Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-13, 21:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ειδος θερμανσης...

καλησπερα!!! το ενυδρειο φτανει στο τελος του, και ειμαι στην μεγαλη σκεψη και στο ψαξιμο για τον τροπο που ειναι πιο καλος και οικονομικος να κραταω σωστα την θερμοκρασια!!!!
για οσους δεν ξερουν να πω οτι το ενυδρειο ειναι γυρο στα 5000 λιτρα, ειναι χτιστο, και θα σκεπαστει με πολυκαρμπονικο.
αυτο σημαινει οτι το ενυδρειο θα εχει μικρες απωλειες θερμοκρασιας + οτι στο νησι δεν εχουμε το τρελο κρυο τον χειμωνα.

θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας και να το συζητησουμε...

καποιες λυσεις ειναι.

1) ηλιακος θερμοσιφωνας. πολλα θετικα, αλλα μεγαλο κοστος και μεγαλο υψος η ταρατσα απο το ενυδρειο.

2) ηλεκτρικος θερμοσιφωνας. θετικα οτι θα ειναι διπλα στο ενυδρειο, μεγαλος ογκος ζεστου νερου, αλλα θα εχω κι εδω λιγο την ΔΕΗ

3) πανελ νερου. θετικο οτι θα μπει στο τοιχο, και με ελαχιστο ηλιο θα εχω 100 βαθμους χαλαρα, αρνητικο οτι οταν δεν χρειαζομαι ζεστο νερο, θα ειναι μονιμα η βαλβιδα εκτονωσης ανοικτη.

4) αντιστασεις. θετικα οτι δεν χρειαζομαι εγκαταστασεις, αρνητικα οτι βασιζομαι στην ΔΕΗ. αν μπορουσα να υπολογισω της απωλειες του ενυδρειου ισως να συμφερει αν δεν αναβουν συχνα...

5) ξυλοσομπα. θετικα οτι θα ζεστενω και το ενυδρειο και τον χωρο, το καυσιμο το βρισκουμε τζαμπα. αρνητικα, δεν ειναι αυτονομο.

6) λεβιτας πετρελαιου. θετικα το φτηνο κοστος διατηρησης θερμοκρασιας ενυδρειο. αρνητικα, το κοστος εγκαταστασης μιας και ο λεβιτας ειναι στο δευτερο οροφο και μακρυα απο το ενυδρειο, + οτι ο λεβιτας ειναι τις αδερφης μου που αν και ειμαστε πολυ αγαπημενοι... ποτε δεν ξερεις....

οτι σκεφτεστε και εχετε στο μυαλο σας θα ηθελα να το ακουσω.
ευχαριστω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-13, 21:13
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βαλε ενα γκαζακι με υγραεριο να το βαραει ... ρε το ενα σου ξυνιζει το αλλο σου βρωμαει ολα αφου τα ειπες τι να σου πει καποιος πρεπει να σου βρουμε ενα τροπο εξωγηινο και οικονομικο συναμα για να ζεστανεις την πισινα ..αφου τα ηξερες απο πριν αυτα τωρα απλα θα κολυμπησεις φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-13, 21:15
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

θαναση αν μπορεις να βρεις 3-4 πανελ φωτοβολταικα + ινβερτερ + μπαταρια θα εισαι αρχοντας. το ινβερτερ δεν ειναι ακριβο για τοσα πανελ και μπαταρια μπορεις να βαλεις και μια απο φορτηγο η τρακτερ. βεβαια παρε και μια γνωμη απο ηλεκτρολογο να σου πει ακριβως τι θα χρειαστεις αναλογα με τα βατ των θερμαντηρων.

