Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-15, 07:45
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Αλγη; Αλγες; Ποιες;

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 100 καθαρά.
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): Φυτεμένο κοινωνικό.
Χρονος λειτουργιας: 4 μήνες απ τη στιγμή που αλλάχτηκε ο βυθός και φυτεύτηκε.
Υποστρωμα και ποιο: Οχι, λευκή χαλαζιακή άμμος μη ασβεστολιθική.
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 30 watt sylvania grolux - 30 watt led strips.
Φωτοπεριοδος: 8 ώρες.
Παροχη CO2: Ναι 2κιλη μπουκάλα στις 90 φυσαλίδες με ανεξάρτητο κυκλοφορητή τύπου ventouri, 10 έως 16ppm κυμαίνεται βάσει του πίνακα PH-KH αφού το ΚΗ μου είναι 4.
Χρηση excel: Οχι.
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: Seachem flourish, seachem nitrogen, DIY K2SO2(Θειϊκό Κάλιο).
Ταμπλετες λιπανσης: Ναι lidl.
Προγραμμα λιπανσης: Γενικό flourish 2ml τη Δευτέρα και από 1ml Τρίτη έως και Σάββατο συνολικά 8ml, seachem nitrogen από 1,5ml κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και diy Θειϊκό Κάλιο 5ml καθημερινά. Λιπάσματα και τροφή δεν μπαίνουν την Κυριακή που αλλάζω νερό.
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): Κάθε Κυριακή 40% με μίξη νερού όσμωσης σε αναλογία 60% βρύση και 40% όσμωση.
Θερμοκρασια: 25.
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10
ΡΟ4: Δεν έχω τεστ.
Fe: Δεν έχω τεστ.
ΡΗ: 6,9 - 7,1.
KH: 4
GH: 6
Φιλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο juwel με κυκλορορητή 600lt/h.
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 13cherry barb, 7 lemon tetra, 5 corydoras aeneus bronze, 1 ramshorn μερικά melanoides turbeculata και κάποια physsa.
Ειδη φυτων: bacopa caroliniana, ludwigia perenis, limnophila sessiflora, sagitaria subulata, hygrophila polysperma, java fern, moss, valisneria και μία ρίζα red moorwood.
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6-7
Περιγραφη αλγης:Εμφανίστηκε πριν μία βδομάδα σ ένα φύλο απ το γρασίδι(sagitaria subulata), τώρα το είδα και στο ξύλο αλλά και στο τζάμι, σαν να φύτρωσαν πράσινα μαλλιά, το παρουσίασε και το κόκκινο φυτό στα φύλα του, σαν χνούδι, επίσης στη java fern στη δεξιά κι όχι στην αριστερή (έχω δύο, ένα σε κάθε πλευρά του ενυδρείου) εμφανίστηκε σαν μαύρο μαλλί, δυσυτυχώς όπως έχω πει οι φωτό δεν είναι κατατοπιστικές, θα τις επισυνάψω αλλά δε νομίζω να βγάλετε άκρη απ αυτό. Να πως πως τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω αυξήσει την δοσολογία στο flourish, από 4ml που προτείνει η seachem την εβδομάδα, εγώ ρίχνω κοντά στα 7, 2ml κάθε Δευτέρα μετά την Κυριακάτικη αλλαγή του νερού και μετά από 1ml καθημερινώς, τώρα ή αυτό φταίει ή το καινούριο κυκλοφορητάκι που έχω βάλει κάτω αριστερά για τη διάχυση του co2.
Ποτε εμφανιστηκε: Περίπου πριν μία εβδομάδα.
Αλλα σχολια:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151217_173140.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  102,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151217_173241.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  79,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-15, 08:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βαζεις πολυ flourish. Προσθηκη επιπλεον ψωτισμου θα κανει τα πραγματα χειροτερα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-15, 09:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πράσινη τριχοειδή έχεις αλλά δεν μπορώ να δω καλά ποιά απο όλες τις...παραλλαγές της είναι.
