Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-13, 21:51
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Αθόρυβο εσωτερικό φίλτρο για 60L

Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έστησα το 2ο ενυδρείο (HAILEA 60Λ, 60x30x45) στο υπνοδωμάτιο μου, για την ακρίβεια δεν είναι ούτε ένα μέτρο από το μαξιλάρι μου. Μετά από λίγη αναζήτηση στο forum κατέληξα να πάρω το eheim pick up 2010 (εξωτερικό δεν με βολεύει, θέλω μόνο εσωτερικό) που θεωρείται από τα πολύ καλά και αθόρυβα φίλτρα. Αλλά δυστυχώς δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από το θόρυβο του.
Αξίζει να δώσω άλλα λεφτά για να πάρω ή το Eheim ecco pro 130 - 2032 ή το Eheim biopower 160? Θα είναι πιο αθόρυβα? Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο? Παλιά είχα ενυδρείο με εσωτερική θήκη φίλτρου και με ένα κυκλοφορητή της eheim ο οποίος ακουγόταν ελάχιστα (σε απόλυτη ησυχία πάντα) και δεν με ενοχλούσε.

Στο ενυδρείο θα μπει χαρεμάκι guppy και ίσως και χαρεμάκι platy. Εννοείτε ότι δεν θα κρατάω γέννες αν βάλω και τα 2 είδη οπότε δεν θα έχει και καμιά τρομερή ιχθυοφόρτωση...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-13, 22:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ενα εξωτερικο φιλτρο σιγουρα αξιζει τα λεφτα του και θα τα βγαλει σε ευκολια χρησης και ποιοτητα φιλτρανσης. Οποτε αν σε παιρνει οικομικα, μην το σκεφτεσαι. Ποσο μαλλον οταν θα εχεις πολλα μικρα ψαρακια, τα οποια δεν συγχωρουν ελλειψη ισχυρης βιολογιας.

Το ecco pro ειναι σιγουρα αθορυθο, οπως και το eheim 2213 που εχω στο δικο μου 60αρι. Ή απλα ειμαι κουφος (παιζει)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-13, 22:08
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα εξωτερικο φιλτρο σιγουρα αξιζει τα λεφτα του και θα τα βγαλει σε ευκολια χρησης και ποιοτητα φιλτρανσης. Οποτε αν σε παιρνει οικομικα, μην το σκεφτεσαι. Ποσο μαλλον οταν θα εχεις πολλα μικρα ψαρακια, τα οποια δεν συγχωρουν ελλειψη ισχυρης βιολογιας.

Το ecco pro ειναι σιγουρα αθορυθο, οπως και το eheim 2213 που εχω στο δικο μου 60αρι. Ή απλα ειμαι κουφος (παιζει)
Εξωτερικό δεν με παίρνει λόγω έλλειψης χώρου... Το ecco pro εξωτερικό είναι? Το διάβασα κάπου για εσωτερικό...

Και το aquaball δεν είναι καλό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-13, 22:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εξωτερικο ειναι. Στην αρχη ελεγες οτι δεν θελεις, αλλα το ανεφερες και νομιζα οτι το σκεφτεσαι. Γι' αυτο ειπα τα παραπανω, μηπως και σε πεισω

Πολυ καλο φιλτρο και το aquaball για εσωτερικο. Αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει για να σου πω περι θορυβου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-13, 17:43
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξωτερικο ειναι. Στην αρχη ελεγες οτι δεν θελεις, αλλα το ανεφερες και νομιζα οτι το σκεφτεσαι. Γι' αυτο ειπα τα παραπανω, μηπως και σε πεισω

Δεν τα κατάφερες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξωτερικο ειναι. Στην αρχη ελεγες οτι δεν θελεις, αλλα το ανεφερες και νομιζα οτι το σκεφτεσαι. Γι' αυτο ειπα τα παραπανω, μηπως και σε πεισω

Πολυ καλο φιλτρο και το aquaball για εσωτερικο. Αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει για να σου πω περι θορυβου.
Όλα τα EHEIM νομίζω καλά είναι από θέμα φίλτρου, ιδίως το pick up που έχω που έχει τεράστιο κουτί, αλλά θέλω ησυχίααααα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα κατάφερες...
-------------------------


Όλα τα EHEIM νομίζω καλά είναι από θέμα φίλτρου, ιδίως το pick up που έχω που έχει τεράστιο κουτί, αλλά θέλω ησυχίααααα
Λοιπόν επειδή δεν τη πάλεψα, αγόρασα το aquaball 130. Εκ πρώτης άποψης είναι πολύ καλύτερο από το pick up (όσο αναφορά τον θόρυβο πάντα) αν και γενικά είναι πολύ βολικό (ρυθμιζόμενο σε ροή/κατεύθυνση, μποάρα ψεκασμού που τρελαίνονται τα guppy κτλ). Τελικά συμπεράσματα αύριο το πρωί... Να δούμε θα κοιμηθώ καλά??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 23-11-13 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-13, 18:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω τι να πω που εχω 1000 λιτρα νερο στο υπνοδοματιο 30 εκ απο τα ποδια μου με σαμπ και μια εχειμ κομπακτ 5000 μια υπερχηληση φ 55

σα να κοιμασε διπλα στο ποταμι αμα το βγαλεις απο την μπριζα ομως δε κοιμαμε εκει μεσα με τιποτα το συνηθισα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-13, 18:39
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω τι να πω που εχω 1000 λιτρα νερο στο υπνοδοματιο 30 εκ απο τα ποδια μου με σαμπ και μια εχειμ κομπακτ 5000 μια υπερχηληση φ 55

