσω κάτι σαν ανταλακτικό?

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές ποστ και κάπως άσχετο με το θέμα, μπορείτε αν είμαι εκτός θέματος, να με διορθώσετε, κάνετε υπόδειξη και θα κοιτάξω να παω το θέμα μου σε άλλη κατηγορία.
Ευχαριστώ
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-16, 17:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

EDIT: Τώρα που είδα καλύτερα το primer που έδωσες στο link, πρόσεξε πολύ τι θα πάρεις. Αυτό που δείχνει στην φωτό του petsupermarket ΔΕΝ είναι της σειράς 6 (106/206/306/406) αλλά της 5. Δεν ξέρω αν είναι συμβατά!
Της σειράς 6 είναι αυτό: http://www.aquariumpartswarehouse.co...y-kit-a-20021/
Και απ' ότι βλέπω έχουν σεβαστή διαφορά τιμής!



Την εκανα την παραγγελια γμτ... (ισως ομως το προλαβω γιατι πηρα τηλ τωρα και θα συννενοηθω απο δευτερα...)
Καλα κι αυτοι τι γραφουνε οτι ειναι της σειρας 106-406...????

Γενικα παντως η σειρα ...06 εχει κατι τιμες στα ανταλλακτικα αστα να πανε!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-16, 20:47
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
EDIT: Τώρα που είδα καλύτερα το primer που έδωσες στο link, πρόσεξε πολύ τι θα πάρεις. Αυτό που δείχνει στην φωτό του petsupermarket ΔΕΝ είναι της σειράς 6 (106/206/306/406) αλλά της 5. Δεν ξέρω αν είναι συμβατά!
Της σειράς 6 είναι αυτό: http://www.aquariumpartswarehouse.co...y-kit-a-20021/
Και απ' ότι βλέπω έχουν σεβαστή διαφορά τιμής!



Την εκανα την παραγγελια γμτ... (ισως ομως το προλαβω γιατι πηρα τηλ τωρα και θα συννενοηθω απο δευτερα...)
Καλα κι αυτοι τι γραφουνε οτι ειναι της σειρας 106-406...????

Γενικα παντως η σειρα ...06 εχει κατι τιμες στα ανταλλακτικα αστα να πανε!
Αν είναι οντως αυτό της φωτογραφίας μπορείς και να την ακυρώσεις με την δικαιολογία οτι είναι λάθος δικο τους.
Ε, ναι. Σαν καινούργια σειρά είναι ακριβά. Αν βρείς φίλτρο της 5 συμφέρει με χίλια να το πάρεις τώρα και σε χαμηλή τιμή και με ξεφτιλε τιμή στα ανταλλακτικά.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-16, 02:12
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Πηρα τελικα το aqua stop, το primer φυσικα δεν ταιριαζε και δεν το πηρα.
Χτες καθαρισα αλγες και εκανα την συντηρηση του φιλτρου. Καθαρισα οσο μπορουσα τους σωληνες και την φτερωτη, εβαλα βαζελινη στην φλαντζα, και φυσικα αλλαξα το aqua stop. Το καινουργιο μια χαρα κουμπωνει, δεν μπορω να καταλαβω που 'βρισκει' το παλιο...
Το φιλτρο φαινεται τωρα να εχει καλυτερη πιεση, κανει λιγο θορυβο ομως, μοιαζει να ειναι απο την φτερωτη...
Σχετικα καλα λοιπον πηγαν τα πραγματα, μονο που το ενα κουτσουνι (χρυσοψαρο) αρχισε να καθεται πολλες ωρες στον πατο και δεν με αρεσει αυτο...

Σας ευχαριστω ομως για τις πολυτιμες συμβουλες σας!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-16, 16:15
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα τελικα το aqua stop, το primer φυσικα δεν ταιριαζε και δεν το πηρα.
Χτες καθαρισα αλγες και εκανα την συντηρηση του φιλτρου. Καθαρισα οσο μπορουσα τους σωληνες και την φτερωτη, εβαλα βαζελινη στην φλαντζα, και φυσικα αλλαξα το aqua stop. Το καινουργιο μια χαρα κουμπωνει, δεν μπορω να καταλαβω που 'βρισκει' το παλιο...
Το φιλτρο φαινεται τωρα να εχει καλυτερη πιεση, κανει λιγο θορυβο ομως, μοιαζει να ειναι απο την φτερωτη...
Σχετικα καλα λοιπον πηγαν τα πραγματα, μονο που το ενα κουτσουνι (χρυσοψαρο) αρχισε να καθεται πολλες ωρες στον πατο και δεν με αρεσει αυτο...

Σας ευχαριστω ομως για τις πολυτιμες συμβουλες σας!
Καλησπέρα. Μηπως έχει μαζέψει αερα? Αν ενώ δουλεύει κουνήσεις τον καδο κυκλικά σου βγάζει φυσαλίδες?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-16, 04:23
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν περιμενα αλλη απαντηση εδω και το χα...ξεχασει το θεμα.

Ο θορυβος που εκανε, εχει μειωθει αρκετα, σε σημειο που να μην ενοχλει καν πια... Ολα οκ λοιπον!

(και το χρυσοψαρακι, ευτυχως συνηλθε...!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-16, 19:18
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον καιρο ομως, γινοταν ολο και πιο δυσκολο να αφαιρεθει το stop valve, και χτες που προσπαθησα, δεν κουμπωνε με τπτ, πιεσα αρκετα τον κοκκινο διακοπτη με αποτελεσμα να σπασει (ενα μικρο κομματι λιγων χιλιοστων) και να βγει απο την θεση του.
Έχω διαβάσει ότι έχουν θέμα στο συγκεκριμένο σημείο. Το έχουν αναφέρει πολλοί...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-04-16, 01:01
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλημέρα. Δεν έχουν κανένα θέμα. Τα δουλεύω χρόνια τώρα και μπενοβγαινουν όλα βούτυρο.
Βέβαια θέλει να φροντιζεις τα λάστιχα να είναι καθαρά και να τους βάζεις λίγη βαζελίνη.
Τα fluval είναι εξαιρετικά αξιόπιστα φίλτρα, δεν βγάζουν προβλήματα, αρκεί φυσικά και εσύ να τα προσέχεις και να ακολουθεις κάποιους βασικούς κανόνες.
Όχι άνοιξε-κλεισε, βγάλε-βαλε, χύμα τελείως. Έτσι όλα, αργά ή γρήγορα, θα βγάλουν πρόβλημα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-04-16, 08:54
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κρινω απο το δικο μου fluval που παρουσιασε ακριβως το ιδιο προβλημα μετα απο καποια χρονια, ισως να βγαινει ως συμπερασμα οτι ειναι λιγο ευαισθητα τα πλαστικα του stop valve.
Σε αυτό αναφέρθηκα, γιατί έχει αναφερθεί και από άλλους...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fluval 103 Προβλημα! takaros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 09-10-14 20:33
προβλημα με fluval fx5??? poet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 05-11-12 22:19
FLUVAL 205 ΠΡΟΒΛΗΜΑ andris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 06-05-12 19:05
προβλημα με fluval 305 simos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 13-09-10 20:13
Fluval fx5 προβλημα? ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 05-08-10 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07923 seconds with 14 queries