Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-07, 00:05
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Ας σώσουμε μερικά ψαράκια.

Αγαπητοί μου φίλοι, θα υιοθετήσω ένα ενυδρείο περίπου 200 λίτρων που έχει να το δει άνθρωπος από τον Ιούλιο με μόνη εξαίρεση κάποιος που το ταΐζει μία φορά την εβδομάδα. ….. μάλλον μέχρι εδώ έχετε πάθει σοκ. … Έτσι είναι λοιπόν για να μη σας κουράζω το ενυδρείο έχει μέσα 5-6 τροπικά ψάρια διάφορα (από τα πολλά που κάποτε ηταν εκεί), που ζούνε μέχρι σήμερα 8 μήνες χωρίς φροντίδα ! όταν πήγα να τα δω είχαν 20-30 πόντους νερό (το συμπλήρωσα) και από την άλγη δεν μπορούσες να δεις τίποτα. Δεν υπήρχε καθόλου τζάμι … μόνο άλγη. Ένα μόνο θα σας πω, όταν μπήκα μέσα η θερμοκρασία ήταν στους 11 βαθμούς, τα δολάρια ξαπλωμένα κάτω αλλά ζωντανά και το νερό όπως βλέπετε στις φώτο σε πολύ χαμηλό επίπεδο αποτέλεσμα του ξεχασμένου ανοικτού καπακιού. Το heater ήταν μεν σε λειτουργία αλλά εκτός νερού !!!


Αυτό λοιπόν το ενυδρείο θα το μεταφέρω μαζί με τα ψάρια του και θέλω να το καθαρίσω και να το βάλω σε ένα από τα γραφεία μου.

Θα ήθελα να μου πείτε τρόπους ώστε να το αντιμετωπίσω για παράδειγμα :
Να καθαρίσω την άλγη ή όχι (ισως πρέπει να αφαιρεθεί με φυσικό τρόπο σιγά σιγά) ;
Τι δίαιτα να κάνω στα ψάρια ώστε να αλλάξουν συνήθεια ;
Πρέπει να κάνω κάποια προληπτική θεραπεία ;
Κτλ κτλ κτλ …. Ρωτάω γιατί είναι ειδική περίπτωση εγκατάλειψης! Και ίσως θέλει ιδιαίτερη προσοχή πέρα από τη συνηθισμένη γνώση μου.

































Το ενυδρείο δεν το έχω μεταφέρει ακόμα λόγω του βάρους του, έχω συμπληρώσει περίπου το μισό με νερό (αντιχλώριο κτλ) και έχω αποκαταστήσει το σύστημα της θέρμανσης. Μάλλον τη Δευτέρα θα κάνω προσπάθεια μεταφοράς του.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-07, 05:09
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Ανδρέα καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ... Έχω μείνει άφωνος με τη περίπτωση αυτή, αίσχος δηλαδή ποιός άφησε αυτό το ενυδρείο στο έλεος του θεού??? ΜΠΡΑΒΟ σου που αποφάσισες να του ξαναδώσεις ζωή

