Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-16, 09:26
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Θερμαντηρας προβλημα?

Καλημερα σας! Χτες εσπασα κατα λαθος τον θερμαντηρα μου εναν Fluval 200W.Ειπα να μην παρω τον ιδιο μην ειναι ευαισθητος και αγορασα και εβαλα εναν Eheim 150w.Τον ρυθμισα στο 25.5.Μεχρι να κοιμηθω εβλεπα συνεχεια το λαμπακι αναμμενο αλλα δεν πηγε το μυαλο μου πουθενα.Σημερα το πρωι ειδα το θερμομετρο 31 βαθμους.Το εβαλα στους 20 και εφυγα για δουλεια.Τι γινετε εχει τοσο μεγαλες αποκλεισεις ή ειναι προβληματικος.Να φυγω απο την δουλεια-κινδυνευουν τα ψαρια?
Το θερμομετρο μου ειναι υδραργυρου και δεν νομιζω να φταιει γιατι και με τον Fluval αλλα και με της juwel πριν εδειχνε το ιδιο με τους θερμαντηρες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-16, 09:44
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καλημέρα τον eheim μπορεις να τον καλιμπραρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-16, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι Jager ρυθμίζονται, μη με ρωτήσεις πως, δεν χρειάστηκε να το κάνω γιατι εχω STC, που θα σου πρότεινα να βάλεις και εσυ
δες και εδώ
https://www.google.gr/search?q=calib...OYiZsAHH7ITIBA

BORKED

BORKED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-16, 11:53
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Τα ειδα τα video.Ελπιζω μεχρι το βραδυ που θα παω σπιτι να μην φαω ψαροσουπα.Απο'τι καταλαβα το κοκκινο βελακι πρεπει να δειχνει την ιδια θερμοκρασια και με το μπλε και με το θερμομετρο ετσι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Jager ρυθμίζονται, μη με ρωτήσεις πως, δεν χρειάστηκε να το κάνω γιατι εχω STC, που θα σου πρότεινα να βάλεις

Αυριο θα παραλαβω ενα Elitech stc 1000.Το ενυδρειο μου ειναι 81Χ36Χ45 juwel record.Το καπακι του εχει 2 θηκες που ανοιγουν για ταισμα.Λεω να χρησιμοποιησω την μια για να βαλω ανεμιστηρακια.Ποια μου προτεινετε και τι ακριβως ωστε να ειναι επαρκης η ψυξη μου ,να μην καινε πολυ και να μην κανουν θορυβο?Συγνωμη αλλα ειμαι τελειως ασχετος απο ηλεκρονικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 02-02-16 στις 11:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-16, 12:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεμιστηρακια χωρις θορυβο, δεν θα κανουν δουλεια
Οποτε εντελως αθορυβα μην τα περιμενεις.

