Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-14, 00:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ - καταθεση παρατηρησεων απο χρηστες της

Οσοι εχετε στηριξει τη βιολογια σας στην ελαφροπετρα, θα ηθελα να γραψετε τις παρατησεις σας.
Ιδιως αν εχετε αποκλειστικα ελαφροπετρα ως βιολιογικο υλικο και κανενα αλλο κεραμικο.
Καλο ειναι να δωσετε μερικα στοιχεια, οπως σε τι ποσοτητα ειναι στο φιλτρο, σε τι ειδος ενυδρειου βρισκεται, με ποια ιχθυοφορτωση κλπ
Αν ειδατε διαφορά με αλλα υλικα, στην ταχητητα του χρονου που εστρωσε.
Αν ειδατε διαφορα στις μετρησεις. Πχ νιτρικων
Αν χαλαει ευκολα, αν βουλωνει ευκολα, αν καθαριζεται ευκολα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-14, 01:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενδιαφερον το θεμα.
δεν εχω κανει καμια στατιστικη αναλυση()
αλλα θα πω τις παρατηρησεις μου,βασισμενος σε αυτα που ειδα φετος στη λιμνη,αλλα και σε τρια εσωτερικα φιλτρα σχετικα μικρης χωρητικοτητας αφου βρισκοντουσαν σε μικρα ενυδρεια.
(αν χρειαστουνε μοντελα και μαρκες θα το ψαξω λιγο και θα τα γραψω)

υποψιν οτι πλην της λιμνης και του ενος ενυδρειου(στο οποιο ειχα και τη γεννα-με οτι σημαινει αυτο για το φορτιο σε ρυπους) τα αλλα δυο ενυδρεια ειχανε χαμηλη ιχθυοφορτιση, απο 1 εως 3 ψαρια max.
και φυσικα οταν υπηρχε γεννα,το ταισμα ητανε πολυ συχνοτερο.τα μικρα στο ενυδρειο εφτασα να τα ταιζω και 8 φορες τη μερα.





αυτα λοιπον που παρατηρησα,ητανε:
  1. δεν ειχα προβλημα σε κανενα απτα 4 "ενυδρεια" μου με νιτρικα,παρα το οτι επεφτε σε ολα τρελλο φαι.και μιλαω για 4 φορες τη μερα τουλαχιστον.οι αλλαγες σε ολα πλην της λιμνης εβδομαδιαιες.
  2. αυτο το αποτελεσμα το ειδα με μικροτερη ποσοτητα ελαφροπετρας αποτι στα ιδια φιλτρα ενα χρονο νωριτερα με substrat.και ως γνωστον,λογο σχηματος και μονο, τα ιδια φιλτρα χωρανε περισσοτερο σαμπστρατ αποτι ελαφροπετρα που εχει ακανονιστο σχημα.
  3. για να κολλησει με το νο.1, στη λιμνη δεν εγινε αλλαγη παρα μονο δυο φορες στους 5 μηνες που λειτουργησε με ψαρια.οτι αλλο νερο επεσε ητανε βροχινο η ητανε απλη αναπληρωση της εξατμισης.υποψιν οτι στη λιμνη δεν επεφτε παρα πολυ ταισμα ολο τον καιρο(εκτος απτις περιοδους γεννας) αλλα υπηρχανε αλλες εστιες ρυπων που δεν υπαρχουν σε κανονικα ενυδρεια.(εντομα,νεκρα φυλλα,κλπ)παρολαυτα,νιτρικα δεν μετρησα ποτε πανω απο 10 και η ποσοτητα ελαφροπετρας ητανε περιπου 3 κιλα.ισως και λιγο λιγοτερο.δεκτο πως βοηθησαν και τα φυτα.
  4. το στρωσιμο στα φιλτρα των ενυδρειων,εγινε μπολιαζοντας με υλικο απτη λιμνη.παρα το οτι εκεινη την περιοδο η λιμνη δεν ηταν φορτωμενη με ψαρια και ταισμα(δεν υπηρχε γεννα δηλαδη)δεν υπηρξε προβλημα αμμωνιας στα ενυδρεια,παρα το γεγονος πως οταν τα εβαλα δεν εδωσα πολυ περιθωριο για σταδιακη αυξηση του ταισματος.επειδη τα ψαρια ηταν αγρια και χρειαζοντουσαν ταισμα με κατεψυγμενα σκουληκια δεν ειχα και πολλα περιθωρια.φυσικα ειχα το νου μου με μετρησεις ωστε να επεμβω,αλλα δεν χρειαστηκε.
αυτα τα λιγα μου ερχονται στο μυαλο τωρα.αν θυμηθω κατι αλλο θα το γραψω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-14, 01:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολαυτα,νιτρικα δεν μετρησα ποτε πανω απο 10 και η ποσοτητα ελαφροπετρας ητανε περιπου 3 κιλα.ισως και λιγο λιγοτερο
3 κιλα ή 3 λιτρα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-14, 01:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χρησιμοποιω 3 χρονια ελαφροπετρα απο πρακτικερ σε ολα μου τα μεγαλα ενυδρεια (ανω των 60λιτρων).
ηταν απο τα πρωτα βιολογικα υλικα (μετα το σιποραξ) που χρησιμοποιησα (εξαιτιας σου )
Δινουμε αδικα λεφτα , μας δουλευουν κανονικα! αυτο μονο εχω να πω.

