Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-16, 19:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Ελαφροπετρα - Επιστημονικη ερευνα και μετρησεις

Μεταφραζω το αποτελεσμα επιστημονικης ερευνας (ως περιληψη και για να γινει πιο κατανοητη), για οσους εχουν μεινει να αμφιβαλουν λογω ελλειψης επιστημονικων μετρησεων για την αξιοπιστια της ελαφροπετρας ως βιολογικο υλικο, αλλα και για την δουμε διπλα σε δυο πολυ γνωστα αξιοπιστα βιολογικα υλικα που εχουμε πολλοι χρησιμοποιησει.
Ολη η ερευνα για οποιον ενδιαφερεται, στο λινκ στο τελος.

"Conclusions
ΒΕΤ surface area measurements indicate that Matrix contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.
Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes,not biological processes.
Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4½ times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec".

Μεταφραση
Συμπερασματα της ερευνας
Οι μετρησεις BET (Brunauer–Emmett–Teller) της επιφανειας του βιολογικου υλικου Matrix (Σ.τ.Μ. : υλικο απο ελαφροπετρα) εδειξαν οτι ειναι περιπου 10 φορες μεγαλυτερη απο αυτης του Substrat Pro και 20 φορες μεγαλυτερη απο αυτης του MicroMec.
Πρακτικα, ενω ολη η επιφανεια των δυο υλικων (Substrat Pro και MicroMec) μπορει να χρησιμοποιηθει βιολογικα, καμποση απο την επιφανεια του Matrix, βρισκεται σε πορους που εξυπηρετουν φυσικη (μηχανικη) και χημικη επεξεργασια και οχι βιολογικη.
Οι εκτιμησεις απο δυο διαφορετικες γεωμετρησεις των πορων ολων των υλικων, δειχνουν τελικα οτι το matrix εχει
συγκριτικα 4 εως 4.5 φορες βιολογικα ενεργη επιφανεια απο οτι το Substrat Pro, και 8 εως 10 φορες απο οτι το MicroMec.
(Σ.τ.Μ. : πανω απο τη διπλασια δλδ επιφανεια της ελαφροπετρας, χρησιμοποιειται για φυσικοχημικη επεξεργασια και παρ'ολα αυτα, η βιολογικα ενεργη της επιφανεια, ειναι πολλαπλασια των αλλων υλικων)

Επιστημονικη ερευνα υπογραμμενη απο :
George L. Batten Jr., Ph.D http://www.mrbatten.com/Pages/AboutUs.aspx
και Gmerice K. Lafayette, M.P.H.
Πηγη http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-16, 20:33
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Πολυ χρησιμη πληροφορια!!!Δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα σαν υλικο αλλα το σκεφτομαι καιρο τωρα,ενα ακομα συν στη ελαφροπετρα!!!
Σε ευχαριστουμε Σπυρο.
Αν το κανεις υπομνημα και δεν θελεις απαντησεις ας διαγραφει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-16, 20:59
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.
Οταν λεμε της Micromec εννοουμε το siropax?
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-16, 23:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστουμε για την ενημερωση.
Οταν λεμε της Micromec εννοουμε το siropax?
Οχι Γιώργο, το MicroMec είναι της JBL
https://www.jbl.de/?lang=en&mod=prod...detail&id=2418
-------------------------
Σπύρο , η ελαφρόπετρα, αυτο το φτωχό υλικο, δεν έχει συσκευασία και καμια ταμπελίτσα
Για αυτο λέω να κολλήσω στα ενυδρεία μου ένα ταμπελάκι σαν και αυτό

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-01-16 στις 23:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-16, 00:40
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Καλησπερα, μηπως σαν Matix η ερευνα αναφερετε στο seachem matrix και οχι στην απλη ελαφροπετρα??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-16, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις παρει Matrix ποτε?
Ελαφροπετρα ελληνικη απο το νησι Γυαλι της ΛΑΒΑ Μεταλλευτική & Λατομική ΑΕ (σαν του πρακτικερ 6-12mm) εχεις παρει?
Δεν χρειαζεσαι καν το μικροσκοπειο που χρησιμοποιηθηκε για παρατηρησεις. Φτανει και το γυμνο ματι. Σπαστες κιολας να τις δεις μεσα.

