Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-10-13, 06:23
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια καταλαβαινω τι θελετε να πειτε.
αλλα το βασικο ειναι οτι το ενυδρειο εχει πολυ μικρες απωλιες.
δηλαδη αν πεσει σε 1 μερα μισο βαθμο, σε 1-2 λεπτα τον εχει ανεβασει ειτε με το νερο, ειτε λειτουργοντας σαν θερμαντηρας!!!
το παιδι μου ειπε οτι ενας θερμοσιφωνας για να ανεβασει πχ 60-70 βαθμους χρειαζεται 10-15 λεπτα. οποτε για να ανεβασει 30-35 θα θελει 3-4 λεπτα. αν με αυτα τα 3-4 λεπτα που θα αναβει ας πουμε την μερα μου κραταει το ενυδρειο στους βαθμους μου ειμαι οκ, με πολυ μικρο κοστος ρευματος...
δεν ξερω αλλα απο χθες το σκεφτομαι και δεν μου φενετε κακο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-10-13, 07:45
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Βρε Θανάση, η θέρμανση με θερμοσίφωνα είναι η πιο αντιοικονομική. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ο θερμοσίφωνας είναι στην ουσία ένας απλός θερμαντήρας σε άλλη μορφή.
Το ότι το ενυδρείο έχει πολύ μικρότερες απώλειες από ένα γυάλινο ενυδρείο είναι σίγουρο. Αλλά όσο και μικρές απώλειες και να έχει, ακόμα και τέλεια θερμομονωμένο να είναι, σε κάθε αλλαγή νερού θα πρέπει να ζεστάνεις το καινούργιο νερό. Είναι οικονομικό να ζεστάνεις π.χ. 2000 λίτρα (τόσο περίπου δεν θα είναι οι αλλαγές σου; ) με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα;
Επίσης, σκέψου ότι η επιφάνεια του ενυδρείου έχει σημαντική έκταση. Δεν είμαι μηχανολόγος για να σου υπολογίσω εύκολα πόσες θερμικές απώλειες θα έχεις, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι η εξάτμιση και μόνο νερού από τέτοια επιφάνεια θα συνεπάγεται σημαντική θερμική απώλεια.
Επίσης, φαντάσου ότι η γυάλινη επιφάνεια στην πρόσοψη θα έχει τις ίδιες απώλειες όσο σε ένα κανονικό ενυδρείο.
Το ότι η θερμοκρασία του νερού θα παραμένει πρακτικά σταθερή δεν σημαίνει ότι θα κάνεις οικονομία, γιατί για να ανεβάσεις 1° τη θερμοκρασία χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια (κόστος) με έναν που έχει 300 λίτρα και την ανεβάζει... 20° !!!.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-10-13, 08:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Θανάση, η θέρμανση με θερμοσίφωνα είναι η πιο αντιοικονομική. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ο θερμοσίφωνας είναι στην ουσία ένας απλός θερμαντήρας σε άλλη μορφή.
Το ότι το ενυδρείο έχει πολύ μικρότερες απώλειες από ένα γυάλινο ενυδρείο είναι σίγουρο. Αλλά όσο και μικρές απώλειες και να έχει, ακόμα και τέλεια θερμομονωμένο να είναι, σε κάθε αλλαγή νερού θα πρέπει να ζεστάνεις το καινούργιο νερό. Είναι οικονομικό να ζεστάνεις π.χ. 2000 λίτρα (τόσο περίπου δεν θα είναι οι αλλαγές σου; ) με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα;
Επίσης, σκέψου ότι η επιφάνεια του ενυδρείου έχει σημαντική έκταση. Δεν είμαι μηχανολόγος για να σου υπολογίσω εύκολα πόσες θερμικές απώλειες θα έχεις, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι η εξάτμιση και μόνο νερού από τέτοια επιφάνεια θα συνεπάγεται σημαντική θερμική απώλεια.
Επίσης, φαντάσου ότι η γυάλινη επιφάνεια στην πρόσοψη θα έχει τις ίδιες απώλειες όσο σε ένα κανονικό ενυδρείο.
Το ότι η θερμοκρασία του νερού θα παραμένει πρακτικά σταθερή δεν σημαίνει ότι θα κάνεις οικονομία, γιατί για να ανεβάσεις 1° τη θερμοκρασία χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια (κόστος) με έναν που έχει 300 λίτρα και την ανεβάζει... 20° !!!.
με τα λεγομενα σου στην τελευταια παραγραφο οσο κοστιζει η θερμανση σε ενα ενυδρειο 300 λιτρων θα κοστιζει σε εμενα που ειναι 5.000+ οποτε τι αλλο θελω...???? οσο μεγαλη κι αν ειναι η επιφανεια του ενυδρειου απο την στιγμη που θα ειναι κλειστει απολιες απο εξατμιση δεν θα εχω. οτι θα εχω θα ειναι απο το τζαμι και λογικο ειναι.
σιγουρα δεν ψαχνω να εχω το ενυδρειο τσαμπα, ρευμα θα καιω... απλα εχω την εντυπωση οτι θα καιω λιγο για τα δεδομενα του ενυδρειου μου.
την αλλαγη νερου που αναφερεις και εχεις δικιο, δεν ειναι και τοσο τραγικο. σε μεγαλα ενυδρεια οι αλλαγες ειναι πιο αραιες. μην φανταστεις οτι γινονται αλλαγες καθε εβδομαδα η καθε 10 μερες.
σκεφτομαι οτι με μια σομπα πελλετ θελω το μηνα γυρο στα 150 ευρω καυσιμα + η σομπα που κανει κανα 1000 ευρω.