Λιπαίνεις μάλλον υπερβολικά σε σχέση με τις γενικές απαιτήσεις των φυτών που έχεις. Μείωσε την λίπασνή σου, μείωσε και την φωτοπεριοδό σου λίγο για ένα χρονικό διάστημα ώστε να δεις και πως ανταποκρίνονται τα φυτά και πως θα πάνε οι άλγες. Φύλλα που δεν μπορείς να τα καθαρίσεις απο τις τρίχες, κόφτα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-15, 12:52
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εγω ελεγα gba μαλον αυτη λετε οτι ειναι ε; Δεν μιλησα για επιπλεον φωτισμο, το ηξερα οτι εβαζα παραπανω flourish το εκανα για επιπλεον σιδηρο αλλα τελικα η seachem κατι ξερει παραπαβω απο μας. Δεν θα βαλω αλλο ως το τελος της εβδομαδας ξεκινωντας απο χθες μιας κι η προτεινομενη εβδομαδιαια δοσολογια εχει ηδη μπει, Τθν Κυριακη θα γινει κι αλλαγη οποτε λογικα θα πρεπει απο βδομαδα να δω αποτελεσματα ετσι δεν ειναι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-15, 13:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη περιμένεις τόσο γρήγορα να δεις μείωση, απλα δεν θα δεις να αυξάνει η άλγη, θα αργήσει να φυγει από μόνη της
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-15, 13:13
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

εμενα η αλγη εμφανιστηκε όταν από την προτεινομενη δοση μια η δυο φορες την βδομαδα την εσπασα σε καθημερινη βαση ισως και να εβαζα λιγο παραπανω.θα συμφωνησω με τον τακη ότι δεν θα φυγει απλα και μονο επειδή δεν θα βαλεις λιπασμα για μια βδομαδα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-15, 13:34
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αν εβαζα γαριδες η κατι αλλο αλγοφαγο θα κανα δουλια; Εχετε κατι να προτεινετε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-15, 13:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράσινη τριχοειδή έχεις αλλά δεν μπορώ να δω καλά ποιά απο όλες τις...παραλλαγές της είναι.
Λιπαίνεις μάλλον υπερβολικά σε σχέση με τις γενικές απαιτήσεις των φυτών που έχεις. Μείωσε την λίπασνή σου, μείωσε και την φωτοπεριοδό σου λίγο για ένα χρονικό διάστημα ώστε να δεις και πως ανταποκρίνονται τα φυτά και πως θα πάνε οι άλγες. Φύλλα που δεν μπορείς να τα καθαρίσεις απο τις τρίχες, κόφτα...
+1000
Για εξτρα σιδηρο βαζε seachem iron οχι flourish
Η αλγες θα φυγουν σταδιακά αν βεβαια η παράμετροι βοηθησουν
μηπως κανουν ζημιά και τα led ; μηπως ειναι πολλα τα watt.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-15, 13:48
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

30 watt ειναι τα led 1600 lumen συνολο λιγοτερα δλδ. απ τη grolux που ειναι στα 1750, ειμαι στα κατω ορια του μεσαιου φωτισμου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-12-15, 18:11
Το avatar του χρήστη Μισφιτ
Μισφιτ Ο χρήστης Μισφιτ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2015
Περιοχή: Παλληνη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπερα Κωστα
Δοξα τον θεο εχω περασει ολα τα ειδη απο αλγες μιας και εκανα λαθη στην δοσολογια λιπασματος.
Tα ramshorn ειναι υπερκινητικα και θα βοηθησουν σε μεγαλο βαθμο σε καταπολεμηση μερικων ειδων αλγης και οχι σε ολες.Θα συνιστουσα να βαλεις(καπου ειδα οτι χαριζει καποιος συνχομπιστας).
