Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-22, 10:45
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Λίμνη κήπου

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Διαβάζοντας τόσα πολλά ενδιαφέροντα και τόσες πολλές πληροφορίες όμως... μπερδεύτηκα ίσως λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία.

Ξεκίνησα να σκάβω για να φτιάξω μια λίμνη στον κήπο καθώς πολλά χρόνια το ήθελα. Η διαστάσεις της είναι 1,75x250x1,20. Αυτες είναι στις μέγιστες αποστάσεις καθώς σταδιακά γίνονται μικρότερες. Το τεράστιο μου πρόβλημα είναι τι αντλία να βάλω για να έχω μια υγεία στο οικοσύστημα που θέλω να φτιάξω καθώς σταδιακά μετά τα φυτά θα βάλω και ψάρια. Προς ενημέρωση ακόμα μόνο έναν λάκκο έχω γιατί θέλω να αγοράσω μετά τα υπόλοιπα μην τυχόν πάρω κάτι που δεν χρειάζεται ή είναι άχρηστο πχ μια μικρή αντλία.
Στόχος μου είναι να έχω έναν μικρό καταρράκτη και γιατί όχι και ένα πολύ μικρό συντριβάνι αλλά αυτο είναι προαιρετικό για μένα. Τι αντλία πρέπει να βάλω για να μπορεί να "σηκώσει" τον όγκο νερού που θα έχει η λίμνη και να το περάσει από το φίλτρο με τα διάφορα σφουγγάρια και υλικά και να το πάει στον καταρράκτη ;;; Παίζει ρόλο πόσο μεγάλο θα γίνει το DIY φίλτρο μου και τα υλικά και οι στρώσεις τους στην επιλογή αντλίας ;;; Το βάθος της λίμνης μου θα είναι 1,2μ λόγω του χειμώνα που κάνει στην βόρεια Ελλάδα (Καβάλα) και διάβασα ότι θέλει κάτι σαν καταφύγιο για τα ψάρια και αρκετό βάθος.

Οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή θα ήταν χρήσιμη!!! Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-22, 19:14
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Καλησπέρα καλησπέρα, καλώς ήρθες στο club (-_-)

Αρχικά υπολογίζεις τα λίτρα σου που είναι 1.75x2.50x1.20 οπότε περίπου είναι 5 κυβικά (τώρα αν έχεις μέσα ή περιμετρικά διαφορετικά ύψη θα είναι λίγο λογότερο).

Η αντλία που θα πρέπει να επιλέξεις έχει να κάνει περισσότερο με τα υψομετρικά δηλαδή με το μέγιστο βάθος που είναι η αντλία μέχρι το σημείο απο το έδαφος που θα είναι η πρώτη εισαγωγή του νερού στο φίλτρο. Μετά θα πρέπει να μελετήσεις το διάγραμμα που έχει στα χαρακτηριστικά της η αντλία που σου δείχνει την απώλεια σχετικά με το ύψος και τη ροή της αντλίας. Δηλαδή αν επιλέξεις μια αντλία 10.000lt την ώρα (που φαινομενικά γυρνάει τη λίμνη 2 φορές την ώρα) και το φίλτρο σου είναι στο ένα μέτρο απο το έδαφος, πρέπει να δεις στο διάγραμμα στο 2.20m πόσο πέφτει η απόδοση της αντλίας.

Καλό θα είναι να «γυρνάει» η λίμνη ανα ώρα επομένως θα έχεις μια καλή κυκλοφορία και ένα υγιές περιβάλλον για τα koi σου συνδυαστικά με την αεραντλία. Εδώ χρειάζεται προσοχή: «επένδυσε» σε μια καλή αντλία με υψηλότερο κόστος αλλά χαμηλότερα watt και όχι μια οικονομική που θα είναι πολλά watt επομένως περισσότερο κόστος στο ρεύμα. Εναλλακτικά μπορείς να βρεις και ρυθμιζόμενη που θα προσαρμοστεί καλύτερα στις ανάγκες σου.

Επίσης καλό είναι να βάλεις να πατήσει η αντλία σε μια τουβλίνα οπότε σε μια κατάρρευση του συστήματος να μην χάσεις τα ψάρια σου αφού θα υπάρχουν κάποια λίτρα για να ζουν μέχρι το ύψος που θα είναι η αντλία.

