Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-12, 12:42
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απορίες....

Καλημέρα παιδιά, μερικές ερωτησούλες θέλω να κάνω:
1. Έχω ένα 30αρι nano cube στρωμένο με καλές μετρήσεις στο οποίο έχω 2 εσωτερικά φιλτράκια της Dennerle (τα XL με τα διπλά σφουγγαράκια) και στο οποίο έχω μέσα 5-6 Guppy, 1 amano γαριδούλα+ 1 SAE. Από φυτά έχω ένα ματσάκι κερατόφυλλο, java moss,Cabomba caroliniana (2 κομματάκια) και λίγη egeria. Χθες έβαλα μέσα 2 lyre tail τα οποία από ότι μου είπε ο petshopας μπορούν να ζευγαρώσουν με τα υπάρχοντα θυληκά. Ισχύει ή τσάμπα τα έβαλα?

2. Στο μεγάλο μου ενυδρείο (270lt) έχω ένα eheim classic 350 στο οποίο έχω βάλει τα παρακάτω υλικά με αυτή τη σειρά από κάτω προς τα πάνω: Μακαρόνι της Serra,3 μπλέ σφουγγάρια και τέλος ενεργό άνθρακα σε pellets από μια εταιρία που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει αλλά η οποία ήταν αρκετά πιο ακριβή από τα κλασσικά σκευάσματα με την αιτιολογία ότι αφήνει τα θρεπτικά συαστατικά, κρατώντας μόνο τα ζημιογόνα χημικά από το νερό. Υπάρχει τέτοιο πράγμα ή με έπιασαν κότσο? Βέβαια οι egeria που έχω βάλει μέσα δε δείχνει να είναι και πολύ καλά (μήπως φταίει ο άνθρακας?)Επίσης το ενυδρείο τρέχει κάμποσο καιρό και έλεγα να βγάλω τον άνθρακα και το ένα σφουγγάρι και να προσθέσω κάτι που να βοηθήσει στο επικοισμό του φίλτρου από βακτήρια. Επειδή είμαι άσχετος, να βάλω Siporax όπως το έχω διαβάσει στο φόρουμ? και με ποια σειρά?

Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-12, 13:56
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να πάρουμε τα πράγματα ένα ένα.
- Σε 30 λίτρα το ένα Dennerle XL (Πιστεύω να εννοείς το γωνειακό) είναι υπεραρκετό με σωστή ιχθυακή φόρτιση. Τσάμπα σε χρεώσανε το 2ο. Μετά που θα αρχίσουν να γεννάνε τα guppy θα καταλάβεις και μόνος σου τι παίζει.
- To SAE το δίνεις πάλι πίσω στο pet shop.
- Lyre tail συμπαιρένω ότι είναι molly. Αν με ρωτάς αν μπορούν να αναπαραχθούν η απάντηση είναι ναι. Αλλά θα βγάλεις "μογγολάκια"! Θα είναι κάτι ανάμεσα στα 2 και πολύ εύκολο να ψοφήσουν.

Τώρα όσον αφορά το φίλτρο του 2ου ενυδρείου η λογική σειρά είναι να βάζεις το υλικό που θα πιάσει τα "χοντρά" κάτω κάτω, στη μέση το εποικιστικό υλικό και πάνω πάνω κάτι που θα πιάσει τα "ψιλά". Από ότι μπορώ να καταλάβω, από την περιγραφή που σε έδωσε ο πετσοπάς, ο "ενεργός άνθρακας" πάνω πάνω πρέπει να είναι ζεολίτης ή και άνθρακας δεν ξέρω τι εννοεί η παριγραφή. Ένα είναι σίγουρο: δεν σου χρειάζεται. Θα αφήσεις το μπλε σφουγγάρι (είναι ένα χοντρότρυπο, έτσι δεν είναι?) κάτω κάτω για να κρατάει τα "χοντρά", θα βάλεις Siporax που λες στο κέντρο, και ενυδρειακό βάμβακα (filter wool) στο πάνω μέρος για να κρατάει τα "ψιλά".

Επίσης θα ήθελα το όνομα και τη διεύθυνση του πετσοπά σου. Νιώθω απέραντη επιθυμία να του στείλω ανθοδέσμη στη γιορτή του!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-12, 14:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν γραφει ανθρακας (active carbon) η συσκευασια, ειναι ανθρακας.
Υπαρχουν οντως διαφορες ποιοτητες ανθρακα.
-------------------------
Η egeria ειναι ταχειας αναπτυξης και χρειαζεται νιτρικα.
Αν δεν εχεις νιτρικα, μη βαλεις.
Βγαλε την egeria
-------------------------
To φιλτρο σου ειναι το professionel 3e 350?
ή το classic 2215?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-06-12 στις 14:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-12, 15:28
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