Ακολουθα την συμβουλη του φιλου στο να κοψεις τα φυλλα που δεν μπορεις να καθαρισεις και ακολουθησε την ρουτινα σου στην αλλαγη νερου.
Δεν θα φυγει γρηγορα αλλα θα ελατωθει.Αν καπου κανω λαθος ελευθερα ας με διορθωσει καποιος/ια μιας και οτι γραφω πιο πανω ειναι καλοπροαιρετα παντα.
__________________
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια( και σε οποια εθνικοτητα προτιμαει ).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-12-15, 21:29
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μόνο ένα πορτοκαλί ramshorn έχω, τα άλλα είναι τα μελανοειδή τουρμπάτα και κάτι φύσα, καραγκούνη κάπως έτσι τα λένε. Οκ σας ευχαριστώ όλους παιδιά, θα κάνω ό,τι είπαμε εδώ και θα δω σε βάθος χρόνου τα αποτελέσματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-12-15, 22:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τα ramshorn θα βοηθήσουν πολύ, μπορει και να την εξαφανίσουν.
Αν θυμάσαι Κώστα το δικο μου είναι ολη την ημέρα στον Ηλιο και δεν εχω ιχνος άλγης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-12-15, 22:33
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ramshorn θα βοηθήσουν πολύ, μπορει και να την εξαφανίσουν.
Αν θυμάσαι Κώστα το δικο μου είναι ολη την ημέρα στον Ηλιο και δεν εχω ιχνος άλγης
Εκανα βλακεία τότε που μου τα πρόσφερες αλλά ντρεπόμουν να σου πω την αλήθεια να πάρω, που θα πάει κάτι θα κάτσει και θα βρω να βάλω, όσο για το ενυδρείο σου άστο, εσύ είσαι μια κατηγορία από μόνος σου σε άλλο επίπεδο χαχααχχαχχχα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-15, 22:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ελά να σου δώσω βρε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-12-15, 16:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Η άλγη δε λέει να υποχωρήσει παρόλο που δεν έχω λιπάνει καθόλου αυτή τη βδομάδα, εν τω μεταξύ έχω πάνω το καινούριο diy καπάκι που έχει δύο λάμπες, η μία είναι η grolux κι η άλλη η sera brilliant daylight κι οι δύο είναι στα 30 watt με ανακλαστήρα σύνολο δηλαδή 60 watt στα 100 λίτρα με ύψος 35 εκατοστά οι λάμπες απ το βυθό. Τι έχετε να μου προτείνετε ως προς τη φωτοπερίοδο; Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τη grolux να ανάβει 6 ώρες και τη sera 4 ώρες απλά η sera ανάβει μία ώρα μετά τη grolux και σβήνει μία ώρα πριν απ αυτή. Τα φύλα που λέτε είναι αδύνατον να τα κόψω, θα καραφλιάσω όλο το φυτό, επίσης έχει πιάσει και στο πλαστικό απ το φιλτροκούτι, στο αισθητήριο και στα κλαδιά της ρίζας, δε λέει να φύγει τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα, μήπως θα πρεπε καθόλου να κάνω μία συσκότιση; Δεν ξέρω όμως πόσο θα πρέπει να είναι αυτή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-15, 16:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Αφου Κωστα επιμενει η αλγη, μηπως να μην αναβες καθολου τη μια λαμπα για κανα 2 βδομαδες ας πουμε;
Ελλατωσε τη λιπανση στο μισο απ αυτο που προτεινει η seachem αλλα γνωμη μου μην την σταματησεις εντελως ισως μετα εχεις προβλημα με τα φυτα..
Αυξησε τις αλλαγες νερου στις 4-5 μερες, κρατωντας τα νιτρικα στο 10-15..