με την ηλεκτρικο θερμοσιφωνα , αν υπολογισουμε οτι κανει κανα 300αρι ενας καλος και με το σκεπτικο οτι παλι θα καιω πιο λιγο απο 150 ευρω που θελει για καυσιμα η πελλετοσομπα νομιζω οτι θα μου ερχετε πιο οικονομικα εκτος απο την οικονομια στην εγκατασταση....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην συγκεκριμένη αντλία θερμότητας που δουλεύει με εναλλάκτη στον αέρα, όσο υψηλότερη η εξωτερική θερμοκρασία του αέρα τόσο το καλύτερο (υψηλότερος βαθμός απόδοσης), που φτάνει μέχρι και x3, αν θυμάμαι καλά. Αν βάλεις κάτι τέτοιο αξίζει τον κόπο να βάλεις και νυχτερινό (μειωμένο) τιμολόγιο ΔΕΗ.
Η δικιά μου εκτίμηση πάντως, είναι ότι δύσκολα θα βγει οικονομικότερα από το pellet.
Αλλά εγώ επιμένω (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός), τον ηλιακό θερμοσίφωνα, γιατί τον απορρίψαμε; Επειδή θέλει κυκλοφορητή (μια αντλία δηλαδή); Σιγά το κόστος και τη φασαρία, βρε παιδί.
Νομίζω ότι ηλιακός + η παραπάνω αντλία θερμότητας, όταν ο ήλιος έχει εξαφανιστεί, μαζί με έξυπνη ρύθμιση θερμοκρασίας (μερικούς βαθμούς χαμηλότερη το βράδυ) και έχεις σαφως την υψηλότερη οικονομία.
σε αυτο που ρωτας για τον ηλιακο, εχουμε ενα θεμα επιδη ειναι κλειστο κυκλωμα και δεν θα το χρειαζομαι συνεχεια.
επισης οταν το χρειαζομαι, θα κατεβαζει στις σερπατινες 80-100 βαθμους με οτι αυτο συνεπαγεται.
εχουμε ενα θεματακι απο οτι μου ειπε εδω ο υδραυλικος, και ειναι κατι που δεν το εχει ξανασυναντησει, να ειναι ο ηλιακος σε κλειστο κυκλωμα και οχι σε γραμμη υδρευσης...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 10-10-13 στις 08:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 10-10-13, 10:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτο που ρωτας για τον ηλιακο, εχουμε ενα θεμα επιδη ειναι κλειστο κυκλωμα και δεν θα το χρειαζομαι συνεχεια.
επισης οταν το χρειαζομαι, θα κατεβαζει στις σερπατινες 80-100 βαθμους με οτι αυτο συνεπαγεται.
εχουμε ενα θεματακι απο οτι μου ειπε εδω ο υδραυλικος, και ειναι κατι που δεν το εχει ξανασυναντησει, να ειναι ο ηλιακος σε κλειστο κυκλωμα και οχι σε γραμμη υδρευσης...
Δεν μπορώ να καταλάβω που εγκειται το πρόβλημα.
Στην πλειονότητα του χρόνου της κανονικής λειτουργίας, το νερό της ύδρευσης δεν ρέει μέσω του ηλιακού. Παραμένει αποθηκευμένο στο καζάνι του. Η θερμοκρασία του νερού δεν μπορεί ποτέ να ξεπεράσει αυτή του ψυκτικού (ή μάλλον θερμαντικού) υγρού.
Το κλειστό κύκλωμα δεν έχει ξαναγίνει σε ηλιακό; Συγνώμη, αλλά το θερμαντικό υγρό είναι σε κλειστό κύκλωμα.
Το να βάλεις και το νερό σε κλειστό κύκλωμα δεν επιβαρύνεις καθόλου τον ηλιακό (μάλλον καλό του κάνεις - μειώνεις την διάβρωση κλπ).
Ακόμα και στην περίπτωση που η θερμοκρασία του νερού εισόδου είναι μεγαλύτερη από την θερμοκρασία του θερμαντικού υγρού δεν κάνεις κάτι που υπό φυσιολογική λειτουργία αποκλείεται. Όταν έχει παγωνιά, και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ χαμηλότερη από τη θερμοκρασία της παροχής ύδρευσης, κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα.
Επίσης, αν βρεις κάποιον ηλιακό που δεν χρησιμοποιεί πουθενά χαλκό, τότε μπορείς, ακόμα, και να περάσεις το νερό του ενυδρείου κατευθείαν από μέσα του! Αν αναμείξεις το νερό κατάλληλα στο φίλτρο η θερμοκρασία θα μεταβληθεί σταδιακά.
Οι σερπαντίνες θα έχουν υψηλή θερμοκρασία. Ναι, αλλά και η επιφάνεια του θερμαντήρα στα φυσιολογικά ενυδρεία έχει υψηλή θερμοκρασία ΟΣΟ δεν υπάρχει επαρκής ροή γύρω τους. Αν η ροή είναι επαρκής τότε οι σερπαντίνες δεν θα έχουν υψηλή θερμοκρασία στην επιφάνειά τους. Επίσης, τα ψάρια, αν νοιώσουν δυσφορία, θα μπορούν να απομακρυνθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 10-10-13, 12:09
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Δεν μου λες ρε Θανάση, μέσα από το θερμοσίφωνο ποιο νερό θα περνά; Το νερό του ενυδρείου η κύκλωμα με σερπαντίνα που θα περνά μέσα από το ενυδρείο; Αν περνά το κανονικό νερό του ενυδρείου θα έχεις πρόβλημα. Τα θερμοσίφωνα μέσα έχουν ένα τσίγκο, ψευδάργυρο που δεν αφήνει το θερμοσίφωνα να διαβρωθεί Ο ψευδάργυρος είναι δηλητήριο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-10-13, 13:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω που εγκειται το πρόβλημα.
Στην πλειονότητα του χρόνου της κανονικής λειτουργίας, το νερό της ύδρευσης δεν ρέει μέσω του ηλιακού. Παραμένει αποθηκευμένο στο καζάνι του. Η θερμοκρασία του νερού δεν μπορεί ποτέ να ξεπεράσει αυτή του ψυκτικού (ή μάλλον θερμαντικού) υγρού.