τα υπολοιπα 1000+ λιτρα της πισινας που πηγαν?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-13, 21:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομζω πρεπει να ξεκινησεις με τα απλα και οικονομικα και να δοκιμασεις τη ξυλοσομπα και να εχεις και μερικες μεγαλες αντιστασεις για ωρα αναγκης
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49171

Τι παιζει με το πανελ νερου και τη "βαλβιδα εκτονωσης ανοικτη" που λες?
Αυτη θα ηταν η επομενη μου επιλογη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-13, 21:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε ενα γκαζακι με υγραεριο να το βαραει ... ρε το ενα σου ξυνιζει το αλλο σου βρωμαει ολα αφου τα ειπες τι να σου πει καποιος πρεπει να σου βρουμε ενα τροπο εξωγηινο και οικονομικο συναμα για να ζεστανεις την πισινα ..αφου τα ηξερες απο πριν αυτα τωρα απλα θα κολυμπησεις φιλε
βρε δεν εχω θεμα να κολυμπισω, απλα θελω την γνωμη σας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση αν μπορεις να βρεις 3-4 πανελ φωτοβολταικα + ινβερτερ + μπαταρια θα εισαι αρχοντας. το ινβερτερ δεν ειναι ακριβο για τοσα πανελ και μπαταρια μπορεις να βαλεις και μια απο φορτηγο η τρακτερ. βεβαια παρε και μια γνωμη απο ηλεκτρολογο να σου πει ακριβως τι θα χρειαστεις αναλογα με τα βατ των θερμαντηρων.

τα υπολοιπα 1000+ λιτρα της πισινας που πηγαν?

απο οσο κοιταξα ειναι ακριβα ακομη στην Ελλαδα. τα 1000 λιτρα δεν χαθηκαν βρε, απλα λογο οτι δεν θα γεμισει μεχρι πανω θα ειναι γυρο στα 5000-5500... καπου εκει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομζω πρεπει να ξεκινησεις με τα απλα και οικονομικα και να δοκιμασεις τη ξυλοσομπα και να εχεις και μερικες μεγαλες αντιστασεις για ωρα αναγκης
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49171

Τι παιζει με το πανελ νερου και τη "βαλβιδα εκτονωσης ανοικτη" που λες?
Αυτη θα ηταν η επομενη μου επιλογη

το κακο με την ξυλοσομπα ειναι οτι αν δεν ειμαι εκει δεν ξεκιναει...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 03-10-13 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-13, 21:32
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Σομπα ξυλου.

το κακο με την ξυλοσομπα ειναι οτι αν δεν ειμαι εκει δεν ξεκιναει.ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ.

Αν δεν εισαι εκει μπουμ!!!!!!

Ειναι σαν χυτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-13, 21:33
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Για ποιό οικονομικά κάτι σε σχέση με την γεωθερμία;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-13, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
το κακο με την ξυλοσομπα ειναι οτι αν δεν ειμαι εκει δεν ξεκιναει...
Γιατι εχεις σκοπο να την κλεινεις?
Ή εχεις κοπο να λειπεις πολυ και να μη το βλεπεις?
ΟΚ ξυλα ποιος θα βαζει ειναι το θεμα και θα τσεκαρει θερμοκρασια κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-13, 22:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιό οικονομικά κάτι σε σχέση με την γεωθερμία;
γεωθερμια αν δεν εισαι σε χωριο δεν...!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι εχεις σκοπο να την κλεινεις?
Ή εχεις κοπο να λειπεις πολυ και να μη το βλεπεις?
ΟΚ ξυλα ποιος θα βαζει ειναι το θεμα και θα τσεκαρει θερμοκρασια κλπ.
δεν θα χρειαζομαι σιγουρα συνεχεια θερμανση, αλλα αν θελω να παω μια βολτα ποιος θα το εχει??? δεν εμπιστευομαι κανεναν... χαχαχαχα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 03-10-13 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-13, 22:03
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεωθερμια αν δεν εισαι σε χωριο δεν...!!!!
Σίγουρα εάν και μπορείς να μην κάνεις το σκάμα σε εξωτερικό χώρο μπορείς και σε κλειστό (αρκεί βέβαια να έχεις το χώρο) αλλά επειδή ήσουν Σύρο το πρότεινα. Είναι μια καλή αξιόπιστη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-10-13, 22:11
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

θαναση αν βρεις μεταχειρισμενα πανελ φωτοβολταικα δεν θα σου στοιχισει ακριβα η ολη ιστορια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-10-13, 22:25
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

σομπα πετρελαιου - καζανακι-κυκλοφοριτης - θερμοστατης..........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-10-13, 22:51
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

σομπα ξυλου το ενυδρειο ειναι τετοιο που η θερμοκρασια δεν πεφτει και δεν ανεβενει ευκολα λογο ογκου.