α. Μάλλον δεν πήρα lyre tail γιατί αυτά που πήρα είναι guppies αλλά όχι τα κλασσικά , αυτά με την ουρά που είναι σαν ψαλίδι. Έγραφε πάνω lyre tail και υπέθεσα ότι είναι κάποια υποομάδα guppy όπως και στα molly...
β. Μου έχουν ήδη γεννήσει τα γκαπάκια 3 φορές σε αυτό το ενυδρείο και τα έχω δώσει σε petshop για να τα πουλήσει επειδή αφενός ήταν πολλά , αφετέρου άκουσα κάπου ότι το interbreeding εκφυλίζει σιγά σιγά τις νεότερες γενιές. Για αυτό το λόγο έβαλα και τα νέα.
γ. Το SAE γιατί να το δώσω πίσω?
δ. Νιτρικά λογικά θα έχω κατά καιρούς (λόγω χρυσόψαρων) και γι'αυτό το λόγο έβαλα και την egeria ώστε να τα αξιοποίησω. Αν δεν έχω πολλά νιτρικά τι πρόβλημα θα έχω, πέραν από το οτι η egeria δε θα ευδοκιμήσει?
ε.Το φίλτρο είναι το classic. Λες δηλαδή Μπλε-Μακαρόνι-Σιποραξ(είναι το ίδιο με το μακαρόνι? γιατί στο διάγραμμα που προτείνει η EHEIM λέει να βάλεις και από τα δύο, ποια η διαφορά)και μετά άσπρο βάμβακα?
στ. Το δεύτερο φίλτρο δε μου το πούλησαν, είχα ένα Cube 60αρι το οποίο μου έσπασε και έβαλα και το δεύτερο φίλτρο στο μικρό ενυδρείο για να έχω το πλεονέκτημα να καθαρίζω ένα ανά εβδομάδα και να κρατάω καλή βιολογία...

PS: Ο πετσοπας είναι από αυτούς που είναι τσεκαρισμένοι από το GAB και κρίθηκαν κατάλληλοι. Δε θέλω να πω ονόματα και να θίξω οικογένειες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-12, 16:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο 2215 η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω, εξ'ου και τα υλικα πρεπει να ειναι: μηχανικο κατω, βιολογικο στη μεση, χημικο πανω, και απο πανω μια λεπτη στρωση συνθετικο βαμβακι (πχ filterwool).
Το μακαρονι που εχει η eheim ειναι λειο και οχι πορωδες και ειναι για μηχανικη φιλτρανση για αυτο το εχει κατω.
Εσυ εχεις βαλει το βιολογικο (σιποραξ) πρωτο να τρωει ολο το σκουπιδι που μπαινει.

Με τα υλικα που εχεις μπορεις να κανεις το εξης.
Κατω η σχαρα μετα χοντροτρυπο (coarse) σφουγγαρι για μηχανικο, μετα σιποραξ για βιολογικο, μετα μια λεπτη φετα σφουγγαρι (coarse) για να χωρισεις τον ανθρακα και μετα τον ανθρακα. Απο πανω βαμβακι και μετα τη σχαρα.
Ο ανθρακας αλλαγη στο μικροτερο διαστημα που λεει στις οδηγιες (πχ 1-3 μηνες εσυ αλλαζεις στον ενα μηνα).
Το βαμβακι θελει προσοχη γιατι βουλωνει ευκολα αν ειναι πολυ βρωμικο το νερο.
Θελει αλλαγη ή πλυσιμο πιο συχνα οσο αντεχει.
Μπορεις να το αντικαταστησεις και με λεπτοτρυπο σφουγγαρι (fine ή medium)
Τα αλλα υλικα δεν θελουν αλλαγη.
Αν αρχισει μετα απο χρονια και γινεται τριματα το σφουγγαρι το αλλαζεις.
Το σιποραξ δεν τριβεται. (αυτο καθαριζεται παντα με νερο ενυδρειο)
Καθε 6-18 μηνες μπορεις να βγαζεις ενα ποσοστο, πχ 1/3 ή 1/4, και να το καθαριζεις με καφτο νερο να γινεται καινουριο.

Το φιλτρο ειναι μικρο απο αποψης κυκλοφοριας για 270 λιτρα (600 ονομαστικη καμια 400αρια πραγματικη). (αυτο ομως λυνεται και με wave pump)
Απο βιολογικης αποψης, μονο με πολυ ελαφρια ιχθυοφορτωση θα τα βγαζει περα με 4 λιτρα χωρητικοτητα και με σφουγγαρια, ανθρακες κλπ μεσα, να τρωνε χωρο


--------------------------------------------------
Lyretail Guppy http://www.google.gr/search?q=lyre+tail&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:elfficial&client=firefo x-a&channel=rcs#hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el%3Aofficial&channel=rcs&sclien t=psy-ab&q=lyretail+guppy+&oq=lyretail+guppy+&aq=f&aqi=& aql=&gs_l=serp.3...35929.35929.6.36039.1.1.0.0.0.0 .0.0..0.0...0.0.aqrWeN0mYLI&psj=1&bav=on.2,or.r_gc .r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=ea268aa7a2679bbf&biw=1680&bi h=920
-------------------------
To sae γινεται μεγαλο ψαρι για 30λιτρα
Aquarium Size
A group would require an aquarium with base measurements of 120 χ 45 cm or equivalent.

http://www.seriouslyfish.com/species...heilus-langei/

Κανε αναζητηση του προφιλ καθε ψαριου ΠΡΙΝ το αγοραζεις.
Ακομα κι αν δεν ειναι φραγκοφονιας ο πετσοπας, δεν μπορει να περναει ιερα εξεταση το ενυδρειο σου για να δει αν μπορεις να παρεις το ψαρι.
Αυτο το κανεις μονος σου με αναζητηση ή ρωτας εδω για βοηθεια και εμπειριες.
Θα διαβασεις τα προφιλ, θα διαβασεις σωστες και λαθος αποψεις απο φορουμ και στο τελος θα εισαι σε πιο ασφαλη θεση να επιλεξεις το σωστο.
-------------------------
Τι αλλα φυτα και ποση ποσοτητα εχει το ενυδρειο με την egeria.
Μια φωτο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-06-12 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-12, 17:11
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Οκ, wave pump είναι ο κυκλοφορητης η καμια σχεση? Γιατί εχω βάλει έναν eheim compact 1000.Χρειάζεται επιπλέον φίλτρο? Ίσως ένα για μηχανικό και ένα για βιολογικό φιλτραρισμα?