Καλη περιπτωση ειναι τα konig (θα τα βρεις στο eshop.gr). Το τροφοδοτικο που θα τα συνδεσεις καλο ειναι να προτιμησεις switching, ωστε να μπορεις να ρυθμισεις τα volts σε περιπτωση που σε ενοχλει ο θορυβος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-16, 12:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για αυτες τις διαστασεις ενυδρείο θα ειναι καλύτερα να έχεις 2 ανεμιστηράκια 80αρια. Η συνδεσμολογία είναι πολύ εύκολη και θα έλεγα πως δεν έχεις σχέση με ηλεκτρονικά αλλά απλά με ηλεκτρολογικά (+ & -) μαύρο & κόκκινο καλώδιο, τιποτε άλλο.
Βγάλε μια φωτο να δουμε πως ειναι το καπάκι, θα ειναι καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-16, 12:39
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αυτο ειναι το καπακι
Τα ανεμιστιρακια πρεπει να μπουν σε κουτακι μεσα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  82.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  9,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  83.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  11,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-16, 13:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ετσι όπως το βλέπω , για να μη γίνει μετατροπή στο καπάκι, θα πρέπει να φτιαχτεί ένα τελάρο που θα μουν τα ανεμιστηράκια μέσα , και ετσι θα μπορείς να τα βάζεις και να τα βγάζεις όποτε θες. Αν φτιαχτει ένα τελάρο και μπουν και τα 2 μαζί, τότε θα έχεις και το άλλο καπάκι ανοικτό για να βγαίνει ο αέρας, αλλιώς 2 τελάρα, 1 για καθε ανεμιστηράκι , θα μπουν τα τελάρα και στα 2 ανοίγματα, και έτσι από το χώρο που περισεύει θα φεύγει ο αέρας άνετα. Τώρα ανάλογα με το άνοιγμα των καπακιών βάζεις 80αρια ή 92αρια ανεμιστηράκια, 120αρια δεν πρέπει να χωράνε.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-16, 13:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχομαι να μη παθουν τα ψαρακια τιποτα με τετοια σκαμπανεβασματα στη θερμοκρασια.
Η αποτομη ανοδος ιδιως της θερμοκρασια, εστω και 2 βαθμων ειναι προβλημα για τον οργανισμο τους (το ψαρι -εκτος λιγων εξαιρεσεων- ειναι εξωθερμος/ποικιλόθερμος οργανισμος, επηρεαζεται αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου, ακολουθωντας τη, με αποτελεσμα το θερμικο σοκ που ουσιαστικα σχετιζεται με τη μεταφορα του αιματος στο σωμα τους)
Να φανταστεις οταν ανεβαζουμε θερμοκρασια για διαφορους λογους οταν χρειαζεται, το κανουμε με ρυθμο περιπου 1 βαθμο ανα 8-12 ωρες για ασφαλεια.
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Cold-blooded
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-16, 14:00
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι όπως το βλέπω , για να μη γίνει μετατροπή στο καπάκι, θα πρέπει να φτιαχτεί ένα τελάρο που θα μουν τα ανεμιστηράκια μέσα , και ετσι θα μπορείς να τα βάζεις και να τα βγάζεις όποτε θες. Αν φτιαχτει ένα τελάρο και μπουν και τα 2 μαζί, τότε θα έχεις και το άλλο καπάκι ανοικτό για να βγαίνει ο αέρας, αλλιώς 2 τελάρα, 1 για καθε ανεμιστηράκι , θα μπουν τα τελάρα και στα 2 ανοίγματα, και έτσι από το χώρο που περισεύει θα φεύγει ο αέρας άνετα. Τώρα ανάλογα με το άνοιγμα των καπακιών βάζεις 80αρια ή 92αρια ανεμιστηράκια, 120αρια δεν πρέπει να χωράνε.
Εχουν ετοιμα τελαρα ή θηκες τα μαγαζια τυπου πλαισιο?
τροφοδοτικο απο εκει να παρω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-16, 14:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν ετοιμα τελαρα ή θηκες τα μαγαζια τυπου πλαισιο?
τροφοδοτικο απο εκει να παρω?
Δεν ξέρω, δεν έχω δει
-------------------------
Τροφοδοτικά βρίσκεις ευκολα , και καλύτερα να πάρεις μεταβλητου voltage για να μη τα έχεις συνέχεια στα 12V και να ειναι πιο ήσυχα, οταν σφιξουν οι ζέστες το πας στα 12v
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-02-16 στις 14:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-02-16, 14:03
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχομαι να μη παθουν τα ψαρακια τιποτα με τετοια σκαμπανεβασματα στη θερμοκρασια.