Το κλειστό κύκλωμα δεν έχει ξαναγίνει σε ηλιακό; Συγνώμη, αλλά το θερμαντικό υγρό είναι σε κλειστό κύκλωμα.
Το να βάλεις και το νερό σε κλειστό κύκλωμα δεν επιβαρύνεις καθόλου τον ηλιακό (μάλλον καλό του κάνεις - μειώνεις την διάβρωση κλπ).
Ακόμα και στην περίπτωση που η θερμοκρασία του νερού εισόδου είναι μεγαλύτερη από την θερμοκρασία του θερμαντικού υγρού δεν κάνεις κάτι που υπό φυσιολογική λειτουργία αποκλείεται. Όταν έχει παγωνιά, και η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ χαμηλότερη από τη θερμοκρασία της παροχής ύδρευσης, κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα.
Επίσης, αν βρεις κάποιον ηλιακό που δεν χρησιμοποιεί πουθενά χαλκό, τότε μπορείς, ακόμα, και να περάσεις το νερό του ενυδρείου κατευθείαν από μέσα του! Αν αναμείξεις το νερό κατάλληλα στο φίλτρο η θερμοκρασία θα μεταβληθεί σταδιακά.
Οι σερπαντίνες θα έχουν υψηλή θερμοκρασία. Ναι, αλλά και η επιφάνεια του θερμαντήρα στα φυσιολογικά ενυδρεία έχει υψηλή θερμοκρασία ΟΣΟ δεν υπάρχει επαρκής ροή γύρω τους. Αν η ροή είναι επαρκής τότε οι σερπαντίνες δεν θα έχουν υψηλή θερμοκρασία στην επιφάνειά τους. Επίσης, τα ψάρια, αν νοιώσουν δυσφορία, θα μπορούν να απομακρυνθούν.
σου λεω οτι ακριβως μου ειπε ο υδραυλικος. οτι το νερο επιδη θα ειναι κλειστο κυκλωμα ισως να εχει θεμα οταν δεν το χρησημοποιω και εχει πολυ ηλιο. για να περασω το νερο του ενυδρειου μεσα απο τον ηλιακο θα ηταν καλο αλλα για σκεψου να πεφτει το νερο στο ενυδρειο με 70+ βαθμους. στο σημειο εκεινο θα δημιουργηθει θεμα αν περναει κανενα ψαρι. στο φιλτρο δεν μπορει να πηγαινει λογο οτι εχω φιλτρο μπακι... αλλα και να μπορουσα να το ριχνω εκει θα ριμαζα την βιολογια.
δεν ξερω τι παιζει παντος με τον ηλιακο απλα σου λεω οτι μου λενε...
γενικα εχω μπερδευτει πολυ... ξερεις οπου ακουγονται πολλες γνωμες στο τελος γινετε χαμος...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου λες ρε Θανάση, μέσα από το θερμοσίφωνο ποιο νερό θα περνά; Το νερό του ενυδρείου η κύκλωμα με σερπαντίνα που θα περνά μέσα από το ενυδρείο; Αν περνά το κανονικό νερό του ενυδρείου θα έχεις πρόβλημα. Τα θερμοσίφωνα μέσα έχουν ένα τσίγκο, ψευδάργυρο που δεν αφήνει το θερμοσίφωνα να διαβρωθεί Ο ψευδάργυρος είναι δηλητήριο.
θα μου αρεσε να περναω το νερο του ενυδρειου απο τον θερμοσιφωνα αλλα πραγματικα παλι εχω μπερδευτει....
αλλος λεει δεν εχω προβλημα και αλλος λεει εχεις...
δεν ξερω πιος απο τους 3 ειναι οκ για να περναω το νερο... γυαλινος?? ανοιξιδωτος?? χαλκινος...??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 10-10-13 στις 13:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-10-13, 14:35
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Ισως ο γυαλινος, αλλα η αντιστασει θα ειναι στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-10-13, 15:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου λες ρε Θανάση, μέσα από το θερμοσίφωνο ποιο νερό θα περνά; Το νερό του ενυδρείου η κύκλωμα με σερπαντίνα που θα περνά μέσα από το ενυδρείο; Αν περνά το κανονικό νερό του ενυδρείου θα έχεις πρόβλημα. Τα θερμοσίφωνα μέσα έχουν ένα τσίγκο, ψευδάργυρο που δεν αφήνει το θερμοσίφωνα να διαβρωθεί Ο ψευδάργυρος είναι δηλητήριο.
αυτο που λες δεν ειναι τσιγγος αλλα μαγνησιο καμια σχεση με ψευδαργυρο που τα ξεσηκωνεται να ηξερα μονο.. και οντως στο ενυδρειο θα δημιουργηση θεμα μακροχρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-10-13, 15:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που λες δεν ειναι τσιγγος αλλα μαγνησιο καμια σχεση με ψευδαργυρο που τα ξεσηκωνεται να ηξερα μονο.. και οντως στο ενυδρειο θα δημιουργηση θεμα μακροχρονια.
παιδια οι θερμοσιφωνες δεν ειναι μεσα περασμενοι με 1-2 χερια γυαλι????
ο τσιγκος ( ψευδαργυρος ) που βρισκετε...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-10-13, 15:53
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια οι θερμοσιφωνες δεν ειναι μεσα περασμενοι με 1-2 χερια γυαλι????
ο τσιγκος ( ψευδαργυρος ) που βρισκετε...???
ειπαμε το ανοδιο ειναι μια βεργα βιδωμενη πανω στην αντισταση.ποιος τσιγγος και εσυ?
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-10-13, 15:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπαμε το ανοδιο ειναι μια βεργα βιδωμενη πανω στην αντισταση.ποιος τσιγγος και εσυ?