-------------------------------------

Η καταθεση εμπειριων των χρηστων ελαφροπετρας ως εξαιρετικο βιολογικο υλικο δεν φτανει.
Η εξευτελιστικη τιμη της (σε σχεση με τα επωνυμα εισαγωμενα) μας κανει και αμφιβαλουμε για την αξια της.
Η επιστημονικες μετρησεις δεν φτανουν.
Πρεπει να μπει σε κουτι με μαρκα απο εξω και να κοστιζει πανω απο 15 ευρω το 1 λιτρο για να γινει καλη?

ΥΓ1 Ανοιξε και το Pdf της ελαφροπετρας να δεις πληροφοριες οπως χωρες εξαγωγων, χρησεις (στις "αλλες εφαρμογες").
ΥΓ2 Μη το παρεις προσωπικα. Απαντω γενικα προς ολους οσους μπορει να εχουν τις ιδιες αποριες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-01-16 στις 00:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-16, 00:52
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

δεν την λες βέβαια την πιο ανεξάρτητη έρευνα απο τη στιγμη που το γράφει ο κατασκευαστής του υλικού.

τώρα δε ξέρω εάν είναι ανεξάρτητη έρευνα ή παραγγελία της seachem
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-16, 01:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ανεξαρτητη φυσικα δεν τη λες. Παραγγελια ειναι απο τη seachem. Με τη σφραγιδα της σε περιοπτη θεση παρουσιαζεται η ερευνα.
Ποιος θα πληρωνε εξαλλου δυο επιστημονες και τα εργαστηρια για ολα αυτα?
Ο Τακης?

Αναρωτιεμαι τωρα κι εγω.
Γιατι ο Eheim και ο JBL δεν του κοπανησανε μια μυνησαρα του Seachem για τα ... ψευδη στοιχεια που κατεθεσε για τα υλικα τους?
Δημοσιευει κανεις ψευδη στοιχεια για ανταγωνιστικα προιοντα, γραφωντας τα μαλιστα με το ονομα τους?
Και που? στην Αμερικη? Οπου γλυστρας στο δρομο και παιρνεις τοση αποζημιωση απο το δημο που φτανει και για τα εγγονια σου?

-------------------------

Ειναι απλο παιδια.
Μια φορα φανηκαμε κι εμεις τυχεροι στο χομπι και δεν θελουμε να το πιστεψουμε (ή δεν μας αφηνουν να το πιστεψουμε).
Δεν χρειαζεται να χρυσοπληρωνουμε (οπως για ολο σχεδον τον ενυδρειακο εξοπλισμο μας), εισαγωγες, μεταφορικα, τελωνεια, φορους, μεσαζοντες κλπ, ΚΑΙ για βιολογικο υλικο.
Γιατι πολυ απλα "φυτρωνει" στη χωρα μας και μας ερχεται "τσαμπα" (και το κανουμε και εξαγωγη).
Φτανουν τα υπολοιπα που χρυσοπληρωνουμε.
Δοξα τω Θεω λοιπον να λεμε που το μαθαμε εστω κι αργα. (εσεις οι νεοι στο χομπι δλδ, γιατι εγω κι αλλοι πιο παλιοι, εχουμε πληρωσει κατι κατοσταρες για υλικα φιλτρων, μεχρι να μας ανοιξουν τα ματια)