Από άλλα φυτά εχω μια ανουμπια 2 κομμάτια cabomba,λίγο κερατοφυλλο και κάμποσα κομματια εγγερια. Να κάνω τροποποιήσεις? Πάντως από λυμματα είμαι δουν και θα υπάρχει λίπασμα, χεχεχε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-12, 21:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μηχανικο παει πριν το βιολογικο.
Δεν παει μονο του το καθενα.
Αν θελεις να βαλεις δυο φιλτρα παλι το ιδιο στησιμο θα εχουν το καθενα.

Ολα κυκλοφορητες τα λενε αλλα ειναι διαφορετικα.
Η eheim compact ειναι αντλια οχι wave pump.
Ειναι για να σηκωνει νερο και να το στελνει σε στενη δεσμη δημιουργωντας "πανικο" ροης σε ενα σημειο μονο αν την βαλεις μεσα στο ενυδρειο
Καιει και πολυ ρευμα (η 1000 λ/ω ειναι 23W) για να ειναι σε 24ωρη λειτουργεια.
Τo wave pump απλωνει τη ροη παντου και καιεi μονο 6W.
Η ροη των δυο δεν ειναι συγκρισιμη.
Μια αντλια 1000 λ/ω ειναι πιο δυνατη στη δεσμη ροης, απο ενα wave pump 3000 λ/ω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Από άλλα φυτά εχω μια ανουμπια 2 κομμάτια cabomba,λίγο κερατοφυλλο και κάμποσα κομματια εγγερια. Να κάνω τροποποιήσεις? Πάντως από λυμματα είμαι δουν και θα υπάρχει λίπασμα, χεχεχε
Αυτο δεν το καταλαβα

Ολα τα φυτα ειναι ταχεια αναπτυξης.
Μπορει το ενα να "κοβει" το αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-06-12 στις 21:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ok, αραίωσα κάπως τα φυτά, έβαλα όλες τις εγγερια σε 2 batches δεμένα μεταξύ τους ελαφρα με νήμα και τις έστειλα στο background. Την cabomba την έβγαλα τελείως πριν γίνει σαλατουλα γιατί τα χρυσόψαρα ειχαν αγριες διαθέσεις. Και μετακίνησα και την ανουμπια πίσω κέντρο που έχει το λιγότερο φως. Από λίπασμα εννοούσα ότι εχω από τα χρυσόψαρα... Τελικα τι να κάνω? Δεύτερο φίλτρο η κάποιο wave pump? Και ποιο wave pump για τα λίτρα μου? Την αντλία τι να την κάνω για να μην πάει χαμενη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-12, 23:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Α χρυσοψαρα εχεις στο μεγαλο με τα φυτα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-12, 14:23
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ναι δυστυχώς τα χρυσόψαρα θα πρέπει να μείνουν μέχρι να μπορέσω να τους φτιάξω ένα πιο μόνιμο σπίτι στο μπαλκόνι μου... Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα ενυδρείο αλλά επειδή εμπειρία σε DIY δεν έχω και βοήθεια από φίλο δε μπορώ να έχω όσο τη χρειάζομαι + το γεγονός οτι "λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν" τα ταλαιπωρώ... Να τα δώσω , όπως εξήγησα δε μπορώ καθώς είναι των κοριτσιών μου και παρόλο που έκανα τη συζήτηση (για να έχουν καλύτερες συνθήκες κλπ κλπ) δεν τσίμπησαν...
Σκεφτόμουν ένα μεγάλο 400-500 λίτρα στο μπαλκόνι μου που ευτυχώς είναι μεγάλο και δεν έχει πολύ ήλιο ή κρύο το χειμώνα και να το κάνω κρύου νερού για τα χρυσοψαράκια μου...
Ασχετο, πήρα και μια wave pump που έχει θεωρητικά απόδοση 4500 λίτρα την ώρα και είναι κατάλληλη λέει από 40 μέχρι 500 λίτρα (έχει ρύθμιση ροής). Πανάκριβη η άτιμη... Αλλά ήταν ή αυτή ή μία κινέζικη από το Pet shop που ψωνίζω οπότε πήρα αυτή γιατί μου φάνηκε πιο αξιόπιστη σα συσκευή. Η κινέζικη δεν είχε ρύθμιση και είχε ονομαστική απόδοση 6000l/h και μου φάνηκε περίεργο...
Που προτείνετε να τη βάλω? Ψηλά και να χτυπάει χαμηλά? Από την απέναντι μεριά από την έξοδο του φίλτρου, σωστά?
Πείτε καμιά ιδέα, γιατί έχω πελαγώσει... Την Eheim σκέφτηκα να τη χρησιμοποιήσω όπως είδα να προτείνεται από εδώ για αντλία από το βαρελάκι με το νερό αλλαγής προς το ενυδρείο με κάποιο λάστιχο, τι λέτε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-12, 14:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φτιαξε ξυλινο με τζαμι μονο μπροστα, για να εχει και καλυτερη θερμομονωση και πιο οικονομικο, κανε αναζητηση για ξυλινο ενυδρειο.
Ή πλαστικη λιμνη κηπου (gardena) με την καταλληλη εξωτερικη.
Δεν ξερω τις θερμοκρασιες που παιζουν στο μπαλκονι σου το χειμωνα και το καλοκαιρι αλλα η προτιμοτερη λυση ειναι αυτη.
Σιγουρα θα χρειαστει ψυξη για το καλοκαιρι (25-27C max), και ισως μινιμουμ θερμανση το χειμωνα μη πεσει κατω απο 3-4C (18C θεωρητικα για τα fancy αλλα φιλοι τα εχουν σε εξωτερικη λιμνη και πανε καλα και σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες).
Η θερμανση ειναι μαλλον το μεγαλυτερο εξοδο στο ενυδρειο.

