Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-13, 11:45
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή ηλεκτρολογικη ερωτηση φωτισμος

καλημερα και παλι οπως μου ειπαν μερικα παιδια εβαλα μαυρο χαλικακι(λογο βρωμιας,ηθελα λευκο) και οπως θελω μαυρη κατραμι αφισα πισω.οπως εχω πει το ενυδρειο μου το χαρισαν αλλα δεν εχει λαμπες.διαστασεις 100*35*43 150 λιτρα...κοιταω λοιπον την καλωδιωση και λεει ο μετασχηματιστης(μαλλον ετσι λεγεται) 2χ20 watt και συνεχιζουν τα καλωδια και πανε σε μια ασφαλεια μαλλον(ενα κυλινδρικο) που λεει 4-22watt.οι λαμπες που ηταν μεσα καμενες ηταν 60 ποντους αντε 59,58 καπου εκει..χαχαχαχα.δεν το ειχα δει ποτε φωτισμενο πριν πως ηταν και για αυτο ρωταω.αντικαθιστω αυτες τις λαμπες με ποσα watt???θελω οσο το δυνατον περισσοτερο φως.μπορω να βαλω και μπλε??πρεπει να αλλαξω κατι στα αλλα?μετασχηματιστη ασφαλειες??οι λαμπες που θα ζητησω ποσα watt πρεπει να ειναι???ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-13, 11:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, οι λαμπες ειναι υποθετω οτι ειναι Τ8, για να μιλας για starter (το κυλινδικο που αναφερεις). Και υποθετω, επισης, οτι ειναι των 20w απο το μηκος, οπως για παραδειγμα, αυτη. Οποτε, αν ειναι οντως ετσι, θελεις λαμπες T8 των 20 watts.

Πως σκεφτεσαι να στησεις το ενυδρειο και τι ψαρια θα φιλοξενησεις, για να λες οτι θελεις οσο το δυνατο περισσοτερο φως. Ολα εξαρτωνται απο τα δυο παραπανω και οχι απο τι θελουμε εμεις, δεν ειναι πορτατιφ το ενυδρειο
Μπλε σιγουρα δεν μπορεις να βαλεις, ειναι για θαλασσινο. Εκτος αν θελεις να μη βλεπεις μεσα στο ενυδρειο απο τις αλγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-13, 12:06
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

συγνωμη οι τ5 δεν ειναι πιο λεπτες?θα κανουν στο ντουι(πως το λενε)???και δεν πειραζω τιποτα αλλο?ζηταω 2 λαμπες τ5 λευκες 20watt 60cm???
-------------------------
βασικα guppies για αρχη αλλα μαρεσουν και κατι αλλα που ο πετσοπασ τα λεει νεον.αλλλα ενα φιλος ειπε οτι δεν ταιριαζουν....παλι μαρεσουν και τα κοπαδια..αλλα τι???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 28-10-13 στις 12:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-13, 12:07
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

T8 ειπα οτι ειναι, οχι Τ5. Οι Τ5 ειναι οι πιο λεπτες.

Τωρα το ειδα και το διορθωσα. Εγραψα Τ5, δικο μου λαθος.

Πριν κανεις οτιδηποτε, μελετησε τα προφιλ των ψαριων που θελεις να βαλεις. Guppies με neon tetras δεν ταιριαζουν. Και ο φωτισμος εξαρταται απο το ειδος του ενυδρειου. Αν για παραδειγμα, ειναι φυτεμενο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-13, 12:14
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

οχι δεν θα βαλω τιποτα αλλο για αρχη...δεν ξαναειχα ποτε ενυδρειο οποτε δεν ξερω και αν μπορω να ασχολουμαι πολυ και ποσο....ειπε οτι εχω τ8 και οτι πρεπει να παρω τ5.στη καλωδιωση αλλαζω τιποτα???ξερω οτι δεν ταιριαζουν στο εγραψα ενα απο τα 2 θα βαλω...
-------------------------
δηλαδη με 2 τ8 20 watt ειμαι ενταξει??σε 150 λιτρα??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntakias22 : 28-10-13 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-13, 12:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγραψα πιο πανω οτι εκανα λαθος απο ταχυτητα. Τ8 πρεπει να παρεις. Αν ειναι ενταξει ολα, δεν αλλαζεις τιποτα. Αν ειναι κατι καμμενο, πρεπει να αλλαξεις. Μονο αν βαλεις λαμπες θα το καταλαβεις.

