Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-10-13, 11:01  
Βοήθεια!!!!!καθε ποτε αλλαγή ενος μερους του ενυδρειου?
Zacgio
Junior Member
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος 04-10-13, 11:01
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα παιδιά εχω ενα 86λιτρο ενυδρειο και θα ηθελα να ρωτησω στην αλλαγη ενος μερους του νερου βγαζω καπου στο 1/3 του νερου αν δεν κανω λαθος αλλα δεν ξερω ποσο αντιχλοριο πρεπει να ριξω.δεν ετοιμαζω νερό απλα βγαζω-βαζω και ριχνω αντιχλοριο.

μου ειπε ενας στο pet shop καθε 15 μερες να το κανω(ξερω οτι παιζουν πολυ παραγοντες)αλλα να μου πειτε αν ειναι στο περιπου καλα η συνθεση που εχω ειναι (2 αγγελοψαρα,1γλυφτη,ενα καρχαριακι,ενα κόι fish,ενα μαχαιροψαρο+ψευτικα φυτα)
Εμφανίσεις: 7310
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 04-10-13, 12:20
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

[QUOTE=Zacgio;790021]θα προσπαθησω ν κανο οσο πιο πολλα απο οσα μου ειπατε μπορώ.Τεστ νερου οχι αλλα παω συχνα εκει κ μου το μετραει κ μου εχει πει οτι εχει στρωσει.βασικα 2 πετσοπ που πηγα για τα ιδια ψαρια δεν μου ειπα οτι δν γινεται.τι μλκιες ειναι αυτες μονο κ μονο για να πουλησουν?[/QUOTE]
Τωρα σωστα τα ειπες,αυτοι θελουν να πουλησουν,αλλα τωρα εχεις διπλα σου ολο το φορουμ,και εσυ αν εχεις την διαθεση να μαθεις,οπως καναμε και εμεις,κατσε διαβασε , ρωτα και ολα θα φτιαχτουν οπως πρεπει να ειναι.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-10-13, 12:24
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Zacgio
Junior Member



το κόι ειναι πολυ προσωρινα φιλοξενουμενο ηταν να το δωσω αλλα μ ειπε οσο ειναι μιρκο κρατατο και μετα φερτο.τωρα πανω στα αλλα τι να κανω να βγαλω τα αγγελοψαρα που θελουν χαμηλο ph?η στην προκειμενη τι να κανω?