Και το κινεζικο δυνατο wave pump εχει ρυθμιση (μονο μειωση ομως ροης).
Diy μεν, αλλα εχει.
Κοβεις τη φτερωτη σαν να κοβεις νυχια μεχρι να πεσει στην καταλληλη.

Για κυκλοφορια βυθου τη θελεις?
Πειραματικα, τη βαζεις 10 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου και τη γυριζεις μεχρι να βρεις αυτο που χρειαζεται.
Εγω εχω δυο, μια σε καθε πλαινο τζαμι, μια χτυπαει στη μεση του μπροστινου τζαμιου και χαμηλα και μια στο πισω, μεση και χαμηλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-12, 14:59
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2180

αυτό είναι wave pump?
υπάρχει κάτι πιο μικρό σε μέγεθος?
σόρρυ για το χώσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-12, 15:21
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2180

αυτό είναι wave pump?
υπάρχει κάτι πιο μικρό σε μέγεθος?
σόρρυ για το χώσιμο
Πέτυχες την εταιρία, όχι το μοντέλο... Ήταν ένα με 1 κεφαλή όχι τρεις και είχε περισσότερα l/h... Και ήταν αρκετά πιο ακριβή. Βέβαια αυτό μπορεί να οφείλεται και στο κατάστημα...

Εγώ πήρα την TUNZE TURBELLE NANOSTREAM 6045 και μου πήγε κοντά στο κατοστάρικο... κλαψ


delta66
Λίμνη δεν παίζει με μικρά παιδιά.... Θα τα μαζεύω από μέσα κάθε μέρα... Και καλά τώρα που καλοκαιριάζει... Το χειμώνα θα παίξει άγχος...
Ξύλινο λες... χμμμμ...
Θα το κοιτάξω... Θα δω πως θα το κάνω αλλά το σιγουρο είναι ότι θέλει χρόνο (που δεν έχω αυτή τη στιγμή) και χρήμα (που δε βλέπω να έχω τώρα κοντά γενικά)... Θα το ψάξω πάντως για ξύλινο...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές για το pump!!! Θα το δοκιμάσω στο πλαϊνό τζάμι να χτυπάει πίσω μέση και χαμηλά πίσω από το driftwood που είναι τεράστιο και υποψιάζομαι ότι ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για τη συγκέντρωση απορριμάτων πίσω του...
Σκέφτομαι να το κόψω και να βάλω μόνο το κομμάτι του κορμού με την τρύπα χωρίς τα πόδια... Για να μη σας λέω και θεωρητικά σας βάζω μια εικόνα του ξύλου στο σημείο περίπου που είναι και σήμερα. (το έχω μετακινήσει λίγο για να μην είναι μέσα στη μέση). Στη φωτογραφία λείπουν τα φυτάκια μου και 2 πέτρες κόκκινη λάβα που έχω βάλει στην δεξιά (όπως κοιτάζεις) άκρη του ενυδρείου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-12, 15:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2180

αυτό είναι wave pump?
υπάρχει κάτι πιο μικρό σε μέγεθος?
σόρρυ για το χώσιμο
http://www.ebay.co.uk/sch/?_nkw=nano...&_stpos=&gbr=1
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2525
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2526
http://www.hydor.it/index.php/prodot...rod/28/list/12
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-12, 11:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια οι egeria που έχω βάλει μέσα δε δείχνει να είναι και πολύ καλά (μήπως φταίει ο άνθρακας?)
Bαζεις excel?
Tη χαλαει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Όχι δε βάζω τίποτα... Πάντως τώρα δείχνουν να παίρνουν τα πάνω τους... Θα δούμε... Πήρα και τεστάκια υγρά γιατί με το στικ άρχισα να πιστεύω ότι έχω αχρωματοψία και το φοβήθηκα. Δε θυμάμαι τη μάρκα αλλά από το πετ σοπ μου είπε ο τύπος (τον οποίο για κάποιο λόγο τον εμπιστεύομαι) ότι είναι εξίσου καλά με τα api αλλά κάνουν 3 λεπτά να βγούν, οπότε θα είναι πιο εύκολο. . Στο μεγάλο ενυδρείο λόγω ζέστης έχω περιορίσει το άναμα των φώτων γιατί βγάζουν φουλ ζέστη και μου σηκώνουν πάνω από 27 τα μεσημέρια... Για την ώρα αντιμετωπίζω τη ζέστη με μπουκάλια πάγου (2χ2λιτρα) και μου παει μέχρι 25,5 στις ζεστές ώρες + τη χρήση του air condition το οποίο είναι σε απόσταση περίπου 5 μέτρα από το ενυδρείο και ακριβώς απέναντι στο δωμάτιο... Φοβάμαι και να αφήνω το καπάκι ανοιχτό λόγω Reedfish (μην τα μαζεύω από το πάτωμα...). Έβλεπα και την πατέντα με τις αλουμινογωνίες και τα ανεμιστηράκια και σκέφτηκα να βγάζω το ένα μέρος από το καπάκι (το 1/3) και να βάλω ένα DIY καπάκι με ανεμιστηράκια και σίτα ώστε και ψύξη να έχω αλλά και να μην πεταχτουν τα ζωντανά έξω... Βεβαια φοβάμαι μήπως παέι κανένα και χωθεί στον ανεμιστήρα και γίνει πουρές ψαριού.... Μάλλον θα πάω για ιδιοκατασκευή με ανεμηστηράκια με αυτά τα καπάκια σκόνης πάνω-κάτω για να αποφύγω αυτό το ενδεχόμενο.. Θα δείξει...

