Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-13, 14:29
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή Αναγνωση μανομετρων co2.

Παιδια σημερα παρελαβα δικιλη μπουκαλα απο την Olympia και αμεσως συνδεσα το διπλο μανομετρο που πηρα απο το ebay.
Η μικρομετρικη δουλευει μια χαρα και ευκολα ρυθμιζω τις φυσαλιδες.

Το θεμα ειναι οτι με απασχολει πως το μανομετρο που αν δε κανω λαθος δειχνει το περιεχομενο της μπουκαλας. Η μπουκαλα ειναι σιγουρα γεματη. Τη ζυγισα και ειναι 9 κιλα περιπου. Μολις εκανα τη συνδεσημε μπουκαλας-μανομετρων η ενδειξη ηταν 0.

Οταν εσφιξα και αλλο το παξιμαδι που κανει τη συνδεση με τη μπουκαλα τοτε ανεβηκε η ενδειξη.

Ειναι φυσιολογικη η ενδειξη αυτη για δικιλη μπουκαλα γεματη?

__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-13, 15:21
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Η στροφιγκα της μπουκαλας ειναι ανοιχτη τερμα; Η ειναι στραγκαλισμενη;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-13, 15:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το μανόμετρο δεν σου δείχνει τον όγκο αλλά τη πίεση της μπουκάλας, η πίεση είναι ίδια ασχέτου χωρητικότητας, σύμφωνα με τη φωτο έχεις κάπου στα 4 PSI ή 500+ MPA, αν το μετατρέψεις είναι γύρω στα 40 κιλά πίεση 40 KG/CM2 , λογικό μου φαίνεται για μπουκάλα CO2
Στην έξοδο έχουμε συνήθως 3KG/CM2
-------------------------
Το έψαξα λίγο, οι γεμάτες είναι 60kg/cm2 δηλαδή θα πρέπει να σου δείχνει 5,88 MPA ή 853 psi, δεν είναι τελείως γεμάτη ή δεν άνοιξες καλά τη στρόφιγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-13 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-13, 15:34
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Την ανοιξα και τερμα αλλα δε μεταβαλλεται η ενδειξη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-13, 15:36
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Ανοιξε λιγο παραπανω την βελονοιδη στροφυγγα να φυγει με λιγο πιεση το co2 ισως αλλαξει ετσι , και μετα το βαζεις ξανα στη αρχικη ρυθμιση..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-13, 15:40
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggstef Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοιξε λιγο παραπανω την βελονοιδη στροφυγγα να φυγει με λιγο πιεση το co2 ισως αλλαξει ετσι , και μετα το βαζεις ξανα στη αρχικη ρυθμιση..

Δεν αλλαξε κατι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-13, 15:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αλλαξε κατι.
Αρα η μπουκάλα σου δεν είναι τελείως γεμάτη, άντεχε άλλα 20kg/cm2
-------------------------
Εβαλες φιμπεράκι ανάμεσα μπουκάλα και μανόμετρο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-13 στις 15:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-13, 15:44
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Κια πως εξηγειται το βαρος? Εγω θελω να αποκλεισω το ενδεχομενο ελλατωματικου μανομετρου και ισως καποιος διαρροης εαν και εσφιξα τρεμα οσο παει το παξιμαδι.
-------------------------
Φιμπερακι ποιο εννοεις? Το πλαστικο δαχτυλιδι?
__________________
Στέφανος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sarpijk : 04-11-13 στις 15:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-13, 15:46
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Όσο και αν ανοίξεις την στρόφιγγα της μπουκάλας ή ένδειξη θα παραμείνει η ίδια !!
Αυτή η ένδειξη θα αρχίσει να μειώνεται όσο μειώνεται το περιεχόμενο της μπουκάλας !!
Βελονοειδή στρόφιγγα αν λέμε αυτήν που έχουν πάνω τα μανόμετρα όσο την ανοίγεις αυξάνεις την παροχή από τα μανόμετρα προς τα λάστιχα και όχι κάτι άλλο!!

