Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-09-13, 23:30   #1
Βοηθεια
Giwrgos P
Junior Member
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος 21-09-13, 23:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα φιλοι των ενυδρειων και συγνωμη για την ενοχληση αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω ενυδρειο εδω και 6 χρονια και ντρεπομαι που το λεω αλλα δεν ηξερα πολλα,ειχα στο ενυδρειο χρυσοψαρα και το τελευταιο μου δυστυχως απεβιωσε προχθες.Τωρα μετα απο 6 χρονια χρυσοψαρων και πληρης αγνοιας μου σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ασχοληθω λιγο πιο ζεστα.Καταρχην δεν θυμαμαι με σιγουρια τα λιτρα του ενυδρειου μου αλλα ειναι νομιζω 150 λιτρα.Επισης το ενυδρειο μου το ειχα με πλαστικα φυτα τα οποια και πεταξα,εχω κρατησει μονο ενα καραβι ως διακοσμητικο και κατι πετρες.Δυστυχως παρατηρησα σε καποια θεματα με ψαρια που λετε συγκεκριμενα Ph και Gh.Το Ph ξερω τι ειναι αλλα δεν ξερω πως να το μετρησω,το Gh ουτε ξερω αλλα ουτε επισης ξερω να το μετραω.Θα ηθελα αν μπορειτε οσοι εχετε εμπειρια με ενυδρεια (που ειστε αρκετοι απο οτι ειδα) να μου προτεινετε καποιο ειδος ψαριων που θα μπορουσε να ζησει ανετα στο μικρο μου ενυδρειο και καποια θεματακια που θα πρεπει να προσεξω.Ευχαριστω εκ των προτερων
Εμφανίσεις: 5372
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-13, 23:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Για αρχη, οι διαστασεις του ενυδρειου σου ποιες ειναι για να βρουμε τα λιτρα? (μηκος-υψος-πλατος)

Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα tests και κατα προτιμηση υγρα, τα οποια ειναι τα πιο αξιοπιστα. Για την καθε μετρηση, υπαρχει ξεχωριστο τεστ. Αξιοπιστη εταιρια ειναι η api.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-13, 07:32
giokarakannas Ο χρήστης giokarakannas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: Λευκωσια, Kυπρος
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Διαβασε αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-13, 09:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω.

και διαβασε και αυτο για να δεις τι χρυσοψαρα ειχες και τι εκανες λαθος.

μετρα τις διαστασεις του ενυδρειου σου με μετρο,μεζουρα,η εστω με ενα χαρακα για να δουμε ποσα λιτρα ειναι ακριβως.

για τα τεστ σου ειπε ο nazgul παραπανω.προτιμησε υγρα.

μεχρι να αποφασισεις και να σου πουμε γνωμες για το τι ψαρια θα βαλεις και τι θα κανεις τελικα,συνεχισε να ριχνεις τροφη στο ενυδρειο κανονικα(ακομα και χωρις ψαρια)

αν εχεις αποχη,μπορεις να βαζεις την τροφη μεσα της και να την αφηνεις στο νερο.

αυτο για να διατηρηθει η βιολογια του φιλτρου σου και να μην ξαναχρειαστει στρωσιμο.

βεβαια αν προκυψει οτι υπηρχε ασθενεια και πεθανανε τα χρυσοψαρα, θα πρεπει να γινει αποστειρωση.οποτε παλι θα θες στρωσιμο πριν βαλεις αλλα ψαρια,αλλα μεχρι να προκυψει,θα κρατησεις τη βιολογια ζωντανη ετσι.


ακομα καλυτερα θα ειναι αν συμπηρωσεις εδω αυτη τη φορμα για να μαθουμε περισσοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου.αν βαλεις και καμια φωτογραφια ακομα καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-13, 11:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες
Μην ξεκινάς αμέσως με τα δύσκολα - pH, σκληρότητες κλπ

Ξεκίνα με τα θέματα των αρχαρίων (ήδη αναφέρθηκαν τα πάντα πιο πάνω ) και σιγά σιγά θα αρχισεις να καταλαβαίνεις τι συμβαίνει μέσα σ αυτόν τον γυάλινο κόσμο...

Το βασικό είναι πως ακόμη κι ο πιο έμπειρος χομπίστας, συνεχίζει να μαθαίνει!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-13, 11:33
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι οι εξης
Μηκος:59.5 εκατοστα
Υψος:38.5 εκατοστα
Πλατος:29.5 εκατοστα.

"Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα tests και κατα προτιμηση υγρα, τα οποια ειναι τα πιο αξιοπιστα. Για την καθε μετρηση, υπαρχει ξεχωριστο τεστ. Αξιοπιστη εταιρια ειναι η api."

Τι υγρα και τι τεστ.Επισης δεν ξερω απολυτως τιποτα οποτε αν εμπαινες σε περισσοτερες λεπτομερειες θα σου ημουν ευγνωμων.

giokarakannas,kgf12345 ευχαριστω για τις παραπομπες σας θα κατσω να τις διαβασω.Επισης οταν λες στρωσιμο τι εννοεις?Εγω θυμαμαι την πρωτη μερα που ειχα παρει το ενυδρειο και μαζι τα ψαρια τα εβαλα ολα εκεινη την στιγμη και δεν εκανα τιποτα.Το προβλημα ειναι οτι ο ιδιοκτητης που πηρα ενυδρειο και ψαρια δεν μου εδωσε καμια συμβουλη ουτε τιποτα οποτε οπως ξερετε εχω μαυρα μεσσανυχτα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-13, 11:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι οι εξης
Μηκος:59.5 εκατοστα
Υψος:38.5 εκατοστα
Πλατος:29.5 εκατοστα.
67 λίτρα. Δυστυχως ειναι απαγορευτικά τα λίτρα για χρυσόψαρα

"Οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα tests και κατα προτιμηση υγρα, τα οποια ειναι τα πιο αξιοπιστα. Για την καθε μετρηση, υπαρχει ξεχωριστο τεστ. Αξιοπιστη εταιρια ειναι η api."

Τι υγρα και τι τεστ.Επισης δεν ξερω απολυτως τιποτα οποτε αν εμπαινες σε περισσοτερες λεπτομερειες θα σου ημουν ευγνωμων. Είναι κάτι μικρα μπουκαλάκια (όπως έλεγα και στον γιο μου ) και το καθένα μετράει κάτι συγκεκριμένο στο νερό σου. Ακολουθείς τις οδηγίες που αναγράφει...κα παρακολουθείς μ αυτό τον τρόπο τα βασικά στο νερό που είναι τα : pH, νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία, σκληρότητα νερού

giokarakannas,kgf12345 ευχαριστω για τις παραπομπες σας θα κατσω να τις διαβασω.Επισης οταν λες στρωσιμο τι εννοεις?Εγω θυμαμαι την πρωτη μερα που ειχα παρει το ενυδρειο και μαζι τα ψαρια τα εβαλα ολα εκεινη την στιγμη και δεν εκανα τιποτα.Το προβλημα ειναι οτι ο ιδιοκτητης που πηρα ενυδρειο και ψαρια δεν μου εδωσε καμια συμβουλη ουτε τιποτα οποτε οπως ξερετε εχω μαυρα μεσσανυχτα. Να σου πω την αληθεια προτιμώ αυτούς που δεν λενε τίποτε, παρά αυτούς που λένε ότι να ναι
Χρειάζεται να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για διάβασμα - Και μετά όλα θα σου φαίνονται πιο εύκολα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-13, 13:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε τα λινκς με τα υπομνηματα για να καταλαβεις τα βασικα.οι περισσοτερες απαντησεις που θες βρισκονται ηδη εκει.οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-13, 15:26
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα σας και παλι φιλοι μου ειδα ενα αρθρο αρχικα αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 και επειτα διαβασα και τις προτασεις που αναφερει πως συγκεντρωσε και πηγε το ματι μου σε αυτο το αρθρο συγκεκριμενα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...75&postcount=2 και καρφωθηκα στις εξης προτασεις!!
1) 2 αρσενικα και 4 θηλυκα γκαπυ (μαζι με γαριδες ρεντ τσερυ.Θα εχεις πολλες γεννες και απο τα 2 ειδη.) και Οι παραπανω προτασεις ειναι ευκολες διοτι δεν απαιτουν τροποποιηση του νερου βρυσης.
.Στο μικρο μου τελικα ενυδρειο αν βαλω γκαπυ θα κανω λαθος η οχι?Αν βαλω τοτε μηπως μπορει να μου δωσει κανεις καμια συμβουλη περι γεννας και κατι που θα επρεπε να προσεξω?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-13, 15:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μια χαρά ψαράκια είναι τα γκάπις μόνο που γεννάνε σαν παλαβά και το 60λιτρο σου μετά απο λίγο καιρό θα μοιάζει μικρό

Πριν τις προτάσεις για ζωντανά...υπάρχουν άλλα πιο χρήσιμα υπομνήματα, εκτός κι αν άρχισες απ το τέλος...

