Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-07-16, 17:08
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι δεν πέφτει ίδια ποσότητα τροφής κάθε φορά.
αν κ το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο μέχρι τώρα νομίζω μετά από 2-3 μέρες τα flakes θα έχουν πρόβλημα με την υγρασία.
θα συνεχίσω τις δοκιμές κ βλέπουμε ...
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-07-16, 23:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αυτόματη ταΐστρα ΔΕΝ τοποθετούμε μια μέρα πριν φύγουμε διακοπές... την δοκιμάζουμε για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, για να είμαστε σίγουροι για την ορθή λειτουργία της.
Από την προσωπική μου εμπειρία... flakes = άσκοπη η τοποθέτηση της (ταΐστρας).
Το πρόβλημα που έχω με τα pellets είναι ότι τα δίνω αφού πρώτα τα έχω μουλιάσει... οπότε στην περίπτωση της ταΐστρας αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει... και αναγκαστικά πέφτουν αμούλιαστα, αφού μόνο pellets εμπιστεύομαι να της βάζω.-
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-07-16, 23:21
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

την χρησιμοποιώ όλες αυτές τις μέρες κ την έχω με flakes ακριβώς πάνω από το ανοιχτό καπάκι.
την έχω ρυθμίσει στο ένα τάισμα τη μέρα κ ρίχνω ακόμη μία μόνος για να αλλάζω τροφή.
αν κ αρχικά φάνηκε ότι θα έχει πρόβλημα υγρασίας με τα flakes ακόμη δουλεύει μια χαρά κ δεν κολλάει τπτ.
αυτό που με ανησυχεί αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι όταν βάλω το καπάκι με τους ανεμιστήρες κ πρέπει να μείνει η ταΐστρα πάνω από την μοναδική έξοδο του νερού που εξατμίζεται.
προς το παρόν πάει καλά πάντως κ είναι εντυπωσιακό το ότι μόλις ακούγεται ο ήχος του μηχανισμού τα ψαράκια τρέχουν στην επιφάνεια
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-07-16, 16:52
jhon100 Ο χρήστης jhon100 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Επειδη και μενα με απασχολει το θεμα (θα λειπω 15 μερες τον Αυγ), σε pet που ρωτησα σημερα μου ειπε οτι υπαρχει τροφη (μου εδειξε κατι στρογγυλα με τρυπες), που τα ριχνεις στο ενυδρειο και αυτα αυτοματα βγαζουν τροφη που διαρκει εως 15 μερες. Τα εχει δοκιμασει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-07-16, 18:51
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jhon100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.
Επειδη και μενα με απασχολει το θεμα (θα λειπω 15 μερες τον Αυγ), σε pet που ρωτησα σημερα μου ειπε οτι υπαρχει τροφη (μου εδειξε κατι στρογγυλα με τρυπες), που τα ριχνεις στο ενυδρειο και αυτα αυτοματα βγαζουν τροφη που διαρκει εως 15 μερες. Τα εχει δοκιμασει κανεις?
Ειναι τροφες διαρκειας,μην τις χρησιμοποιησεις α)ανεβαζουν αμμωνια,
β)στην ουσια δεν τρωνε τα ψαρια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-07-16, 19:13
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Wink

Υπάρχουν και κάτι στρογγυλά που κολλάνε στο τζάμι του ενυδρείου κ υποτίθεται πως την τρώνε τα ψάρια σιγά σιγά, μην τα πάρεις,μέσα σε λίγα λεπτά το ενυδρείο γίνεται χάλια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-07-16, 19:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jhon100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.
Επειδη και μενα με απασχολει το θεμα (θα λειπω 15 μερες τον Αυγ), σε pet που ρωτησα σημερα μου ειπε οτι υπαρχει τροφη (μου εδειξε κατι στρογγυλα με τρυπες), που τα ριχνεις στο ενυδρειο και αυτα αυτοματα βγαζουν τροφη που διαρκει εως 15 μερες. Τα εχει δοκιμασει κανεις?
Καλησπέρα
Για τη θερμοκρασία και την αναπλήρωση του νερού, έχεις κάνει κάτι?
Με το ταισμα, μπορεί να βρεθει πιο ευκολα τρόπος, απ ότι με τα δυο παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-07-16, 22:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν τις εμπιστεύομαι αυτές τις τροφές, πιο πολύ λερώνουν παρά ταίζουν,
όπως σου είπε και ο Σάκης δες για τη θερμοκρασία και την αναπλήρωση, είναι πιο σημαντικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-07-16, 00:14
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτόματη ταΐστρα ΔΕΝ τοποθετούμε μια μέρα πριν φύγουμε διακοπές... την δοκιμάζουμε για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, για να είμαστε σίγουροι για την ορθή λειτουργία της.
Από την προσωπική μου εμπειρία... flakes = άσκοπη η τοποθέτηση της (ταΐστρας).
Το πρόβλημα που έχω με τα pellets είναι ότι τα δίνω αφού πρώτα τα έχω μουλιάσει... οπότε στην περίπτωση της ταΐστρας αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει... και αναγκαστικά πέφτουν αμούλιαστα, αφού μόνο pellets εμπιστεύομαι να της βάζω.-