Αναλογα τι θελεις να κανεις πανε τα watts.

Το ενυδρειο να ξερεις, θελει χρονο, διαβασμα, υπομονη και χρημα για να στηθει. Αλλιως, αδικα ταλαιπωρουνται ψαρακια και ειναι κριμα.

Καλυτερα να το αφησεις στην ακρη προς το παρον και οταν εισαι διατεθειμενος να προσφερεις τα παραπανω, αρχιζεις σωστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-13, 12:22
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

δηλαδη με αυτα τα στοιχεια που γραφουν πανω ο μετασχηματιστης και το σταρτερ μπορω να παρω μονο μεχρι 20 watt?διαβασα οτι χρειαζεται 1watt ανα 2 λιτρα.οποτε δεν θα πρεπει να εχω γυρω στα 70?λαθος??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-13, 12:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα watts εξαρτωνται απο τι θελεις να κανεις στο ενυδρειο. Αν ειναι φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα, μπορει να φτασεις μεχρι και 1w/λιτρο ή παραπανω. Αν εχεις μη απαιτητικα φυτα, μια χαρα ειναι τα 40 watts. Αλλα και το ειδος της λαμπας εχει να κανει με το τι θελεις να κανεις. Υπαρχουν λαμπες αναπτυξης φυτων, οπως π.χ. η sylvania grolux.

Αυτες τις λαμπες μπορεις να βαλεις με αυτο το μετασχηματιστη και starter. 2 Τ8 των 20watts.

Εγραψα και αλλα παραπανω, ομως, στα οποια δεν φαινεται να δινεις και πολυ σημασια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-13, 12:41
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

οχι εισαι λαθος σε πληροφορω εχω διαβασει πολλα....λιγο πολυ ο καθενας τα ιδια λεει περιπου.οπως ειπα θελω να βαλω guppies για αρχη που δεν ειναι δυσκολο ψαρι χωρις τιποτα αλλο μεσα περα απο ενα φυτο επιφανειας για αυτα που ξεχασα και πως το λενε.το ενυδρειο το εχω περιπου 2 βδομαδες και το μονο που εχω κανει ειναι να το καθαρισω και τιποτα αλλο.δεν βιαζομαι και δεν ειναι και κυριως θεμα χρηματων.μαζευω πληροφοριες τετοιες ωστε να εχω ενα ομορφο ενυδρειο χωρις πολυ φροντιδα μετα.και κυριως να μην μετανιωσω που ασχοληθηκα και το σταματησω η το χαρισω και εγω.φιλικα μιλαω παντα.δεν ειχα ποτε και ουτε καποιος γνωστος ειχε για να δω ποση ωρα αφιερωνει.δεν με ενδιαφερουν περιεργα δυσκολα ψαρακια απλα πολυχρωμα και οχι πολυ ευαισθητα.εχεις κατι να προτεινεις?και οχι χρυσοψαρα χαχαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-13, 12:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν σου τη "λεω", απλα προσπαθω να σου δειξω το σωστο δρομο, ωστε ουτε ψαρακια να ταλαιπωρηθουν, ουτε εσυ να απογοητευτεις καποια στιγμη.

Τα guppies ειναι μια χαρα για νερο βρυσης και θα σου χαρισουν πολλες γεννες και ενδιαφερον. Δυσκολο δεν ειναι κανενα ψαρι, αρκει να προσφερεις οτι θελει το καθενα. Και τα guppies θελουν καλα στρωμενο φιλτρο, σταθερες αλλαγες νερου και φυτεμενο ενυδρειο.