ΑΑΑΑΑΑ... οκ Σορρυυυυυ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-10-13, 16:00
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια οι θερμοσιφωνες δεν ειναι μεσα περασμενοι με 1-2 χερια γυαλι????
ο τσιγκος ( ψευδαργυρος ) που βρισκετε...???
glass=2 στρωσεις γυαλι
titanium glass= 2 στρωσεις γυαλι +1 τιτανιο ειναι 10 φορες ποιο καλο απο το πρωτο
ινοχ στη συρο τρυπανε σε 3 χρονια το πολυ με τα κολονερα που εχετε εκει .
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-10-13, 16:03
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Κάποια στιγμή είχα δει κάποιο ανοξείδωτο από κότερο και ήταν διπλής ενεργείας .
ζέσταινε το νερό και ηλεκτρικά και από τον κινητήρα δεν ξέρω αν θα σου έκανε?
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-10-13, 19:33
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που λες δεν ειναι τσιγγος αλλα μαγνησιο καμια σχεση με ψευδαργυρο που τα ξεσηκωνεται να ηξερα μονο.. και οντως στο ενυδρειο θα δημιουργηση θεμα μακροχρονια.

Σε καμιά δεκαριά αντιστάσεις που έχω αλλάξει σε θερμοσίφωνα. Επίσης τα ανοδια ΟΛΑ είναι από ψευδάργυρο. Συγκεκριμένα από κράμα αλουμινίου και ψευδαργύρου. Στο εμπόριο τους λένε τσίγκους. Μην με κάνεις και σκίσω το πτυχίο μου. Ναι τα τελευταία χρόνια στους θερμοσίφωνες τον έχουν αντικαταστήσει με κράμα αλουμινίου και μαγνησίου όπου και αυτό είναι δηλητήριο αλλά λιγότερο βλαβερό από τον ψευδάργυρο. Δεν τα ξεσηκώνουμε από πουθενά απλός γνωρίζουμε και πριν από κάμποσα χρόνια τι υλικά χρησιμοποιούσαν.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-10-13, 19:44
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