¶σχετο!
¶λλαξα φίλτρο... Για κάποιο λόγο το eheim classic 350 δεν είχε απόδοση και ανοίγοντάς το βρήκα ότι ο κεραμικός άξονας ήταν 2 κομμάτια... Δεν ξέρω αν έσπασε ή αν έπρεπε να είναι έτσι αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν τράβαγε... Πήρα το fluval 405 το οποίο πάει μπόμπα και έχει απίστευτα μεγαλύτερο χώρο για βιολογία.... έβαλα τα δύο διχτάκια που είχα στο EHEIM και πρόσθεσα αυτά που είχε μέσα το fluval + άλλη μία συσκευασία! Μιλάμε για πολύ πράμα! Τα στρωμένα τα έβαλα κάτω κάτω και έριξα και μερικά σε κάθε καλαθάκι με νέο μακαρόνι. Καλά έκανα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-12, 13:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε ανεμιστηρια (με φιλτρα σκονης πανω κατω) και ασε τα μουκαλια δεν ειναι καλο συστημα..

Μεχρι τοτε βαλε για βοηθεια κοινο (μεγαλο) ανεμιστηρα με ποδι να βαραει το ενυδρειο στο τζαμι.

Για ενα σπασμενο κεραμικο αξινακι αλλαξες ολοκληρο φιλτρο??
Αυτα σπανε αν δεν τα χειριστουμε με αγαπη και προδερμ.
Αλλα ειναι και πολυ φτηνα και ευκολα να τα βρεις.
Παντα καλο ειναι να εχουμε ενα καβατζα. (αν και στην αναγκη εχω βαλει και μπατονετα για λιγο καιρο και δουλεψε)
Προτεινω να παρεις αξονακι και να βαλεις κι αυτο το φιλτρο να δουλευει μαζι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-06-12, 14:54
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Δε θα γίνει πλυντήριο?
Όσο για το αξονάκι, 3 μαγαζιά με ενυδρειακά πήγα και τζίφος... Τίποτα... Δεν έχω σκοπό να το πετάξω, θα το βρώ το αξονάκι και βλέπουμε σε τι χρήση θα το βάλω και αυτό το φίλτρο... Μπορεί να μου τη βαρέσει να φτιάξω ένα Customακι και βλέπουμε... Για ανεμιστήρες κανόνισα... Παραγγελία από Θεσσαλονίκη αναμένεται σε 4 ημέρες το πολύ... Δεν ξέρω μόνο αν υπερέβαλα... Παράγγειλα αυτό για το μεγάλο και αυτά για τα δύο μικρά ενυδρεία... Μάλλον με χρονοδιακόπτη θα τα βάλω μαζί με τα φώτα γιατί φέτος το βλέπω πολύ ζεστό το καλοκαίρι.... Η απορία μου είναι μηχανικό ή ηλεκτρονικό.... Κλίνω προς τον ηλεκτρονικό που δεν έχει και θέμα με τις διακοπές ρεύματος αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο θεωρείται αξιόπιστο και στο φόρουμ που διάβασα πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά κατέληξα... Ξέρεις κάποιο αξιόπιστο? Για αυτοματισμό τύπου ελεγκτή φοβάμαι να εμπλακώ αφενός γιατί με το ηλεκτρικό ρεύμα δεν είμαστε καλοί φίλοι , αφετέρου γιατί με μικρά παιδιά στο σπίτι δε θέλω να έχω πολλά καλώδια να κρέμονται...
Τώρα φοβάμαι το θέμα της εξάτμισης αν τυχόν λείψω για καμιά εξαριά μερες που λέω για το καλοκαίρι... Δεν ξέρω τι θα κάνω. Τείνω προς το να δώσω κλειδιά σε ένα φίλο να έρχεται από Κερατσίνι στου Ζωγράφου να ξαναγεμίζει.... Δεν του το έχω πει ακόμα γιατί μάλλον θα με βρίσει...
¶λλο ένα θέμα που με απασχολεί είναι το PH... Πήρα τύρφη (της SERA) αλλά μετά που έκατσα και διάβασα εδώ μέσα , θόλωσε το μυαλό μου με τις αναλογίες και τις αλλαγές και φοβάμαι μην το κάνω ξύδι το νερό και τελικά αντί για ενυδρείο αποκτήσω το μεγαλύτερο βάζο με τουρσάκια ψάρια στον κόσμο... Την έχω για την ώρα στο ντουλάπι... Δε θέλω να το ρίξω πολύ , αν πάει στο 7,2 από 7,4~5 που είναι θα είμαι μια χαρά... Απλά να έχω τα ψαράκια μου στο όσο το δυνατόν ιδανικό περιβάλλον... Όλα μου τα ψάρια είδα πως το 7 με 7,3 το έχουν μέσα στο margin που δίνεται...