Δεν ξερω μετα η υπερδοσολογια excel αν μπορει να βοηθησει με την συγκεκριμενη αλγη που εχεις ας σου πουνε κι οι πιο εμπειροι
Τελος βαζεις σαλιγκαρια ramshorn(εμενα την bba που ειχα την εξαφανισαν στην κυριολεξια αλλα ειχα κανει και θεραπεια με διπλη δοση excel για 2 βδομαδες πρωτιστως-εκτος των αλλων) και καμια γαριδα amano αν σε παιρνει σε σχεση με τους υπολοιπους οργανισμους που εχεις στο ενυδρειο σου..
Κυκλοφορια εχεις ικανοποιητικη,το φιλτρο σου εσωτερικο ειναι;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-12-15, 18:47
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου Κωστα επιμενει η αλγη, μηπως να μην αναβες καθολου τη μια λαμπα για κανα 2 βδομαδες ας πουμε;
Ελλατωσε τη λιπανση στο μισο απ αυτο που προτεινει η seachem αλλα γνωμη μου μην την σταματησεις εντελως ισως μετα εχεις προβλημα με τα φυτα..
Αυξησε τις αλλαγες νερου στις 4-5 μερες, κρατωντας τα νιτρικα στο 10-15..
Δεν ξερω μετα η υπερδοσολογια excel αν μπορει να βοηθησει με την συγκεκριμενη αλγη που εχεις ας σου πουνε κι οι πιο εμπειροι
Τελος βαζεις σαλιγκαρια ramshorn(εμενα την bba που ειχα την εξαφανισαν στην κυριολεξια αλλα ειχα κανει και θεραπεια με διπλη δοση excel για 2 βδομαδες πρωτιστως-εκτος των αλλων) και καμια γαριδα amano αν σε παιρνει σε σχεση με τους υπολοιπους οργανισμους που εχεις στο ενυδρειο σου..
Κυκλοφορια εχεις ικανοποιητικη,το φιλτρο σου εσωτερικο ειναι;
Λίπανση σταμάτησα μόνο το γενικό, κάλιο και νιτρικά ρίχνω κανονικά, το εξέλ μου τελειώσε δεν ξέρω αν μπορώ να ρίξω οξυζενέ. Για σαλιγκάρια ποια ramshorn κάνουν; Αν είναι διαφορετικό χρώμα απ το πορτοκαλί που έχω θα υπάρξει πρόβλημα; Κυκλοφορία μετά και το δεύτερο κυκλοφορητή που πρόσθεσα για διάχυση του διοξειδίου πιστεύω είναι πλέον πάρα πολύ καλή, το καταλαβαίνω που ελαφρώς όλα τα φυτά κουνιούντα ακόμα και τα χαμηλά όπως το γρασίδι και το φίλτρο μου ναι εσωτερικό είναι με αλλαγμένο τον κυκλοφορητή απ τα 400lt/h που είχε το μαμά έβαλα 600lt/hr.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-15, 19:10
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ε τοτε δεν πρεπει να χεις προβλημα με την κυκλοφορια!!Εγω εχω ramshorn κοκκινα και γκρι- σκουρα την ιδια δουλεια κανουν φανταζομαι πλεον εχω και μικρα σε λιγο καιρο θα χαριζωΓια το οξυζενε που λες δεν το γνωριζω αν δεν εισαι σιγουρος μην ριχνεις..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-12-15, 22:50
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν θα της κάνει και πολλά το οξυζενέ. Οι ώρες που έχεις τις λάμπες δεν είναι πολλές, δοκίμασε να βγάλεις για λίγο τους ανακλαστήρες.