ας βγαλει το ανοδιο και να αλλαζει θερμοσιφωνα καθε 3-4 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-10-13, 20:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμιά δεκαριά αντιστάσεις που έχω αλλάξει σε θερμοσίφωνα. Επίσης τα ανοδια ΟΛΑ είναι από ψευδάργυρο. Συγκεκριμένα από κράμα αλουμινίου και ψευδαργύρου. Στο εμπόριο τους λένε τσίγκους. Μην με κάνεις και σκίσω το πτυχίο μου. Ναι τα τελευταία χρόνια στους θερμοσίφωνες τον έχουν αντικαταστήσει με κράμα αλουμινίου και μαγνησίου όπου και αυτό είναι δηλητήριο αλλά λιγότερο βλαβερό από τον ψευδάργυρο. Δεν τα ξεσηκώνουμε από πουθενά απλός γνωρίζουμε και πριν από κάμποσα χρόνια τι υλικά χρησιμοποιούσαν.
τι να σου πω μπορει να μην ξερω τι κατασκευαζω και ποια ειναι η δουλεια μου φιλε μου ισως να γνωριζεις καλυτερα . και αν δεν το καταλαβες μιλαμε για σημερα τη κανουμε οχι τι φτιαχναμε το 1990 η τεχνολογια και η τεχνικες εξελισονται τωρα αν προμηθευεσαι απο κανενα αρχαιο που εχει μεινει εκει ... τα σημερινα ανοδια ειναι εντελως ακινδυνα για τον ανθρωπο ακομα και στην καταποση αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-10-13, 20:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά γεια σας και από μένα, αφού μιλάμε για θέρμανση με θερμοσίφωνα στηριζόμαστε σε ηλεκτρική αντίσταση με όλα τα προβλήματα που μπορεί να προκύπτουν από το μέταλλο της αντίστασης και εφόσον το νερό δεν θα ζεσταίνεται επαγωγικά. Προτείνω στο φίλο Θανάση να ρίξει μια μάτια για αντιστάσεις από υλικά που δεν θα προκαλούν πρόβλημα . Δες Θανάση κάτι site που βρήκα μπας και πάρεις καμιά ιδέα. Γιατί εύκολα μπορείς να προσαρμόσεις μια αντίσταση τέτοιου τύπου στην έξοδο το νερού από το φίλτρο και ίσως λύσεις το πρόβλημά σου.