συγγνώμη για το άσχετο

Το μούλιασμα εκτός από το βύθισμα των τροφών βοηθάει και κάπου αλλού; Γίνονται πιο εύπεπτες γρηγορότερα για τα ψάρια?

και εγώ τις μουλιάζω 1 λεπτό περίπου αλλά ο κύριος λόγος είναι για να μην επιπλέουν αφού όλα μου τα ψάρια τρώνε από τη μεσαία ζώνη ή βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-07-16, 02:28
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ φουσκώνουν μέσα στο στομάχι του ψαριού (αφού έχει γίνει ήδη)... με κίνδυνο να "φράξει".
Δηλαδή αν ΔΕΝ τις μούλιαζες... και πάλι μετά από 1-2 λεπτά ΔΕΝ θα βυθιζόντουσαν;
ΔΕΝ παθαίνουν τίποτα τα ψάρια ακόμα και 2 εβδομάδες να μείνουν νηστικά... χαλαρώστε κι αποφύγετε αγορές άχρηστων προϊόντων που μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα έως και απώλειες.-
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-07-16, 21:57
jhon100 Ο χρήστης jhon100 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Θερμοκρασια..... χτυπαω τωρα κατι 30αρια. Βαζω καθε μερα 3 μπουκαλια νερου παγωμενα και την ριχνω στους 25. Μετα τις 15 Αυγ πεφτει λιγο η θερμοκρασια, ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω οτι θα γινει, οποτε οταν γυρισω ελπιζω να τα βρω ζωντανα. Εξατμιση νερου δεν εχω πολυ, οποτε ειναι ελενχομενη. Εχω ενα φιλο που μπορει να ερχεται να τα ταϊζει, απλα δεν ηθελα να υποχρεωθω. Αλλα αφου οι τροφες αυτες ειναι αχρηστες, μαλλον ειναι η μονη λυση. Αυτοματη ταϊστρα με αυτα που διαβαζω (μουλιασμα τροφης) δεν εμπιστευομαι
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-07-16, 22:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

5 βαθμούς μείωση είναι πολύ, και μάλιστα όσο απότομα.
Θα δημιουργήσεις πρόβλημα στα ψάρια
πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια, δεν είναι λύση το παγωμένο νερό, τα τσακίζεις τα ψάρια σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-07-16, 22:31
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

όπως είπα η ταΐστρα δουλεύει καθημερινά για να δω τι προβλήματα μπορεί να υπάρξουν.
το σημερινό πρόβλημα δεν το περίμενα με τπτ.
κόλλησε το πορτάκι !!!!!! ενώ έκανε κανονικά την γύρα κ πήρε την ανάλογη ποσότητα τροφής, το πορτάκι δεν άνοιξε κ η τροφή δεν έπεσε.
το πάτησα να κάνει δεύτερη στροφή, ξαναπήρε τροφή κ έπρεπε να χτυπήσω λίγο το πορτάκι για να ξεκολλήσει.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-07-16, 03:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
5 βαθμούς μείωση είναι πολύ, και μάλιστα όσο απότομα.
Θα δημιουργήσεις πρόβλημα στα ψάρια
πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια, δεν είναι λύση το παγωμένο νερό, τα τσακίζεις τα ψάρια σου
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι και ανεβαινει γρηγορα παλι στους 30
Και αυτο γινεται συνεχεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jhon100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμοκρασια..... χτυπαω τωρα κατι 30αρια. Βαζω καθε μερα 3 μπουκαλια νερου παγωμενα και την ριχνω στους 25. Μετα τις 15 Αυγ πεφτει λιγο η θερμοκρασια, ετσι τουλαχιστον θελω να πιστευω οτι θα γινει, οποτε οταν γυρισω ελπιζω να τα βρω ζωντανα. Εξατμιση νερου δεν εχω πολυ, οποτε ειναι ελενχομενη. Εχω ενα φιλο που μπορει να ερχεται να τα ταϊζει, απλα δεν ηθελα να υποχρεωθω. Αλλα αφου οι τροφες αυτες ειναι αχρηστες, μαλλον ειναι η μονη λυση. Αυτοματη ταϊστρα με αυτα που διαβαζω (μουλιασμα τροφης) δεν εμπιστευομαι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91798
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που προσεχουμε ειναι οτι δεν πρεπει να αλλαζουν αποτομα οι παραμετροι pH GH KH και θερμοκρασιας. (αλλιως ρισκαρουμε για οσμωτικο σοκ και θερμικο σοκ, επιφερουν απο μακροχρονα προβληματα υγειας, εως και αμεσο ή μετα απο μερικες μερες, θανατο)
Ακομα και τα νιτρικα αν ειναι πολλα (πχ ελλειπεις αλλαγες νερου) δεν πρεπει να πεσουν αποτομα με μια μεγαλη αλλαγη. Να προτιμουνται μικροτερες και καθημερινες μεχρι να πεσουν.


