Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-16, 19:53
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή φωτισμός led για το ενυδρείο

πρόσφατα είχα πάει σε ένα κατάστημα............ επώνυμο, με είδη φωτισμού. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω διαφήμιση, οπότε ας πούμε, κάποιος ας μου πει αν επιτρέπεται να πω το όνομα, να το ονοματίσω.
Η προσοχή μου, έπεσε στις ταινίες φωτισμού led, οι οποίες σε χαμηλό κόστος, διάφορα χρώματα και εντάσεις, υπάρχουν.
Αφού επέλεξα την δικιά μου και συνομίλησα με τον υπάλληλο, είδα οτι το κόστος μιας ταινίας 1 μ για αντίστοιχα ενυδρεία, είναι 1 , 5 ε αν θυμάμαι καλά. Ακόμα ο "μετασχηματιστής" της αν λέω καλά το όνομα είναι μικρών διαστάσεων. Θα είχε κάποιο ενδιαφέρον αν κάποιος στερέωνε στο ενυδρείο του φωτισμό με led, o ο ποίος μπορεί να δώσει ωραίο αποτέλεσμα* και εμένα προσωπικά μου άρεσε.
Επιπλέον, στις ταινίες είδα και σύμφωνα με ερώτηση μου οτι, μεγάλο θέμα με εξάτμιση πάνω της ταινίας, δεν υπάρχει, να βραχυκυκλώνει δηλαδή, - όμως δεν το έχω ψάξει πολύ - και επίσης είδα, οτι υπάρχει κανάλι, σαν τα επιτοίχια που εντός περνάμε καλώδια και που στο οποίο εντός περνάμε την ταινία - οπότε προβλήματα υγρασίας ξεπερνιόνται - και να προσθέσω για το καπάκι του καναλιού, ότι έχει ημιδιάφανο χρώμα, πλαστικού. Οπότε 1. Το χρώμα περνάει. Και 2. Μπορεί ο πιο σχολαστικός κατασκευαστής, να μονώσει το καπάκι, με κάποια μαστίχη ή σιλικόνη... ώστε τελείως να λύσει το θέμα σπρέυ νερού και ρύθμισης φωτισμού ίσως.
Ναι είναι ακόμα λίγο ελλειπείς οι γνώσεις και ακόμα χρήζουν ενός μικρού ψαξίματος, -εμένα του ερευνητή - με τις λίγες γνώσεις ηλεκτρολογικών, πόσο δε ledo ταινίων με φωτιστικά led. Να προσθέσω όμως ότι η ολιγόλεπτη έρευνα μου, έδειξε οτι κάτω των 50ε, ακριβώς η τιμή ενδέχεται να κατεβαίνει, μπορεί να φτιαχτεί φωτισμός με ταινία led. Υπάρχουν χρώματα, πέραν του λευκού. Διαφόρων εντάσεων λευκού, που κάποιος μπορεί να φανταστεί. Οπως μπλε ή κοκκινοροζέ ( μπλ) οπότε κάποιος ανάλογα την ώρα, τον χώρο, τους θεατές, να δώσει στο ενυδρείο του, τον ανάλογο φωτισμό.
Εδώ να προσθέσω οτι, η δυνατότητα εναλαγής χρωμάτων, μάλλον απαιτεί ένα μηχανάκι, πέραν του μικρού "μετασχηματιστή", κομπιούτερ, για να δώσει στο σύστημα με χρονοδιακόπτη ή χειροκίνητα (?) να αλλάξει το χρώμα φωτισμού. Εδώ, ίσως, εδώ να ξεπερνάμε το κόστος τα 50¤.
Ιδέες για τον χώρος σας και τον χώρο σας διακοσμημένο με ένα ωραίο επίσης ενυδρείο.
Ευχαριστώ
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-16, 20:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χάρη πολλοί χρησιμοποιούν λεντοταινίες και για μια απλή ταινία ή ακόμα και RGB με το dimer και ρυθμιστή χρωμάτων μπορεί να κοστίσει αρκετά λιγότερο από 50 Ευρώ, ειδικά από ebay το κόστος είναι πολύ χαμηλό, εξαρτάται βέβαια από το τύπο των led , το μήκος , τα led/μέτρο , αδιάβροχη ή όχι κλπ. Και εγω με λεντοταινία ξεκίνησα αλλα δυστυχώς με 10 ώρες λειτουργία την ημέρα έχαναν τελείως τη φωτεινότητα σε ένα μήνα, για αυτό τις παράτησα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός για ενυδρείο Pitsiovic Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 07-11-11 14:27
Φωτισμός σε ενυδρείο spirossd Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-08-10 00:28
Φωτισμός σε ενυδρείο malawi 120 lt corleone3 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-04-09 12:22
φωτισμός για ενυδρείο-κηπάκο CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 28-05-07 16:12
Φωτισμός σε φυτεμένο ενυδρείο celica192tsport Δίσκοι 14 30-03-06 17:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03135 seconds with 15 queries