Απο ό,τι βλέπω είναι μεγάλο ενυδρείο και με υπομονή μπορείς σιγά σιγά να το κάνεις πολύ όμορφο... Λοιπόν πρώτα απ'όλα βάλτο στη θέση(στο γραφείο σου) όπου και θα μείνει, μετά καθάρισε σιγά σιγά την άλγη από τα σημεία που είναι εύκολο(τζάμια σωλήνες κλπ), τώρα για τις πέτρες(εγώ θα τις άλλαζα, προτιμώ φυσικές πέτρες στο ενυδρείο και το ίδιο συνιστώ να κάνεις κι εσύ) μπορείς να τις αφήσεις και σιγά σιγά θα φύγει η άλγη με την αλλαγή που θα του κάνεις, το καθαρό νερό, τις σωστές ώρες φωτισμού(να υποθέσω πως δεν είχε στάνταρ ώρες φωτισμού ημερεσίως ε?) ή αλλιώς να τις βγάλεις, να τις καθαρίσεις, να τις πλύνεις καλά και να τις ξανατοποθετήσεις στο ενυδρείο. Βλέπω πως και το χαλίκι είναι μέσα στην άλγη, εγώ προσωπικά θα έβγαζα τα ψάρια(μπορεί να τα φιλοξενήσει κάποιο πετ σοπ για λίγες μέρες), θα άδειαζα το ενυδρείο, όλα πλύσιμο απο την αρχή και ξανά μέσα ώστε να άλλαζε όλη η όψη του ενυδρείου, μετά "μπόλιασμα" με υλικό από κάποιο δουλεμένο φίλτρο και ξανά τα ψάρια μέσα. Αν δε θέλεις/μπορείς να κάνεις όλο αυτό καθάρισε όσο το δυνατόν περισσότερο το ενυδρείο και αντικατέστησε το πάνω μέρος του χαλικιού με καινούριο φυσικό χαλίκι, πιο ψιλό από αυτό που ήδη έχει. Βγάλε και αυτή την αντιαισθητική αφίσα και άστο σκέτο αν θα το βάλεις σε σημείο που να "χαζεύεται" από όλες τις πλευρές, αλλιώς αν η πίσω του πλευρά βρίσκει σε τοίχο βάλε μια μονόχρωμη αφίσα, κατά προτίμιση μαύρη! Φτιάξε σωστή θερμοκρασία, κάνε μετρήσεις αμμωνίας no2 no3 ph kh κλπ για να δούμε "τι τραβάνε" τα ψάρια και να τα ξαναφέρεις στα σωστά επίπεδα...
Τώρα για τη δίαιτα των ψαριών ξεκίνα σιγά σιγά να τα ταΐζεις 2-3 φορές απο λίγο τη μέρα νομίζω είναι καλά και σίγουρα θα το εκτιμήσουν, όσο για προληπτική θεραπεία αν τα ψάρια δείχνουν καλά προχώρα έτσι και βλέπουμε, αν όχι πες μας τυχόν σημάδια πάνω τους ή παράξενες συμπεριφορές κλπ.
ΥΓ: Επίσης κάτι άλλο από αισθητικής πλευράς θα ήταν να έβαφες το ξύλο του ενυδρείου σε κάτι σκουρόχρωμο πχ μαύρο βερνίκι, ή έστω κάτι ανάλογο με το χρώμα του γραφείου σου, θα έδειχνε φανταστικό, αν αποφασίσεις να το κάνεις με ένα ψιλό γυαλόχαρτο τρίψε καλά την επιφάνεια του ξύλου και πέρνα απο πάνω το χρώμα που θες, κάτι σε βερνίκι για να μη χαθεί και το "ανάγλυφο" του ξύλου, αφήνεις να στεγνώσει καλά ξανατρίβεις ελαφρά και ξαναπερνάς δεύτερη στρώση, 2-3 στρώσεις είναι καλά... ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ φίλε μου και περιμένουμε νέα και φωτογραφίες, ΜΠΡΑΒΟ σου και πάλι που αποφάσισες να φροντίσεις γι'αυτά τα "παρατημένα" ψαράκια!!!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GhostShip : 02-03-07 στις 05:20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 09:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ορθα συμπληρωσες (κατα τυχην?) το μισο μονο νερό.
Λογω των πολυ υψηλων νιτρικών, η αποτομη μειωση τους μπορει να προκαλεσει σοκ στα ψαρια.
Για να μεταφερθει το ενυδρειο πρεπει να αδειασει, οποτε τα πραγματα ειναι απλά.
Τα ψαρια σε μια μεγαλη λεκανη, με μια πετσετα απο πανω για να μην πηδηξουν και το ξαναστηνεις απο την αρχή.

Δεν αξιζει τον κοπο να κρατησεις τιποτε απο οτι εχει μεσα με τοση αλγη.

Πρεπει να αποφασισεις τι θα κανεις με τα δολαρια ομως. Ξεχνας τελειως την περιπτωση φυτών για αρχή, αν ειναι αυτο που θες.
Για συγκατοικους δεν ειναι η στιγμη να το συζητησουμε.
Μετα απο κανενα μηνα και εφοσον τελικα επιβιωσουν το συζηταμε.