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-01-16 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-16, 09:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά να κάνω και εγώ λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.
Όντως η έρευνα δεν είναι ανεξάρτητη, και όπως σωστά είπε ο Σπύρος, αναληθείς δημοσιοποιήσεις στην Αμερική της πληρώνεις. Πάμε στα άλλα υλικά τώρα, κανείς δεν είπε πως δεν είναι αξιόπιστα, μια χαρά αξιόπιστα είναι και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους, για έμενα η διαφορά είναι μόνο στο κόστος, πουθενά αλλού. Στη πράξη έχει φανεί πως και η ελαφρόπετρα κάνει εξίσου πολύ καλά τη δουλεία της, αλλά δεν είναι σε κουτάκι και δεν έχει Brand Name. Την ίδια ακριβώς ελαφρόπετρα τη πληρώνουμε χαβιάρι επειδή είναι σε κουτάκι και μια ταμπελίτσα από μια γνώστη εταιρία σε ενυδρειακά προϊόντα, τίποτα άλλο. Γιατί όταν έχει το όνομα επάνω θα πληρώσεις ένα σωρό άλλα πράγματα εκτός από το υλικό, βγάλε την έρευνα, αυτή έγινε μια φορά , πληρώθηκε και υπολογίστηκε θα γίνει απόσβεση σε Χ χρόνια, στο κάτω κάτω δεν ήταν και έρευνα που θα ήθελε 10 χρόνια μελέτες και αποτελέσματα. Όλες αυτές τις διαφημίσεις που βλέπετε ποιος τις πληρώνει ; Όπου μπείτε σε σελίδες ή σε άλλα φόρουμ και δείτε διαφημίσεις ποιος τις πληρώνει ; Και αν το πάμε και λίγο παραπέρα , σε όλα τα προϊόντα υπάρχει αυτό, την ιδιωτική τηλεόραση και όλους τους παρατρεχάμενους της ποιος τους πληρώνει ; Όλοι εμείς αγοράζοντας επώνυμα προϊόντα, για αυτό τα προϊόντα τα λεγόμενα με "Ιδιωτική ετικέτα" είναι πιο φθηνά, και αυτά που είναι και χωρίς ετικέτα ακόμα φθηνότερα, πληρώνουμε το marketing , πληρώνουμε και βέβαια και τη διασφάλιση πως το προϊόν που θα πάρουμε θα κάνει σωστά η δουλειά του και θα έχει και κάποια εγγύηση. Στο θέμα μας όμως δεν το χρειαζόμαστε αυτό, δεν είναι κάτι το τόσο εξεζητημένο που να θέλει εγγύηση και τη διασφάλιση ότι λειτούργει σωστά μας τη δίνουν οι χρήστες της, που μάλιστα υπάρχουν πολλά χρόνια πριν , πριν κάνουν την εμφάνιση τους στην αγορά αυτού του είδους τα προϊόντα. Και αν το πάμε και λίγο παραπέρα, όπως κάποια επιστημονική διαβεβαίωση, αυτή μας τη δίνουν οι γεωλόγοι που μας διαβεβαιώνουν πως η ελαφρόπετρα είναι χημικά αδρανής και είναι πορώδες υλικό. Περισσότερες λεπτομέρειες εμάς τους απλούς χομπίστες δεν μας ενδιαφέρουν, δεν θα δώσουμε και εξετάσεις για να πάρουμε PHD σε θέματα γεωλογίας ή βιολογίας, η χρήση της τόσα χρόνια νομίζω πως είναι αρκετή. Επίσης υπάρχουν βίντεο με υλικά που μας δείχνουν να ρουφάνε μελάνι , και όντως κάποια υλικά ρουφάνε περισσότερο από άλλα, αυτό προσωπικά δεν μου λέει κάτι, γιατί και το σφουγγάρι ρουφάει αλλά αυτό δεν το κάνει να είναι και το καλύτερο βιολογικό υλικό, υπάρχουν και καλύτερα, όπως και οι γνωστές βιόμπαλες δεν θα ρουφήξουν καθόλου αλλά είναι πολύ καλά βιολογικά υλικά, μάλλον τελικά η ύπαρξη τριχοειδών σωλήνων δεν είναι το ζητούμενο. Θα μου πει κάποιος άλλος, μα τι ξέρεις εσύ ; είσαι νέος στο χώρο, ναι είμαι νέος στο χώρο, μόνο 3-4 χρόνια, και δεν έχω χρησιμοποιήσει πολλά υλικά, αλλά αφού κάνω σωστά τη δουλειά μου , που το δείχνουν οι μετρήσεις , τι παραπάνω θα μου δώσουν τα άλλα υλικά , και στις αντίξοες συνθήκες που χρησιμοποιώ εγώ την ελαφρόπετρα, χρυσόψαρα τέρατα στους 14,5 βαθμούς θερμοκρασία και ταΐζω με τις χούφτες. Το ξαναλέω, δεν απαξιώνω τα άλλα υλικά, το κόστος τους απαξιώνω, και με την ελαφρόπετρα κάνω μια χαρά τη δουλειά μου , και δεν μου κοστίζει τίποτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-16, 09:44
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Έφτιαξα ένα εσωτερικό φίλτρο με 1.5 κιλό (όχι λτρα)ziporax μέσα σ 3 διχτακια ,από κάτω μπλε σφουγγάρι Κ πάνω από τα διχτακια ένα κυκλοφορητη 1200 λιτ.ταιζω Σ κιβακια μετριμενα ζυγησμενα καρδιά.για να μην τα πολυλογώ γράφω αλλαγές νερού γράφω καθαρισμό του φίλτρου τα πάντα Κ περνώ μετρήσεις αυτό για ένα μήνα.τον άλλο μήνα θα μπει ελαφροπετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-16, 11:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτιαξα ένα εσωτερικό φίλτρο με 1.5 κιλό (όχι λτρα)ziporax μέσα σ 3 διχτακια ,από κάτω μπλε σφουγγάρι Κ πάνω από τα διχτακια ένα κυκλοφορητη 1200 λιτ.ταιζω Σ κιβακια μετριμενα ζυγησμενα καρδιά.για να μην τα πολυλογώ γράφω αλλαγές νερού γράφω καθαρισμό του φίλτρου τα πάντα Κ περνώ μετρήσεις αυτό για ένα μήνα.τον άλλο μήνα θα μπει ελαφροπετρα.