ΜΙΚΡΕ και ΜΕΓΑΛΕ φίλε!
Ξέρω πως είδες κάποια στιγμή ένα αποτρόπαιο έγκλημα να γίνεται με θύμα κάποιο ζωάκι!
Κάποιο σκυλί κλεισμένο σε ένα χώρο που δεν μπορούσε ούτε να γυρίσει! Σε κάποιο χώρο που οι ακαθαρσίες ήταν τόσο πολλές που σε κρατούσαν μακριά από το ζώο!
Κάποιον να σέρνει κυριολεκτικά κάποιο ζώο!
Δεν θα αναφέρω άλλα γιατί συγχύζομαι!
Κάποια στιγμή το ζώο πεθαίνει!(λυτρώνεται)
Ο ΚΑΚΟΣ ιδιοκτήτης ίσως αναρωτηθεί γιατί? Θα βρει μια απάντηση που τον βολεύει και αναπαυτεί!
Μπήκες εδώ λοιπόν να ρωτήσεις για το ζωάκι και ίσως να μάθεις(καλό αυτό)
Κάποιοι από εμάς αντιδρούν απότομα κάποιοι αρκετά ευγενικά!
Εγώ απλά θα σου πω σε πόσα από τα παραπάνω έχεις γίνει μάρτυρας άλλοτε σιωπηλά!!!!! ¶λλοτε δυνατά!
ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΠΛΑ! Διάλεξε ποιος ιδιοκτήτης είσαι ?
νομιζω το τοπικ σου δεν κολλαει μικρε και μεγαλε φιλε μου στο συγκεκριμενο τοπικ διοτι απο οσο μπορεις να διαβασεις μπηκα ψαχνω και προσπαθω να διορθωσω την μλκια ενος εμπειρου υποτιθεται....μιλας με ενα ατομο το οποιο ειμαι ολοι μερα με ενα κατοικιδιο ειτε δικο μου ειτε του δρομου ειτε ειτε ειτε...και εγω φωναζω δυνατα οχι σιωπηλα και καμια φορα και δεν μιλαω και πρατω οταν βλεπω τετοια αρρωστημενες καταστασεις.εχθες μολις μαζεψαμε ενα γατακι απο το δρομο...και δν εχω μονοκατοικια αλλα διαμερισμα...απλα εδωσα κανα 80ρι ευρω πάλι για ψαρια κ θερμοστατες κ μλκιες και δουλεια δεν εκανα και χωρια του γατιου τα εξοδα αστα να πανε! και χωρια του σκυλου!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-10-13, 12:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως (ή ευτυχως), ομως, το ενυδρειο εχει διαφορετικες αναγκες απο ενα σκυλο ή γατα. Χρειαζεται πολυ περισσοτερο διαβασμα και να κατανοησεις καποια πραγματα. Ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Αν δεν το κανεις, απλα θα δινεις ασκοπα χρηματα σε πετσοπ και κυριως, θα ταλαιπωρεις τα ψαρακια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-10-13, 12:51
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως (ή ευτυχως), ομως, το ενυδρειο εχει διαφορετικες αναγκες απο ενα σκυλο ή γατα. Χρειαζεται πολυ περισσοτερο διαβασμα και να κατανοησεις καποια πραγματα. Ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Αν δεν το κανεις, απλα θα δινεις ασκοπα χρηματα σε πετσοπ και κυριως, θα ταλαιπωρεις τα ψαρακια.
γι αυτο το λογο μπηκα εδω και ψαχτικα γτ ειναι αμαρτια και του τονισα εγω δεν θελω να δω να πεθαινει τπτ..οχι οχι ολα ειναι μια χαρα ετσι οπως τα ειπαμε μου λεει ελεος......
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-10-13, 12:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν κανεις μια βολτα, κυριως στους αρχαριους γλυκου νερου, τα περισσοτερα posts αφορουν ενυδρεια-φυλακες, με φυλακισμενους ακαταλληλα ψαρακια που προταθηκαν απο καταστηματα. Δεν μπορει να ειναι τυχαιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-10-13, 13:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου σε ενδιαφερουνε τα ζωντανα σου,οπως κ τους περισσοτερους εδω μεσα,τοτε με λιγο διαβασμα κ ορεξη θα λυθουν τα προβληματα.
απλα επειδη απο εδω μεσα περνανε πολλοι και διαφοροι κατα καιρους,που αλλους τους ενδιαφερει και αλλους οχι το πως περνανε τα ψαρια τους, και οι δευτεροι συνηθως οταν πας να τους εξηγησεις τα λαθη τους στη λενε κιολας,ειναι λογικο αυτα που "ακους" εδω μεσα να ειναι και λιγο "αποτομα" στην αρχη,γιατι ο αλλος δεν ξερει τι διαθεσεις εχεις

τουλαχιστον μεχρι να καταλαβει απτα λεγομενα σου που το πας

παντως αν κατσεις να διαβασεις θεματα θα δεις οτι ειναι γενικο το κακο με τους πετσοπαδες και δεν ετυχε μονο σε εσενα.σε ολους μας εχει τυχει δυστυχως

τα ψαρια που εχεις,αν τα κρατησεις ολα μαζι οπως ταχεις τωρα,θες πισινακαι απο μονο του το καθενα,θελει στην καλυτερη περιπτωση(τα "λιγοτερο"απαιτητικα οπως τα αγγελοψαρα),200-300λιτρα.αν οχι τοσα,τουλαχιστον πρεπει να μπουνε σε ενυδρειο με καταλληλες διαστασεις.μεγαλο υψος κλπ.

τα υπολοιπα ειδη,απο 400 λιτρα το καθενα και πανω...
για το "καρχαριακι" πχ,αν ειναι παγκασιους(που συνηθιζεται...)θα πρεπει να κανεις εκτροπη του ποταμου μεκονγκ,για να περναει απτο σπιτι σου
(καλυτερα να ειναι καποιος υπερβολικος σε αυτα,παρα να μην ειναι...)