Αρχάριοι γλυκού νερού
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-13, 15:47
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Καλώς όρισες
Δεν θα πω τίποτα παραπάνω α[οπ όσα σου είπαν!
Διάβασμα και υπομονή χρειάζονται ! και ακόμα περισσότερο τώρα !!!! είχες την πρώτη σου επαφή με τα χρυσόψαρα <επιτυχημένη την θεωρούσες!> και ας μην έκανες τίποτα ακόμα και από τα πιο βασικά! Οπότε θα έλεγα μαζί με το διάβασμα θα πρότεινα να μας βοηθήσεις για να σε βοηθήσουμε!
Έχεις ένα 60 λίτρα ενυδρείο από ότι είπες!
Φίλτρο έχεις?
Χαλίκι ουδέτερο?
Θέρμανση? (λογικά όχι)
Υπομονή?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-13, 16:02
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Οταν ειχα παρει το ενυδρειο ηταν μαζι με θερμοστατη,φιλτρο,χαλικια και διακοσμητικα.Τον θερμοστατη τον εχω απο τοτε βεβαια εχω μια υπονοια οτι τα εφτυσε γιατι απο οτι θυμαμαι οταν λογικα η θερμοκρασια του νερου επεφτε αναβε ενα λαμπακι για λιγο και μετα εσβηνε.Τωρα δεν αναβει τιποτα,επισης το φιλτρο που ειχα μου καηκε περυσι ξαφνηκα τα τιναξε οποτε εχω παρει καινουριο.Υπομονη εχω αρκει να καθοδηγουμαι σωστα και παραλληλα με τα αρθρα που θα δω απο εδω πιστευω να εχω θετικα αποτελεσματα και καλες εμπειριες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-13, 16:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προτεινω πρωτα να διαβασεις τα αρθρα για τους αρχαριους (οτι δεν καταλαβεις, ρωτας)
Μετα να καθαρισεις το ενυδρειο και ολα τον εξοπλισμο και τα διακοσμητικα εξαρτηματα με νερο και ξυδι, να γινουν σαν καινουρια.
Μετα να το "στρωσεις" (διαβαζεις για κυκλο του αζωτου και στρωσιμο ενυδρειου).
Και μετα για να μην εχεις προβλημα υπερπλυθυσμου με τις γεννες (τουλαχιστον τωρα στην αρχη να μην τα εχεις ολα στο κεφαλι σου), να αποφυγεις τα ζωοτοκα και να βαλεις ενα κοπαδακι CPD ή zebra danio (4 στο τελος του στρωσιματος και αλλα 4 μετα απο 10 μερες) που ειναι ευκολα και ομορφα ψαρακια, και σου δινουν τη δυνατοτητα λογω ευκολης συμβατοτητας, να βρεις και καποιο αλλο ειδος να βαλεις στην πορεια, με ανεση χρονου.
(Απερριψε βαμμενα, πειραγμενα, μεταλλαγμενα κλπ, ψαρια. Κατι κοκκινα κλπ)

Τα guppy παρολο που θεωρουνται "ευκολα" ψαρια, ειναι συνηθως ευαισθητα σε αστρωτο ενυδρειο και αρρωσταινουν και πεθαινουν .... ευκολα.
"Ευκολα" ειναι, γιατι δεν θελει το νερο τους επεξεργασια, οπως πχ των ψαριων Αμαζονιου μαλακωμα κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-09-13, 12:19
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα σας διαβασα το στρωσιμο ενυδρειου χωρις ψαρια με αμμωνια.Δυσκολευτηκα σε αυτο το σημειο
Πως στρώνουμε το ενυδρείο μας με αμμωνία;

Για να ξεκινήσουμε θα πρέπει να έχουμε εφοδιαστεί με τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά άλατα για να κάνουμε μετρήσεις κατά το στρώσιμο.
Η αμμωνία που χρησιμοποιείται είναι από φαρμακείο και υπάρχουν σε διάφορα διαλύματα (6%, 10%, 30% κλπ).