Δεν θα πετάξεις το siporax για να βάλεις ελαφρόπετρα, αφου το εχεις το χρησιμοποιεις κανονικά, αν θες να προσθεσεις , τότε ναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-16, 11:21
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τάκη δεν με κατάλαβες.τα κάνω όλα ίδια για να συγκρίνω τα υλικά.ένα μήνα το ένα ένα μήνα το αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-16, 11:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αλλο αυτό,
αλλά αν ενα υλικο το πληρωσες δεν το πετας, μια χαρα κάνει τη δουλεια του.
Σε ενα μήνα όμως δεν θα καταλάβεις διαφορα. Πανω απο 3 μήνες και αυτό μόνο αν το ζορίσεις. Στη καθημερινότητα δεν θα το καταλαβεις ποτε.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-16, 11:49
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Οι αλλες εταιριες αντι για ερευνα βαζουν παπαγαλακια να ανεβαζουν βιντεο, που ειναι και τζαμπα και παραπλανουν χαλαρα....στη θεση της seachem, αντι να πληρωνα για την ερευνα, θα ανεβαζα βιντεο με σφουγγαρι, χοντρο χαρτονι και σιποραξ για να γελασει και το πραρδαλο κατσικι !!)))
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-16, 11:54
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αλλο αυτό,
αλλά αν ενα υλικο το πληρωσες δεν το πετας, μια χαρα κάνει τη δουλεια του.
Σε ενα μήνα όμως δεν θα καταλάβεις διαφορα. Πανω απο 3 μήνες και αυτό μόνο αν το ζορίσεις. Στη καθημερινότητα δεν θα το καταλαβεις ποτε.
__________________σωστό !!!όχι πάντως δεν έχω σκοπό τα το πεταξω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-16, 12:25
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Το πρακτικερ έχει την ψιλή την ελαφρόπετρα και μια χοντρή.
Αν δεν κάνω λάθος είναι κάπου 10-13 λιτρα.
Έβαλα 3 σακια στο φιλτρο της λίμνης....
Να φανταστώ ότι είναι το ίδιο καλή με την ψιλή... Κ ότι κάνει την ίδια δουλειά ε????
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-16, 12:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Η ίδια είναι. Μια χαρά είναι Σταύρο για το φίλτρο της λίμνης.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-16, 12:41
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρακτικερ έχει την ψιλή την ελαφρόπετρα και μια χοντρή.
Αν δεν κάνω λάθος είναι κάπου 10-13 λιτρα.
Έβαλα 3 σακια στο φιλτρο της λίμνης....
Να φανταστώ ότι είναι το ίδιο καλή με την ψιλή... Κ ότι κάνει την ίδια δουλειά ε????
Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο μεγέθη στην λιμνούλα, πρώτα έχω την μεγάλη ελαφρόπετρα και μετά την πιο μικρή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-16, 13:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Εγώ είμαι λίγο "θύμα" αγόρασα για τις λίμνες μου πανάκριβα φίλτρα και ο μπαμπάς μου έφτιαξε bog filter για την δικιά του με ελαφρόπετρα και άλλα υλικά το ίδιο αποτέλεσμα με μένα έχει ούτε 1/4 του κόστους .... τώρα στην καραντίνα μου εδώ και 4 μήνες έχω ελαφρόπετρα με ένα ψάρι 50 και βάλε εκατοστά και είδα απίστευτη φίλτρανση στο νερό σύμφωνα με τις μετρήσεις
Αυτό που λέει και ο Σπύρος μια φορά σταθήκαμε τυχεροί απο ένα ελληνικό προϊόν ..... γιατί να τα σκάμε να αγοράζουμε την μάρκα που λέει και ο ΤάκηςΚαι στο κάτω κάτω δέν σου κάνει έχεις χάσει 4,5 ευρώ για την μεγάλη σακούλα ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-16, 13:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εχω ελαφροπετρα χρονια τωρα και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τότε που την έβαλα δεν ξανάδα αλγη (δεν οφείλεται αυτο αποκλειστικά στην ελαφροπετρα,υπάρχουν κι αλλοι παράμετροι αλλα ειναι ενδεικτικό οτι κανει φοβερή δουλεια με την αμμωνια,έναν απο τους κύριους υπαίτιους για ξεσπάσματα αλγης)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-16, 14:13
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