διαβασε και εδω
www.bigfishcampaign.org
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-10-13, 13:11
Zacgio Ο χρήστης Zacgio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανεις μια βολτα, κυριως στους αρχαριους γλυκου νερου, τα περισσοτερα posts αφορουν ενυδρεια-φυλακες, με φυλακισμενους ακαταλληλα ψαρακια που προταθηκαν απο καταστηματα. Δεν μπορει να ειναι τυχαιο...
ερωτηση το κόι μπορω να το ριξω σε μια λιμνη που εχουμε εδω στην ροδο (λιμνη με τρεχουμενο) που εχει κ αλλα κόι μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-10-13, 13:12
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Σε ταρακούνησα λοιπόν……
Είδα κάποιους ενδοιασμούς στην αρχή!
Σιγά σιγά (δυστυχώς πρέπει απότομα) θα δεις ότι χωρίς να το θες έχεις κάνει όσα ανέγραψα!.δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
Αν θα σου έλεγα δώστα πίσω με μιας θα έπρεπε να απαντήσω σε ένα σωρό ΓΙΑΤΙ?
Ευγενικά θα σου πω δώστα όλα πίσω διάβασε όσο περισσότερο μπορείς
Και μετά αγόρασε ψαράκια! Αφού πρώτα έχεις μάθει όσα περισσότερα μπορείς για τα ψαράκια της επιλογής σου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-10-13, 13:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zacgio Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτηση το κόι μπορω να το ριξω σε μια λιμνη που εχουμε εδω στην ροδο (λιμνη με τρεχουμενο) που εχει κ αλλα κόι μεσα?
μπορεις να το κανεις,αν και προσωπικα ειμαι εντελως αντιθετος με την απελευθερωση ψαριων (και οποιουδηποτε μη ενδημικου ειδους)εξω σε περιβαλον που μπορει να μην ειναι απολυτως ελεγχομενο.ακομα και αν ειναι ιδανικο για τα ψαρια.

κατα τη γνωμη μου,καλυτερα ειναι να το φορτωθει ο πετσοπας που το εδωσε τοσο ευκολα για ενυδρειο 86 λιτρα
εναλλακτικα,μπορει να βρεις καποιον χομπιστα με λιμνη στο νησι σου που να μπορει να το παρει.οποτε θα πρεπει να βαλεις αγγελια εδω μεσα για να δεις αν απαντησει καποιος.(αυτο ειναι το ιδανικο κατα τη γνωμη μου).
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-10-13, 13:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σου παραθετω τα προφιλ (στα αγγλικα δυστυχως. Ελπιζω να ξερεις τη γλωσσα) με τις πληροφοριες των ψαριων σου και αποφασισε αναλογα.
Διαβασε τα προσεκτικα και οτι δεν καταλαβαινες ρωτα.

Μαχαιροψαρο (συνηθως λενε αυτο) http://theaquariumwiki.com/Apteronotus_albifrons

Αγγελοψαρο http://www.seriouslyfish.com/species...yllum-scalare/

Γλειφτη δεν ξερω ποιο εννοεις. Ονομαζουν διαφορα ετσι.
Συνηθως δινουν τον common pleco και τον Gyrinocheilus aymonieri (CAE) ως γλειφτες.
common pleco https://www.google.gr/search?q=commo...F6aC4gSOz4HwBA
Gyrinocheilus aymonieri http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/

Καρχαριες παλι το ιδιο, ονομαζουν διαφορα γατοψαρα και κυπρινους
Καποια απο αυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....579#post604579
και στη χειροτερη τον Pangasius http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958

Αυτα ηταν τροπικα ψαρια (ζουν σε ζεστο νερο δλδ)
Το Koi ειναι κρυου νερου.
http://theaquariumwiki.com/Cyprinus_carpio_carpio

Διαβασε κι ενα ενημερωτικο περι του ημι-μυθου "το ψαρι μεγαλωνει αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου".
http://www.seriouslyfish.com/stunted...stunted-lives/

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-10-13, 14:06
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Delta66
Πιο αναλυτικός δεν γίνεται!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-10-13, 14:23
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Zacgio
Junior Member



το κόι ειναι πολυ προσωρινα φιλοξενουμενο ηταν να το δωσω αλλα μ ειπε οσο ειναι μιρκο κρατατο και μετα φερτο.τωρα πανω στα αλλα τι να κανω να βγαλω τα αγγελοψαρα που θελουν χαμηλο ph?η στην προκειμενη τι να κανω?

ΜΙΚΡΕ και ΜΕΓΑΛΕ φίλε!
Ξέρω πως είδες κάποια στιγμή ένα αποτρόπαιο έγκλημα να γίνεται με θύμα κάποιο ζωάκι!
Κάποιο σκυλί κλεισμένο σε ένα χώρο που δεν μπορούσε ούτε να γυρίσει! Σε κάποιο χώρο που οι ακαθαρσίες ήταν τόσο πολλές που σε κρατούσαν μακριά από το ζώο!
Κάποιον να σέρνει κυριολεκτικά κάποιο ζώο!
Δεν θα αναφέρω άλλα γιατί συγχύζομαι!
Κάποια στιγμή το ζώο πεθαίνει!(λυτρώνεται)
Ο ΚΑΚΟΣ ιδιοκτήτης ίσως αναρωτηθεί γιατί? Θα βρει μια απάντηση που τον βολεύει και αναπαυτεί!
Μπήκες εδώ λοιπόν να ρωτήσεις για το ζωάκι και ίσως να μάθεις(καλό αυτό)
Κάποιοι από εμάς αντιδρούν απότομα κάποιοι αρκετά ευγενικά!
Εγώ απλά θα σου πω σε πόσα από τα παραπάνω έχεις γίνει μάρτυρας άλλοτε σιωπηλά!!!!! ¶λλοτε δυνατά!
ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΠΛΑ! Διάλεξε ποιος ιδιοκτήτης είσαι ?