Την εχω δουλεψει και μονη της και σε συνδιασμο με σιποραξ (το ιδιο ειναι και μονη της).
Πλεον την εχω στα σαμπ , μαζι με σιποραξ .. οχι για ασφαλεια , απλα ειχα το σιποραξ και το 20λιτρο ελαφροπετρας το εχω τελειωσει , αρα συμπληρωσα το σιποραξ που ειχα.

360 λιτρα με 8 ενηλικα μονόουρα χρυσοψαρα - 8-9 λιτρα ελαφροπετρα μπερδεμενη με 1-2 λιτρα σιποραξ. (μπαινει αναμεσα σε καποια σιποραξ , αλλα ειναι πολυ λιγοτερα και η ¨ζημια¨ ειναι απειροελαχιστη)

110 λιτρα με 8 corrys ,3 ancistrus , 8 ps. gertrudae - 3 λιτρα ελαφροπετρα + 2 λιτρα σιποραξ (σε ξεχωριστο δυχτι)

120 λιτρα με 2 fancy χρυσοψαρα - 3-4 λιτρα ελαφροπετρα + 1 λιτρο σιποραξ

60 λιτρα με n. similis - 3-4 λιτρα ελαφροπετρα + 1 σιποραξ

Ολα ειναι πλεον σαμπ (εσωτερικα) , δεν βουλωνει , δεν χρειαζεται να την καθαρισω (την πλενω ελαφρως πολυ σπανια)
Καθε 1 -1,5 χρονο ανανεωνω ή βραζω καποια ποσοτητα (δεν παρατηρω προβλημα βεβαια,απλως προληπτικα)
Τα ενυδρεια στρωθηκαν με μπολι απο αλλο υλικο στην αρχη αρχη(σιποραξ) και οι μετρησεις ηταν καλες απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-14, 01:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
3 κιλα ή 3 λιτρα?
σπυρο δεν θυμαμαι,αν δεν κανω λαθος ομως οι σακουλες του πρακτικερ ειναι σε κιλα.δεν εκανα μετατροπη δηλαδη.
χρησιμοποιησα σχεδον τα 3/4 της μικρης σακουλας.
αν βρω τη σακουλα θα δω τι γραφει ακριβως και θα σου πω.καπου εξω πρεπει να την εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-14, 01:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο δεν θυμαμαι,αν δεν κανω λαθος ομως οι σακουλες του πρακτικερ ειναι σε κιλα.δεν εκανα μετατροπη δηλαδη.
χρησιμοποιησα σχεδον τα 3/4 της μικρης σακουλας.
αν βρω τη σακουλα θα δω τι γραφει ακριβως και θα σου πω.καπου εξω πρεπει να την εχω.
Σε λιτρα ειναι τα σακια
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
(μπαινει αναμεσα σε καποια σιποραξ , αλλα ειναι πολυ λιγοτερα και η ¨ζημια¨ ειναι απειροελαχιστη)
Η ζημια ειναι οτι χανεις το πλεονεκτημα του σιποραξ που λεει η εταιρεια οτι δινει το σχημα του και η ροη του νερου απο μεσα του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ηταν απο τα πρωτα βιολογικα υλικα (μετα το σιποραξ) που χρησιμοποιησα (εξαιτιας σου )
Σε κατεστρεψα κι εσενα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-12-14 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-14, 01:47
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ζημια ειναι οτι χανεις το πλεονεκτημα του σιποραξ που λεει η εταιρεια οτι δινει το σχημα του και η ροη του νερου απο μεσα του.
Σπυρο το ξερω κι απο την στιγμη που δεν εχω καποιο θεμα , το αφηνω.
βαριεμαι και να βγαλω το δυχτυ και να αρχισω να ξεμπερδευω τα υλικα..
δεν ειναι και λιγα τα λιτρα
απλα οσα και να βουλωσαν , πιστευω καποιο βακτηριο κρατανε παραπανω, αρα και τα αφησα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-14, 01:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις δικιο!

