Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-11, 13:18
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή ερώτηση για diy moonlight

κατ' αρχάς πρέπει να δηλωθεί η πλήρης ασχετοσύνη μου με τα ηλεκτρολογικά...Για τον λόγο αυτό, συγχωρήστε μου τυχόν άστοχες απορίες.
στο θέμα μας τώρα.
θέλω να βάλω μια μπλε λεντοταινία στο καπάκι του ενυδρίου μου. Απ' ότι έχω καταλάβει η ταινία αυτή θα συνδεθεί με ένα μετασχηματιστή, ο οποίος με τη σειρά του θα συνθεθεί στην μπρίζα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:
η λεντοταινία συνδέεται απευθείας στον μετασχηματιστή, ή μπορεί να μεσολαβήσει καλώδιο? και τούτο το ρωτώ γιατί στην περίπτωση που η σύνδεση είναι άμεση, τότε ο μετασχηματιστής θα πρέπει να βρίσκεται εντός του καπακιού (άντε, το πολύ από πάνω), πράγμα το οποίο σημαίνει πως θα εκτίθεται σε υγρασία ενώ το θέαμα δεν είναι και το καλύτερο...
παρακαλώ πολύ τα "φώτα" σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-11, 13:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Φυσικα και θα μεσολαβήσει καλώδιο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-11, 13:49
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Αν ψάξεις λίγο στο e-bay θα βρείς φτηνές μπλέ λεντοταινίες σε διάφορα μήκη οι οποίες είναι αρκετά στεγανές για να μπορούν να μπούν στο καπάκι του ενυδρείου και οι οποίες έχουν και 1-1.5 μέτρο καλώδιο!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-11, 13:56
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Και ειναι και αψογες..
η αυτοκολητη να ξερεις ειναι λιγοτερο φωτεινη ενω η αλλη που τα εχει εξωτερικα τα λεντακια ποιο εντονη..

σου λεω αν εχεις π.χ. μηκος ενυδρειου αν παρεις την δευτερη (αυτη ειχω και εγω,πρωτα ειχα την αυτοκολητη και δεν με ικανοποιησε και πολυ) αν το ενυδρειο λοιπον ειναι 60 εκατοστα παρε 24 λεντ αν ειναι 1 μετρο την 48αρα...
για παραπανω αναλογως...

απλα μην παρεις ισα ισα γιατι το φως θα ειναι πολυ εντονο και μονο moonlight δεν θα ειναι...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-11, 15:57
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

παιρνεις μια λεντοταινια απο το e bay για ποιο φθηνα αλλιως οποια θες. εγω εχω με 12 λεντ σε 60 αρι και τα σπαει. φωτιζει αρκετα στο κεντρο και αφηνει και σκοτεινεσ ζωνεσ για να αποτραβιουνται!! μετα παιρνεισ εναν μετασχηματιστη 12v τον κλασικο που εχουν και τα ασυρματα και αλλεσ συσκευες μπορει να εχεισ και κανεναν παλιο σπιτι. νομιζω κανει και ο 9v αλλα μην σε παρω στον λαιμο μου. παιρνεις και ενα θυληκο βυσμα αναλογα τι βυσμα εχει ο μετασχηματιστης και εισαι
ετοιμος αναμεσα στο βυσμα και την λεντοταινια προσθετησ οσο καλωδιο θες. την ενωση καλυτερα καντην εκτος ενυδρειου
-------------------------
παιρνεις μια λεντοταινια απο το e bay για ποιο φθηνα αλλιως οποια θες. εγω εχω με 12 λεντ σε 60 αρι και τα σπαει. φωτιζει αρκετα στο κεντρο και αφηνει και σκοτεινεσ ζωνεσ για να αποτραβιουνται!! μετα παιρνεισ εναν μετασχηματιστη 12v τον κλασικο που εχουν και τα ασυρματα και αλλεσ συσκευες μπορει να εχεισ και κανεναν παλιο σπιτι. νομιζω κανει και ο 9v αλλα μην σε παρω στον λαιμο μου. παιρνεις και ενα θυληκο βυσμα αναλογα τι βυσμα εχει ο μετασχηματιστης και εισαι
ετοιμος αναμεσα στο βυσμα και την λεντοταινια προσθετησ οσο καλωδιο θες. την ενωση καλυτερα καντην εκτος ενυδρειου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scooby14 : 11-01-11 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-11, 16:01
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

κατι τετοιο θα εκανε?
http://www.ledmegastore.gr/index.php...495b13bb918ad1

και φτηνο και αδιαβροχο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-11, 16:20
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δες και εδώ , 1,9 δολάρια ώς την πόρτα σου για ταινία 24 εκατοστά. Έχει και πιο μακριές. Αργεί λίγο (υπολόγιζε μήνα πάνω κάτω) αλλά είναι σχεδόν τσάμπα!!
-------------------------
Και αυτή που λες κάνει, θα σου βγεί 10 Ε για ένα μέτρο (αναλογικά όσο και του e-bay περίπου) απλά έχε κατά νου ότι αν την κολλήσεις με το αυτοκόλλητο που έχει κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasisg : 11-01-11 στις 16:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-11, 16:35
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

αυτο λεω και εχω και εγω φιλε θαναση..
παρτο φιλε ειναι πολυ καλο.. εναν μετασχηματιστη θες (κινητου) και εισαι κομπλε...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-11, 23:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποψιν οτι τα ψαρια χρειαζονται και καποιες ωρες σκοταδι,
Αν εχεις σκοπο να το αφηνεις ανοιχτο, θελεις 1-2 λεντακια αναλογα και το ενυδρειο.