Αν δεν υποχωρεί, κλάδεψε, τι φοβάσαι; Αν-όπως λες- με το να κόψεις τα φύλλα που έχουν πιάσει άλγη σημαίνει ότι θα ξεγυμνώσεις το φυτό, τότε κλάδεψέ τις κορυφές που είναι καθαρές, κόψε το κλαρί από τον βυθό και μεταφύτεψε. Σιγά τ' αυγά Τα φυτά ξαναμεγαλώνουν
Όσο τα κλαδιά και τα φύλλα που έχουν άλγη τα κρατάς εκεί μέσα περιμένοντας να βρεις τι φταίει, μόνο καλό της κάνεις (της άλγης...).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-12-15, 23:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Πάλι θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα αν δεν την αφαιρέσεις μηχανικά δεν κάνεις τιποτα , δεν βάζεις και μια καλύτερη φωτό να δούμε ποια αλγη ειναι ακριβώς,μαλλον για κλαδοφορα φαινεται, αν εχεις και μαύρη ειναι bba ,gba που αναφέρεις δεν εχεις ,η gba ειναι το κυανοβακτηριδιο.

Gba εννοείς green beard εκανα λάθος νόμιζα green blue για αυτο είπα κυανό
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 26-12-15 στις 23:44 Αιτία: Gba εννοείς green beard εκανα λάθος νόμιζα green blue για αυτο είπα κυανό :D
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-15, 08:35
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα της κάνει και πολλά το οξυζενέ. Οι ώρες που έχεις τις λάμπες δεν είναι πολλές, δοκίμασε να βγάλεις για λίγο τους ανακλαστήρες.
Αν δεν υποχωρεί, κλάδεψε, τι φοβάσαι; Αν-όπως λες- με το να κόψεις τα φύλλα που έχουν πιάσει άλγη σημαίνει ότι θα ξεγυμνώσεις το φυτό, τότε κλάδεψέ τις κορυφές που είναι καθαρές, κόψε το κλαρί από τον βυθό και μεταφύτεψε. Σιγά τ' αυγά Τα φυτά ξαναμεγαλώνουν
Όσο τα κλαδιά και τα φύλλα που έχουν άλγη τα κρατάς εκεί μέσα περιμένοντας να βρεις τι φταίει, μόνο καλό της κάνεις (της άλγης...).
Είναι το κόκκινο φυτό και το λυπάμαι γιατί πάνω που το είχα καταφέρει να το κάνω θάμνο, τέλος πάντων θα προσπαθήσω σήμερα να τα καθαρίσω, με τη ρίζα τι γίνεται όμως που κι αυτή έχει πιάσει; Εν τω μεταξύ μέτρησα και νιτρικά μόλις τώρα κι έπαθα ένα σοκ, 0! Ρίχνω διπλάσια δόση seachem nitrogen, ταίζω δύο φορές τη μέρα και πάλι νιτρικά ένα τεράστιο 0! Δεν έχω φυτά ρουφήχτρες νιτρικών ούτε επιφανείας, το μόνο που υποπτεύομαι λόγω γρήγορης ανάπτυξης είναι η σεσιφλόρα, θα τριπλασιάσω αυτή τη βδομάδα το nitrogen μπας και μετρήσω τουλάχιστον 10 την επόμενη Κυριακή γιατί νομίζω φταίει κι αυτό για την άλγη έτσι δεν είναι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-15, 14:50
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κάθε ανισορροπία φταίει για τις άλγες στα φυτεμένα οπότε προφανώς και αυτή των νιτρικών παίζει τον ρόλο της. Για να βγάλεις άκρη με τα νιτρικά σου, τι κατανάλωση έχεις και πόσο πρέπει να ρίξεις, πρέπει να κάνεις για ένα χρονικό διάστημα (10-15 ημέρες) καθημερινές μετρήσεις. Φέρτα στο 10 κι από εκεί και πέρα δες πόσο θέλουν για να μηδενίσουν. 1,2,4 μέρες; Αναλόγως τότε συμπληρώνεις σε δόσεις και - πάλι με μετρήσεις- κάνεις αναπροσαρμογές όποτε χρειάζεται και όσο αυξάνεται η φυτόμαζά σου.