Τα υλικά δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο όσο το υψόμετρο όπως σου είπα παραπάνω. Το βάθος κάνει καλό γιατί στα κρύα κατεβαίνουν τα ψάρια για ζέστη αν και άμα είναι μέσα στο έδαφος κρατάει μεγαλύτερη θερμοκρασία σε σχέση με μια λίμνη δεξαμενή που έχει περισσότερες απώλειες γιατί είναι πάνω απο το έδαφος.

Σχετικά με το συντριβάνι αν βάλεις στη βασική αντλία θα έχεις μεγάλες απώλειες αλλά εκεί πρέπει να δεις αν το μπράτσο - σωλήνας που σηκώνει το νερό θα είναι περιπου 1.20-1.30 ώστε να κάνει τα σχέδια του συντριβανιού.

Αν θες οπωσδήποτε επίλεξε μια οικονομική μικρή αντλία να τη βάλεις ξεχωριστά σε μεγαλύτερο επίπεδο πιο ψηλά επομένως να μη χάνεις ροή απο τη βασική σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη systemdennis : 27-03-22 στις 19:15 Αιτία: προσθήκη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-22, 22:19
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ.
Εάν θα μπορούσες όμως να μου προτείνεις μια αντλία σαν αυτήν που περιγράφεις θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο.

1,20 βάθος και λογικά το μέγιστο ύψος πάνω από το νερό τα 80 εκατοστά εάν όχι οριακά τα 30 εάν βάλω το βαρέλι μέσα στο χώμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 27-03-22 στις 23:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-22, 10:28
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Γενικά επειδή σχεδόν σε όλα τα petshops - ενυδρειακά καταστήματα δεν θα βρεις προϊόντα για λίμνες μια αξιόλογη προσπάθεια είναι στο παρακάτω link που έχει πολλά εξαιρετικά προϊόντα και δεν θα χρειαστείς να αγοράσεις απο το εξωτερικό, μπορούν να σε κατευθύνουν:

https://www.koihellas.com/?product_c...81%cf%89%ce%bd
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-22, 13:20
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά επειδή σχεδόν σε όλα τα petshops - ενυδρειακά καταστήματα δεν θα βρεις προϊόντα για λίμνες μια αξιόλογη προσπάθεια είναι στο παρακάτω link που έχει πολλά εξαιρετικά προϊόντα και δεν θα χρειαστείς να αγοράσεις απο το εξωτερικό, μπορούν να σε κατευθύνουν:

https://www.koihellas.com/?product_c...81%cf%89%ce%bd
Ερώτηση...μια αντλία ομβρίων υδάτων 200watt με δυνατότητα να κυκλοφορήσει το νερό 6000 στα 2 μέτρα δεν είναι καλή λύση ;;; Και ας είναι και 75watt. Γιατί το λέω...μια αντλία των 3000 λίτρων ανά ώρα κοστίζει περίπου 80 ευρώ μην πω και παραπάνω και είναι 45watt.
-------------------------
https://www.mdtools.gr/index.php?act...nRhZ3MiOiIifV0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη satsok92 : 28-03-22 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-22, 19:17
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Αυτο με την αντλία ομβρίων το ξεχνάς... δεν είναι κατασκευασμένες για 24x7x365, θα βαρέσει έκρηξη! Επίσης λες οτι ειναι 200W αλλά μετά λες... 75W, μήπως έγραψες κάτι λάθος;

Γενικά μπορείς να υπολογίζεις απο εδω: μετατροπή W σε KWh

Η αντλία που μου έστειλες για το συντριβάνι, θεωρώ είναι καλή αλλά μόνο για αυτό όχι και για τη φίλτρανση, μπορείς να αγοράσεις αυτή αφού πρώτα ρωτήσεις πόσο είναι ο σωλήνας που βγαίνει στην επιφάνεια, να αγοράσεις και ένα χρονοδιακόπτη και να το βαζεις να λειτουργει πχ το πρωί ώστε να κάνεις και μια μικρή οικονομία...