ΥΓ αυτο το στρογγυλο καφε πραγμα στις δυο τελευταιες φωτο τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-07, 09:14
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Καλως ήρθες και απο δω Αντρέα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-07, 10:52
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

@GhostShip: Σε ευχαριστώ Δημήτρη για το σύνολο της απάντησης και τις ιδέες που μου δίνεις

@netblues: Σε ευχαριστώ επίσης για την απάντηση και τις συμβουλές.

@gwgw : Για σου Γωγώ μου καλώς σε βρήκα και εδώ.

Παράθεση:
Ορθα συμπληρωσες (κατα τυχην?) το μισο μονο νερό.
Όχι δεν το συμπλήρωσα κατά τύχη, αλλά κατά μελέτη, ακολουθεί το σκεπτικό μου παρακάτω.

Παράθεση:
Πρεπει να αποφασισεις τι θα κανεις με τα δολαρια όμως
Τι πρόβλημα έχω με τα δολάρια ;

Παράθεση:
ΥΓ αυτο το στρογγυλο καφε πραγμα στις δυο τελευταιες φωτο τι ειναι?
Αυτό το στρογγυλό πρέπει να είναι ένα κεραμικό, ένας αμφορέας.

@Όλοι

Η βασική αγωνία του post μου είναι το με ποια μέθοδο και σε πόσο χρόνο θα επαναφέρω αυτά τα ψάρια σε φυσιολογική ζωή. Εάν τους αλλάξω απότομα τις συνθήκες προς το ιδανικό μάλλον θα τα χάσω γιατί έχουν προσαρμοστεί 8 μήνες τώρα σε συνθήκες, ψυχρού και σκληρού νερού, χωρίς τροφή, τρέφονται 1 φορά την εβδομάδα (και εάν) και τις υπόλοιπες είτε φάγανε τα άλλα ψάρια, είτε την άλγη είτε μικροοργανισμούς που ανατηχθήκαν εκεί μέσα. Αυτά τα «άγρια» πλέον ψάρια προσαρμόστηκαν σε ένα περίεργο οικοσύστημα, νέο για αυτά. Έτσι λοιπόν θα πρέπει να βρεθεί μια μεθοδολογία (και εδώ είναι που θέλω πολλές ιδέες και συμβουλές) για το πώς θα αλλάξουν ξανά περιβάλλον, σε πόσο χρόνο κτλ.

Όσο αφορά τώρα το ενυδρείο, όταν τελειώσει η όλη προσαρμογή των ψαριών τότε θα το στήσω, ακλουθώντας και αρκετές από τις ιδέες που μου είπατε.

Αλήθεια γιατί πιστεύετε ότι το φίλτρο που έχει θέλει ξανά στρώσιμο ; Δεν αρκεί ένα καθάρισμα ; τα υλικά του υποθέτω ότι έχουν άριστες αποικίες. (Εξωτερικό φίλτρο Sera)
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-07, 10:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aafent Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πρόβλημα έχω με τα δολάρια ;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να αποφασισεις τι θα κανεις με τα δολαρια ομως. Ξεχνας τελειως την περιπτωση φυτών για αρχή, αν ειναι αυτο που θες.

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-07, 10:56
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Γεια σου και απο εμενα aafent,καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Kiki
Kiki Ο χρήστης Kiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

μπραβο σου! απορω πως αντεξαν τα ψαρια! τι να πω!

καλο κουραγιο! και καλη συνεχεια
__________________
hakuna matata
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-07, 12:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο θεμα ειναι τα υψηλα νιτρικά/σκληροτητα, το οποιο με διαδοχικες αλλαγες θα ερθει. (υποψιαζομαι οτι η θερμοκρασια εχει ηδη ανεβει)
Δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις, ειδικοτερα αν τα ψαρια συνεχιζουν να δεχονται τροφη.
Η επιστροφη σε νορμαλ συνθηκες μπορει να γινει σχετικα γρηγορα (δλδ σε καμμια βδομαδα..)
Το φιλτρο δεν χρειαζεται ξανα στρωσιμο. Απλα λιγο καθαρισμα να φυγει η πολυ βρωμα τουλαχιστον απο το μηχανικο μερος του, να καθαριστει το impeller. Κατα ταλλα λιγο ξεπλυμα με νερο χωρις χλωριο ειναι αρκετο.