Το είπαμε, τις άλγες δεν τις αφήνουμε στο ενυδρείο. Εδώ υποτίθεται ότι κανονικά πρέπει να καθαρίζουμε τα καινούργια φυτά που παίρνουμε ώστε να μην τις μεταφέρουμε από ενυδρείο σε ενυδρείο. Εσύ τις κρατάς καλλιέργεια δικό σου; Το μηχανικό καθάρισμα είναι η ΠΡΩΤΗ κίνηση που κάνουμε πάντα. Μετά ακολουθούν όλα τα άλλα. Δεν σου λέω να κόψεις φύλλα ή κλαδιά που έχουν δυο τρείς τριχούλες. Λέω να πετάξεις όσα δεν καθαρίζονται εύκολα.

Στη ρίζα ίδια άλγη έχεις; Αν ναι, κι αυτήν πρώτα κοίτα να την αφαιρέσεις μηχανικά. Μετά, στο σημείο που έπιανε άλγη, ρίξε λίγο οξυζενέ για 3-4 μέρες. Αν δεν καθαρίζει ή επιμένει και μπορείς να βγάλεις την ρίζα χωρίς αναστάτωση, βγάλτη, καθάρισέ την καλά και ξαναβάλε τη πίσω.

Επίσης, θα σου έλεγα το εξής: Οσο ψάχνεσαι με φώτα, λιπάσματα, φυτά, καπάκια κλπ, τέτοια θα έχεις. Βρες τις βασικές παραμέτρους που σε αφήνουν ικανοποιημένο σε ότι αφορά την ανάπτυξη των φυτών και την γενικότερη λειτουργία του ενυδρείου σου και σταθεροποίησέ τες για ένα χρονικό διάστημα 2-3 μηνών. Αυτό θα βοηθήσει το σύστημά σου να ωριμάσει γρηγορότερα. Κι όταν το ενυδρείο έχει ωριμάσει μας δίνει περιθώρια να ψαχτούμε με μεγαλύτερη ασφάλεια για παρακάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-15, 15:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Καλά ντε είναι ανάγκη να αδειάζεις όλο το γεμιστήρα πάνω μου;
Λοιπόν έβγαλα μερικές σεσιφλόρες που είχαν πάνω άλγη, έκοψα και δύο κόκκινα φυτά που ούτως ή άλλως ήθελαν κλάδεμα και τα καθάρισα, στη ρίζα έκανα με την οδοντόβουρτσα αλλά δεν βγήκε οπότε πάω για τη λύση του οξυζενέ. G aqua σ ευχαριστώ για τη συνεχή βοήθεια και σόρυ για τη ζαλάδα αλλά θα θελα και τη γνώμη σου όσον αφορά τη φωτοπερίοδο τι να κάνω;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-12-15, 21:01
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Οι κουμπουριές για την άλγη ήταν, όχι για σένα
Οι ώρες που λειτουργείς τις λάμπες σου δεν είναι πολλές. Σε πρώτη φάση βγάλε μόνο τους ανακλαστήρες για μερικές ημέρες να δεις πως θα πάει. Αν κι αυτό δεν λειτουργήσει- αν σε παίρνει με τα φυτά σου- άναψε για λίγες μέρες μόνο την μία. Εξι με επτά ώρες...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-12-15, 15:31
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ελειπα 4 μέρες και σήμερα που γύρισα είδα ότι η άλγη χειροτερεύει, παρόλο που είχα βγάλει εντελώς εκτός τη μία λάμπα και τη grolux την είχα μειώσει σε 6 ώρες φωτοπερίοδο, πλέον είμαι σίγουρος ότι πέραν της green spot και gba έχω σίγουρα και bba η οποία διορθώστε με αν κάνω λάθος, λατρεύει την κυκλοφορία έτσι δεν είναι; Μήπως με το diy αντιδραστήρα που έχω φτιάξει για το διοξείδιο και την αύξηση της κυκλοφορίας δημιουργήθηκε κι αυτή; Να σημειώσω πως αυτό το κυκλοφορητάκι δεν το έχω κάτω απ την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου αλλά στην απέναντι διαγώνια γωνία ώστε να πιάνω όλο το ενυδρείο μιας και φοβόμουν ότι η κακή κυκλοφορία ήταν ύποπτη για κυανοβακτήριο. Επίσης βλέπω το κόκκινο φυτό να μαδάνε τα φύλλα του πολύ εύκολα και τη ρίζα να έχει αυτό το πράσινο χνούδι, το ίδιο κι η moss, το ίδιο και ο εχινόδωρος, η java fern έχει βγάλει μαύρες τρίχες που υποπτεύομαι ότι είναι bba εκτός αν είναι staghorn, τι γίνεται ρε παιδιά για βοηθήστε γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-12-15, 15:58
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Η ΒΒΑ, από δική μου εμπειρία, λατρεύει την μη σταθερή παροχή CO2.
