Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-16, 08:51
ANTONIKOLAOU Ο χρήστης ANTONIKOLAOU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-08-2016
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Φίλτρο-Θόρυβος

Καλησπέρα!Έχω ένα φίλτρο εξωτερικο fluval 203.Πήγα χθες να ξεκινήσω το φίλτρο για να αρχίσει το στρώσιμο και μόλις το έβαλα στη μπρίζα ξεσήκωσα όλη τη πολυκατοικία!Ο θόρυβος ήταν σαν τρακτέρ μεγάλου κυβισμού.Αφού μέχρι και η απο κάτω ένοικος ήρθε και μου έκανε παρατήρηση (το έβαλα και 23:00 το βράδυ).Το φίλτρο το αγόρασα μεταχειρισμένο μαζί με το ενυδρείο.Δεν είχα εξωτερικό φίλτρο πριν.Στα τρία καλαθάκια έβαλα χοντρό σφουγγάρι κάτω.Στη μέση βιολογικό υλικό και στο καλαθάκι πάνω μισό χοντρό σφουγγάρι και υαλομβάμβακα.Δε μπορώ να προσδιορίσω απο που προέρχεται ο θόρυβος.Στην ουσία ακούγεται ο θόρυβος απο το πάνω μέρος αλλά απο την άλλη ακούγεται σαν γυρνάει το βιολογικό υλικό και χτυπάει στα τοιχώματα.
Όποια βοήθεια δεκτή πριν την αναμενόμενη μήνυση.
Ευχαριστώ
-------------------------
Ο θόρυβος ακούγεται κάπως έτσι αλλά πολύ πιο δυνατά!


https://www.youtube.com/watch?v=fL5R3Zr28Wo

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANTONIKOLAOU : 15-09-16 στις 08:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-16, 08:52
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έχει αέρα μέσα ή χτυπάει η φτερωτη στα τοιχώματα της υποδοχής της. Πριν το βάλει σε λειτουργία βεβαιώσου ότι οι σωλήνες έχουν νερό από άκρη σε άκρη. Αρχικά αν θέλεις κάνε του ένα καλό κούνημα σαν σεικερ και βγάλε και βαλε την πρίζα 5-6 φορές. Ή αλλιώς από κάπου παίρνει αέρα, συνήθως από εκεί που κλείνει η κεφαλή, μπορεί να μην έχει κάτσει καλά το λάστιχο στεγανοποιησης. Συνηθισμένο πρόβλημα, κανένας λογος για μήνυση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-16, 09:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Έλεγξε τη φτερωτή, το αξονάκι της και τα πλαστικά που πατάει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-16, 09:09
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Βρες αν δεν έχεις και τις οδηγίες χρήσης και διάβασε για τη σωστή διαδικασία εκκίνησης και τοποθέτησης υλικών, κάπου εκεί είναι το λάθος σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-16, 09:16
ANTONIKOLAOU Ο χρήστης ANTONIKOLAOU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-08-2016
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Θα τα ελέγξω όλα το απόγευμα και βλέπουμε!Για να δούμε!Αν δε φάμε ξύλο...................
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-16, 09:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ωπα, δεν πιστεύω να το έχεις αφήσει έτσι να δουλεύει; Κινδυνεύεις άμεσα με καταστροφή της φτερωτής!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-16, 09:55
fotisamor Ο χρήστης fotisamor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2016
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με τον θόρυβο .
¶λλαξα το αξονάκι και βελτιώθηκε κατά πολύ ο θόρυβος .
Όμως το πιο πιθανό είναι να έχει ακόμα αέρα μέσα . Αν δεν έχεις διαρροές τότε δοκίμασε τα παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά , με χρησιμότερη συμβουλή κατ'εμέ το κούνημα σαν σέικερ ή ελαφρύ πλάγιασμα την ώρα που δουλεύει .
Και τρομπάρεις ταυτόχρονα .
Και επειδή το δικό μου δεν είναι εντελώς αθόρυβο , έφτιαξα ένα κουτί απο dow το οποίο με την σειρά του κάνει κάποια ηχομόνωση .

Επίσης για την σειρά των υλικών στο πάνω συρτάρι απέφυγε τον υαλοβάμβακα γιατί τον ρουφάει με αποτέλεσμα σταδιακά να χάνει την δύναμη του .

Στο δικό μου ,που είναι παρόμοιο έχω το κάθετο σφουγγάρι το εργοστασιακό , στο κάτω συρτάρι υαλοβάμβακα και στα άλλα δύο μακαρόνι .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-16, 09:58
ANTONIKOLAOU Ο χρήστης ANTONIKOLAOU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-08-2016
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

ΟΧΙ!Το έκλεισα αμέσως!Δεν είχα ωτασπίδες μαζί μου.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotisamor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με τον θόρυβο .
¶λλαξα το αξονάκι και βελτιώθηκε κατά πολύ ο θόρυβος .
Όμως το πιο πιθανό είναι να έχει ακόμα αέρα μέσα . Αν δεν έχεις διαρροές τότε δοκίμασε τα παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά , με χρησιμότερη συμβουλή κατ'εμέ το κούνημα σαν σέικερ ή ελαφρύ πλάγιασμα την ώρα που δουλεύει .
Και τρομπάρεις ταυτόχρονα .
Και επειδή το δικό μου δεν είναι εντελώς αθόρυβο , έφτιαξα ένα κουτί απο dow το οποίο με την σειρά του κάνει κάποια ηχομόνωση .