Πιο συγκεκριμενα προσεχουμε ιδιαιτερα
-να μην εχουμε ανοδο σε θερμοκρασια, (αντιθετα η πτωση μεχρι 1-2 δεν τα πειραζει. Μαλλον τους κανει καλο. Καποια γεννανε ετσι. Σε καποια ειδη και πολυ μεγαλυτερη πτωση δεν τα πειραζει)
-καθολου πτωση σε πεχα (μεχρι 0.2) και GH (μεχρι 1βαθμο dGH)
-και καθολου μεταβολη σε ΚΗ ουτε προς τα πανω, ουτε προς κατω (μεχρι 1 βαθμο).

(αν και καλο ειναι να μη γινεται) ...
-ανοδος σε πεχα (μεχρι 1.0), δεν πειραζει τοσο πολυ οσο η πτωση (και οπως ειπαμε, οσο πιο μεγαλη η διαφορα, τοσο πιο αργα η εισαγωγη του νερου, πχ μιση ωρα, μια ωρα κλπ. Κι αν υπαρχει η δυνατοτητα να το ελεγχουμε, στην αρχη η εισαγωγη του νερου να ειναι πολυ αργη και οσο συμπληρωνεται μπορει να αυξανεται ο ρυθμος)
-ανοδος σε θερμοκρασια μεχρι 1C ανα 8ωρες (αν χρειαστει σε καποια θεραπεια που το χρειαζεται - εκτος αν ειναι μεγαλη αναγκη πχ αν επεσε η θερμοκρασια σε τροπικα ψαρια, κατω απο το οριο επιβιωσης, οποτε αν δεν ανεβασουμε πιο συντομα θα πεθανουν απο το κρυο και οχι απο την αποτομη μεταβολη)


Οι τιμες και τα ορια που εχω παραθεσει, δεν σημαινει οτι αν ξεφυγουν, απαραιτητα θα ψοφησουν τα ψαρια.
Τις εχω βαλει ενδεικτικα στο περιπου, για ασφαλεια.
Παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο για την αντιδραση των ψαριων στις μεταβολες. Το ειδος τους, η κατασταση της υγειας τους κλπ
Για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια μπορειτε να μικρυνετε αυτα τα ορια, πχ εως να μην υπαρχει καθολου μεταβολη, παρα μονο ελαφρια πτωση θερμοκρασιας.


Αυτα για τις μεταβολες γενικοτερα.