ξυλα εχεις αμα το εχεις σε μαγαζη κοντα στο σπιτι μπορεις να πηγαινει και εσυ!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-10-13, 23:19
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Ναι ρε παιδιά αλλά ο άνθρωπος δεν θα μπορεί να κουνηθεί ρούπι για να έχει ξύλα το ενυδρείο. Πρέπει να βρει μια μόνιμη,σταθερη,"ανέξοδη" και αξιόπιστη λύση να μην του έχει δεμένα τα χέρια. Αλλά αυτό για τα μεταχειρισμένα φωτοβολταικά είναι μια καλή ιδέα, πάντως γενικά οι τιμές τους έχουν πέσει πλέον.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-10-13, 05:36
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μιχάλη ακου το ενυδρειο δεν εινια μικρο ειναι πισινα και δεν πεφτει σε μια ωρα η θερμοκρασια και αμα καταφερει να μην εχει πολλες απολειες δεν πεφτη η θερμοκρασια για μια κυριακη. επισις οτι πληρωνεις περνεις. ειναι δυσκολο να μην εχει καποιο καλο κονδιλι για κατι τετοιο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-13, 06:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα παιδια!!!! πως σα φενετε κατι τετοιο.
το εχει κανεις?? η κατι παρομοιο...??
με αυτο ισως μπορεσω να κανω και καμια πατεντα.
αν την εχει κανεις και μπορει να μου πει αν αποδιδει οτι γραφει.
εμενα ο χωρος ειναι γυρο στα 35 τ.μ.



Αερόθερμο Πετρελαίου Τ-110

Μήκος: 320
Πλάτος: 450
Ύψος:750
Βάρος:23
Μέγιστη Απόδοση:11000 kcal/h
Διάμ. Σωλ.: 120

θερμανση χωρου 70-75 τ.μ

χωρητικοτητα δεξαμενης 9 λιτρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-10-13, 08:12
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

καλημέρα αγόρι!ποιο πάνω σου έγραψαν για φωτοβολταικά.ότι έψαξα για πάνω από 4000λίτρα είναι αναξιόπιστο ή θέλει παντέντες.το ποιο σωστό και οικονομικό σε βάθος χρόνου είναι τα φωτοβολταικά.όπως είπες δεν έχεις και τις τρελές θερμοκρασίες το χειμώνα οπότε και η τσέπη δεν θα αδειάζει(ΔΕΗ)και το κεφάλι σου ήσυχο
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-10-13, 10:03
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα αγόρι!ποιο πάνω σου έγραψαν για φωτοβολταικά.ότι έψαξα για πάνω από 4000λίτρα είναι αναξιόπιστο ή θέλει παντέντες.το ποιο σωστό και οικονομικό σε βάθος χρόνου είναι τα φωτοβολταικά.όπως είπες δεν έχεις και τις τρελές θερμοκρασίες το χειμώνα οπότε και η τσέπη δεν θα αδειάζει(ΔΕΗ)και το κεφάλι σου ήσυχο