και επειδη την βρηκα τωρα τη σακουλα και ειδα ακριβως ποσο εχει μεινει,χρησιμοποιησα λιγο λιγοτερο απτο μισο.δηλαδη περιπου 5 λιτρα απτα 12 της σακουλας.
με το ματι τωρα αυτα δεν τα ζυγισα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-14, 01:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο το ξερω κι απο την στιγμη που δεν εχω καποιο θεμα , το αφηνω.
βαριεμαι και να βγαλω το δυχτυ και να αρχισω να ξεμπερδευω τα υλικα..
δεν ειναι και λιγα τα λιτρα
απλα οσα και να βουλωσαν , πιστευω καποιο βακτηριο κρατανε παραπανω, αρα και τα αφησα
Ναι ναι.
Εχεις ελαφροπετρα ετσι κι αλλιως μεσα κι εχεις ησυχο το κεφαλι σου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο!

και επειδη την βρηκα τωρα τη σακουλα και ειδα ποσο εχει μεινει,χρησιμοποιησα λιγο λιγοτερο απτο μισο.δηλαδη περιπου 5 λιτρα απτα 12 της σακουλας.
με το ματι τωρα αυτα δεν τα ζυγισα.
Εμ, με ενα και κατι 20λιτρο σακι γεμισαν 2 x 2080 για διμετρο δισκαδικο κοντα 1000 λιτρα (30 δισκοι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-12-14 στις 01:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-12-14, 01:53
Makrovoutis Ο χρήστης Makrovoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λιτρα ειναι τα σακια
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
-------------------------

Η ζημια ειναι οτι χανεις το πλεονεκτημα του σιποραξ που λεει η εταιρεια οτι δινει το σχημα του και η ροη του νερου απο μεσα του.
Σε κατεστρεψα κι εσενα
Υπάρχουν δυο ειδών κοκομετριες στο site του Practiker . Η μια 6-12 και η άλλη 22 - 40. http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-22-40mm-12lt-7292

Λογικά η 22-40 θα προσφέρει καλύτερη ροή νερου η όχι ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-12-14, 01:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

6-12mm για να μπορει να φτανει ευκολα το νερο μεσα βαθεια στους πορους.
Ας μεινουμε στις καταθεσεις εμπειριων
Για αποριες περι του υλικου σε αλλο θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-12-14, 02:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λιγο για να παιξουμε

πηρα ενα κομματι σιποραξ,ενα κομματι substrat και ενα κομματι ελαφροπετρα.
και τα 3 καθαρα και αχρησιμοποιητα.

τα εβαλα σε ενα μικροσκοπιακι usb της πλακας και οριστε το αποτελεσμα
εβγαλα 3 φωτο απτο καθενα.μια κανονικα,μια με ελαφρως πειραγμενες ρυθμισεις φωτισμου (ιδια ρυθμιση και στις 3 φωτο) και μια με αρνητικα χρωματα.