Εditttt
Για να δεις αν έχεις διαρροή κλείσε την μπουκάλα και μετά από λίγη ώρα παρατήρησε την ένδειξη στο δεξιό μανόμετρο . . .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-13, 15:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από το βάρος δεν μπορώ να σου πω, θα έπρεπε να την ζυγίσουμε άδεια και μετα γεμάτη, από τη πίεση καταλαβαίνουμε, και αυτοί όταν την γεμίζουν δεν την ζυγίζουν, της βάζουν 60 κιλά πίεση συνήθως, λιγότερη πίεση λιγότερο περιεχόμενο στον ίδιο όγκο, μπορεί και το μανόμετρο να δείχνει λάθος, εδώ δυστυχώς με αλλη μία μπουκάλα ή και άλλο μανόμετρο για να τα συγκρίνεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κια πως εξηγειται το βαρος? Εγω θελω να αποκλεισω το ενδεχομενο ελλατωματικου μανομετρου και ισως καποιος διαρροης εαν και εσφιξα τρεμα οσο παει το παξιμαδι.
-------------------------
Φιμπερακι ποιο εννοεις? Το πλαστικο δαχτυλιδι?
ναι, πλαστικό άσπρο ή σαν πεπιεσμένο χαρτί καφετοκοκκινοπο χρώμα συνήθως (εχω μπροστά μου 4-5 και τα κοιτάω)
-------------------------
Για να δεις αν έχεις διαροή ο καλύτερος τρόπος είναι με σαπουνόνερο, αν κάνει φυσαλίδες έχεις διαροή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-13 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-13, 15:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το βαρος το ανεφερα επειδη επικοινωνησα με τον Παναγιωτη στην Omympia και μου ειπε οτι γεματη δικιλη ειναι καπου στα 8 κιλα.

@Ρασταφαρι Τι ακριβως να προσεξω στο δεξι μανομετρο αμα κλεισω τη στροφφιγγα? Πρεπει να πεσει η ενδειξη ή να μεινει στο ιδιο εαν εχω διαρροη?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-13, 15:57
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αν κλείσει την μπουκάλα και μετά από λίγη ώρα πέσει η ένδειξη κάπου έχεις διαρροή!!
Αν χάνει το μανόμετρο πάνω από την μπουκάλα με λίγη ησυχία το ακούς . . .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-13, 15:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafari Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο και αν ανοίξεις την στρόφιγγα της μπουκάλας ή ένδειξη θα παραμείνει η ίδια !!
Αυτή η ένδειξη θα αρχίσει να μειώνεται όσο μειώνεται το περιεχόμενο της μπουκάλας !!
Βελονοειδή στρόφιγγα αν λέμε αυτήν που έχουν πάνω τα μανόμετρα όσο την ανοίγεις αυξάνεις την παροχή από τα μανόμετρα προς τα λάστιχα και όχι κάτι άλλο!!