ΦΦΦΦΦΦ! Μπέρδεμα αυτό το χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-06-12, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι γνωστο και δοκιμασμενο οτι με αυτους τους ανεμιστηρες πρεπει να ειναι ανοιχτο το καπακι και αν υπαρχουν ψαρια που πηδανε ή σαλιγκαρια που κανουν βολτες, ας ειναι ο καθενας να ξερει τι θα βρει εκτος ενυδρειου.

Επισης γνωστο και δοκιμασμενο ειναι οτι η ψυξη με ελεγχο μεσω χρονοδιακοκοπτη ειναι αποτυχημενο σχεδιο. (ιδιως μονο για τις ωρες της φωτοπεριοδου)

Δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει σχετικα σταθερη θερμοκρασια και ως γνωστον η ελλειψη σταθεροτητας στις παραμετρους, ειναι χειροτερη κι απο τις λαθος περαμετρους.

Μονο με προγραμματιζομενο χρονοδιακοπτη (να εχει 10 προγραμματα), και συνεχη παρατηρηση στη θερμοκρασια μπορει καποιος να κανει κατι και να βρει καποιο προγραμμα στις ωρες ψυξης.
Φυσικα οχι σταθερο ολες τις ημερες του καλοκαιριου.
Με τις αλλαγες της θερμοκρασιας πρεπει να επεμβαινουμε και να μεγαλώνουμε στον προγραμματισμο τα διαστηματα λειτουργιας των ανεμιστηρων.
(πιαστο το αυγο και κουρεφτο - δοκιμασμενα πραγματα).

Η μονη λυση ειναι

A. Controller (κοστιζει οσο ενας χρονοδιακοπτης και ενα θερμομετρο, αφου ειναι ο ιδιος θερμομετρο και μαλιστα φωτειζομενος και ελεγχει και τους θερμαντηρες το χειμωνα, δεν το συζηταμε απο οικονομικης αποψης)
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sa...&_stpos=&gbr=1
Το μονο κακο ειναι οτι ερχεται απο ΚΙνα και θα κανει καμια 15-20 μερες (αυτα τα σκεφοτονται πριν πιασουν οι ζεστες)
Αλλιως πανε σε γαλλικο controller πιο ακριβο (αλλα και πιο καλο) απο ΕΨΕΜ στην Πειραιως 139, τον Eliwell
Μια προχειρη λυση σε περιπτωση αναγκης και αναμονη του controller ειναι μεγαλος ανεμιστηρας με ποδι να βαραει το τζαμι του ενυδρειου. (καιει ρευμα φυσικα δεν ειναι για μονιμη λυση και δεν ελεγχεται η πτωση της θερμοκρασιας, πρεπει να παρατηρουμε εμεις συνεχως)

B. 3 μπαλαντεζες* για να τις συδεσεις στον controller
(στη μια κοβεις το θηλυκο φις και κρατας το αρσενικο για να παιρνει ρευμα ο controller, και στις αλλες κοβεις τα αρσενικα και κρατας τα θυληκα και ειναι για να δινουν στους ανεμιστηρες και στους θερμαντηρες)
(Αν βρεις σε μαυρο χρωμα ακομα καλυτερα).
www.vassios.gr/cables/352--cable.html
* Αν χρειαστει να βαλεις αυτοματη ταιστρα χρειαζεται και χρονοδιακοπτης για να σταματαει τα ανεμιστηρια. Οποτε πρεπει να ειναι σουκο για να μπαινει ο χρονοδιακπτης
http://www.vassios.gr/electrical-par...15-mm-2m-.html

Γ. Απο εργαλεια, ενα κοφτη ή πενσα και ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι (νομιζω ολα τα σπιτια εχουν απο ενα)

Η εγκατασταση και προγραμματισμος του controller ειναι παιχνιδακι.
Καποιος με βασικες ηλεκτρολογικες γνωσεις (κοβεις καλωδια τα ξεγυμνωνεις και τα συνδεεις στις επαφες βιδωνοντας μερικες βιδιτσες αυτο ειναι ολο) το κανει ευκολα.

Οδηγιες απλες:

Oι πρασινες τρυπουλες ειναι απο τα αριστερα προς τα δεξια η 1η 2η 3η κλπ
8 συνολικα
Απο πανω εχει βιδουλες για σφιξιμο των καλωδιων αφου μπουν στις τρυπουλες

Στην 1η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
α. το ενα καλωδιακι της μπαλαντεζας που παιρνει ρευμα απο τη πριζα (οποιο ναναι απο τα δυο)
β. το ενα καλωδιακι της μπαλαντεζας που δινει ρευμα στην ψυξη (οποιο ναναι απο τα δυο)
γ. το ενα καλωδιακι της μπαλαντεζας που δινει ρευμα στην θερμανση (οποιο ναναι απο τα δυο)
Στην 2η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
α. το δευτερο καλωδιακι της μπαλαντεζας που παιρνει ρευμα απο τη πριζα
β. ενα κομματακι καλωδιο 3-4 εκ σκετο (που θα ενωσεις για γεφυρωση σε αλλη επαφη του controller εξηγω παρακατω)
Στην 3η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
το ενα καλωδιακι του αισθητηρα (οποιο ναναι απο τα δυο) που εχει ο controller και περιεχει η συσκευασια
Στην 4η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
το αλλο καλωδιακι του αισθητηρα
Στην 5η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
α. Το καλωδιακι το σκετο που ερχεται απο τη 2η επαφη
β. ενα καλωδιακι ακομα σκετο 2-3 εκ ( που θα ενωσεις για γεφυρωση σε αλλη επαφη του controller εξηγω παρακατω)
Στην 6η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
το αλλο καλωδιακι (που περισσευει) της μπαλαντεζας που δινει ρευμα στην θερμανση
Στην 7η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
Το καλωδιακι το σκετο που ερχεται απο τη 5η επαφη
Στην 8η επαφη του controller βαζεις και βιδωνεις:
το αλλο καλωδιακι (που περισσευει) της μπαλαντεζας που δινει ρευμα στην ψυξη