ακομα και με το μικροσκοπιο της πλακας,στη φωτο με τα αρνητικα χρωματα στην ελαφροπετρα,βλεπω διαφορα?
η μου φαινεται?σαν να μου φαινεται πως οι ποροι της εχουν περισσοτερο βαθος...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  siporax.jpg
Εμφανίσεις:  578
Μέγεθος:  34,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  siporax2.jpg
Εμφανίσεις:  569
Μέγεθος:  62,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  siporax2inverted.jpg
Εμφανίσεις:  552
Μέγεθος:  62,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  substrat.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  64,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  substrat2.jpg
Εμφανίσεις:  561
Μέγεθος:  88,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  substrat2inverted.jpg
Εμφανίσεις:  654
Μέγεθος:  88,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-12-14, 02:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και οι φωτο με την ελαφροπετρα.αν εχουν οντως μεγαλυτερο βαθος οι ποροι της,ισως αυτο εξηγει τα μειωμενα νιτρικα...(?)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pumice.jpg
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pumice 2.jpg
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  68,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pumice2inverted.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  68,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-14, 07:19
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

να πω κι εγω οτι στο ενυδρειο μου 6.000 με τα ψαρια μου που ειναι απο 40 εκατ. και πανω την βιολογια μου την εχω μιση μιση.
σιποραξ επιδη το ειχα και ελαφροπετρα το μεγαλο μεγεθος απο τα πρακτικερ
ταιζω μερα παρα μερα σχεδον μισο κιλο αθερινα οποτε οπως καταλαβαινουμε ειναι επιβαρυντικο για το νερο...
παρ ολα αυτα και εχοντας ψαρια ευαισθητα στα νιτρικα ( ασιατικες αρουανες, σαλαχια ) δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα με το νερο...
τα εχω κανα χρονο, χωρις να εχει γινει καθαρισμα αλλα μετα τις γιορτες θα γινει ενα καλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-12-14, 12:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όταν ξεκίνησα έβαλα siporax (πήρα 5 λίτρα και έβαλα τα 3 λίτρα στο φυτεμένο και τα 2 να τα βάλω μετά στο κύβο στη ταράτσα με τα χρυσόψαρα) , μετά στο φυτεμένο πρόσθεσα και 1 κιλό symbionit. Όλα αυτά γιατί σαν αρχάριος τα είχα μαντάρα, το φίλτρο με τεράστια ιχθυοφόρτιση δεν έλεγε να στρώσει με τίποτα, μετά διάβασα για την ελαφρόπετρα, έβαλα και 5-6 λίτρα ελαφρόπετρα. Το πρόβλημα σίγουρα δεν λύθηκε χάρη στην ελαφρόπετρα αλλά επειδή αναπτύχθηκε η βιολογία στο χρόνο που χρειαζότανε. Μετά από αυτά είχα μάθει για στρώσιμο για μπόλι κλπ. Έφτιαξα και το φίλτρο του κύβου με τα χρυσόψαρα, έβαλα τα 2 λίτρα siporax, κανα λίτρο ελαφρόπετρα για μπόλι από το φυτεμένο και 4-5 λίτρα καινούρια ελαφρόπετρα, αυτό πήγε τέλεια όπως και όλα τα υπόλοιπα. Ειδικά σε αυτό , με τόσο λίγο όγκο νερού , με πάρα πολλά και σχετικά μεγάλα ψάρια η ελαφρόπετρα δούλεψε τέλεια, κάτι καλύτερο δεν μπορούσε να γίνει, αυτό μου δίνει να καταλάβω πως η ελαφρόπετρα είναι ένα πάρα πολύ καλό υλικό, από εκεί και πέρα βάζω μόνο ελαφρόπετρα, και στα 2 επόμενα δικά μου αλλά και σε όσα έστησα φίλων και γνωστών. Το αποκορύφωμα βέβαια ήταν στο 300αρι ξύλινο που έστησα το καλοκαίρι, το φίλτρο έχει μόνο ελαφρόπετρα (8-10 λίτρα) η ιχθυοφόρτιση είναι πιο μεγάλη από τα θεωρητικά λίτρα ανά ψάρι, το χέρι μου είναι βαρύ στο τάισμα (για αυτό είναι γομάρια τα ψάρια μου) και το φίλτρο και το ενυδρείο λειτουργούν άψογα, οι μετρήσεις είναι τέλειες και όλα πάνε μια χαρά. Δεν μπορώ να πω και δεν ξέρω πως αν είχα άλλο βιολογικό υλικό δεν θα ήταν έτσι τέλεια όλα, μπορεί να ήταν μια χαρά και πάλι, αλλά θα είχα δώσει πάνω