ΥΓ το φεγγαροφως δεν ειναι μπλε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-11, 09:39
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις-προτάσεις σας.
Επόμενη ερώτηση:
η λεντοταινία θα συνδεθεί με το καλώδιο με ηλεκτροκόληση, ή απλά γίνεται επαφή των πόλων και σταθεροποίηση με σιλικόνη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-11, 10:26
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Με καλαι, αλλα φανταζομαι πως και με ενα απλο "στριψιμο" δεν θα εχεις προβλημα.. (τουλαχιστον οι φθοριου μου δεν παρουσιασαν κατι τοσο καιρο)..
και μετα καποια καλη μονωση (ειτε με σιλικονη σκετη η σε συνδυασμο με αλλη πατεντα.. πχ εγω περασα κομματι λαστιχο απο πανω και το ελιωσα πριν το περασω με την σιλικονη) γιατι μπορει να'ναι 12v αλλα μην ξεχναμε πως μιλαμε για ρευμα και νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-11, 11:02
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ το φεγγαροφως δεν ειναι μπλε
Σωστό αυτό!! Όλοι βάζουν μπλέ κυρίως για αισθητικούς λόγους μιας και αν θυμάμαι καλά το μήκος κύματος που αντιστοχεί στο μπλε χρώμα δεν είναι ορατό σπό τα ψάρια οπότε δεν είναι ενοχλητικό για αυτά. Αν θες όντως φεγγαρόφως θέλεις ένα απαλό και με πολύ μικρή ένταση λευκό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις-προτάσεις σας.
Επόμενη ερώτηση:
η λεντοταινία θα συνδεθεί με το καλώδιο με ηλεκτροκόληση, ή απλά γίνεται επαφή των πόλων και σταθεροποίηση με σιλικόνη?
Αν γίνει μέσα στο χώρο του ενυδρείου θέλεις με κάποιο τρόπο να στεγανοποιήσεις την ένωση, οπότε είτε τα κολλάς με κολλητήρι, είτε τα στρίβεις μεταξύ τους (όχι η καλύτερη λύση) είτε τα ενώνεις με μια κλέμα ηλεκτρολογική και μετά σιλικόνη ή θερμοσυστελλόμενο.

Ακόμα και αν η ένωση είναι εκτός ενυδρείου θα σου έλεγα πάλι να κάνεις το ίδιο και στην χειρότερη περίπτωση να βάλεις πάνων από την ένωση λίγη μονωτική ταινία αν δεν έχεις σιλικόνη ή θερμοσυστελλόμενο.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-11, 14:05
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

αυτό το τελευταίο με το στρίψιμο δεν το κατάλαβα.
απ' ό,τι ξέρω, οι λεντοταινίες είναι φτιαγμένες απο εύκαμπτο και συμπαγές πλαστικό, μέσα στο οποίο βρίσκονται όλες οι καλωδιώσεις. μάλιστα υπάρχει και διαγράμμιση για το που θα πρέπει να κοπούν. για να βρω λοιπόν πόλο για να "στρίψω" θα πρέπει να κόψω με κοπίδι το πλαστικό.
αυτό εννοείτε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-11, 14:27
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Αν η λεντοταινία δεν έχει καλώδιο στην άκρη της θέλεις οποσδήποτε κολλητήρι.

Αν η λεντοταινία έχει καλώδιο θα πρέπει είτε να το συνδέσεις απευθείας στο τροφοδοτικό, είτε να το συνδέσεις στο καλώδιο που τυχόν έχει το τροφοδοτικό. Αν το τροφοδοτικό σου έχει καλώδιο (το πιο πιθανό) η πιο απλη λύση (αλλά ταυτόχρονα και η λιγότερο σωστή) είναι να γυμνώσεις τα δύο ζεύγη αγωγών (ένα από την λεντοταινία και ένα από το τροφοδοτικό) και να τα ενώσεις "στρίβωντάς" τα, το "+" με το "+" και το "-" με το "-".
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-11, 14:30
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή




αν και η καλυτερη ελληνικη πατεντα ειναι το συρμα.... το στριψιμο δεν παει πισω..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-11, 14:54
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Μια εικόνα - χίλιες λέξεις!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 18:41
ALKAR Ο χρήστης ALKAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

είπαμε πως είμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά, αλλά την έννοια του στριψίματος την αντιλαμβάνομαι μια χαρά! Πολύ εύστοχη (και κατατοπιστική) βέβαια η φωτό.
επειδή όμως εγώ μιλώ για λεντοταινία χωρίς καλώδια στις άκρες της, τότε πάω αναγκαστικά για κολλητήρι.
Ευχαριστώ για την βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-11, 20:07
jimn Ο χρήστης jimn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

εγώ έκανα το ίδιο με ένα led smd και έβαλα και ροοστάτη για να ρυθμίζω την ένταση του "φεγγαριού"(η ιδέα άλλου φυσικά εγώ απλά ακολούθησα την περπατημένη)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-12, 04:44
ocelot Ο χρήστης ocelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2012
Περιοχή: Vrilissia
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimn Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ έκανα το ίδιο με ένα led smd και έβαλα και ροοστάτη για να ρυθμίζω την ένταση του "φεγγαριού"(η ιδέα άλλου φυσικά εγώ απλά ακολούθησα την περπατημένη)
Ξερω οτι ξεθαβω το ποστ (για να μην ανοιξω αλλο), αλλα κατι σε αυτοματο/timer dimmer παιζει? Να αναβει κ να σβηνει ομαλα η ledοταινια δλδ, αλλα χωρις να γυριζουμε εμεις το ροοστατη....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
moonlight kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 07-08-08 11:42
moonlight vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 3 04-05-07 17:30
moonlight. Τι? dimitrisgiannoulakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 09-04-07 09:20
MOONLIGHT Vasilis Φωτισμός 10 27-04-05 22:29
Moonlight?? yiobi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 10-11-04 20:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06021 seconds with 15 queries