Ίσως τα παραπάνω λόγια να πρέπει να γίνουν και υπόμνημα?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-10-13, 15:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zacgio Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μλκιες ειναι αυτες μονο κ μονο για να πουλησουν?

απαντησες μονος σου...




για να φιλοξενησεις αυτα τα ψαρια θες ενα 300ρι για το καθε ειδος εκτος απο το αγγελοψαρο που θες 500ρι και το κοι που θες λιμνη αρκετων κυβικων.


Δωσε τα ψαρια πισω, ριξε ενα ξεχeσμα στον ανεγκεφαλο που στα πουλησε, βαλε ζωντανα φυτα, στρωσε το ενυδρειο και μεχρι να στρωσει (γυρω στον ενα με εναμισι μηνα κανει συνηθως) κατσε και διαβασε.
Τωρα απο ειδη που μπορεις να βαλεις σε 80ρακι δεν εχεις και τρελες επιλογες, αλλα υπαρχουν αρκετα μικροψαρα που μπαινουν ανετα, οπως επισεις πολυ καλη επιλογη ειναι κι ο μονομαχος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-10-13, 15:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να φιλοξενησεις αυτα τα ψαρια θες ενα 300ρι για το καθε ειδος εκτος απο το αγγελοψαρο που θες 500ρι
Αναποδα τα λες εεεεε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-10-13, 15:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναποδα τα λες εεεεε
χαχα ναι, ομως γινεται αμεσα κατανοητο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-10-13, 16:23
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Καλησπέρα Νέος στο χώρο!Γνώμη για συνθεση ενυδρειου
Zacgio
Junior Member
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 24


Γεια σας είμαι νέος στο χώρο μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο που δεν ξερώ χωρητικότητα Boyu θα ανεβάσω και μια φώτο να δείτε και θα ήθελα να μου πείτε αν αυτή η σύνθεση που θα σας πω είναι εφικτή από άποψη συν-βίωσης και αν είναι πολλά η λίγα σε σχέση με το ενυδρείο μου.

Η σύνθεση είναι
1 kόι το οποιο υπάρχει ήδη μέσα
1 μικρό λογικα από κοπαδι δεν γνωριζω ράτσα
Και θέλω να προσθεσω
3 ακτινογραφίες
1 γλυφτης αυτός που κολαει στο τζαμι
1 γλυφτης που τρωει από κατω και από τα δεντρα κτλπ
7 πολύχρωμες χήρες
1 μαύρο χρυσόψαρο
2 μικρές γαρίδες
2 σαλιγκαράκια
2 βατραχάκια
(συγνωμη που δεν γνωριζω ονομασίες αλλα ειμαι newbie στο χώρο)


Συνημμένα Thumbnails
[IMG]file:///C:\Users\0000\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image007.jpg[/IMG]
Κοιτάζοντας τα παραπάνω κάποιοι θα καταλάβουν τον λόγο που έγραψα επιθετικά κοιτάξτε το πρώτο post την ημερομηνία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74362
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-10-13, 16:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να το κανεις,αν και προσωπικα ειμαι εντελως αντιθετος με την απελευθερωση ψαριων (και οποιουδηποτε μη ενδημικου ειδους)εξω σε περιβαλον που μπορει να μην ειναι απολυτως ελεγχομενο.ακομα και αν ειναι ιδανικο για τα ψαρια.


στη περιπτωση χρυσοψαων δε νομιζω πως ειναι τοσο κακο αυτο... Ετσι κι αλλιως εχουν γινει πλεον ενδημικο ειδος σε ολα τα μηκη και τα πλατη της Γης (καταφεραν να αποικησουν και τον Ταμεση ).
Γενικα οι Κινεζοι το χουν αυτο με τη μεταναστευση (και τα Κοι δε νομιζω πως διαφερουν ιδιεταιρα απο τα υπολοιπα χρυσοψαρα που τελικα δεν εχουν δημιουργησει πουθενα προβλημα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-10-13, 16:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νικο δεν αμφιβαλω.αλλα,απο το χρυσοψαρο στο συντριβανι,μεχρι το πλεκο και το πιρανχα στον εβρο,δεν ειναι και πολυ μεγαλο το βημα.
το ιδιο σκεπτικο ειναι πισω και απτα δυο.
εξακολουθω να ειμαι απολυτως αντιθετος με τις απελευθερωσεις.