Για να βρούμε πόση αμμωνία θα χρειαστεί ώστε να πετύχουμε τα 3 mg/l που απαιτείται αρχικά, θα πρέπει να δοκιμάσουμε πρώτα σε ένα μικρότερο δοχείο (όπως ένα μπουκάλι 5 λίτρων). Αφού καταγράψουμε πόση αμμωνία χρειάστηκε στα 5 λίτρα, είναι εύκολο να βρούμε πόση θα χρειαστεί για τον όγκο του ενυδρείου μας (με απλό πολλαπλασιασμό). Είναι πολύ σημαντικό να μην το παρακάνουμε με την αμμωνία. Φροντίστε να μην ξεπεράσετε τις προτεινόμενες συγκεντρώσεις.
αλλα και με τους 3 τροπους που αναφερει.Θα ηθελα να μου πειτε ποσο θα μου κοστισει συνολικα το θεμα αγορας αμμωνιας,των τεστ που θελει να αγορασω και επισης πως να τα κανω.Προσπαθηστε να τα εξηγησετε οσο πιο απλοικα γινεται.Επισης τα εξαρτηματα του ενυδρειου μου (χαλικια φιλτρο κλπ) με τι να τα καθαρισω ωστε να μπορω να τα βαλω στο ενυδρειο χωρις να δημιουργηθουν τιποτα προβληματα γιατι ειναι και σχετικα παλια αφου τα διαθετο καιρο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-09-13, 16:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.ebay.co.uk/itm/FRESHWATER...item35af99b9e2

Και η αμμωνία κανένα ευρώ.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62669

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=13
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-13, 19:45
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλοι μου πηγα στο petshop και μου πηρα ενα θερμοστατη 150 w και επισης πηρα ενα κουτι με 25 στικακια που μετρανε pH,KH,GH,NO2−,NO3− και Cl2.Εκανα καλη επιλογη η εκανα καμια πατατα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-10-13, 19:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο θερμαντηρας καλος ειναι, τα τεστ δεν ειναι και τα καλυτερα. Απλα τα στικς δεν εχουν καμια αξιπιστια. Αν δεν τα ανοιξες, πηγαινε τα πισω καιπαρε κατι αλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-10-13, 19:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Γιωργο τα στικακια δεν τα εμπιστευονται οι περισσότεροι

Οργανωσε αυτά που θες να αγοράσεις (κάνε δλδ μια λίστα), ρωτησε εδω...και μετά πηγαίνεις στο πετ σοπ και παιρνεις μόνο αυτα που πρέπει

Πχ δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις ή πόσο κρύο σπίτι έχεις αλλα κι ένας 75αρης θερμαντήρας θα έκανε δουλεια για τα λίτρα σου...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-13, 20:19
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Επισης μου ειπε αυτος οτι θα πρεπει να ριξω και καποια φαρμακα ενα ηταν για την βιολογια του φιλτρου και αλλα δυο που δεν θυμαμαι.Αυτος νομιζε πως τα εχω και τον ρωτησα να μου δειξει ποια ειναι και μου εδειξε 3 μπουκαλακια.Εκεινα να τα παρω η οχι?Μου ειπε οτι θα με βοηθησει το ενα για να μην ειναι θολο το νερο και το αλλο για κατι βακτηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-10-13, 20:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να μην παρεις τιποτα απο αυτα σε καμια περιπτωση. Αν διαβασεις λιγο παραπανω σε αυτα που σου γραψαμε (οπως και για τα στικς) και σε συνδυασμο με τα υπομνηματα των αρχαριων, θα καταλαβεις οτι απλα θα πεταξεις τα χρηματα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-10-13, 22:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δωσε προσοχη σε αυτα που σου λενε οι απο πανω.
εκτος απο υγρα τεστ και αντιχλωριο, δεν χρειαζεται να αγορασεις κανενα αλλο μπουκαλακι. εχε το νου σου.