Το φυτο επιφανεις που αναφερεις, ειναι το ceratophyllum demersum (κερατοφυλλο).

Πως θα το στρωσεις το ενυδρειο, με μπολι υποθετω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-13, 12:56
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

ναι εχω γραψει εδω μεσα αυτες τις μερες......μπολι βρωμικο νερο δηλαδη...θα δωσω κατι μακαρονακια κοφτα και θα παρω αλλα απο αυτον και μια σακουλα βρωμικο νερο...εχω μεχρι στιγμης χαλικακι σκουροχρωμο σχεδον μαυρο,φιλτρο jbl 250 δενα θερμοστατη 200watt μια αεραντλια eihm 100 και ενα σκαφανδρο για να βγαινουν απο εκει οι φυσαλιδες.δεν θελω να μπλεξω με ζωντανα φυτα....μετα ελεγα να βαλω λιγα ψευτικα.μετα διαβασα για τραυματισμους...αλλα 150 λιτα μονο με χαλικι και ενα σκαφανδρο?και πισω μαυρη αφισα....πολυ φτωχο μομιζω αλλα και απο την αλλη ευκολο.οχι οικονομικο ευκολο συντηρουμενο ετσι δεν ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-13, 13:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να κανεις ξανα μια βολτα στα υπομνηματα των αρχαριων και να κατανοησεις καλυτερα καποια πραγματα, ετσι ωστε να εχεις δικη σου αποψη και να μην ακους απλα γνωμες.

Φυτα και εξοπλισμο, μπορεις να βρεις και απο αγγελιες συνχομπιστων, χωρις να χρειαστει να δωσεις μια περιουσια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-13, 13:13
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

και αλλη ερωτηση σου εχω φιλος...γραφουν θερμο φως και λευκο....φανταζομαι λευκο...υπαρχει σε 18 watt.θελω ενυδρειακες???αλλου διαβασα να μη παρω απο πετσοπα αλλα απο ηλεκτρολογικα υλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-13, 13:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπορεις να παρεις και απο ηλεκτρολογικα. Αλλα για φυτα, καλυτερα ενυδρειακες. Μπορεις να κανεις ενα συνδυασμο για παραδειγμα, αυτη και αυτη, ή ακομα καλυτερα μια sylvania grolux (αν βρεις στα 20w) και μια απο ηλεκτρολογικα με περιπου 4500Κ.

Πολλοι χρησιμοποιουν και απο ηλεκτρολογικα, παντως, με επιτυχια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-13, 14:15
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πέρα από τα πολύ σωστές συμβουλές που προαναφέρθηκαν, να υπενθυμίσω ότι καλό είναι να τοποθετηθούν και ανακλαστήρες. Οι ανακλαστήρες σχεδόν διπλασιάζουν την φωτεινή ροή χωρίς επιπλέον κατανάλωση ή θερμότητα.
Μπορείς να τους βρεις σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού. Ζήτα ανακλαστήρες για λάμπες Τ8 20W. Ίσως χρειαστεί, αν δεν υπάρχουν στο μήκος της λάμπας σου, να τους κόψεις.
Οι ανακλαστήρες είναι καλό να είναι ευρείας δέσμης. Για περισσότερα κοίτα εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-13, 14:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σιγουρα κανουν καλο οι ανακλαστηρες αυξανοντας ουσιαστικα το φωτισμο, αλλα παντα και αναλογα με τα φυτα. Αν τελικα εχει μονο κερατοφυλλο το ενυδρειο, ισως να μην χρειαζονται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-10-13, 14:40
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

οντως αυτο δεν το σκεφτηκα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη φωτισμου...ερωτηση ikaria_jim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-12 20:34
φωτισμος? panagiotis13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 14-06-12 17:22
SOS ΦΩΤΙΣΜΟΣ TRYFONAS K. Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-05-12 13:11
Φωτισμος babis100nx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 19-09-10 11:10
χαζη ηλεκτρολογικη ερωτηση...... klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 28-08-07 18:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05965 seconds with 13 queries