σιγουρα τα πανελ ειναι οτι καλλητερο, αλλα για τοσο αμεσα δεν με βλεπς οικονομικα. αν σκεφτεισ οτι θελω γυρο στα 2 KW + μπαταριες για αυτονομια, + ινβερτερ, και εγκατασταση.... δεν γινετε αυτο τοσο αμεσα.... ισως πιο πισω... την σομπα απο πανω πως την βλεπετε...??? ποσο λετε να καιει...?? με το σκεπτικο οτι εχει μονο 9 λιτρα δοχειο πετρελαιου, δεν πρεπει να καιει πολυ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-10-13, 15:28
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Θανάση έχεις σκεφτεί ταχυθερμαντηρα υγραερίου, σαν αυτούς που έχουμε στα κάμπινγκ. http://webstore.hmthermansi.gr/fysik...ioy-bosch.html Μαζί με κυκλοφορητή και δεξαμενή νερού. Επίσης ο χώρος που βρίσκετε το ενυδρείο είναι μονωμένος; Αν έχει καλή μόνωση το δωμάτιο θα αποφύγεις πολλά έξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-10-13, 15:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θανασση εγω θα εκανα diy θερμανση με ταχυθερμαντηρα, επαγωγικα φυσικα, οχι αμεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-10-13, 15:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση έχεις σκεφτεί ταχυθερμαντηρα υγραερίου, σαν αυτούς που έχουμε στα κάμπινγκ. http://webstore.hmthermansi.gr/fysik...ioy-bosch.html Μαζί με κυκλοφορητή και δεξαμενή νερού. Επίσης ο χώρος που βρίσκετε το ενυδρείο είναι μονωμένος; Αν έχει καλή μόνωση το δωμάτιο θα αποφύγεις πολλά έξοδα.
ο χωρος ειναι οκ. δεν ειναι τελεια μονωμενος , αλλα ειναι οκ. οσο για τον ταχυθερμαντηρα που λες δεν τα εχω κοιταξει καθολου κατι τετοια γιατι με τα υγραερια τα φοβαμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-10-13, 09:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια εχω καταληξει σε 2 ειδη θερμανσης και θελω να τα συζητησουμε, και ειδικα το δευτερο θελω καποιον γνωστη να μου το εξηγησει πιο καλα....
το πρωτο ειδος θερμανσης ειναι μια μικρη σομπα πελλετ. η σομπες αυτες μπορουν να δουλευουν ακομη και συνεχεια, απλα τροφοδοτοντας το δοχειο με το πελλετ.
το συγκεκριμενο μοντελο ειναι για 60τ.μ και ο χωρος ο δικος μου ειναι γυρο στα 30τ.μ
με την σομπα θα θερμαινω το δωματιο, ( θα ειμαι επιτελους κι εγω στα ζεστα ) και ετσι θα ειναι και το ενυδρειο στην σωστη θερμοκρσια.
η σομπα ειναη αυτη
http://www.alphaclimagr.gr/p.Eco-Spa...f=bestprice.gr

και κοστιζει 875 ευρω. ( φυσικα θα την παρω σε 24 ατοκες δοσεις )

το επομενο ειδος θερμανσης ειναι αποκληστικα για το ενυδρειο και θελω λιγο να μου το εξηγηση καποιος αν κανω λαθος.
ειναι μια αντλια θερμοτητας, που τραβαει αερα και τον εκμεταλευεται για να θερμανει το νερο που εχει στο ενσωματομενο μποιλερ και ειναι 80 λιτρα.
οσο πιο ζεστος ειναι ο αερας που τραβαει αν καταλαβα καλα εχουμε πιο πολυ οικονομια??? το ζεστο νερο του μποιλερ θα το περναω με σερπατινα στο ενυδρειο και ετσι θα κραταω την θερμοκρασια σωστα.

η δευτερη επιλογη ειναι αυτη

http://www.alphaclimagr.gr/p.ARISTON...IS.800736.html

και κοστιζει 886 ευρω.

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το τι με συμφερει οικονομικα ρευμα η πελλετ??? δεν ξερω ποσο ρευμα μπορει να καιει το δευτερο, γιατι γραφει οτι ειναι 70% πιο οικονομικο απο ενα θερμοσιφωνα...

περιμενω την γνωμη σας.
ευχαριστωωωωωωωω
-------------------------
καποιος που να ξερει για την δευτερη επιλογη υπαρχει??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 07-10-13 στις 09:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-10-13, 11:07
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Υποθέτω ότι δεν σκέφτεσαι τον ηλιακό θερμοσίφωνα λόγω έλλειψης διαθέσιμου χώρου στην ταράτσα; Γιατί για θέρμανση νερού είναι η πιο δοκιμασμένη και οικονομική λύση. Ειδικά σε τέτοιο μέγεθος ενυδρείου που ακόμα και χωρίς θέρμανση να το έχεις το βράδυ η θερμοκρασία του δεν θα κατέβει πολύ. Βάζεις και την αντλία θερμότητας για τις ημέρες που δεν έχει ήλιο.