από 50-60 Ευρώ σε χύμα siporax ενώ με την ελαφρόπετρα έδωσα 2,80, και έχω ένα πάρα πολύ κάλο αποτέλεσμα, και αν είχα βάλει matrix ή siporax ή άλλο υλικό που είναι σε μικρές συσκευασίες (χάρτινα κουτάκια) , θα μου είχε κοστίσει πιο πολύ το βιολογικό υλικό από ότι μου κόστισε όλη η κατασκευή του ενυδρείου. Προσωπικά για έμενα το αποτέλεσμα είναι πως τα επώνυμα βιολογικά υλικά είναι καλά αλλά είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ σε τεράστιο βαθμό και δεν έχω παρατηρήσει πως κάνουν κάτι παραπάνω, το αντίθετο θα έλεγα , πως δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται, και δεν το λέω τυχαία. Όπως είπα στην αρχή , στο φυτεμένο έβαλα και 1 κιλό symbionit, θεωρείται από τα κορυφαία βιολογικά υλικά και σύμφωνα με τον κατασκευαστή κάνει και αναερόβια βιολογία για να κάνει πλήρη απονιτροποίηση , και το 1 κιλό υλικό είναι για ενυδρείο 900 λίτρων, δηλαδή στο δικό μου που είναι 130 λίτρα θα έπρεπε να προσθέτω και νιτρικά για να μου ζήσουν τα φυτά, μπαρούφες, έχω κανονικά νιτρικά, άρα έσκασα 36-40 Ευρώ περίπου και δεν κάνει αυτό που υπόσχεται. Να πω επίσης και κάτι άλλο, λένε πως η ελαφρόπετρα τρίβεται με το καιρό και αλλοιώνεται κλπ κλπ, η ελαφρόπετρα που έβαλα τη 1η φορά πριν 2 χρόνια υπάρχει ακόμα στα φίλτρα έτσι όπως είχε μπει, με απλά πλυσίματα, γιατί βάζοντας μπόλι από το ένα ενυδρείο στο άλλο , έχει μοιραστεί σε όλα τα ενυδρεία (έβγαζα για μπόλι και έβαζα φρέσκια), και το καλοκαίρι που έστησα το ξύλινο και μετέφερα σε αυτό το βιολογικό υλικό , δεν παρατήρησα καμία φθορά, ούτε σκόνη ούτε τριμμένο υλικό, απλά είχε το βιοφίλμ που πιάνει κανονικά, αν δεν στήσω άλλο ενυδρείο για να μεταφέρω μπόλι , από την άνοιξη θα αρχίσω να κάνω τις πρώτες ανανεώσεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-12-14, 16:30
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Χρησιμοποιω ελαφροπετρα 6-12mm ως μερος του βιολογικου υλικου σε ολα μου τα ενυδρεια..
Σε καραντινα 60 λιτρα μονο ελαφροπετρα περιπου 3 λιτρα που μπολιαζεται οταν τη χρειαστω(πιανει παντα με τη μια το μπολι).
Σε γαριδαδικο 70 λιτρα σε εξ.φιλτρο στο δευτερο σταδιο 1 λιτρο περιπου(στο πρωτο siporax για να 'σπαει' η ροη).
Σε αφρικανικο 200 λιτρα που μεγαλωνουν μικρα με πολυ μεγαλη ιχθυοφορτιση ,τα τρια απο τα τεσσερα καλαθια του 405(στο πρωτο siporax)
Σε αφρικανικο περιπου 600 λιτρα τα δυο απο τα τεσσερα καλαθια του nsf2000 -καπου 7 λιτρα.(στο πρωτο σιποραξ και στο τελευταιο substrat)
Σε χρυσοψαραδικο 150 λιτρα καπου 20 λιτρα σε φιλτρο bakki shower.
Δεν ξερω αν θελει να επιβεβαιωσει κατι συγκεκριμενο ο Σπυρος αλλα η δικη μου παρατηρηση ειναι οτι, εκτος οσων εχουν αναφερθει πολλες φορες σχετικα με την ικανοτητα φιλτρανσης και το πλεονεκτημα του κοστους,οσο περισσοτερο χρησιμοποιω ελαφροπετρα τοσο ευκολοτερα ελεγχω τα νιτρικα με τις λοιπες συνθηκες σταθερες..
Αν στρωνει γρηγορα ή οχι δεν μπορω να πω γιατι εχω χρονια να στησω απο το μηδεν..
Δεν την εχω αλλαξει για τουλαχιστον τρια τεσσερα χρονια,δεν την εχω βρασει,παρα μονο περιστασιακα ξεπλυμα σε νερο απο αλλαγη..δεν βλεπω να μειωνεται η αποτελεσματικοτητα της..
Ενα τελευταιο που δεν εχω επιβεβαιωσει με μετρησεις και ειναι δυσκολο να το κανω γιατι εδω οι συνθηκες του νερου δικτυου δεν ειναι σταθερες..Εχω την υποψια οτι σε καποιο μικρο βαθμο επιρρεαζει το ph προς τα κατω..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-15, 21:44
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Στηνω ενα 400 λιτρα κυριως + 200 σαμπ για δισκους. Εχω βαλει 7 λιτρα σιποραξ για αρχη αλλα εχω πολυυυυ χωρο για υλικο ακομη. Μου ειπε ενας φιλος οτι η ελαφροπετρα ειναι "ελαφρος" ασβεστοληθικη. Αν ισχυει αυτο δεν θα την χρησιμοποιησω. Εχω σκοπο να φτιαχνο το νερο με α/ο και preis minerals, δεν θελω να εχω κατι εστω και ελαφρως ασβεστοληθικο.

