Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-13, 12:29
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή ερωτηση για λαμπες!

Καλησπερα παιδια!!επειδη εχω απο το πρωι που ψαχνομαι ειπα να κανω μια ερωτηση εδω μιας και υπαρχουν πολλοι ψαγμενοι στο φορουμ και με περισσοτερες φυσικα γνωσεις απο μενα! λοιπον στο ψητο τωρα..
εχω το juwel panorama 80..λεει η juwel πως ειναι 130λ αλλα με εναν υπολογισμο στο περιπου πιστευω ειναι κατω απο 110λ..εχει 5εκ χαλικι και 3-4 εκατοστα πλατη απο πισω..το μπαλαστ που εχει σηκωνει 2 λαμπες με 18W.εχω μια sera daylight brilliant t8 18w 6000k 60εκ και αγορασα σημερα μια philips aquarelle τ8 18w 10000Κ.την philips την εβαλα πισω και την sera μπροστα.το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο με φυτα ευκολα και μετρια σε θεματα απαιτησεων..μου φτανουν αυτες οι λαμπες η χρειαζομαι πιο πολλα βαττ? κανουν αυτες οι λαμπες για τα φυτα μου ? ειμαι απο επαρχια οποτε δυσκολα βρισκω λαμπες. ευχαριστω!!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-13, 13:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το έχεις στήσει πρόσφατα και ακόμα δεν έχεις εικόνα για το αν σου είναι αρκετός ο φωτισμός; Πάντως για εύκολα και ψιλομέτρια φυτά είσαι μια χαρά από άποψη watt φωτισμού. Και η Aquarelle είναι καλή λάμπα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-13, 13:06
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχεις στήσει πρόσφατα και ακόμα δεν έχεις εικόνα για το αν σου είναι αρκετός ο φωτισμός; Πάντως για εύκολα και ψιλομέτρια φυτά είσαι μια χαρά από άποψη watt φωτισμού. Και η Aquarelle είναι καλή λάμπα.
το ενυδρειο τρεχει μετα φυτα 6 μηνες μπορει και παραπανω.το μονο θεμα που υπηρχε ειναι οτι η alternanthera reineckii roseafolia που εχω δεν εχει αρκετα κοκκινα φυλλα,ειναι πρασινοπα και βαζω ταμπλετες λιπασματος απλα διαβασα οτι θελει καλο φωτισμο για να κοκκινιζουν τα φυλλα .λες να βαλω αλλη μια aquarelle ?
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-13, 15:00
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλύτερα να βάλεις μία GROLUX.

Η alternanthera θέλει και αρκετό σίδηρο και φαντάζομαι αναφέρεσαι στο κάτω μέρος των φύλλων να είναι κόκκινο γιατί το πάνω σε πολλές ποικιλίες είναι πάντα πράσινο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-13, 15:06
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Έχω και εγώ alternanthera reineckii roseafolia σε ένα 85 λιτρο (καθαρά γυρω στα 75) με μόλις 2x15w φωτισμό.
Σε εμένα η alternanthera είναι κόκκινη, αλλά ρίχνει τα χαμηλά της φύλλα, σημάδι ότι 'διψά' για περισσότερο φωτισμό. Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Ο φωτισμός που έχεις είναι λίγο μικρότερος σε w/lt (0,33 με 0,4) από τον δικό μου.

2. Το ενυδρείο σου έχει, για τα λίτρα του, σχετικά μεγάλο βάθος. Αυτό επηρεάζει σίγουρα αρνητικά το φωτισμό γιατί η υδάτινη στήλη απορροφά πολύ φως.

3. Πολύ σημαντικότερο ρόλο από τα w/lt παίζει η ένταση του φωτός που είναι διαθέσιμη για την φωτοσύνθεση. Οι λάμπες σαν την sera daylight brilliant έχουν υψηλό επίπεδο φωτισμού για την ανθρώπινη όραση αλλά όχι για την χλωροφύλλη. Η philips aquarelle πρέπει να είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα, αλλά όχι πάρα πολύ. Φρόντισε, όμως, να έχεις το φυτό ακριβώς κάτω από αυτήν.
Για περισσότερα δες εδώ.
Σε εμένα η alternanthera βρίσκεται κάτω από μια sylvania gro-lux που έχει εξαιρετικό φάσμα για την χλωροφύλλη, αλλά φαίνεται λίγο σκοτεινή (και ροζ-μωβ) στον άνθρωπο.

4. Σημαντικό ρόλο παίζουν οι ανακλαστήρες και η πυκνότητα φύτευσης. Επειδή σε εμένα είναι φανερό ότι η alternanthera χρειάζεται περισσότερο φως φροντίζω να μην την πνίγουν τα γύρω της φυτά και κάνω ότι καλύτερο μπορώ στον ανακλαστήρα, κρατώντας τον καθαρό. Είναι ο ανακλαστήρας σου καλής ποιότητας και σε καλή κατάσταση;

Όπως καταλαβαίνεις, μάλλον έχεις δίκιο να πιστεύεις ότι έχεις χαμηλό φωτισμό.