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω για το ποιες από τις δυο λύσεις που αναφέρεις συμφέρει οικονομικά. Η αντλία θερμότητας στην ουσία (ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία του αέρα) πολλαπλασιάζει την αποδοτικότητα της ηλεκτρικής θέρμανσης (νομίζω μέχρι x3) αλλά αν είναι οικονομικότερη από το pellet δεν το γνωρίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-10-13, 11:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω ότι δεν σκέφτεσαι τον ηλιακό θερμοσίφωνα λόγω έλλειψης διαθέσιμου χώρου στην ταράτσα; Γιατί για θέρμανση νερού είναι η πιο δοκιμασμένη και οικονομική λύση. Ειδικά σε τέτοιο μέγεθος ενυδρείου που ακόμα και χωρίς θέρμανση να το έχεις το βράδυ η θερμοκρασία του δεν θα κατέβει πολύ. Βάζεις και την αντλία θερμότητας για τις ημέρες που δεν έχει ήλιο.

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω για το ποιες από τις δυο λύσεις που αναφέρεις συμφέρει οικονομικά. Η αντλία θερμότητας στην ουσία (ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία του αέρα) πολλαπλασιάζει την αποδοτικότητα της ηλεκτρικής θέρμανσης (νομίζω μέχρι x3) αλλά αν είναι οικονομικότερη από το pellet δεν το γνωρίζω.
ο ηλιακος μου πεφτει πολυ ψηλα η ταρατσα και θα χρειαστω σιγουρα κυκλοφοριτη, και δεν ξερω κατα ποσο ειμαι οκ, γιατι θα εχω κειστο κυκλωμα. ενω στην ουσια ενας ηλιακος δεν δουλευει σαν κλειστο κυκλωμα.
οσο για την αντλια θερμοτητας, δεν ξερω κι εγω τις λεπτομεριες...
αναλογα την θερμοκρασια του αερα πολλαπλασιασει την αποδοση... συμφερει να τραβαει ζεστο αερα η κρυο για να εχουμε πιο καλη αποδοση??
γι αυτο ψαχνω καποιον να ξερει να μου πει λιγα πραγματα με απλα λογια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-10-13, 12:50
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλημέρα Θανάση. ¶λλη μια οικονομική λύση είναι η σόμπα πετρελαίου. Σε ένα σπίτι που έχουμε για εξοχικό, έχουμε καλοριφέρ με σόμπα πετρελαίου. Από την σόμπα έχει αφαιρεθεί η δεξαμενή πετρελαίου και έχει τοποθετηθεί μια δεξαμενή νερού και μια αντλία κυκλοφορίας. Με αυτό τον τρόπο ζεσταίνετε το δωμάτιο, ενώ το ζεστό νερό κυκλοφορεί στα σώματα του καλοριφέρ στο υπόλοιπο σπίτι. Δουλεύει αυτόματα από τον θερμοστάτη. Μπορείς και εσύ να κάνεις κάτι παρόμοιο, αλλά αντί για σώματα να φτιάξεις μια σερπαντίνα που θα σου γυρίζει το νερό μέσα στο ενυδρείο. Με αυτόν το τρόπο θα ζεσταίνετε και το δωμάτιο αλλά και το ενυδρείο. Το μόνο θέμα είναι που θα βάλεις το θερμοστάτη. Να παίρνει εντολή από το ενυδρείο η από το δωμάτιο. Όπως και να το κάνεις, άλλο είναι να θες να φτάσεις το δωμάτιο στους 26 βαθμούς και άλλο είναι να φτάσεις 5 τόνους νερό στην ίδια θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-10-13, 13:05
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ο τροπος που ειπε ο συμφωρμιτης ποιο πανω!Ετσι και ο χορος σου θα ειναι ζεστος και το ενυδρειο θα χει θερμοκρασια.Οσο για θερμοστατη βαζεις ενα αποστασεως μεσα στο ενυδρειο και εισαι κομπλε!Απλα επειδη δεν θα χανει τοσο ευκολα θερμοκρασια τοσος ογκος νερου μπορει να μην εχεις τοσο ζεστη στον χορο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-10-13, 13:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Θανάση. ¶λλη μια οικονομική λύση είναι η σόμπα πετρελαίου. Σε ένα σπίτι που έχουμε για εξοχικό, έχουμε καλοριφέρ με σόμπα πετρελαίου. Από την σόμπα έχει αφαιρεθεί η δεξαμενή πετρελαίου και έχει τοποθετηθεί μια δεξαμενή νερού και μια αντλία κυκλοφορίας. Με αυτό τον τρόπο ζεσταίνετε το δωμάτιο, ενώ το ζεστό νερό κυκλοφορεί στα σώματα του καλοριφέρ στο υπόλοιπο σπίτι. Δουλεύει αυτόματα από τον θερμοστάτη. Μπορείς και εσύ να κάνεις κάτι παρόμοιο, αλλά αντί για σώματα να φτιάξεις μια σερπαντίνα που θα σου γυρίζει το νερό μέσα στο ενυδρείο. Με αυτόν το τρόπο θα ζεσταίνετε και το δωμάτιο αλλά και το ενυδρείο. Το μόνο θέμα είναι που θα βάλεις το θερμοστάτη. Να παίρνει εντολή από το ενυδρείο η από το δωμάτιο. Όπως και να το κάνεις, άλλο είναι να θες να φτάσεις το δωμάτιο στους 26 βαθμούς και άλλο είναι να φτάσεις 5 τόνους νερό στην ίδια θερμοκρασία.
κατσε γιατι κατι δεν καταλαβα καλα μαλλον.
περνω μια σομπα πετρελαιου πχ οπως της φωτο??