Εditttt
Για να δεις αν έχεις διαρροή κλείσε την μπουκάλα και μετά από λίγη ώρα παρατήρησε την ένδειξη στο δεξιό μανόμετρο . . .
Αν κλείσει τη μπουκάλα και τα 2 μανόμετρα 0 θα δείχνουν
Το 1 μανόμετρο είναι πριν τη βελονοειδή και δείχνει πίεση μπουκάλας και το αλλό μετα και δείχνει πίεση εξόδου, σαπουνόνερο για έλεγχο διαροής, έχεις υπόψη σου πως γίνεται ? βάζεις σε ενα μπουκαλάκι νερο και υγρο σαπούνι για τα πιατα, να είναι αραιο, περιμένεις λίγο να κάτσει και ρίχνεις στη ενωση λίγο, να πάει παντου, αν κάνει φυσαλίδες έχεις διαροή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-13, 16:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αλιμονο σπουνονερο δε ξερω να κανω? Δουλευα μισο χρονο με DIY co2 με δυο μπουκαλια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-13, 16:04
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κλείσει τη μπουκάλα και τα 2 μανόμετρα 0 θα δείχνουν
Φυσιολογικό δεν είναι να μηδενίσει το δεξιό αν από κάπου έχει να φύγει το αέριο????
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-13, 16:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλιμονο σπουνονερο δε ξερω να κανω? Δουλευα μισο χρονο με DIY co2 με δυο μπουκαλια.
Ετσι
Μόλις πάω σπίτι θα ζυγίσω τη δικία μου τη δίκιλη, μόλις τη πήρα, ολοκαίνουρια, να δω πόσο βάρος έχει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafari Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσιολογικό δεν είναι να μηδενίσει το δεξιό αν από κάπου έχει να φύγει το αέριο????
Με κλειστή τη βελονοειδή , ναι , η ένδειξη της φιάλης δεν θα μηδενίση, αν μηδενίσει έχει διαροή, αλλα θα περιμένει καπως να το δεί, συνήθως οι φυσαλίδες είναι πιο αποτελεσματικές (γνώμη μου ε), αλλά καλο είναι τη βελονοειδή να την μεταχειριζόμαστε απαλά, να μη την πιέζουμε για να κλείσει καλα, κλείνουμε τη στρόφιγκα αν θέλουμε να κλείσουμε τη παροχή
-------------------------
Εχεις και ηλεκτομαγνητική επάνω ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-13 στις 16:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-13, 16:19
rastafari Ο χρήστης rastafari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Με κλειστή τη βελονοειδή , ναι , η ένδειξη της φιάλης δεν θα μηδενίση, αν μηδενίσει έχει διαροή, αλλα θα περιμένει καπως να το δεί, συνήθως οι φυσαλίδες είναι πιο αποτελεσματικές (γνώμη μου ε), αλλά καλο είναι τη βελονοειδή να την μεταχειριζόμαστε απαλά, να μη την πιέζουμε για να κλείσει καλα, κλείνουμε τη στρόφιγκα αν θέλουμε να κλείσουμε τη παροχή
-------------------------
Tην βελονοειδή την ρυθμίζεις μια φορά και δεν την πειράζεις ποτέ ξανά. . . !!Ίσως χρειαστεί στα τελειωματα της μπουκάλας για να αυξήσεις την παροχή προς τα έξω!!
Κατά τα άλλα για να μην μπερδεύουμε και τον φίλο . . .
Για να μηδενισει το δεξιό με κλειστή την μπουκάλα σημαίνει οτι το αέριο έχει ελευθερο δρόμο να φύγει ??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-13, 16:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rastafari Εμφάνιση μηνυμάτων
Tην βελονοειδή την ρυθμίζεις μια φορά και δεν την πειράζεις ποτέ ξανά. . . !!Ίσως χρειαστεί στα τελειωματα της μπουκάλας για να αυξήσεις την παροχή προς τα έξω!!
Κατά τα άλλα για να μην μπερδεύουμε και τον φίλο . . .
Για να μηδενισει το δεξιό με κλειστή την μπουκάλα σημαίνει οτι το αέριο έχει ελευθερο δρόμο να φύγει ??
Σωστά, αν έχει ηλεκτρομαγνητική όμως δεν πειράζουμε τη βελονοειδή, ανοιγοκλεινει την ηλεκτρομαγνητική, με αυτο πιστεύω πως θα καταλάβει αν έχει διαροή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-13, 16:29
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Και εγω εχω μπουκαλα και μανομετρα απο olympia εδω και ενα χρονο και οι ενδειξεις ειναι αυτες.Μαλιστα το πρωτο γεμισμα με πανω απο 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο μου κρατησε γυρω στους 7μηνες.
Δεν φταιει το γεμισμα.Η κεντρικη στροφιγγα παντως ανοιγει κι αλλο με λιγο ζορι αλλα ανοιγει.Την πρωτη φορα που την εβαλα μετα απο δυο μερες δεν εβγαζε καθολου και νομιζα οτι ειχε αδειασει και το αριστερο μανομετρο εδειχνε πολυ χαμηλα.Ζορισα λιγο παραπανω την κεντρικη στροφιγγα και τοτε ανεβηκε και αρχισε και παλι να βγαζει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-13, 16:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω εχω μπουκαλα και μανομετρα απο olympia εδω και ενα χρονο και οι ενδειξεις ειναι αυτες.Μαλιστα το πρωτο γεμισμα με πανω απο 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο μου κρατησε γυρω στους 7μηνες.
Δεν φταιει το γεμισμα.Η κεντρικη στροφιγγα παντως ανοιγει κι αλλο με λιγο ζορι αλλα ανοιγει.Την πρωτη φορα που την εβαλα μετα απο δυο μερες δεν εβγαζε καθολου και νομιζα οτι ειχε αδειασει και το αριστερο μανομετρο εδειχνε πολυ χαμηλα.Ζορισα λιγο παραπανω την κεντρικη στροφιγγα και τοτε ανεβηκε και αρχισε και παλι να βγαζει.
Μπορεί να φταιει και η στρόφιγκα, μη το βλέπεις όμως πόσο κρατάει, θα κρατησει, αλλα αν πληρώνουμε για 60kg/cm2 γιατι να μας βάζει 40kg/cm2, τα 20kg/cm2 κιλά είναι 3 μήνες παραπάνω αν τα 40kg/cm2 σου κράτησαν 7 μήνες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-11-13, 18:51
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Το CO2 είναι παράξενο αέριο και δεν πρέπει να συγχέεται με τον ατμοσφαιρικό αέρα που αναπνέουμε από μπουκάλα όσοι είναι αυτοδύτες. Ο συμπιεσμένος αέρας όσο μικραίνει ο όγκος του μικραίνει και η πίεση και γιαυτό μόλις δούμε ότι πέφτει κάτω από 50 ατμ αρχίζουμε να ανεβαίνουμε γιατί "μένουμε" από αέρα.