(δεν θελω να χαλασω το τοπιν, αν θεωρειτε σκοπιμο παρακαλω ας μεταφερθει)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-15, 22:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Στηνω ενα 400 λιτρα κυριως + 200 σαμπ για δισκους. Εχω βαλει 7 λιτρα σιποραξ για αρχη αλλα εχω πολυυυυ χωρο για υλικο ακομη. Μου ειπε ενας φιλος οτι η ελαφροπετρα ειναι "ελαφρος" ασβεστοληθικη. Αν ισχυει αυτο δεν θα την χρησιμοποιησω. Εχω σκοπο να φτιαχνο το νερο με α/ο και preis minerals, δεν θελω να εχω κατι εστω και ελαφρως ασβεστοληθικο.

(δεν θελω να χαλασω το τοπιν, αν θεωρειτε σκοπιμο παρακαλω ας μεταφερθει)
Οχι Ανέστη , δεν ισχύει αυτό

"Η κίσηρη ή κίσσηρη, κοινώς ελαφρόπετρα (ετυμ. ανάλυση: ελαφρύς + πέτρα = ελαφριά πέτρα) είναι ένα πορώδες ηφαιστειογενές ορυκτό, χημικά αδρανές"
http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=66473.0

Και εγώ αλλά και άλλα παιδιά που την χρησιμοποιούν δεν έχουμε παρατηρήσει αύξηση PH , GH ή ΚΗ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-15, 22:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ειπε ενας φιλος οτι η ελαφροπετρα ειναι "ελαφρος" ασβεστοληθικη
μακάρι να ισχύει κάτι τέτοιο, σε καλό θα μας έβγαινε σε μας με ενυδρείά Τανγκανικα. εχω σε ένα ενυδρείο με sump γύρω στα 10 λίτρα νομίζω ελαφρόπέτρα από το πρακτικέρ, όσο καιρό τρέχει δεν εχω παρατήρησει καμία αύξηση στις σκληρότητες του
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-04-15, 14:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και για να μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας πια, εδω ειναι και μια επιστημονικη ερευνα γιατι η ελαφροπετρα ειναι το καλυτερο κεραμικο βιολογικο υλικο.
Οπου matrix, βαζουμε ελαφροπετρα σαν αυτη απο το νησι Γυαλι, αυτη που πωλειται στο πρακτικερ (εξακριβωμενο με μικροσκοπειο) γιατι υπαρχουν ειδη και ειδη ελαφροπετρας (αναλογα την προελευση).