Υποψιαζομαι οτι αφου προσαρμοστηκαν σε χαμηλες θερμοκρασιες, επεσε πολυ ο μεταβολισμος τους , και ετσι αντεξαν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-03-07, 12:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα Αντρέα! Με μέτρο οι αλλαγές όπως λεει και ο Σωτήρης (netblues)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-03-07, 13:56
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

καλό κουράγιο....
Ο αφρός μου θύμισε έντονα παλιό δικό μου πρόβλημα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15699). Τότε δεν ήξερα τι είναι και από που προέρχεται. Προφανώς λοιπόν είναι από υψηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας. Εμένα παρόλο που φρόντιζα το ενυδρείο (ή έτσι νόμιζα τότε) επέμενε ως πρόβλημα. Έφυγε (μάλλον κατά τύχη) μετά από πολλές αλλαγές νερού σχεδόν σε καθημερινή βάση.
Θα πρότεινα (έστω και από περιέργεια μόνο) να έκανες τα τεστ σε αυτή την κατάσταση για να δούμε τι παίζει. να μάθουμε εγκυκλοπαιδικά σε τι συνθήκες επιβίωσαν αυτά τα ψάρια. να μάθουμε σε τι συνθήκες εμφανίζεται ο αφρός και όλη αυτή η άλγη (πόση αμμωνία, πόσα νιτρικά, πόσος νιτρίτης κλπ).
Γενικά νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να κρατήσεις σημειώσεις με όλη τη διαδικασία και τα αποτελέσματά της και αν έχεις το κουράγιο και το χρόνο να τα γράψεις κάποια στιγμή εδώ. πιστεύω ότι θα είναι χρησιμότατες πληροφορίες για όλους μιας και (ευτυχώς) κάτι τέτοιο δεν εμφανίζεται κάθε μέρα. μπορούμε να μάθουμε πολλά από την περίπτωση χωρίς να χρειαστεί να πάθουμε...

Και πάλι καλό κουράγιο...
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-03-07, 15:58
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

@PascM,Stav
Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου τους παλιούς συναγωνιστές – συνχομπίστες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρότεινα (έστω και από περιέργεια μόνο) να έκανες τα τεστ σε αυτή την κατάσταση για να δούμε τι παίζει. να μάθουμε εγκυκλοπαιδικά σε τι συνθήκες επιβίωσαν αυτά τα ψάρια. να μάθουμε σε τι συνθήκες εμφανίζεται ο αφρός και όλη αυτή η άλγη (πόση αμμωνία, πόσα νιτρικά, πόσος νιτρίτης κλπ).
Γενικά νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να κρατήσεις σημειώσεις με όλη τη διαδικασία και τα αποτελέσματά της ...