Στο τελος βιδωνεις και ενα κααπκι που εχει απο πισω για να μη ειναι εκθετα τα καλωδια (φιανιεται στη φωτομ στο πισω μερος του controller, εκει που λεει CE)




(Η εγκατασταση ανεμιστηρων PC ειναι καπως δυσκολη -αναλογα το ενυδρειο και το καπακι που διαθετει- με τα τρυπηματα, τις κολλησεις κλπ)
Δεν μενουν καλωδια στον αερα αν το κανεις σωστα, και υπαρχουν και κουτια αν θελεις να το βαλεις μεσα.
Αν ερθεις απο εδω μπορω να στο φτιαξω εγω.
Προτεινω οσοι ξερουν αυτα τα απλα, να προσφερονται να φτιαχνουν στους συνχομπιτσες τους που δεν πιανουν καθολου τα χερια τους, γιατι ειναι κριμα κατι τοσο απλο και οικονομικο να γινεται ολοκληρη Οδύσσεια .


-------------------------

Δεν θα γινει πλυντηριο γιατι τα φιλτρα εχουν και ρυθμιση ροης οποτε κοβεις οσο χρειαζεται

-------------------------
Για την τυρφη δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363
Ξεκινας με μικρη ποσοτητα και ανεβαζεις οσο θελεις αναλογα τις μετρησεις
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-06-12 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-06-12, 19:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεινω οσοι ξερουν αυτα τα απλα, να προσφερονται να φτιαχνουν στους συνχομπιτσες τους που δεν πιανουν καθολου τα χερια τους, γιατι ειναι κριμα κατι τοσο απλο και οικονομικο να γινεται ολοκληρη Οδύσσεια .
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-06-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Question

Delta66 RESPECT! Από Δευτέρα παω ΕΨΕΜ... Τώρα για συνδεσμολογία θα την παλεύω λίγο μόνος μου και αν δεν τα καταφερω θα ζητήσω βοήθεια από όπου μπορώ... Για το πηδηγμα απ'έξω εχω βρει λύση, έφτιαξα ένα "καπάκι" από στα και πλαστικό που θα κουμπωνει κάπως στο μεγάλο μου... Θα δω πως θα το βάλω. Οι ανεμιστηρες που παρειγγειλα κουμπωνει στον elliwel?
-------------------------
Παράθεση:
* Αν χρειαστει να βαλεις αυτοματη ταιστρα χρειαζεται και χρονοδιακοπτης για να σταματαει τα ανεμιστηρια. Οποτε πρεπει να ειναι σουκο για να μπαινει ο χρονοδιακπτης .
Λύσε μου μια βασική απορία:
Αν θυμάμαι καλά οι απλές μπαλαντέζες έχουν 2 καλώδια (+&-)
Οι σούκο έχουν και γείωση, σωστά?
Αυτή που τη βάζω????
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 15-06-12 στις 12:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-12, 13:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta66 RESPECT! Από Δευτέρα παω ΕΨΕΜ... Τώρα για συνδεσμολογία θα την παλεύω λίγο μόνος μου και αν δεν τα καταφερω θα ζητήσω βοήθεια από όπου μπορώ... Για το πηδηγμα απ'έξω εχω βρει λύση, έφτιαξα ένα "καπάκι" από στα και πλαστικό που θα κουμπωνει κάπως στο μεγάλο μου... Θα δω πως θα το βάλω. Οι ανεμιστηρες που παρειγγειλα κουμπωνει στον elliwel?
Για τον eliwell υπαρχει αλλη συνδεσμολογια και προγραμματισμος.
Απο υλικα τα ιδια (μπαλαντεζες κλπ) απλα τα βαζεις σε αλλες τρυπες
Ειναι εδω γραμμενα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54574
Νομιζω εοτι ειναι πολυ φανερο τι θα συνδεσεις που
Φαινονται σχηματικα μεχρι και οι μπαλαντεζες

Απλα τωρα στην ΕΨΕΜ απο οτι εχω μαθει εχουν αντικαταστησει τον 915 με εναν αλλον πιο προχωρημενο (ιδια τιμη) που εχει κι αλλα προγραμματιστικα ακολπα και αλλες επαφες.
Εσυ δεν πειραζεις τιποτα απο τα καινουρια κολπα.
Βαζεις οτι εχει το σχεδιαγραμμα για τον 915 κανεις τος προγραμματισμο βαση των οδηγιων στο λινκ για τον 915 αι παιζει κανονικα κι αυτος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Λύσε μου μια βασική απορία:
Αν θυμάμαι καλά οι απλές μπαλαντέζες έχουν 2 καλώδια (+&-)
Οι σούκο έχουν και γείωση, σωστά?
Αυτή που τη βάζω????
Να σου πω που τη βαζεις?
Πουθενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-12, 15:45
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σου πω που τη βαζεις?
Προς στιγμή τρόμαξα!