Κατά τη γνώμη μου, αντί να προβείς σε αλλαγή των λαμπτήρων ίσως είναι καλύτερα να προσθέσεις μερικά μικρά κομμάτια led-οταινίας κόκκινου και μπλε χρώματος (σε αναλογία 3:1) πάνω από την alternanthera. 2-3 watt ίσως αρκούν. Φρόντισε η led-οταινία να είναι αδιάβροχη (IP τουλάχιστον 67). Αν, όμως, πρόκειται να αλλάξεις σύντομα την sera daylight λόγω τέλους της διάρκειας ζωής της, τότε αντικατέστησέ την με μια sylvania gro-lux και τοποθέτησέ την πάνω από το φυτό. Υπάρχουν κάποια μαγαζιά (όπως το igna.gr) που την φέρνουν.

-------------

Edit: Εδώ αναφέρει ότι η philips είναι το ίδιο καλή με την sylvania. Οπότε ίσως απλά να χρειάζεται να προσθέσεις λίγα led.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-13, 17:57
Το avatar του χρήστη Antopets
Antopets Ο χρήστης Antopets δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2012
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ alternanthera reineckii roseafolia σε ένα 85 λιτρο (καθαρά γυρω στα 75) με μόλις 2x15w φωτισμό.
Σε εμένα η alternanthera είναι κόκκινη, αλλά ρίχνει τα χαμηλά της φύλλα, σημάδι ότι 'διψά' για περισσότερο φωτισμό. Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Ο φωτισμός που έχεις είναι λίγο μικρότερος σε w/lt (0,33 με 0,4) από τον δικό μου.

2. Το ενυδρείο σου έχει, για τα λίτρα του, σχετικά μεγάλο βάθος. Αυτό επηρεάζει σίγουρα αρνητικά το φωτισμό γιατί η υδάτινη στήλη απορροφά πολύ φως.

3. Πολύ σημαντικότερο ρόλο από τα w/lt παίζει η ένταση του φωτός που είναι διαθέσιμη για την φωτοσύνθεση. Οι λάμπες σαν την sera daylight brilliant έχουν υψηλό επίπεδο φωτισμού για την ανθρώπινη όραση αλλά όχι για την χλωροφύλλη. Η philips aquarelle πρέπει να είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα, αλλά όχι πάρα πολύ. Φρόντισε, όμως, να έχεις το φυτό ακριβώς κάτω από αυτήν.
Για περισσότερα δες εδώ.
Σε εμένα η alternanthera βρίσκεται κάτω από μια sylvania gro-lux που έχει εξαιρετικό φάσμα για την χλωροφύλλη, αλλά φαίνεται λίγο σκοτεινή (και ροζ-μωβ) στον άνθρωπο.

4. Σημαντικό ρόλο παίζουν οι ανακλαστήρες και η πυκνότητα φύτευσης. Επειδή σε εμένα είναι φανερό ότι η alternanthera χρειάζεται περισσότερο φως φροντίζω να μην την πνίγουν τα γύρω της φυτά και κάνω ότι καλύτερο μπορώ στον ανακλαστήρα, κρατώντας τον καθαρό. Είναι ο ανακλαστήρας σου καλής ποιότητας και σε καλή κατάσταση;

Όπως καταλαβαίνεις, μάλλον έχεις δίκιο να πιστεύεις ότι έχεις χαμηλό φωτισμό.

Κατά τη γνώμη μου, αντί να προβείς σε αλλαγή των λαμπτήρων ίσως είναι καλύτερα να προσθέσεις μερικά μικρά κομμάτια led-οταινίας κόκκινου και μπλε χρώματος (σε αναλογία 3:1) πάνω από την alternanthera. 2-3 watt ίσως αρκούν. Φρόντισε η led-οταινία να είναι αδιάβροχη (IP τουλάχιστον 67). Αν, όμως, πρόκειται να αλλάξεις σύντομα την sera daylight λόγω τέλους της διάρκειας ζωής της, τότε αντικατέστησέ την με μια sylvania gro-lux και τοποθέτησέ την πάνω από το φυτό. Υπάρχουν κάποια μαγαζιά (όπως το igna.gr) που την φέρνουν.