σα να κοιμασε διπλα στο ποταμι αμα το βγαλεις απο την μπριζα ομως δε κοιμαμε εκει μεσα με τιποτα το συνηθισα
πω πω... Αφού μπορείς μπράβο σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-13, 21:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
πω πω... Αφού μπορείς μπράβο σου!!
εγω φιλε ειχα θεμα με τον υπνο δε μπορουσα να κοιμηθω και οταν εβαλα το 1 50 λιτρο διπλα στο μαξιλαρι 30 εκ με ηρεμουσε το νερο που ακουγα και αρχησα να κοιμαμε σαν ανθρωπος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-13, 22:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις έστησα το 2ο ενυδρείο (HAILEA 60Λ, 60x30x45) στο υπνοδωμάτιο μου, για την ακρίβεια δεν είναι ούτε ένα μέτρο από το μαξιλάρι μου. Μετά από λίγη αναζήτηση στο forum κατέληξα να πάρω το eheim pick up 2010 (εξωτερικό δεν με βολεύει, θέλω μόνο εσωτερικό) που θεωρείται από τα πολύ καλά και αθόρυβα φίλτρα. Αλλά δυστυχώς δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από το θόρυβο του.
Αξίζει να δώσω άλλα λεφτά για να πάρω ή το Eheim ecco pro 130 - 2032 ή το Eheim biopower 160? Θα είναι πιο αθόρυβα? Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο? Παλιά είχα ενυδρείο με εσωτερική θήκη φίλτρου και με ένα κυκλοφορητή της eheim ο οποίος ακουγόταν ελάχιστα (σε απόλυτη ησυχία πάντα) και δεν με ενοχλούσε.

Στο ενυδρείο θα μπει χαρεμάκι guppy και ίσως και χαρεμάκι platy. Εννοείτε ότι δεν θα κρατάω γέννες αν βάλω και τα 2 είδη οπότε δεν θα έχει και καμιά τρομερή ιχθυοφόρτωση...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Oooooooooooποιο εσωτερικό κι αν επιλέξεις, θα μπουκώνει συχνά και θα πρέπει να το καθαρίζεις σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού
Το eheim biopower 160, το είχα πάρει για 60λιτρο. Πολύ καλό φίλτρο, αλλά πέφτει η ροή του...αρκετά γρήγορα, που σημαίνει καθάρισμα...καθάρισμα... κλπ

Κι εγώ ήμουν της λογικής ότι όλα γίνονται με τα εσωτερικά και επιπλέον δεν είχα χώρο για εξωτερικό φίλτρο σε χαμηλότερο επίπεδο απ το ενυδρείο

Ώσπου "ανακάλυψα" αυτό : EHEIM aquacompact 60 - Το οποιο δουλεύει στο ίδιο επίπεδο. Μεγάλος χώρος για βιολογικό, ρυθμιζόμενη ροή, ολα μια χαρά!

Στο δια ταύτα : Δες τι χώρο έχεις και πήγαινε σε εξωτερικό φίλτρο!
Τσάμπα θα πάνε τα ευρώπουλα όποιο εσωτερικό κι αν επιλέξεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-13, 22:42
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω φιλε ειχα θεμα με τον υπνο δε μπορουσα να κοιμηθω και οταν εβαλα το 1 50 λιτρο διπλα στο μαξιλαρι 30 εκ με ηρεμουσε το νερο που ακουγα και αρχησα να κοιμαμε σαν ανθρωπος
Εγώ πάλι αν δεν κοιμηθώ με τηλεόραση, θέλω ησυχία...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Oooooooooooποιο εσωτερικό κι αν επιλέξεις, θα μπουκώνει συχνά και θα πρέπει να το καθαρίζεις σχεδόν σε κάθε αλλαγή νερού
Το eheim biopower 160, το είχα πάρει για 60λιτρο. Πολύ καλό φίλτρο, αλλά πέφτει η ροή του...αρκετά γρήγορα, που σημαίνει καθάρισμα...καθάρισμα... κλπ

Κι εγώ ήμουν της λογικής ότι όλα γίνονται με τα εσωτερικά και επιπλέον δεν είχα χώρο για εξωτερικό φίλτρο σε χαμηλότερο επίπεδο απ το ενυδρείο

Ώσπου "ανακάλυψα" αυτό : EHEIM aquacompact 60 - Το οποιο δουλεύει στο ίδιο επίπεδο. Μεγάλος χώρος για βιολογικό, ρυθμιζόμενη ροή, ολα μια χαρά!

Στο δια ταύτα : Δες τι χώρο έχεις και πήγαινε σε εξωτερικό φίλτρο!
Τσάμπα θα πάνε τα ευρώπουλα όποιο εσωτερικό κι αν επιλέξεις
Τώρα φίλε μου, πολύ αργά, πήρα το aquaball και βλέπουμε. Δεν δίνω άλλα λεφτά. Αν έχω πρόβλημα στο μέλλον το συζητάμε αλλά ο καθαρισμός του είναι αρκετά εύκολος... Κοτμπωτό μπαίνει, κουμπωτό βγαίνει

Καλημέραααααα! Ωραίο ύπνο έκανα, αθόρυβο τελείως το φιλτράκι, ένα μικρό βουητάκι ακούγεται που δεν με ενοχλεί καθόλου... (ε δεν γίνεται να μην ακούγεται και τελείως τίποτα μισό μέτρο από το κεφάλι μου...)
Όλα καλά λοιπόν!! Από μένα κλείνει το θέμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη carvefish21 : 23-11-13 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ChocolatePuma Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 10-10-12 13:40
ποιο αθορυβο φιλτρο??? alovitos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 29-04-11 18:11
εσωτερικο φιλτρο manthos333 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 30-09-10 17:54
εσωτερικο φιλτρο με UV? terios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 20-10-09 18:49
Εσωτερικο φιλτρο Lary80 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-05-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05502 seconds with 15 queries