Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-10-13, 10:07   #1
Νεα αρχη...!
 
Το avatar του χρήστη christos har
christos har
Junior Member
Εγγραφή: 11-10-2013
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
christos har Ο χρήστης christos har δεν είναι συνδεδεμένος 12-10-13, 10:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα,θα ήθελα να ξεκινήσω ένα νέο θέμα ίσως υπάρχει κάτι παρομιο αλλά θα ήταν καλύτερο να γίνει μια καινούργια αρχή. καταρχήν να ενημερώσω ότι υπάρχει ένα ενυδρείο 100ltr καθαρά. το θέμα είναι πως χρειάζομαι βοήθεια για να ξεκινήσω οπότε και κάτι εύκολο. σκέπτομαι λίγα εύκολα φυτά, κάποια ψάρια και γαρίδες, θέλω βοήθεια στην επιλογή και στο στήσιμο. το ενυδρείο βρίσκεται σε ταβέρνα όποτε θέλω να γίνει κάτι όμορφο . το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα πολύ και σε αρκετές περιπτώσεις που λείπω θα ασχολούνται άτομα χωρίς πολλές γνώσεις. παιδιά βοηθήστε την κατάσταση. ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εμφανίσεις: 1629
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-13, 10:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Πες μας διαστάσεις του ενυδρείου και τον εξοπλισμό που έχεις.
Είναι πρόβλημα πάντως ότι δεν θα ασχολείσαι ο ίδιος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-13, 10:41
Το avatar του χρήστη christos har
christos har Ο χρήστης christos har δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2013
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

80x35x40 ο εξοπλισμός θα αγοραστεί καινούργιος, όλα από την αρχή. Δυστυχώς λόγω δουλειάς (ναυτικός) θα λείπω αρκετά αλλά μπορώ να "εκπαιδεύσω" κάποιον για να το προσέχει-συντηρεί...προς το παρών έως το καλοκαίρι θα είμαι εδώ οπότε θα το έχω στην επιβλέψει μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-13, 10:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι λιγο δυσκολο ετσι για να πω την αληθεια. Ξερεις, δεν μπορεις να "βαλεις" καποιον να αγαπησει και να φροντισει ζωντανα. Δεν ειναι μονο οι εβδομαδιαιες ρουτινες (που αν καποιος τις κανει απο υποχρεωση, σιγουρα θα εμφανιστει προβλημα με τον καιρο), αλλα και εκτακτες περιπτωσεις που πρεπει να ειναι καποιος που ενδιαφερεται. Το κακο (ή καλο) με το ενυδρειο, ειναι οτι πρεπει να εισαι ολη την ωρα απο πανω του για να φροντισεις σωστα τους κατοικους του.

Αν απο την αλλη κολλησει σε καποιον το μικροβιο...ολα καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-13, 11:27
Το avatar του χρήστη christos har
christos har Ο χρήστης christos har δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2013
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Υπάρχει ο άνθρωπος και φίλος που έχει το μικρόβιο και ο οποίος προτίθεται να βοηθήσει...εγώ θέλω κάποιες ιδέες και λύσεις για ένα όμορφο και εύκολο περιβάλλον για τα επερχόμενα ψαράκια χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις!
-------------------------
Τι συνδυασμό μπορώ να κάνω που να είναι αρμονικός σε αυτό το ενυδρείο? φυτά-ψάρια-γαρίδες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christos har : 12-10-13 στις 11:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-13, 11:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε τοτε αλλαζει

Αρχιζεις διαβασμα (και ο φιλος σου) με τα υπομνηματα στον τομεα των αρχαριων για αρχη, οπου θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα που οπως ολοι μας στην αρχη, αγνοουσαμε. Να καταλαβεις πως στρωνει ενα ενδρειο, ποιοι ειναι οι μηχανισμοι λειτουργιας του και τελος, ποια ειναι τα καταλληλα ψαρια για τα λιτρα σου. Πανω απ' ολα, οχι βιαστικες κινησεις. Αυτο ειναι που προκαλει προβληματα στα ψαρια μας.

Μολις σου δημιουργηθουν αποριες, θα σου τις λυσουμε με χαρα.

Καλο διαβασμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-13, 17:47
Το avatar του χρήστη christos har
christos har Ο χρήστης christos har δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2013
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ψαροσυνθεση για το ενυδρείο μου. ποιους συνδυασμούς να κάνω με λίγες απαιτήσεις. θα ήταν πρέπον να μπουν και κάποιες γαρίδες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-13, 17:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos har Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ψαροσυνθεση για το ενυδρείο μου. ποιους συνδυασμούς να κάνω με λίγες απαιτήσεις. θα ήταν πρέπον να μπουν και κάποιες γαρίδες?
Ρίξε πρώτα μια ματιά σ αυτά που σου ανέφερε ο nazgul και μετά προχωράς στα ψάρια
Πρέπει να καταλάβεις τι σημαινει στρώσιμο ενυδρείου, για ποιο λόγο κανουμε μετρήσεις κι άλλα πολλά
Μέσα στις ενότητες των αρχαρίων θα βρεις κι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Οι επιλογές σου ειναι πολλές περισσότερες, γιατί ξεκινάς με καλά λίτρα

Ενα χρησιμο site για να διαβάσεις πληροφορίες των ψαριών που σε ενδιαφέρουν είναι το http://www.seriouslyfish.com/

Πληροφορίες για γαρίδες μπορείς να βρεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104

Ολα γίνονται. Υπομονή κι όρεξη για διάβασμα χρειάζεται
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-13, 18:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καταρχήν πρέπει να προμηθευτείς τον κατάλληλο εξοπλισμό (ένα εξωτερικό φίλτρο πχ όπως αυτό http://www.eheim.com/en_GB/products/.../ecco-pro-300# έναν θερμαντήρα όπως http://www.eheim.com/en_GB/products/...mocontrol-125W
θερμόμετρο, φωτισμό/λάμπες αν δεν έχεις, υγρά τεστ για να κάνεις μετρήσεις και υλικά για την διακόσμηση (ανάλογα με τα ψάρια που θα διαλέξεις).

Μετά θα κάνεις το λεγόμενο "στρώσιμο" (να αναπτύξεις βιολογία στο φίλτρο σου) ή θα βρεις μπόλι (με μια αγγελία) από συνχομπίστα.
Και μετά βάζεις φυτά και ψάρια.
Γαρίδες αν θέλεις πρέπει να περάσει λίγος καιρός για να τις βάλεις.
Ψάρια θα πρότεινα κάποιο είδος που δεν χρειάζεται επεξεργασία του νερού όπως τα γκάπυ, έντλερς ή κάποιο κοχυλόψαρο (διάλεξε κάποιο από τις προτάσεις που υπάρχουν στα λινκ που σου έδωσαν πιο πάνω και το συζητάμε).

Δεν θέλει βιασύνες. Διάβασε και ρώτα όπου έχεις απορίες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04584 seconds with 12 queries