οπαδος της ελαφρόπετρας και εγω και σε φυτεμενο και σε δισκαδικο με φουλ καταλοιπα στο παρελθον.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-16, 14:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corsar7 Εμφάνιση μηνυμάτων
και σε δισκαδικο με φουλ καταλοιπα στο παρελθον.
Τι εννοεις?
Κανε μια περιγραφη της παλιας και της καινουριας φιλτρανσης.
Τι παρατηρησες?
Ευχαριστω για τον κοπο σου προκαταβολικα.
Καλυτερα καντο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83903

Επισης εκει θα ηθελα και καταθεση εμπειριων απο μικρα εσωτερικα φιλτρακια με ελαφροπετρα.
Πχ σε μονομαχοενυδρεια, γαριδοενυδρεια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-16, 18:39
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς να μπορεί να πει ότι μεταξύ αντίστοιχα καλά βιολογικά υλικά ότι το τάδε είναι καλύτερο από το άλλο βιολογικό υλικό απλά και μόνο με παρατηρήσεις στο ενυδρείο μας.

Για να γίνω ποιο σαφής… αν έχουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρων με “Α” φόρτιση σε απόβλητα από τα ζωντανά μας τότε θα πρέπει να έχουμε φροντίσει και να λειτουργεί σε αυτό και αντίστοιχο φίλτρο με την απαιτούμενη κυκλοφορία και όγκο υλικών. Δηλαδή να έχουμε σωστή φίλτρανση και άρα τι να δούμε αλλάζοντας το υλικό; Και αν το κάνουμε πως θα βρούμε στρωμένο υλικό κλπ και κυρίως το συμπέρασμα που θα βγάλουμε θα ισχύει για όλους; Δεν νομίζω.

Για αυτό, και εδώ ακουμπάω στο τίτλο του θέματος, ότι συμπέρασμα βγάλουμε από κάποιο πειραματισμό μας να πρέπει να ισχύει παντού χωρίς παραπλάνηση. Να μπορεί δηλαδή ο καθένας μας να εφαρμόσει την μέθοδο του πειράματος και να βγάλει το ίδιο συμπέρασμα. Αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει σε ένα ενυδρείο που στην ουσία είναι ζωντανός οργανισμός και η κάθε μέρα του είναι διαφορετική… πόσο μάλλον να συγκρίνουμε ενυδρείο με ενυδρείο.