Επίσης για την σειρά των υλικών στο πάνω συρτάρι απέφυγε τον υαλοβάμβακα γιατί τον ρουφάει με αποτέλεσμα σταδιακά να χάνει την δύναμη του .

Στο δικό μου ,που είναι παρόμοιο έχω το κάθετο σφουγγάρι το εργοστασιακό , στο κάτω συρτάρι υαλοβάμβακα και στα άλλα δύο μακαρόνι .

Το κούνησα αρκετα.Κάποια στιγμή μειώθηκε ο θόρυβος.Αλλά μετά ξαναάρχισε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANTONIKOLAOU : 15-09-16 στις 09:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-16, 10:23
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Το ενυδρειακό βαμβάκι μπαίνει πάντα ψηλά, προς την έξοδο του νερού δηλαδή στο ενυδρείο για να κρατάει τα ψιλά. Αν το βάλει χαμηλά θα μπουκωνει σε ελάχιστα χρόνο με ότι αυτό συνεπάγεται. Μείωση ροής, καθάρισμα κάθε τοσο κτλ. Δε θα περάσει στο impeller αν υπάρχει η σχάρα από πάνω του. Κάτω μπαίνει το σφουγγάρι για να.κραταει τα χοντρά, ενδιάμεσα το βιολογικό υλικό και πανω το ενυδρειακό βαμβάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-16, 14:51
fotisamor Ο χρήστης fotisamor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2016
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή

Στο ποστ Νο130 φαίνεται η εσωτερική διάταξη του φίλτρου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90357&page=5

Αν στο πάνω συρτάρι βάλεις υαλοβάμβακα , τον ρουφάει και σφηνώνει στην σχάρα . Δεν υπάρχει κίνδυνος να πάει στο impeller αλλά με τον καιρό 2-3 μήνες και τα σκουπίδια μειώνεται η ροή του φίλτρου σε σημαντικό βαθμό .

Αυτό παρατήρησα εγώ στο δικό μου , μοντέλο Fluval 304 .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-09-16, 15:30
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

ώπα, τα σφουγγάρια του τα έχει στο πλάι. Καλά είσαι τότε. Την πολλή βρωμιά την κρατάνε αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-16, 14:49
ANTONIKOLAOU Ο χρήστης ANTONIKOLAOU δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-08-2016
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικά με κάτι κουνήματα στυλ σεικερ και αφού το αναποδογύρισα μπήκε νερό στους σωλήνες και σταμάτησε ο θόρυβος.Έχει μείνει ένας μικρός ανεπαίσθητος θόρυβος που υποθέτω πως όλα τα φίλτρα το κάνουν.Ετσι?
Ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές όλων!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-16, 18:52
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αν μιλάς για ένα διακριτικό βουητό,ναι, είναι φυσιολογικό. Χαιρόμαστε που λύθηκε το πρόβλημα και που βοηθήσαμε σ' αυτό φιλαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-09-16, 09:28
fotisamor Ο χρήστης fotisamor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2016
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 231
Προεπιλογή

Καλημέρα και απο μένα .
Και το δικό μου κάνει ένα μικρό θόρυβο , έκανα και την πατέντα της ηχομόνωσης και είναι και θέμα συνήθειας .
Ούτε που μου ακούγεται τώρα !!!!
Βέβαια κάθε φορά που θα το καθαρίζεις , θα πρέπει να του κάνεις τα ίδια κολπάκια .Μάλλον είναι ναζιάρικα τα Fluval!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-09-16, 09:34
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή δεν έχετε λύσει 100% το πρόβλημα, οφείλω όμως να ομολογήσω χωρίς ίχνος υπερβολής ότι ακόμα και αργά το βράδυ που έχει απόλυτη ησυχία ακόμα και το αυτί να βάλω δίπλα στο φίλτρο μου δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύει, μιλάμε για το απόλυτο αθόρυβο φίλτρο (eheim eco pro 200).
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενοχλητικός θόρυβος σε εξ.φίλτρο ELITE st@vros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-09-15 11:34
Θόρυβος σε φίλτρο JBL e900 aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 21-10-13 09:34
Θόρυβος από το φίλτρο mac32 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-07-11 13:36
θόρυβος σε φίλτρο. KOKOBAS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 26-05-08 18:11
Θόρυβος από φίλτρο EHEIM Vasilizzz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 14-05-08 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05382 seconds with 15 queries