και βγαζω το δεξαμενη που εχει για το πετρελαιο, και βαζω μια δεξαμενη νερου??? και πως θα δουλευει μετα η σομπα?? απο που θα περνει πετρελαιο??? κατι δεν καταλαβα καλα σιγουρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-10-13, 16:33
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε γιατι κατι δεν καταλαβα καλα μαλλον.
περνω μια σομπα πετρελαιου πχ οπως της φωτο??


και βγαζω το δεξαμενη που εχει για το πετρελαιο, και βαζω μια δεξαμενη νερου??? και πως θα δουλευει μετα η σομπα?? απο που θα περνει πετρελαιο??? κατι δεν καταλαβα καλα σιγουρα....
παρολο που παρακολουθω το θεμα οπως ατνιλαμβανεσαι θαναση ουτε εγω το καταλαβα αυτο ..ρε ο ελληνας ολο πατεντα ειναι χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-10-13, 16:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολο που παρακολουθω το θεμα οπως ατνιλαμβανεσαι θαναση ουτε εγω το καταλαβα αυτο ..ρε ο ελληνας ολο πατεντα ειναι χαχαχαχα
κοιτα το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να προσθεσω αλλο ενα μεταλικο δοχειο κολλητα στην σομπα και να γεμιζει νερο κανοντας αυτο που λεει ο φιλος απο πανω... θα μαθουμε... και ευτυχος που ο Ελληνας ειναι ολο πατεντα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-10-13, 17:56
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Να σου πω την μαύρη αλήθεια ούτε και εγώ κατάλαβα!
Αλλά με την σόμπα έχεις το εξής. φτιάχνεις σπείρα από χαλκό είτε εσωτερικά του λέβητα είτε εξωτερικά και μια σερπαντίνα να είναι σε ψηλότερο σημείο (τουλάχιστον 10 πόντους) και από εκεί και πέρα δουλεύει η θερμότητα ως κυκλοφορητής
Τώρα το νερό του ενυδρείου το περνάς μέσα από την σερπαντίνα με κάποιο κυκλοφορητή που τον ελέγχει κάποιος κοντρόλ θερμοκρασίας
Εγώ αυτό θα έκανα. Έτσι θα μπορώ νομίζω και εγώ να κάθομαι στο δωμάτιο
Αλλά και το νερό να ζεσταίνεται λίγο πιο γρήγορα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240 Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 09-05-11 22:14
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10163 seconds with 13 queries