Αν σχεδίαζα εγώ ένα πείραμα θα το έκαμνα ως εξής:

Παίρνουμε δύο ίδια μικρά-μέτρια εσωτερικά φίλτρα πες με απόδοση 50-100lit/h και κατανάλωση κάπου 3W.
Αφαιρούμε ότι υλικό φίλτρανσης έχουν και στο ένα βάζουμε στη θέση των υλικών μόνο ελαφρόπετρα και στο άλλο μόνο το υλικό που θέλουμε να συγκρίνουμε π.χ. substrat pro. Και στις δύο περιπτώσεις το υλικό είναι άστρωτο χωρίς μπόλι.

Τα βάζουμε και τα δύο φίλτρα να λειτουργήσουν στο ίδιο ενυδρείο για 40 μέρες. Το ενυδρείο είναι σημαντικό να είναι ώριμο-στρωμένο σε πλήρη λειτουργία και να έχει άλλο φίλτρο που να το υποστηρίζει κανονικά. Τα φιλτράκια μπαίνουν μόνο για το πείραμα. Στις 40 ημέρες ξεπλένουμε τα υλικά με ενυδρειακό νερό να καθαρίσουν και ξανά μέσα στο ενυδρείο για άλλες 10 μέρες.

Παίρνουμε και 2 καθαρά βαρέλια των 80-100 λίτρων. Την ημέρα 45 βάζουμε στο καθένα από 70 λίτρα καθαρό νερό έτσι όπως το ετοιμάζουμε για τις αλλαγές μας, δηλαδή με αντιχλώριο. Την ημέρα 49 (το σημείο αυτό θα ήθελα να το συζητήσουμε..) ρίχνουμε μέσα σε κάθε βαρέλι από 50 σταγόνες υγρή αμμωνία (βασικά θέλουμε να υπάρχει αρκετή μετρήσιμη αμμωνία στο νερό). Την ημέρα 50 κάνουμε τεστ να δούμε ότι τα επίπεδα αμμωνίας είναι ίδια και στα δύο βαρέλια και μετά τοποθετούμε ένα από τα πειραματικά φιλτράκια μας στο καθένα.

Από το σημείο αυτό και μετά εγώ θα έπαιρνα μέτρησης αμμωνίας από κάθε βαρέλι κάθε δύο ώρες ώσπου να μηδενιστεί η αμμωνία. Οι μετρήσεις μπορεί να είναι πυκνές αλλά θα βοηθήσουν να βγει μια πολύ καλή καμπύλη απορρόφησης της αμμωνίας από το κάθε βιολογικό υλικό σε συνάρτηση με το χρόνο.

Από τις μετρήσεις μπορείς να δεις ποιο βιολογικό υλικό κάνει δουλειά και αν όντως υπάρχουν στατιστικές διαφορές μεταξύ τους.

Για το πείραμα τα σημεία που θα ήθελα να σχολιαστούν ιδιαίτερα είναι η προσθήκη αμμωνίας και τα τεστ. Δηλαδή ποια και πόση αμμωνία να ρίξουμε ή αλλο υλικό εκτός αμμωνίας και ποιο τεστ θα μας δώσει αξιόπιστες μετρήσεις.

Θα χαρώ πολύ αν κάποιος αποφασίσει να κάνει το παραπάνω πείραμα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-02-16, 19:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Μια απορια πανω στο θεμαΤο μεγεθος της ελαφροπετρας που προτεινεται για το φιλτρο μας συνηθως ειναι 6-12 χιλιοστα σωστα;Αν ειναι ελαφρως μεγαλυτερη μπορει να επηρεαζει καθολου την ροη του φιλτρου;Υπαρχει παρατηρηση πανω σε αυτο;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-02-16, 19:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Την ροή του φίλτρου δεν την επηρεάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-16, 19:58
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κλεόβουλε ευχαριστω για την απαντηση!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζεολιθος ή ελαφροπετρα Γιαννης186 Γλυκό νερό - Γενικά 52 05-09-15 13:27
και η επιστημονικη τεκμηριωση: Τα ζωα σκεφτονται και αισθανονται Nick74 Επί παντός επιστητού 9 28-06-13 16:53
ελαφροπετρα και ph ulisse Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-03-13 17:09
Θελω μια επιστημονικη απαντηση και οχι εμπειρικη kanakss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 39 04-02-13 14:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08801 seconds with 13 queries