Η αποτομη ανοδος ιδιως της θερμοκρασια, εστω και 2 βαθμων ειναι προβλημα για τον οργανισμο τους (το ψαρι -εκτος λιγων εξαιρεσεων- ειναι εξωθερμος/ποικιλόθερμος οργανισμος, επηρεαζεται αμεσα απο τη θερμοκρασια του νερου, ακολουθωντας τη, με αποτελεσμα το θερμικο σοκ που ουσιαστικα σχετιζεται με τη μεταφορα του αιματος στο σωμα τους)
Να φανταστεις οταν ανεβαζουμε θερμοκρασια για διαφορους λογους οταν χρειαζεται, το κανουμε με ρυθμο περιπου 1 βαθμο ανα 8-12 ωρες για ασφαλεια.
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Cold-blooded
Εγω να δεις πως το ευχομαι.Σε λιγακι θα παρατησω το μαγαζι και θα παω να δω τι γινετε.Μου κανει εντυπωση η μεγαλη διαφορα απο 25 στο 31.Ολοι λενε πως
το καλιμπραρισμα ειναι για 1-2 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-02-16, 14:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι εμενα μου εκανε εντυπωση.
150W θερμαντηρας σε 110 λιτρα ενευδρειο, οσο και ακαλιμπραριστος και να ηταν, δεν πιστευα οτι μπορει να ξεφυγει τοσο.
Μηπως ειναι χαλασμενος σκεφτομαι και ειναι κολλημενος στο ON.
Οταν τον χαμηλωσες στους 20, εσβησε το λαμπακι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-02-16, 14:21
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Οχι.Τωρα μολις πηρα τηλ.τον υιο μου που ηρθε απο το σχολειο και του ειπα να διαβασει το θερμομετρο.Ειναι στο 29,5
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-02-16, 14:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι? Δλδ δεν εσβησε το λαμπακι? Ειναι κολλημενος τοτε.
Πες τους να τον βγαλουν απο την πριζα τελειως, να αρχισει να πεφτει μονη της η θερμοκρασια.
Και μολις πας σπιτι ψαξε για λυση να μη παγωσουν τα ψαρια χωρις θερμανση τελειως. (εκτο κι αν καθεσαι και βαζεις και βγαζεις εσυ την πριζα του θερμαντηρα παρακολουθωντας το θερμομετρο χαχαχαχα)
Ή βαλε stc (ή eliwell που ειναι αμεσα διαθεσιμος Ελλαδα, αλλα ακριβος) στο θερμαντηρα, να τον αναβοσβηνει αυτος.
Ή παρε αλλον θερμαντηρα (ετσι κι αλλιως θα παρεις ομως controller - οπως βλεπεις ειναι χρησιμος εως απολυτως αναγκαιος. Μπορει οικονομικα να μη συμφερει να παρεις θερμαντηρα).
Εκτος κι αν ειναι στην εγγυηση ακομα και τον αντικαταστησεις. Αν σου πουν οτι θα στον αντικαταστησουν αλλα μπορει να υπαρξει καποια καθυστερηση, ζητα δανεικο ενα θερμαντηρα για αυτο το χρονικο διαστημα, απο εδω απο το φορουμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-02-16, 16:49
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι? Δλδ δεν εσβησε το λαμπακι? Ειναι κολλημενος τοτε.
Πες τους να τον βγαλουν απο την πριζα τελειως, να αρχισει να πεφτει μονη της η θερμοκρασια.
Και μολις πας σπιτι ψαξε για λυση να μη παγωσουν τα ψαρια χωρις θερμανση τελειως. (εκτο κι αν καθεσαι και βαζεις και βγαζεις εσυ την πριζα του θερμαντηρα παρακολουθωντας το θερμομετρο χαχαχαχα)
Ή βαλε stc (ή eliwell που ειναι αμεσα διαθεσιμος Ελλαδα, αλλα ακριβος) στο θερμαντηρα, να τον αναβοσβηνει αυτος.
Ή παρε αλλον θερμαντηρα (ετσι κι αλλιως θα παρεις ομως controller - οπως βλεπεις ειναι χρησιμος εως απολυτως αναγκαιος. Μπορει οικονομικα να μη συμφερει να παρεις θερμαντηρα).
Εκτος κι αν ειναι στην εγγυηση ακομα και τον αντικαταστησεις. Αν σου πουν οτι θα στον αντικαταστησουν αλλα μπορει να υπαρξει καποια καθυστερηση, ζητα δανεικο ενα θερμαντηρα για αυτο το χρονικο διαστημα, απο εδω απο το φορουμ.
Εχω παραγγειλει Elitech stc-1000 και θα παραλαβω αυριο.Χτες τον πηρα το θερμαντηρα πιστευω να τον αλλαξουν
-------------------------
Τελικα ο θερμαντηρας ηταν προβληματικος.Πηγα και μου τον αλλαξανε.Τωρα τι ζημια μου αφησε στα ψαρια και στα φυτα ενας Θεος ξερει.Ευτυχως δεν ειχα καμμια απωλεια ακομα.Τα σαλιγγαρια τα βρηκα ολα στο καπακι πανω και το νερο ειχε αφρους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 02-02-16 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-16, 10:13
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Ανεμιστηρακια