Πήρα τηλεφωνο σε αυτούες τους τύπους στην ΕΨΕΜ και με γείωσαν

Για τι τιμή μιλάμε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-12, 21:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα καταστημα δεν λειτουργει ωραριο εμπορικων καταστηματων.
Αυτου του ειδους τα καταστηματα ειναι ανοιχτα μεχρι τις 4.
Περιπου 50 ευρω κοστιζει.

Mια πιο οικονoμικη λυση (γυρω στα 25 ευρω) ειναι ο 902, μονης εξοδου ομως (ή ψυξη, ή θερμανση, το γυριζεις το χειμωνα σε προγραμματισμο θερμανσης δλδ βγαζεις τα ανεμιστηρια απο την τροφοδοσια και συνδεεις στη θεση τους τον θερμαντηρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-12, 22:45
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

το διαπίστωσα σήμερα ότι δε λειτουργεί σε ωράριο καταστημάτων.... πήγα στις πεντέμιση και έφαγα πόρτα. Μου απάντησαν όμως στο email που τους έστειλα και μου είπαν ότι κάνει 41 ευρώ +ΦΠΑ και οι αισθητήρες κάνουν 2,5 ευρώ ο ένας . Θα πάω για το 915 μια που δεν είναι εξαιρετικά ακριβός... Λες να έχω πρόβλημα να συνδέσω το σύστημα με τους 6 ανεμιστήρες? Δε νομίζω να υπερβαίνει σε A το μέγιστο επιτρεπτό...
Τέσπα, μπήκα στο χορό, θα χορέψω... Τη Δευτέρα το μεσημέρι που έχω κάτι εξωτερικά ραντεβού με τη δουλειά θα την κοπανήσω για ένα τεταρτάκι μεταξύ ραντεβού και θα πάω να πάρω ότι χρειάζομαι... Τώρα μένει να δούμε το θέμα της εξάτμισης πως θα λύσουμε...

Θα δείξει.... Ένα ένα πρόβλημα.... Έχουμε και εκλογές... Μπορεί τη Δευτέρα να μην έχουμε ούτε για να φάμε λεφτά... χαχαχαχα... Όχι αλήθεια... μπορεί!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-06-12, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα με τα αμπερ του ετοιμου ανεμιστηρα.
Εδω σηκωνει τοσα βατ θερμαντηρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Πίκραααααα!!!!
Σήμερα κατεύθασε από Θεσσαλονίκη ο νέος μου ανεμιστήρας (6Χ) για την ψύξη του μεγάλου μου ενυδρείου... Ωραίο μηχάνημα, designάτο αλλά δυστυχώς καταλληλότερο για ενυδρείο χωρίς καπάκι.... Στο δικό μου επειδή έχει πλαστικές/μεταλλικές κόντρες δεν εφαρμόζουν τα "πόδια" του. Από ότι είδα οι ανεμιστήρες που έχει πάνω είναι εξάρηδες με αρκετή απόδοση αλλά δυστυχώς δε βρίσκω τρόπο να τους βάλω πάνω και να δουλέψει το σύστημα... Κλίνω μάλλον προς τρύπημα του καπακιού για να βάλω pc ανεμιστηράκια αλλά αφενός δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία , αφετέρου τι θα κάνω και το καινούριο σύστημα... Μπορεί να υπάρχει τρόπος να το εφαρμόσω στο καπάκι και να μην είναι αισθητικά άσχημο αλλά και να παραμείνει αποδοτικό? Ή μήπως να το βάλω αγγελία και να πάω για κάτι άλλο??? Έχει δοκιμάσει κανένας να χώσει ολόκληρη εξάδα μαζεμένη πάνω στο καπάκι? Γίνεται ή θα χαλάσω άδικα το καπάκι?

Ο ανεμιστήρας μου είναι αυτός και το ενυδρείο μου είναι αυτό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-12, 22:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τσαμπα η 60αρα.
Δεν το υπολογισες αυτο που γραφει.
Ανεμιστηράκια κατάλληλα για ψύξη του ενυδρείου. Μπορούν να τοποθετηθούν σε τζάμι μέχρι και 15 mm και έχουν δυνατότητα κλίσης μέχρι και 90°. Η λειτουργία τους γίνεται με ρεύμα. Οι διαστάσεις είναι: 39 x 4 x 13 εκ.

Δεν νομιζω να μπορει να εγκτασταθει αλλιως στο ενυδρειο σου.
Αν δεν βρεις τροπο να αλλαζουν τα ποδαρακια με κατι που να πιανει στο πιο χοντρο απο 15mm πλαισιο του ενυδρειου σου ......αγγελια και κλασσικα ανεμιστηρακια PC
Ρωτα πρωτα το καταστημα αν δεχεται επιστροφη για να εχεις πιστωτικο να παιρνεις αλλα ενυδρειακα οταν τα χρειαζεσαι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-06-12, 23:02
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

δεν μπορεις να κανεις καμια πατεντα??
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-06-12, 23:09
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

κοιτα εγω τι εκανα στο γαριδαδικο που δεν εχει καπακι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  post-43692-0-73451300-1336211180_thumb.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  4,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες Ανδρέας Αρχάριοι γλυκού νερού 27 22-11-10 16:00
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
απορίες guppies_2 Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-01-07 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11963 seconds with 16 queries