Το έχω σκεφτεί και θα το κάνω. Τα δε αποτελέσματα θα τα δημοσιεύσω εδώ.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-07, 17:25
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό κουράγιο....
Ο αφρός μου θύμισε έντονα παλιό δικό μου πρόβλημα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15699). Τότε δεν ήξερα τι είναι και από που προέρχεται. Προφανώς λοιπόν είναι από υψηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας.
Εγώ αντιθέτως νομίζω πως ο αφρός προέρχεται απο τις υψηλές συγκεντρώσεις νιτρικών(co3) αλλάτων και την κακή ποιότητα του νερού... Αν οι συγκεντρώσεις της αμμωνίας ήταν υψηλές τα ψάρια δε θα την είχαν βγάλει με τίποτα τόσο πολύ καιρό. Εγώ πάντως απορώ πως κατάφεραν να επιβιώσουν αυτά τα ψάρια εκεί μέσα, η σκέψη του Σωτήρη είναι πολύ καλή και μάλλον...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Υποψιαζομαι οτι αφου προσαρμοστηκαν σε χαμηλες θερμοκρασιες, επεσε πολυ ο μεταβολισμος τους , και ετσι αντεξαν.
...αυτό έγινε!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-07, 22:35
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Όλες αυτές τις ημέρες διαβάζω διάφορα από όλο τον κόσμο, από τα συμφραζόμενα καταλήγω και εγώ στο συμπέρασμα ότι λόγω θερμοκρασίας και μόνο αντέξανε στο νιτρικό άλας και το νερό. Αυτό που δεν έχω εξηγήσει είναι που βρήκαν ενέργεια για να διατηρηθούν στη ζωή σε τόσο κρύο περιβάλλον … αφού τροφή δεν είχαν ; … άγνωσται αι βουλέ του Κυρίου.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-03-07, 09:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ψαρια δεν καινε ενεργεια για να κρατησουν τη θερμοκρασια τους σταθερη... Αντιθετα ο μεταβολισμος τους εξαρταται αμεσα απο την θερμοκρασια. Και ειπες οτι καποιος ταιζε μια φορα την εβδομαδα.
Ειναι αρκετο αυτό για να διατηρηθουν στη ζωη ενηλικα ψαρια.
Ιδανικο δεν ειναι και δεν το προτινω, αλλα στη φυση δεν ειναι σπανιο να βρισκουν τροφη ανα αραια διαστηματα.


Επισης φετος δεν ειχαμε εντονο χειμωνα και αυτό βοηθησε. Δεν ξερω που τα ειχαν, αλλα εντος σπιτιου 11 βαθμοι δεν ειναι καπως λιγοι? Μηπως μιλαμε για 18-19?

Οσο για τον αφρό, η αμμωνια δεν προκαλει αφρους, ουτε τα νιτρικά.
Μην ξεχνατε οτι εδω το νερο επεφτε συνεχως απο μεγαλο υψος.
Οσο για τα υψηλα νιτρικά, κατι οι αλγες, κατι το αραιο ταισμα, σιγουρα βοηθησε.
Μην ξεχναμε οτι και στη φυση την περιοδο της ξηρασιας, τα ποταμια αποτραβιουνται αφηνοντας λακους με νερο και παγιδευμενα ψαρια.
Εκει μεσα τα νιτρικα κανουν παρτυ, μεχρι που καποια στιγμή, ερχεται η καταιγιδα, πλημμυριζει το ποταμι και καποια επιβιωνουν.

Αυτη ακριβως η ικανοτητα προσαρμογης ειναι που μας επιτρεπει να εχουμε ψαρια σε ενυδρεια γενικοτερα... (εξαιρειται το θαλασσινο ενυδρειο γενικως).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-03-07, 02:09
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης φετος δεν ειχαμε εντονο χειμωνα και αυτό βοηθησε. Δεν ξερω που τα ειχαν, αλλα εντος σπιτιου 11 βαθμοι δεν ειναι καπως λιγοι? Μηπως μιλαμε για 18-19?
Μιλάμε για 11 μετρημένους είναι τοποθετημένα σε
με πλαστικό κλεισμένο υπαίθριο χώρο, κάποτε ήταν το έξω μέρος (σε ταράτσα κτιρίου) ενός μπάρ.



Οι πληροφορίες που δίνεις νομίζω ότι είναι εξωτερικά χρήσιμες στη κατανόηση της φυσιολογίας των ψαριών. Σε ευχαριστώ.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-03-07, 02:21
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Post Οι μετρήσεις

Όπως σας είχα πει απόψε (Δευτέρα βράδυ) πήγα από το μαγαζί για να δω και να ταΐσω το ενυδρείο … παράλληλα έκανα μετρήσεις τα αποτελέσματα ακολουθούν :