Καλημερα σας! Το καπακι που θα βαλω τα ανεμιστηρακια ειναι 9,5 Χ 35 εκατοστα.Να βαλω δυο των 8 ή τρια μικροτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-02-16, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

8αρια, τα πιο μικρα θα κάνουν πιο πολύ θόρυβο και λιγοτερη απόδοση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-02-16, 10:40
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Με προβληματιζει το καπακι εκει που καθετε ακουμπαει δε μια προεξοχη 0,5 cm γυρω γυρω. Δηλαδη το καθαρο που μενει ειναι 8.5 Χ 34. Θα ειναι οριακα.Οταν λενε 8 ειναι 8 ακριβως? γιατι αν εχει και καποιο μικρο πλαισιο δεν χωραει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-16, 10:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα παω να μετρησω ενα σε λιγο και θα σου πω, αλλά και 7,5 να κανεις τη τρυπα δεν θα εχεις προβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-02-16, 10:51
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Με 7,5 τρυπα κατι γινεται. Αν χωρανε να βαλω 3 θα ειναι καλυτερα ετσι? Φτηνα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-02-16, 11:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ποσα λίτρα ειναι το ενυδρειο σου ;
-------------------------
Σου εχω ευχαριστα νεα
η καθε πλευρα στα 8αρια ειναι 7,9 , και το ποτηροτρυπανο που κανω τρυπες για αυτα τα ανεμιστηρακια ειναι 7 εκατοστα, αρα μια χαρα σε παιρνει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-02-16 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-02-16, 11:03
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ! 2 ή 3 ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-02-16, 11:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

στα 130 λιτρα στο δικο μου εχω 2 και δεν εχω προβλημα, ποτε η θερμοκρασια δεν ανεβηκε πάνω απο 27 βαθμους
αλλά να υπαρχει κενο για να φευγει ο αερας, αλλως δεν θα έχουν απόδοση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-02-16, 11:10
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 81Χ36Χ45 καθαρα αν δεν κανω λαθος 110 λιτρα.Ειπαμε να αφηνω το διπλα καπακι ανοιχτο.Συμφωνα με αυτα που διαβασα υπαρχει και η λυση του τριτου ανεμιστηρα αναποδα,να βγαζει αερα.Τι ειναι καλυτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-02-16, 13:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