http://www.tepse.gr/0DAA0735.el.aspx
http://www.tepse.gr/56BAB5F2.el.aspx
http://www.thermis-sa.gr/greek/category.php?id=56

μου έκανε εντύπωση αυτή http://www.tepse.gr/8C1EF80B.el.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-10-13, 20:58
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω μπορει να μην ξερω τι κατασκευαζω και ποια ειναι η δουλεια μου φιλε μου ισως να γνωριζεις καλυτερα . και αν δεν το καταλαβες μιλαμε για σημερα τη κανουμε οχι τι φτιαχναμε το 1990 η τεχνολογια και η τεχνικες εξελισονται τωρα αν προμηθευεσαι απο κανενα αρχαιο που εχει μεινει εκει ... τα σημερινα ανοδια ειναι εντελως ακινδυνα για τον ανθρωπο ακομα και στην καταποση αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για το ενυδρειο.


Δεν ανέφερα παραπάνω πως δεν γνωρίζεις την δουλειά σου σε καμιά περίπτωση. Αλλά δεν νομίζω κιόλας να κατασκευάζεις ανοδια. Τώρα το πόσο ακίνδυνη είναι η κατάποση κράματος αλουμινίου και μαγνησίου, είναι άλλο θέμα. Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε κόντρες γνώσεων κάνουμε. Αν δεν γνωρίζω κάτι δεν αρπάζω τον άλλο από τα μούτρα του τύπου <<από πού τα ξεσηκώνετε αυτά >> και άλλα τέτοια. Όσο ζω μαθαίνω και έχω μάθει να ακούω τον συνομιλητή μου. Δεν θα μπω στο κόπο να ξανά απαντήσω σε τέτοια σχόλια και να χαλάμε το θέμα του Θανάση. Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα…. Στο θέμα μας τώρα
Θανάση γιατί ντε και καλά πρέπει να περνά το νερό του ενυδρείου από τον θερμοσίφωνα; Εγώ θα έφτιαχνα μια σερπαντίνα που θα κάλυπτε ένα μεγάλο μέρος του πάτου του ενυδρείου. Από πάνω θα το σκέπαζα με άμμο κτλ. Τα θερμά ρεύματα έχουν την τάση να ανεβαίνουν. Με ένα κυκλοφορητή θα γυρνούσα το νερό μέσα στην σερπαντίνα. Συγκεκριμένα από το θερμαντικό σώμα (θερμοσίφωνα σόμπα τζάκι ) ότι σε φωτίσει . Θα τοποθετούσα μια γραμμή by pass με μια τριστομη με θερμοστάτη. Αν η θερμοκρασία του ενυδρείου θα ήταν χαμηλή το νερό θα πέρναγε μέσα από το ενυδρείο, αν ήταν υψηλή θα πέρναγε εκτός. Θα έβαζα μια δεξαμενή συστολής στο κύκλωμα με ανακουφιστική βαλβίδα για κάθε ενδεχόμενο Έτσι λειτουργούν τα περισσότερα κλειστά κυκλώματα νερού. Θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο μιας και το ζεστό νερό δεν θα ερχόταν σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Ένα σκασμό λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα στην θέρμανση θα κάνεις τσιγκουνιές; Το καλοκαίρι να σε δω με ψύξη τι θα κάνεις; Μας βλέπω να γραφούμε ώρες ατελείωτες πάλι.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 10-10-13, 21:15
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανέφερα παραπάνω πως δεν γνωρίζεις την δουλειά σου σε καμιά περίπτωση. Αλλά δεν νομίζω κιόλας να κατασκευάζεις ανοδια. Τώρα το πόσο ακίνδυνη είναι η κατάποση κράματος αλουμινίου και μαγνησίου, είναι άλλο θέμα. Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας να έρθουμε σε αντιπαράθεση ούτε κόντρες γνώσεων κάνουμε. Αν δεν γνωρίζω κάτι δεν αρπάζω τον άλλο από τα μούτρα του τύπου <<από πού τα ξεσηκώνετε αυτά >> και άλλα τέτοια. Όσο ζω μαθαίνω και έχω μάθει να ακούω τον συνομιλητή μου. Δεν θα μπω στο κόπο να ξανά απαντήσω σε τέτοια σχόλια και να χαλάμε το θέμα του Θανάση. Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα…. Στο θέμα μας τώρα
Θανάση γιατί ντε και καλά πρέπει να περνά το νερό του ενυδρείου από τον θερμοσίφωνα; Εγώ θα έφτιαχνα μια σερπαντίνα που θα κάλυπτε ένα μεγάλο μέρος του πάτου του ενυδρείου. Από πάνω θα το σκέπαζα με άμμο κτλ. Τα θερμά ρεύματα έχουν την τάση να ανεβαίνουν. Με ένα κυκλοφορητή θα γυρνούσα το νερό μέσα στην σερπαντίνα. Συγκεκριμένα από το θερμαντικό σώμα (θερμοσίφωνα σόμπα τζάκι ) ότι σε φωτίσει . Θα τοποθετούσα μια γραμμή by pass με μια τριστομη με θερμοστάτη. Αν η θερμοκρασία του ενυδρείου θα ήταν χαμηλή το νερό θα πέρναγε μέσα από το ενυδρείο, αν ήταν υψηλή θα πέρναγε εκτός. Θα έβαζα μια δεξαμενή συστολής στο κύκλωμα με ανακουφιστική βαλβίδα για κάθε ενδεχόμενο Έτσι λειτουργούν τα περισσότερα κλειστά κυκλώματα νερού. Θα είχα και το κεφάλι μου ήσυχο μιας και το ζεστό νερό δεν θα ερχόταν σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Ένα σκασμό λεφτά έχεις δώσει μέχρι τώρα στην θέρμανση θα κάνεις τσιγκουνιές; Το καλοκαίρι να σε δω με ψύξη τι θα κάνεις; Μας βλέπω να γραφούμε ώρες ατελείωτες πάλι.