Θερμοκρασία : 15C (σήμερα, λόγω διακοπής ρεύματος)
PH : 8.3
NH4/NH3 : 0.3 – 0.8
No2 : 0.4
No3 : 60
Το ενοχλητικό ήταν ότι είχε πέσει η ασφάλεια του ρεύματος και δεν είχε θερμανθεί το νερό …. Κρίμα τώρα θα το ελέγξω πάλι τη Τετάρτη.
Θεωρώ ότι το φίλτρο δε λειτουργεί σωστά ; τι πρέπει να κάνω ; καθάρισμα και αναδιάταξη ; γιατί δεν λειτουργεί ;
@PascM το μάτιαξες το heater (σε άλλο forum)… είναι σπασμένος δεν έχει διαρροή αλλά ζεσταίνει ακόμα.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-03-07, 08:05
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aafent Εμφάνιση μηνυμάτων
@PascM το μάτιαξες το heater (σε άλλο forum)… είναι σπασμένος δεν έχει διαρροή αλλά ζεσταίνει ακόμα.
Εαν ειναι σπασμενος βγαλτον,ουτως 'η αλλως τα ψαρια εχουν συνηθισει σε
χαμηλη θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-03-07, 10:36
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Thumbs up μάλλον έτσι πρέπει να γίνει ....

Θα το κάνω τη Τετάρτη γιατί μόνο Δευτέρα και Τετάρτη έχω πρόσβαση…

Σταύρο, ποιος είναι ο κίνδυνος και λες να τον βγάλω ;
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-03-07, 10:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν τον μάτιαξα ο άνθρωπος αλλά όταν βγουν εκτός νερού οι θερμοστάτες δεδομένου οτι δεν είναι φτιαγμένοι από κάποιο άλλο υλικό αλλά από γυαλί η διαφορά θερμοκρασίας (εφόσον ήταν σε λειτουργία όπως μας είχες πει) δυστυχώς προκαλεί θραύση στο γυαλί. Ορισμένοι δουλεύουν για κάποιο διάστημα ενώ κάποιοι άλλοι καταστρέφονται σχεδόν αμέσως. Το κακό είναι με το ρεύμα το οποίο δεν επηρεάζει τα ψάρια αλλά εσένα μόλις βάλεις τα χέρια σου μέσα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-07, 10:58
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και δεν ειναι να παιζουμε με τα ρευματα, συνηθως οταν παρει νερο ο θερμοστατης τοτε κανει βραχυκυκλωμα πολυ γρηγορα...

Θα ελεγα οτι το ολο project δεν παει πολυ καλα..
Φιλτρο που δεν λειτουργει καλά, ασφάλειες που πεφτουν , θερμοστατες που δεν λειτουργουν.
Θα προτεινα να το μεταφερεις αμεσα. Οι κινδυνοι απο την μεταφορα ειναι λιγοτεροι.
Και η τυχη δεν κραταει για παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και όπως ειπώθηκε η αλλαγές νερού σιγά σιγά...10%,όχι παραπάνω μέχρι να φτιάξουν κάπως οι συνθήκες και μετά τις μεγαλώνεις...Πολύ βασικό...Η αμμωνία και τα λοιπά δημιουργήθηκαν λόγω του οτι έπεσε η ασφάλεια και δεν υπήρχε ρεύμα...Και η ασφάλεια έπεσε λόγω του σπασμένου θερμοστάτη Μην το ξαναβάλεις,βγάλτον γιατί θα ξαναπέσει η ασφάλεια και τα ψάρια δεν θα αντέξουν με τις αμμωνίες και τα λοιπά...Και εγώ προτείνω να το μεταφέρεις άμεσα.
Παρεπιπτώντως υπαρχουν και άλλα ψάρια μέσα...Είδα και ένα γατόψαρο και ένα άλλο μακρόστενο ψάρι που δεν φαίνεται καλά τι είναι...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
10 μικρά ψαράκια!... memy Κιχλίδες Κ. Αμερικής 6 09-10-06 21:14
Μερικά site που χρησιμοποιώ εγώ nickall13 Ιστοσελίδες στο Internet 0 09-09-05 23:07
Μερικά sites για reefs Ιορδάνης Παραλία - Beach Bar 0 26-03-05 03:11
Πάει το στρώσιμο η θα το σώσουμε? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 10 15-04-04 01:32
Τι ψαράκια να διαλέξω? rtolemeo Γλυκό νερό - Γενικά 14 31-03-03 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08515 seconds with 13 queries