Το CO2 μέσα στη μπουκάλα (υπό πίεση) είναι σε υγρή μορφή και εξαερώνεται ("βράζει" δηλαδή) σε μία σταθερή πίεση περίπου 58 bar στους 22 βαθμούς Κελσίου όπως ακριβώς το νερό βράζει σε πίεση 1 ατμόσφαιρας στους 100 βαθμούς Κελσίου. Όσο υπάρχει έστω και απειροελάχιστη ποσότητα υγρού CO2 στην μπουκάλα, η πίεση θα είναι πάντα στα 55 bar (με αυξομειώσεις μόνο λόγω θερμοκρασίας). Όταν η υγρή μορφή του διοξειδίου τελειώσει, τότε το υπόλοιπο που είναι σε αέρια μορφή καταναλώνεται πολύ γρήγορα και μόνο τότε βλέπουμε την πίεση να πέφτει, που σημαίνει ότι άδειασε και η μπουκάλα.

Αν αφήσουμε την στρόφιγγα ανοικτή περιμένοντας να δούμε το μανόμετρο της "υψηλής" να πέφτει, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να αδειάσει τελείως η μπουκάλα.

Ο μόνος τρόπος να ελέγξουμε την ποσότητα που μας έχουν γεμίσει είναι το βάρος. Θα πρέπει να έχουμε ζυγίσει την μπουκάλα άδεια και μετά γεμάτη.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι επαγγελματίες και να κάτσουν να μας υποκλέψουν 100 ή 200 γραμμάρια όταν μάλιστα είναι τόσο μικρή η αξία του, μάλλον δεν έχει λογική. Πολλοί μάλιστα μπαίνουν στον κόπο να ψύχουν τις μπουκάλες για να μπορέσουν να χωρέσουν όσο μεγαλύτερη ποσότητα γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-11-13, 19:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το CO2 είναι παράξενο αέριο και δεν πρέπει να συγχέεται με τον ατμοσφαιρικό αέρα που αναπνέουμε από μπουκάλα όσοι είναι αυτοδύτες. Ο συμπιεσμένος αέρας όσο μικραίνει ο όγκος του μικραίνει και η πίεση και γιαυτό μόλις δούμε ότι πέφτει κάτω από 50 ατμ αρχίζουμε να ανεβαίνουμε γιατί "μένουμε" από αέρα.