στρωνεις το ενυδρειο σου και μετα αγοραζεις ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-10-13, 17:16
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλοι μου ειμαι σε ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω πως το ενυδρειο μου το εστησα και εβαλα και τα 7 πρωτα μου γκαπυ (2 αρσενικα και 5 θυληκα) !!Τωρα θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καμια καλη σελιδα που μπορω να αγορασω μεσω παραγγελιας καποια διακοσμητικα για να εχουν πολλες κρυψωνες τα μικρα.Δυστυχως απο την γεννα απο οτι εψαξα διεξοδικα σωθηκε μονο ενα ψαρακι και αυτο παλι το κυνηγανε.Παλι καλα ειναι εξυπνο και ξεφευγει (κινειται πολυ αστραπιαια παλι καλα ) και κρυβεται στις πετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-10-13, 17:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλοι μου ειμαι σε ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω πως το ενυδρειο μου το εστησα και εβαλα και τα 7 πρωτα μου γκαπυ (2 αρσενικα και 5 θυληκα) !!Τωρα θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καμια καλη σελιδα που μπορω να αγορασω μεσω παραγγελιας καποια διακοσμητικα για να εχουν πολλες κρυψωνες τα μικρα.Δυστυχως απο την γεννα απο οτι εψαξα διεξοδικα σωθηκε μονο ενα ψαρακι και αυτο παλι το κυνηγανε.Παλι καλα ειναι εξυπνο και ξεφευγει (κινειται πολυ αστραπιαια παλι καλα ) και κρυβεται στις πετρες.
Καλησπέρα φίλε μου,
θα σου πρότεινα να μη πάρεις τίποτα διακοσμητικό και να προτιμήσεις πραγματικά εύκολα φυτά, γιατί
1ον τα διακοσμητικά δεν προσφέρουν τίποτα ούτε κρυψώνες για τα μικρά γιατί αυτά προσπαθούν να βρουν κρυψώνες κοντά στην επιφάνεια
2ον τα υλικά που φτιάχνονται μόνο κακό μπορούν να κάνουν
3ον γίνεται εξωπραγματικό το περιβάλλον για τα ψάρια και καμία σχέση με το φυσικό τους περιβάλλον
4ον Τα φυτά μόνο καλό κάνουν
5ον και άλλα πολλά που θα γράφω καμιά ώρα

Μπορείς να ξεκινήσεις εύκολα με κερατόφυλλο που είναι ένα πολύ εύκολο φυτό, δεν θέλει φύτεμα γιατί επιπλέει στη επιφάνεια εκεί που κρύβονται τα μικρά guppy και είναι και νιτρικοφάγο, είναι από τα καλύτερα φυτά για τη μείωση των νιτρικών από εκεί και πέρα έχεις πολλές επιλογές για το τι άλλα φυτά θες να βάλλεις. Σαν διακοσμητικό το μόνο που μπορείς να βάλεις είναι καμιά πέτρα ή κάνα ξύλο ή ρίζα, θα σου είναι και χρήσιμο κάτι τέτοιο για να πιάσεις το κερατόφυλλο πάνω τους
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-13, 20:20
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε παρατηρησα οτι αυτο το ψαρακι δεν πηγαινει καθολου στην επιφανεια αλλα ειναι κατω στα χαλικια.Ισως φταιει που ειναι γκρι χρωμα τα χαλικια μου και κρυβεται πιο ευκολα γιατι εχει παρομοιο χρωμα.Και εγω με το ζορι δηλαδη το ξεχωριζω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε παρατηρησα οτι αυτο το ψαρακι δεν πηγαινει καθολου στην επιφανεια αλλα ειναι κατω στα χαλικια.Ισως φταιει που ειναι γκρι χρωμα τα χαλικια μου και κρυβεται πιο ευκολα γιατι εχει παρομοιο χρωμα.Και εγω με το ζορι δηλαδη το ξεχωριζω
Γενικότερα τα μικρά κρύβονται στα φυτά, αυτό τώρα ψάχνει κάπου να κρυφτεί, αν υπάρχουν φυτά στην επιφάνεια κρύβονται εκει ή όπου μπορούν
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-10-13, 12:10
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Κερατοφυλλο απο που μπορω να βρω και ποσο κοστιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-10-13, 18:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos P Εμφάνιση μηνυμάτων
Κερατοφυλλο απο που μπορω να βρω και ποσο κοστιζει?
πουλάνε σε πολλά pet shop ή βάλε αγγελία αν έχει κάποιος κοντά σου, η αλήθεια είναι πως και εγώ ψάχνω για λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-10-13, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλτε καμια αγγελια παιδια οτι ψαχνετε κερατοφυλλο, γιατι πολλοι το πετανε με τους κουβαδες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 14-09-11 07:57
ΒΟΗΘΕΙΑ zapatas Γλυκό νερό - Γενικά 5 05-04-11 12:11
ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ CO2 kostastsod DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 03-04-11 14:18
βοηθεια nos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 19-05-10 13:40
μια βοηθεια Dionysia Χρυσόψαρα 35 08-03-09 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09050 seconds with 13 queries