S.D.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-07-16, 17:53
jhon100 Ο χρήστης jhon100 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το κανω συστηματικα καθε μερα απο τοτε που αρχισαν οι ζεστες (πρωτο καλοκαιρι με ενυδρειο). Νομιζα οτι τα βοηθαω ετσι. Ελπιζω να μην τα εκανα κακο. Οποτε ψαχνω για ανεμιστηρες......
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-07-16, 17:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τόσα χρόνια κάθε καλοκαίρι... διαβάζουμε τα ίδια πράγματα... που πάνε και τα βρίσκουν (και τα εφαρμόζουν κι όλας)... ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω.-
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-07-16, 20:34
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως είπα η ταΐστρα δουλεύει καθημερινά για να δω τι προβλήματα μπορεί να υπάρξουν.
το σημερινό πρόβλημα δεν το περίμενα με τπτ.
κόλλησε το πορτάκι !!!!!! ενώ έκανε κανονικά την γύρα κ πήρε την ανάλογη ποσότητα τροφής, το πορτάκι δεν άνοιξε κ η τροφή δεν έπεσε.
το πάτησα να κάνει δεύτερη στροφή, ξαναπήρε τροφή κ έπρεπε να χτυπήσω λίγο το πορτάκι για να ξεκολλήσει.
Χμμμ, το πορτάκι μου έσπασε νωρίς, και το δουλεύω χωρίς πορτάκι τόσα χρόνια.
Μάλλον για καλή μου τύχη!!!!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-07-16, 20:57
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ, το πορτάκι μου έσπασε νωρίς, και το δουλεύω χωρίς πορτάκι τόσα χρόνια.
Μάλλον για καλή μου τύχη!!!!
νομίζω πως χωρίς πορτάκι θα αερίζεται κ καλύτερα άρα μικρότερο το πρόβλημα με την υγρασία.
μια χαρά σου έκατσε

αύριο θα περάσει το πρώτο τεστ μιας κ φεύγουμε για ένα τριήμερο.
είτε ατάιστα μείνουν τα ψαράκια είτε παραταϊστούν δεν νομίζω πως θα είναι μεγάλο πρόβλημα μιας κ Τετάρτη απόγευμα θα είμαστε πίσω
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-07-16, 21:55
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

κ αφού έχω φορτώσει το αμάξι κ η οικογένεια περιμένει στην πόρτα πάω να ελέγξω τελευταία φορά τα "ζωντανά" μου.
κ εκεί που κοιτάω ότι όλα είναι στη θέση τους, κάνω μια παραπάνω κίνηση κ "μπλουμ" η ταΐστρα μέσα στο ενυδρείο !!!!!!
ευτυχώς δεν πρόλαβε να βυθιστεί αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να την ξανασετάρω εκείνη την ώρα.
έβγαλα μπαταρίες, την άφησα να στεγνώσει κ σήμερα βρήκα τα ψαράκια μου να με περιμένουν στην επιφάνεια αρκετά πεινασμένα
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-07-16, 00:01
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Γι αυτο κι εγω δεν την ξαναβαζω..Μου τυχε παρομοια περιπτωση περισυ,εκει που μαι με το κλειδι στην πορτα να φυγουμε για διακοπες,τσεκαρω αλλη μια φορα την ταιστρα και με μια λαθος κινηση μου πεφτει μεγαλη ποσοτητα σπιρουλινια μεσα στο ενυδρειο...Τρελαθηκα αλλα δεν μπορουσα να κανω και τιποτα,ευτυχως δεν συνεβη κατι ασχημο δεν ελειψα πολλες μερες..Τωρα τα καλοταιζω γιατι την αλλη βδομαδα θα πεσει διαιτα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-07-16, 17:03
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

την ξαναέβαλα την ταΐστρα κ σήμερα πάλι κόλλησε το καπάκι. τα flakes δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα με την υγρασία αλλά το καπάκι μάλλον θα πρέπει να αφαιρεθεί
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-08-16, 22:43
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

έβγαλα το καπάκι από την ταΐστρα κ δούλεψε μια χαρά.
έλειψα 5 μέρες αλλά έκανα ένα λάθος για το οποίο με είχαν προειδοποιήσει κ τα περισσότερα φυλλαράκια κατέληξαν εκτός ενυδρείου λόγω των ανεμιστήρων.
θα ρυθμίσω το τάισμα πρωινές ώρες ελπίζοντας να μη δουλεύουν οι ανεμιστήρες κ θα προσθέσω κ granules μπας κ πέσει κ καθόλου τροφή μέσα.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-08-16, 22:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62848
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχη αν χρησιμοποιειτε παραλληλα ταιστρα για αυτοματο τασιμα και ανεμιστηρακια για ψυξη.

Οι ανεμιστηρες πρεπει να μπαινουν σε χρονοδιακοπτη και να κλεινουν τις ωρες που ειναι προγραμματισμενη η ταιστρα να ριχνει τροφη (15 λεπτα πριν και 15 μετα, για σιγουρια αφου καμια φορα χανουν τα ρολογια τους).