Το CO2 μέσα στη μπουκάλα (υπό πίεση) είναι σε υγρή μορφή και εξαερώνεται ("βράζει" δηλαδή) σε μία σταθερή πίεση περίπου 58 bar στους 22 βαθμούς Κελσίου όπως ακριβώς το νερό βράζει σε πίεση 1 ατμόσφαιρας στους 100 βαθμούς Κελσίου. Όσο υπάρχει έστω και απειροελάχιστη ποσότητα υγρού CO2 στην μπουκάλα, η πίεση θα είναι πάντα στα 55 bar (με αυξομειώσεις μόνο λόγω θερμοκρασίας). Όταν η υγρή μορφή του διοξειδίου τελειώσει, τότε το υπόλοιπο που είναι σε αέρια μορφή καταναλώνεται πολύ γρήγορα και μόνο τότε βλέπουμε την πίεση να πέφτει, που σημαίνει ότι άδειασε και η μπουκάλα.

Αν αφήσουμε την στρόφιγγα ανοικτή περιμένοντας να δούμε το μανόμετρο της "υψηλής" να πέφτει, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να αδειάσει τελείως η μπουκάλα.

Ο μόνος τρόπος να ελέγξουμε την ποσότητα που μας έχουν γεμίσει είναι το βάρος. Θα πρέπει να έχουμε ζυγίσει την μπουκάλα άδεια και μετά γεμάτη.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι επαγγελματίες και να κάτσουν να μας υποκλέψουν 100 ή 200 γραμμάρια όταν μάλιστα είναι τόσο μικρή η αξία του, μάλλον δεν έχει λογική. Πολλοί μάλιστα μπαίνουν στον κόπο να ψύχουν τις μπουκάλες για να μπορέσουν να χωρέσουν όσο μεγαλύτερη ποσότητα γίνεται.
Φίλε μου μια χαρά τα λές, το μανόμετρο όμως του φίλου sarpijk δείχνουν 500 psi δηλαδή 34,47 bar, άρα κάτι δεν πάει καλά, ή το μανόμετρο δείχνει λάθος ή η πίεση στη μπουκάλα είναι λάθος, για να έχουμε 58 bar θα πρέπει τα mpa να είναι 5,8 ή τα psi 841, σωστά ? με το σκεπτικό σου η μπουκάλα έχει μόνο αέριο μέσα, άρα είναι άδεια ή το μανόμετρο δείχνει άλλα αντί άλλων, όντως κάτι δεν πάει καλά εδώ. Οι πληροφορίες που μας είπες για τα άερια πάντως είναι σημαντικές και εγώ προσωπικά έμαθα κάτι παραπάνω σήμερα. Τα καλά του φόρουμ, κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι.
Φίλε sarpijk μου ήρθε μια κουλή ιδεά, κούνα τη μπουκάλα, αισθάνεσε πως έχει υγρό μέσα ? αν έχει υγρό μέσα με τέτοια πίεση μαλλον τα μανόμετρα δείχνουν λάθος. Γιατί σύμφωνα με αυτό που μας είπε ο φίλος stephos αν έχει υγρό μέσα θα πρέπει να έχεις 55 bar ή 5,5 mpa και τα μανόμετρα δείχνουν λάθος, αν δεν έχεις υγρό η μπουκάλα είναι άδεια και μανόμετρα ίσως να δείχνουν σωστά. Συμφωνείς stephos ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-11-13, 19:19
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα και πολύ σωστοί οι υπολογισμοί σου στις μετατροπές των μονάδων.

Μία άλλη παράμετρος που δεν εξετάσαμε είναι το δωμάτιο του φίλου μας να έχει θερμοκρασία 5 βαθμούς Κελσίου, στην οποία το διοξείδιο εξαερώνεται (βράζει) στα 3,5 MPa ή 35bar. (με την αντίστροφη ακριβώς λογική που το νερό στην κορυφή του Έβερεστ βράζει στους 70 βαθμούς Κελσίου, όχι λόγω κρύου αλλά λόγω χαμηλής πίεσης).