-------------

Edit: Εδώ αναφέρει ότι η philips είναι το ίδιο καλή με την sylvania. Οπότε ίσως απλά να χρειάζεται να προσθέσεις λίγα led.
ακριβως απο κατω απο την λαμπα την εχω..ανακλαστηρες δεν ειχε το ενυδρειο και εχω βαλει αλουμινοταινια στο καπακι για αντανακλαση.θα παω να παρω σημερα αντανακλαστιρες αν βρω.ευχαριστω για τις πληροφοριες να εισαι καλα!!!
__________________
Ξόδεψα τα περισσότερα χρήματά μου σε ποτά, κορίτσια και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα υπόλοιπα απλώς τα σπατάλησα. George Best
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-13, 20:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antopets Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως απο κατω απο την λαμπα την εχω..ανακλαστηρες δεν ειχε το ενυδρειο και εχω βαλει αλουμινοταινια στο καπακι για αντανακλαση.θα παω να παρω σημερα αντανακλαστιρες αν βρω.ευχαριστω για τις πληροφοριες να εισαι καλα!!!
Οι ανακλαστήρες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο! Μπορούν μέχρι και να διπλασιάσουν την εκπομπή του φωτός.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-13, 15:50
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια για να μην ανοιγω καινουριο ποστ μιας και εχω και γω απορεια για τις λαμπες εχω αυτο http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html
και για λαμπες εχω βαλει 1)http://www.petsupermarket.gr/3243/%C...atts589mm.html
2) http://www.petsupermarket.gr/3236/%C...atts589mm.html
αλλα επιδι εποιασε αλγες και τα φυτα μου ολα καταστραφηκαν και μετα απο κουβεντες που εκανε μου ειπαν οτι δεν ειχα επαρκει φωτισμο σκεφτομαι να βαλω 1) http://www.petsupermarket.gr/3246/%C...tts1200mm.html
2) http://www.petsupermarket.gr/3233/%C...tts1200mm.html
για να εχω καπως καλυτερα watt/lt εχετε κατι καλυτερο να μου προτοινετε;;;
επισις οι ανακλαστιρες μου ειναι ασπροι παιζει ρολο στην διαχηση του φωτος;;; ειναι διλαδη καλυτεροι οι ασημενιοι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-13, 17:35
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Οι λάμπες που θέλεις να βάλεις έχουν πολύ μεγαλύτερο μήκος (διπλάσιο!) από αυτές που έχεις. Πώς θα τις βάλεις, αφού δεν μπαίνουν στις υπάρχουσες υποδοχές;

Ο μεγάλος φωτισμός ευνοεί και δεν περιορίζει τις άλγες.

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες (όπως τί φυτά είχες, με ποιο τρόπο καταστράφηκαν και ποιές άλγες απόκτησες) έτσι ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Οι ανακλαστήρες που εχει αυτή η σειρά των ενυδρείων δεν είναι και οι καλύτεροι, πράγματι. Αλλά είναι πολύ καλύτεροι από το τίποτε που χρησιμοποιούν άλλοι. Για αρχή, μην τους αλλάξεις αν δεν βεβαιωθούμε ότι φταίει ο χαμηλός φωτισμός για την ζημιά που έπαθες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-13, 23:04
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

ειχα παρα πολλα ηταν φουλ φυτεμενο με ανουμπιες εχινοδορους κρυπτοκορυνες χιντροφιλια βαλισνερια και μερικες καρολινιανες...
diy συστημα co2 και αυτες τις λαμπες που ειπα δεν ειχα παρατηρησει να σου πω την αληθεια οτι ειναι μεγαλυτερες απο αυτες που φωραει.....
ηταν καφε τριχοηδης αλγη και ηταν παντου σε τζαμια ξυλα φυτα φιλτρο
-------------------------
κανεις;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 16-10-13 στις 23:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-13, 21:12
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

@ harmasn:
Λυπάμαι πολύ γι' αυτό που έπαθες!
Εννοείς την hair ή την ΒΒΑ; Δες εδώ και πες μας ακριβώς ποια άλγη είχες.
Τα φυτά με ποιό τρόπο καταστράφηκαν;
Είχες ιδιαίτερα ανθεκτικά φυτά που δεν απαιτούν πολύ φωτισμό. Δεν νομίζω ότι έφταιγε ο χαμηλός φωτισμός γι' αυτό που έπαθες.
Το πιθανότερο είναι κάποια παράμετρος του νερού σου ήταν πολύ λάθος ή υπήρχε κάτι που τα δηλητηρίαζε.
Τώρα το ενυδρείο σε τί κατάσταση είναι; Καλύτερα άνοιξε ένα καινούργιο θέμα και συμπλήρωσε όσο μπορείς αναλυτικότερα αυτή τη φόρμα. Επίσης, μην ξεχάσεις να παραθέσεις και μερικές φωτογραφίες, διότι αξίζουν χίλιες λέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-13, 21:51
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εχει ξεστηθει και εχει καθαριστει με χλωρινες και ξυδι και δεν υπαρχει φοτο δυστηχως
bba ηταν....
τα φυτα σιγα σιγα χαναν χρωμα τα φυλα τους γινοντουσαν αδιαφανι λες και κατι τα ρουφαγε μεχρι που δεν εμενε τιποτα απο το φυτο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-13, 22:12
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Δες εδώ έναν οδηγό διάγνωσης προβλημάτων. Η απολύμανση που έκανες σίγουρα εξάλειψε τα όποια σπόρια της ΒΒΑ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για λαμπες dimitrisfz1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 27-04-13 18:41
hqi λαμπες maxmike Φωτισμός 9 21-12-12 00:37
Ερωτηση για λαμπες rastafarian Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 01-07-11 17:04
τι λαμπες? giannisqq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 04-05-11 14:30
Ερωτηση για λαμπες 2 σε 1 mikeruless Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-11-10 00:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05864 seconds with 13 queries