μεγαλες αλλαγες νερου, σε αυτο το τερας ουτε θα ανεβαινει ουτε θα κατεβαινει ευκολα η θρμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-10-13, 21:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σου λεω οτι ακριβως μου ειπε ο υδραυλικος. οτι το νερο επιδη θα ειναι κλειστο κυκλωμα ισως να εχει θεμα οταν δεν το χρησημοποιω και εχει πολυ ηλιο. για να περασω το νερο του ενυδρειου μεσα απο τον ηλιακο θα ηταν καλο αλλα για σκεψου να πεφτει το νερο στο ενυδρειο με 70+ βαθμους. στο σημειο εκεινο θα δημιουργηθει θεμα αν περναει κανενα ψαρι. στο φιλτρο δεν μπορει να πηγαινει λογο οτι εχω φιλτρο μπακι... αλλα και να μπορουσα να το ριχνω εκει θα ριμαζα την βιολογια.
δεν ξερω τι παιζει παντος με τον ηλιακο απλα σου λεω οτι μου λενε...
γενικα εχω μπερδευτει πολυ... ξερεις οπου ακουγονται πολλες γνωμες στο τελος γινετε χαμος...
Δεν ξέρω τί μπορεί να σκέφτεται ο υδραυλικός αλλά αυτό με τη θερμοκρασία δεν ισχύει. Δηλαδή, όταν τα μεσημέρια το νερό δεν ρέει αλλά μένει στάσιμο μέσα στον ηλιακό θερμοσίφωνα υπάρχει πρόβλημα;

Αν το νερό, πριν το ρίξεις στο ενυδρείο, το αναμίξεις με νερο του ενυδρείου δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης αν το ρίξεις με ένα spray bar πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει επαρκής ροή στην περιοχή εκείνη. Λύσεις υπάρχουν. Επίσης, αν για σιγουριά από τα χημικά του θερμοσίφωνα, χρησιμοποιήσεις σερπαντίνα, δεν θα έχεις πρόβλημα (αρκεί πάλι να έχεις επαρκή ροή και ικανή επιφάνεια σερπαντίνας - νερού ενυδρείου).
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-10-13, 22:21
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλες αλλαγες νερου, σε αυτο το τερας ουτε θα ανεβαινει ουτε θα κατεβαινει ευκολα η θρμοκρασια.

Πόσο μεγάλες αλλαγές να κάνει; Πέντε τόνους νερό παίρνει μέσα το τέρας Ότι γλυτώσει από το ρεύμα θα το πληρώνει στο νερό!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τί μπορεί να σκέφτεται ο υδραυλικός αλλά αυτό με τη θερμοκρασία δεν ισχύει. Δηλαδή, όταν τα μεσημέρια το νερό δεν ρέει αλλά μένει στάσιμο μέσα στον ηλιακό θερμοσίφωνα υπάρχει πρόβλημα;

Αν το νερό, πριν το ρίξεις στο ενυδρείο, το αναμίξεις με νερο του ενυδρείου δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης αν το ρίξεις με ένα spray bar πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα, αρκεί να υπάρχει επαρκής ροή στην περιοχή εκείνη. Λύσεις υπάρχουν. Επίσης, αν για σιγουριά από τα χημικά του θερμοσίφωνα, χρησιμοποιήσεις σερπαντίνα, δεν θα έχεις πρόβλημα (αρκεί πάλι να έχεις επαρκή ροή και ικανή επιφάνεια σερπαντίνας - νερού ενυδρείου).

Και εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα αν μείνει στάσιμο το νερό στον ηλιακό.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 10-10-13, 22:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Φίλε Θανάση και στους υπόλοιπους καλησπέρα.

Το Φόρουμ το ανακάλυψα τώρα τελευταία και θέλω να ομολογήσω ότι με έχει βοηθήσει σε όλα μου τα προβλήματα.