Έτσι εμφανίστηκε στα ενυδρεία μου παλιότερα, και όταν την διόρθωσα με μπουκάλα, συρρικνώθηκε.
Τώρα για όλες τις άλλες κάποια άλλη ανισορροπία θα ευθύνεται, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-12-15, 16:12
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω οσον αφορα την bba..Αλλα εσυ εχεις μπουκαλα κι ανοικτη ολο το 24ωρο οποτε μηπως με το φιλτρακι που κανεις διαχυση να εχεις καποιο θεμαΠαιζει να εχεις πολλα ψαρια στο ενυδρειο και να ταιζεις πολυ;;Βαλε μερικες ακομη φωτο ανα μπορεις κοντινες να το δουμε..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-12-15, 16:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να πω και εγώ ένα κουφό τρόπο που αντιμετώπισα τη λίγη άλγη που είχα, αύξησα τα φωσφορικά και σχεδόν εξαφανίστηκε. Για την ακρίβεια , πήρα λίπασμα φωσφορικών της SEACHEM και έβαζα 0,5 ml ανά εβδομάδα, τώρα το έχω κάνει 1 ml αν εβδομάδα, σε μία δόση, όπως και σε 1 δόση ρίχνω τα λίγα λιπάσματα που βάζω. Τα λιπάσματα τα βάζω κάθε Κυριακή ενώ κάνω αλλαγές κάθε Παρασκευή βράδυ.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-12-15, 17:11
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Αυτό που λέει ο Τάκης μου φαίνεται πιο λογικό, στα φωσφορικά είμαι στο σκοτάδι, τεστ δεν έχω και ό,τι έχω διαβάσει για άλγες μεγάλο ποσοστό φταίει η έλλειψη φωσφορικών, θα δοκιμάσω κι απ αυτό. Εν τω μεταξύ παρόλο που τριπλασίασα δόση στο nitrogen μέτρησα πριν λίγο 0, κάτι τρώει τα νιτρικά, για να μαι σίγουρος για το τεστ μέτρησα και στο 15λιτρο κι είχα 10 οπότε δεν παίζει να χω θέμα με τα τεστ. Θα αυξήσω κι άλλο τη δόση στα νιτρικά να δούμε που θα πάει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-01-16, 09:06
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Καλημερα μια ερωτηση, fleet enema δεν υπαρχει πλεον αντικατασταθηκε απ το enema cooper μου ειοαν ειναι το ιδιο τι λετε ξερει κανεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος-ποιες ωρες της ημερας? leda Γλυκό νερό - Γενικά 19 01-11-12 09:11
Ποιες θεωρειται καταληλες ριζες για aquascape? nikosn Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 06-12-11 21:13
Ποιες ψαρουκλες ειναι αυτες? eimaste aR21rwstoi Αναγνωρίσεις ειδών 7 06-11-11 13:09
ποιες γαρίδες αναπαράγονται εύκολα; xristosss Γαρίδες 6 15-07-11 22:31
Ποιες βιταμινες? kill_bill Γλυκό νερό - Γενικά 1 26-06-08 01:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12284 seconds with 14 queries