"A Study of Specific Surface Area for Matrix, Eheim Substrat Pro, and JBL MicroMec
George L. Batten Jr., Ph.D
Gmerice K. Lafayette, M.P.H.
Conclusions
ΒΕΤ surface area measurements indicate that Matrix contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.
Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes,not biological processes.
Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4½ times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec".




http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-04-15, 22:01
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παιδια βρηκα εδω στην Ροδο ,seachem matirx- ελαφροπετρα και την πηρα .
Δεν ειναι ξεπλυμενη , ειναι μαζι με χωμα.
Την πηρα 3,5 ευρω τα 12 λιτρα.

Την ξεπλυνα καλα καλα, την εβρασα , αλλα σαν να μου ανεβαζει tds ..
Δεν ειμαι και σιγουρος , γιατι την ξεπλυνα με νερο βρυσης , που ειναι στα 600 κατι tds, μηπως εχει απροοφησει και σιγα σιγα ξερανει στο νερο της οσμωσης .
Θα σας πως σε μια εβδομαδα.
Εχει μετρησει κανενας tds?
Αν την τριψεις λιγακι θολωνει το νερο .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-04-15, 22:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

περσι που ειχα ελαφροπετρα και στη λιμνη και στα ενυδρεια δεν ειχα κανενα θεμα με το tds.
μαλον ειναι αυτο που λες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-04-15, 11:26
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ουτε εγω ειχα ανοδο tds..
την ειχα και σε ενυδρειο με οσμωση.. δεν παρατηρησα ανοδο ποτε..
πλυντην πολυ καλα.. 500 χερια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-04-15, 21:26
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Μάλλον δεν είναι καλη η δικιά μου που πήρα. Μου ανεβαζει tds στα 500 ml που τη έχω βάλει .σε 3ημερες έχειανεβασει απο 20ppmπου έχει ηοσμωση σε 80ppm και αυτήν που καθαρισα και εβρασα σε κάποια σημεία έχει κιτρινησει .οποτε κάτι παιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-16, 18:08
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ - καταθεση παρατηρησεων απο χρηστες της

Εγώ έχω στηρίξει την ελαφροπετρα στα δυο ενυδρεία που έχω.Το πρώτο ενυδρειο 240 λιτρα με δυο εξωτερικά φίλτρα Sun sun 303 ιχθυοφωρτωση μέτρια ως πολλή ( 15 Cory, 30 ροδοστομοι, 10 cardinals tetra) και εύκολα φυτά , τάισμα 2 φορές την ημέρα το μόνο που μου έβγαλε ήταν πολλες άλγες με αποκορύφωμα την πράσινη και την bga. Το δεύτερο ενυδρειο με δισκους A-1800 (540 λιτρα) anubias 9 δίσκοι , φίλτρα 2 eheim (2080, 2180) τάισμα πολύ , τα φίλτρα δεν άντεξαν ούτε η βιολογία , πολλά νιτρικά (έφτασε μέχρι 80) παρόλο τις μεγάλες αλλαγές νερου στο ενυδρειο, άλγες πολλες ( τριχοειδή, πράσινη) φωσφορικά δεν είχα μετρήσει αλλα πιστεύω στα ύψη θα ήταν , αντιμετώπισα την κατάσταση χτίζοντας το ένα φίλτρο ως εξής το τελευταίο καλάθι (πρώτο οπως ανοίγουμε το φίλτρο ) ελαφροπετρα και άνθρακα , μεσαίο καλάθι siporax (χύμα) πρώτο καλάθι ( μηχανικό μακαρόνι και βιομπαλες) .
Αλλαγή φωτισμού με λεντοταινιες
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