Δεν εχει σημασια αν ειναι σε controller ή οχι.
Βαζουμε το τροφοδοτικο τους (αν ειναι 12βολτα) ή αλλιως την πριζα τους, σε ψηφιακο προγραμματιζομενο χρονοδιακοπτη.

Αν τυχει και ανοιξει ο controller την ωρα του ταισματος θα κανετε καλοκαιρινες αποκριες με το χαρτοπολεμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-08-16, 23:04
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

για ακόμη μια φορά έχεις δίκιο Σπύρο
μου το είχαν πει κ άλλα παιδιά αλλά ήλπιζα ότι μιας κ οι ανεμιστήρες είναι 12άρηδες με 5,7V δεν θα δημιουργούσαν αρκετά ρεύμα.
προφανώς έκανα λάθος.
τα 5,7V αργούν να κατεβάσουν την θερμοκρασία κ δημιουργούν αρκετό ρεύμα για τον "χαρτοπόλεμο" που τον έζησα κ live σήμερα
αύριο βάζω 12V κ θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω όπως πρέπει.

η ταΐστρα πάντως (χωρίς το καπάκι) δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ κ δυο βδομάδες.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-09-16, 18:46
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

στις 12/8 έκανα μια καλή αλλαγή (30%), ρύθμισα τον STC στους 29C κ την αυτόματη ταΐστρα λίγο παραπάνω από το ελάχιστο.
ένας φίλος ήρθε μια φορά στις 10 μέρες για έλεγχο του ενυδρείου κ των φυτών κ του ζήτησα να ταΐσει λίγο παραπάνω.
σήμερα που ήρθα βρήκα τα ψαράκια αρκετά πεινασμένα κ έριξα μπόλικη τροφή την οποία εξαφάνισαν σε ελάχιστο χρόνο. δεν κατάφερα να τα μετρήσω αλλά μου φαίνεται πως δεν λείπει κανένα.
οι γαρίδες φαίνονται καλά κ οι τρεις, ο πληθυσμός των σαλιγκαριών φαίνεται να μειώθηκε κ βρήκα κ μερικά μικροσκοπικά helena τα οποία είχα αφήσει σαν αυγουλάκια (το ζευγάρι το είχα δώσει πριν φύγω).
angustiflolia, rubin, rotala κ moss φούντωσαν αρκετά κ έφτασαν στην επιφάνεια αλλά montecarlo κ alternathera σχεδόν εξαφανίστηκαν. leucocephala, lobelia κ difformis δεν άλλαξαν κ πολύ.
τα ανεμιστηράκια τα άφησα με το τροφοδοτικό των 5,7V τελικά.
η εξάτμιση ήταν 6-7 λίτρα κ μόλις ήρθα πρόσθεσα 1,5 λίτρο μέχρι να βρω χρόνο να κάνω αλλαγή αύριο.
μέτρησα τα νιτρικά κ είναι στο 5 οπότε δεν ανησυχώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG1476.jpg
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  90,2 KB  
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-09-16, 18:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ολα οκ ,τοτε!
Τις βεντουζες γιατι τις πεταξες κατω στο χαλικι;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-09-16, 20:30
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

όλα πήγαν κατ'ευχήν εκτός από λίγη άλγη που εμφανίστηκε χαμηλά στα τζάμια.
η ταΐστρα πάντως δούλεψε μια χαρά κ ίσως να ήταν καλύτερα αν άνοιγα λίγο περισσότερο το πορτάκι της τροφής.

οι βεντούζες είναι πέντε στο σύνολο κ στηρίζουν περιμετρικά το DIY spraybar.
αυτές οι δύο έπεσαν αλλά είπα να μη βάλω χέρια μέσα μόνο γι'αυτό.
όταν κάνω την αλλαγή θα τις βγάλω
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-09-16, 21:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

, καλα εκανες.

Ωραια , αφου πηγαν ολα καλα ,αυτο μετραει
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-09-16, 22:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μία χαρά Γιωργο! Καλό χειμώνα!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπλήρωση νερού στις διακοπές ? tounion DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 26-06-12 00:31
Ώρες για τάισμα! panioul Αρχάριοι γλυκού νερού 28 15-09-11 14:41
Καλοκαιρινές διακοπές και τάισμα vouros Γλυκό νερό - Γενικά 28 20-07-10 12:07
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Πως τρώνε στις διακοπές ???? Minakki Χρυσόψαρα 6 22-11-08 10:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08903 seconds with 16 queries