Ένα από τα θέματα που διάβασα και με έχουν ειλικρινά εντυπωσιάσει είναι η κατασκευή του ενυδρείου σου (αν μπορούμε να το πούμε ενυδρείο αυτό το τέρας )

Στο θέμα μας. Επειδή το τελευταίο διάστημα το έχω ρίξει στο διάβασμα και στο ψάξιμο για λύσεις και ιδέες για το δικό μου ενυδρείο σήμερα έπεσα πάνω σε ένα άρθρο και σε σκέφτηκα.

Το άρθρο είναι αυτό . Βέβαια εδώ κατασκευάζουν ψύξη και όχι θέρμανση αλλά δεν βλέπω πουθενά το πρόβλημα η συγκεκριμένη λύση να μην μπορεί να δουλέψει και για θέρμανση.
Τα πλεονεκτήματα που εγώ βλέπω στην συγκεκριμένη λύση είναι:
1ον δεν σε απασχολεί καθόλου το υλικό της σερπαντίνας αφού αυτή δεν έρχεται σε άμεση επαφή με το νερό του κυρίος ενυδρείου.
2ον το νερό που θα κυκλοφορήσει στην σερπαντίνα μπορεί να είναι ακόμα και 80 βαθμοί για ακριβώς τον ίδιο λόγο.
3ον μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι μέθοδο θες για να ζεστάνεις το νερό(σόμπα, θερμοσίφωνα, θερμοσυσσωρευτή , ηλιακό)
Αν και εγώ θα προσανατολιζόμουν στον ηλιακό με κυκλοφορητή, φυσικά θα μπορούσες με ένα bypass στις σωληνώσεις σου να χρησιμοποιείς το νερό του ηλιακού και για οποιαδήποτε άλλη χρήση θες. Για να μην δουλεύει δηλ. ο ηλιακός αποκλειστικά σαν κλειστό κύκλωμα μόνο για την σερπαντίνα.

Αυτά από μένα και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-10-13, 11:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις ωρες που τρωτε και που γραφετε για να βρω μια σωστη λυση.
τα δεδομενα ειναι τελικα οτι αν ειχα βαλει ενδοδαπεδια σωλινα θερμανση σε ολο τον πατο του ενυδρειου θα ηταν ολα πολυ ευκολα. απο την στιγμη που δεν εχω βαλει δεν μπορω να χρησημοποιησω θερμοσιφωνα ρευματος, η ηλιακο. το νερο που εχουν στο μποιλερ δεν θα κανει τιποτα στο ενυδρειο μου, και αν τυχον χρειαστει λειτουργησει βραδυ τα αποτελεσματα θα ειναι αντιθετα απο αυτα που χρειαζομαι. ειδικα ο ηλιακος θερμοσιφωνας που σκεφτομουν λογο οτι το υψος της ταρατσας ειναι στα 7-8 μετρα, θα εχω τρομερες απωλειες στην μεταφορα του νερου...
η σωστη λυση ειναι συμφωνα με τις διαστασεις του ενυδρειου ειναι να φτιαξω ενδοδαπεδια θερμανση γυρο στα 50 μετρα και να την βυθισω μεσα... πραγμα που δεν με κερδιζει σαν ιδεα... ( αντε παλι απο την αρχη ολα... )
η αλλη λυση και μαλλον αυτη που γερνω ειναι η σομπα πελλετ με αερα.
με αυτο τον τροπο θα κραταω το δωματιο που ειναι και το γραφειο μου σε λογικη θερμοκρασια και με μια πετατροπη που εχω σκεφτει θα στελνω και ζεστο αερα στο ενυδρειο οποτε και θα το ζεσταινω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θανάση θέρμανση με αέρα φοβάμαι πως δεν θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά, θα αργεί παααααααααρα πολύ να ζεσταθεί το νερό. Έψαξες καθόλου για ανοξείδωτες σωλήνες τροφίμων ? υπάρχουν τέτοιες. Φτιάχνοντας μια σερπαντίνα ή άπλα να βάλεις περιμετρικά σωλήνα, ανοξείδωτη θα είναι ούτος ή άλλως, δεν θα χαλάσει την αισθητική, και μετά δες για την πηγή της θερμότητας. Είδα σε site και θερμοσίφωνες γκαζιού (υγραερίου) αυτοί λειτουργούν σαν ταχυθερμοσίφωνες.
Σίγουρα η ενδοδαπέδια θα ήταν Η ΛΥΣΗ, αλλά …
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 12-10-13, 22:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλώστε όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου, αν βλέπεις τον άλλο να κοιμάται ριξτου μια κουβέρτα….
respect στον καθηγητη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240 Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 09-05-11 22:14
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10544 seconds with 13 queries