2 ανεμισηράκια είναι ενταξει. 3ο να βγαζει αερα έξω δεν νομιζω πως χρειάζεται, και μια τρυπα στο μεγεθος του ανεμιστηρα κανει δουλειά, κριμα είνα να χαραμίσεις ενα ανεμιστηράκι, αν μπορεις βάλτο και αυτο να στελνει και φροντισε να υπαρχουν ανοιγματα στο καπακι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-02-16, 14:32
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Το καπακι μου παντα ειναι μουσκεμα-σταζει.Θα εχουν προβλημα οι ανεμιστηρες?
Το καλοκαιρι μηπως πρεπει να ριχνω την σταθμη του νερου?
Οταν αλλαξα φιλτρο απο eheim 2213 σε fluval 306 εχω τεραστια εξατμιση νερου και συνεχεια αναπληρωνω.Ειναι φυσιολογικο αυτο?
χρειαζομαι φιλτρο σκονης ανεμιστηρα?
χρειαζομαι αντικραδασμικο πλαισιο?
Συγνωμη σας ζαλισα.Ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω με τις ερωτησεις και να κανω μονο απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-02-16, 14:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν μας ζαλίζεις, μην ανησυχείς.
Το καπάκι σου έχει υγρασία γιατί μάλλον δεν αερίζεται, δεν έχει δηλαδή τρύπες να φευγουν οι ατμοι. Επίσης εχω παρατηρήσει πως είναι πιο έντονο όταν υπάρχει αεραντλία, και μαζευονται πολλές σταγόνες στο σημειο που ειναι η αεροπετρα. Ειναι φυσιολογικο και αναμενομενο, για αυτο θα πρέπει να κανεις τακτικα αναπλήρωση, και το καλοκαιρι με τα ανεμιστηράκια αυτο θα ειναι πολύ πιο έντονο.
Τα ανεμιστηράκια δεν έχω ακουσει να είχε καποιος πρόβλημα, τα δικά μου , όταν ειχα αεραντλία, ήταν πάντα μουσκεμα, να σκεφτεις πως είναι άσπρα από τα άλατα, δουλευουν έτσι απο τον Σεπτέμβριο του 2012, και κάθε χρόνο λέω να τα αλλάξω αλλά αφου δουλευουν μια χαρα τα αφηνω ετσι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-02-16, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καπακι μου παντα ειναι μουσκεμα-σταζει.Θα εχουν προβλημα οι ανεμιστηρες? Αν δεν θελεις νερα στο καπακι, χρειαζονται για να γινεται η εξατμιση ελευθερα. Τα Konig δεν καταλαβαινουν ευκολα απο υγρασια, αλλα και μονο που θα ανοιχτουν τρυοες θα εξυπηρετειται η εξατμιση.
Το καλοκαιρι μηπως πρεπει να ριχνω την σταθμη του νερου? Oχι. Το αντιθετο πρεπει να την κρατας σταθερη και ψηλα.
Οταν αλλαξα φιλτρο απο eheim 2213 σε fluval 306 εχω τεραστια εξατμιση νερου και συνεχεια αναπληρωνω.Ειναι φυσιολογικο αυτο? Το φλουβαλ εχει μεγαλυτερη ροη. Γινεται μεγαλυτερη αναταραξη? Αν ναι, αυτο ειναι. Η αναταραξη εξυπηρετει την εξατμιση.Δεν σημαινει ομως οτι ειναι και λαθος. Μπορει να χρειαζεται η εξτρα αναταραξη και για εξτρα οξυγονωση (αναλογα την ιχθυοφορτωση).
χρειαζομαι φιλτρο σκονης ανεμιστηρα? Οχι, κοβει τη ροη του ανεμιστηρα.
χρειαζομαι αντικραδασμικο πλαισιο? Οχι. ΜΠορεις να βαλεις ομως 2 λαστιχενιες βιδες στο καθε ανεμιστηρακι (που δεν σκουριαζουν και που βγαινουν και ευκολα με ενα τραβηγμα) και κανουν και για τους κραδασμους. (μη φοβασαι οτι υπαρχει καμια διαφορα με και χωρις. Σιγα τους κραδασμους που κανουν)
Συγνωμη σας ζαλισα.Ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω με τις ερωτησεις και να κανω μονο απαντησεις
SD


....
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-02-16, 14:53
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αεραντλια δεν εχω.Ισως απο την ροη του φιλτρου.Οταν αφηνω ενα καπακι ανοιχτο δεν εχω πολλα νερα αλλα εχω μεγαλη εξατμιση.
φιλτρο σκονης και αντικραδασμικο χρειαζομαι? (για να τα παραγγειλω ολα μαζι)
Επιζω βιδες να εχουν ή θελω?
-------------------------
ΟΚ με καλυψατε ευχαριστω! Σπυρο απο εσενα διαβασα για ολες αυτες τις λεπτομερειες στα ανεμιστηρακια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 06-02-16 στις 14:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμαντηρας Κυριακος Αρχάριοι γλυκού νερού 10 05-10-15 23:59
θερμαντηρας... boutas ski Χρυσόψαρα 34 20-04-13 21:48
Θερμαντηρας juwel lionor Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 13-11-12 12:00
Θερμαντηρας Αλεξανδρος Κοντος Έλεγχος θερμοκρασίας 4 18-11-07 22:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09091 seconds with 14 queries