εκτος αυτου,μην ξεχναμε οτι μια βακτηριακη,η αλλη ακομα πιο σοβαρη ασθενεια που ηρθε απτο πετσοπ με το νεο ψαρι,μπορει να τα αποδεκατισει ολα.μπορει ναναι δυσκολο και σπανιο αλλα καθολου απιθανο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-10-13, 17:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
νικο δεν αμφιβαλω.αλλα,απο το χρυσοψαρο στο συντριβανι,μεχρι το πλεκο και το πιρανχα στον εβρο,δεν ειναι και πολυ μεγαλο το βημα.

Για καποιο λογο το θεωρω οντως πολυ μεγαλο βημα, τουλαχιστο απο ενα ευσυνηδειτο χομπυστα.
Αλλο πραγμα ειναι να ελευθερωσεις ενα ψαρι στο φυσικο του βιοτοπο (οκ για τα χρυσοψαρα πλεον -λογο του ανθρωπου βεβαια- ο πλανητης Γη ειναι βιοτοπος τους... ειναι κατι σαν τις φτερες και τα κερατοφυλλα ) κι αλλο να καταδικασεις ενα ψαρι να ζησει οσο ζησει σε ενα ξενο τελειως περιβαλλον με εντελως ξενα γι αυτο ειδη, και σε ξενες γι αυτο συνθηκες που δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει ενα χειμωνα, και που αν καταφερει και επιβιωσει ισως γινει προβλημα ολοκληρου του βιοτοπου

Τωρα οσον αφορα τις ασθενειες, μαλλον τα ψαρια εκτροφης ειναι που κινδυνευουν σε αγριο περιβαλλον κι οχι το αντιθετο..

Στο θεμα των παγκασιους παντως δεν θα ημουν αντιθετος στην ελευθερωση τους σε ΑΥΣΤΗΡΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ περιοχη αν μπορουσε να γινει κατι τετοιο, με την ελπιδα πως ισως μπορουσαν καποια του ειδους να την παλαιψουν (οσα εχουν πιο δυνατα γονιδια) και τα υπολοιπα τουλαχιστο να ζησουν εστω και λιγο αξιοπρεπως, αλλα βεβαια το κακο ξεκιναει απο αυτους που τα φερνουν κατα χιλιαδες ενω οι ανθρωποι που πραγματικα μπορουν να τα εχουν ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-10-13, 18:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν και ειμαστε οφτοπικ τωρα σε ξενο θεμα,τεσπα.θα πω αυτο και τιποταλλο γιατι θα φτασουμε τις 10 σελιδες τσατ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καποιο λογο το θεωρω οντως πολυ μεγαλο βημα, τουλαχιστο απο ενα ευσυνηδειτο χομπυστα.
ποσους τετοιους ξερεις,εκτος του φορουμ?

το προβλημα ειναι οτι ειναι πρακτικα πολυ δυσκολο,εως αδυνατο να επιτρεψεις κατι τετοιο "υπο προυποθεσεις".γιαυτο το πιο ασφαλες(και αυτο γινεται παγκοσμιως) ειναι η καθολικη απαγορευση της απελευθερωσης ειδων στη φυση.

και αυτο ειναι και το πιο σωστο κατα τη γνωμη μου.οσο και αν αγαπαμε τα ψαρια,προτιμω να πεθανει* καποιο,παρα να ρισκαρω να γινει μεγαλυτερο κακο.

τη φυση δεν την ελεγχουμε.μπορει να σου ερθει αποκει που δεν το περιμενεις.

*(και αυτο ισως,γιατι δεν ξερουμε τι θα συνεβαινε αν εμενε στο πετσοπ.μπορει να το επαιρνε καποιος με λιμνη που θα το φροντιζε για 30 χρονια.)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθε ποτε οι αλλαγες νερου; Vasiliss Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-09-13 00:56
Καθε ποτε αλλαζουμε την τροφη? ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Διατροφή 2 26-12-12 18:48
τροφη-καθε ποτε χαλαει? Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 8 27-09-09 20:58
ΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ???? sotos+ramona Ζωοτόκα 4 11-11-08 19:03
υγρα βακτιριδια καθε ποτε? alan boy Γλυκό νερό - Γενικά 20 17-09-06 00:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08583 seconds with 15 queries