3000lt είναι μικρή πρέπει να δεις στα λίτρα σου, 5000lt είναι καλή λύση ως κυκλοφορία, οχι να είναι 5000lt και στα 2 μετρα να γυριζει το μισό, άρα πρέπει να επιλέξεις χοντρικά μια 7000-8000lt για να εχεις καλή απόδοση (κοιτάς το διάγραμμα)

/// Εγώ πχ έχω 13000lt με 130W για να γυρνάει τη λίμνη που είναι 6000lt & 600lt φίλτρανση και σηκώνει το νερό περίπου στα 3m
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-22, 20:15
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο με την αντλία ομβρίων το ξεχνάς... δεν είναι κατασκευασμένες για 24x7x365, θα βαρέσει έκρηξη! Επίσης λες οτι ειναι 200W αλλά μετά λες... 75W, μήπως έγραψες κάτι λάθος;

Γενικά μπορείς να υπολογίζεις απο εδω: μετατροπή W σε KWh

Η αντλία που μου έστειλες για το συντριβάνι, θεωρώ είναι καλή αλλά μόνο για αυτό όχι και για τη φίλτρανση, μπορείς να αγοράσεις αυτή αφού πρώτα ρωτήσεις πόσο είναι ο σωλήνας που βγαίνει στην επιφάνεια, να αγοράσεις και ένα χρονοδιακόπτη και να το βαζεις να λειτουργει πχ το πρωί ώστε να κάνεις και μια μικρή οικονομία...

3000lt είναι μικρή πρέπει να δεις στα λίτρα σου, 5000lt είναι καλή λύση ως κυκλοφορία, οχι να είναι 5000lt και στα 2 μετρα να γυριζει το μισό, άρα πρέπει να επιλέξεις χοντρικά μια 7000-8000lt για να εχεις καλή απόδοση (κοιτάς το διάγραμμα)

/// Εγώ πχ έχω 13000lt με 130W για να γυρνάει τη λίμνη που είναι 6000lt & 600lt φίλτρανση και σηκώνει το νερό περίπου στα 3m
Ευχαριστώ πολύ και πάλι. 4000 λίτρα θα μου βγει η λίμνη και άλλα 100 το δοχείο φιλτρανσης. Το δοχείο θα το βάλω μέσα στο χώμα και αντι για συντριβάνι και καταρράκτη θα κάνω απλά ένα ρυάκι με μικρά σκαλάκια έτσι ώστε να κερδίσω και υλικά και άλλα. Ελπίζω τα φυτά να κάνουν καλή δουλειά θα υπάρχει και ποσότητα καλή. Θα βάλω την αντλία σε ύψος 20 εκατοστά από τον βυθό και έτσι θα φτάσω μέγιστο μανομετρικο τα 1,5-1,7 μέτρα. Η αντλία που επέλεξα είναι η sunsun 6000. Ακόμα και 3000 χιλιάδες σε 3 ώρες θα έχει γυρίσει την λίμνη μια φορά. Το δοχείο του φίλτρου θα έχει και εκείνο ένα φυτό φίλτρο.
Με αυτές τις συνθήκες και με την σταδιακή αύξηση των ψαριών ελπίζω να υπάρχει ισορροπία. Τι λέτε ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-22, 23:00
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά και αυτές καταναλώνουν πολυ λιγότερο ρεύμα
https://www.teichtip.de/SunSun-CTP-6...0l-h-40W/50213

https://www.teichtip.de/SunSun-CTP-8...0l-h-70W/50216
-------------------------
Η SunSun CTP-6000 SuperEco αντλία λιμνών 6000l/h 40W


Η SUNSUN αντλία CHJ-6000 6.000l/h 100w

Ειναι 2,5 φορες επάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tkalamat : 28-03-22 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-22, 06:54
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkalamat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά και αυτές καταναλώνουν πολυ λιγότερο ρεύμα
https://www.teichtip.de/SunSun-CTP-6...0l-h-40W/50213

https://www.teichtip.de/SunSun-CTP-8...0l-h-70W/50216
-------------------------
Η SunSun CTP-6000 SuperEco αντλία λιμνών 6000l/h 40W


Η SUNSUN αντλία CHJ-6000 6.000l/h 100w

Ειναι 2,5 φορες επάνω.
Τέλεια. Ευχαριστώ πολύ. Ξεκινάμε και όταν είναι έτοιμο θα βγάλω να στείλω και καμιά φωτό εδώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στο βάθος κήπος .. Thodoris_ Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) 64 11-07-13 23:50
Ενυδρείο ...κήπου japetus Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 14-04-13 14:24
Υλικό για λίμνη κήπου mixalis p Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 13 01-03-11 23:29
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Ο κήπος της Εδέμ fidel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 20-05-05 08:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05516 seconds with 15 queries