κι επειδή δεν έχουν σφίξει τόσο πολύ τα κρύα, μάλλον ο φίλος πάει για μανόμετρο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-11-13, 19:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά μόλις μπήκα σπίτι και επειδή και εγώ σήμερα αγόρασα μπουκάλα δικιλη τη ζύγισα, εμένα ζυγίζει 6,1 κιλα, μανόμετρα ακομα δεν μου έχουν έρθει για να δω πιέσεις, από μέρα σε μέρα τα περιμένω, φίλε sarpijk μόλις έρθουν θα σου πω τι δείχνουν (λες να είναι άδεια η δικια μου που ζυγίζει μόνο 6,1 κιλά ? πλάκα θα έχει)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα και πολύ σωστοί οι υπολογισμοί σου στις μετατροπές των μονάδων.

Μία άλλη παράμετρος που δεν εξετάσαμε είναι το δωμάτιο του φίλου μας να έχει θερμοκρασία 5 βαθμούς Κελσίου, στην οποία το διοξείδιο εξαερώνεται (βράζει) στα 3,5 MPa ή 35bar. (με την αντίστροφη ακριβώς λογική που το νερό στην κορυφή του Έβερεστ βράζει στους 70 βαθμούς Κελσίου, όχι λόγω κρύου αλλά λόγω χαμηλής πίεσης).

κι επειδή δεν έχουν σφίξει τόσο πολύ τα κρύα, μάλλον ο φίλος πάει για μανόμετρο.
φίλε stephos, μη το παίζω διάνοια,
οι μετατροπές εδώ http://www.convertworld.com/el/piesh/
μετατρέπει τα πάντα σε τα πάντα
(Μη πουλάω τσάμπα μούρη)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-11-13 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-13, 21:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Λοιπον ναι εχω ηλεκτρομαγνητικη πανω. Εβαλα σαπουναδα δε μου χανει απο καπου.

Σε επικοινωνια με τον Παναγιωτη απο την Olympia που του εδειξα την ενδειξη μου ειπε οτι ειναι σαν εχει χασει η φυαλη τη μιση ποσοτητα co2. Εαν ομως εχει βαρος 9 κιλα πως ειναι δυνατο να εχει αδειασει η μιση?

Το θεμα ειναι εαν υπαρχει θεμα με τα μανομετρα να το δω τωρα που ειναι νωρις.
ΑΚομα δε ξερω εαν εχω ενα ελλατωματικο μανομετρο ή αυτο που βλεπω ειναι φυσιολογικο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-13, 22:01
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Αρα πιθανων κατι να μην πηγαινει καλα με τα μανομετρα.
Δεν βλεπω το λογο να σε κλεψει στο γεμισμα για να κερδισει τι?Απεναντιας θα χασει αν δεν τη γεμισει σωστα γιατι δεν ειναι λιγοι αυτοι που πηγαινουν εκει και γεμιζουν ή αγοραζουν μπουκαλες και μανομετρα και δεν νομιζω να θελει καποιος επαγγελματιας να στιγματιστει και να χασει πελατες απο ενα λαθος γεμισμα.
Εγω θα ελεγα να πας απο εκει και να σου κουμπωσει επανω ενα απο τα μανομετρα που πουλαει αυτος και να δεις τι ενδειξεις εχεις τοτε.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-11-13, 22:15
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ειμαι Θεσσαλονικη!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-13, 00:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι Θεσσαλονικη!
Εχεις κάποιον συνχομπίστα κοντα σου να κάνετε κάποια δοκιμή με το δικο του μανόμετρο ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-13, 01:21
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δεν εχω καποιον γνωστο με μπουκαλα. Εαν καποιος μπορει να με βοηθησει απο Θεσσαλονικη καλοδεχουμενος.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-11-13, 15:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μην πολύ τρελαίνεσαι με τα κινέζικα μανόμετρα. Δεν αξίζει να μπεις στην διαδικασία να το αλλάξεις. Ένα καλό επώνυμο μανόμετρο σε αυτές τις πιέσεις, κάνει όσο δυο ρυθμιστές από το eBay. Και εγώ όταν το έβαλα πάνω στην μπουκάλα κάπου στα 50 bar μου έδειξε, με γεμάτη μπουκάλα. Τέλος μεγάλος παράγοντας είναι η θερμοκρασία του χώρου.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιλογη μανομετρων κ ηλεκτροβανας agge Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 21-12-09 01:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08744 seconds with 13 queries