Οι άλγες εξαφανίστηκαν ακόμα και η τριχοειδή ,
Νιτρικά με τάισμα 4-5 φορές προσεχτικό και κατεψυγμένη καρδιά κάθε μέρα, αλλαγή νερου αυτόματα 25 λιτρα την μέρα , δεν ξεπερνάνε τα 20
Συμπεράσματα
Στα δικά μου ενυδρεία δεν θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά ελαφροπετρα , αλλα επιςης και δεν την απορρίπτω σαν βιολογικό υλικό , αλλα ύστερα και απο συζητήσεις που έχω κανει και με δισκαδες παλιούς με πολλες διακρίσεις , αλλα και με θαλασσινούς δεν τις έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη σαν υλικό για δύσκολα και απαιτητικά ενυδρεία ... Όλα αυτά τα γράφω πάντα με κάθε σεβασμό και επιφύλαξη αλλα καταθέτω προσωπικές εμπειρίες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-02-16, 09:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φίλτρα δεν άντεξαν ούτε η βιολογία , πολλά νιτρικά (έφτασε μέχρι 80) παρόλο τις μεγάλες αλλαγές νερου στο ενυδρειο, άλγες πολλες ( τριχοειδή, πράσινη) φωσφορικά δεν είχα μετρήσει αλλα πιστεύω στα ύψη θα ήταν
Αν οι παρατηρησεις σου ηταν νιτρικα στο θεο, φωσφορικα επισης και αλγες και μετρουσες αμμωνια=0 και ΝΟ2=0 τοτε τα φιλτρα σου μια χαρα αντεξαν ... Μεχρι ΝΟ2 μηδενιζουν τα υπολοιπα επρεπε να κανεις αλλαγες νερου για να μειωθουν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-02-16, 10:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φίλτρα δεν άντεξαν ούτε η βιολογία , πολλά νιτρικά (έφτασε μέχρι 80) παρόλο τις μεγάλες αλλαγές νερου στο ενυδρειο,
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, για τις παρατηρήσεις που λες, σίγουρα δεν φταίει η ελαφρόπετρα, το αντίθετο θα έλεγα, άντεξε και με το παραπάνω, γιατί τα νιτρικά που είδες προφανώς οφείλονταν ίσως γιατί δεν είχες καθαρίσει την ελαφρόπετρα και είχαν μαζευτεί οργανικοί ρύπου που προκάλεσαν την έκρηξη νιτρικών, παρόλα αυτά αμμωνία δεν είδες αλλά ούτε νιτρώδη, η ελαφρόπετρα έκανε μια χαρά τη δουλειά της.
Προσωπικά την έχω στα χρυσόψαρα, τέρατα και τα ταΐζω μόνο DIY κατεψυγμένη τροφή, και αυτά τρώνε και εμένα, και η θερμοκρασία στο ενυδρείο φτάνει τους 14 βαθμούς, που ως γνωστό εκεί η βιολογία δεν λειτούργει στο μέγιστο, και όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα , και όταν κάθε 6-8 μήνες ξεπλύνω την ελαφρόπετρα , τα νιτρικά μειώνονται κατακόρυφα, και είναι λογικό. Και εσύ είδες μείωση νιτρικών γιατί έβαλες καθαρό υλικό , όχι για άλλο λόγο, γιατί αν μειώθηκαν για άλλο λόγο θα έλεγα πως ίσως είναι και επικίνδυνο, γιατί στο φίλτρο σου σχηματίστηκε αναερόβια βιολογία που αν δεν είναι ελεγχόμενη ίσως υπάρξει πρόβλημα. Να έχεις υπόψη σου πως ο τακτικός καθαρισμός των υλικών μειώνει τους οργανικούς ρύπους και ταυτόχρονα μειώνονται τα νιτρικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-02-16, 20:27
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα με όσα μου είπατε για τα λάθη μου , ίσως ο μη τακτικός καθαρισμός του βιολογικού υλικού μου έφερε τα πραβληματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς νεους χρηστες Tolis Greek Aquarist's Boards 28 04-10-17 07:08
Ζεολιθος ή ελαφροπετρα Γιαννης186 Γλυκό νερό - Γενικά 52 05-09-15 13:27
ελαφροπετρα και ph ulisse Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-03-13 17:09
2 χρηστες katv Greek Aquarist's Boards 3 10-08-07 10:09
Απορειες για κατακευη sump για marine fish only infer0s DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-09-06 14:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10877 seconds with 14 queries